Staatsgreep van bovenaf in Guatemala Miskleunen Witte Huis creëerden 'Travelgate' Buitenland Nieuwe tegenslag voor Spaanse socialisten Koninklijke inspectie Eland op avontuur Nederland: Niet alleen met de VS moslims beschermen ANC eist ontslag minister na arrestatie leden PAC "WOENSDAG 26 ME11993 Pres se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agenlur CPD Gemeenschappe^e Persdienst Ind The Independent IPS Inte» Press Service RTR Reuter UPi United Press Ir Chinese dissident vervroegd vrij peking Xu Wenli, een vooraanstaande Chinese dissident ten tij de van de 'Muur van de Democratie' eind jaren '70, is vandaag vervroegd vrijgelaten na twaalf jaar gevangenschap. Xu werd in 1981 gearresteerd en wegens contra-revolutionaire misdaden veroordeeld tot vijftien jaar cel. Volgens zijn echtgenote verkeert Xu in een slechte gezondheid. Hij zou ondervoed zijn en veel te weinig lichaamsbeweging hebben Zambia heft noodtoestand op lusaka De Zambiaanse president Chiluba heeft gisteren de noodtoestand opgeheven die hij dertien weken geleden instelde wegens een vermeend komplot van de oppositie om zijn rege ring ten val te brengen. Onder de noodtoestand zijn meer dan twintig oppositieleden gearresteerd, onder wie drie zonen van oud-president Kaunda. Negen arrestanten zijn beschuldigd van verraad en moeten volgende maand terechtstaan. Vijfling bleek zesling indianapolis» Een 27-jarige Amerikaanse heeft gisteren een zes ling op de wereld gebracht. De vier jongens, twee meisjes en de moeder maken het goed. De behandelende arts had een vijfling voorspeld. „Baby nummer zes was een verrassing'', aldus een woordvoerster van het ziekenhuis in Indianapolis. Rusland helpt Tadzjikistan moskou De Russische president Jeltsin heeft gisteren een ver drag ondertekend dat Rusland verplicht mee te helpen met de verdediging van de grenzen van Tadzjikistan. De voormalige Sovjetrepubliek voelt zich bedreigd door Afghanistan. Het nieu we verdrag verstevigt de reeds gemaakte afspraken over samen werking op het gebied van defensie en verlengt die tot vijf jaar. EG trekt geld uit voor Afrika brussel De Europese Gemeenschap heeft gisteren besloten honderd miljoen ecu (ongeveer tweehonderd miljoen gulden) beschikbaar te stellen om Afrika te helpen zich te herstellen van oorlogen en natuurrampen. Voorstellen van de Europese Com missie voor een ambitieus herstelprogramma ter waarde van één miljard ecu werden echter op de lange baan geschoven. Aardbeving in zuidwesten van Bolivia la paz Een krachtige aardbeving met een kracht van 6,6 op de schaal van Richter heeft maandagavond het zuidwesten van Bo livia getroffen. Het getroffen gebied, aan de grens met Argentinië en Chili, ligt op een hoogte van vierduizend meter en is afgezien van enkele lama-herders en landbouwers onbewoond. Republikaner in Duitse Bondsdag bonn» De rechtse Republikanér hebben weer een zetel in de Duitse Bondsdag. Die danken zij aan het parlementslid Rudolf Krause die gisteren besloot van de CDU naar de Republikaner over te stappen. Krause werd in zijn oude partij buiten spel gezet wegens zijn zeer rechtse denkbeelden. Het is de tweede keer dat de Republikaner in het Duitse parlement zijn vertegenwoordigd. Beide keren gebeurde dat doordat een parlementslid van een andere partij naar hen overliep. President Serrano ontbindt parlement en stelt Grondwet buiten werking President Asturias stapt op na misleiding barcelona ruud de wit correspondent Het blijft de Spaanse spcialisten van premier Felipe Gonzalez te genzitten in de campagne voor de verkiezingen van 6 juni. Bij de tegenvallende opiniepeilin gen en aanhoudende beschul digingen van corruptie is nu ook nog het ontslag van de soci alistische president van Asturi as, Juan Luis Rodriguez-Vigile, gekomen. Rodriguez-Vigile nam ontslag, terwijl Gonzalez op de televisie in een grimmig debat was ver wikkeld met oppositieleider Jo se Maria Aznar over zijn om streden regionale politiek. Poli tici en media riepen na afloop Aznar uit tot winnaar van het debat. De president van Asturias nam met zijn ontslag de verant woordelijkheid op zich voor een van de grootste canards die de Spaanse politiek sinds de dood van dictator Franco te zien heeft gegeven. Vorige week maakte zijn naaste medewer ker, Victor Zapico, bekend dat er een nieuwe petrochemische industrie zou komen bij de As- turische hoofdstad Vigo. De in vestering van 366.000 miljoen lM Leiders van Middenamerikaanse landen hebben hun hulp aange boden bij een snel herstel van de democratie in het buurland Gua temala. Daar heeft president Jor ge Serrano gisteren het parle ment ontbonden en de Grond wet buiten werking gesteld. In Peru pleegde president Fujimori vorig jaar een vergelijkbare coup. WASHINGTON/GUATSMA LA-STAD Rtr-AFP-DPA-IPS Serrano, die in 1991 president werd, besloot tot zijn staatsgreep van boven af onder druk van ontevreden militai ren nadat in de hoofdstad onlusten waren uitgebroken uit protest tegen het economische beleid van de rege ring. Hij herhaalde de beschuldigingen aan het adres van de parlementsleden over corruptie. Volgens hem moeten de nu afgekondigde maatregelen de democratie in het land verstevigen. Serrano kondigde aan binnen zestig dagen een nieuw parlement bijeen te roepen om een nieuwe Grondwet op te stellen. Serrano beschuldigde niet nader ge noemde „elementen" ervan het land te willen destabiliseren. Verder verweet hij de maffia en de drughandelaren „de zwakke plekken van de democratie" voor hun eigen nut te hebben mis bruikt. Gisteravond hielden soldaten en po litie in Guatemala-Stad nog steeds strategische plekken in de hoofdstad bezet. Een woordvoerder van het leger President Serrano. foto epa beklemtoonde dat de soldaten slechts de bevelen van de president opvolg den. De door het parlement benoemde procureur-generaal voor de mensen rechten, Ramiro de Leon Carpio, parle mentsvoorzitter José Lobo Dubon en president Juan José Rodil van het op perste gerechtshof staan nog steeds onder huisarrest. De ambassadeurs van de EG-staten konden hen echter wel bezoeken. In een gezamenlijke verklaring spra ken de regeringen van de regio hun diepe bezorgdheid uit over de gebeur tenissen in Guatemala. De presidenten van Costa Rica, El Salvador, Honduras, Nicaragua en Panama boden verder hun hulp aan om de normale toestand in hun buurland te herstellen. De Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft besloten op 3 juni een ver gadering te wijden aan de situatie in Guatemala. De Amerikaanse president Clinton riep president Serrano op terug te komen van zijn beslissing. Uit protest tegen de ingrepen van de president zijn volgens Mexicaanse me dia twee ministers afgetreden. De uit Guatemala afkomstige winnares van de Nobelprijs voor de Vrede. Rigoberta Menchu, drong er bij de president op aan de besluiten terug te draaien. Een woordvoerder van de vakbonden klaagde dat de democratie in Guate mala, die na jaren van dictatuur in 1986 begon met president Vinicio Cer- zo, maar kort had geduurd. De regering haalde een televisiezen der uit de lucht die kritiek uitte op Ser rano's staatsgreep. Verder zijn bij drie dagbladen functionarissen geposteerd die namens de regering moeten toe zien op toepassing van de censuur. peseta (ongeveer vijfhonderd miljard gulden) die hiermee was gemoeid, werd aangeduid als de grootste uit de Spaanse geschie denis. Voor deze investering zou de Saudi International Bank garant staan. Asturias is een van de Spaan se regio's met het hoogste per centage werklozen en de socia listen konden in de verkiezings campagne wel een opsteker ge bruiken. Maar al snel kwamen de twijfels. De minister van industrie van de regering in Madrid liet weten 'verrast' te zijn. Een directielid van de Saudi International Bank in Londen zei te betwijfelen of sprake was van zo'n project. Uiteindelijk gaf de ambassade van Saudi-Arabië in Madrid uit sluitsel: „Er bestaan geen plan nen in die richting. Het is alle maal onzin." De regionale regering van As turias blijkt het slachtoffer te zijn geworden van oplichting door een Fransman, Maurice Jean Lauze, die zich bij de rege ring van Asturias aandiende als een intermediair van de Saudi International Bank en daarvoor vervalste bewijsstukken over handigde. Rodriguez-Vigil trap te er met open ogen in. Oosteuropeanen de markt op met organen genève»afp Oosteuropese organisaties leu ren op de Zwitserse markt met organen. Diverse ziekenhuizen in Zwitserland hebben aanbie dingen ontvangen om in con tact te worden gebracht met do noren die een nier, een long of een deel van de lever willen af staan. Dat meldden Zwitserse kranten gisteren. Een kliniek in Genolier ont ving twaalf dagen geleden een fax van een Pools bemidde- linsgbureau dat aanbood de kli niek in contact te brengen met donoren die bereid zijn een or gaan af te staan. De donoren zijn bij hun volle verstand en staan de organen vrijwillig af, aldus het bemiddelingsbureau. Ook zijn zij zich bewust van de risico's. De ontvanger van het orgaan moet op de dag van de operatie betalen en moet de kosten van- medische nazorg van de donoren op zich nemen. Niet alleen ziekenhuizen, ook individuen worden door het Poolse bemiddelingsbureau be naderd. Ook Italiaanse ex-premier De Mita beschuldigd rome eelco van der linden correspondent Opnieuw is een Italiaanse ex- premier in staat van beschuldi ging gesteld. Ciriaco De Mita, ook ex-president van de chris tendemocratische partij, is gis teren door de Napolitaanse on derzoeksrechters beschuldigd van heling. Hij zou geld hebben, aangenomen van ondernemers die werkten aan de wederop bouw van het in 1980 door een aardbeving getroffen Irpinia, het berggebied ten oosten van Napels dat ook het politieke thuisland van De Mita is. De Mita was premier van april 1988 tot mei 1989. Hij is de vierde oud-premier naar wie een onderzoek wordt ingesteld, na Andreotti, Craxi en Forlani. De Mita verklaarde gisteren afstand te doen van zijn parle mentaire onschendbaarheid en direct te willen praten met de rechters. Eerder is al tegen vijf tien personen ondernemers, vakbondsleden, bankiers en lo kale politici in Irpina een ar restatiebevel uitgevaardigd. On der hen bevindt zich Corrado Forlairio, de voorzitter van de voetbalclub Napels. Ook tegen de tweede man van het Fiat-concern, Cesare Romiti, wordt een justitieel on derzoek ingesteld. Worcester Een vrouwtjeseland heeft agenten en jachtopzieners In Worcester, in de Amerikaanse staat Massachusetts, gisteren uren beziggehou den. Het dier had het veilige bos verlaten en liep rond in de buitenwijken van de stad. Na enkele uren hield de eland haar avontuur voor gezien en trok zich terug in het bos. foto ap m robert Turkse Kurden maken met aanval einde aan bestand ANKARA Rtr-AFP Kurdische strijders hebben gis teren met een bloedige aanval in het zuidoosten van Turkije een einde gemaakt aan een twee maanden geleden door henzelf uitgeroepen eenzijdig bestand. Bij de aanval kwamen 33 Turkse militairen en twee burgers om het leven. De Kurden, lid van de Kurdi sche Arbeiderspartij PKK, had den in de zuidoostelijke provin cie Bingol een bus in een hin derlaag gelokt. De 49 inzitten den werden gegijzeld. Voordat het Turkse leger hen kon bevrij den, hadden de Kurden 35 in zittenden omgebracht. De bloedige aanval maakte een einde aan het op 20 maart door de PKK afgekondigde be stand. Als reactie op de aanval schortte de Turkse regering de uitvoering van een decreet op waarmee Kurdische opstande lingen een gedeeltelijke amnes tie kregen aangeboden. In een verklaring vanuit de Li banese hoofdstad Bayrut noemt de PKK vijf voorwaarden waar onder het staakt-het-vuren van 20 maart alsnog zou kunnen worden verlengd. De Turkse re gering moet de staat-van-beleg in het zuidoosten opheffen, op houden met militaire aanvallen, gevangenen vrijlaten en de Kur dische identiteit erkennen. de burgeroorlog in Bosnië wer den gemaakt door Rusland, de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en Spanje. Alleen Duitsland en Turkije uitten kritiek op de nieuwe aan pak van de burgeroorlog. Vol gens de Duitse minister Ruhe doet de wereldgemeenschap te weinig voor de zwakste partij in Bosnië, de moslims. De Turkse minister deed het actieplan af als 'tijdverlies'. EG-onderhandelaar Owen overweegt zijn rol als bemidde laar op te geven nu het vredes plan dat hij samen met Vance in elkaar heeft gezet, aan de kant is geschoven. Ook na overleg met de Russi sche bemiddelaar Tsjoerkin blijft de Servische president Milosevic tegen de stationering van VN-waarnemers langs de Servisch-Bosnische grens. De VN willen er op toezien dat Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) geen wapens en munitie meer levert aan de Ser viërs in Bosnië. brussel/belgrado gpd-ap Nederland voert er niets voor om slechts samen met de Ame rikaanse luchtmacht te worden belast met de bescherming van de 'veilige gebieden' voor mos lims in Bosnië. Den Haag is in principe bereid F-16 straaljagers te leveren voor zo'n operatie, maar eist dat aan de actie ook wordt deelgenomen door lan den die blauwhelmen op de grond in het voormalige Joego slavië hebben. Dat bleek giste ren in Brussel tijdens een verga dering van de NAVO-ministers van defensie. Waarschijnlijk zal ook Groot- Brittannië straaljagers leveren aan de operatie. Groot-Brittan nië, de VS en Nederland contro leren nu al samen met Frankrijk met straaljagers het VN-vlieg verbod boven Bosnië. Ook Tur kije heeft vliegtuigen aangebo den. De NAVO oordeelde gisteren 'gematigd positief over de af spraken die het afgelopen weekeinde over de aanpak van Serviërs bergen lichamen van vermoord paar SARAJEVO »Rtr Servische soldaten hebben gis teren de stoffelijke overschot ten van de 25-jarige Serviër Bosko Brckic en zijn evenoude moslim-vriendin Admira Ismic geborgen. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar Grba- vica, een voorstad van Saraje vo. Het stel werd vorige week woensdag door een sluipschut ter doodgeschoten toen het een stuk niemandsland tussen de door Serviërs en moslims beheerste gebieden doorkruis te in een poging weg te komen uit de Bosnische hoofdstad. Ze stierven in eikaars armen. Sindsdien ruzieden de Servi sche en moslim-autoriteiten over het feit wie de lichamen mocht bergen. Afgelopen zon dag probeerden Bosnische re geringssoldaten de geliefden te verwijderen. Maar zij moesten hun poging opgeven toen Ser viërs het vuur op hen openden. Het ANC heeft gisteren het ont slag geëist van de Zuidafrikaan- se minister van politie, Hernus Kriel, wegens de arrestatie van 49 leden van het radicale Pan Africanist Congress (PAC). De PAC-leden, onder wie zeven be stuursleden, werden gisteroch tend vroeg opgepakt. Kriel zei gistermiddag in het parlement in Kaapstad, dat de arrestanten zich moeten verant woorden voor moord, poging tot moord, brandstichting en verboden wapenbezit. Het PAC en zijn gewapende vleugel APLA worden in verband gebracht met de recente serie moorden op blanken. ANC-onderhandelaar Cyril Ramaphosa noemde de politie actie „een persiflage op het recht". „Het doet denken aan vroeger, toen Gestapo-metho- des en massale arrestaties sche ring en inslag waren." Hij eiste het aftreden van Kriel en be schuldigde de Zuidafrikaanse regering er van de onderhande lingen over een nieuw politiek bestel in gevaar te brengen. Over de positie van het PAC ontstond gisteren grote verwar ring. Een woordvoerder veroor deelde de actie in scherpe be woordingen en zei dat zijn or ganisatie onmiddellijk uit de onderhandelingen zou stappen, maar bleek voor zijn beurt te hebben gesproken. Het PAC zal zich nog beraden over nadere stappen. De actie tegen het PAC bracht gisteren ook de verdeeldheid in het regeringskamp aan het licht. Regeringsonderhandelaar Meyer (minister van grondwets zaken) zei van te voren niet op de hoogte te zijn geweest van de actie waaraan zijn collega Kriel zijn fiat had gegeven. Een ande re minister zei „ernstig m u-rle- genheid" te zijn gebracht. londen De Britse koningin Elizabeth II inspecteert in Londen de ere wacht van de koninklijke cavalerie tijdens de onthulling van het stand beeld van veldmaarschalk lord Alanbrooke. foto reuter paul hanna washington hans de bruun correspondent Het wordt al 'Travelgate' genoemd, het eerste schandaaltje waarin het Witte Huis van Bill Clinton verwikkeld is ge raakt. En dan niet het reisje waarbij hij zich in Los Angeles voor tweehonderd dollar door ene Christophe van een nieuwe coiffure liet voorzien, maar het gesjoemel rond het presidentiële reisbu- 'Vermeende fraude, vriendjespolitiek en een schrijnend amateurisme van de Witte-Huisstaf gaan hierbij hand in hand. Vorige week werden plotseling de zeven werknemers van het reisbureautje, dat de vliegreizen van met de president meereizende journalisten en ambtena ren verzorgt, op staande voet ontslagen. De zeven - van wie de meesten dit werk al meer dan tien jaar deden - zou- den zich schuldig hebben gemaakt aan fraude en een slordige administratie hebben gevoerd. Een accountantsbureau had een reeks onvolkomenheden gecon stateerd en de federale politie FBI werd gevraagd te onderzoeken of strafbare fei ten waren begaan. Maar ook zonder de zeven moet wor den gereisd en dus zocht het Witte Huis snel vervanging. Die werd gevonden in een pas 25 jaar oude, onervaren verre njcht van Clinton, die tijdens de verkie zingscampagne kennelijk goed de trips van de Clinton-karavaan had georgani seerd. Tevens werd een reisbureau - World Wide Travel - uit Clintons eigen Little Rock ingehuurd. Riekte de benoe ming van het nichtje al naar vriendjes politiek, het werd erger toen bleek dat de eigenares van World Wide Travel een gulle contribuante van Clintons campag ne was geweest. Maar het kon nog gekker. Het ontslag van de zeven was het gevolg.van een bo ze brief van een naaste adviseur van Bill Clinton, de Hollywoord-producer Harry Thomason. Die zit behalve in de TV- business ook in het charteren van vlieg tuigen en vond dat hij door het Witte- Huisreisbureau te kort was gedaan. Dat zou stelselmatig dezelfde, nota bene Re publikeins georiënteerde, vliegmaat schappij hebben gebruikt voor de vele reisjes. En dus moesten de werknemers, hoewel niet vaststond dat zij iets on rechtmatigs hadden gedaan, inrukken. Geen wonder, zeiden de critici. Want de man die voor hun ontslag verant woordelijk .was, ene Watkins, bleek weer dikke maatjes te zijn met diezelfde Tho mason. En zo was de cirkel gesloten. Het afgelopen weekeinde stortten de media een golf van kritiek uit over dit gesjoemel van naaste medewerkers van de presi dent. Die schijnt van dit alles niets te heb ben geweten, maar dat bewijst slechts dat hij zich met de verkeerde mensen heeft omringd. Met het schaamrood op de kaken probeerde het Witte Huis de schade te beperken, werden de banden met World Wide Travel verbroken en het nichtje van de president weer naar huis gestuurd. Het aloude a-politieke American Ex press mag nu voorlopig de reisjes van het Witte Huis verzorgen, terwijl de FBI met zijn onderzoek bezig is. Maar parle mentariërs en de media vragen zich be zorgd af waarom het zolang heeft ge duurd voordat het Witte Huis in de gaten had dat het zich op een wel heel glibbe rig pad had begeven. Voorzitter van IG-Metall legt functie neer FRANKFURT AP Franz Steinkilhler. de voorzitter van de Duitse metaalvakbond IG-Metall, is gisteren afgetre den. De vakbondsleider, die is beschuldigd met voorkennis te hebben gehandeld in Merce des- en Fokker-aandelen, had gisteren al aangekondigd te wil len opstappen. Voorlopig wordt zijn functie overgenomen door tie tweede man van de bond, Klaus Zwic- kel. Binnenkort wordt een nieu we voorzitter gekozen. Stcinkühler was sinds oktober 1986 voorzitter van de IG-Me tall. Hij werd in oktober '92 voor een nieuwe termijn van drie jaar herkozen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5