'Geen station, dan ook geen rijksweg' Alphenaren willen liefst alles bij het oude laten Kaageiland blijft voortaan brandschoon Oude tijden herleven in Nieuwkoops poppendorp Burgerzaken Alphen langer open Rijn- en Veenstreek 'Potgieterlaan afsluiten als rijksweg klaar is' Alphen huurt runderen voor beheer Zegersloot Alphens lyceum gastheer voor twaalf EG-scholen Eieren gooien in Koudekerk WOENSDAG 26 MEI 1993 chef •gert visser. 071-161417, plv -chef janet van dijk. 071-161443 ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Het aantal inwoners moet na 2000 gelijk blijven. Bouwen bui ten de huidige stadsgrenzen is taboe, evenals de bouw van meer 'stedelijke' gebouwen in het centrum van de stad. En bouwen op de sportvelden in De Bijlen moeten ze helemaal uit hun hoofd laten. Alphenaren hebben het liefst dat alles bij het oude blijft. Dat is de belang rijkste conclusie van de telefo nische enquête die de afgelopen maand in opdracht van de ge meente is gehouden. Het onderzoek vormt een on derdeel van de brede maat schappelijke discussie over de toekomst van Alphen. Het ge meentebestuur wil graag weten hoe de bevolking denkt over de verschillende toekomstplannen die een werkgroep van burgers en ambtenaren het afgelopen jaar hebben uitgebroed. Uit het onderzoek blijkt dat de toe komstvisie zoals die door die werkgroep wordt voorgestaan, nergens op warme steun vanuit de bevolking kan rekenen. De werkgroep ziet Alphen in de toekomst graag uitgroeien tot een 'stad in het Groene Hart'. De woningen die nodig zijn om in elk geval de eigen be volking een huis te kunnen blij ven bieden, moeten zo veel mo gelijk binnen de stadsgrenzen worden gebouwd. Dat betekent onder andere dat er in het cen trum en op De Bijlen flink wat huizen komen. Deze visie wordt slechts door een kleine veertig procent van de Alphenaren ge deeld. Beter scoort het idee om van Alphen een 'groot, groen dorp' te maken. De helft van de on dervraagden ziet dat wel zitten. Maar wanneer de gemeente de eigen bewoners een huis wil blijven bieden, moet er worden gebouwd buiten de huidige stadsgrenzen. En daar wil twee derde van de Alphenaren weer «niets van horen. Een even grote meerderheid vindt dat de bevolking na 2000 niet meer moet toenemen. Daarnaast vindt 55 procent dat er geen nieuwe bedrijven naar Alphen moeten worden ge haald. Noch kantoren (zoals de werkgroep zou willen), noch distributiecentra (zoals de werk groep per se niet wil) zijn voor deze groep welkom. Om toch zonder problemen naar het werk te kunnen, vindt 56 pro cent dat de wegen rond Alphen beter moeten worden. De werkgroep heeft de vraag opgeworpen of Alphen niet meer geld aan cultuur moet uit geven, ten koste van de uitga ven voor de sport. In vergelij king met andere gemeenten geeft Alphen namelijk erg veel geld uit aan de sport, terwijl de cultuursector er maar karig van af komt. Drie van de vijf Alphe naren vinden dat er meer aan cultuur moet worden gedaan. Maar of dat ten koste moet gaan van de sportfaciliteiten? Daarvoor zijn in de gemeente even veel voor- als tegenstan ders. De geringe steun voor de plannen van de werkgroep be tekent nog niet dat deze ideeën nu van tafel zijn. Bij de presen tatie van de onderzoeksresulta ten concludeerde burgemeester M. Paats slechts dat de werk groep nog een hele klus zal heb ben om haar plannen aan de man te brengen. Rijmvoude dreigt aanleg rijksweg 11 te saboteren RUNWOUDE* RUUD SEP DE KAAG MARIETA KROFT Rotzooi naast de containers is verleden tijd. Honden en katten kunnen niet langer meer aan de naai gaan met het afval uit opengekrabde huisvuilzakken. Patatbakjes en ijspapiertjes dwarrelen niet langer meer in de ber men van de karakteristieke weggetjes van het toeristen eiland De Kaag. De eilandbewoners moeten er zelf op toezien dat de toeristen hun troep niet naast, maar in de container gooien en niet in de berm, maar in de afvalemmer. Zo nodig moeten ze de vervuiler er op aanspreken. „Dat hebben wij de Kagers gevraagd", zegt B. Dekker van de gemeente Alkemade. „We hopen de recreartten zo wat op te voeden. Toeristen zijn altijd wat lui. Om de huis- vuilzak in de container te gooien, moeten ze een schuif opentrekken. De zak ernaast zetten, vinden ze makke lijker.'' De gemeente heeft de eilandbewoners die hun huisvuil in de container gooiden, gevraagd dat niet meer te doen om te voorkomen dat de container snel vol raakt. Dekker reageert hiermee op klachten van de Kagers die zij onlangs in de jaarvergadering van de dorpsraad uitten. Volgens J. Donkers van de Kaagse dorpsraad is de vervuiling vooral na het weekeinde merkbaar. Dek ker merkt op dat de reinigingsdienst iedere vrijdag naar het eiland komt om de container te legen. Halverwege de week zijn ook ambtenaren aanwezig om eventuele rotzooi op te ruimen. De veegwagen komt wanneer we dat nodig vinden. „Mochten er klachten zijn van eilandbewoners over vervuiling/dan hoeven ze maar één telefoontje te plegen en we ko men." Wanneer Hazerswoude-Rijndijk geen NS-station krijgt, wil de gemeente Rijnwoude de aanleg van rijkweg 11 over haar grondgebied onmogelijk maken. Dit omdat de gemeente bang is dat de rijksweg, die in 1997 klaar moet zijn, zonder een station al in het jaar 2000 vol zit. kunnen ophouden. De komst van een station is voor Rijnwoude altijd een voor waarde geweest voor medewer king aan de aanleg van de rijks weg. Maar tot nu toe was die voorwaarde een stuk minder hard. De gemeente was tevre den wanneer de rijksoverheid haar best zou doen om in Ha zerswoude-Rijndijk een station te krijgen. Resultaten van die inspanning werden nooit geëist. De harde opstelling van B en W viel gisteren niet bij de hele De gemeente heeft een en an der onlangs aan Rijk en provin cie laten weten. Rijnwoude heeft inmiddels wel toestem ming gegeven voor het aan brengen van een zandlaag voor de nieuwe rijksweg. Dat werk is al in volle gang. Maar voor het maken van de eigenlijke weg moet de gemeente in een later stadium nog een keer een ver gunning afgeven. Wanneer de gemeente verstoken blijft van een halteplaats aan de spoorlijn commissie rijksweg 11 in goede Leiden-Utrecht, zal die vergun- aarde. „Het mag niet tot vertra- ning waarschijnlijk niet worden ging leiden", sputterde T. van verleend. Het is niet duidelijk hoe lang de gemeente in dat ge val de aanleg van de weg zou der Meijden (SGP/RPE) tegen. G. van der l.ecq-de Knikker (PvdA) vond echter dat de ge meente al veel eerder van zich had moeten afbijten. „We had den deze politieke daad al veel eerder moeten stellen, voordat we overal toestemming voor ga ven. Wat verwacht u er nu nog van", vroeg zij aan burgemees ter M. Boelen. Wat de burgemeester in elk geval verwacht, is dat de harde re opstelling de kans op een sta tion groter maakt. Er zijn heel wat gemeenten in Nederland die graag een station zouden hebben, maar er zijn er maar weinig die grote consequenties verbinden aan een afwijzing, tyinister Maij-Weggen zou ove rigens al in maart bekend ma ken op welke plaatsen er nieu we stations mogen worden ge bouwd. KEES VAN KUILENBURG Al dik vijftien jaar zijn Greet en Anton van der Hooren met 'hun' Nieuwkoop van toen be zig. Maar toch is het nog steeds niet af. Ook al vullen ze nu al moeiteloos een ruimte van zo.'n 100 vierkante meter met schaal modellen van diverse gebou wen, oude ambachten, poppen, gereedschappen en landschap pen in zomer- en winterkleed. Er moeten bijvoorbeeld nog een huisslachter en een zelfkazende boer bijkomen. Erewiel 'Holland van toen', heet de ex positie van het Nieuwkoopse echtpaar, die tot en met 31 mei in de botenloods van restaurant Tijsterman is te zien. Maar 'Hol land van toen' is duidelijk hun woonplaats Nieuwkoop. Zo op vallend zelfs dat ze vorige week zaterdag door burgemeester W. de Vrey-Vringer zijn onder scheiden met het 'erewiel van de gemeente Nieuwkoop'. Als eerbetoon omdat zij al jaren lang door middel van hun expo sities een beeld geven hoe Nieuwkoop en omgeving er in het verleden hebben uitgezien. Het echtpaar liet zijn werk tot ver over de landsgrenzen zien; ereprijzen van bijvoorbeeld ex posities in Spanje en Duitsland maken dat duidelijk. Dat beiden zo met de polder bezig zijn, is niet zo vreemd. „Mijn vader was turfschipper in Ter Aar en Anton is afkomstig uit de Meije in Zegveld. Samen hebben we nog het een en an der van vroeger meegemaakt. Dat heeft wel iets voor ons bete kend. Ook al was het niet altijd rozegeur en maneschijn", zegt de 49-jarige Greet van der Hooren. hazerswoude-runduk Zo gauw rijksweg 11 in 1997 gereed is, moet de Potgieter- laan ten minste in één richting worden afgesloten. Het moet in elk geval onmogelijk wor den om vanuit de wijk Rhy- nenburch via de Potgieterlaan de Gemeneweg op te rijden. Maar misschien moet de straat aan de kant van de Ge meneweg wel helemaal wor den afgesloten. Dat is de ver wachting van burgemeester M. Boelen. De Potgieterlaan is nu nog een belangrijke, maar overbe laste ontsluitingsweg van de woonwijk in Hazerswoude- Rijndijk. De vrees is dat de drukte in de straat sterk toe neemt wanneer de nieuwe rijksweg klaar is en al het ver keer in plaats van naar de Ho ge Rijndijk naar de nieuwe weg gaat. Om te voorkomen dat het een chaos wordt, moet het verkeer worden gedwon gen om straks via de Hoge Welke maatregelen precies nodig zijn, moet nog worden onderzocht. Rijkswaterstaat heeft zich inmiddels bereid verklaard dat onderzoek te be talen. Rijkswaterstaat hoopt door gehele of gedeeltelijke af sluiting van de Potgieterlaan een stuk busbaan uit te spa ren. De afsluiting heeft op de Gemeneweg namelijk tot ge volg dat het verkeer tussen de rijksweg en de Hoge Rijndijk snellerdoorstroomt. Verschillende raadsleden betwijfelden gisteravond tij dens een commissievergade ring of afsluiting van de Pot gieterlaan een busbaan echt overbodig zal maken. „Het wordt straks toch een stuk drukker op dit deel van de Ge meneweg". opperde F. Uljee (CDA). Boelen beloofde er voor te zullen zorgen dat de busbaan niet bij voorbaat wordt geschrapt. alphen aan den run* Greet van der Hooren bij haar 'Nieuwkoop van toen'. De tentoonstelling is tot en met tweede pinksterdag te bekijken. De opbouw van 'Holland van toen' is in 1982 begonnen. „Nieuwkoop bestond toen 700 jaar. Voor dat feest hebben we een tafereel gemaakt van het laagveenlanschap. Daar haal den we een eerste prijs mee. Datzelfde gebeurde vier jaar la ter bij een wedstrijd van de NCRV met een werkstuk over verdwijnende beroepen. Onze inzending ging over het turfste ken", vertelt de Nieuwkoopse. „Eigenlijk vonden we het zo leuk dat we verder met het dorp zijn gegaan." Ze maakten een smederij, de rietsnijder, paling visser, een scheepswerf, het ca fébedrijf en het typische ver maak in zomer en winter. Kortom, een beeld van hoe Nieuwkoop er voor de Tweede Wereldoorlog heeft uitgezien. „Een beeld dat vooral bij oude ren veel losmaakt, en vooral ook bij mensen die geëmigreerd zijn." Alle gebouwtjes, compleet me* door Anton zelf gebakken dakpannen, zijn gemaakt op een schaal van 1 op 5. Ze kun nen uit elkaar worden gehaald, zodat het ëchtpaar ze gemakke lijk kan vervoeren. Koper De twee werken met dood en levend materiaal. Een stukje plas wordt ingericht met plant jes die afkomstig zijn uit de vij ver van het echtpaar. Daarnaast wordt er veel gewerkt met hout, zink en koper. „Anton doet daarbij het meeste werk. Zelf maak ik vooral de poppen. Eerst maak ik een geraamte van ijzer- draad en als dat blijft staan, ga ik de pop verder opbouwen met papiermaché, tape en kleding vertelt Greet. „Om een goed beeld te krijgen van een turfste ker of palingvisser, laat ik eerst FOTO BEN DE BRUYN iemand model staan aan de hand van bijvoorbeeld een fo to." De expositie is tot en met 31 mei te zien in de botenloods van restaurant Tijsterman aan de Dorpsstraat. 118 in Nieuw koop. De openingstijden zijn dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Op donderdag en vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Op beide pinksterdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Laserprinter gestolen alphen aan den rijn Bij een bedrijf aan het Halverwege in Alphen is maandagmiddag een laserprinter gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt 9000 gulden. Er zijn door de politie geen spo ren van inbraak gevonden. Uitgefïlmd in Avifauna alphen aan den run Een 60-jarige vrouw uit Zoetermeer is gister middag bij het vogelpark Avifauna in Alphen haar videocamera kwijtgeraakt. De Zoetermeerse had haar camera even op een bankje gelegd. Korte tijd later was het apparaat verdwenen. De waarde bedraagt 2500 gulden. Bromfietser rijdt vrouwen aan alphen aan den run Bij een aanrijding op de Steekterweg in Al phen is gisteravond een 49-jarige Alphense gewond geraakt. De vrouw reed samen met een 56-jarige plaatsgenote mee met de Avondlaura. Op de Steekterweg werden de twee aangereden door een achterop komende bromfietser. Beide wielrijdsters kwamen ten val. Het 49-jarige slachtoffer werd met schouderlet sel en diverse schaafwonden opgenomen in het ziekenhuis Rijnoord in Alphen. Haar compagnon bleef ongedeerd. De bromfietser is zonder zich om de dames te bekommeren door gereden. Gereedschap gestolen alphen saan den run Uit een kelderbox van een woning aan de Binkhorst in Alphen is in de nacht van maandag op dinsdag voor ongeveer 2100 gulden aan elektrisch gereedschap gestolen. Er werd ook ander gereedschap meegenomen. De eigenaar mist tevens twee werphengels. De daders kwamen de box binnen na het openbreken van een raam. VRIJE TIJD alphen aan den run» Ze zijn in 1990 naar Frankrijk geweest, in 1991 naar Italië, vo rig jaar weer naar Frankrijk en dit jaar hebben ze België be zocht. Het Christelijk Lyceum van Alphen doet voor het derde jaar mee aan een internationaal uitwisselingsprogramma voor Europese middelbare scholen. Volgend jaar zijn ze zélf gast heer voor twaalf scholen uit de EG-landen. Voor het eerst. Leuk M. Biesma, docent aan het lyce um, coördineert het program ma samen met zijn collega I. Crusson. „Twaalf scholen uit de EG-landen organiseren eens per jaar een Europese week. Het leek ons leuk om nu zelf een 'keer de ontvangende school te zijn", zegt Biesma. Crusson vertelt dat een school uit de Franse plaats Bessinus hqi initiatief nam voor het pro ject. „Biesma las dat scholen zich konden opgeven voor een internationale uitwisseling voor middelbare scholen en heeft onze school toen opgegeven. Een tijd later werd we gevraagd naar Frankrijk te komen. Daar was ook een school uit Bologna aanwezig die het jaar daarna het programma verzorgde. Elk jaar doen dezelfde scholen mee." De school heeft de nodige voorbereidingen voor de ont vangst van de twaalf onderwijs instellingen al getroffen. De uit nodigingen zijn de deur uit, er wordt naar sponsors gezocht en er is een oproep gedaan aan mensen die als gastgezin willen fungeren. En het programma is zo goed als klaar. Sportdag „Er worden verschillende on derwijskundige aspecten be licht. we laten wat zien van de omgeving door middel van ex cursies en we organiseren een sportdag. We zijn al behoorlijk ver met de organisatie", aldus Biesma. Per land komen zo'n tien leerlingen naar Alphen plus twee begeleiders. De uitwisse ling wordt georganiseerd in het kader van de Europese eenwor- ding. Kraamverhuur Winkeliersvereniging WIKO uit Woubrugge organiseert deze zomer weer de jaarlijkse brade rie (woensdag 11 augustus) aan de Comriekade en rond de kerk. Er is plaats voor 70 tot 80 kra men met antiek en curiosa, bloemen en planten. Tevens staan er enkele kramen van lief dadigheidsinstellingen. Dege nen die voor de braderie een kraam willen huren, moeten re serveren vóór 15 juni bij A. Lub- be. tel: 01729-8227. Wandeltocht In de omgeving van Alphen worden vanaf juni elke dag wandeltochten gehouden. De route, 15 kilometer, voert van Alphen over het Rietveldsepad, Bedelaarsbos en langs de Gou we. Verder over de Compiereka- de en langs een deel van de Boskoopse boomkwekerijen. De tochten zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Start bij het VW- kantoor aan de Wilhelminalaan 1 in Alphen. Inlichtingen: tele foon 01720-95600. wilfred simons In het Alphense recreatiegebied Zeegersloot zijn vanaf half juni vijf Galloways te bewonderen. Deze imposante, halfwilde run deren gaan een bijdrage leveren aan het natuurlijke, ecologische beheer van het terrein. Drie runderen, een stier en twee koeien, koopt de gemeente van de firma Ecoplan in Groningen. Daarnaast least de gemeente ook nog eens twee koeien. Met de aankoop is om en na bij 20.000 gulden gemoeid, maar de gemeente haalt de aankoop er wel uit. Doordat de runderen een hoop groenon derhoud overbodig maken, be spaart zij jaarlijks 34.000 gul den. Eén van de aangekochte koeien is drachtig; het kalfje wordt eigendom van de ge meente. Ook de twee geleaste koeien verwachten een kalfje, waarvan Alphen er één wil ko pen. De gemeente heeft voor de Galloways gekozen, omdat dat rustige, sterke dieren zijn die weinig verzorging nodig heb ben. Ze zijn niet erg kieskeurig waar het hun voedsel betreft; ze eten biezen, hei, distels en zelfs brandnetels. Met hun graasge woonten dragen ze bij aan een natuurlijke ontwikkeling van het Zeegerslootgebied. De gemeente heeft ook voor de Galloways gekozen omdat het dieren zijn die zich niet aan het schrikken laten brengen door andere beesten of sporters. Ook zHn b niet agressie! i Ie gebruikers van het recreatiege bied hoeven zich dus niet door de dieren te laten afschrikken, aldus de gemeente. koudekerk aan den run koppel, mag iedereen proberen het Koudekerkse record, dat op veertig meter en veertig centi meter staat, te verbeteren. Kin deren tot twaalf jaar gooien voor half geld. Inschrijven voor de Koudekerkse eiergooikam- pioenschappen kan bij record- De voetbalvereniging Koude kerk houdt op zaterdag 5 juni de zesde Koudekerkse kam pioenschappen eiergooien. De wedstrijden worden gehouden op het terrein van de voetbal vereniging en beginnen om half houder en regerend kampioen vijf 's middags. Voor een in- Kees Geerlof (telefoon 01714- schrijfgeld van vijf gulden per 15610). alphen aan den run De afdeling burgerzaken in Alphen aan den Rijn is vanaf 28 mei elke vrijdagavond van 18.30 tot 20.00 uur open. Burgerzaken is dan geopend voor mensen die overdag geen kans hebben het gemeentehuis te be zoeken voor onder meer het afhalen van paspoorten, toeristenkaarten, uittreksels uil het bevolkingsregister en verklaringen omtrent gedrag. Voor zaken waarvoor mensen vrij kunnen krijgen, zoals in on dertrouw gaan. is de afdeling niet open. Een woordvoerster van de gemeente zegt dat de Alphenaren grote behoefte heoben aan een langere openingstijd van burgerzaken. Vooral vanuit de hoek van de forenzen is de vraag groot. Zij zijn vaak laat thuis van hun werk en hebben geen tijd om naar het stadskantoor te gaan. Ook krijgen zij er geen vrij voor. Koopavond vindt de gemeente de 'klantvriendelijkste' avond en daarom is besloten burgerzaken op deze avond open te houden, ondanks protesten van de ambtenaren, die liever op donderdagavond willen werken. Het gemeentepersoneel werkt in 'ploe gendiensten'; twee ploegen van zeven mensen wisselen elkaar om de week af. Vijftigduizend gulden is ermee gemoeid. Voorlopig geldt de langere openingstijd voor een periode van een jaar. Dan bekijkt het gemeentebestuur of de proef een suc ces is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17