Spelbos zoekt de aanval ook in eredivisie Sport Duitsland speelt met VS Leverkusen kan amateurs met moeite van zich afschudden Beker voor PSG na turbulente finale Austria Wien pakt titel MAANDAG 14 JUN11993 18 CHEF* AD VAN K FC Lisse mist de slag op finaledag halsteren FC Lisse is op de fmaledag van de districtbekerwin naars in Halsteren met vier punten uit vijf wedstrijden (van ieder een half uur) op de voorlaatste plaats geëindigd. De ploeg van Bröring won van zowel Lunteren als Fortuna Sittard 2 met 2-0. Jelle Visser scoorde de doelpunten. Tegen Ajax 2 ging de ope ningswedstrijd met 4-1 verloren, en tegen de nieuwbakken hoofdklasser Appingedam (0-1) en Halsteren (0-2) trok Lisse eveneens aan het kortste eind. Winnaar van het toernooi werd Halsteren (5-7), voor Appingedam (5-7), Ajax 2 (5-6), Fortuna Sittard 2 (5-5), FC Lisse (5-4) en Lunteren (5-2). (Zie ook ertus senin). Soepele winst van Fortuna sittard De strijd in Groep A van de nacompetitie krijgt een vrij wel perfecte Finale. Fortuna kwam gisteravond dank zij een soe pele overwinning op NEC (5-0) in punten op gelijke hoogte met Heerenveen. Woensdag volgt in Friesland de ontknoping. De uitgangspositie van Fortuna is door een beter doelsaldo iets gunstiger. De Limburgers hebben in Heerenveen aan een gelijk spel voldoende om het eredivisieschap te behouden. Fortuna had in de matig bezette Baandert weinig van NEC te vrezen. De Nijmeegse formatie, die de derde wedstrijd binnen zes dagen af werkte, maakte een uitgebluste indruk. CHICAGO «sid/AFP/RTR Duitsland heeft gisteravond in Chicago aangetoond dat er enig verschil is tussen het voetbal in Zuid- en Noord-Amerika. De Duitsers, in hun openingswed strijd van het toernooi om de US Cup drie kwartier weggetikt door Brazilië, deden hetzelfde met de voetballers van de Vere nigde Staten. De winst van de Duitsers, 4-3, toonde nauwelijks enige overeenkomst met de krachtsverhoudingen. Lieten de Brazilianen de Duit sers de gelegenheid terug te ko men door hun vechtlust, De Amerikanen, kort na rust met 1- 4 achter, maakten gebruik van de wisselingen in het Duitse elf tal. De treffers van de Amerika nen, twee van Tom Dooley, één van Ernest Stewart, werden ge maakt door „Eurikanen". Dool ey speelt bij Kaiserslautern, Ste wart voetbalt voor Willem II. In Washington herstelde En geland iets van zijn geschonden reputatie na de nederlagen te gen Noorwegen en de Verenig de Staten met een gelijkspel te gen Brazilië, 1-1. Beide elftallen maakten voornamelijk duidelijk dat het seizoen te veel van de spelers gevergd had. Engeland bewees dat het nadrukkelijkst door een volledig gebrek aan creativiteit, de Brazilianen door het ontbreken van slagvaardig heid. Careca en Valdeir werden redelijk gemakkelijk, beteugeld door Pallister en Walker. Platt en Almir scoorden. Promotie komt voor NAC als een verlossing Sponsor NEC stapt kwaad op NEC moet op zoek naar een nieuwe hoofd- en shirtsponsor. De ou de geldschieter heeft geen trek in een verlenging van het contract. De directie van het bedrijf is boos over het inhalige beleid van het Nijmeegse bestuur. De hoofdsponsor had voor dit seizoen beloofd een halve ton ex tra te betalen indien NEC periodekampioen zou worden of zou promoveren naar de eredivisie. Beide doelstellingen werden niet gehaald. Toch stuurde de clubleiding de shirtsponsor onlangs een rekening van 50.000 gulden exclusief BTW. Het bedrijf haakte daar na ónmiddéllijk af. Acht jaar lang was het avondje-NAC niet meer dan surrogaat. En nog maar een flauwe afspiege ling van wat eens voetbal- vermaak voor duizenden betekende. Toen gerenom meerde eredivisieclubs nog huiverden als ze op zater dagavond rond zes uur de Beatrixstraat binnenreden. Door de simpele winst van gistermiddag op FC Den Bosch (0-3) is NAC terug waar het thuishoort. En werd Brabant op een mid dag een eredivisieclub ar mer (FC Den Bosch) en rij ker. DEN BOSCH ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Na drie mislukte pogingen op rij om via de na-competitie de eredivisie te halen, slaagde Ro nald Spelbos waar zijn voorgan gers in het zicht van de haven strandden. Het was een pak van zijn hart. „De angst was groot dat NAC het weer niet zou red den. Als je vier keer meedoet en het weer niet had gehaald, kun je niet blijven roepen dat NAC eigenlijk had moeten promove ren". Dat deden voor hem al Hans Verel, Cor Pot en Jo Jans- De ontlading was er daarom naar. Bij de spelers, bij het be stuur en bij de supporters, die met duizenden naar de Vliert waren gekomen. En al na een half uur, en bij een 0-2 voor sprong (treffers Van Hooydonk, Gesthuizen), de frustraties van zich afzongen. 'We zwaaien met z'n allen naar Den Bosch'. Het 'lelijke eendje' had zich tevoren al neergelegd bij degradatie en deed er helemaal niets meer aan toen Van Hooydonk kort na rust vrij kon inkoppen (0-3). Na een marathonzit van veertig mi nuten konden de remmen na acht jaar eindelijk los. Middelpunt Met daarbij Ronald Spelbos als Hans van den Dungen bedankt het publiek. En het publiek dankt op haar beurt de Bredase voetballer, die gisteren met zijn ploeggenoten de pro motie naar de eredivisie bewerkstelligde. foto anp stralend middelpunt. De 21- voudige international werkte drie jaar als assistent van Theo Vonk bij FC Twente, begin dit jaar werd hij de opvolger van de om gezondheidsredenen ver trokken Piet de Visser. Met de komst van Spelbos won NAC zienderogen aan spelvreugde en zelfvertrouwen en werd de top van de eerste divisie bereikt op basis van de principes van Spelbos: met veel aanvallers. Het kampioenschap ging maar net verloren (aan VW), in de na-competitie won NAC vier keer. Met elf doelpunten voor en slechts een tegen. Daarmee werd eindelijk het doel bereikt dat NAC sinds de degradatie in 1985 nastreefde. Vanaf toen ging het razendsnel bergafwaarts met de 'stem van Breda' en verkeerde NAC bij kans in staat van ontbinding. De club was op sterven na dood en dankte het in december '86 aan een handigheidje van toen malig bestuurslid Frans Derks dat NAC niet failliet werd ver klaard. Vanaf de rokende puin hopen toog een nieuw bestuur aan de slag. Promotie is leuk, zo weet Spelbos, maar in de eredivisie blijven, daar gaat het nu om. „De kwaliteit is genoeg om in de eredivisie te spelen, maar kwantitatief is de basis veel te smal. Dan heb je geen zestien, maar twintig spelers voor no dig". Daarom had het ook heel wat voeten in de aarde voor Spelbos inging op de aanbie ding om voor een jaar bij te te kenen. „NAC is een schitteren de club met een goede ambian ce. Maar in Breda accepteren ze het niet als je met tien man voor het hok gaat liggen". Mooi voetbal Ze willen in Breda aanvallend en mooi voetbal zien. „Maar daar horen wel bepaalde kwali teiten bij", hield Spelbos het be stuur voor. „Ook in de eredivisie zullen we thuis spektakel moe ten bieden. Als ze een soort countervoetbal willen, hadden ze mij niet moeten nemen". Of hier de ex-Ajacied spreekt? „Ik denk dat voetbal zo gespeeld moet worden. We hadden hier genoeg aan een gelijk spelletje, maar ik val liever aan". Pas toen NAC hem de garan tie gaf dat de selectie in elke li nie versterkt zal worden en het bestuur zijn financiële eisen had ingewilligd, besloot Spelbos in Breda te blijven. Getekend heeft hij nog niet, maar dat is volgens hem een formaliteit. „Ik ga er vanuit dat het bestuur zich aan zijn woord houdt. Ik kan toch moeilijk zeggen dat ik niet eerder teken voor de selectie tot twintig man is aangevuld". Spelbos gaat er daarnaast vanuit dat de spelers (Karelse, Van Hooydonk, Wilnis, Brood, Gesthuizen) die nog niet gete kend hebben dat deze week zul len doen. Inclusief Pierre van Hooydonk, die bij diverse clubs in de belangstelling staat. De wat houterige, maar uiterst pro- duktieve spits kan zijn handte kening zetten onder een con tract dat hem een jaarsalaris zou opleveren van om en nabij de anderhalve ton. Spelbos: „Van Hooydonk heeft altijd op eerste divisie-niveau gespeeld, ik wil hem nu wel eens in de eredivisie zien. Voor zijn ont wikkeling zou het goed zijn als hij bij NAC blijft. Het is nog iets te vroeg voor hem om nu al naar een andere club te gaan. Maar dat zeg ik ook uit eigenbe lang". Vier miljoen Met een begroting van 3,3 mil joen gulden leefde NAC in de eerste divisie ver boven zijn stand. John Peek denkt met de promotie het budget uit te kun nen bouwen naar vier miljoen. „Dat halen we", meent de voor zitter. „We krijgen meer inkom sten uit tv-gelden en er komen roterende reclameborden in het stadion. Voor deze nieuwe vorm van reclame hebben we al der tig toezeggingen binnen. En daarmee zitten we meteen aan het maximum". Voor versterking van de selec tie moet Peek te biecht bij NAC Investments BV. „Qua salarië ring hebben wij voldoende mid delen, maar NAC heeft geen geld om op de transfermarkt iets te doen. Met het geld dat beschikbaar komt zullen we zo creatief mogelijk moeten om springen. Nu promotie eindelijk gelukt is", zegt Peek, „mogen we het niet in een jaar verknal len. We willen voorkomen dat er halverwege het seizoen een situatie ontstaat dat we ons via allerlei noodgrepen moeten proberen te handhaven. Dat heeft NAC in het verleden al vaak genoeg meegemaakt, daar zit niemand meer op te wach- 'BUITENLANDS VOETBAL BERLIJN SID Bayer Leverkusen heeft zater dag de Duitse beker gewon nen. In de finale werden de amateurs van Hertha BSC in de eigen stad Berlijn verslagen, 1-0. Met moeite. Pas in de 77- ste minuut maakte Kirsten het verlossende doelpunt. Voor Leverkusen betekende de triomf in de 50-ste eindstrijd het eerste nationale succes in het 89-jarige be staan. Eerder had de club, sinds kort getraind door Ste- panovic, wel internationaal uitgeblonken. In 1988 werd de UEFA-beker veroverd, na een sénsationeel verlopen -finale tegen het Spaanse Espanol. De finale, met voor de eerste keer een amateurclub als deel nemer, kende zaterdag twee winnaars. Naast Leverkusen was dat Karlsruher SC. Nu Le verkusen zich heeft geplaatst voor het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwin naars, neemt Karlsruher de opengevallen plaats in het evenement om de UEFA Cup in. Het is de eerste keer dat de club zich kwalificeert voor een internationaal toernooi. Voor ruim 75.000 toeschou wers mocht Hertha BSC zich daarnaast de morele winnaar noemen. De jeugdige ploeg, dit seizoen geëindigd in de middenmoot van de Oberliga, liet niet over zich heenlopen. Hertha was weliswaar minder sterk dan de professionals, maar werd geen moment weg gespeeld. Voor een deel was dat te danken aan Christian Fiedler, de uitblinkende doel man van 18 jaar. Onder leiding van Merks, met 31 jaar de jongste scheids rechter ooit in een Duitse be kerfinale, speelde zich geen goede eindstrijd af. Het was een duel van de strijd, waarin Leverkusen door het opvoeren van het tempo het duel na de rust uiteindelijk naar zich toe trok. Zonder in creativiteit uit te blinker^Het leverde de pro fessionals overigens wél per man ruim 50.000 gulden op. Silzeni vuurt namens Torino schot af op het doel Bekerwinst kan Turijnse ploeg nauwelijks ontgaan Ontknoping in Spanje op slotdag Torino deklasseert Roma: 3-0 MADRID ANP De Spaanse voetbalcompetitie krijgt zijn ontknoping, net als vorig jaar, pas op de laatste dag. En weer op Tenerife en in Nou Camp. In de 37ste speelronde bleven de posities aan de kop van de ranglijst ongewijzigd. Real Madrid versloeg stadgenoot Atletico, FC Barcelo na zegevierde ook met 1 -0 bij Osasuna. Real Madrid verspeelde de vorige competitie op de laatste dag een punt voorsprong door met 3-2 te verliezen bij Tenerife. De af loop van die wedstrijd kostte Leo Beenhakker zijn baan bij de Ko ninklijke. FC Barcelona krijgt volgende week andermaal een Baski- sehe tegenstander. Niet Bilbao maar Real Sociedad. „Alleen God kan ons opnieuw de titel schenken op de laatste dag", meende Jo- han Cruijlï. Hij gaf daarmee aan niet te geloven in een prolongatie van het kampioenschap. In de stiekeme hoop op een wonder haalde FC Barcelona giste ren beide punten in Pamplona bij Osasuna. Laudrup schitterde en Koeman had een zeer positiieve inbreng. In de 13e minuut van de tweede helft werkte Pepin, aangevallen door Stoitsjkov, de bal in ei gen doel. Real Madrid won zaterdagavond al voor 95.000 toeschouwers van Atletico, dat niets anders deed dan verdedigen. Hierro zorgde in de 51ste minuut voor het bevrijdende doelpunt nadat Zamorano bij herhaling had gemist. Bij Atletico kreeg Juanito twee keer geel en moest hij er in 71ste minuut uit. TURIJN Reuter De Italiaanse voetbalbeker kan Torino nauwelijks meer ont gaan. De tweede club van Tu rijn versloeg in de eerste wed strijd. van de finale AS Roma met ruime cijfers: 3-0. Volgende week in Rome kan Torino, dat vier keer eerder in de clubhisto rie de Italiaanse bokaal verover de, het karwei afmaken. De stadgenoot van Juventus opende na een dik kwartier op gelukkige wijze de score. De bal werd na een schot van aanvaller Silenzi door verdediger Bene- „detti, een oud-speler van Tori no, in eigen doel gewerkt. Inval ler Cois en Fortunato bezorgden de thuisploeg na de rust een fraaie uitgangspositie. De wedstrijd werd ontsierd door rellen op de tribunes. Een deel van de 6000 fans van AS Roma sloopte een vak en wierp de stoeltjes richting de politie. Uit een vak met aanhangers van Torino werd in de slotfase een vuurwerkbom op het veld ge gooid. Het projectiel miste één van de eigen spelers maar net. Brescia is de vierde degra dant in de hoogste afdeling van het Italiaanse voetbal gewor den. De club verloor zaterdag in Bologna het degradatie-duel van Udinese, 1-3. Voor 30.000 toeschouwers kwam Udinese al snel op voorsprong door Balbo. Brescia, de club van oud Feye- noorder Sabau, kwam gelijk door Domini. In de tweede helft beslisten Orlando en Dell'Anno (strafschop) de wedstrijd. Brescia en Udinese eindigden in de Serie A gelijk op de veer tiende plaats met evenveel pun ten als Fiorentina. De onderlin ge resultaten werden daardoor beslissend. Fiorentina viel daar door directaf. Brescia en Udine se moesten een beslissingswed strijd te spelen. Al eerder ston den Pescara en Ancona vast als degradant. De politie heeft zaterdag met traangas en enkele charges ruim 300 fans van de voetbal club Perugia uit elkaar moeten drijven om ernstige ongeregeld heden te voorkomen. De fans waren van plan de sporthal te bestormen, waar op dat mo ment de strijd om de Europese basketbaltitel voor vrouwen werd gehouden. Ze hoopten op die manier de publiciteit te ha len voor hun protest tegen be- PARUS AFP/ANP»» Paris St. Germain heeft voor de derde keer in de clubhistorie het toernooi om de Franse voet balbeker gewonnen. In een tur bulente finale, bijgewoond door 48.000 toeschouwers, werd Nantes met 3-0 verslagen. De verliezende ploeg, die zich al het toernooi om de UEFA- beker had geplaatst, beëindigde het duel op het soppige veld het Pare des Princes met acht man. De royale overwinning van Paris St. Germain kreeg kort na de rust gestalte. Kombouare (strafschop), Ginola en Roche scoorden binnen een tijdsbe stek van nog geen tien minuten. De bekerwinnaar hield in het complete toernooi de nul vast. De inleiding tot de openings treffer zorgde voor veel tumult op het veld. Amper een halve minuut in de tweede helft ken de arbiter Harrel een strafschop toe na een overtreding van Karembeu op middenvelder Fournier. De verdediger van Nantes reageerde furieus en -duwde de scheidsrechter hard met beide vuisten in de borst. De international, buiten zichzelf van woede, weigerde aanvanke lijk het veld verlaten. Onder fy sieke dwang werd Karembeu uiteindelijk richting catacom ben gedreven. De jeugdige ploeg van Nantes was na het incident volledig van slag. Paris St. Germain profi teerde slim van de ontreddering bij de tegenstander. Naast twee doelpunten moest Nantes nog twee rode kaarten incasseren. De Joegoslaaf Vulic en Lima konden zich niet beheersen en dienden na forse overtredingen eveneens vroegtijdig te vertrek ken. Roma. Benedetti komt te laat om de Turijnse voetballer af te stoppen. foto •epa schuldigingen van omkoping bij Perugia. Perugia, waarvan het stadion vlak naast de sporthal ligt, dreigt de promotie naar de Serie B kwijt te raken. Er loopt een onderzoek naar de activiteiten van voorzitter Gaucci, die een scheidsrechter zou hebben om gekocht door hem een paard te geven. Gaucci, inmiddels afge treden, beweert vooralsnog dat het hier om een puur zakelijke transactie ging. Als de omko ping wordt bewezen dreigt voor Perugia degradatie naar de vier de divisie. Een dag eerder al waren bij rellen vier mensen gewond ge raakt, toen duizend supporters een snelweg probeerden te blokkeren. Diego Maradona blijft thuis BUENOS AIRES RTR Diego Maradona zal ontbreken in de strijd om de Zuidameri- kaanse voetbalbeker, waarin Argentinië vanaf morgen de titel verdedigt. Bondscoach Basile, ongeslagen sinds zijn debuut in december 1990, heeft de voormalige superster niet geselecteerd. Het wil niet zeggen dat de interlandloopbaan van Maradona daannee voorbij is. Basile vérklaarde de speler van Sevilla de kans te geven mee te doen aan enkele financieel interessante vriendschappelijke duels van zijn Spaanse club. Caniggfa is de tweede vedette die ontbreekt in de selectie van 22 spelers. De aanvaller van het Italiaanse AS Roma is door de FIFA voor der tien maanden geschorst. Hij werd betrapt op het gebruik van co caïne. Aan de strijd om de Copa America, die wordt ge Ecuador, Brazilië en Bolivia, nemen twaalf landen deel. Austria Wien is zaterdag voor de derde keer in de 21-ste keer in totaal kampioen van Oostenrijk geworden. Op de laatste speeldag van de play offs versloeg Austria Rapid in de Weense derby met 4-0. Salzburg, dat afsloot met een overwinning van 1-0 op St. Pöl- ten, eindigde desondanks op een gelijk aantal punten als de ti telverdediger. Wegens een beter doelsaldo sloeg het voordeel uit naar de ploeg uit de hoofdstad. Naast Salzburg plaatste ook nummer drie Admira Wacker zich voor het toernooi om de UEFA-beker. Volgende week maken Rapid en Inssbruck in de bekerfinale uit wie het land vertegenwoordigd in het evenement om de Europa Cup II.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18