Gereformeerde Bond pleit voor hervormde bisschop Kerk Samenleving Ontmoeting tussen kerk en kunst Eén pastoraal team in drie Leidse parochies WOENSDAG 26 ME11993 UIT DE KERKBLADEN Kampioenschap De hervormde predikant Z. de Graaf uit Katwijk aan den Rijn is een hartstochtelijke fan van de plaatselijk voetbalclub Quick Boys. Tussen het pasto rale nieuws stuiten de lezers van de kerkbode in de kolom van de predikant geregeld op uitingen van deze voorliefde. Nu siert het De Graaf dat hij het supporter-zijn niet laat prevaleren boven het ambt. juist in een periode dat de competitie in het zaterdag voetbal op een zinderende ontknoping afstevende (een ti tanenstrijd tussen Quick Boys en plaatsgenoot v.v. Katwijk), leidde de dominee een reis met gemeenteleden naar Is raël. Dat heeft hij geweten. ..Enkele mensen zeiden na thuiskomst: je hebt wat ge mist, duidend op de spannen de (sport)zaterdagen in Kat wijk", schrijft De Graaf in zijn rubriek 'Uit de pastorie'. Maar die mensen hadden het mis. „Ik kon als antwoord geven: u hebt meer gemist dan ik! Dat zult u inmiddels wel uit mijn impressie begrepen heb ben en u zult het ter zijner tijd ook via een videoband kunnen Maar helemaal uit de ge dachten van de Israëlgangers was de strijd tussen Quick Boys en Katwijk niet. „Dit alles neemt niet weg dat supporters van beide clubs op zaterdag 24 april gejuicht hebben voor de winnaar van liet onderlinge treffen (Quick Boys - red.) en een week later in Jeruzalem voor kampioen katwijk. Dit kampioenschap is iets wat we allen deze club van harte gun den!" Kansel bij bel De Onlmoetingskerk in Kat wijk aan den Rijn is over en kele maanden precies 25 jaar oud. Het gebouw heeft de tand des tijds nog goed door staan, maar dat geldt niet voor de Rem brandt bijbel die destijds bij de opening als kanselbijbel werd aangebo den. „De togamouwen van predikanten die de afgelopen 25 jaar zo'n kleine 3000 kerk diensten in de Onlmoetings kerk hebben geleid, zijn daar debet aan", schrijft dominee J.F. Tanghé in het blad Her vormd Katwijk aan den Rijn. De vrouwen van het ver jaardagsfonds in de wijkge- meente boden uitkomst. Na overleg besloten zij spontaan geld uit het potje te halen voor de aanschaf van een nieuwe kanselbijbel. Tanghé: „Deze is inmiddels besteld en zal binnen afzienbare tijd de lezenaar van de kansel sieren. De kerkeraad heeft besloten een bijbel in de Sta tenvertaling in de uitgave van Pieter Keur met bruine leren band en voorzien van hoeken en sloten aan te schaffen." Theologische argumenten lagen daaraan niet ten grondslag. „De keuze is op deze bijbel gevallen vanwege het grote formaat", meldt de predikant. „Deze keuze heeft niet alleen praktische voor delen, maar is ook visueel de aantrekkelijkste oplossing." Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat met deze aan schaf de klok wordt terugge draaid, zo stelt Tanghé de le zers gerust. „Voor de daad werkelijke schriftlezingen zal er een kleinere bijbel in de vertaling van 1951 op de kansel liggen." redactie dick van d Functionaris kan 'in prediking en voorbede de gemeente bemoedigen Een bisschop kan de relatie tussen top en basis in de Ne derlandse Hervormde Kerk verbeteren, denkt algemeen secretaris ir. J. van der Graaf van de Gereformeerde Bond in de hervormde kerk. Hij zei dit vanmorgen in Nijkerk tijdens de jaarvergadering van de Bond. nukerk anptegenstelling tot de Nederlandse kerk bisschoppen. Kortgeleden ontdekte hij in Hongarije dat een bisschop zijn ambt in een hervormde kerk zo kan uitoefenen dat hij heel dicht bij de gemeenten staat. Dat is volgens Van der Graaf precies wat de protestantse ker ken met hun synodale structuur missen: een persoonlijke relatie tussen top en basis. De Hon gaarse Hervormde Kerk kent in Een bisschop kan - als hij zijn functie goed invult - 'in predi king en voorbede de gemeente bemoedigen of geestelijk pre sent zijn in andere verbanden van de kerk'. Dat element is vanuit de landelijke - Neder landse Hervormde - Kerk vol strekt afwezig, zei Van der Graaf. Als de kerk in haar (synode vergaderingen niet echt geeste lijke leiding geeft, ontstaat vol gens de secretaris van de Bond een vertrouwenscrisis. „Dan de valueert de synode tot een re gelgevend lichaam, waarvoor het gevaar geldt, dat zijn be stuur een juk wordt." Beslissin gen kunnen dan zelfs als be dreigend voor de gemeenten worden ervaren. De geestelijke kloof tussen de vergaderingen en gemeenten wordt volgens hem nog ver sterkt door het ontbreken van persoonlijke communicatie. De communicatielijnen lopen via een synodebureau. Van der Graaf wees op een recent on derzoek, waaruit bleek dat 75 tot 80 procent van de gemeen ten niets doet met de synodale post die ze ontvangen. Hoewel kerkelijk bestuur als een knellend juk kan worden ervaren, is Van der Graaf geen voorstander van een laagdrem pelige structuur zonder synode. Hij vreest dat kerkeraden syno den in het klein worden, wan neer gemeenten niet meer bij eengehouden en samengebon den worden door een landelijke vergadering. De synode moet er volgens Van der Graaf zelf voor zorgen, dat drempels tussen de landelijke vergadering en de ge meenten worden geslecht. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Sprinford (Ontario. Canada) (Ref. Church of America): L. Schaafsma te Doornspijk. Aangenomen: naar Daarlerveen (nieuwe pred. plaats). W.M. de Bruin te Kerkeveld-Alteveer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwerbrug aan den Rijn: mevr. J.G. Groeneveld-Bijl te Rotterdam-Delfshaven (geest.ver- z.verpleegtehuizen). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Leerdam: P. Blok te Kootwijkerbroek: voor Aagtekerke: H. Paul te Hendrik-ldo-Ambacht; voor Boskoop. W. Harinck te Kapel- le-Biezelinge. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Coevorden (part-time): drs. P.J. lalleman, kand.te Apeldoorn. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TEN Beroepbaarstelling: drs. J.H.N Veldhuysen, Oudewerfslaan 71, 9675 ER Winschoten, tel: 05970- 23342. voorschoten De twaalf artikelen van het geloof staan vanaf komende vrijdag centraal tijdens de ex positie 'Credo' van kunstenares Anneke Kaai in de Dorpskerk van Voorschoten. Volgens de traditie heeft elk van de apostelen één van deze artikelen voor zijn rekening genomen. Kaai, die zich met na me laat inspireren door de bijbel en haar geloofsbe leving, maakte twaalf werken rond het Credo. De plaatselijke Commissie Open Kerk haalde de tentoonstelling speciaal rond de pinksterdagen naar Voorschoten omdat dan ook binnen de kerkdien sten de openbare belijdenis van het geloof wordt afgelegd. De bedoeling is hiermee de ontmoeting van kerk en kunst weer een inspirerende achter grond te bieden. Naast de diensten op zondag is de Dorpskerk ook open op de vrijdagen van 11.00 tot 14.00 uur (tij dens de Voorschotense markt). Voor groepsrondlei dingen kunnen aparte afspraken worden gemaakt (tel.: 071-768717, mevr. Verwey, of 614465, mevr. Walvaart.). De toegang is gratis. De expositie duurt tot 25 juni. FOTO WIM DIJKMAN leiden dick van der plas De drie rooms-katholieke paro chies in het zuidwestelijk deel van Leiden krijgen gezamenlijk één pastoraal team bestaande uit een gewijde priester en een pastoraal werker. Voor het bis dom Rotterdam is het onmoge lijk om voor elke afzonderlijke parochie nog een eigen pastoor te benoemen. De Antonius-, de Maria Middelares- en de Leo- nardus-parochie onderzoeken verder bij welke taken in de toe komst nauw kan worden sa mengewerkt. Een fusie tussen de drie ge loofsgemeenschappen wordt daarbij niet overwogen. „De le vensvatbaarheid van elk van de drie parochies staat niet ter dis cussie", zegt vice-voorzitter P. Kömmann Rudi van het be stuur van de Antonius-parochie. Louter door het ontbreken van priester-kandidaten worden de parochies in eikaars armen ge dreven. „En dan is het natuur lijk onzinnig om allemaal het zelfde werk te blijven doen", meent Körnmann Rudi. Hij wijst er echter op dat een derge lijke samenwerldng niet venaf kan worden „Het moet worden door de werkgroepen, anders heeft het geen nut." Zowel de Antonius (Leiden Zuidwest), de Maria Middelares (Stevenshof) als de Leonardus (de Mors) zitten op dit moment al zonder eigen pastoor of staan binnen enkele maanden voor die situatie. De personeelssitua- tie in het bisdom Rotterdam is zo schrijnend dat zelfs het op korte termijn vormen van één pastoraal team problemen ople vert. Omdat geen gewijde pries ter beschikbaar is, wordt door het bisdom nu voorgesteld om alvast maar een pastoraal wer ker te benoemen. Voor deze functie zijn wel twee kandida ten. De afzonderlijke parochie besturen moeten zich hier ove rigens nog over uitspreken. Kabinet wil met Raad van Kerken spreken over landbouwbeleid amersfoort anp Minister Bukman van landbouw wil met de Raad van Kerken spreken over het landbouwbe leid van de Nederlandse rege ring. Dat heeft minister-presi dent Lubbers de Raad laten we ten naar aanleiding van de pas torale brief over de landbouw die begin deze maand werd ge publiceerd. De Raad pleit in zijn brief voor een drastische herziening van de intensieve produktieme- thoden in de land- en tuin bouw. Aan boeren en tuinders zullen stringente voorwaarden moeten worden gesteld met be trekking tot de maximaal toe laatbare belasting van bodem, water en lucht, staat in de brief te lezen. De kerken menen dat de con sumenten meer moeten gaan betalen voor het voedsel om het boeren en tuinders mogelijk te maken op een dier- en milieu vriendelijker manier te produ ceren. Bovendien zouden de producenten in de Derde We reld daardoor een rechtvaardi gere beloning krijgen. Vijf priesters gewijd in Den Bosch HET WEER ROB GROENLAND den bosch anp Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch wijdt op zaterdag 5 juni vijf mannen tot priester. Drie van hen hebben hun volle dige opleiding gevolgd aan het Sint-Janscentrum, het semina rie van het bisdom Den Bosch. Zij worden daarmee de eerste priesters die volledig door het bisdom zelf zijn opgeleid. De priesterkandidaten zijn Ron van den Hout (28) uit Dies- COLOFON sen, Paul Janssen (29) uit Roer mond, Roland Kerssemakers (37) uit Helmond, Rob Mutsaerts (35) uit Tilburg en Erik Seidel (27) uit Oss. Enkele priester-kandidaten hadden al een studie of werk kring achter de rug, voordat zij kozen voor het priesterschap. Zo studeerde één van hen rech ten en was een ander, na een opleiding aan de Middelbare Tuinbouwschool, zelfstandig ondernemer. advertenties ma -vni van08.00-1700uu Telefoon 071161400 rubrieksadvertenties ma-vri) van 8 30-17.00 uur SleutelttesTelefoon 071-14 abonnementen Tel. 071-128030 bijvooruitt per kwartaal (Automatische incasso) :hten bezorging: iat/m/vri|. 18 00-19.30 uur Strijdgebied Op de v ingewikkelde luchtdrukverdeling, waarin lucht van alle kanten lijkt samen te komen boven Nederlands grondgebied. Ons land wordt vanaf vanavond het strijdgebied van drie verschillende luchtsoorten. Over Noorwegen en Zweden is gisteren al een portie zeer koude lucht uit gestroomd richting Denemarken. Tegelijkertijd weet echte warme lucht met maxima van bijna 30 graden op te stomen richting Zuid- Limburg. Een derde luchtsoort vanaf de Oceaan probeert via Bretagne het vasteland van Europa binnen te dringen. Het ziet ernaar uit dat vanaf van avond tot aan het Pinksterweekein- deeen lang boven ons li lijke richting. Wel vormde zich hier vooruit een apart warmtefront, waarvan de hoge sluierbewolking in de loop van de middag zichtbaar werd. Ineen noordoostelijke stro ming werd er opnieuw een groot temperatuursverschil opgebouwd. De Kop van Noord-Holland en de Wadden haalden met moeite 16- 17 graden, terwijl Beek met volle terrasjes 28 graden scoorde. De vlagerige 4-6 Beaufort noordooster met de hield de zeewind aan onze kust te gen, en zo deden de stations Hoek van Holland, Valkenburg (Leiden) en IJmuiden hun best om de bin nenlandse stations te evenaren. Een misverstand dat bij veel men sen heerst, is dat de maximumtem peratuur aan de kust in de zomer altijd lager is dan in het binnen land. Dit is pertinent niet waar in situaties met een sterke landwind. Het is zelfs zo dat bij sterke zuid oostenwinden op warme zomerse dagen de hoogste temperat het land vaak in onze regio geboekt. Dit heeft te maker lange weg die de lucht over land heeft afgelegd en daarbij opgeteld de föhneffecten van het Duitse middelgebergte en de heuvels van Limburg. Het weer in detail beschrijven voor de periode die vanavond aanbreekt is een bijna hachelijke zaak. Vanuit Belgie dreigen onweders de grens over te steken om misschien in de late avond ook tot ons gebied door te dringen. Morgen overdag ligt het front roerloos boven onze hoofd. Bij een wind uit uiteenlopende richtingen is het meestentijds be wolkt met af en toe regen of een bui. Ook op vrijdag en zaterdag een wisselvallig weertype met maxima onder de 20 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking. In de zuidelijke helft van het Verenigd Ko ninkrijk nu en dan regen of een bui. Maxima van 12 graden in Schotland tot 18 graden in het zuiden van Ierland en Engeland; vandaag rond Londen nog iets boven de 20 graden. België en Luxemburg: Vandaag e op i dag 29 kans op een lokale weersbui. Morgen wolken velden en enkele buien, sommige met onweer Middagtemperatuur daag tussen de 24 ei graden, morgen koeler Noord- en Midden-Frank- Wolkenvelden en op beide dagen enkele fikse regen- of onweers buien. Maxima vandaag langs de Ka- naalkust rond 20 graden, elders tussen de 24 en 29 graden; morgen op de meeste plaatsen iets lagere temperatu- Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijke bewolking en en kele buien, in de Algarve geleidelijk af nemende neerslagkansen. Middagtem- peraturen tussen Lissabon en Porto rond 19 graden, in de Algarve iets hoger. Ma deira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en eerst nog een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Wolkenvelden, regelmatig afge wisseld door zonneschijn. Afnemende neerslagkansen. Middagtemperatuur tussen de 24 en 27 graden. In het noordwesten op beide dagen nog vrij grote kans op buiige regen en koel weer met maxima rond 19 graden. Canari sche Eilanden: Perioden met zon, aan de noordzijde enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 24 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, tn het noor den ook nu en dan wolkenvelden en kans op een bui. Maximumtemperatu ren aan zee rond 22 graden, in het zui den enkele graden hoger. Tunesië: Zon nig en zeer warm. Middagtemperaturen rond 30 graden, vlak aan zee koeler. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en enkele regen- of on weersbuien. Vandaag in de oostelijke departementen en aan de Cóte d'Azur eerst nog zonnig. Maxima vandaag van 22 graden aan de Cóte d'Argent tot rond 28 graden in de Provence; morgen voor al verder landinwaarts iets lagere tempe- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en kleine kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 28 Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend zonnig, in de Po- vlakte toenemende kans op een on weersbui. Maxima op veel plaatsen dicht bij de 30 graden. Corsica en Sar dinië: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperaturen rond 28 graden, vlak aan zee koeler. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, op het Griekse vasteland op beide dagen in de middag en avond en kele stapelwolken. Maxima aan zee tus sen 24 en 28 graden, in het Griekse bin nenland plaatselijk boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, in het binnenland van Tur kije plaatselijk een onweersbui. Maxima langs de kusten en op Cyprus tussen de 24 en 27 graden. Duitsland: Vandaag vooral in het midden en zuiden nog zonnig en warm, morgen toenemen de kans op onweer. Maxima tussen de 24 en 29 graden In de noordoostelijke deelstaten ook wolkenvelden en koeler. Zwitserland: Zonnig en warm, morgen toenemende kans op enkele stevige onweersbuien. Middagtemperatuur rond 28 graden. Oostenrijk: Overwegend zonnig. Morgen in de wes telijke helft toenemende kans op on weersbuien, elders nog droog. Warm met middagtemperaturen tegen de 30 p^-'yL 17J 18 1010, 21 -•'9 I' v T24=*^526 opk'anngen L lagedruk h( H hogedruk emperatuur "100°" hedopas^l Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 27 ME11993 Zon-en maanstanden Zon op 05.28 Zon onder 21.41 Maan op 11.38 Maanonder01.20 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.48 en 20.29 Laag water 3.46 en 16.07 Weerrapporten 25 mei 20 ui Amsterdam licht bew. half bew. no 6 26 13 Maastricht halt bew. no 6 28 14 ono8 13 11 02 Buenos Aires o Casablanca h Johannesburg o

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14