Leidsch Dagblad Motoren Jumbo's moeten aangepast LEVI'S 501 Jongeren hebben veel emotionele problemen Ritzen: Voordracht In 't Veld taxatiefout BIUSTOL GOED NIEUWS 1 VRIJDAG 18 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40185 LOSSE NUMMERS 1,60 Betere wereld De Waag O KFrits Bruins moet Wenen over een bete- J Waag na bijna 10 re wereld. 'Ons wordt niet jaar de rug toekeren: 'Het eens verteld wat onze leven is soms heel hard' rechten zijn' 5 Kinderen praten in Henri Pouw -j De geschorste libero Henri Pouw blikt vooruit op het tweede du el om de nationale titel tussen Katwijk en Holland. Miljoenen kostende operatie gevolg van Bijlmerramp noordwukerhout. Het nakijken had hij. Een 46-jarige inwoner van Beinsdorp kon gisteren weinig anders dan toekijken hoe het water zich boven zijn vrachtwagen sloot aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout. De auto was ter hoogte van de Schippersvaartweg het water ingereden toen de bestuurder moest uitwijken voor een tegenligger en te ver de berm in was gereden. Een kraanwagen moest eraan te pas komen om de vrachtwagen weer op het droge te trekken. De onfortuinlijke chauf feur, die ongedeerd bleef, belde kort na het ongeval even naar huis: schat, ik kom iets later. foto dickhoogewoning De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft een ingrij pende aanpassing gelast van de motorophanging van alle 948 Boeing 747's. Aanleiding is de ramp in de Bijlmer meer. De maatregel gaat Boeing en/of de luchtvaart maatschappijen honderden miljoenen (mogelijk miljar den) guldens kosten. Amstelveen bill Meyergaat betalen is nog onderwerp en henny van ecmond van gesprek tussen de vliegtuig bouwer en de maatschappijen. Uit onderzoek is gebleken dat Boeing wil de kosten verdelen, de motorophanging bij de Jum- Boeing houdt begin juli een bo's niet geheel betrouwbaar is. conferentie in Seattle voor alle Boeing ontwikkelt daarom 747-gebruikers. Op de bijeen- nieuwe breekboutén. In plaats komst krijgen de maatschappij van vier opgangpunten komen en te horen wat er precies moet er nu zes per motor. Bovendien gebeuren. Vermoedelijk komen zal de motor met een extra dan ook de financiële conse- (tweede) stang aan de vleugel quenties aan de orde. worden bevestigd. Uit het onderzoek naar de De KLM, die met 27 Boeing ramp in de Bijlmermeer en een 747's vliegt, schat dat er per soortgelijke ramp in Taiwan is vliegtuig 10.000 manuren werk gebleken dat de breekbouten in de aanpassing zit, dat bete- gevoelig zijn voor corrosie. Deze kent twee weken werk voor 250 bouten moeten bij zware trillin- man. gen van de motor afbreken, Boeing heeft de luchtvaart- waardoor de motor valt en de maatschappijen toegezegd de vleugel en het vliegtuig behou- materiaalkosten voor zijn reke- den blijven. Bij de ramp in de ning te nemen. Wie het werk Bijlmer zijn vermoedelijk een of 'Major gaat in lachtherapie' De Blitse premier, John Major, wiens populariteit een ongekend dieptepunt heeft bereikt, zoekt hulp omzichzelf op te vrolijken. Een Tach-kiiniek' zou de premier er bovenop moe ten helpen. Dat schrijft al thans de Britse krant Daily Minnr vandaag. Psychotherapeut Robert Hcdden verklaarde tegen- ctfêr de krant dat de per soonlijk secretaris van Ma jor om inlichtingen had gevraagd óver zijn kliniek. Holden leert mensen stress te bestrijden met een goe de lachbui. „Major zou wel een behandeling in één van mijn lach-klinieken kunnen gebruiken. Hij komt volstrekt humorloos over", aldus de therapeut. Holdens eerste advies aan de premier zou zijn om transcendentaal te grinniken". Major moet dan in kleermakerszit te genover zijn echtgenote Norma en een spiegel gaan zitten en twee minuten zonder enige reden lachen. den haag gpd .Minister Ritzen van onderwijs heeft toegegeven dat hij met „terugwerkende kracht" een taxatiefout heeft gemaakt door Roel in 't Veld voor te dragen als staatssecretaris. De opvolger van staatssecretaris Wallage, die naar Sociale Zaken is vertrok ken, is acht dagen in functie ge weest. In een uitgebreide ver klaring aan de Tweede Kamer zei In 't Veld dat hij dit besluit heeft genomen op advies van Ritzen. Volgens Ritzen was het aanblijven van In 't Veld een „enorm" politiek risico. Gezien de omvang van de ne venwerkzaamheden die In 't Veld verrichtte toen hij nog hoogleraar was, zouden de ko mende tijd nog meer vervelen de feiten aan het licht zijn geko men, vreesde Ritzen. Volgens In 't Veld kan het daarbij hooguit gaan om kleinigheden, „want ik heb netjes gehandeld". Maar volgens Ritzen gaat hef om fei- tep die niet door iedereen als netjes worden herkend. In 't Veld was gisteren nog lange tijd van plan om aan te blijven. Hij had daarbij de steun van de PvdA-fractie in de Kamer en» van premier Lubbers. Het ontbreken van vertrouwen bij Ritzen liet In 't Veld uiteindelijk het zwaarste wegen. Ook van partijleider Kok kreeg In 't Veld nauwelijks steun. Opvallend was dat In 't Veld Lubbers be dankte voor zijn steun, maar niet Kok. Met het aftreden van In 't Veld verliest de PvdA binnen korte tijd opnieuw een staatsse- cretaris. Eerder moest staatsse cretaris Ter Veld (Sociale Zaken) het veld ruimen. In 't Veld kwam direct na zijn aantreden in opspraak, omdat hij zich kort daarvoor laatdun kend had uitgelaten over de rol van de Tweede Kamer mét be trekking tot het hoger onder wijs. Dinsdag kwam naar buiten dat hij als hoogleraar aan de Erasmus Universiteit veel had bijgeklust. Hij had ook briefpa piervan de Universiteit gebruikt bij het binnenhalen van een op dracht voor een eigen besloten venootschap. De PvdA-top heeft gisteren ontdekt dat dat vaker het geval was. In 't Veld heeft toegegeven dat hij met het gebruik van het briefpapier van de universiteit fout is geweest. Maar hij wees er op dat al zijn nevenfuncties al tijd openbaar zijn geweest en dat hij voor zijn benoeming Rit- Ex-staatssecretaris Roel in 't Veld gisteravond. zen op de hoogte heeft gesteld delijke kwesties. WD-woord- van zijn financiële regelingen voerder Franssen noemde het met de universiteit. aftreden politiek onvermijdelijk. CDA-fractieleider Brinkman Volgens PvdA-woordvoerster zei zeer bezorgd te zijn over de Netelenbos maakt het aftreden ontstane situatie. De kwestie voor de coalitie niets uit leidt de aandacht af van inhou- veld mag terugkeren op LEIDEN: Langegracht 5 <naast DIGR0S) tel. 071-226154 Donderdag koopavond leiden caroline van Ongeveer één op de vijf Nederlandse scholieren van 12 tot 20 jaar kampt met ernstige sociale, emotionele of gedragsproblemen. Hoe lager het opleidingsniveau, hoe meer problemen scholieren hebben: jongeren op het LBO hebben vaker problemen dan jongeren op het VWO. Jongens hebben vaker gedragsproblemen, terwijl meisjes meer met emotionele problemen kampen. Dit blijkt uit het Nationale Scholierenonderzoek 1992 naar het gedrag en de gezondheid van 11.000 scholie ren bij 200 scholen. Het onderzoek is uitgevoerd door de psychologen prof. dr. R. Diekstra en drs. N. Garnefs- ki van Rijksuniversiteit Leiden. Verontrust zijn de onderzoekers over alcohol- en drugsgebruik onder jongeren. Zo zegt 30 procent van de ondervraagde scholieren minstens eens per maand aangeschoten of dronken te zijn, 10 procent bevindt zich wekelijks in zo'n toestand. Van de ondervraagde scholieren gebruikt 13 procent wel eens soft drugs of bewustzijnsverruimende middelen als XTC, 15 procent gokt wel eens om geld. Ook aan vandalisme maken scholieren zich wel eens schuldig: 11 procent van de jongeren geeft te kennen wel eens wat te hebben vernield. Bovendien zegt 11 procent bij het uitgaan regelmatig een wapen bij zich te dragen. Tien procent van de scholieren heeft wel eens wat gestolen. Ook op het emotionele vlak zijn er pro blemen: 20 procent van de jongeren heeft het gevoel dat er niemand is die om hen geeft. Zij voelen zich vaak somber en hebben wel eens aan zelfmoord gedacht. Van hen heeft 6 procent ook daadwerkelijk een zelf moordpoging ondernomen. Een op d^ vijf scholieren heeft problemen met de ouders: 13 procent heeft zijn of haar ouders wel eens geslagen. Daar staat tegenover dat het grootste deel van de ondervraagde scholieren 80 procent geen bijzondere problemen heeft. Zij voelen zich relatief goed op school, thuis en in contact met leeftijdgenoten. De aard en de omvang van de problemen verschillen sterk naar opleidingsniveua, leeftijd en geslacht. Zo ko men gevoelens van eenzaamheid, angst, onzekerheid en depressiviteit onder scholieren van LBO en MAVO vaker voor dan onder leerlingen van andere schoolty pen. Ook diefstal, vandalisme en agressief gedrag ko men vaker voor onder scholieren van LBO en MAVO. Datzelfde geldt voor lichamelijke klachten en negatieve gevoelens over de thuissituatie en school. De leeftijd is ook van invloed op het welbevinden van jongeren: met de jaren komen ook meer zorgen en gepieker, met na me over relaties en schoolprestaties. De onderzoekers maken zich zorgen over de toe komst van de jongeren die problemen hebben. „Het is bekend dat veel van die problemen lang doorwerken, tot ver in de volwassenheid. Dat is verontrustend", al dus Diekstra. De Leidse ontwikkelingspsycholoog prof. dr. G. Kohnstamm had gisteren zware kritiek op de uitkom sten van het scholierenonderzoek. Hij vond dat de on derzoekers een veel te negatief beeld schetsen en twij felde openlijk aan de waarde van de onderzoeksresulta ten. „Zo weiger ik te geloven dat 15 procent van de meisjes op het LBO ooit een zelfmoordpoging heeft on dernomen. Dat bestaat gewoon niet. Ik vind het ver keerd dat dit onderzoek zo zwartgallig wordt gepresen teerd: de positieve bevindingen zijn helemaal onderge sneeuwd door de negatieve." Diekstra wees die kritiek van de hand. „De uitkom sten van binnenlandse en buitenlandse onderzoeken naar zelfmoord onder jongeren ondersteunen ónze be vindingen. Als Kohnstamm de negatieve uitkomsten tendentieus vindt, dan moet hij ook de positieve uit komsten niet geloven." Het Nationale Scholierenonderzoek brengt elke twee jaar de leefsituatie van Nederlandse schoolgaande jeugd in kaart wat betreft inkomsten, uitgayen', con sumptiegedrag, politieke en godsdienstige opvattingen, gezondheid en welbevinden. Het is een samenwer kingsproject van de Leidse Rijksuniversiteit, dc Univer siteit van Amsterdam, het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) en het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). meerdere bouten spontaan ge broken. De Nederlandse onderzoekers waren echter verbaasd dat een gevonden beslagoog (waarin de bouten zitten) gebroken was. Dat had niet mogen gebeuren. Dit kan erop wijzen dat er met de gehele motorophanging iets mis is. Boeing vervaardigd de nieu we breekbouten en ophango- gen van nieuw materiaal. Het is volgens een woordvoerder van Boeing ook niet langer de be doeling dat de bouten bij ernsti ge motortrillingen1 breken. Ge bleken is dat het veiliger is dat een zwaar trillende of defecte motor aan de vleugel blijft han gen. De aanvang van de recon structie van de motorophanging zal overigens nog enige maan den duren en bovendien enkele jaren in beslag nemen. Een woordvoerder van de KLM zegt dat de reconstructie wordt mee genomen in het periodiek on- derhoudsprogramma. Dinsdag debat in Kamer over positie Maij den haag gpd-anp foto anp ed oudenaarden de Erasmus Universiteit. Pagina 3: Nachtmerrie-achtige periode van twaalf dagen. Kok moet In 't Veld volgen. NIEUWE RIJN 35 j Voor jonge vaders.... HET WOORD IS AAN Goethe Men behoeft slechts oud te worden om milder te zijn. Ik zie geen fout begaan die ik ook niet had kunnen begaan. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info RTV Show Sport Stand van zaken VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 9 HET WEER De Tweede Kamer houdt vol gende week dinsdag een spoed debat over de positie van minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. De positie van Maij blijft wankel, ondanks verwoede pogingen van de minister om aan te tonen dat de Kamer wel degelijk goed is geïnformeerd over het contract van de Wijker- tunnel. Het parlement steunde gister middag een voorstel voor een spoeddebat van het WD-ka- merlid Jorritsma. In het debat zal de vraag centraal staan of de minister vorig jaar september al wist dat de bouwer en beheer der van de Wijkertunnel een consortium onder leiding van de ING Bank verwacht dat meer auto's door de tunnel zul len gaan dan Maij de Kamer toen liet weten. Daarmee zou de Wijkertunnel duurder wor den dan gepland. Maij zegt dat de informatie aan de Kamer volledig is ge weest. „Voor zover wij weten is er niets aan de hand." De Kamer ging op 10 septem ber 1992 akkoord met de priva te financiering van de tunnel, op basis van cijfers uit juni 1992. In december 1992 stuurde Maij het definitieve contract met de ING-Bank naar de Ka mer. Daarin was sprake van bij gestelde cijfers. Cruciale vraag is nu of Maij de cijfers die zij in december 1992 aan de Kamer gaf, al Vóór 10 september 1992 kende. Pagina 2: Kabinet wordt omgeven door geur van verrotting. Maij speelt mooi weer met niet bestaand voordeeltje. Jongeren houden Pampus bezet pampus anp Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en hoofdzakelijk vannacht af en toe wat regen Mi nimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 24 m Limburg. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3, vannacht in het Waddengebied eerst nog vrij krachtig, 5. I,eidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tri Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemen Q Per maand, automatisch j (ƒ28.75) ;0Per i 0M i 0a eplgtro 8'2.H5) ativh (ƒ82.85) Ongeveer 60 jongeren houden sinds vanmorgen het forteiland je Pampus voor Muiden bezet, uit protest tegen de kabinets plannen voor bezuiniging op de bijstand en studiefinanciering. „De inwoners van de jonge- renvrijstaat Pampus hebben in brieven aan koningin Beatrix en het kabinet aangegeven dat zij willen praten over een eventue le heraansluiting bij het Neder landse Koninkrijk indien aan een lijst met eisen en uitgangs punten wordt voldaan", aldus een verklaring. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1