Sluipwesp en galmug verdringen gifspuit Juichende vogels boven zinkend Waterland Over leven Eerste papier met keurmerk nog deze zomer op de markt HETVELD Kartonnen verpakking belangrijk voor milieu WOENSDAG 26 ME11993 Gebruik van biologische bestrijdingsmiddelen werpt vruchten af 1 De sluipwesp, de roofmijt en de galmug. Gelijk de drie musketiers trekken de insekten in de plantenkwekerij j Huisman in Boskoop ten strijde tegen de witte vlieg, I spint en bladluis. Werden tot voor kort slechts chemische middelen ingezet om de planten gezond te houden, te- I genwoordig wordt voor biologische bestrijdingsmiddelen I gekozen als zich een kwaal aandient. Pas wanneer het in zetten van natuurlijke vijanden geen effect sorteert, wordt nog naar de gifspuit gegrepen. Maar dan nog j slechts met mate. boskoop adriaan brandenburg Het bedrijf van Huisman (pot- cultuur) werd ruim een jaar ge leden door het Proefstation voor de Boomkwekerijen en de Plantenziektenkundige Dienst benaderd mee te werken aan een experiment in het kader van milieuvriendelijke gewasbe scherming. 'Een combinatie van factoren' zette Nico Huisman, zijn vader en zijn broer er toe aan om met de twee instellin gen in zee te gaan. „Niet alleen milieu-overwegingen speelden een rol", erkent Nico Huisman. „De richtlijnen worden steeds strenger. Ook met het oog op de toekomst hebben wij onze me- dewerkingverleend." En niet zonder resultaat. Vol gens de Boskoper zijn z'n plan ten door de nieuwe werkwijze gevrijwaard van vele kilogram men chemische bestrijdings middelen. Het experiment is zelf zo succesvol dat inmiddels een tweede bedrijf in Boskoop zich bij de proef heeft aangeslo ten. Poppen Het inzetten van de 'musketiers' is even simpel als effectief. Om de witte vlieg te bestrijden wor den kaartjes waarop de poppen van de sluipwesp zitten aan plantjes gehangen. De sluip wesp prikt vervolgens eitjes in de witte vlieg waarna de larven zich 'invreten' en het vliegje spoedig de pijp aan Maarten geeft. De roofmijt en larve van de galmug worden op de blade ren 'gestrooid' en eten de scha delijke spint en bladluis als het ware met huid en haar op. Om er op toe te zien dat de proef die past binnen het meerjarenprogramma gewasbe scherming slaagt, krijgt het bedrijf wekelijks bezoek van vertegenwoordigers van het Proefstation en de Pantenziek- tenkundige Dienst. Openbaart zich een 'kwaal', dan wordt on middellijk - al dan niet in sa menwerking met de Landbouw hogeschool in Wageningen - een natuurlijke vijand gezocht. Is die niet voorhanden, dan wordt een middel gebruik dat zo min mogelijk schade toe brengt aan het milieu. Huis man: „Hadden wij vroeger blad luis, dan werd spul gebruikt dat ook andere diertjes, zoals het lieveheersbeestje doodde. Nu wordt alleen de bladluis aange pakt." Kinderschoenen De positieve ervaringen op het bedrijf van Huisman, worden gedeeld door Margareth van der Horst van het Proefstation. „Het is jammer dat niet meer kwe kers zich met de biologische be strijding bezighouden. Nog al tijd worden er onnodig grote hoeveelheden gif gebruik", stelt zij vast. Angst dat nieuwe mid delen onvoldoende helpen, maar ook gemakzucht weer Nico Huisman bij zijn planten die hij door de nieuwe werkwijze vrijwaart van vele kilo's chemische bestrijdingsmiddelen. houden veel kwekers ervan te gifspuit op te bergen, meent Van der Horst. Zij onderschrijft intussen wel Huismans conclusie dat het ge bruik van biologische bestrij dingsmiddelen buiten de kas sen nog in de kinderschoenen staat. „Er zijn nog altijd onvol doende middelen beschikbaar die ook buiten bruikbaar zijn. Dat is waar ja. Toch heb ik goe de hoop dat binnen niet al te lange tijd ook daar natuurlijke vijanden kunnen worden inge FOTO HIELCO KUIPER zet. De ontwikkelingen op dit gebied gaan gelukkig snel. Ook de commerciële handel is bij zonder actief. Het is immers een markt voor de toekomst." Vaartochten in Nieuwkoop nieuwkoop» De Vereniging voor Natuurmonumenten organi seert met Pinksteren tochten over het water in het natuurgebied de Nieuwkoopse Plassen. Opgeven kan telefonisch (01724-8250) tussen 18.00 en 21.00 uur. De kosten bedragen. 10 gulden per persoon. Leden van Natuurmonumenten krijgen een rijksdaal der korting. Kinderen tot en met 12 jaar betalen vijf gulden. In de maand juni en ook de daarop volgende maanden wordt ook op dinsdagavond gevaren. Op 26 juni staat er een dagtocht van Woerden naar Noorden door het natuurgebied op het program ma. Liefhebbers kunnen in Woerden inschepen. Bij de VW in Nieuwkoop kan een folder worden afgehaald over de tochten door de natuurgebieden. Gewenste en ongewenste kruiden boxtel Wie meer wil weten over kruiden kan op zaterdag 12 ju ni een cursus volgen die van 10 tot 16.30 uur op het terrein van De Kleine Aarde in Boxtel wordt gehouden. Onkruiden kunnen een nuttige functie vervullen als bodemverbeteraar of zelfs als groente. Onkruiden zeggen ook iets over de toestand van de bo dem waarin ze groeien. Wie meer wil weten over de cursus, die inclusief lesmateriaal en ecologische lunch 75 gulden kost, kan 04116 - 84921 bellen. 'Boekesteyn' in 's Graveland natuurmonument 's graveland» De buitenplaats van Boekesteyn in 's Graveland wordt een na tuurmonument. De Vereniging Natuurmonu menten heeft het landgoed aan gekocht van Solvay Duphar, dat er sinds 1950 onderzoek naar bestrijdingsmiddelen verrichtte. Uit bodemonderzoek is geble ken dat het zestig hectare grote gebied 'geen onrustbarende verontreigingen' bevat. De koop was mogelijk door een subsidie vn het Rijk en de provincie Noord-Holland. Natuurmonumenten zelf draagt bijna de helft van de aankoopsom bij. leiden monica wesseung De eerste produkten met het of ficieel Nederlands Milieukeur komen deze zomer op de markt. Fabrikanten van schrijf blokken en briefpapier kunnen het milieukeurmerk aanvragen. Alleen papier dat het milieu werkelijk ontziet en toch prima beschrijfbaar is, mag het milieukeurmerk voeren Kladpapier Schrijfblokken, schriften, ring bandpapier, kladblokken, brief papier en enveloppen kunnen een keurmerk krijgen. Kopieer en faxpapier komt voorlopig nog niet voor een keurmerk in aanmerking omdat dit niet aan de strenge eisen kan voldoen. Chloor Om het keurmerk te krijgen, moet het papier voor 100 pro cent worden gemaakt van oud papier. Dit papierafval moet voor de helft afkomstig zijn van papier dat door de consumen ten is ingezameld (de bekende oud-papier-bakken). De andere helft mag bestaan uit resten van de papierwarenindustrie. Snij- sels en restanten mogen niet worden meegeteld: dit afvalpa- pier werd altijd al hergebruikt en betekent geen extra milieu winst. Het oude papier moet op milieuvriendelijke manier wor den ontinkt. Ook het witten van het nieuwe papier moet onder strenge voorwaarden gebeuren. Chloor is uit den boze, water- stofperoxyde mag. Niet alleen aan de produktiekant, ook aan de gebruikerskant worden eisen gesteld. Zo moet het papier van zodanige kwaliteit zijn dat vul- peninkt er niet op uitloopt en mag het papier niet doorschij nend zijn. Zo wordt tweezijdig gebruik van papier gestimu leerd. Om dezelfde reden moe ten blokken aan de zijkant en niet aan de bovenkant gebon den zijn. zuiderwoude richard mooyman Een paar pedaaltrappen van Amsterdam voltrekt zich een klein wonder. De* wind over stemt het geraas van de Rand stad en er ontvouwt zich een bijna duizelingwekkend verge zicht: grasland en water, tot aan de horizon. Vooral niet achter om kijken, want dan verpesten hoogspanningsleidingen en sombere flats het goede hu meur. Vooruit dus, over de slin gerende Waterlandse Zeedijk richting oneindig. Het water klotst zachtjes te gen de dijk, zeilschepen schui ven voorbij. Aan de andere zijde een prachtig, vrijwel-onbedor ven polderlandschap met de ranke kerkspits van Broek in Waterland. Een overweldigend gevoel van ruimte, licht en stil te. Willen die fietsers verderop wat zachter praten? Waterland, dat betekent gras landen, rietvelden en vooral wa ter. Weidevogels als grutto, tu reluur en kievit. Broedende grauwe ganzen, visdiefjes en bruine kiekendieven. Kwakende kikkers. Zonnedauw, dopheide, veenmos, duizenden orchidee- en, het groeit er allemaal. Een gebied dat je stiekem voor jezelf zou willen houden. Maar langs de pittoreske huisjes van Durgerdam lopen Japanners en over de dijk ped delen Italianen op te grote huurfietsen. Marken ontvangt dagelijks een armada van tou ringcars met toeristen uit de he le wereld. En niet te vergeten: op warme zondagmiddagen hijst half Amsterdam zich op de fiets om hier frisse lucht te snui ven. Ach, wat zou het ook. De weggetjes binnendoor zijn zo goed als onontdekt. Even buiten dorpjes Holysloot en Zuider- woude vallen scheldende grut to's nog fietsers aan omdat ze hun kroost in gevaar wanen. De geur van gemaaid gras, het jui chen van de weidevogels en het geronk van tractoren maakt sentimenteel: hier is het leven nog in orde. Natuurlijk is dat allemaal on zin. Onder de weelderig groene Volgermeerpolder in Broek in Waterland sluimert het gif. Vro lijke bloemrijke hooilanden De fiets is het meest ge schikt om Waterland te ver kennen. Echte doorstappers kunnen ook gaan lopen. Op enkele plaatsen zijn kano's en roeiboten te huur. De re servaten en particuliere graslanden zijn niet alle maal vrij toegankelijk, maar kunnen uitstekend van weg of water worden overzien. Het gebied is ook per openbaar vervoer bereik baar: de NZH-lijnen 110 en 111 vertrekken vanaf Am sterdam CS respectievelijk naar Broek in Waterland- /Monnickendam en naar Monnickendam/Marken. GVB-bus 30 rijdt van Am sterdam-Noord naar Dur gerdam, Ransdorp en Holy sloot. Voor meer informa tie: VW Monnickendam- Marken, telefoon 02995- 1998. De VW verkoopt ook boekjes met fietsroutes. Staatsbosbeheer houdt een beperkt aantal vaarexcur- sies. Voor inlichtingen daarover: telefoon 072- 191700. Het vrijwel onbedorven polderlandschap bij Zuiderwoude. Op de achtergrond de kerktoren van Monnickendam. FOTO HANS VAN WEEL hebben plaats gemaakt voor eentonig turbo-gras. Boeren vermorzelen met hun steeds grotere trekkers en maaimachi- nes hele generaties jonge wei devogels, waaronder broedsels van de zeldzame kemphaan. Ton Pieters - woeste baard, rebelse oorring - beheert in Wa terland-oost voor Staatsbosbe heer ruim zeshonderd hectare reservaatsgebied, dat bestaat uit grasland, moeras en water. Hij maakt zich grote zorgen over de steeds vroegere maaiwerkzaam- heden. Onpasselijk wordt hij van die jaarlijkse slachting. „Vroeger maaiden de boeren pas half juni of later. Dit jaar al eind april. Zo kun je geen jonge vogel meer in leven houden." Hij stuurt zijn vlet langs riet kragen en hooilanden bij Zui derwoude. Het zonlicht schittert in de duizenden golfjes op de ondiepe wateren, aeën en dieën genoemd. Langs de kant sparte len paaiende karpers. Trots toont hij een stuk 'ouderwets' hooiland vol bloemen en krui den. Het gonst er van de insek ten. „Heel belangrijk voor jonge weidevogels, want die moeten als ze uit het ei kruipen meteen hun eigen kostje opscharrelen." Volgens Pieters wordt dit vaak vergeten. „Er wordt gezegd: een nestbeschermer over een paar eieren en we hebben een ge slaagd broedsel. In de weilan den huppelen steeds meer mensen met nestbeschermers rond, in Waterland al meer dan honderd. Dat veroorzaakt on rust. En niemand vraagt zich af hoeveel vogels volwassen wor den. Door de intensieve land bouwmethoden vinden de jon gen steeds moeilijker voedsel en dekking." De plaatstrouwe grutto brengt tegenwoordig in zijn he le leven gemiddeld nog geen half jong groot, zegt Pieters. En dat is uiteraard veel te weinig om de populatie op peil te hou den. „We tellen soms in groe pen van honderden grutto's maar één enkel vliegvlugjong." De vergoedingen die boeren krijgen voor een minder inten sief beheer, leveren volgens hem bedroevend weinig op. „Er is maar één oplossing: we moe ten terug naar een echt exten sief beheer met late maaidata. Meer reservaten dus. En boeren moeten alleen worden betaald voor de weidevogels die op hun land worden grootgebracht." Met lede ogen ziet Pieters de gevolgen aan van nieuwe ruil verkavelingen: een lagere grondwaterstand, meer vee in de wei en nog grotere machines door Theo van der Kaay en Richard Mooyman die nog vroeger maaien. Wij zend op een grasland vol koei en: „Hier vonden we dertien jaar geleden 42 legsels van wei devogels. Nu broedt er welge teld nog één scholekster." Waterland is in de loop der eeuwen tot enkele meters onder de zeespiegel gezakt. Dijken en dammen hebben het in het ver leden ontelbare malen begeven. De waterwolf werd pas in 1932 definitief bedwongen, toen de Afsluitdijk werd gedicht. Maar wat heet definitief? Wa terland blijft zinken. Millimeters per jaar, door het verlagen van het grondwaterpeil hier en daar zelfs centimeters. Pieters schudt zijn hoofd. „Ze zijn hier al in de weer met nieuwe dammen en dijkjes. Dat kan toch niet eeu wig doorgaan?" Het water ligt opnieuw op de loer. De grutto kan wegvliegen, maar de boer zal verzuipen. Volgende week woensdag: 'Vallend hout brengt rust op landgoed' Mijn vrouw moet niets van enge beestjes hebben. Zo kan fle met genoegen kijken naar onze eigen kmisspin, wan neer hij vanachter het luik van de werkkamer opduikt om een grote dikke vlieg in te pakken met de kleverige dra den uit zijn spintepels. Om mij een plezier te doen, wil ze af en toe nog wel eens komen kijken naar een nieuwe ont dekking op insekten- of ander gepriegelgebied. Maar ze blijft met een vertrokken gezicht op eerbiedige afstand. Met één enorme griezel uit de tuin heeft ze gek genoeg to taal geen moeite. Integendeel. Als ze zo'n beest tegenkomt, probeert ze het monster juist te verleiden om op haar hand te gaan zitten. Merkwaardig toch, die warme gevoelens van heel veel mensen voor het lieveheersbeestje. U moest eens weten wat een roofmoordenaar het is. Dage lijks roeit hij zo'n honderd tot tweehonderd zachtaardige plantenetertjes uit. Met huid en haar en nog op klaarlichte dag ook. Want hij is voor niets of niemand bang. Zijn felrode uitmonstering laat vogels en andere insektenbelagers dui delijk zien: pas op, ik ben he lemaal niet lekker. En dat is ook zo. Want als lieveheers beestjes gevaar bemerken, dan persen ze een stinkende, bitter smakende vloeistof uit het achterlijf. Lieveheers beestjes zijn gespecialiseerd in het van kant maken van bladluizen, kleine insekten die in grote groepen uw bo- nenplanten of rozestruiken letterlijk en figuurlijk te gra zen nemen. In een hoog tem po grijpen lieveheersbeestjes of hun donkere larven de ene na de andere luis en zuigen er genadeloos de levenssappen Bladluizen kunnen zich soms aardig verweren, zij het ten koste van veel slachtoffers. Zo ton in t veld zijn een aantal zwarte bonen luizen met zijn allen in staat om een lieveheersbeestje van hun bonenplant af te duwen. Een ander soort luizen ge bruikt chemische wapens. Als die in gevaar verkeren, spui ten ze een soort verdovend middel uit hun achterlijf dat de lieveheers-belager een tijd je in dromenland brengt. Maar over bladluizen wil ik het een andere keer nog eens hebben. Vroeger dacht ik altijd dat je kon zien hoe oud een lieve heersbeestje was door de stip pen op zijn dekschilden te tel len. De uitslag was nogal eens twee of zeven jaar. Die van zeven jaar waren inderdaad groter dan die met twee stip pen. Toen wist ik nog niet dat er alleen al in ons land 55 soorten lieveheersbeestjes rondkropen en rondvlogen. De bekendste en de grootste is die met zeven stippen. Daama zie je het meest de tweestippelige, die een stuk kleiner is. Heel veel lieve heersbeestjes hebben geen twee of zeven, maar meer of minder stippen. Er zijn er ook die helemaal zwart zijn met vier rode stip pen. En dan zijn er ook nog gele lieveheersbeestjes met zwarte stippen, soms wel in de twintig. Maar stuk voor stuk, ongeacht het aantal stippen, houden al die lieve heersbeestjes huis onder al lerlei soorten bladluizen. Houd daarom het lieveheerst- beestje het hand boven het lijf. Niet voor niets kweekt men tegenwoordig volop lie veheersbeesten om onze tuinders te helpen in hun eeuwige strijd tegen blad luizen. Een goede zaak. want op spuiten heb ik het minder begrepen dan op rode roof moordenaars met zwaxta stippen. hoofddorp jaap sluis Als bij het produceren van ver pakkingen de Inbreng van kar ton wordt beperkt, heeft dat zeer nadelige gevolgen voor het milieu. Karton wordt namelijk vooral gemaakt van oud papier en dat blijft in geval van een be perking grotendeels liggen. Er zou dan één miljoen ton naar het buitenland of naar de stort moeten. En omdat het buiten land niet op ons oud papier zit te wachten, wordt het vrijwel zeker gestort en daama moge lijk verbrand. Dat zei McKinsey- topman Pieter Winsemius ver leden week in Hoofddorp tij dens een bijeenkomst van het Samenwerkingsverband Mas sief- en Golfkarton. Dat samenwerkingsverband is ruim een jaar geleden opge richt door veertien producenten van papier en karton plus een aantal handelaren in oud pa pier. McKinscy werd gevraagd onderzoek te doen naar eenma lige kartonnen verpakkingen. Winsemius waarschuwde dat het niet verstandig is dit type aan banden te leggen en te ver vangen door zogenoemde meermalige verpakkingen. „Karton werkt als een stofzuiger voor oud papier. Beperk je de inbreng van karton, dan blijft dat oud papier liggen en wordt de afvalberg alleen maai gTMSC Dat kan nooit de bedoeling zijn van al die mooie milieuplan nen", aldus Winsemius. Met een rigide aanpak, zei hij, is zo wel het milieu als de economie niet gediend. De karton-keten is dankzij het toenemend herge bruik volgens Winsemius nu al voor ruwweg 70 procent geslo ten. „We komen in de buurt van de sensationele percentages", voorspelde Winsemius.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19