Che q m 'Het is geen Belgische Nieuwe' Het monster heeft daar nooit gezeten Randstad Leidse ambtenaren naar Amsterdam Huisartsen: recepten per computer sturen Toename van iepziekte verwacht ÖJfc WOENSDAG 26 ME11993975 .8 Veel belangstelling voor veiling eerste haring Vervolg van voorpagina Als de spreekwoordelijke haringen in een ton, zo op eengepakt zitten ze daar in de veilinghal bij de Scheve- ningse haven. Vishandela ren, vertegenwoordigers van Nederlandse rederijen, vissers. En veel belangstel lenden. De veiling van het eerste vaatje Hollandse Nieuwe is altijd een bele venis. Wie slaagt er in de eerste haring van het sei zoen te kopen? En wat voor bedrag moet de liefhebber daarvoor neertellen? Een louter officiële en promo tionele gebeurtenis overi gens. De eerste haring is al enige weken geleden aan wal gebracht. schevenincen In de hal zelf stijgt de tempera tuur naar tropische waarden. Zo links en rechts op veilingtafel tjes lege bierglazen, 't Visje moet blijkbaar zwemmen. Ie dereen is in afwachting wie de uiteindelijke winnaar wordt. Niet degene die het hoogste be drag biedt, van dat systeem is men inmiddels afgestapt. Ook de minder draagkrachtigen moeten de mogelijkheid krijgen het eerste vaatje te winnen. Vandaar dat al enige jaren ge bruik wordt gemaakt van het Amerikaanse systeem. Er wordt normaal tegen elkaar opgebo den. Maar van te voren is een bepaald (geheim) streefbedrag vastgesteld. Iedere bieder be taalt het verschil tussen zijn bod en dat van de vorige bieder, le dereen draagt dus bij aan het totaalbedrag. Degene die het eerst boven het streefbedrag komt, krijgt de haring mee naar huis. Voor in de zaal staan drie wij ze keurmeesters met smetteloos witte overalls bij lange tafels. Daarop in totaal twintig vaatjes haring van diverse trawlers. De Scheveningers zijn goed verte- Onderzoek naar snelle grenscontrole op Schiphol schiphol» Het ministerie van justitie gaat onderzoeken of de ver snelde grenscontrole op Schiphol deugt. Een woord voerster van Justitie heeft dit gisteren gezegd. De versnelde controle werkt met een computer- kaart en een vingerafdruk en is bedoeld om mensen die vaak per vliegtuig reizen sneller langs de paspoort controle te leiden. Aanleiding voor het onderzoek is een re portage van het actualitei tenprogramma Nieuwslijn van Veronica waarin een ver slaggever met een vervalste vingerafdruk het land wist binnen te komen. Schiphol is in .februari '91 begonnen met de snelle grenscontrole. Bij de controle moet de reiziger een vinger op de sensor van de compu ter leggen. Deze wordt verge leken met de afdruk op de kaart. Als dat klopt, gaat een toegangspoortje automatisch open. Een verslaggever van Nieuwslijn maakte tijdens het passeren van de grens controle gebruik van ander mans smart-card en een van silliconen gemaakte afdruk van de vinger van de kaart houder. De kunststoffen af druk had hij als een soort handschoen opi zijn vinger. Het poortje ging daarna open en de man kon Neder land binnenwandelen. „Als blijkt dat er in het sys teem iets kan worden verbe terd, dan zal dat worden aan gepakt," luidde de reactie van de woordvoerster van het ministerie van justitie. Zij had het programma niet ge zien. Het onderzoek zal plaatshebben in samenwer king met de fabrikant van het controlesysteem. De woord voerster verwacht dat het tv- experiment geen gevolgen zal hebben voor de Neder landse rechtsspraak waarin vingerafdrukken als bewijs worden gebruikt. „Dat is theorie," zegt ze. leiden/utrecht »cpd monica wesseling De iepziekte zal dit jaar een gi gantisch aantal bomen vellen. Dat verwachten de gemeenten, organisaties en bedrijven die zich hebben verenigd in het Iepziekteberaad. Ook de Bo- menstichting luidt de noodklok. De stichting vreest dat de iep voor de eeuwwisseling uit Ne derland zal zijn verdwenen. De ziekte wordt verspreid door de iepespintkever. Sinds een aantal jaren neemt het aan tal zieke bomen in snel tempo toe. Vorig jaar waren in Neder land circa 60.000 iepen aange tast door de iepziekte, 10.000 leiden Ruim zestig ambtenaren van de gemeente Leiden hadden er vandaag een verlofdag voor over om in Amsterdam te demonstreren voor betere ar beidsvoorwaarden. Met twee bussen vertrokken ze vanmorgen om mee te doen aan een landelijke ma nifestatie op de Dam, georganiseerd door de amb tenarenbonden AbvaKabo, CFO en Novon. Ook uit Alphen vertrok een bus naar Amsterdam. De Leidse afvaardiging was afkomstig van een groot aantal gemeentelijke diensten, zowel van de Schouwburg en het Stadsbouwhuis en stadhuis als van de reiniging. De reiniging maakte met vijftien man een fors percentage uit van de deelnemers. Toch was volgens B. de la Rie, secretaris van de AbvaKabo en werkzaam bij die dienst, de animo daar niet zo groot om naar Amsterdam te gaan. „Bij zo'n manifestatie ga je op in de anonimiteit. De mensen zijn liever direct betrokken bij acties hier." Geen klachten meer over on leesbare handschriften en de patiënt kan zijn medicijnen meteen ophalen. Huisartsen in de Leidse regio zullen hun re cepten in de nabije toekomst per computer naar de apothe ker sturen. De Districts Huisart sen Vereniging (DHV), Zorg en Zekerheid, apothekers en diver se andere betrokkenen uit de medische wereld voeren op dit moment gesprekken over de mogelijkheid een dergelijk com municatie-netwerk op te zetten. „Maar het -is niet zo dat Lei den morgen al zo'n systeem heeft", zegt E. de Kievit, direc teur van de DHV. „Praktisch ge zien komt er nog al wat bij kij ken. Veel huisartsen beschikken nu nog maar over een veredelde terminal. Hij zal andere appara tuur nodig hebben om te kun nen communiceren met welke apotheker dan ook. Dat zal alle maal op elkaar moeten worden afgestemd." Bovendien vormen ook de hoge kosten hoe hoog die zijn is op dit moment moeilijk te schatten van een dergelijk communicatie-netwerk een probleem. „Men zal een ver deelsleutel moeten zien te vin den. Wie betaalt hoe veel? Be langrijk daarbij is dat het zie kenfonds zijn steun toezegt." T. Lamping van Zorg en Ze kerheid benadrukt dat de ge sprekken in een pril stadium verkeren. „Bekeken wordt welke huisartsen en welke apothekers aan de proef zouden kunnen meedoen. We volgen verder de verschillende experimenten in den lande. We realiseren ons dat we in een echt netwerk waarop ook ziekenhuizen en la boratoria zijn aangesloten, want dat is uiteindelijk de bedoeling minder belangen hebben. De communicatie verloopt dan vaak alleen tussen zorgverleners onderling. Aan de andere kant is het voor ons belangrijk dat de verschillende zorgverleners op een goede manier met elkaar opschieten. Het systeem komt er uiteindelijk. Het is nog on duidelijk wanneer we met een proef beginnen", aldus Lam- ping. Overigens ontvangen twee apotheken in Noordwijk de re cepten van de huisartsen sinds kort al wel via de computer. Het systeem functioneert naar te vredenheid zegt mevrouw N. van den Berg van apotheek Aan Zee. „Het werkt prima, 's Och tends is het hier niet zo druk. 's Middags is het hier loeidruk. De mensen zijn eerder op de dag naar de dokter geweest. Wij hebben de recepten dan al lang binnen. We hebben de medicij nen dan al klaar staan als de mensen komen." Mevrouw D. Steenvoorden, van apotheek Duinrand in Noordwijk, is eveneens content, al moet er naar haar mening nog wel wat worden veranderd. „Het gaat behoorlijk goed, al moet er nog wel wat worden veranderd. De huisarts brengt het recept bij ons in de compu ter, waarna er een etiket uitrolt. De patiënt krijgt tegelijkertijd het recept mee dat hij ons moet laten zien. De huisarts moet daar op aantekenen dat het re cept reeds is doorgeseind. Het komt nu nog wel eens voor dat de arts dat is vergeten. Dan ma ken we de medicijnen voor de patiënt nóg een keer klaar, ter wijl dat niet nodig is." vissersgebied." De veilingmees ter legt uit waar tijdens de keu ring op wordt gelet. Over het vlees- en vetgehalte van de ha ring. Dat-ie een roomblanke huid moet hebben. De manier waarop de haring is gezouten. Onverstoorbaar ritsen de keur meesters met lange messen de buiken van de haring open. Rui ken aan de vis. Proeven de pe kel. Voelen hoe de huid is. Kij ken of de vis de model heeft van de maatjesharing. Houden de vissen tegen het licht. Na slechts een kwartier voelen, rui ken, tegen het licht houden en betasten, is men er uit. Una niem wordt de haring van de Sch 21 aangewezen als de beste, dus ook uitverkoren om te wor den geveild als de eerste 'Hol landse Nieuwe'. In het begin doet iedereen mee. Ouwehand uit Katwijk biedt driftig. Parlevliet gooit er nog eens vijfhonderd gulden bovenop. Een vishandelaar uit Spakenburg doet daar duizend gulden bij. Een Belgische firma gaat door tot 37.000 gulden. De veilingmeester port de zaal nog eens op. „He jongens, die ha ring mag toch niet naar Brussel. Het is toch geen Belgische Nieuwe?" De bedragen volgen elkaar in een rap tempo op. Ouwehand wil per se het vaatje, zo blijkt uit het bordje dat hij telkens in de lucht steekt. De Scheveningse handelaar Simonis blijft niet achter. Het bedrag wordt opge tild tot 62.000 gulden. De strijd lijkt gestreden. Niemand biedt meer. Toch nog maar vijfhon derd gulden erbij, vindt direc teur Van der Zwan van de ge lijknamige Scheveningse rede rij, de tweede keer overigens dat hij biedt. Het is tevens het streefbedrag. Van der Zwan krijgt het vaatje mee naar huis. Hij betaalt in to taal duizend gulden. Ouwehand blijft met lege handen achter. Zijn deelname aan de veiling heeft hem ettelijke duizenden guldens gekost. Wat zou het. De opbrengst gaat ten slotte naar een goed doel. De veilinghal stinkt inmiddels in alle hoeken en gaten naar haring. Geen fossielen reuze-aap gevonden tijdens expeditie Vietnam meer dan in 1991. Als gevolg van het mooie weer kan de ie pespintkever dit jaar vroegtijdig uitvliegen en de ziekte versprei den, zo vreest het Iepziektebe raad. Om die reden moet reke ning worden gehoiiden met een explosieve toename van het aantal.zieke bomen. Het Iep ziekteberaad en de Bomen- stichting verwijten staatssecre taris Gabor (Natuurbeheer) dat deze in 1991 de geldkraan heeft dichtgedraaid voor de landelijke bestrijding van de iepespintke ver. Bomenstichting en het Iep ziekteberaad beginnen volgen de week samen een campagne om de aandacht te vestigen op het probleem. Tijdens de actie worden zieke iepen gemarkeerd met een rode kartonnen vlam. De beide organisaties hopen dat de campagne met name de pro vincies zal stimuleren de be strijding van de iepziekte ter hand te nemnen. Van Gabor wordt geen heil meer verwacht. Het aantal 'slachtoffers' van de ziekte is in Leiden verleden jaar meegevallen. „Alleen aan de Kanaalstraat heeft een ware kaalslag plaatsgehad", aldus boomspecialist Wijnstra van de dienst Milieu en Groenbeleid. Hij durft geen voorspellingen te doen voor komende zomer. De Leidse groendienst heeft nauw gezet het iepenbestand gecon troleerd. Deze winter zijn alle bomen waarvan duidelijk was dat ze besmet waren met eie ren, omgehakt. „Je weet echter niet of we er over-het hoofd hebben gezien en hoe sterk de besmetting vanuit particuliere tuinen en andere gemeenten is", aldus Wijnstra. In Katwijk wordt met man en macht gewerkt aan de bestrij ding van de ziekte. De iep is, als een van de weinige bomen, goed bestand tegen de zoute zeewind. De boom is beeldbe palend „en daarom zijn we zui nig op de boom", aldus een zegsman van de gemeente. Niet alleen worden zieke iepen nauwgezet verwijderd, boven dien worden monumentale exemplaren ingeënt tegen de spintkever. In nieuwe woonwij ken worden uitsluitend rassen geplant die niet gevoelig zijn voor de ziekte. „We zijn dus niet overdreven bezorgd, maar ei genlijk is het gewoon afwach ten." De provincie Zuid-Hol land doet zelf niets aan bestrij ding van de ziekte. IAME rEN L HOLLANDSE NIR^'E lO leiden caroline van overbeeke Het spannendste ogenblik in Vietnam was voor de Leidse we tenschapper John de Vos het moment waarop hij de hoek tand van de voorouder van de Yeti, de 'verschrikkelijke sneeuwman', in handen hield. Dat gebeurde op de laatste dag vóór het vertrek van het onder zoeksteam dat in grotten we kenlang had gezocht naar de overblijfselen van de reuze-aap: de Gigantopithecus. Onderzoe ker De Vos, de enige Neder landse deelnemer aan de expe ditie van vooraanstaande we tenschappers, riep toen uit: „Dit zijn niet de kiezen van de reuze aap maar van een doodgewone Orang Oetang!" De Amerikaan se expeditieleider, R. Ciochon, kon zijn oren niet geloven. De andere negen kiezen in de kluis in Hanoi zouden van de Homo Brectasde aapmens afkomstig zijn, maar ook deze kiezen werden door De Vos 'ontmaskerd' als gewone orang oetang-fossielen. Deze eerder gevonden resten waren voor onderzoeker Ciochon aanlei ding om de grotten ten zuid westen van Hanoi uit te kam men. De Vos, als paleontoloog werkzaam bij het Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Lei den: „Ik moet het nog bewijzen maar ik heb héle sterke vermoe dens dat deze eerder gevonden fossielen niks te maken hebben met de reusachtige aap die 200.000 jaar geleden is uitge storven. Naar deze Giganto pithecus, van ongeveer drie me ter lang en 600 kilo zwaar, wa ren we op zoek in Vietnam. Maar we hebben helemaal niets, nog geen spoor, van dit legendarische dier gevonden. Ik denk dat het monster daar hele maal niet heeft gezeten." Wat De Vos wèl in de Vietna mese grotten heeft aangetrof fen, zijn ongeveer 15.000 fossie len van zo'n 36 diersoorten. Voor de Leidenaar was de expe ditie dan ook geslaagd. „Mijn doel was niet zo zeer om de Ivo Niehe helpt W. van der Zwan bij het nuttigen van de eerste nieuwe haring. foto»dickhogewoning genwoordigd (SCH 6, SCH 303 en de uiteindelijke winnaar SCH 21), Katwijk is vertegen woordigd door de KW 170 en IJmuiden doet mee met de spanvissers IJM 203 en de IJM 204. „Alle schepen hebben in het zelfde gebied gezeten",vertelt veilingmeester Gijs de Wild aan de zaal. „Zo ten noorden van de Doggersbank. Het meest ideale overblijfselen van de giganti sche aap te vinden. Ik wilde de fauna ter plaatse in kaart bren gen. En dat is gelukt: de grot zat barstensvol fossielen. Maar Ciochon was wel erg teleurge steld. Hij overweegt om zijn zoektocht naar de reuze-uap in Zuid-China voort te zetten." Bloedheet Het wekenlange verblijf in een dunbevolkte bergachtige streek. 120 kilometer ten zuidwesten van Hanoi, was voor De Vos niet altijd even opwindend. Het team van zes westerse weten schappers. zeven Vietnamese onderzoekers en dertig helpers, was de hele dag bezig met de opgravingen in de grotten. „We stonden vroeg op maar het was soms écht bloedheet, 's Avonds sliepen we in een primitieve ba rak, een voormalige communis tische school. Je kon je daar niet buiten vertonen of de dorpelin- gert stonden je weer aan te ga pen." „Na zes weken had ik mijn buik er van vol. Want je had ab soluut geen privacy en zat op eikaars lip, helemaal afgesloten van de bewoonde wereld. Ik had zin om weer eens een krant te lezen, onder een normale douche te staan, en mijn vrien den te zien. Ik vond het ook niet erg toen de expeditie ten einde was, hoewel het een fantasti sche ervaring is geweest. De sa menwerking met deze groep wetenschappers was heel inspi rerend." Python Echt spannende dingen heeft De Vos niet meegemaakt tijdens zijn speurtocht. „Ja, er zat af en toe een grote python in de grot, die werd dan door een Vietna mees in zijn nek gegrepen. Maar verder is er niks gebeurd." Lachend: „Dat zal wel aan mij liggen want ik maak nooit iets mee." Het werk is nog niet gedaan voor de Leidse onderzoeker. „We willen de 15.000 fossielen uit Vietnam naar Leiden laten overkomen. Dan kan ik ze in het laboratorium onderzoeken en dateren. Uiteindelijk moet dat leiden tot een boek. Het unieke aan deze expeditie is dat we voor het eerst een héle grot in kaart hebben gebracht." „Maar ik betwijfel of we in de grotten van Vietnam ooit de voorouders van de Yeti zullen aantreffen. Als Ciochon ooit naar Zuid-China gaat om verder te zoeken naar de reuze-aap, wil ik wel weer mee." „De grotten zaten barstensvol FOTO HENK BOUWMAN De Leidse onderzoeker John de Vos over de speurtocht naar de voorouders van de 'verschrikkelijke sneeuwman': fossielen, maar geen spoor van de reuze-aap."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18