Feyenoord op weg naar Coolsingel Siemerink maakt in Parijs flinke schuiver Gullit sluit z'n ogen voor de werkelijkheid Badmintonners Oranje stunten in openingsronde WK Sport Handbalsters met nederlaag van start WOENSDAG 26 ME11993 23 Noord-Ierland houdt hoop vilnius» Noord-Ierland heeft minimale hoop gehouden op kwa lificatie voor de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal in de Verenigde Staten. Aanleiding tot het lichte optimisme gaf de zwaar bevochten zege (1-0) in Vilnius op Litouwen. In groep drie, waar Spanje, Denemarken en Ierland toonaangevend zijn, dankte Noord-Ierland de winst aan Dowie. De aanvaller van de Engelse club Southampton scoorde het doelpunt al na acht mi nuten. Daarna gebeurde nog weinig. Snelders blijft bij Aberdeen Aberdeen Theo Snelders heeft zijn contract bij Aberdeen met drie jaar verlengd. De Nederlandse doelman speelt al vijfjaar bij de Schotse topclub. Snelders kwam destijd van FC Twente. Met het verlengen van de verbintenis tot 1996 kiest hij er in principe voor zijn loopbaan in Aberdeen uit te dienen. Snelders, na De Goey tweede keeper van het Nederlands elftal, is momenteel 29 jaar. Arrestatiebevel tegen voorzitter Napoli napels Tegen voorzitter van voetbalclub Napoli, Corrado Ferlai- no, is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Het Italiaanse persbu reau AGI heeft dat gisteren gemeld. Ferlaino zou zich schuldig hebben gemaakt aan het betalen van steekpenningen. Hij moet dit hebben gedaan in de periode na de aardbevingen van 1980, toen Napels voor een deel opnieuw moest worden gebouwd. Waar Ferlaino zich op dit moment bevindt is onduidelijk. Gascoigne gemaskerd tegen Polen londen Paul Gascoigne zal zeer waarschijnlijk met een masker de kwalificatie-wedstrijd van Engeland tegen Polen, zaterdag in Katowice, spelen. Vier dagen later wil hij op dezelfde wijze in Oslo tegen Noorwegen aantreden. Gascoigne brak op 28 april in het duel met Nederland op Wembley een jukbeen, na in aanra king te zijn gekomen met de elleboog van Wouters. Aanvankelijk zag het er naar uit dat hij lang uit de roulatie zou zijn. Met een speciaal ontworpen masker van kunststof maakte hij echter bin nen twee weken zijn terugkeer bij Lazio Roma. Het Nederlands vrouwenhand- balteam heeft de eerste kwalifi catiewedstrijd voor het Euro pees kampioenschap verloren. De formatie van interim-bonds- coach Bert Bouwer ging gister avond in Nieuwegein met 19-22 (11-14) onderuit tegen Bulga rije. Bondscoach Bouwer had vooraf al laten weten, dat Ne derland niets heeft te zoeken op de EK-eindronde, volgend jaar in Duitsland. De huidige ploeg is in zijn ogen wel enthousiast, maar te jong en onervaren. De kwalificatieduels in groep 7, waarin ook het sterkere Tsjechië en Azerbeidjan zitten, zijn voor Nederland vooral bedoeld om te komen tot een hecht en inge speeld team, dat op de toe komst is voorbereid. Tegen Bulgarije had Oranje inderdaad niet veel in te bren gen. De onervarenheid brak het team op tegen de geroutineer- der en geslepener spelende Oosteuropeanen. Nederland keek al binnen vijf minuten te gen een 1-5 achterstand aan. De thuisclub had te weinig variatie in de aanval, en had bovendien de pech dat de uitblinkende keepster Gordievska veel ballen pakte. Bij 4-8 werd licht gebles seerde doelvrouwe Robben bij Nederland gewisseld voor Seur, die het aanmerkelijk beter deed. In de tweede helft zat Neder land, vooral in verdedigend op zicht, beter in de wedstrijd. Tus sen de 35e en 50e minuut zat er zelfs een gelijk spel in, maar bij de tussenstanden 15-16, 16-17 en 17-18 ontbrak het aan de af werking. In de resterende vijf minuten moest het moegestre den Nederland buigen voor Bulgarije: 19-22. Zere knieën en een stijve rug ten spijt heeft het Nederlands team bij de wereldkampioenschappen in Birming ham een droomstart gemaakt. Zonder kopman Jeroen van Dijk won Oranje gisteren met 4-1 van het veel sterker ingeschatte Malaysia, waardoor debu- tefend coach Huub Franssen zijn doel stelling - klassebehoud - al na één dag heeft verwezenlijkt. Chris Bruil, invaller voor de nog op Papendal revaliderende Jeroen van Dijk en Astrid van der Knaap wonnen hun enkelspelen, Eline Coene/Erica van den Heuvel het vrouwendubbel en Van den Heuvel/Michels de mixed. Al leen het dubbel Michels/Quinten van Daim moest zich in drie games gewon nen geven tegen de gebroeders Yap. „Een perfect begin", meende Frans sen, terwijl in zijn stem het ongeloof doorklonk. Na de knieblessures en conditionele problemen van Astrid van der Knaap was er met een dergelijke uitkomst absoluut geen rekening ge houden. Van de van oudsher zwakke Malaysische vrouwen ging het bericht dat zij alle trainingsgelegenheid heb ben gekregen sinds de koningin-moe der van Malaysia overweegt het voor zitterschap van de badmintonbond op zich te nemen. Aan Nederlandse kant was het tot in een laat stadium onzeker of Astrid van der Knaap zou kunnen spelen, wat heel ongelukkig uitkwam, omdat Eline Coene en Erica van den Heuvel zich wegens knie-problemen concentreren op de dubbels. Gelukkig hield haar fy siek het beter dan de mentale weer baarheid van Lee Wai Leng. Van der Knaap perste er in de eerste game een eindsprint uit van 4-9 naar 10-9 en dat deed het. Zij was de sterkste in de sla genwisselingen en en buitte dat in tweede game goed uit: 12-11, 11-5. Aangezien de wedstrijd was begonnen met een eenvoudige overwinning in het gemengd dubbelspel was het daar mee 2-0. Chris Bruil haalde de zege binnen: 15-8, 15-11 tegen Ong Ewe Hoek. Titel in zicht na thriller bij MW De televisie mocht niet de kleedkamer in van Geert Meij er. Te vroeg, Feyenoord is nog geen kampioen. Dat klopt. Maar Feyenoord wordt kampioen. Gisteravond werd MW onder de zoden gelopen, gedrukt en soms ook ge schopt. Feyenoord won op vechtlust. En via een onbe schrijflijk mooie goal van Joszef Kiprich en een late treffer van Blinker: 0-2. maastricht henri van der steen gpd-verslaggever De catacomben, na afloop van de thriller, leken op een filmset. Stations met gloeiende lampen, zweetdruipende acteurs met holle ogen, gegrijns en gewee klaag. MW-er Erik Meijer met doffe blik en een bos dode bloe men, de plots rossige Twan Scheepers, onder het bloed, niet aanspreekbaar. Elders de win naars, glorerend, maar met de rem erop. Dat had te maken met het feit dat Feyenoord voelde dat het ontsnapt was en anderzijds vanwege de wetenschap dat er nog altijd van FC Groningen ge wonnen moet worden voordat op de Coolsingel de titel kan worden gevierd. Hoe dicht winst en verlies, hoe dicht de titel en de tweede plaats bij elkaar liggen, was in anderhalf uur bewezen. MW- Feyenoord was een uitzonder lijk spannende, hete wedstrijd, vol emoties en knalharde duels. Met enkele briljante momenten van beide ploegen en enkele dramatische ogenblikken. Breekpunt Het absolute hoogtepunt, te vens het breekpunt van het du el, kwam op naam van Joszef Kiprich, meteen na rust, tweede minuut. De 29-jarige Hongaar speelde Taument aan, die te snel was voor Reijnders en tot zijn vreugde Kiprich alweer naar de goal zag komen. De voor rust weggehoonde spits, misser van de mooiste kans die Feyenoord kreeg, begon aan een slalom en een soort een tweetje met zichzelf, en passant twee verdedigers en doelman Van Grinsven passerend. Een wereldgoal: 0-1. Het doelpunt veranderde al les. Voor rust was MW beter. Sef Vergoossen: „Beter? We wa ren heer en meester!" De thuis ploeg had halfweg ook moeten leiden, zeker uit de strafschop die Lanckohr te nemen kreeg, nadat Meijer door Van Gobbel tegen de grond was gehakt. Hard trapte de oud-PSV'er te gen de paal, zichzelf en zijn ploeg ineens (psychologisch) voor een enorme opgave stel lend en Feyenoord een enorm hart onder riem stekend. Naderhand verklaarden de Feyenoorders zelfs dat de ge miste penalty hen het zekere gevoel had gegeven dat de wed strijd goed zou aflopen. MW bleef ook in de laatste 20 minu ten van die eerste helft de bete re ploeg. De goal van Kiprich brak alles open. Arnold Schol ten: „We hebben geluk gehad. In de eerste helft hebben we niet goed gespeeld. Die goal van Joszef viel perfect op tijd." Met dat doelpunt in de rug kon Feyenoord waarmaken wat in de rust onderling was afge sproken: vechten, vechten, vechten. Van Hanegem: „Het was de eerste keer dat ik het meemaakte, dat de spelers el kaar op die manier corrigeerden in de rust." Met kornuit Geert Meijer, net als Van Hanegem zelf sinds gis termorgen gediplomeerd Coach Betaald Voetbal, keek de Krom me naar een geweldige uitput tingsslag, die MW nooit meer kon winnen. Van Hanegem: „Dat heb ik in de rust al gezegd: scoor je, dan win je." Herinnering De slotfase had niettemin nog van alles wat het duel lang in de herinnering zal houden. Van Loen faalde vrij voor Van Grins ven, Obiku faalde nog harder, Van Loen kreeg geel (in plaats van Scholten), Obiku kreeg geel, De Goey kreeg geel en MW kon het kampioenschap nog altijd met één actie bederven. In de allerlaatste minuut pas kwam er zekerheid, toen Blinker voor 0-2 kon zorgen. Het oogde simpel: trap van De Goey, tikkie breed van Van Loen, sliding schuiver Blinker. De horde MW was genomen, Feyenoord kan zich opmaken voor de finale in Groningen. Minus Refos en Van Gobbel, die al waren geschorst voor de apotheose in het noorden. Ook minus Peter Bosz, die tegen MW zijn zesde gele kaart kreeg en dus ook is geschorst. Bosz reageerde laaiend op de kaart die hem was aangesmeerd door Visser. Vond Bosz: „Visser is een klootzak, ik heb hem niet eens geraakt. Achteraf gaf-ie dat zelf ook toe." En MW is klaar. Een mooi seizoen heeft net geen Europa Cup voetbal opgeleverd. Erik Meijer was er met MW dicht bij. Tot die fatale misser van elf meter. Meijer: „Ik wachtte op de reactie van De Goeij en had net besloten te stiften toen Van Gobbel kwam ingegleden. Ik kwam op m'n schouder terecht en dat gaf wat pijn, anders had ik die penalty zelf getrapt. Nu zei Robert: 'lk neem 'm wel'. Tsja, ik had dus beter toch wat eerder kunnen schieten." MW: Van Grinsven; Joordens, Benneker, Delahaye en Reij- ners; Hofman (76. Maes), Vis ser, Lanckohr en Dikstaal (64. Libregts); Scheepers en Meijer. Feyenoord: De Goey; Van Gob bel, De Wolf, Metgod en Refos; Scholten, Bosz en Witschge; Taument (87. Obiku), Kiprich (68. Van Loen) en Blinker. ;i Blinker, John de Wolf en Rob Witschge vieren feest. Feyenoord is er bijna. Waarschijnlijk toeschouwer bij Europa Cup-finale munchen albert geesing gpd-verslaggever Hij was jarenlang het uithang bord van het Nederlands elftal. En van AC Milan, de club die Ruud Gullit in het vooqaar van 1987 losweekte bij PSV. Zijn charisma, dadendrang en fysie ke kwaliteiten waren uniek en gaven hem aanzien en popula riteit over de hele wereld. Hij was de onbetwiste leider, in Oranje en bij Milan, de best denkbare amabassadeur die het voetbal zich kan wensen. Voor voetballers van dit ni veau is het de kunst te stoppen op het hoogtepunt. Zoals Johan Cruijff het deed. Ruud Gullit, van 1 september 1962, is van een ander slag. Vijf knieopera ties hebben zijn tol geëist; de scherpte die hem jarenlang tot een van de meest gevreesde aanvallers op de Europese vel den maakte, is verdwenen. Ie dereen ziet dal hij op z'n laatste benen loopt, alleen Gullit zelf sluit zijn ogen voor de-werke lijkheid. En overschat zijn in breng schromelijk. Gullit roept de vernedering, die hij niet verdient, daarmee over zichzelf af. Eind april voel de hij zich op Wembley diep ge krenkt in zijn trots en eergevoel toen Advocaat hem halverwege de tweede helft tegen Engeland naar de kant haalde. Vanavond in het Olympia-stadion van München, bij de Europa Cup-fi nale tussen AC Milan en Olym- pique Marseille, moet Gullit zelfs vrezen dat er voor hem geen plaats is op de bank. Milan-trainer Fabio Capello heeft gekozen voor een opstel ling met twee buitenlanders (Van Basten, Rijkaard) en beslist pas vandaag of Gullit dan wel Papin naar de tribune verhuist. De weegschaal lijkt daarbij door te slaan in het nadeel van de Fransman, die vorig seizoen nog in Marseille speelde. „Twee weken geleden hield Papin het zelf niet eens voor mogelijk dat hij vanwege die spierscheuring zou kunnen spelen", zo meent Capello. „Daarom moet hij er begrip voor hebben dat hij hier niet speelt". Klap Maar ook een plaats op de re servebank is een nieuwe klap in het gezicht van Gullit, die het gevecht om een plaats in de ba sis verloor van Massaro. De Ne derlander met het gekortwiekte rasta-kapsel speelde dit seizoen welgeteld 1022 minuten voor Milan, verdeeld over competi tie, beker en Europa Cup. In die dertien hele en halve wedstrij den scoorde hij zeven keer. Geen slecht gemiddelde voor Gullit, die in de laatste twee sei zoenen tot eenzelfde score kwam in 26 competitieduels. Al leen in z'n eerste seizoen scoor de hij vaker, negen keer in 29 wedstrijden. Na het WK'90 leek het er even op dat Gullit toch weer in de buurt zou komen van z'n oude niveau, maar dat bleek een illu sie. Dat wist natuurlijk ook Ad vocaat toen hij vorig jaar zomer bij Oranje het roer overnam van Michels. Toch kon Gullit op hem blijven rekenen, ook toen hij in september de vloer aan veegde met de 'zelfmoordtac tiek' van de nieuwe bonds coach. Het kostte Gullit de aan voerdersband, maar Advocaat haalde hem in december meteen weer bij de selectie toen hij aangaf weer voor Oranje te willen spelen. Het werd geen overweldigend succes. De wissel op Wembley deed voor Gullit echter de deur dicht. In Trouw liet hij afgelo pen zaterdag weten alleen nog voor het Nederlands elftal te willen spelen als Advocaat water bij de wijn doet en het team wordt aangepast aan hem. Daar komt het in feite op neer. De uitspraken van Gullit hebben al les weg van een verkapte poging de eer aan zichzelf te houden. Problemen Zo lossen de problemen zich dus vanzelf op. En kan Advocaat met een gerust hart Gullit pas seren voor de WK-interland op 9 juni tegen de Noren. Dat was de bondscoach vermoedelijk toch al van plan. Om de simpele reden dat je het een voetballer met zijn staat van dienst niet kunt aandoen hem op de bank te zetten. Voor Gullit blijft de Oranje-teller daarmee staan op 64 caps. Een respectabel aantal voor een speler, die de laatste vijf jaar werd achtervolgd door slepende blessures. Maar in de wereld van het topvoetbal telt alleen het heden, naar het verleden wordt niet ge keken. Zo ook niet vanavond in München, waar alleen fitte spe lers welkom zijn. Geestelijk en fysiek. En daartoe behoort Gullit niet. Van Basten trouwens evenmin. „Maar hij is zo'n bui tengewone speler", verklaarde Capello gistermiddag bij aan komst in München, „dat hij zichzelf kiest". De twee sterkste clubteams van Europa bleven dit seizoen in het toernooi der landskam pioenen ongeslagen. Maar de cijfers van Milan (tien keer winst, 23 doelpunten voor, slechts een tegen - van Roma- rio) waren overtuigender dan die tlan Marseille. De Franse kampioen won slechts een uit wedstrijd (Glentoran), speelde vier keer gelijk en kreeg vier doelpunten tegen en 24 voor. De twee finalisten houden er een bijna identieke speelstijl op na en doen kwalitatief weinig tot niets voor elkaar ender. Bei de ploegen hebben zowel voor in als op het middenveld spe lers, die in hun eentje een wed strijd kunnen beslissen, zodat de vorm van de dag, ervaring, hardheid en een dosis geluk de doorslag moeten geven. Qua er varing heeft Milan de beste pa pieren, qua hardheid wint Olympique Marseille het. Daar om wordt het een finalé van dik hout zaagt men planken. parus» eric de bie gpd-verslaggever Het leven van een topsporter kan soms ondraaglijk zijn. Vooral als succes wordt gevolgd door tegenspoed en misfortuin. Manon Bollegraf gaf het giste ren haast snikkend toe. In ver gelijking met vorig jaar, toen de Ermelose op Roland Garros ver rassend de kwartfinales haalde, beleefde ze nu de omgekeerde wereld. In de eerste ronde ver loor de 29-jarige speelster kans loos met 6-4, 6-3 van de Ameri kaanse Linda Harvey-Wild. „En dat doet heel veel pijn", beken- deze. Ook Jan Siemerink maakte gisteren in het benauwde Parijs een flinke schuiver. De Rijns burger had alleen in de tweede set van zijn partij tegen de Zuidafrikaan Wayne Ferreira even uitzicht op een goed resul taat, maar hij gaf een 4-2 voor sprong onnodig uit handen: 3-6, 6-7 (3-7), 4-6. Paul Haarhuis, Kristie Boogert en Brenda Schultz wonnen wel. De helft van de twaalf Neder landers wist zodoende de eerste ronde te overleven, hetgeen een record is. Nog nooit stonden er in de open Franse titelstrijd zes landgenoten in de tweede ron de. Het zal Manon Bollegraf een zorg zijn. Ze heeft momenteel andere zaken aan haar hoofd. Tot vorig jaar hing Bollegraf er in eigen land altijd een beetje bij. De mannen slokten de meeste aandacht op en als er al over de vrouwen werd gespro ken, dan was vooral Schultz het onderwerp. Bollegraf ging tij dens de eerste zeven jaar van haar loopbaan kleurloos en anoniem door het circuit. Maar in mei 1992 kwam daar in verandering. Onder begelei ding van haar nieuwe trainer Ron Timmermans, die de plaats van Auke Dijkstra had ingeno men, sloeg Bollegraf in Parijs plotsklaps toppers als Manuele Maleeva en Nathalie Tauziat van de baan. Ze sneuvelde pas in de kwartfinales tegen Arantxa Sanchez-Vicario. Herfst In de herfst van haar carrière leek Bollegraf opeens op te bloeien. Het noodlot sloeg ech ter niet veel later toe. Na afloop van de strijd om de Federation- cup in Frankfurt ging ze op een parkeerplaats door haar rechte- renkel. Tien dagen later gebeur de dat tijdens een bezoek aan het Melkhuisje-toemooi nog een keer, waarna een operatie noodzakelijk was. Vier maan den zat Bollegraf vervolgens aan de kant. Tijdens de nationale Masters in Amsterdam maakte ze haar rentree en sinds die tijd probeert ze op haar oude ni veau terug te komen. Tot nu toe zonder veel succes. „Ik ben natuurlijk met de her innering aan vorig jaar naar Pa rijs gekomen", sprak een duide lijk aangeslagen Bollegraf na haar uitschakeling, „Maar ge zien de tegenslag in de afgelo pen maanden had niet al te ho ge verwachtingen. Sinds de Australian Open heb ik niet echt slecht gespeeld. Er mankeert niets aan mijn slagen en mijn conditie is beter dan vorig jaar. Ik krijg echter niet de kans om in het ritme te komen en dat knaagt aan mijn zelfvertrouwen. Dat mis ik nu absoluut." „Stoppen? Nee, daaraan heb ik nooit gedacht. Dat zou ook onzin zijn. Ik weet wat ik kan en dat is beter dan hetgeen ik de laatste tijd heb laten zien. Het is gewoon een kwestie van eer paar potjes winnen. Dan kom ik over dat punt heen", aldus Bol legraf, die er niets voor voel Ted Troost eens te raadplegen „Ik moet er zelf uitkomen." Klauterpartij Ook Jan Siemerink is bezig me een klauterpartij uit het da waarin hij zich sinds begin fe bruari bevindt. De 23-jarig< Rijnsburger wist toen nog ii Marseille de finale te bereiken maar bakte er daarna weini; van. Voeg daar zijn antipathie voor gravel en zijn zware loün, bij, en het is duidelijk dat d verwachtingen voor Parijs nie hoogwaren gespannen. Toch had Siemerink na zijl verlies het gevoel dat hij bete voor de dag had kunnen kc men. „Ik heb mijn kansen ge had. Maar ach, ik moet er oo niet te lang om treuren. Ik ma al blij zijn dat ik tegen zo'n spe Ier op gravel mogelijkheden ere eer", aldus de huidige numme veertig van de wereld. „Ik wet dat ik met mijn coach Frits Do goed bezig ben. Op een da moet dat toch vruchten afwe pen." Ferreira, als veertiende gi plaatst, ontmoet in de tweec ronde weer een Nederlande Paul Haarhuis. De Brabandi versloeg gisteren met 6-3, 6- 5-7 en 6-3 de Rus Andrej Olh» vskiy. „Ik hoop dat Ferreq door Jan een beetje Is afgerm want echt leuk is het niet o; zo'n speler nu al te ontmoeten

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23