'Wijn is niet langer een elite-drank' 'Asperges: zo weinig mogelijk aan doen' Smaak Vissoep (2 en slot) WOENSDAG 26 ME11993 REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding VLEESWARENSCHOTEL (zie onderstaand recept) ASPERGES VANILLEUS MET AARDBEIEN Schik 50 gram gekookte schouderham, 50 gram casselerrib en 50 gram rauwe ham op een schaal. Gameer de vleeswaren met ker stomaatjes gevuld met komkommersalade en augurkenwaaiertjes. Maak een saus van 1 dl Umer, 2 eetlepels magere slasaus, pe per en zout. Roer door de helft van de saus 1 eetlepel fijngeknipte bieslook, een eetle pel fijngeknipte peterselie en door de ande re helft 1 eetlepel tomatenketchup, 1 thee lepel whisky en paprikapoeder. Serveer de sauzen bij het vlees en de groente. Per persoon: 1100 kilojoules, 240 kilocalo rieën, 18 g eiwit, 13 g vet 3 g koolhydra ten. TAHOE MET SATÉSAUS KOMKOMMERSLA MET ATJAR MIHOENSCHOTEL (zie onderstaand recept) KOFFIE MET VRUCHTEtyVLAAI Week een half zakje bamikruiden volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking. Doe 100 gram mihoen in een schaal, giet er kokend water op en laat dit 2 minuten staan. Fruit een kleingesneden ui in 1 eetle pel olie. Bak 1 in ringen gesneden kleine prei, en een in blokjes gesneden rode papri ka mee. Voeg het kruidenmengsel toe en bak dit enkele minuten. Bak de mihoen en kele minuten mee en maak het geheel op smaak en met een mespuntje sambal en ketjap. Per persoon: 1800 kilojoules, 430 kilocalo rieën, 15 g eiwit, 7 g vet 79 g koolhydra ten. HELDERE CHAMPIGNONSOEP AUBERGINESCHOTEL (zie onderstaand recept) GESTOOFDE PAKSOI WITTEBONEN Was 1 grote of 2 kleine aubergines, snij de groente in dikke plakken en kook deze 5 minuten in water. Leg de aubergineplakken dakpansgewijs in een ovenvaste schaal. Snij de inhoud van een blik gepelde tomaten wat klein en meng dit met een stukje fijnge sneden ui, 1 uitgeperst teentje knoflook, paprikapoeder, peper en zout. Giet dit over de aubergines, strooi er 80 gram geraspte kaas over en zet de schaal 30 minuten in een voorverwarmde matig hete (175 graden Celsius) oven. Per persoon: 820 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 16 g eiwitten, 10 g vet, lig koolhy draten. LIEVELINGSRECEPT 1 blikje bosvruchten; 1 blikje bramen, een blikje rode of zwarte bessen, 1/8 liter slag room, zakje vanille suiker, eventeel wat extra suiker en mai- zena. Met vers fruit is dit natuurlijk nog lek kerder. Dit moet dan eerst zachtjes worden gekookt. Toen ze nog in Ko penhagen woonde was het lievelings toetje van LISA KULLMANN UIT HEEMSTEDE Rod- grod med Flode. „De uitspraak alleen al doet mij het water in de mond lopen," schrijft ze. RODGROD MED FLODE Vruchten verwarmen. Binden met maizena. Mengsel in bakjes doen en laten afkoelen en opstijven. Slagroom met vanillesuiker vermengen (eventueel extra suiker toevoe gen). Slagroom niet slaan maar zo over de vruchten gieten. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dun aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Hubrecht Duijker: Net terug uit Roemenië en daarom de bekroning van de Ame rikaanse editie van zijn 'Wijn- en Reisatlas van Spanje' misge lopen. Even rust in Abcoude om gedisciplineerd aan een van zijn volgende boeken te werken. De in Nederland ongekroon de koning van de wijnschrijvers; Hubrecht Duijker (51). HUUB KLOMPENHOUWER Ieder jaar verschijnen er toch al gauw zo'n vijf wijnboeken van zijn hand. Waaronder de steeds suc cesvoller wordende gids van de 500 beste wijnen onder een tien tje. ,Wijn is de laatste decennia sterk gedemocratiseerd", zegt hij. „Veruit het merendeel van de wijn wordt in Nederland gekocht via de supermarkt. En dan ook nog door vrouwen. Dat zou twintig jaar geleden onvoorstelbaar zijn geweest. Zo'n boek, 'Wijnalmanakde 500 beste wijnen onder een tientje', heeft daar ook alles mee te maken. „Ja, ieder jaar laat ik de impor teurs de wijn leveren die ze het komend jaar in de winkels nieuw op het schap hebben. Dat proeven valt dan niet altijd mee. Van de 2000 wijnen die ik geproefd heb, waren er zeker zo'n 200 die abso luut verschrikkelijk waren en een groot aantal dat maar matig was. Nee, daar schrijf ik niet over. Als je toch al moet woekeren met de ruimte is het beter om je te rich ten op de beste 500." Eèn bloedhekel Twintig jaar bijna is hij nu full-ti me wijnschrijver. Hij begon in een tijd dat wijnschrijvers de wijn meer op een voetstuk zetten dan op tafel. „Aan die categorie men sen heb ik een bloedhekel. Toen ik in de wijn begon en die opvatting nog volop gold, kreeg ik af en toe ter plekke een minderwaardig heidscomplex. Wat moet je met een omschrijving als 'de smaak van galmende kerkklokken'? „Er is een generatie geweest die de indruk moet hebben gehad dat je een vakdiploma moest hebben om een fles wijn te mogen ope nen. En nog kom je wel in restau rants van die sommeliers tegen, die je eerst moeten kleineren met hun encyclopedische kennis van de wijn en die vervolgens als be langrijkste taak zien het uit han den van de gasten houden van de gekozen fles wijn". Breed aanbod Daarom is Duijker blij met de po pularisering van de wijn in Neder land. Het aanbod van wijnen uit de hele wereld is in Nederland op vallend groot. „De Hema is een druif in een bepaald gebied zich ontwikkelt, dan moet je het gezien hebben. De leeftijd van de stok ken, de lokale keuken en de smaak van de wijnboer, alles draagt bij tot die onderscheidende factoren, die iedere wijn weer net een andere nuance geeft. Je praat met boeren en makelaars, maar ook met de wijnbaronnen en hun keldermeesters. Je hoort opvattin gen. Veranderingen in de vinifica- tie". Discipline Full-time over wijn schrijven ver eist een bijna ijzeren discipline. Duijker: „Het is zes dagen per week werken. Ook de zondagmor gen. Heerlijk, want dat is de dag dat je het minst gestoord wordt". Hij schrijft, maakt proefnotities van de 2000 flessen die hij ieder jaar weer proeft voor zijn wijnal manak, werkt zijn wijnreisboeken uit, actualiseert de nieuwe druk ken van zijn bestaande boeken, schrijft zijn bijdragen voor de vele bladen waaraan hij is verbonden. „Vooral het actualiseren van mijn bestaande boeken vergt veel tijd; er verandert nogal wat in de wereld van de wijn". „De trend is nu dat steeds meer wijn op hout wordt gelegd (voor een bepaalde tijd in houten vaten wordt opgeslagen). Vroeger was dat om aan tannine te komen, die de wijn een langere houdbaarheid gaf en die tot fantastisch mooie oude wijnen kon leiden. Maar voor de houdbaarheid hoeft het met de modernere vinificatie-me- thoden niet meer. Dus is het voor al voor de smaak". Frans eikehout Wereldwijd wordt er met wijn op hout geëxperimenteerd. De kui pers in Frankrijk het Franse ei kehout is veruit de meest gevraag de houtsoort beleven hoogtij dagen. „Nu is het besef gekomen dat je door de explosief gestegen groei naar wijn die op hout gelegd is, niet onbeperkt door kunt gaan met het kappen van hout in Frankrijk. Door de gestegen vraag is ook de prijs omhoog gegaan. Dus wordt er nu geëxperimen teerd met schilfers van het hout in de wijn als deze al in de metalen tanks zit. En in Spanje zijn proe van de ondernemingen die daar ven met metalen vaten die alleen Hubrecht Duijker „Wat moet je met een omschrijving als de smaak van galmende kerkklokken in voorgegaan is met wijnen uit Australië. Nu vinden we in iedere supermarkt wijnen uit Chili, Zuid- Afrika, Californië, Bulgarije en noem maar op. Dat aanbod is enorm breed". Hoe houd je al die kennis up-to- date? Hubrecht Duijker:„Reizen is abso luut noodzakelijk. Wil je echt be grijpen waarom een bepaalde aan voor- en achterkant een eike houten wand hebben. In dat zelf de Spanje heeft een vooraan staande wijnboer ook een soort hogedrukspuit ontwikkeld, waar mee de bestaande tonnen na ge bruik zo zwaar schoongemaakt worden dat er niets meer van het vorige rijpingsproces achter kan blijven. Die methode is nu ook al toegepast in enkele chateaus in Frankrijk". Wat opvalt is dat er steeds meer wijn uit alle delen van de wereld in Europa op de markt komen. Terwijl de consumptie van wijn stokt. Dat zet de markt voor de tra ditionele wijnlanden in Europa onderdruk. „Voor het eerst is de Franse export 2 procent teruggelopen. Dat is on voorstelbaar, maar waar. Deels natuurlijk terecht, omdat veel van de Bordeaux en Bourgognes ge woon te duur zijn in verhouding tot de kwaliteit. Als er dan wijnen komen die kwalitatief vergelijk baar zijn of soms in blindproeftest de Franse wijnen overtroeven, verlies je de greep". Is Frankrijk nog wel het land met de allerbeste wijn? Duijker:Als je praat over de al lerbeste, dan denk ik dat ze nog wel onbetwist aan de top staan. Maar meteen daaronder hebben de Franse wijnen geduchte con currentie van bijvoorbeeld de Australische, Amerikaanse Zuidafrikaanse wijnen. Waarbij dan nog telt dat die wijnen zich in een knap tempo steeds verdei perfectioneren". Oud-chefkok Herman van Ham: „Het lijkt wel alsof de Nederlander bang is om asperges klaar te ma ken", zegt Herman van Ham, die als chef-kok van Hostellerie De Hamert in Wellerlooi, voordat hij met de vut ging, tienduizenden asperges aan het kooknat toever trouwde. Mogelijk dat veel men sen denken dat de asperge een groente is van een hogere orde, een gewas dat alleen door gelau werde koks tot exquise schotels kan worden verwerkt. Maar zo is het niet. „De asperge is een van de mooiste produkten die we in Nederland hebben en daar moet je zo weinig mogelijk aan doen", zegt Herman van Ham, die drie kookboeken met aspergerecepten vulde. „Je doet de asperges gewoon in kokend water met een beetje zout en laat ze twee minuten koken. Neem de pan dan van het vuur af en laat de asperges in het hete wa ter nagaren. Kookboeken hebben het altijd over vijftien tot twintig minuten koken. Onzin, je kookt je asperges dan tot pap. Doe er ook geen citroen of suiker bij. Dat is een oud foefje uit de tijd dat de aspergebedden zwaar bemest werden en de gier een bittere bij smaak veroorzaakte. Tegenwoor dig is dat niet meer het geval". Tips Chef-kok Bertus Liefting brengt de theorie van zijn voorganger Her man in de praktijk. De asperges moeten lekker dik worden ge schild, want niets is zo ergerlijk als op stukjes achtergebleven schil te Herman van Ham (links) laat zijn opvolger in De Hamert Bertus Liefting zien hoe een vakkundig geschilde asperge er behoort uit te zien. fqto cpd moeten kauwen. Bertus verklapt wat professionele handigheidjes. De asperges worden bij De Ha mert in hun geheel geschild. Ber tus snijdt dan de asperges af op een lengte van achttien centime ter. Daarvoor heeft hij op een snij plank een lijn getrokken op pre cies achttien centimeter van de zijkant. De afsnijdsels bewaart hij voor de saus. Asperges bestaan voor 95 pro cent uit water. „Daarom moet je er bij het kopen op Ietten of ze wel voldoende vocht bevatten", zegt Van Ham. Hij knijpt even in het harde uiteinde van een asperge en het vocht loopt eruit. Als ze droog zijn en scheurtjes of verkleuringen vertonen, keurt hij ze onverbidde lijk af. „Het is belangrijk dat as perges voordat ze worden gekookt een dag in water worden be waard", leert Van Ham. „Ik heb wel asperges naar Taiwan meege nomen waar ik ze een dag in koud water dompelde voordat ik ze klaarmaakte. Op die manier breng je ze weer tot leven". Recept Gebakken Asperges met Scam pi's en Kruidensaus. Nodig: 12 asperges, (goed schillen met de dunschiller), 12 scampi's (grote garnalenuit de diepvries, peper en zout en een scheutje olijf olie. Voor de saus: de achtereinden van asperges (ong. 100 gram), 112 dl room, 112 dl Noilly Pratt, 1/2 dl aspergekookvocht, 100 gram kou de boter, peper, zout, cayennepe per, bieslook en kervel. Eerst de saus. Asperge-eindjes met een beetje zout gaar koken. Van het kookvocht 1/2 dl samen met de room, de Noilly Pratt en de aspergestukjes in een pan doen en alles tot de helft laten inkoken. In tussen de bieslook en kervel fijn hakken. Na het inkoken asperge stukjes fijn malen in een blender en de massa door een grove zeef doen. De saus op een warmhoud- plaat zetten. De geschilde asperges schuin in stukjes van ongeveer anderhalve centimeter snijden. De scampi's pellen, de rug opensnijden en daar het donkere draadje ofwel het darmkanaal weghalen. De scampi's met wat peper en zout bestrooien. In twee pannetjes een lepel olijf olie gieten. De olie verhitten. In de ene pan de aspergeschijfjes doen en in de andere de scampi's. Bei de bakken tot ze licht bruin kleu ren en ze daarna warm houden in de oven. Saus goed heet maken, dan van het vuur halen en er de klontjes koude boter een voor een door roeren. Saus op smaak bren gen met peper, zout en een snufje cayennepeper en er op het laatste moment de kruiden doorheen roeren. Asperges over vier borden verdelen, de scampi's er bovenop leggen en de saus er overheen schenken. Dit hapje als tussenge recht eten of lunchgerecht met gekookte krieltjes. Enkele vissoepen uit de buurt, Nederland en de Vlaamse kust, heb ik in de vorige ru briek laten proeven (nou ja, proeven). Maar de beroemdste en meest glorieuze vissoep, die bijna iedereen kent, al is het maar van naam, of helaas, dank zij de vele en soms treurige verbasteringen die men nogal eens in Nederlandse restaurants aantreft, is de 'bouillabaisse'. Men denkt immers hier ten onrechte dat bouillabaisse een ander woord is voor vissoep, zodat je alle vis in een bouillon bouillabaisse mag noemen. Ik heb zelfs wel eens de absolute onzin gezien op een restaurantkaart van 'bouillabaisse van kip'. Bouillabaisse is een heel speciale vissoep, afkomstig uit Marseille en, als we een oud verhaal willen geloven, zelfs van goddelijke oorsprong. Het zou de Griekse godin van de liefde, Afrodite, in persoon zijn geweest die na een plezierige nacht met een Griekse zeeman hem het recept in het oor gefluis terd heeft, waarna deze zeeman met enkele collega's Marseille heeft gesticht. De naam bouillabaisse, bouiabaisso in het Proven^aals, zou betekenen dat men de soep boven een zo heet vuur moet koken dat men de oppervlakte van het vocht ziet dalen: koken tot het daalt. Andere taalkun digen willen er liever een verbastering in horen van 'vis koken' in het Proven^aals. Hoe dan ook: het felle koken is één van de grote geheimen van een bouillabaisse. Het tweede is de vis, Middellandse-Zeevis, zo wel van rotsige als van zandige bodem en vroeger, vóór alle vervuiling zei men zelfs, dat er water uit de Vieux Port van Marseille voor gebruikt moest worden. Het zal derhalve duidelijk zijn dat er wèl Sche- veningse of Zeeuwse vissoep mogelijk is, maar nooit bouillabaisse, zoals men wel op restaurantmenu's ziet. Zelfs die in Parijs deugt niet, volgens de Marseillanen. Ook de 'rouille', een roestkleurige zeer pi kante saus van fijngestampte knoflook met Spaanse peper, geweekt broodkruim en olijfolie, die men in onze restaurants nogal eens bij een zogenaamde bouillabaisse ser veert, hoort er niet bij. Deze inderdaad erg lekkere saus hoort bij gerechten van gekookte vis, niet bij soep. Trouwens, wat men er hier van maakt is vaak een lachertje, en vooral met het felle koken, waardoor er een binding tussen olijfolie en viseiwit moet ontstaan, wat het kenmerk is van een goede bouillabaisse, wordt de hand gelicht. Rascasse De vis voor bouillabaisse moet uiteraard zou ik willen zeggen verser dan vers zijn. Men kiest een combinatie van verschillende soorten, maar de belangrijkste is de 'racas- se', een vis met zeer stevig vlees, die boven rotsbodem leeft. Verder neemt men mul, rode poon, zeeduivel, zonnevis, wijting en als het heel luxueus wordt ook kleine kreeft- jes, en vaak mosselen. In een grote pan komt een onderlaag van grof gesneden uien, tomaten, knoflook, met enkele takjes venkel (modieus is een klein scheutje Pernod), laurier en een plukje ge weekte saffraandraadjes. Dit wordt overgo ten met olijfolie en daarop komen de stuk ken vis, althans de stevige soorten, met zout en een flinke hoeveelheid peper. Giet er zoveel kokend water op dat de vis royaal onderstaat, zet de pan op het heetste van alle vuren en laat de vis borrelend ko ken, zodat zich de emulsie kan vormen. Voeg dan halverwege de kooktijd van onge veer 15 minuten de zachtere vis toe. Rooster schuinsweg gesneden plakken stok brood heel licht, zodat ze nauwelijks kleur krijgen. Volgens sommigen moeten ze dan ingewreven worden met knoflook, volgens anderen is dit pure ketterij. Leg de sneetjes in diepe borden en giet er door een zeef de kokende bouillon op, en serveer de vis apart op een tweede bord. Bretagne Minder exuberant, maar wel heel lekker, is de Bretonse vissoep 'cotriade', waarvoor men graag makreel en zeepaling gebruikt, de echte, niet wat men er hier vaak voor verkoopt, en wat doornhaai is. Deze beide soorten moeten ook vers en nog eens verser zijn. Hardlopen van de vismarkt naar huis, zegt men in Bretagne. Laat enkele in ringen gesneden uien geel en glazig worden in boter, giet er 2 liter water op met zout, peterseliestelen (die geven het meeste geur), bonekruid, majoraan, tijm en laurier en een kilo in blokjes gesneden aardappelen. Na even doorkoken de stuk ken vis, zeeduivel, makreel, wijting, schel vis, sardines en zo mogelijk zeepaling erin. Snel gaar laten koken en de vis opdienen met eromheen de aardappelen met een geurige vinaigrette (olijfolie, azijn en verse groene tuinkruiden), en de bouillon in de borden op sneden gebakken brood.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9