Riet Dekkersmeineed 'Straat steeds gevaarlijker' 'Heb je je bril schoongemaakt?' Steeds grotere problemen voor Dierenzorg Wassenaar Regio Boete van 700 gulden na bedreiging PTT-er Protest tegen vertrek ambulance Oegstgeest Koeien zoeken verkoeling WOENSDAG 26 ME11993 CHEF GERT VISSER. 071 161417. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -161443 Autokrakers actief in Voorschoten voorschoten Autokrakers hebben in de nacht van maandag op dinsdag vier keer hun slag geslagen in Voorschoten. Zowel aan de Stationslaan als aan de Dobbeweg werden twee personenau to's opengebroken. Wat er is gestolen kon de politie niet vertel len. Bekeuring wegens dronkenschap voorschoten Een 29-jarige Voorschotenaar heeft afgelopen nacht rond drie uur een bekeuring gekregen wegens openbare dronkenschap. De man veroorzaakte overlast: hij stond te bon ken tegen een ruit van een woning aan de Prinses Irenelaan. De bewoner waarschuwde de politie die de Voorschotenaar inre kende. Een eveneens dronken compaan werd ongemoeid gela ten. Later in de nacht bleek dat er ook nog een ruit was gesneu veld. In de loop van de dag zou de Voorschotenaar daarover aan de tand worden gevoeld. Waarschijnlijk wordt ook zijn maat ge vraagd naar het bureau te komen. Controle op sluiproute zoeterwoude Elf automobilisten hebben gisteren een bekeuring gekregen omdat zij de Europaweg in Zoeterwoude gebruikten als sluiproute om sneller op de Burgemeester Detmersweg te ko men. De Europaweg is 's morgens tussen 7.00 en 9.00 uur geslo ten voor het doorgaande verkeer maar wordt steeds vaker ge bruikt als sluipweg, aldus de politie. Dader snelkraak gepakt wassenaar» De snelkraak bij een fotozaak in de Langstraat in Wassenaar, waarbij zaterdagmorgen twee foto-cd-spelers (waar de 2000 gulden) werden gestolen, is opgelost. De dader, een 26- jarige Hagenaar, reed zondagavond met zeer hoge snelheid over de rijksweg ter hoogte van Veenendaal en trok de aandacht van de Algemene Verkeersdienst. Bij aanhouding bleek de Hagenaar een grote hoeveelheid geluidsapparatuur in zijn wagen te heb ben, waaronder de twee cd-spelers. De auto was eerder deze maand gestolen in Den Haag. Sieraden gestolen in Wassenaar wassenaar» Bij een woning aan de Bloemcamplaan in Wasse naar is gisteren op klaarlichte dag ingebroken. Er is voor een nog onbekend bedrag aan sieraden, kettingen, oorbellen en ringen gestolen. De dader kon het huis binnenkomen door een tuin deur open te breken. Fout op parallelweg wassenaar» Op de parallelweg langs de Rijksstraatweg in Wasse naar heeft de Wassenaarse politie vanochtend een controle ge houden waarbij 75 automobilisten in de fout gingen. De paral lelweg is een busbaan die steeds vaker door automobilisten wordt gebruikt. Die schieten dan ter hoogte van de Rozenweg de Rijksstraatweg weer op. agressieve reactie in het ver keer, en zei vervolgens helemaal niet te begrijpen dat de Leide- naar de postbesteller nader hand nog eens bedreigde. „Ik had er geen zin om voor dit akkefietje voor de rechter te komen", aldus de Leidenaar, die de bedreigingen maar half toegaf. De Leidenaar zei uitein delijk 'wel fout te zijn geweest', maar hij had het overdreven ge vonden dat het slachtoffer naar de politie was gelopen. De aanklager, mr. P. den Hol lander, vond dat duidelijk niet en eiste duizend gulden boete. Rechter Urbanus legde van die boete driehonderd gulden voor waardelijk op. „Daar gaat een preventieve werking vanuit", zo luidde haar oordeel. voorschoten/den haag cerberus persbureau Eerst trok een 35-jarige Leide naar in juli vorig jaar in Voor schoten een PTT-beambte uit zijn bestelwagen. Hij schold hem uit omdat hij er niet langs kon met zijn auto. Tien dagen nadat de PTT-er aangifte had gedaan bij de politie, bedreigde de 35-jarige Leidenaar de post besteller nog een keer. „Als ik voor de rechter moet komen, zul je het merken. Ik raak je niet zelf aan, daar heb ik mijn men sen voor", zou hij hebben ge roepen. Gisteren was de Leidenaar echter alsnog 'te gast' bij de Haagse politierechter, mr. G. Urbanus. Die gaf hem eerst een veeg uit de pan uit wegens zijn oegstgeest»ambulance moeten wachten", schrijft hij aan het college van B en W in Oegstgeest. De ambulances hebben nu vier of vijf minuten nodig om vanaf de Deutzstraat de patiën ten in het dorp te bereiken. Vanuit Leiden zou een zieken wagen er ongeveer net zo lang over doen. Een ambulance die uit Noordwijk komt heeft zes tot zeven minuten nodig. Vanuit Leiderdorp duurt de rit nog een paar minuten langer. Omdat Leiden en Leiderdorp in wissel diensten werken, is vervoer door die ambulanceposten vol gens Prins ongunstiger dan vanuit Noordwijk. Van Leeuwen, die zelf ver pleegkundige is, vindt dat de ambulanceposten op een ande re manier moeten gaan samen werken. De Oegstgeestenaar R.A. van Leeuwen is boos dat de ambu lancepost Prins aan de Deutz straat verhuist naar Noordwijk. De patiënten in Oegstgeest wor den dan vanuit Noordwijk ge haald door de ziekenwagens, hoewel eerst sprake was van vervoer uit Leiden of Leider dorp. Volgens Van Leeuwen wordt met deze regeling het be drijfsbelang van Prins boven het belang van de patiënten gesteld. „Ik vind dat voor de inwoners van Oegstgeest de dichtstbij zijnde ambulance moet komen als er iemand op straat ligt na een ongeval of als er iemand een hartinfarct heeft. Het is toch van de zotte dat u zich door een particulier bedrijf laat vertellen hoe lang uw inwoners op de Vervolg van voorpagina De Leiderdorpse activiste R. Dekkers haalde gisteren voor het gerechtshof niet alleen uit naar de Oegstgeester wet houder T. Kohlbeck, ook voormalig gemeentesecretaris P. Hordijk kreeg er flink van langs. Dekkers beschuldigde hem van meineed, omdat hij verklaarde dat het gesprek tussen de Leiderdorpse en de wethouder twintig minuten duurde. Volgens Dekkers duurde dat gesprek slechts en kele minuten. En de wethouder begon volgens haar di rect te schelden. gershuisje, F. de Nobel, lopen zeer uiteen. De beschuldigingen heeft Ko hlbeck volgens Dekkers geuit in het gesprek met haar en met mevrouw De Nobel. Dekkers zegt dat de moeder van de be woonster van het Jagershuisje, en niet zijzelf, de opmerking heeft gemaakt dat de wethou- den haag/oegstgeest» uesbeth buitink Wat er zich precies allemaal heeft afgespeeld, werd ook gis teren bij het gerechtshof niet duidelijk. De verklaringen van wethouder Kohlbeck, van acti viste Dekkers en van de moeder van de bewoonster van het Ja- der meer doet voor asielzoekers doet dan voor 'echte Nederlan ders'. De Nobel zou dat volgens Dekkers niet in dat bewuste ge sprek, maar in een eerder tele foongesprek hebben gedaan. De president van het gerechtshof, D. Sampayo, wees Dekkers op de verklaring van De Nobel dat zij wel'over asielzoekers heeft gesproken. Echter niet tijdens het telefoongesprek, maar tij dens het bewuste mondelinge overleg met de wethouder. „Dat klopt helemaal van geen kant", beschuldigde Dekkers De No bel. Dekkers erkende tot duidelij ke verbazing van Sampayo dat zij zelf wel eens ambtenaren uitscheldt. „Ik zeg wel eens te gen een ambtenaar dat hij een flapdrol is, maar dat bedoel ik voorschoten Koeien hebben normaal gesproken een eigen waaiertje op zak. Wanneer de zon echt genadeloos op hun vlekken schijnt, is er al tijd de wapperende staart die voor wat luchtigheid kan zorgen. Maar de zwartbonte koeien in Voorschoten hadden daaraan niet genoeg. Geluk kig had hun boer voor een eigen opblaasbadje gezorgd. Baden in het watertje naast de wei bleek voldoende om de gemoederen af te koelen. FOTO HIELCO KUIPERS Leiderdorper Loch begint aan zijn testrit. „Ik wil weieens advies van een vakman. Van mijn kinderen wil ik geen kritiek horen." foto jan holvast Ouderen testen rijstijl in Leiderdorp en Oegstgeest kees van kuilenburg Als ze bij de rijtest een verkeersovertreding maakt, krijgt ze dan ook een bekeuring? Een vraag van één van de deelneemsters gis terochtend tijdens de voorbespreking van de rijtest voor 50-plussers. Even valt er een stilte, maar daarna krijgt zij toch antwoord. „Mevrouw, u krijgt gewoon een proces-ver baal." Overigens reed mevrouw haar rit zonder een 'prent' op te lopen. Zoals alle deelne mers weer zonder kleerscheuren bij de Scheppingskerk in Leiderdorp terugkwa men. Voor sommige deelnemers was het wel een rit om over na te denken, want de rij-instructeurs hadden nog wel eens wat aan te merken op het gedrag in het verkeer. „Ik ben ook gekomen om te kijken welke ikleve niet kwaad. Of ik zeg dat hij een leugenaar is, als ik dat kan be wijzen tenminste. Maar in Oegstgeest heb ik dat nooit ge daan", voegde zij er meteen aan toe. Dekkers zou de aanklacht te gen Kohlbeck ook hebben inge diend omdat de media veel aandacht aan de venijnige woordenwisseling besteedden. „Mevrouw Dekkers heeft zelf de publiciteit gezocht", wees de procureur-generaal, J. Flint, haar terecht. Flint merkte op dat Dekkers kennelijk niet de betekenis van het woord 'fas cistoïde' begreep, omdat zij het gisteren opnieuw gelijk stelde aan 'fascisme'. „Eigenlijk is ge bleken dat ze het niet duidelijk heeft begrepen." Het gerechtshof doet op 8 ju ni uitspraak. fouties er aan Jdeven", merkt E Lusink uit Roelofarendsveen op als hij de opmerkin gen van rij-instructeur Chris van der Meer over zijn rijgedrag te horen krijgt. „Ik heb al 50 jaar mijn rijbewijs en dan sluipen er nog wel eens wat foutjes in. Die wil ik verbete ren", zegt de Veender. Lusink was één van de 60 deelnemers aan de zogenoemde BROEM-test, die gisteren in Leiderdorp en vandaag in Oegstgeest werd gehouden. In totaal namen er zo'n 120 senioren deel aan het programma theorie, ogen- en orentest, reactievermio- gen meten en een half uurtje rijden. BROEM betekent 'BReed overleg Ouderen En Mobiliteit'. Na een testrit krijgen de deelnemers advies over hun rijstijl. In het najaar volgen er in de regio nog vier BROEM-dagen. De organisatie is in handen van Veilig Verkeer, ouderenorganisaties, ge meenten in de regio en rijscholen. „Toch neem ik ook nog een paar rijles sen", merkt een Leiderdorpse na afloop van haar rit op. Instructeur Belinda Verbeek heeft ook haar wat tips gegeven om veiliger aan het verkeer te kunnen deelnemen. „Ik heb 32 jaar geleden mjn rijbewijs gehaald, maar sinds mijn man is overleden, drie jaar geleden, zit ik pas zelf achter het stuur. Dus wat extra aandacht kan geen kwaad. Ik heb dan ook het idee dat ik als een paard met oogkleppen achter het stuur zat." Gelukkig ontdekte Belinda Verbeek ook wel positieve kanten aan haar manier van rijden. Richting „Je had toch gelijk", roept een Leiderdorper naar zijn vrouw. Al jaren ligt het echtpaar 'overhoop' over het feit dat meneer veel te laat richting aangeeft als hij de snelweg ver laat. Uiteindelijk is het instructeur Chris van der Meer die het verlossende woord spreekt. „Ruim op tijd aangeven, dan weet het overige verkeer waar het aan toe is." Zijn echtgenote heeft op dit moment ande re zorgen. De ogentest heeft uitgewezen dat haar gezichtsvermogen sterk te wensen overlaat. „Heb je je bril wel goed schoonge maakt", informeert haar man onder luid gelach van de omstanders. De 77-jarige D.J. Loch krijgt ook kritiek van rij-instructeur Cor van der Hoogen. „Je bent plat voor je het weet als een vrachtau to er van achteren opduikt", houdt hij de Leiderdorpse voor. Tot grote schrik van zijn instructeur remde Loch op de snelweg. „Doe dat nooit meer, maar verder ging het lekker vlot voor je leeftijd. Loch neemt aan de test deel om eens ad vies te kunnen krijgen van een vakman. „Als ik rij krijg ik kritiek van vijf kinderen. Mijn vrouw stapt rustig in en rolt vervol gens in slaap. Daar heb ik dus niets aan. Uw kritiek neem ik ter harte", zo laat hij Van der Hoogen weten. Volgens Van der Hoog en heeft hij tijdens de ritten niet met krom me tenen naast zijn 'slachtoffers' gezeten. „Deze mensen rijden niet slecht, maar het kan geen kwaad als ze zo nu en dan eens op bepaalde zaken worden gewezen. Zoals dat ook bij jongere weggebruikers nuttig zou zijn." Instructeur Van der Meer vindt het een perfect project. Maar hij beseft terdege dat de slechte weggebruikers niet komen, ook al staat het rijbewijs bij deze test niet ter discussie. „Hoewel sommige deelnemers wel erg fanatiek zijn als blijkt dat het resul taat sterk tegenvalt. Zoals onlangs in Al phen. Die man kreeg het advies om zijn rij bewijs in te leveren, maar hij wilde een tweede test. Ook toen die negatief uitviel bleef hij dwars liggen. Uiteindelijk moest de politie er aan te pas komen om hem te overtuigen. Zo erg heb ik het vandaag hier gelukkig niet meegemaakt." VRUETUD Endegeest Tijdens de maandelijkse swingavond in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegst geest draait morgen de disco Dance Emotion. Tussen 20.00 en 23.00 uur wordt er gedanst aan de Endegeesterstraatweg 5. Kinderboerderij De Warmondse kinderboer derij de 'Kloosterhof aan de Kloosterwei houdt op zondag 30 mei een open dag. Op deze eer ste pinksterdag kunnen kinde ren er ponyrijden, waskaarsen maken, cavia's laten hardlopen of meedoen aan een wedstrijd koeien melken op een kunstkoe. De open dag duurt van 10.00 tot 16.30 uur. wassenaar evelyne lammerding Hij klinkt pessimistisch. Eige naar J. Boersma van het Wasse naarse dierenasiel Nationale Dierenzorg heeft al langere tijd financiële kopzorgen, maar die stapelen zich de laatste paar maanden huizenhoog op. De kostenpost wordt steeds groter, de inkomsten worden alleen maar minder. Vorig jaar begon de ellende. Het aantal donateurs liep terug van 2000 tot 1700. Hij kon flui ten naar de inkomsten uit Gale rie des Animaux, want de kunst galerie bij het dierenasiel moest onverwacht sluiten van de ge meente Wassenaar. Dit jaar raakt hij de inkomsten kwijt van de dierenambulance, die de ga rage huurde. En alsof dat niet genoeg is, komt de gemeente Wassenaar met een milieuver gunningsplicht op de proppen wat het dierenasiel zo'n 40.000 gulden gaat kosten. „Ik word er niet goed van. Maar ik ga gewoon door", zegt Boersma. Hij zegt nu nog aan alle financiële verplichtingen te kunnen voldoen. „Maar voor hoe lang, dat is een tweede." Over de milieuvergunning vertelt Boersma: „Er moeten verschillende monsters worden genomen die vijftienhonderd gulden per stuk kosten. Het gaat bijvoorbeeld om water- en grondmonsters. Wii wilden de afdeling voor grote honden ver bouwen, maar dat kan pas na dat we de milieuvergunning binnen hebben. Op 1 maart was het nog niet door de i weede Kamer, maar de gemeente Was senaar had de verplichting al in gevoerd. Voordat al die mon sters zijn genomen, nagekeken en goedgekeurd zitten we al in 1994. Op z'n vroegst. Kunnen we dan pas beginnen met de verbouwing. Als het eerder is, hang ik de vlag uit", zegt hij cy nisch. In het dierenasiel gaan de werkzaamheden voorlopig door. Er zitten nu honderd hon den en tussen de zestig en ze ventig katten. „Dat is veel min der, vergeleken met voorgaande jaren", zegt Boersma. „De ge meente Voorschoten brengt de dieren nu naar dierencentra in Leiden in plaats van naar ons." Bewoners Van Heuven Goedhartstraat in Voorschoten ongerust voorschoten De Van Heuven Goedhartstraat in Voorschoten wordt steeds ge vaarlijker, constateren bewo ners van de straat. Het autover keer neemt toe, en de automo bilisten lijken zich bovendien steeds minder te storen aan snelheidsnormen en het verbod om de straat van twee kanten in te rijden. In een brief aan de ge meenteraad vragen de bewo ners om snelheidsbeperkende maatregelen. Gedacht wordt aan bochten in de straat, het plaatsen van betonnen randen, paaltjes of bloembakken. „Ook zou kun nen worden overwogen om van onze straat een woonerf te ma ken", aldus bewoonster H. Grincell-deMonye. Wethouder J. van de Poel be kijkt momenteel samen met verkeersdeskundigen van de ge meente of en zo ja wat, er aan de straat moet gebeuren. Vol gens hem is het inrichten van de straat tot een woonerf echter op voorhand uitgesloten. „Dat is een zeer kostbare zaak. Het volstaat niet om er een bordje met '30-kilometer-zone' neer te zetten. Er zijn dan nog allerlei aanvullende maatregelen nodig zoals plateaus of drempels en paaltjes." Volgens hem is het noodzakelijker dat andere stra ten in Voorschoten op een der gelijke manier worden aange pakt. Als blijkt dat maatregelen voor de Van Heuven Goedhart- straat nodig zijn, dan wil de wethouder alleen goedkope op lossingen. Hij denkt dan aan 'flexibele' snelheidsremmers die gemakkelijk weer kunnen wor den weggehaald, zoals beton nen poefs of bloembakken. „Je kunt de zaak wel gelijk definitief gaan inrichten, maar het is nog maar de vraag of de problemen worden opgelost. Je kunt beter eerst bij wijze van experiment iets neerzetten." Van de Poel wil overigens graag meer ervaring opdoen met zelfwerkzaamheid van de bewoners. „We zouden hen de vraag kunnen voorleggen: als de gemeente zelf geen hoge priori teit geeft aan de straat, en u wenst maatregelen, wat is het u dan waard?" Zo zouden de be woners de verzorging van door de gemeente geplaatste bloem bakken op zich kunnen nemen. Vier jaar geleden trokken en kele bewoners ook al bij de ge meente aan de bel. Gewapend met een lijst met handtekenin gen, waarmee de bewoners hun vraag om verkeersdrempels kracht wilden bijzetten. De ge meenteraad oordeelde echter dat de straat te kort was voor het plaatsen van drempels Inmiddels is de situatie in de straat verslechterd, menen de bewoners. Het verkeer is toege nomen door de vestiging van een auto- en motorrijschool en een duikschool aan het eind van de straat. Intussen zijn er meer kinderen in de straal ko men wonen. Aan het plaatsen van verkeersdrempels denken de bewoners nu niet meer. „Uit ervaringen elders is ons geble ken dat drempels snel verzak ken. Dal betekent dat die maat regel slechts een korte tijd effect zal hebben."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15