Twijfel bij CRI over toename van misdaad Gevels op ooghoogte Nep-Madonna in Amsterdam Acht jaar geëist voor het Weer invallen in acht doodsteken van ex-vriendin c°ffeesllops Amsterdam Prioriteitennota erdoor Binnenland Geen vervolging van artsen na hulp bij zelfdoding psychiatrische patiënt 'Adoptiebaby hecht zich prima aan moeder' 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst j/VOENSDAG 26 MEI 1993 H gesloopte monumenten- de Koninklijke Marinewerf, vlak naast het Scheep- pandjes. Het project iseen samenwerking tussen vaartmuseum in Amsterdam, worden op dit moment aannemers en projectontwikkelaars. Vanaf 4 juni zijn twaalf rijk geornamenteerde gevels herbouwd. De gevels stammen uit de zeventiende sn achttiende TBC-besmettingen in Harlingen harlingen» Bij 24 mensen in Harlingen en omgeving is TBC ont dekt. Vier van de 24 zijn inmiddels ziek geworden. Dat heeft de GGD Noord-Friesland gisteren bekendgemaakt. Het virus heeft zich waarschijnlijk het afgelopen jaar verspreid in vijf kroegen in de binnenstad. Woordvoerder A. Kiers van de GGD vermoedt dat nog meer mensen besmet zijn. Hij denkt vooral aan de vaste bezoekers van de cafés. Vijftien jaar voor moord in R'dam Rotterdam» Een 25-jarige Portugees is in zijn eigen land veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar wegens moord op een 68-jarige landgenoot in Rotterdam. Dit heeft de Rotterdam se politie gisteren meegedeeld. De man stak begin mei 1992 het slachtoffer dood in diens woning. Hij nam geld en sieraden weg en vluchtte naar Portugal. Daar werd hij vorig jaar juni aange houden. WD schenkt buste van Thorbecke den haag WD-fractieleider Bolkestein onthult volgende week dinsdag in het gebouw van de Tweede Kamer een buste van de liberale staatsman Johan Rudolf Thorbecke. Het borstbeeld is een geschenk van de WD-ffactie en krijgt een plaats naast de vergaderzaal die is vernoemd naar Thorbecke (1789-1872). Het beeld is vervaardigd door de kunstenaar Hans Bayens. Prins Bernhard weer thuis den haag Prins Bemhard is weer thuis. Gisteren kwam hij uit het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De prins heeft daar afge lopen donderdag een kleine medische ingreep ondergaan. Bij de operatie is vocht verwijderd dat zich had opgehoopt tussen de hersenen en de schedel. Het vocht had zich gevormd nadat de prins zijn hoofd had gestoten. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst maakt de prins het goed. Nederlandse toeriste in Egypte gewond cairo Een Nederlandse toeriste is gewond geraakt toen Egypti sche veiligheidstroepen in het zuiden van Egypte het vuur open den op een toeristenbus. Volgens het persbureau MENA weiger de de chauffeur te stoppen bij een wegversperring. Naast de Ne derlandse liepen nog vier andere passagiers verwondingen op. Egypte heeft zijn verontschuldigingen aangeboden, aldus een woordvoerder van het Australische ministerie van buitenlandse zaken. Weer blaasjesziekte bij varkens den haag Bij Nederlandse slachtvarkens die bijna twee weken geleden zijn geëxporteerd naar Italië, is opnieuw de besmettelij ke blaasjesziekte vastgesteld. Dat heeft het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij gisteren bekendgemaakt. Eerder dit jaar legde de EG Nederland een exportverbod op. Voor de bedrijfstak betekende dat een schadepost van tientallen miljoe nen guldens. De export van slachtvarkens mocht worden hervat als er bloedmonsters zouden worden genomen om verspreiding van de ziekte te voorkomen. Onduidelijk is nog of er nu weer een exportstop zal worden ingesteld. AMSTERDAM RadiO- en televisiepresenta tor Jeroen van Inkel kreeg gisteren veel bekijks, toen hij gis teren met een witte Cadillac uit 1959 door Amsterdam reed geflankeerd door de Amerikaanse megas ter Madonna. Wie goed keek, zag uiter aard dat het niet om de echte zangeres ging. Het was een wassen beeld, waar Tussaud Londen de afgelopen zes maan den aan heeft ge werkt. Het beeld is te zien in het Wassen beeldenmuseum van Tussaud aan de Dam. FOTOPERSBURO DIJK STRA •RUUD NIJPJES Beweringen dat de georganiseerde misdaad in Nederland sterk toeneemt, zijn op drijfzand gebaseerd. Dat heeft een woordvoerder van de Centrale Recherche Informa tiedienst gisteren gezegd. Alle politiekorpsen in het land werken samen met het CRI. Desondanks pleit minister Hirsch Ballin van Justitie voor een hardere aanpak van de zware misdaad. DEN HAAG GPD Minister Ter Beek (defensie) moet elke twee jaar de Kamer rapporteren over de internatio nale politieke situatie en de ge volgen daarvan voor het defen siebeleid. De Kamer heeft dat gisteren uitgesproken, met al leen de stemmen van Groen links tegen. De Kamer ging op hoofdlijnen met de nota ak- DEN HAAG ANP Het gerechtshof in Den Haag heeft twee artsen ontslagen van rechtsvervolging. De twee had den in 1985 een 50-jarige psy chiatrische patiënte uit Bleis- wijk geholpen bij zelfdoding. Het is de eerste uitspraak in ho ger beroep in zo'n zaak. De pro cureur-generaal had schuldig verklaring zonder strafoplegging gevraagd. Evenals in het geval van de Haarlemse psychiater die een vrouw bij zelfdoding had gehol- koord. Op last van de Kamer moet Ter Beek een nieuw on derzoek doen naar een alterna tieve samenstelling van de luchtmobiele brigade. De Ka mer wil dat de bewindsman gaat bekijken of er niet beter bewapende en bepantserde multi-purpose (voor meer doe len te gebruiken) helikopters kunnen worden aangeschaft. pen, werden ook deze twee art sen door de rechtbank van rechtsvervolging ontslagen. Maar het openbaar ministerie ging in hoger beroep. Volgens het gerechtshof is het terecht dat de psychiater en de huisarts van de vrouw zijn uit gegaan van een noodtoestand. De vrouw uit Bleiswijk kon vol gens de artsen het leven niet meer aan. Ze werd vele malen opgenomen en probeerde zich zelf te doden. Behandelingen hielpen niet. Ze wilde sterven. De artsen schreven een recept Maij: Alsnog onderzoek naar tunnel spoorlijn den haag anp Minister Maij (verkeer en water staat) laat alsnog een onafhan kelijk onderzoek instellen naar ondergrondse aanleg van de Be tuwelijn. Maij wil op korte ter mijn een commissie samenstel len. Wie daarin zullen zitten, is nog niet bekend. Het initiatief volgt op de hefti ge kritiek die loskwam nadat het kabinet vorige week besloot een tracé boven de grond aan te leggen. Deskundigen van Rijks waterstaat zijn al bezig met een onderzoek naar het rapport van de provincies Zuid-Holland en Gelderland en 31 naast het toe komstige tracé liggende ge meenten. Daaruit bleek dat de kosten van de aanleg van een ondergronds tracé vergelijkbaar zijn met die van een boven grondse. 'Niet met trein naar Frankrijk' UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen raden reizigers af morgen de trein naar Frankrijk te nemen. Door een staking van het Franse spoorwegpersoneel kunnen de NS "de treinverbindingen niet garanderen. De staking begint vanavond om acht uur en ein digt vrijdagochtend om zes uur. Volgens een woordvoerder van NS is de kans groot dat de trei nen tussen Amsterdam en Pa- ris-Nord vanavond nog wel rij den. De autoslaaptrein Den Bosch-Fréjus rijdt dan niet. Twee jaar voor neersteken van tramcontroleur ROTTERDAM ANP De' rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen een 20-jarige man veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij stak vorig jaar november in de tram een controleur van het Rotterdamse vervoerbedrijf RET neer. De man moet ook vijftienhonderd gulden schadevergoeding beta len aan de controleur. Eerder al werd de 19-jarige broer van de man tot zes maan den gevangenisstraf veroor deeld. Beide broers weigerden indertijd in tramlijn 7 hun voe ten van de bank te halen. Zij kregen daarop ruzie met de controleur. Uiteindelijk stak de 20-jarige de controleur neer. voor zestig slaaptabletten uit. Volgens het gerechtshof moest ernstig gevreesd worden dat de vrouw zonder de hulp van de arsten, zich op een gru welijke manier het leven zou benemen. De artsen hebben bij hun hulp aan de vrouw zorgvul dig gehandeld. Ze hebben wel verzuimd een derde deskundige te consulteren. Het gerechtshof vindt dat dat nu wel moet. Maar gezien de eisen die in 1985 wer den gesteld, zijn de artsen daar voor niet strafbaar. den haag gpd De CRI maakte de afgelopen ja ren een aantal misdaad-analy ses. Bij het eerste onderzoek in 1988 spoorde de CRI drie goed georganiseerde criminele ben des op, in 1991 waren dat er 59 en dit jaar zelfs 98. Dat wil niet zeggen dat er ineens allemaal criminele bendes zijn gevormd, nuanceert onderzoekerschef A. van der Heijden van de CRI. UTRECHT «ANP Officier van justitie mr. O. Brou wer heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen een 33-jarige Amsterdammer een gevangenisstraf van acht jaar geëist. Op 16 november vorig jaar bracht hij zijn voormalige vriendin in haar woning in Ab coude met acht messteken om het leven. De vriendin had de man ge vraagd bij haar te komen eten. Ondanks dat de relatie was ver broken, was de goede verstand houding gebleven. De man voelde zich de laatste tijd erg gespannen. In 1989 was hij ille- „We kunnen over de toename van de georganiseerde misdaad helaas geen enkele zekerheid verschaffen." De stijging komt veel meer omdat de CRI meer aandacht schenkt aan de georganiseerde misdaad waardoor groepen be ter in kaart worden gebracht. In het boekje 'Criminele inlichtin gen' dat gisteren is gepresen teerd, schrijft de CRl-chef dat de cijfers over de georganiseer- gaal naar Nederland gekomen. Hij had geen werk. Op die 16de november pakte hij een mes uit de keuken en maakte zijn vriendin duidelijk dat hij zelfmoord wilde plegen. Toen hij wilde uithalen, sprong de vrouw naar voren. Daarbij raakte de man haar in de rug. Vervolgens stak hij haar nog ze ven maal. Over het gebeuren na de eerste steek kon hij zich niets meer herinneren, zo verklaarde hij voor de rechtbank. De officier achtte moord niet bewezen, maar doodslag wèl. Hij leidde dit af uit het feit dat de man geen mes had meege nomen, maar er een had gepakt de misdaad zijn gebaseerd op veel onvolledige en deels onbe trouwbare gegevens. De Criminele Inlichtingen Diensten (CID's), die zijn on dergebracht bij de politiekorp sen, verzamelen de informatie. Zij houden de onderwereld in de gaten. Daarvoor infiltreren agenten in het criminele milieu, betalen ze informanten, tappen ze telefoons af of volgen ze ver dachte personen. De CID's be staan nu zeven jaar. Minister Hirsch Ballin van justitie heeft gisteren bij de overhandiging van een boekje over zeven jaar CID's gezegd dat politie en justitie methode moeten ontwikkelen om de be strijding van de zware crimina liteit zo effectief mogelijk te doen zijn. Dit vooral omdat de uit de keuken. Volgens de offi cier bevatte de verklaring van de man enkele onwaarheden. Zo had hij gezegd dat hij om ze ven uur in de woning was aan gekomen. Getuigen hadden hem echter om acht uur nog in een shoarmazaak gezien. Ook waren er in de woning geen sporen van een maaltijd aange troffen. In een psychiatrisch rapport over de man staat dat de man geheel toerekeningsvatbaar was. Dat was voor de officier aanleiding om geen reden tot strafvermindering te zien. De rechtbank doet op dins dag 8 juni uitspraak. bendes slimmer en geraffineer der te werk gaan. De bewindsman wil CID- agenten blijven inschakelen bij de opsporing. Maar hij vindt wèl dat ze meer moeten samen werken met misdaad-analisten en Bureaus Financiële Onder steuning, de zogenaamde kaal plukteams. De minister kondig de voorts een wet aan waarbij de voorbereidingen voor een misdaad ook strafbaar worden. Daardoor hoeft de politie niet meer af te wachten tot de mis daad is gepleegd maar kan al eerder worden ingegrepen. Hirsch Ballin wil ook meer en betere mogelijkheden om tele foongesprekken af te luisteren en een betere bescherming van informanten. AMSTERDAM GPD De Amsterdamse politie heeft gisteravond acht invallen ge daan in coffeeshops en cafés in De Pijp, de buurt rond de Albert Cuijp-markt. Daarbij werden 72 mensen aangehouden. De poli tie hield 22 mensen aan op ver denking van verschillende straf bare feiten, de andere vijftig werden aangehouden omdat vermoed werd dat ze illegaal in Nederland waren. Er werd een kleine hoeveelheid harddrugs aangetroffen en drie vuurwa pens en een busje traangas in beslag genomen. Nadat contro le van de papieren door de vreemdelingenpolitie mocht Belastingdienst besteedde 1,5 ton aan feestje den haag gpd De belastingdienst heeft kort geleden 150.000 gulden be steed aan een feestje waarbij de dienst een prijs kreeg voor de beste reorganisatie in het bedrijfsleven. Het partijtje is onder verantwoordelijkheid van staatssecretaris Van Amelsvoort (belastingzaken) gegeven. De prijs was de belasting dienst toegekend door de Nederlandse Orde van Orga nisatie-adviseurs (OOA). De dienst is de afgelopen drie jaar met de reorganisatie be zig geweest. De prijs werd op 25 februari uitgereikt. De or de had Financiën gevraagd zelf een feest „van enig ni veau" te organiseren. Eerder deze week gaf minister Kok aan dat het afscheidsfeest voor de topman van de be lastingdienst, Boersma, naar zijn mening te veel had ge kost (530.000 gulden). een groot aantal arrestanten weer naar huis. Twaalf perso nen worden over de grens ge zet. De actie was gericht tegen de handel in harddrugs en de criminaliteit in en vanuit de cof feeshops en werd uitgevoerd door 150 man politie. Medewer kers van de belastingdienst ga ven 'Financiële rugdekking' en namen de boekhouding in be slag. Politie en belastingdienst werken sinds eind vorig jaar sa men onder de naam Horeca In terventieteam (HIT) en voeren gecoördineerde actie tegen cof feeshops die overlast veroorza ken. De actie is een vervolg op de eerste massale 'schoon maakactie' in de Kinkerbuurt van december vorig jaar. De buurt rond de Gerard Dous- traat, waar de invallen gist- avond plaats hadden, is berucht vanwege drugcriminaliteit en zakkenrollers. 'Briefstembureau' op ambassades DEN HAAG ANP Nederlanders die in het buiten land wonen, krijgen het in de toekomst gemakkelijker als ze willen stemmen voor de Twee de Kamer of het Europees Par lement. Ze kunnen hun stem opsturen naar een 'briefstem bureau' bij de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordi ging. Nu moet de stem per vol macht worden uitgebracht of opgestuurd naar Den Haag. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De 'briefstembureau's komen alleen in landen die niet in de Europese Gemeenschap zitten. Verder moeten er ten minste vijfhonderd gcregistreer de kiesgerechtigden wonen. UTRECHT» GPD Adoptiebaby's ontwikkelen net zo vaak een hechte band met hun moeder als 'ge wone' baby's. De veronderstelling dat gea dopteerde kinderen probleemkinderen zijn omdat ze zich niet zouden hechten aan hun niet biologische ouder, slaat ner gens op. Dat blijkt uit onderzoek naar de band tussen moeder en kind bij adoptie baby's. Promovenda drs. F. Juffer van de Universi teit van Utrecht onderzocht de band tus sen negentig moeders en hun adoptieba by's. Vaders werden bewust buiten het on derzoek gehouden 'omdat moeders meestal de belangrijkste opvoeders zijn', aldus Juffer. De baby's waren allemaal ge middeld acht weken oud toen ze werden geadopteerd. Juffer observeerde moeder en kind in be paalde ruimtes. „Daar zet ik ze met veel speelgoed bij elkaar. Er is geen reden voor angst, dus het kind gaat gewoon spelen. Dan komt er een vreemde binnen. Aan de reactie van het kind kun je zien in hoeverre het is gehecht aan de moeder." „Een kind dat een goede hechte band heeft met de moeder, zoekt contact met haar. Het gaat naar haar toe als er iets aan de hand i$ en laat zich troosten. Het zoekt in elk geval contact als de omstandigheden veranderen. Dat kan ook een vluchtige blik naar de moeder zijn. Het kind zoekt even steun, en gaat vervolgens verder de eigen omgeving verkennen. Een kind dat een slechte band met zijn moeder heeft, zoekt bij onraad geen veiligheid bij haar." Juffer concludeerde dat geadopteerde kin deren net zo'n goede band met hun niet- echte moeder hadden als de 'eigen' kinde ren. Bij zeventig procent van alle adoptie kinderen was sprake van een hechte moe derband. De conclusie staat haaks op Amerikaans onderzoek. Daaruit blijkt dat slechts 42 procent van de adoptiebaby's zich goed bindt aan de moeder terwijl dat bij 'eigen' baby's 65 procent is. Dat er verschil is tussen Nederlands en Amerikaans onderzoek, verbaast Juffer niet. „In Amerika ligt adoptie van een kind van een ander ras veel gevoeliger dan hier. Amerikanen denken daar veel negatiever over. Zwarten en witten horen daar niet bij elkaar. Een zwart kind bouwt geen zwarte identiteit op bij witte ouders. Dat soort op vattingen kunnen een slechte invloed heb ben op de relatie tussen ouder en adoptie kind die mede afhankelijk is van de steun van buitenstaanders." uffer wil met haar onderzoek een aantal misvattingen uit de wereld helpen zoals het idee dat adoptie kinderen later in de problemen komen omdat ze vlak na de geboorte geen lijfelijk contact met hun moeder hebben gehad. „Ik heb niet kunnen aantonen dat er extra problemen zijn zonder dat eerste contact", aldus Juffer. Het is wel zo dat adoptiekinderen meer problemen hebben dan andere kinderen. De oorzaken daarvan liggen volgens Juffer in ieder geval niet in de eerste levensfase van het kind. Juffer wil verder onderzoek doen naar de oorzaken van gedragsproble men bij adoptiekinderen. Ze wil het gedrag van de kinderen opnieuw bekijken als ze zeven jaar oud zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3