'De markt is verzadigd, je bent nummer zoveel' Parlementaire enquête wrikt aan de wortels van de overlegdemocratie Feiten &Meningen MAANDAG 14 JUNI 1993 2 De blijvers en de wijkers in het DAF-drama kering ophoesten. Hoogst on eerlijk, klaagt hij. Met deze baan zou Van Kessel onder de zie kenfondsgrens zakken en er, schoon in het handje, niet slechter van worden. De ex-magazijnadministrateur komt terug. Hij kijkt gespeeld- droevig, dan breekt een big smile door. ,,Ik heb een baan, maandag beginnen." Bij de Ber- geykse vestiging van het Campi- na-concem moet hij de compu ter voeden met koffiemelk-re- cepturen, 36 uur per week. Met de verdiensten valt te le ven. Hij moet alleen z'n vakan tie, met de caravan door Frank rijk, schrappen. „Dat zullen ze thuis (zijn vrouw Els en de twee kinderen) lekker vinden." Maar dat is van later zorg. Johan wordt gefeliciteerd. Goedkoop ijstaarten eten, grappen de ma ten. Toch nog een lichtpuntje achter de sombere gordijnen. De achterblijvers klampen zich vast aan Johans laatste ervaring op de Brabantse arbeidsmarkt. Blijvers Onder de blijvers bij het bedrijf is het niet louter rozegeur en maneschijn. „Ik voel het als een morele plicht er het beste van te maken", schetst administrateur André van den Broek, dik 20 jaar DAF'er. Hij wil zijn steentje bijdragen om het nieuwe bedrijf te laten bloeien; voor de 45 man die van zijn afdeling zijn ver dwenen, voor de 55.000 Neder landers die de knip hebben ge trokken in de actie 'Honderd piek voor de fabriek', voor zijn gezin. Het begin is zwaar geweest, ze ker de eerste dagen. „Je miste je collega's, maar je moest door." Van den Broek heeft de indruk dat de zaak nu redelijk mar cheert. Het gebrek aan onder delen wordt langzamerhand verholpen, de produktie van de wegreuzen komt op toeren. „We zijn overgegaan tot de orde van de dag, we zitten nu een maal in deze boot." Gerard Smits van de afdeling ontwikkeling moet aanpoten. Zijn ploeg zes van de elf vak broeders zijn terug doet evenveel werk als voor de dreun en meer. „Er wordt hard ge werkt om voor de RAI in februa ri toch iets nieuws te presente ren; dat verwacht niemand van deDAF." De klap in de knip voelt de 30'er nog steeds. Smits heeft vorig jaar, gesterkt door de rooskleu rige bedrijfsresultaten van toen, alle spaarcenten in DAF-aande- len belegd. Voor 6000 piek. De waardepapiertjes zijn net ver kocht, twee kwartjes stuk. Ze hebben nog 400 gulden opge bracht. Smits levert twee jaar lang 10 procent van zijn salaris in voor het ondersteuningsfonds. Daar mee worden ontslagen DAF'ers geholpen. „Dat betekent dat ik 250 gulden netto minder in de maand te besteden heb, toch een behoorlijk bedrag. Gelukkig zit ik nog in het ziekenfonds." Hij koestert hoop voor de nieu we onderneming. De niet gerin ge voorraad onverkochte trucks van het failliete bedrijf is voor weinig aan de kersverse ven nootschap vermaakt. Een aardig startkapitaaltje, cijfert Smits. „En de transportbedrijven zul len toch een keer hun wagen park moeten vervangen..?" DEN HAAG MARC PEEPERKORN Het openbare deel van de parlementaire enquête zit erop. In vijf weken tijd namen 45 getuigen plaats in het beklaagdenbankje tegenover de enquêtecommissie. Hoewel gesterkt dooreen mediatraining legden zij onder ede en toeziend oog van de media de zwakheden van het sociale stelsel bloot. De parlementaire enquête richt zich op de werknemersverzekeringen (Ziektewet, ar beidsongeschiktheidswetten, Werkloos heidswet) en de uitvoering ervan in de jaren tachtig. Inmiddels zijn deze wetten goed voor een jaarlijkse omzet van circa 45 mil jard gulden. 1 let relaas van de uitvoerders, de medewerkers van bedrijfsverenigingen, de Sociale Verzekeringsraad en de Gemeen schappelijke Medische Dienst, is onthuts end. Dat van hun bestuurders (werkgevers en vakbonden) en de politici doet er niet vooronder. „De tijd was niet rijp om te doen wat moest gebeuren", verklaarde oud-staatssecretaris van sociale zaken De Graaf. Vanaf het begin van de jaren zeventig lagen de cijfers over de alarmerende groei van het aantal WAO'ers op tafel, ook bij de politieke partij en. Maar men stond erbij en keek er liever niet naar. Neem de bedrijfsverenigingen, de uitke ringsverstrekkers, bestuurd door werkge vers en vakbonden. Alles binnen deze orga nisaties was erop gericht zo snel mogelijk een uitkering te verstrekken. Een 'weggeef- cultuur', die voorkwam dat werknemers be roep aantekenden tegen de beslissing van de bedrijfsvereniging. Volumebeleid, gericht op minder uitkerin gen, is geen wettelijk taak voor de bedrijfs verenigingen, betoogden verschillende me dewerkers. Voorstellen tot samenwerking tussen bedrijfsverenigingen onderling of met de arbeidsbureaus om meer arbeidson geschikten aan een baan te helpen, werden om zeep geholpen. De bedrijfsverenigingen duldden geen in dringers. „Zij geven hun macht niet graag uit handen", zei oud-CDA-kamerlid Weij- ers. Een effectief volumebeleid strookte ook niet met de belangen-van werkgevers- en werknemersorganisaties. De eersten ge- bruikten de WAO als dumpplaats voor over tollig personeel. En de vakbonden kozen. bij gebrek aan animo bij bedrijven arbeidsonge schikten te herplaatsen, voor een WAO-uitkering die beter was (en is) dan de WW. De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD, het keurings- en bege leidingsorgaan voor ar beidsongeschikten) was daarbij geen sta-in-de- weg. Artsen keurden in tijden van grote werk druk werknemers zelfs ongezien af. Flet me disch oordeel was door slaggevend, waarbij de nadruk vooral lag op wat de werknemer niet meer kon. Het toezicht door de Sociale Verzekerings raad (SVr) was een lachertje. Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers hebben tweederde van de SVr-zetels in handen en waren niet genegen veel invloed op de be drijfsverenigingen uit te oefenen. Niet alleen ontbrak het de politiek aan goed zicht op de uitvoeringsorganisaties, het in teresseerde de politieke partijen in de jaren tach tig ook nauwelijks. Met name CDA en PvdA wa ren meer gespitst op het verstrekken van goede uitkeringen en het druk ken van de werkloos heidscijfers dan op volu- me-beleid in de WAO. Altijd werd er wel een groep ontdekt die buiten de boot viel, waarna wetswijziging een feit was. De wetgeving groei de als kool, wetten waar van de politici wisten dat ze maar moeilijk uitvoerbaar waren. Pogingen de sociale wetten op een andere wijze uit te voeren, stuitten op verzet van de sociale partners. Daarbij liepen de opvattin gen van de partijen over de toekomst van de sociale zekerheid uiteen. Een verdeeld heid die door de werkgevers en vakbonden behendig werd uitgebuit. De verplichte advisering over wetsvoorstel len door de SVr en de Sociaal Economische Raad (SER), beiden gedomineèrd door de sociale partners, was daarbij een steuntje in de rug. Adviezen bleven lange tijd uit of wa ren negatief. Overlegeconomie Dat de politiek geen vuist kon en wilde ma ken, ligt opgesloten in de overleg-democra- tie die Nederland kent. Overeenstemming met de sociale partners over de hoofdlijnen van beleid is een groot goed, zei De Graaf. Dat geeft de partners een hecht verankerde machtspositie. Waar de politiek enerzijds een beroep doet op werkgevers en vakbonden om loonmati ging en het scheppen van werk, kan zij hen niet op andere terreinen schofferen. Als een olifant door deze porceleinkast van overleg denderen is desastreus, waarschuwde oud minister van sociale zaken De Koning. De overlegeconomie is een diep gewortelde Nederlandse traditie. Het zijn de gevolgen van deze folklore die de parlementaire enquête blootlegt. De ge delegeerde macht aan de sociale partners bij de uitvoering van de sociale wetten en de innige wens tot consensus verlammen elke poging tot verandering. Het is de on macht van de collectieve macht. De enquêtecommissie is niet de enige die voorzichtig wrikt aan de wortels van de overleg-democratie. Onlangs verscheen het rapport 'Raad op Maat' van de commissie- De Jong die voorstelt fors te snoeien in het aantal adviesorganen. Het kabinet wil af van de verplichte advisering door de SER en minister De Vries van sociale zaken toont zich steeds sceptischer over de inbreng van de sociale partners. De vraag of het consensusmodel zichzelf heeft overleeft is des te klemmerder daar het zich niet tot de sociale zekerheid be perkt. De gezondheidszorg is een ander aansprekend terrein waar overleg een grote rol speelt. De vele mislukte pogingen daar zijn ondernomen om de kosten te beper ken, lijken verdacht veel op de vruchteloze voorstellen voor de sociale zekerheid. Daarmee lijkt het vermoeden bij de sociale partners terecht dat het rapport van de par lementaire enquête, dat in september ver schijnt, als als breekijzer kan dienen om hun machtsposities te slechten. Om te be ginnen in de sociale zekerheid. Het oogt als de aula van een uitvaartcentrum. Donker bruine gordijnen hangen bewegingloos voor de ven sters van de sombere torenflat. De sfeer binnen is nave nant. In het DAF-bemiddelingscentrum ontmoeten de 'slachtoffers' van de genadeslag voor het onverwoest baar geachte vrachtwagenconcern van 'meneer Huub' en 'meneer Wim' van Doorne elkaar. Om sollicitatie brieven te leren schrijven, om te reageren op de spaar zame vacatures èn om de opgekropte woede van zich af te bijten. Als ze het kunnen opbrengen tenminste. Tot eind augustus hebben ze nog hun éigen honk in Eind hoven, dan gaan de 14 arbeidsbureaus in de streek over tot de orde van de dag. Johan van Kessel sombert. De 44-jarige magazijnmeester, een van de 2.750 DAF-ontslagenen op die zwarte februari-zaterdag, heeft net zijn achtste sollicita tiegesprek achter de kiezen. Het zuivelconcern Campina in Bergeyk zoekt een administra tieve kracht voor de vakantie. „Ze hebben van alles over com puters gevraagd, daar weet ik niet zo gek veel van", zegt hij droevig. De moed zakt in de schoenen, definitief uitsluitsel krijgt hij in de loop van deze doordeweekse morgen. Collega-werkzoekenden aan de 'stamtafel' van het DAF-bemid- delingscentrum, het speciale ar beidsbureau voor de getrou wen, knikken instemmend. Ze kennen de nukken en grillen van het Brabants zakenleven. Eén dist er zijn belevenissen op bij een Budels bedrijf in katten- krabpalen. Eindhovense gega digden zijn meteen gesneuveld: als de nood aan de man zou zijr^, moest de gezochte man- /vrouw subiet ter plekke kun nen wezen. Maar dat heeft de aankondiging niet vermeld. Ze glimlachen, de grijzende en kalende kerels die stuk voor stuk 15,20, of zoals Van Kessel, bijna 30 dienstjaren bij 'den DAF' achter hun ndam hebben staan. Elke dag om klokslag kwart over acht springt Johan op de fiets. Vandaag is hij vroe ger uit de veren gegaan. Hij heeft zijn dochter Marieke, net geslaagd voor het MAVO-diplo- ma, naar haar vakantiebaantje gebracht. Aardbeien plukken in 25 hectare Brabants land. Zij wel. Vanuit de rijtjeswoning met de verzorgde tuin zijn lust en zijn leven pedaleert Johan ie dere morgen naar de eerdere residentie van het Philips Beleg gingsfonds, nu het noodfiiiaal voor afgedankte DAF'ers. Hij ontmoet de oude hap, 'bladert' door de elektronische vacature bank, praat met zijn vaste be middelaar. Tijd en koffie zat. Al is hun ge spreksstof beperkt. OVer PSV en wonderkind Romario zwijgen de Brabanders tot de aftrap van het volgende seizoen. De tot nu toe mislukte pogingen werk te vinden en het onrecht door DAF aangedaan; daarover gaat het, èlkedag weer. Over de DAF-dreun, waarbij het personeelsbestand op een faire manier zou worden gehalveerd, klinkt weinig vleiends. De ware vakman van boven de 40 jaar is geloosd; bij de 'grote schoon maak' zijn mensen die vroeger vaker ziek waren, het eerst naar buiten 'geveegd'; aan het waar heidsgehalte van de steeds re peterende peptalk van topman Cor Baan „het gaat goed, het gaat goed" wordt ernstig ge twijfeld. Ze geloven eigenlijk niks meer wat vanuit het direc- Van Kessel bladert door de electronische vacaturebank. sitief over hun DAF-centrum. „Je houdt ritme, je ligt niet tot elf uur in je nest en loopt niet elke keer naar de brievenbus", meent Reymond van Horst (35). De maten helpen elkaar boven dien uit het ingewikkelde dool hof van rechten en plichten, van GAK tot huursubsidie, van WW tot ziekenfonds. Ze zijn eikaars wegwijzer in de verzorgings staat. Lang niet alle 2.750 ontslagenen hebben zich in het centrum ge meld. Van de 335 Belgische 'slachtoffers' zijn er maar 35 aan de balie verschenen. De rest laat zich 'thuis' inschrijven. Er zit voor de Belgen bovendien een gevoelsmatige kant aan, meent Jaak Meuris, ontslagen DAF- personeelschef en nu door het arbeidsbureau gecontracteerd als interim-administrateur. „De naam DAF-bemiddelingscen- trum is al totaal verkeerd geko zen. Veel Belgen hebben, na dit drama, een gevoel van; D'n Hol lander kan me kloten kussen." Zwart gat Er zit nog een zwart gat in het bestand: zeker 300 werkzoeken den hebben nooit aangeklopt in de sombere torenflat aan de Ka- rel V-singel. Onbekend is of ze een andere baan hebben; ver wacht wordt dat daar de échte pijn zit. Stil verdriet, ongeregi streerd. Trainer Johan Megens, die de cliënten van laag tot hoog coacht voor ze effectief kunnen solliciteren, schetst de menselij ke gang der emoties bij ontslag. Eerst ontkennen betrokkenen hun lot. DAF kan niet zonder me, menen ze. „Er waren men sen die, als ze drie dagen vrij hadden, nóg op de fabriek gin gen kijken", spreekt de kenner met een hoog sociaal academie gehalte. Dan volgt agressie, het onder handelen met jezelf („ze moe ten iets anders vinden") en de wanhoop („het lukt me nóóit"). Velen worden een paar keer tussen agressie en ellende ge slingerd, zegt Megens. Pas als iemand de diverse stadia heeft doorgemaakt, heeft solliciteren enige kans van slagen. Johan van Kessel (tweede van links) aan de 'stamtafel' in het DAF-bemiddelingscentrum. FOTO'S ROLAND DE BRUIN Niet iedereen kruipt zelf uit het dal. Voor sommigen is een psy choloog ingeschakeld, gespecia liseerd in rouwverwerking. „DAF was voor velen toch één grote familie", meent Megens. Een helder beeld van de geeste lijke ravage door de DAF-klap is niet te geven. De in totaal 600 ex-DAF'ers die nooit iets van zich hebben laten horen, wor den binnenkort opnieuw per soonlijk benaderd. Projectleider Frank van den Bemd van het centrum wil de droefenis niet overdrijven. Maar hij erkent dat een aantal ontsla genen „zwaar door 't lint" is ge gaan, vooral meteen na de klap. „Toen liepen ze hier allemaal met een zakdoek rond." Baanvinders tiebolwerk aan de Geldropse- weg wordt verkondigd. Gerard Peeters is goed voor 23 jaar Special Products, de mili taire DAF-poot. Hij is nog niet teruggeweest, zoals velen kan hij dat niet opbrengen. Acht po gingen heeft de 43-jarige draai er van F16-onderstellen gedaan werk te vinden, tot in de strafge vangenis van Breda toe. „Het leek me een uitdaging gevange nen dit vak te leren." De bajes blijft voor hem gesloten. Ook Gerard heeft zijn portie sol licitatieleed gevoeld. Een me taalbedrijf in Oss heeft hem welgeteld acht dagen in dienst genomen, tot ze een jongere kracht konden krijgen, die géén reiskosten verlangde. „Je merkt dat de arbeidsmarkt verzadigd is, je bent nummer zoveel." Toch is het niet alleen somber- manspraat. De mannen zijn po- Het staat voor hem als een paal boven water dat het centrum goed 'werk' levert. „We zijn re delijk enthousiast, met tot nu toe 364 baanvinders op 1.500 kandidaten. De economie hier is afwachtend, ook door de ont slagen bij toeleveranciers van DAF." Het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (RBA) heeft de drie etages met financiële en materiële steun van DAF ge opend. De clientèle tikt sollici tatiebrieven op toetsenborden van hun vorige werkgever. De RBA-staf gaat actief voor de be zoekers op pad. Jobhunting een nieuw fenomeen voor de mede werkers van het arbeidsbureau van weleer. Zo zijn 942 vacatu res vergaard, al zijn ze ('kok in een Chinees specialiteitenres taurant') niet altijd bruikbaar voor DAF'ers met een 'metaal achtige' achtergrond. De kansen voor de resterende 1.130 DAF-werklozen uit het bestand? De projectleider schetst een somber beeld. De economie botert niet bepaald, de Brabander is niet mobiel, de gemiddelde leeftijd van 42 jaar Johan Megens schetst de emotionele gang na ontslag. (zeven jaar hoger dan bij het modale vaderlandse bedrijf, door de gehechtheid aan 'den DAF'), hun opleiding en achter grond. „Een paar jaar geleden hadden we een chronisch tekort aan plaatwerkers, nu is er een overschot." Niet echt een pré voor het curriculum vitae... Niettemin sluit dit centrum pal na de zomer de poort. Dan zijn de bezoekers aangewezen op de veertien reguliere RBA-vestigin- gen in de streek en gaan de 40 medewerkers terug naar hun vorige stek of zit hun contract er op. „Het optimale rendement bereik je tussen de tweede en zesde maand, daarna is het ef fect weg", stelt de projectleider zakelijk. Dan verstomt ook de kritiek van 'losse' werkzoekenden, die niet uit het overschot van het afge slankte truck-concern stam men. De DAF'ers worden voor getrokken en in de watten ge legd, hebben ze gekankerd. Jo han van Kessel wordt er, aan de koffietafel, weer kwaad om. Het enige 'voordeel' dat hij en de zijnen hebben, is dat vacatures een week eerder aan het prik bord in het DAF-centrum zijn gehangen, zodat ze eerder dan andere werklozen kunnen rea geren. „Je moet het wel alle maal zélf doen, ze brengen de banen écht niet bij'je." Schoon Johan zoekt een spreekkamertje om over zijn sollicitatie bij Campina te bellen. De klus lokt, al is het maar voor krap vier maanden. Hij beurt nu een WW-uitkering 70 procent van zijn laatste DAF-loon maar moet daarvan wél zijn particuliere ziektekostenverze-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2