Cultuur Kunst OP CASSETTE 'Dromen zijn onvoorspelbaar' ewondering 99 Nieuw telefoonnummer en adres Leidsch Dagblad Rietveld-paviljoen in Venetië opgeknapt 1 DONDERDAG 10 JUN11993 chef annemiek ruygrok. 0 '-chef* jan rusoam.c FILM /iQln 'Tampopo' die in I «7 de X draait heeft een kokkin het moeilijk omdat ze niet kan koken. Een film waar je honger van krijgt BOEKEN si Robert Ludlum is I wel eens verweten dat zijn intnges ongeloof waardig zijn. Watergate en het Iran-contraschan- daal bewijzen zijn gelijk Regionaal Scholieren-theaterfestival alphen aan den runHet Alphense Parktheater is zaterdag 12 juni het toneel van het regionaal scholieren-theaterfestival. Om 10.00 uur treedt Vivant uit Woerden op. Om 13.15 uur is het de beurt van het Christelijk Lyceum. Het Veenlanden College uit Mijd recht volgt om 17.00 uur. En de Jonkies uit Leiden spelen als laatste om 19.30 uur. Tussendoor zijn er workshops zang, dans en toneel. De vier scholieren-toneelgroepen maken kans te wor den geselecteerd voor het nationale scholieren theaterfestival in Eindhoven. Zesde Droomfestival leiden Kunstcentrum de Droomfrabriek houdt zondag 13 juni haar zes Droomfestival. Clown Rico begint om 12.00 uur met een wervelende kindershow. Een uur later spelen op een boot in de Oude Singel Duicy Dice, Stick to the Lips en Bimbo Box Blues Band. In hel art-café houden schilders exposities, zijn er dans- acts en zanggroepen en bestaat de mogelijkheid een portret te laten tekenen. Theatergezelschap De Krukken besluit de dag. 's Avonds is er swingavond aan de Oude Singel. Muziekjournalist Jan Vollaart presenteert het Droomfestival. Kunstbeurs in Utrecht utrecht In de Jaarbeurs in Utrecht vindt vanaf vandaag tot en met 14 juni de Holland Art Fair (HAF) plaats. Tijdens deze kunstbeurs presenteren ruim veertig galeriehouders en kunst handelaren werk van kunstenaars van 1900 tot heden. Er wordt werk getoond van de Groninger Ploeg-schilder Jan Altink en van Jan Toorop, Isaac Israels en Charley Toorop. Hedendaags werk is er van John Makau, Diana Kortbeek, Engelbert L'hoëst en Rien Groen. Een toegangskaart tot de HAF geeft ook korting op de en treeprijs van een aantal musea in Utrecht. Architectenprijs voor Herzberger straatsburg Herman Herzberger heeft in Straatsburg de Rhei- nische Architectenprijs 1993 gekregen. De prijs van 20.000 mark is ingesteld door de Architectuurvereniging ADCA. Herzberger werd vooral onderscheiden voor de uitbreiding van een basis school in Aerdenhout, waarvan de moderne en heldere bouwstijl een voorbeeld is voor de bouw van andere schoolgebouwen. De door Aldo van Eyck, Frank L. White en Le Corbusier beïnvloede architect maakte vooral naam met het studentenhuis aan de Weesperstraat te Amsterdam, de Montessori-school en het be jaardencentrum De Drie Hoven in Amsterdam en het muziek centrum Vredenburg in Utrecht. De in 1989 gestichte prijs wordt elke twee jaar uitgereikt voor een modern gebouw in een van de vier staten aan de Rijn; Zwitserland, Frankrijk, Duitsland en Ne derland. In 1989 werd de Duitser Oswald Mathias Ungers onder scheiden voor de bouw van het architectuurmuseum in Frank furt. Holland Festival koppelt moderne componisten aan jeugdtheater: Laat jeugdtheater elke twee jaar vrijen, met een andere kunstdiscipline en kijk wat er gebeurt. Met dat idee kwam Liesbeth Coltof, artistiek leider van Jeugdtheater Huis aan de Amstel. In 1991 leidde dat tot 'Voyeurs I', een stuk waarin jeugdtheater-schrijvers samenwerkten met regisseurs van het volwassen toneel. In 'Voyeurs II', dit weekeinde te zien in Amsterdam, koppelde Colthof moderne muziek aan theater met als rode draad kinder dromen. Eva Bal, Allan Zipson, Ad de Bont en Liesbeth Coltof zelf. Dramaturge Lilian Soons kwam met de rode draad: kinderdro men aanlegde. Die zijn onder verdeeld in vier categorieën: vlieg-, val- en waterdromen, doods- en achtervolgingsdro men, huis-, tuin- en oudersdro- men en transformatiedromen. Iedere componist kreeg een ca tegorie. Barbara Woof compo neerde een ouverture en een omlijsting voor het vijfde onder deel van het project. De samenwerking tussen componist en regisseur verliep heel verschillend. „Roel van Oosten heeft één keer met Eva Bal gepraat en heeft vervolgens het hele muziekstuk gecompo neerd. Bob Driessen heeft enorm intensief samengewerkt met Allan Zipson: steeds liet hij stukjes horen en dan kwam Al lan weer met ideeën. Daarbij waren de componisten de baas. Ik heb tegen hen gezegd: het gaat om jullie." amsterdam dirk willem rosie „Het leek mij goed om een kijk je te nemen, om een glimp op te vangen van de andere kunst disciplines", vertelt de artistiek leider over haar idee. „Toen ik het idee kreeg zat ik in Frank rijk: vandaar die Franse naam. 'Voyeurs' heeft een negatieve klank, maar het heeft ook iets positiefs. Je kijkt over de gren zen van je eigen theatervakje. Omdat de projecten zo kort du ren, is het een heel geconcen treerde, zeer intensieve manier van werken." Omdat Coltof geen kenner is van moderne muziek, zocht ze voor 'Voyeurs II' kontakt met Jan van Vlijmen van het Hol land Festival. „Maar dat had ook een pragmatische achter grond. Dit zijn vreselijk dure projekten, dat kunnen wij niet alleen betalen. Van Jan van Vlij men wilde ik namen horen van componisten die niet eerder voor theater hadden gewerkt. Jan noemde Klaas de Vries, Martijn Padding, Barbara Woof, Roel van Oosten en Bob Driessen." Die componisten werden ge koppeld aan vijf regisseurs van jeugdtheater: Flora Verbrugge, Koperen dag muziekschool Op zaterdag 12 juni staat bij de streekmuziekschoo! Leiden en omgeving alles in het teken van het koper. Tussen 12.00 uur en 16.00 uur kunnen liefhebbers zelf een trompet of hoorn ko men uitproberen. Er zijn workshops over ademhaling en ademsteun. Muziekkorpsen uit de regio zijn aanwezig met in formatie over hun kopergedeel te. Pieter Goudriaan. hoornist van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, demonstreert zijn nieuw ontwikkelde mondstuk ken. Voor degenen die het koper al aardig onder de knie hebben, is er tussen 14.00 ftur en 15.00 uur een play-in onder leiding van Henk Zwijgers. Op verschillen de plaatsen in het gebouw wordt geoefend met als klap stuk een gezamenlijk optreden op de dekschuit in het Rapen burg. Voor de play-in is opgave van te voren gewenst op hel Ra penburg 22 of telefonisch onder r141041. Prince Prince af Artistiek leider Liesbeth Colthof:Je kijkt bver de grenzen van je eigen theatervakje." foto roland de bruin minneapolis Clown Sommige regisseurs hebben er een schrijver bij 'gehaald, ande ren zochten het meer in de dans. Er is een clownsstuk en een opera. 'Voyeurs II' is een veelsoortig theaterconcert ge worden met één lijn: de kinder dromen. In de concertzaal van Felix Meritis zullen de elf musici van het Delta Ensemble de mu ziek uitvoeren. „De voorstelling is een bizarre nachtmerrie waar de raarste dingen in gebeuren. We zijn tot de ontdekking gekomen dat kinderen vaak griezelige dro men hebben. Dat wordt minder naarmate je ouder wordt. Maar een klein percentage van de dromen was prettig. Waterdro men zijn heerlijk, dat schijnt In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag,spreekt Casper Bleijenberg, lijstenmaker en galeriehouder aan de Breestraat in Leiden, zijn bewondering uit voor het kunstenaarschap van de Leidse architect Wim Hofman.Als nét die vonk is overgesprongen, ben je vaak helemaal verrukt. Het is een onmogelijke opgave voor mij om uit onze kunstverzameling één werk te kiezen dat ik het mooist vind. Alle kunst die mijn vrouw en ik kopen is natuurlijk op het moment van aankoop het allermooist. Als nét die vonk is oversprongen ben je vaak helemaal verrukt over een nieuwe aanwinst. We hebben laatst een stoel gekocht van de Amerikaanse kunstenaar Donald Judd. Er is momenteel een tentoonstelling van Judd in het Rotterdamse Museum Boymans-van Beuningen waar 40 meubels van hem te bezichtigen zijn. De simpele vormen van zijn meubels vind ik prachtig. Die stoel van Judd vind ik nu het mooist van alles. Maar, ik moet eerlijk zeggen, het allereerste schilderij dat ik kocht vind ik ook nog steeds prachtig. Ik kan gewoon niet kiezen. Eigenlijk wil ik ook geen keus maken. Als galeriehouder loop je namelijk de kans dat je scheve ogen krijgt wanneer je voor het werk van één kunstenaar kiest. Dan roepen anderen meteen: 'En je hebt altijd gezegd dat je mijn werk zo fantastisch vond'. De waarheid is dat we alles wat we in huis hebben heel mooi vinden. Dat ik uiteindelijk heb gekozen voor de gevel van het pand waarachter alle kunst die ik bewonder 'verborgen' is heeft te maken met mijn respect voor architect Wim Hofman. Ik vind dat Hofman ontzettend mooie dingen heeft gemaakt. De nieuwe pui die hij voor onze zaak heeft ontworpen vind ik het mooiste wat hij ooit gedaan heeft. Vorige week is, bij de entree, is een kunstwerk geplaatst dat onderdeel is van de architectuur. Het is een fantastische sculptuur dat de gevel tot iets heel bijzonders maakt. De oorspronkelijke winkelpui was ook mooi. Toen we Wim vroegen om een nieuwe facade te ontwerpen keek hij eerst heel bedenkelijk. Hij heeft er echt mee gezeten om zo'n mooie pui weg te moeten halen en er een nieuwe gevel voor in de plaats te brengen die de oude zou evenaren, zo niet overtreffen. Hij heeft er heel lang over nagedacht, en is uiteindelijk uitstekend in zijn opdracht Hij heeft een glazen gevel die door de conctructie met spankabels heel spannend is. De trappartij achter de gevel, naar de hoger gelegen galerie, is op zich al een kunstwerk. Maar het sculptuur vóór de gevel is echt wonderschoon. Het bestaat uit een blauwe staander op een hardstenen voetplaat. De hoorn boven de entree is opvallend roze gekleurd en met de staander verbonden door een gouden bol. Wim heeft het kunstwerk ontworpen om het grote geveloppervlak te breken. Maar het functioneert tevens als een uitnodigend gebaar om binnen te komen. Het ontwerp van Hofman was voor ons een grote verrassing. Ik heb alleen tegen Wim gezegd: Ik wil een nieuwe gevel. Leef je er maar helemaal in uit. Zelf had ik nooit voor de kleuren gekozen die hij heeft uitgezocht, maar nu het er staat vind ik het perfect. Mensen reageren er allemaal heel positief op. Ik vind ook heel leuk dat de monumentencommissie zo enthousiast heeft gereageerd en wel een lekker gevoel te geven." „Het wordt geen logische voorstelling, maar dat was ook niet de opzet. Dromen verlopen onvoorspelbaar. De rode draad die ik er in vond beluisterde ik in de muziek van Barbara Woof, waar ik mee heb samengewerkt. Het kwam op mij over als het requiem voor een verloren kind. Ik zag een vrouw die telkens niet méér ziet dan een glimp van het kind. Je weet niet eens of dat kind er wel echt is. Ze vertelt op een gegeven moment: 'Meteen is dat kind eigenwijs weggerend, terwijl ik me net in een hazeslaapje had verstopt.' Dat is precies wat dromen zijn. Je wordt wakker en het enige wat je hebt gezien is een glimp." ■Voyeurs II' is in Felix Meritis aan de Keizersgracht in Am sterdam te zien op vrijdag 11 juni en zaterdag 12 juni, tel kens om 20.00 uur, en op zon dag 6 juli om 14.00 uur. ■Voyeurs II' is uitgenodigd voor de manifestatie 'Antwerpen '93' en voor het Theaterfestival in Den Haag. De Amerikaanse popzanger en componist Prince heeft met zijn 35e verjaardag een nieuwe naam aangemeten. Vanaf nu wil hij worden aangeduid met de gecombineerde seksetekens van man en vrouw, respectieve lijk de cirkel met de schuine pijl en de cirkel met het kruis. Deze grafische aanduiding is echter niet uit te spreken. Ex-Prince liet ook weten dat hij afscheid heeft genomen van de New Po wer Generation, de band die hem sinds 1990 vergezelde. De groep neemt nog wel deel aan zijn toemee door Europa die op 26 juli begint.. Kunstenaars willen kabinet voor tribunaal den haag anp Ruim honderd kunstenaars uit Den Haag willen het kabinet voor een 'tribunaal' slepen we gens het 'om zeep helpen van het cultuurbeleid'. Gisteravond besloten de kunstenaars tijdens een vergadering de Federatie van Kunstenaarsverenigingen te vragen een dergelijk symbolisch tribunaal te organiseren. Dat heeft woordvoerder Paul Com- brink van het Gezamenlijk Ini tiatief meegedeeld. In het Initia tief zitten onder meer de Haag se Kunstkringen Pulchri Studio. De kunstenaars zijn boos om dat van alle collega's die in de bijstand zitten, er 1200 een ba sisuitkering zullen krijgen. Voor deze regeling komen alleen beeldende kunstenaars in aan merking. Voor andere artiesten en beeldende kunstenaars die afvallen, worden de gewone bij- standsregels van kracht (zelf standig worden na een jaar of anders solliciteren). De Tweede Kamer is het eens met deze plannen van Sociale Zaken en WVC. Er was woensdag toch ook nog een lichtpuntje voor de Haagse kunstenaars. Er komt een grote manifestatie van Haagse actuele kunst, waar schijnlijk in november of anders volgend jaar. Het Congresge bouw heeft volgens Combrink medewerking toegezegd. De be doeling is dat de Haagse kun stenaars reageren op eikaar en zo samen de kunstontwikkelin gen in hun stad in kaart bren gen. Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch Dagblad een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 356 356. Het nieuwe faxnunmmer van de redactie is 321 921- De doorkiesnumers voor de redacties worden sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/Rijnstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400. Vanaf maandag 14 juni is het bezoekadres v blad: Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden. Het postadres blijft: Postbus 54.2300 AB Leiden. i het Leidsch Dag- Het Nederlandse paviljoen op de kunstbiennale in Venetië krijgt een grondige opknap beurt. Er is één miljoen gulden voor uitgetrokken, waarvan het ministerie van wvc de helft be taalt. Het andere deel komt van twee sponsors. Het nationale paviljoen is ontworpen door de architect Rietveld, zijn enige bouwwerk buiten Nederland. Minister D'Ancona maakte dit gisteren bekend in Venetië. D'Ancona kondigde verder aan dat in 1996 een grote over zichtstentoonstelling wordt ge houden van Nederlandse en Belgische bijdragen aan de mo- fc ioglL En" deme kunst. I geëxposeerd sor, Dibbets en Panaramenko en vele anderen. De tentoon stelling wordt voorbereid door conservatoren Rudi Fuchs en Jan Hoet en zal waarschijnlijk worden gehouden in het Vene- tiaanse palazzo Grassi Nederland en Vlaanderen hebben deze keer een geza menlijke presentatie op de biennale in Venetië. Er wordt werk tentoongesteld van de Ne derlander Niek Kemps en de Vlaming Jan Vercruysen. In een ander deel van de stad is een eveneens een gezamelijke expo sitie te zien van vier Nederland se en vier Vlaamse kunstenaars. unaniem akkoord is gegaan met het ontwerp. De oorspronkelijke gevel moest worden vervangen omdat die op veel plaatsen was doorgerot. Het is gemakkelijk, voor een architect, om iets te bedenken in dezelfde stijl. Dan hou je iedereen te vriend. Om iets totaal nieuws te bedenken, zoals Wim Hofman heeft gedaan, daar i: veel lef voor nodig. tekst»jan rusdam foto loek zuyderduin Kiezen uit 30.000 boeken op cassette? Bel de NLBB. 070-3 211 211

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17