'Koetshuis niet in slechte staat' 'Bernhardstraat' kan toch aan de slag Leiderdorp heeft schrikt in benen Regio Limburger hoogste ambtenaar Warmond Brief ambulancepost Oegstgeest blijkt vals VRIJDAG 28 ME11993 chef gert visser. 071-161417. plv -chef Vier raceboot-bestuurders gepakt warmond Omdat er de laatst tijd weer veel klachten bij de poli tie binnen kwamen over te hard varen is gisteravond tussen zes en tien uur een controle gehouden op de Kagerplassen. Er wer den vier bestuurders van race-boten aangehouden, twee wegens te hard varen, een omdat hij nog geen 18 jaar was en een omdat hij de vereiste papieren niet bij zich had. Buurvrouw verjaagt jongen oegstgeest Een onbekend gebleven jongeman heeft gistermid dag in de Regentesselaan in Oegstgeest geprobeerd een krat te stelen uit een achtertuin. Een buurvrouw die dat zag probeerde het te verhinderen en gaf de jongeman een klap. Hij sprong toen op zijn fiets en reed weg. Het is niet bekend of er in de krat volle of lege flessen zaten. zoeterwoude brenda filippo De gemeente Zoeterwoude zal een stuk groen in de Bernhard straat toch opnieuw inrichten. Dit zei wethouder R. Hogenelst gisteravond tijdens een raads vergadering. Enkele buurtbewo ners vragen om betegeling van een deel van een groenstrook in de Bernhardstraat, zodat kinde ren er kunnen spelen. Voor de 'speelplaats' zijn twee speeltoe stellen en drie banken nodig. Kosten: 19.000 gulden. Voor dit geld stelt de gemeente de mate rialen en een straatmaker be schikbaar. Buurtbewoners ne men de overige werkzaamhe den op hun schouders. In een vorige commissiever gadering werden de plannen nog door CDA en WD van tafel geveegd, omdat beide partijen vonden dat de gemeente het benodigde geld beter in eigen zak kon houden. Gisteravond bleek dat de WD van mening was veranderd. Samen met Pro gressief Zoeterwoude diende de partij een motie in. Hierin ver zochten zij het college van B en W alsnog om uitvoering van de plannen. Doordat de be woners zelf meewerken, be spaart de gemeente zo'n 12.000 gulden. Een belangrijk gegeven voor WD-er H. van der Kooi. „Uit de motie blijkt duidelijk dat wij niet onbelemmerd kre diet geven. Ik verwacht dat de kostenpost nog lager kan." J. Berkouwer (CDA) reageerde verontwaardigd. „Helaas weet een meerderheid van deze ge meenteraad niet hoe ze met de portemonnee van deze ge meente moet omgaan. De aan passingen zijn geen noodzaak, zeker niet in deze tijd van grote bezuinigingen." Hoge Rijndijk-bewoner P. Ro- mijn was het niet met het CDA- standpunt eens. „Kinderen heb ben nu geen ruimte om te spe len. Er is wel een grasperkje, maar dat is een hondentoilet. Bovendien kunnen kinderen er alleen komen als zij van de stoep de weg opgaan of over een afrastering klimmen. Niet echt kindvriendelijk." Vanuit de raad was tijdens een vorige commissievergadering geop perd dat de kinderen ook op de speelplaats van Bemardus- school kunnen spelen. Volgens Romijn kunnen 'kinderen ech ter niet zelfstandig de Nassau- laan oversteken'. „Er is veel ver keer en er wordt te hard gere den." In de buurt wonen vijfen dertig kinderen in de leeftijd van drie tot acht jaar, aldus Ro mijn. Krakers willen onafhankelijk onderzoek Medewerkers van het 'kraakspreekuur Leiden' willen een onafhankelijk onderzoek naar de bouwkundige staat van het gekraakte koetshuis op het landgoed Ter Wadding. Ze denken dat de sloop van het 'prachtige koetshuis' al leen is bedoeld om de krakers eruit te krijgen. De eige naar van het pand, de provincie Zuid-Holland, vindt dat het pand in zo'n slechte staat verkeert, dat sloop onver mijdelijk is. delingen ruimtelijke ordening en woonruimteverdeling zich er nog over moeten buigen. Vol gende maand moet blijken of Leiden de provincie toestem ming geeft voor de sloop. De provincie wil in elk geval zo snel mogelijk van het pand af en is daarin onvermurwbaar. Voor het huisvesten van mede werkers in het koetshuis op huurbasis, zoals jarenlang ge beurde, voelt de provincie niets meer. „Verhuur je het, dan ben je verplicht om het voor min stens twee ton op te knappen", aldus H. Delhez, hoofd van het district west van de provincie. Volgens Delhez is de animo om in het koetshuis te wonen, voorschoten/leiden judy nihof Ook bij de afdeling Bouw- en woningtoezicht van de gemeen te Leiden wordt er zo over ge dacht. Volgens de betreffende ambtenaren is het inderdaad zo slecht met het gebouw gesteld, dat opknappen danig in de pa pieren gaat lopen. De provincie Zuid-Holland heeft eind maart bij de gemeen te Leiden een sloopvergunning aangevraagd voor het koetshuis. Huize Ter Wadding staat welis waar op Voorschotens grondge bied, maar het bijbehorende koetshuis staat net in Leiden. De sloopvergunning is echter nog niet afgegeven omdat de af- heel groot. Niet alleen ambte naren, ook buitenstaanders in formeren regelmatig naar de verkoopprijs. Het gunstige van verkopen, is dat kosten voor het opknappen voor rekening van de nieuwe eigenaar komen. Toch wil de provincie dat niet. „Verkoop je het, dan heb je niet meer in de hand wie er in komt. Misschien wordt het over een jaar wel doorverkocht a-sociaal gezin." Het is volgens Delhez boven dien ongewenst dat er te allen tijde maar mensen over het landgoed lopen. Om bij het koetshuis te kunnen komen, moet men immers eerst het he le landgoed over. Het j gens Delhez een ander verhaal zijn als er een ontsluitingsweg speciaal voor het koetshuis kon worden aangelegd. „Maar dat is verkeerstechnisch niet moge lijk." Overigens zegt Delhez geen last te hebben van de krakers, die een maand geleden in het Dat het koetshuis geen eigen ontsluitingsweg heeft, Is volgens de provlnde een van de redenen om het pand te slopen. koetshuis trokken. Maar hij vindt dat ze eruit moeten. „Het is niet eerlijk tegenover al die mensen die hier zouden willen wonen. Die hebben we steeds 'nee' moeten verkopen. Dan zou het vreemd zijn om die kra kers er wel in laten zitten." Medewerkers van het kraaks preekuur zijn verontwaardigd over de houding van de provin cie en de gemeente Leiden. Zij hebben de indruk dat de sloop van het koetshuis weinig te ma ken heeft met de staat van het pand, maar met de aanwezig heid van krakers. De gemeente Leiden zou vaker eigenaren van leegstaande panden helpen om krakers weg te krijgen door sloopvergunningen af te geven. In een brief aan het Leidse ge meentebestuur vragen de me dewerkers van het kraakspreek- FOTO HIELCO KUIPERS uur om een onafhankelijk on derzoek naar de bouwkundige staat van het pand. De gemeen te zou zich niet moeten laten leiden door 'heersende anti-kra kers sentimenten in delen van het ambtelijk apparaat', aldus de krakers. Overleden: CJ. Meerburg 1905 -1993 leiderdorp miepdegraaff C.J. Meerburg, de 'nestor' .van de sociale woningbouw en ere burger van Leiderdorp, is woensdagavond op 87-jarige leeftijd overleden. Meerburg heeft als geen ander de storm achtige ontwikkeling van Lei derdorp meegemaakt van kneuterig dorpje tot forse nieuwbouw-gemeente. Ener zijds zestien jaar lang als AR-wethouder van volkshuis vesting, grondbedrijf en ruim telijke ordening. Anderzijds als directeur van een groot, ruim een eeuw oud bouwbedrijf én als oprichter van de Algemene Woningbouwvereniging Lei derdorp. De 'Meerburg-dynasty' is een in Leiderdorp ingeburgerde term geworden, mede door het feit dat één zoon als derde ge neratie het familiebedrijf voort zet, en een andere zoon, Arie, voordat hij burgemeester van Alkemade werd eveneens ja renlang wethouder van Leider dorp is geweest. Meerburg sr. was zelf ook al voorbestemd om zijn vader in het familiebedrijf op te volgen. In een interview zei hij eens nooit de ambitie te hebben ge had in de politiek te gaan. „Mijn vader werd gemeente opzichter en had het ontzet tend druk met zijn werk. Op mijn achttiende jaar dreef ik de zaak al en ik heb deze zien uit groeien tot een zaak met 45 man personeel". Niettemin kroop het bloed waar het niet gaan kon. In 1958 stond Meerburg weliswaar op een onverkiesbare plaats op de AR-lijst, maar de toenmalige wethouder overleed en hij werd naar voren geschoven. Meer burg zou deze functie tot 1974 blijven vervullen. (Overigens telde Leiderdorp destijds slechts twee wethouders). Hij bleef vanuit de wethou derszetel ook het bouwbedrijf bestieren. Volgens de huidige fractievoorzitter van het CDA in Leiderdorp, A. Roest, ging Meerburg zelf zeer zorgvuldig om met dat gegeven. „In die ja- over die combinatie bedrijf en t heeft hij zelf nooit iets voor wethouderschap: „Mijn oudste de gemeente gebouwd. Daar door heeft hij zeker bouwop drachten gemist. Meerburg zelf niet vol kunnen houden. Maar er zijn dagen geweest dat ik be ter in de zaak had kunnen zijn, dat is zeker". Daarvoor ontbrak de tijd. Er moest worden gebouwd in Lei derdorp en snel ook. Roest: „Meerburg ging letterlijk 'de boer op' om de benodigde grond te kopen. Samen met de toenmalige burgemeester Van Diepeningen vormde hij een paar apart. Aanvankelijk ver- idaarden ze hem ook voor gek toen hij begon met de bouw van 700 flats langs de Engelen- daal. Termen als 'veel te duur' en 'krijg je nooit vol' kreeg hij om zijnoren." De flats kwamen er. Eigen handig sloeg Meerburg er de eerste paal voor. Maar ook wij ken als de Vogelwijk, Santhorst en Ouderzorg mogen op zijn conto worden geschreven. Als loco-burgemeester mocht Meerburg twee burgemeesters installeren: Gallas in 1962 en, zeven jaar later, Van der Have. Zelf werd Meerburg bij zijn ver trek tot ereburger van Leider dorp benoemd. In 1968 richtte Meerburg de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp op. Jarenlang zou hij daar de voorzittersha mer hanteren. Bij het bestuur van de AWL stond hij bekend als een 'wijze man, met een groot sociaal gevoel'. En: „Zon der de inzet van de heer Meer burg zou het er veel somberder hebben uitgezien voor de Lei- derdorpse woningzoekenden in de sociale sector". Bij zijn vertrek in 1980 werd hij benoemd tot erelid. Ook daama zou hij de ontwikkelin gen op woningbouwgebied nauwgezet blijven volgen. Ver der werd hij actief op kerkelijk gebied en vond hij eindelijk de tijd zijn familie-stamboom uit te zoeken. Roest karakteriseert Meer burg als een man die altijd veel humor had. „Hij was echt gees tig. Daarnaast was hij een echte persoonlijkheid." De dienst van Woord en Ge bed wordt gehouden op dins dag 1 juni om 11.00 uur in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. In aansluiting daarop wordt Meerburg begra ven op de Algemene Begraaf plaats aan de Hoogmadeseweg. toegevoegd aan de agenda van de raadsvergadering. Voor de vacature van gemeen te-secretaris meldden zich 28 gegadigden. Bij de selectie was een delegatie van het personeel en van de gemeenteraad be trokken. De raad toonde zich zeer verheugd over de snelle be noeming. Winkelhorst is afkomstig uit de gemeente Meerlo-Wansum in Limburg, waar hij sinds an derhalf jaar werkzaam is als sec- torhoofd Grondgebiedzaken. Auto in de sloot zoeterwoude-dorp Een 30-jarige man uit Hazers- woude-Rijndijk moest gister middag in Zoeterwoude zijn rij bewijs inleveren. De man had die middag zoveel alcohol ge nuttigd dat hij rond half vijf met zijn dure BWM op de Broekweg in Zoeterwoude-Dorp uit de bocht vloog en in een sloot te recht kwam. Voordat hij te 'water raakte' reed hij enkele betonpalen on dersteboven en ontwortelde een boom. De man wist zelf uit het wrak van zijn BMW te komen. Hij bleef ongedeerd. Volgens een woordvoerder van de poli tie heeft de Hazerswoudenaar veel te hard gereden. Na het ongeval bleek de man dermate veel alcohol te hebben genuttigd dat hij ter plaatse zijn rijbewijs kon inleveren en op een andere manier naar huis moest zien te komen. Het zwaar beschadigde voertuig werd door een takelbedrijf afgevoerd Voorzichtigheid troef bij benoeming nieuywe secretaris De gemeente Leiderdorp heeft de schrik in de benen van de af- faire-Willems. Om er zeker van te zijn dat de nieuwe gemeente secretaris wel binnen de organi satie past, is een uiterst zorgvul dige benoeminsprocedure uit gestippeld. De komende maanden bren gen zo'n twintig man, politici en ambtenaren, advies uit over de sollicitanten. In september volgt een benoeming, waarna de nieuwe secretaris medio de cember in dienst treedt. De gemeente stelt twee com missies in die zich buigen over de selectie van een nieuwe se cretaris. Allereerst gaat een pro fielschets-commissie aan de slag, met de burgemeester, vijf fractievoorzitters, een wethou der, een top-ambtenaar en een lid van de medezeggenchaps- commissie. Zij moeten vertellen aan welke eisen de hoogste ge meente-ambtenaar moet vol doen. Nadat de vacature, compleet met profielschets, in de krant heeft gestaan maakt het college een eerste keuze uit de groep sollicitanten. De uitverkorenen worden hierop uitgenodigd voor een gesprek met een te vormen 'selectie-commissie'. Die bestaat uit negen bestuur ders (burgemeester, drie wet houders plus vijf fractie-verte genwoordigers) en acht ambte naren. De sollicitanten die deze ronde overleven ondergaan ver volgens een psycholgische test of een zogenaamde 'asses sment'. Het college heeft een voorkeur voor zo'n laatste test, omdat die beter duidelijk zou maken hoe een kandidaat rea geert in specifieke situaties. As sessment-centra confrontreren mensen met situaties die zich in hun dagelijkse werk kunnen voordoen. De uitslagen van deze tests worden ook weer voorgelegd aan de selectiecommissie, die hierop eindverslag uitbrengt aan de B en W. Zij beslissen uit eindelijk over de voordracht aan de raad. Het college heeft alvast wat voorwerk verricht, door een ontwerp-profielschets te ma ken. Gezocht wordt een inspire rend leider met humor, die in hoge mate stress-bestendig is, voor een baan die volgens wet houder Kemer eenzijdig is. De opvolger van de ontslagen Willems moet volgens B en W een academisch denk- en werkniveau en leidinggevende ervaring hebben. Hij moet con- cequent zijn in zijn manier van leidinggeven, maar wel open staan voor wensen en ideeën van de ambtenaren. Andere ter men die vallen zijn 'probleem oplossend vermogen' en 'brede maatschappelijke belangstel ling'. Net als bij de vacature van burgemeester heeft de gemeen te een sterke voorkeur voor sol licitanten van het vrouwelijk ge slacht, uit etnische groepen en met een handicap. Wie de baan krijgt, kan rekenen op een sala ris van maximaal 8552 gulden per maand. Dat geld wordt verdiend met werk dat onlangs door wethou der Kemer (personeel/CDA) werd omschreven als 'eenzij dig'. Kemer deed deze uitspraak vorige week tijdens het debat over het ontslag van Willems. „Door de ambtelijke reorgani satie is de veelzijdige baan van gemeentesecretaris veranderd in een eenzijdige betrekking." Ze wees er op dat beleidszaken op het gemeentehuis tegen woordig onder de verantwoor delijkheid vallen van de drie sectorhoofden en dat de secre taris eigenlijk alleen organisato risch bezig is. De 43-jarige G.H.M. (Gerard) Winkelhorst is gisteravond be noemd tot gemeentesecretaris in Warmond. De opvolger van de vertrekkende IJ. Lautenbach zal op 1 september zijn werk zaamheden in Warmond aan vangen. Tot die tijd wordt de functie waargenomen door J. Timmermann, het sectorhoofd burgerzaken. De benoeming van Winkelhorst was gister avond op het laatste moment Meer varianten voor raadhuis De fractievoorzitters van de Oegstgeester gemeenteraad wil len meer varianten voor de ambtelijke huisvesting onder zoeken. Niet alleen dependan ces van het raadhuis aan de Ge versstraat, de Lijtweg of in de Jelgersmakliniek worden onder dc loep genomen, ook nieuwe mogelijkheden worden beke ken. De fractievoorzitters willen in de gemeenteraadsvergade ring van 1 juli een voorstel klaar hebben. Burgemeester en wet houders moeten dat plan dan verder ui twerken Ambtenaren in Warmond eisen loonsverhoging Voor het begin van de raadsver gadering werd gisteravond door een aantal actievoerende ge meente-ambtenaren een petitie met 42 handtekeningen aan burgemeester G.W. van der Wel aangeboden. In de petitie eisen de ambtenaren 2,5 procent loonsverhoging. Vierendertig gemeenten zou den zich tot nu toe achter deze actie hebben geschaard. Van der Wel was niet zonder meer van plan zich achter de eisen van de actievoerders op te stel len. Ze beloofde de zaak in overweging te nemen en afhan kelijk van de onderhandelingen te reageren. Politiebureau zonder telefoon Het Wassenaarse politiebureau was gisteren van ongeveer 15.00 uur tot 18.30 slecht telefonisch bereikbaar. Tijdens de verbou wingswerkzaamheden bij het politiebureau werd per ongeluk een telefoonkabel doorgeknipt. Daardoor was telefoneren enige uren geheel onmogelijk. Tijdens de reparatiewerkzaamheden aan de kabel konden wel weer enkele telefoontjes doorkomen. Volgens een woordvoerder was er geen reden voor ongerust heid omdat men in noodgeval len wel gewoon de landelijke 06-11 lijn kan bellen. Nieuwe CDA'ers raad Oegstgeest De Oegstgeester gemeenteraad heeft gisteravond twee nieuwe raadsleden voor het CDA geac cepteerd. In plaats van de ver trekkende N. Mandema en M. Jansen komen twee voormalige ambtenaren op het pluche. J. Kolfschoten was enkele jaren geleden voorlichter in het dorp en werkt nu bij de Algemene Rekenkamer. J.W. Anholts is pu blic-relations-medewerker bij het Bloemen Bureau Holland. Het CDA heeft met de twee nieuwe raadsleden toch nog de plaatsen van de dissidenten op kunnen vullen, hoewel door alle wisselingen de lijst van kandi daten bijna was uitgeput. Kolf schoten liet eerder haar beurt voorbijgaan ten gunste van B. Matricali, maar accepteerde nu wel de raadszetel. Anholts stond vrijwel onderaan de laatste ver kiezingslijst. De twee worden tijdens de raadsvergadering van 1 juli geïnstalleerd. Mandema en Jansen namen gisteravond afscheid van de raad. „Zij hebben op hun wijze een heel persoonlijk stempel gedrukt op de besluiten en op het gezicht van de raad", ver wees WD'er A. Kuntze in een afscheidswoord naar de afwij zing van de raad van een nieuw raadhuis aan de Lijtweg. Man dema en Jansen moesten uit eindelijk vertrekken doordat zij zich daar tegen het collegevoor stel, de eigen wethouder en de fractie keerden. „Ik heb geen gevoelens van bitterheid of weemoed. Het past niet in mijn aard om een taak voortijdig neer te leggen, maar de omstandigheden nopen mij dit te doen", verklaarde Mande ma duidelijk geëmotioneerd. Burgemeester S. Scheenstra, die het tweetal eerder van 'on kunde' beschuldigde, gaf Man dema en Jansen een verwijt mee. „We vonden het jammer dat u uw redenen niet alleen in de fractie, maar ook in het openbaar verkondigde", aldus de CDA-burgemeester. UESBETH BUIT1NK De brief die het Oegstgeester college over de verhuizing van de ambulancepost Prins aan de DeutzstTaat heeft ontvan gen, blijkt vals te zijn. De brief is ondertekend door de 'be zorgde inwoner van Oegst geest RA. van Leeuwen'. De enige RA. van Leeuwen die in Oegstgeest woont distantieert zien echter nadrukkelijk van de brief. Hij werkt zelf als am bulanceverpleegkundige bii de gebroeders De Jong. „Ik heb hem niet geschreven, maar ik word er wel op aangesproken door iedereen die op een am bulance rijdt-" De anonieme schrijver van de brief spreekt zijn bezorgd heid uit over de verplaatsing van de ambulancepost van Oegstgeest naar Noordwijk. Het vervoer van patiënten uit Oegstgeest duurt daardoor langer. Het zou beter zijn als de ambulance uit Leiden of Leiderdorp de Oegstgeester zieken zou vervoeren. Het be drijfsbelang van Prins wordt gesteld boven het belang van de inwoners van Oegstgeest. zo staat in dc brief. Uit het bevolkingsregister van Oegstgeest blijkt dat Rob van Leeuwen echt de enige met die voorletters is. „Mis schien is dit een geintje van ie mand, maar het loopt dan wel behoorlijk uit de hand", vindt Van Leeuwen. „Het kan best zijn dat iemand mij. de ambu lancedienst De Jong of Prins een hak heeft willen zetten. Maar ik zou daarvan wel ge vrijwaard willen blijven. Dit is voor mij niet werkbaar." „Misschien heeft iemand die meneer of de ambulance diensten een poets willen bak ken", vermoedt ook een woordvoerder van de gemeen te Oegstgeest. „We hebben bij de brief een notitie gedaan dat de ondertekenaar niet de ech te meneer Van Leeuwen is. Ik verwacht niet dat we nu nog op de brief zullen reageren." Dc auteur van de brief schrijft dat hij contact heeft opgenomen met de ziekenver- voerder toen hij over de ver huizing las. „Voor zover mij bekend is dat niet gebeurt. En ik zou het hoogstwaarschijn lijk wel geweten nebben", zegt een medewerker van het Oegstgeester ambulancebe- drijf. „Het is allemaal heel raar. De verhoudingen tussen de collega's van de verschil lende bedrijven zijn prima." Ook bij De Jong wordt ver baasd gereageerd op de ano nieme brief: „Wat erin staat is uit de lucht gegrepen, ik weet niet waar die brief vandaan komt en ik hecht er verder geen waarde aan", aldus een directielid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15