Bosnië dupe van falend EG-beleid Ambtenaren zijn net gewone werknemers Feiten &Meningen WOENSDAG 26 MEI 1993 152 2 Na weken wikken en wegen heeft ook de Ameri kaanse president Clinton de hoop opgegeven dat de burgeroorlog in Bosnië snel tot een einde kan worden gebracht. De VS, Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië erkenden afgelopen weekeinde dat er weinig anders op zit dan het vechten zoveel mogelijk in te dammen en de slachtoffers te hel pen. Onze Brusselse correspondent Peter de Vries zocht tijdens gesprekken achter de schermen met diplomaten, politici en ambtenaren uit de EG-lan- den, NAVO en WEU naar de oorzaken van het tra gisch falen van de internationale diplomatie. Een reconstructie van een doodlopende weg, bezaaid met verkeerde inschattingen, kinderachtige ru zietjes en verbale heroïek. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Het hoofdkwartier van de NAVO had er jarenlang op ge oefend. Met pionnetjes op de landkaart en achter flikke rende computerschermen bootsten de generaals na wat er zou gebeuren als een conflict rond Joegoslavië uit de hand liep en Rusland tussenbeide zou komen. Alle uit komsten wezen op een geweldige escalatie. Zo groot was het strategisch gewicht van het ongebonden land van de communistische maarschalk Tito. Met de ineenstorting van de Sovjetunie veranderde dat in één klap. hun afscheiding drie maanden opgeschort. Van die euforie is in het najaar van '91 niets meer over. De oor log in Slovenië is weliswaar na een week teneinde, die in Kroa tië duurt dan al drie maanden. Brussel zet beproefde diploma tieke middelen in: dreigen met economische sancties en lokken met hulp, bemiddeling tussen de strijdende partijen, een vre desconferentie in Den Haag. Het helpt nauwelijks. Het EG- beleid de Joegoslavische een heidsstaat te bewaren, blijkt olie op het vuur te zijn: het federale leger denkt vrij spel te hebben. De situatie wordt zo benard dat de ministers van buitenlandse zaken in september verschillen de keren bijeenkomen om te praten over het sturen van licht bewapende soldaten. Zij moe ten in Kroatië de EG-waarne- mers beschermen die hun ho telkamers niet uitdurven. De eerste discussies over militair ingrijpen verlopen tumultueus. Er wordt beleefd geluisterd naar de opties die Wim van Eekelen ontvouwt. De secretaris-gene raal van de West-Europese Unie (WEU) wijst erop dat de burger oorlog dreigt over te slaan naar Bosnië. Hij stelt voor vijf- tot tienduizend soldaten naar Kroatië te sturen om telkens als daar via onderhandelingen een lokale brandhaard wordt ge blust, als vredesleger op te tre den. Een aantal ministers knikt in stemmend, maar de Britse mi nister Hurd zegt koel er weinig voor te voelen zich in dit wes pennest te steken. Verschillende diplomatieke bronnen vertellen dat ook Nederland zich tegen het idee keert, zij het dat minis ter Van den Broek (buitenland se zaken) formele argumenten hanteert. De WEU mag dan in Maastricht worden uitgeroepen tot defensie-arm van de EG, Den Haag moet niets hebben van deze organisatie waarin een uitholling van de traditionele NAVO-alliantie wordt gezien. Premier Lubbers roept een jaar In de nieuwe, geheime, veilig heidsanalyse MC-400 van de NAVO gaat de meeste aandacht uit naar de risico's van regiona le conflicten tussen bijvoor beeld Roemenië en Hongarije en naar het uiteenvallen van de Sovjetunie. De stafkaarten van Joegoslavië worden in die fase nog weggeborgen. Wat daar ge beurt, is voor het machtseven wicht in de wereld minder be langrijk. Buurland Oostenrijk attendeert de EG er begin '91 op dat het rommelt tussen de etnische groepen in Joegoslavië. De waarschuwingen worden gene geerd. Ondertussen leidt de Ser vische leider Milosevic een massale nationalistische de monstratie in Kosovo, en ont popt hij zich als de voortnan van alle Serviërs, ook van die in Kroatië en Bosnië. De spanning loopt op. Op 25 juni 1991, als Slovenië en Kroatië eenzijdig hun onafhankelijkheid uitroe pen, keert de Balkan terug op het wereldtoneel. Bij de eerste gevechten schrikt het Westen wakker. De VS laat weten dat de Europeanen de zaak mogen oplossen. Washing ton is vooral bezorgd over Gor- batsjov, die in Moskou voor zijn politieke leven en het bijeen houden van de Sovjetunie vecht. Brussel grijpt de kans te bewijzen wat het op weg naar 'Maastricht' verstaat ondereen 'gezamenlijk buitenlands be leid'. De analyse van het opflak kerend nationalisme in Joego slavië is in een handomdraai gemaakt. Joegoslavië moet ge woon blijven bestaan. Het eerste akkoord Met die boodschap stuurt de halfjaarlijkse EG-top in Luxem burg de 'trojka' van drie minis ters van buitenlandse zaken naar het gebied. De volgende dag zijn ze al terug. Er is een wapenstilstand bereikt en de Slovenen en Kroaten hebben Een vluchtelinge uit Srebrenica met haar baby op de arm, kijkt moedeloos door de gesneuvelde ruiten van de school waar zij haar toevlucht heeft gezocht. foto afp later met veel bravoure dat het hem 'geen donder interesseert wie het voortouw neemt'. Maar die avond in september 1991 zijn de defensie-specialisten verbijsterd: „Dit kon wel eens de laatste mogelijkheid zijn om uitbreiding van de gevechten te voorkomen", zeggen ze profe tisch. De EG heeft het verprutst. Erkenning De competitie tussen NAVO en WEU houdt pas in de zomer van 1992 op. In Helsinki wordt besloten een gezamenlijk vlooteskader naar de Adria- tische Zee te sturen om toe te zien op de naleving van de eco nomische sancties. Met het uitblijven van snelle re sultaten in Kroatië dreigt de Ge meenschap eind 1991 verdeeld te raken in kampen pro en con tra de Serviërs. Oude trauma's komen boven: hoe Grieken en Fransen in de Eerste Wereld oorlog aan de Servische kant stonden en de Duitse SS in '40- '45 steun van de Kroaten kreeg. Die valkuil willen de EG-minis- ters koste wat kost omzeilen. Het wordt, vertelt een betrokke ne, „een heel sterke doelstelling de Gemeenschap bijeen te hou den". De draagwijdte daarvan blijkt wanneer het besef doorbreekt dat het oorspronkelijke doel Joegoslavië bijeen te houden mislukt. De discussie ontbrandt over de erkenning van de afge scheiden staten. EG-bemidde- laar Carrington waarschuwt, VN-secretaris-generaal Perez de CuéUar spreekt van een „poten tiële tijdbom". Maar de druk van kanselier Kohl is voor de andere tegenstribbelende EG- landen niet te weerstaan. Slove nië en Kroatië worden begin 1992 erkend. Bosnië wordt uitgenodigd zich af te scheiden. Om Griekenland niet te bruskeren, wordt Mace donië ruim een jaar op afstand gehouden. De administratieve grenzen uit het Tito-tijdperk zijn opeens staatsgrens. De Ser viërs in Bosnië menen vanaf dat moment dat ze alleen nog met geweld hun eigen land kunnen krijgen. In april 1992 breken op grote schaal gevechten in Bos nië uit. In plaats van vrede te brengen heeft de EG de lont in het kruitvat gegooid. In de diplomatieke wereld wordt de erkenning van Bosnië achteraf bijna unaniem als een blunder beschouwd. Het veran dert de burgeroorlog immers in een treffen tussen soevereine staten, met alle gevolgen van dien. Het rechtmatig gezag in Zagre"b en Sarajevo kan en moet volgens het VN- handvest met alle middelen worden gesteund tegen een buitenlandse agres sor en het federale 'bezettingsleger'. Maar in plaats daar van handhaaft de internationale ge meenschap een wa penembargo, en geeft ze voorrang aan het laten uit doven van het con flict. Vredesregeling Terwijl Europa ge frustreerd zijn eer ste oefening in ge zamenlijk buiten lands beleid eva lueert, vindt op 21 februari 1992 in New York een be langrijke bijeen komst plaats. VN- gezant Cyrus Vance neeft in Kroatië een vredesregeling be reikt. Het akkoord is verre van ideaal, want in de Ser vische enclaves moeten 14.000 blauwhelmen worden gestatio neerd. De VN twijfelt maar be sluit toch het vredesleger Un- profor op de been te brengen. De Servische president Miloso- vic werkt er vanaf dat moment achter de schermen hard aan om de rol van de EG in het con flict over te laten nemen door de VN, zegt een nauw betrokke ne. De Servische president ver wacht via de VN een zelfde soort regeling voor de Bosni sche Serviërs te kunnen berei- trokken door de Britten. Met een vredesconferentie in Lon den betrekken ze de VN in au gustus 1992 definitief bij de on derhandelingen over Bosnië. Bemiddelaars Vance (VN) en aanzwellende roep om militair ingrijpen in Bosnië. Ruim een jaar hebben de militairen de verbale heroïek van de politici weerstaan. Het wapengekletter lijkt dit keer Owen (EG) krijgen opdracht een echter menens. Clinton staat op vreedzame oplossing te vinden. het punt te breken met de te- Zij moeten de staatkundige a rughoudende opstelling van de Servische vrouwen uit Bosnië wachten bij Bratunac op e enigde Naties. ken. Bovendien laait in de 1992 in de EG opnieuw een dis cussie op over een mogelijke militaire actie, wanneer de beel den van etnische zuiveringen en concentratiekampen de pu blieke opinie schokken. Dat wil Servië voorkomen. In de staten bond rekent Milósovic op be scherming van Rusland en de niet-gebonden Afrikaanse lan den. Het blijkt een correcte in schatting te zijn. De beslissende wending in de diplomatieke aanpak van het Bosnische conflict wordt vol- piraties van de minderheden verzoenen met het voortbe staan van de papieren een heidsstaat Bosnië, zonder zich daarbij openlijk neer te leggen bij de veroveringsdrift en et nische zuiveringen. Het is een onmogelijke opdracht, omdat het duo met lege handen ope reert. In de beslotenheid van de ano nimiteit geven diplomaten grif toe dat de bemiddelaars nooit een militaire stok achter de deur hebben gehad om hun op treden kracht bij te zetten. Het zenden van een troepenmacht van om moslims, Kroaten en Ser viërs tot vrede te dwingen, is nooit serieus overwogen. Generaals VS jegens Bosnië, en overweegt over te gaan tot precisie-bom- bardementen of het opheffen van het wapenembargo. Vin cent besluit zich als voorzitter van het militair comité van de NAVO op te werpen als spreek buis van de bezorgde militairen. Antwoord op zijn vragen krijgt hij niet. Het is uiteindelijk weer Milosovic die de voorstanders van militair ingrijpen de wind uit de zeilen neemt, dit keer door met de Bosnische Serviërs te breken. Zo beperkt de wereldgemeen schap, heen en weer geslingerd tussen haar geweten en Realpo- litik, haar optreden in Bosnië tot het verzachten van het lij den. Voedselkonvooien en be schermde gebieden verhinde ren niet dat de Bosnische en Kroatische Serviërs in de ti praten de Amerikaanse generaal sentijd veel van wat ze wilden Powell en veldmaarschalk Vin cent nog even na over de bij eenkomst die ze zojuist hebben gehad met hun collega's. Bijna zonder uitzondering hebben de legerleiders uit de NAVO-lan- den zich deze dinsdag in april 1993 bezorgd getoond over de hebben bereikt: niemand neemt ze het veroverde land af, en een levensvatbare Bosnische staat is voorkomen. Tot 1982 hadden ambtenaren geen eigen ar beidsvoorwaardenbeleid. De loonontwikkeling in de collectieve sector was door middel van een mooie formule gewoon direct gekoppeld aan de loonontwikkeling in de particuliere sec tor. Dat mechanisme van koppeling heette de trend. De trend was een formule waarin een aantal voor de particuliere sector representatie ve CAO's was verwerkt en daaruit rolde dan het percentage loonsverhoging voor de collectieve sector. Toen Lubbers met zijn eerste kabinet aantrad in 1982, stond hij voor de opgave flink en snel te snoeien in de overheidsuitgaven. Daar was alle reden toe, omdat het heel slecht ging met de economie en nog veel slechter met de werk gelegenheid. De werkloosheid in de particuliere sector nam elke maand met enkele tienduizen den toe. Er moest iets gebeuren en wel op zeer korte termijn. In de particuliere sector was men het er inmid dels over eens geworden dat loonmatiging en nog eens loonmatiging op zijn plaats was en dat het beslist noodzakelijk was veel flexibeler dan tot dan toe om te springen met het loonbe- leid. Economie en arbeidsmarkt schreeuwden om differentiatie. Differentiatie die jarenlang was tegengehouden door onze prachtige over- leg-economie. Ten langen leste bereikten het VNO en de FNV, onder leiding van respectieve lijk Chris van Veen en Wim Kok, een centraal akkoord waarin werd afgesproken dat er geen centrale akkoorden meer zouden zijn. Vanaf toen heeft de particuliere sector een gedifferen tieerde loonontwikkeling gerealiseerd. Een loonontwikkeling die preciezer past bij de ont wikkeling van de arbeidsmarkt en de behoeften van afzonderlijke bedrijven en bedrijfstakken. Bij zoveel daadkracht in de particuliere sector kon de collectieve Sector niet achter blijven. Lubbers had twee mogelijkheden tot zijn be schikking: a. het fors terugdringen van het aan tal ambtenaren en beambten en b. een forse loonmatiging, zelfs loonvermindering door het uitschakelen van het koppelingsmechanisme, de trend. De eerste mogelijkheid zou de beste zijn geweest, dan waren we nu een stuk verder. Het kabinet-Lubbers koos daar echter niet voor, bang als het was voor de onrust en vooral voor het leveren van een eigen bijdrage aan de tijde lijke verhoging van de werkloosheid. Zoveel was duidelijk: de ontslagen ambtenaren en beamb ten zouden niet zo maar weer aan de slag kun nen. Daarnaast was hun wachtgeldregeling een uitermate luxueuze WW-regeling voor ambtenaren die wel tot twintig jaar kon oplo pen zodanig dat het niet veel voor de schat - kist zou opleveren. Indien Lubbers en de zijnen voor de structurele oplossing hadden gekozen van het drastisch verminderen van het aantal ambtenaren en beambten, waren ze er niet aan ontkomen om ook de wachtgeldregeling terzij de te schuiven. Welnu, dat bleek te zwaar voor de schouders van Lubbers. Dus koos hij voor uitschakeling van de trend, vergezeld van forse looningrepen. Dat leverde flink wat keet op, maar Lubbers trok uiteindelijk aan het langste eind en kreeg zijn zin. Het enige dat de ambtenaren en dat nog via de rechter wisten binnen te slepen, was het recht om voortaan net als gewone werknemers te mogen staken. Sedert het begin van deze eeuw waren ambtenaren en menig beambte uitgesloten van het stakingsrecht. Bo vendien werden de arbeidsvoorwaarden aan hen opgelegd door de overheid. Dat was niet echt vervelend, aangezien de trend ervoor zorg de dat zij toch wel aan hun trekken kwamen. De bonden in de particuliere sector haalden immers voor hen de kastanjes uit het vuur! Bo vendien werd de soep niet zo heet gegeten als opgediend. Er werd heel wat overlegd, voordat de overheid de arbeidsvoorwaarden oplegde. Met het uitschakelen van de trend opende het kabinet-Lubbers I echter een doos van Pando ra. Vanaf toen was het niet meer mogelijk om te doen alsof ambtenaren en overheid niets te maken hadden met ontwikkelingen op de ar beidsmarkt. Ook zij hadden zich daarnaar te schikken. En net als in de particuliere sector eiste de ontwikkeling van veel overheidsorgani saties en instellingen dat daar ook de mogelijk heid zou ontstaan van een gedifferentieerde loonontwikkeling. Toen ik daar in 1986 over begon te schrijven, keek men in de collectieve sector alsof men het in Keulen hoorde donderen. Overheid noch overheidsvakbonden wilden hiervan horen. Maar in 1993 is het dan eindelijk zover. Ook in de collectieve sector wordt nu decentraal on derhandeld en wordt er rekening gehouden met de arbeidsmarkt en de behoeften van de arbeidsorganisaties in de collectieve sector. Dat geeft een beeld van stakende ambtenaren bij de gemeenten, terwijl het bij de centrale overheid nog betrekkelijk rustig is. Het lijkt de particulie re sector wel. Daar kon ook gestaakt worden in de metaal, terwijl het vrachtvervoer rustig door werkt en de banken gewoon open zijn. De overheid is aan het evolueren tot een nor male werkgever, die rekening houdt met ont wikkelingen op de arbeidsmarkt en die een goed en klantgericht produkt wil neerzetten. De ambtenaren ontwikkelen zich van de weer omstuit tot normale werknemers die niet meer alles aan alles koppelen, maar betaald willen worden naar wat ze waard zijn. Kortom, we zijn hard op weg om ook in de collectieve sector een normaal en volwassen land te worden. Prof.dr. W.S.P. Fortuyn is bijzonder hoogle raar arbeubvoorivaardenvortning aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2