'Ik leef niet in de vorige eeuw' Gotcha!: meester in mengen muziek Cultuur&Kunst Perfecte balans bij William Byrd Ensemble Leidse Koperdag Gouden Leeuw voor Robert Wilson Zesde festival Droomfabriek MAANDAG 14 JUNI 1993 Tentoonstelling realistisch werk amsterdam Realities', een tentoonstelling die vorig jaar tijdens Madrid Culturele Hoofdstad van Europa 1992 werd gehouden, komt naar Amsterdam. Minister D'Ancona opent de expositie op 26 juni in Arti e Amicitiae. "Realities' toont een selectie van kunstenaars die met elkaar gemeen hebben dat zij het realisme in hun werk gebruiken. Er zijn overwegend schilderijen te zien, maar ook een aantal realistische werken in andere media (foto grafie. ruimtelijk werk). In totaal doen 32 kunstenaars mee aan de tentoonstelling, die tot en met 25 juli duurt. Het Nationale Ballet amsterdam Het Nationale Ballet presenteert in zijn Balletfestival 1993 het romantisch sprookjesballet 'Giselle', en een gevarieerd programma met 'Requiem' van Toer van Schayk en Wayne Eag- lings' 'Frankenstein'. 'The Modern Prometheus'. Het Nederlands Balletorkest begeleidt het dansgezelschap muzikaal. De voorstel lingen zijn op 29 en 30 juni en op 1, 5,6,7 en 8 juli in Het Mu ziektheater in Amsterdam. De Nederlandse Opera De Nederlandse Opera geeft twee voorstellingen van 'Roméo et Juliette' van Hector Berlioz. Het libretto i Emile Deschamps. Deze zogenoemde concertante uitvoeringen zijn op 22 juni in De Doelen in Rotterdam en op 25 juni in het Concertgebouw in Amsterdam. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Koor van De Nederlandse Opera en het Nederlands Kamerkoor begeleiden de produktie. Solistische medewerking wordt verleend door Elise Ross (sopraan), John Aler (tenor) en John Connell (bas). Verkoop-expositie glasmuseum leerdam Het Nationaal Glasmuseum laat tot en met 12 septem ber de jaarlijkse verkoop-expositie Leerdam Unica van de Glas fabriek Leerdam zien. De expositie is recent door de volgende kunstenaars ontworpen: Maria van Kesteren, Siem van der Ma- rel, José Samsom, Olaf Stevens, Winnie Teschmacher en Anne van derWaerden. Tentoonstelling 'Eeuwige Schoonheid' amsterdam In het Tropenmuseum in Amsterdam zijn van 2 juli t/m 2 januari sieraden van Oud-Javaans goud te bezichtigen. De tentoonstelling heet 'Eeuwige Schoonheid' en bestaat uit ruim 400 voorwerpen uit de collectie van de Canadees Hunter 'I hompson. De juwelen zijn gevonden op Java en dateren van 300 tot ruim 1400 na Christus. Volgens het museum is het voor het eerst dat een zo groot deel van deze collectie aan het publiek wordt getoond. Sieradenontwerper Hans Appenzeller zal de ex positie inrichten. N 'Antigone' van Ton de Leeuw in Holland Festival in wereldpremière De lange reistijd naar de Franse hoofdstad valt slechts te doden door het lezen van een boeiend maar pildik boek: een over de Russische componist Dmitri Sjostakovitsj. Een opmerking blijft hangen. Oost-Europese componis ten, aldus Sjostakovitsj, houden zich vooral met de in houd van muziek bezig. West-Europese componisten daarentegen vooral met compositietechnieken. Daar kan hij het mee doen, denk ik enigszins vergenoegd. Straks, bij hem thuis. parus rob van der hilst 'opera': dat riekt uiteindelijk toch weer naar de grote 19de eeuwse opera-theatertradities. Het gaat mij met 'Antigone' om de sacrale dimensie, om het overstijgende karakter van de handelingen. Alle spelers zijn eigenlijk pionnen in een hoger spel, waarvan ze zelf de reikwijdte niet begrijpen. Hoe reageren ze op het bijna-fatale karakter van de situaties waarin zij zich bevinden? Dat moet zo wel muzikaal als theatraal tot uitdrukking komen." „Bovendien heb ik het niet zo op de noodlotsgedachte waar van de oorspronkelijke tekst van Sophocles is doordrenkt. Die vond dat je als mens niet aan het noodlot kunt ontsnappen. Ook psychologie is mij te kaal, djdig als blikruimte om Hij, dat is de Nederlandse com ponist Ton de Leeuw. De reis naar de thans 61-jarige musicus in Parijs heeft een mooie aanlei ding. Zes jaar geleden, na zijn pensionering als docent aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, vestigde De Leeuw zich aan de boorden van de Sei ne. Maar in zijn vroegere woon plaats Amsterdam gaat deze maand, tijdens het Holland Fes tival 1993, zijn nieuwste opera in première: 'Antigone' naar Sophocles. Ton de Leeuw: „Mijn vrien den hebben aanvankelijk ver baasd gereageerd toen ik vertel de dat ik Sophocles' drama tot het onderwerp had gekozen. Uitgerekend een van de bloed- dorstigste theaterstukken van de Griekse oudheid." Die verbazing is bepaald niet onbegrijpelijk in het licht van Ton de Leeuws bijna-levenslan- ge fascinatie voor oosterse filo sofie, muziek en cultuur. Een op zijn minst vredige geesteswe reld. Toch? Ton de Leeuw: „Wat ik muzi kaal en theatraal met 'Antigone' wil uitdrukken, dat is nu eens niet het menselijke drama. Ik leef nu eenmaal niet in de vori ge eeuw. Daarom noem ik mijn muziektheaterstuk ook niet het menselijke gevoel en han delen muzikaal-theatraal te kunnen duiden. Veel te westers eigenlijk." Ton de Leeuw heeft in alle uithoeken van de wereld naam gemaakt als componist die ele menten van westerse en ooster se filosofieën en compositie technieken met elkaar vers- mold. Hij bevindt wat dat be treft in goed gezelschap: Claude Debussy was de eerste compo nist van naam die Aziatische muzieksoorten op grote schaal toepaste op eigen compositori sche procédés. Wijlen Olivier Messiaen was wat dit betreft - buiten-Europese invloeden toe laten op de westerse muziek - Debussy's 'natuurlijk' opvolger. In Messiaens kielzog volgde zijn leerling uit Nederland, Ton de Leeuw, die eind jaren veertig naar Parijs toog. Ton de Leeuw: 'Zo wil ik het niet stellen. Ik was, vèr voor ik ooit van Messiaen gehoord had, geboeid door niet-westerse mu ziek. Dat is begonnen toen ik eens als tiener luisterde naar een radio-uitzending met. ge loof ik. Javaanse muziek of wat er voor door ging. Het was alsof ik door een zweepslag werd ge troffen. Dit was mijn wereld." „Ik vind het teveel eer om mij zelf leerling van Messiaen te noemen. Wat ik bij Messiaen aan het Parijse conservatorium strikt genomen volgde, waren groepslessen in analyse. Alles verscheen er bij hem op de vleugel: de Solemnis van Beethoven, Parsifal van Wagner, schema's met vogelgezang die hij even tevoren had opgete kend ergens in de Alpen, pré ludes van Chopin, noem maar op. Ik verstond meestal niet wat hij zei. Messiaen praatte name lijk heel snel en vooral binnens monds. Toch vond ik dat niet hinderlijk, maar van echt oppik ken was geen sprake. Het analy seren zelf deed Messiaen wel met veel enthousiasme. Heel aanstekelijk. Je wist natuurlijk dat hij zelf op een ontzettend hoog niveau componeerde en dan grijp je vanzelf wel naar pen en papier om muziek te schrijven. De sfeer in die analy seklas van hem was wellicht be langrijker dan al het andere." Ton de Leeuws 'Antigone' (naar Sophocles): Radio Ka merorkest, ad hoe mannen koor o.l.v. Daniel Reuss en een gemengd koor o.l.v. Krijn Koetsveld. Dirigent: Reinbert de Leeuw. Regie: André Engel. Decor: Nicki Rieti. Soliste: Martine Mahé. Soliste: Martine Mahé. Westergasfabriek (in de voormalige gashouder) in Am sterdam. Data: 24 juni (gene rale repetitie), 25 (première), 27 en 28 juni. Vaart ontbreekt bij Van Wassenaer Ensemble muziek recensie lidy van der spek Zomerconcert door het Van Wassenaer Ensemble, dingent Benjamin Broers, mmv FlonsMinders.cello Gehoord 11/6inde i School of The Hague, Wasse- Het Van Wassenaer Ensemble lijkt sinds zijn laatste lustrum een verandering te hebben on dergaan. De ouverture 'Los Es- clavos Felices' van de Spanjaard De Arriaga y Balzola (1806- 1827) had hoe aardig ook ge toonzet. weinig spannends te vertellen. Door de uiterst zwak ke inzet van de violen en het bij voortduring wegblijven van élan en vaart werd dit geenszins ver bloemd. In de 'Variaties op een roco- co-thema voor cello en orkest' van Tsjaikowski had de cellist Floris Mijnders grote moeite het orkest mee te trekken in de vaart der variaties, maar met weinig resultaat. Mijnders zelf speelde niettemin bevlogen, analytisch en muzikaal, of schoon de volheid van klank en zuiverheid in de hoge noten soms te wensen overliet. Ook in Wagners, ooit als ver rassing bedoelde, aubade Sieg fried Idyll" bleef - naast de twee de klarinetpartij die spoorloos verdwenen bleek - de brede vol le orkestklank uit. hoezeer de eerste klarinet ook zijn best deed om het goed te maken. In het 'Chanson de Matin' van Edward Elgar speelden de vio len voor het eerst echt zuiver en getuigden de musici soms van samenspel. Het zou goed zijn als de orkestleden, op een enke le uitzondering na. zich meer gaan concentreren op de aan wijzingen van de dirigent, min der gekluisterd zijn aan de par tituur en gaan luisteren naar el kaar. Koper!iefhebbers konden zaterdagmiddag terecht in de Streekmuziekschool Leiden en Omge ving, aan het Rapenburg, om van alles te weten te komen over hun favoriete instrument. Er waren workshops over ademhaling en ademsteun, in- fostands van de harmonie-, fanfare- en brassband korpsen uit de regio, trompet, hoorn of andere in strumenten konden worden uitgeprobeerd en de streekmuziekschool zelf gaf informatie over het aanbod van de lessen in het komend seizoen. Voor wie een koperen blaasinstrument geen onbekende meer was werd een zogeheten 'play-in' georgani seerd met als resultaat een uitvoering op de dek schuit in het Rapenburg: de klinkende klapper van de koperdag. foto hiflco kuipers muziek recensie lidy van der spek Concert door het William Byrd Ensemble mmv het Nederlands Gitaarduo. gehoord: 13/6, Lokhorstkerk. Leiden. Alle denkbare gemoedstoestan den passeerden gistermiddag tijdens het concert van het Wil liam Byrd Ensemble de revue: ernst en luim, meditatie en ex plosie, hartstocht en onderkoe ling, klacht en vreugdebetoon. Zoiets kan worden opgeroepen als responsoria's uit de lijdens- tijd, brandend liefdesleed uit Amerika, en knotse limericks van Edward Lear op het pro gramma voorkomen. Dit alles onder een schier magische di rectie van Nico van der Meel. De balans binnen het koor was nagenoeg perfect al zouden de alten iets minder schuchter kunnen zingen. Dit klankeven- wicht, de bezieling door een toenemende dramatische ex pressie, de intensiteit en muzi kaliteit die dit koor opbrengt, ook in een concert met een zeer hoge moeilijkheidsgraad, wekt zonder meer grote bewondering öp. De responsoria van Gesualdo uit het centrale deel van de metten verrasten door de sobe re maar doeltreffende interpre tatie, die toch niet zonder per fecte woordschildering en mu zikale vondsten verliep, zoals in de bij herhaling afdalende toon reeks in het 'descendentibus in lacum'. De subtiel gedoseerde dynamiek bij Poulencs 'Tenebra facta sunt' en 'vinea mea electa' vormden wel het huiveringwek kend hoogtepunt. De 'Holy Ghost' waaide door drie liederen van Samuel Bar ber, hartstochtelijk in Mary Hy- nes, bezwerend in Anthony O Daly en verzuchtend in The Co- olin. In Seiber's limericks kwam de trucendoos vol expressie, hu mor, beeldkunst en geluidna bootsingen boven tafel, onver moeibaar en vol contrasten ge zongen door een fantastisch koor. Het nederlands Gitaarduo bracht afwisselende intermezzi met onder andere een komisch flitsende compositie van Erik Otte 'Burengerucht'. Steeds meer raakt dit duo op elkaar in gespeeld wat een soepele ont spannen toon en warme diep gang oplevert. Vakmanschap bij Trio Uccelini muziek recensie lidy van der spek Slotconcert van het Huys Dever door het trio Uccelini; Vincent van den En- de, blokfluit, Job ter Haar, violoncello, Rien Voskuilen, clavecimbef, Gehoord: 12/6, Usse Het Trio Uccelini ('vogeltje') besloot zaterdagavond de concert-cyclus van het Huys Dever met 'La Follia' van Co- relli. La Follia (Portugese dans) is de beroemde reeks van 24 variaties op een bast- hema, waarin zeer ritmische en snelle passages - te spelen met veel bravour - worden afgewisseld met prachtige cantabile melodieën. Ucce lini liet door briljant samen spel horen hoezeer Corelli in staat is de instrumenten te doen zingen. De fluitist Vin cent van den Ende speelde in deze virtuoos geschreven reeks buitengewoon extro vert en spiritueel 'de vogels' van de hemel. Tot zijn vreug de mocht Van den Ende ook even proeven aan een Mid deleeuws fluitje, de soprani- no, die ooit uit de slotgracht van Huys Dever is op- gedregd. Het trio getuigt van groot vakmanschap en originali teit, die met name naar vo ren kwamen in hun zeer mu zikale, levendige, bijna dra matische interpretatiezin. Uccelini pakt die bij de wor tel aan alsof elke uitvoering een nieuwe verhelderende visie op een oude grondtekst geeft. In het eerste werk, van Bigaglia, een sonate in a, was er al meteen die vonk in het expressief en markant ge speelde Allegro, waarin de cellist Job ter Haar excelleer de met een heel persoonlijk inhoudelijke aanpak die de luisteraar gedurende het hele concert in de houdgreep hield. De Sonate a Due van Vivaldi weerklonk als één groot concertant werk. waar in de feestvreugde geleidelijk werd opgevoerd. Het clavecimbel wordt nogal eens gezien als een duf begeleidingsinstrument: Rien Voskuilen haalde definitief een streep door deze voor stelling. Zijn aandeel in het geheel was verfrissend en ge degen, op de achtergrond blijvend waar nodig, maar parelend in beeldende passa ges. In zijn solo-optreden, de Ciaccona (1664) van Storace. een groot aantal variaties op een thema van twee maten, speelde Voskuilen met dit eenvoudige concept als een jongleur, razendsnel, maar gaaf tot in alle kleurrijke nu ances. venetie afp/dpa/rtr Bij de opening van de 45e Biën nale in Venetië heeft een inter nationale jury gisteren de 'Gou den Leeuw' toegekend aan de Amerikaanse beeldhouwer Ro bert Wilson. Op schildergebied moesten de Spanjaard Antoni Tapies en de Brit Richard Hamilton de on derscheiding delen. In het kader van de kunst-Biennale presen teren tot 10 oktober 715 kunste naars uit 53 landen hun werk in Venetië. Het Duitse paviljoen, waar wer ken te zien zijn van de Duitser Hans Haacke en de Koreaan Nam June Paik kreeg een 'Gou den Leeuw' omdat dit paviljoen het best beantwoordde aan de 'transnationale geest' van de kunsttentoonstelling. Op de openingsdag, die werd bijgewoond door president Os car Luigi Scalfaro van Italië, ging ile iinrirrst hciriing VOOl kunstenaars onder de 35 naat; de Amerikaan Matthew Barney. De grote prijs van de jury was voor de Duitse schrijver Ernst lunger. leiden Meer dan twintig activiteiten en optredens luisterden gisteren het zesde Droomfestival op. De Droomfabriek, waar tal van creativiteits- cursussen mogelijk zijn, liet op deze manier het publiek met de vele facetten van het kunsttempeltje aan de Oude Singel kennismaken kennis maken. Clowns, bandjes, dansgroepen, beeldende kunstenaars en theatergroepen zetten hun beste beentje voor. foto hielco kuipers recensie hans keuzers Concert: Gotcha! Robadope Ro - gitaar, RockattackTen - zang, Visnu - percussie, melodica, Pooper Gotcha staat al op het podium als op de achtergrond de rustige jazzy pauzemuziek nog aanstaat. De stem van - in dit geval - dj Hans Dulfer meldt dat Gotcha! uitgekozen is om dit jaar Nederland te vertegenwoordi gen op het New Musical Seminar in New York. Dat de leden van de groep daarnaast ook nog verstokte Ajax-fans zijn blijkt uit het daaropvolgende wedstrijdfragment. Verslaggever Evert ten Napel begeleidt het eerste doelpunt van Europacupwed- strijd Genua-Ajax. Nadat de Zweed Peter son de 1 -0 ingekopt heeft start Gotcha! met hun heftige sterke funky-sound. Gotcha's kracht ligt absoluut niet in het bedenken van orginele funknummers. 'Bonesong'en het irritante 'Naked' zijn stuk voor stuk een tonige funk-herhalingsoefeningen. Ook de rapgedeeltes krijgen zeker niet de schoon- i heidsprijs. Zanger Rockattack Ten heeft na het succes bij de Grote Prijs van Nederland in '90 een schat van podiumervaring opge daan - dat druipt er wel af - maar hij blijft toch een beperkte rapperen frontman. De kracht van Gotcha ligt bij de binnen een nummer sterke accentverschuivingen, de felle drumexplosies van Homie zijn fan tastisch om te zien, en de heerlijke gedre ven saxpartijen. Ronduit prachtig zijn de op intelligente manier verweven jazzybreaks. 'Where have you been so long' heeft zo'n prachtige mix van funk, rap en jazz. Op de achtergrond zit er bij een aantal songs een schraal, maar uiterst subtiel randje sixties- sound aan. Daarnaast voegt Gotcha bij 'Stronger than Ajax, save da day' naast een Oosters tintje ook in het midden van het nummer een zeer Engels klinkend melodieus tussen stuk. Ook al kiest Gotcha! duidelijk voor een te voorspelbare up-temposet toch toont zij zich een meester in het subtiel mengen van de muzieksoorten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13