Leiden PvdA: één kieslijst met Groen Links Rechter bezoekt kraakflat Stationsplein 'Ik pak alles aan wat me wordt aangeboden' Meeste partijen willen duo-raadslid een kans geven LEIDEN WOENSDAG 26 MEI 1993 13 chef gert visser. piv -chef aad rietveld. 071-161417 Criminelen /t S" Opeens hadden I O Koos en Connie van Hecke een pistool onder hun neus. De politie dacht met zware criminelen van doen te hebben Sabotage /t —y Rijnwoude dreigt I met sabotage van de aanleg van rijksweg 11 als het dorp niet eerst een NS-station krijgt leiden hans koenekoop Ontruiming van de begane grond. Daar zullen de krakers van de kantoorflat aan het Sta tionsplein niet aan ontkomen. „Er is geen sprake van dat jullie die ruimte kunnen gebruiken", sprak president A.H. van Del den van de Haagse rechtbank streng. Van Delden bracht gis termiddag een bezoek aan de flat. waar sinds Pasen een tien tal krakers op de bovenste acht van de twaalf etages zijn intrek heeft genomen. Tot groot ongenoegen van de studenten, die de eerste vier verdiepingen bewonen van het voormalige universiteitsge bouw. dat eigendom is van Phi lips Pensioenfonds. De studen ten moesten juist verhinderen dat krakers zich in de flat zou den vestigen. Tijdens het kort geding, dat de bewoners tegen de krakers hebben aangespannen en dat vorige week diende, werd presi dent Van Delden niet goed dui delijk of er sprake is van huis vredebreuk. Daarom was hij naar Leiden afgereisd om zelf een kijkje te nemen. Hij consta teerde dat de krakers en de stu denten best boven elkaar kun nen wonen zonder elkaar tot last te zijn. Maar het inpikken van de begane grond, waar de studenten een werkplaats en een oefenruimte hebben, kan volgens hem niet door de beu- gel. De krakers zullen vermoede lijk zonder dralen de begane grond opgeven, ook al betekent het dat zij hun ambiteuze plan nen voor ateliers en vluchtelin genopvang op een lager pitje moeten zetten. „Nu zijn we aangewezen op de etages vier Oud-PvdA-raadslid Bordewijk pleit voor samenwerking Een gemeenschappelijke kieslijst van PvdA en Groen Links voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Dat bepleit P. Bordewijk in de Partijgenoot, het blad van de Leidse PvdA-afdeling. Bordewijk was tot voor kort ge meenteraadslid namens de PvdA. Vóór PvdA'er S. de Vreeze was hij wethouder financiën. Zijn plan valt in goe de aarde bij H. Baaijens, de fractievoorzitter. J. Laurier, de fractieleider van Groen Links, houdt de boot af. Rechter Van Delden bekeek gistermiddag persoonlijk de situatie in de gekraakte flat aan het Stationsplein. De krakers mogen blijven, maar moeten de benedenverdieping ontruimen, liet hij doorschemeren. foto jan holvast tot en met twaalf. Maar ook daar kunnen we ateliers maken. En er wonen kan perfect", zei een van hen. De studenten probeerden Van Delden te overtuigen van de overlast die zij van de krakers ondervinden. „Wij willen hier ze geven wel eens een feest en gewoon geen mensen die hier dat kan wat herrie veroorzaken, niets te zoeken hebben. Krakers „Maar we horen het graag als kunnen vrij in en uit lopen en we teveel lawaai maken. En we dat geeft overlast." zijn bereid daar afspraken over Maar de krakers vinden dat te maken." De rechter doet op 8 de studenten overdrijven. Oké, juni pas definitief uitspraak. maar leek gistermiddag een beetje de kant van de krakers te kiezen. „Of je het nu met de kraakactie eens bent of niet, de studenten kunnen eruit en erin wanneer ze maar willen. En daar gaat het mij om." leiden wim koevoet Blijkens de peilingen gaat het met de Leidse PvdA wat minder slecht dan met de landelijke. Toch denkt Bordewijk dat zijn partij ook in de Sleutelstad op zetelverlies moet rekenen. Zo zeer zelfs dat de PvdA na maart 1994 ook hier niet langer de grootste zal zijn. „En daarmee moet de PvdA het initiatief uit handen geven', aldus Borde wijk. Provocerend vervolgt hij: „Wat doen we daaraan? Wach ten we op een godswonder waardoor de PvdA landelijk weer in aanhang gaat stijgen? Voeren we campagne voor de verkiezingen alsof de uitslag daarvan niet door landelijke ontwikkelingen wordt bepaald? Of proberen we wat nieuws?" Bordewijk wil zelf het laatste. Met een gemeenschappelijke lijst is volgens het ex-raadslid de kans deel uit te maken van de grootste fractie in de Leidse raad groter. Het initiatief, bij voorbeeld bij de collegevor ming, blijft dan bij 'links', aldus Bordewijk. En: „De kans dat het CDA de gelegenheid krijgt om zijn rampzalige plannen voor nieuwe doorgaande wegen door de buitenwijken van Leiden uit te voeren worden veel kleiner." Met Groen Links erbij, rede neert Bordewijk, krijgt de PvdA een duidelijk progressiever ge zicht en hoeft ze niet gebukt te gaan onder het negatieve imago van de landelijke PvdA-colle- ga's. Slaagt Bordewijks opzet dan wil hij een aparte kiesvereniging oprichten, waarvan men per soonlijk lid kan zijn of worden zonder de verplichting ook lid te zijn van de landelijke PvdA of Groen Links. Partijgenoot Baaijens heeft wel oren naar Bordewijks plan. „Ik sta er niet afwijzend tegen over, maar ik vind dit een onge lukkig moment om de discussie te beginnen. Nu lijkt het erop Jongen aan hoofd gewond leiden» Een 11 -jarige Leidse jongen is gistermiddag aan het hoofd gewond geraakt bij een verkeersongeval. De jongen reed over de Morsweg en wilde linksaf de Morslaan op. Uit de Mor- slaan kwam een auto bestuurd door een 36-jarige Haagse vrouw. Zij gaf de jongen geen voorrang en botste tegen hem op. De jongen moest zijn verwondingen laten behandelen in het Diaconessenhuis. Vrouw scheurt oór leiden Een 21-jarige Leidse vrouw hield gistermiddag aan een aanrijding een gescheurd oor over. De fietsster wilde op de Ge- regracht met de bocht in de straat meerijden. Een 55-jarige Lei derdorper wilde met zijn bestelbusje rechtdoor de 4e Binnen vestgracht oprijden en gaf de vrouw geen voorrang. Met ge kneusde ribben en een gescheurde oor moest de vrouw naar het Diaconessenhuis. Auto brandt uit leiden Door een technische storing onder de moterkap is gis teravond aan de Potgieterlaan een auto uitgebrand. De brand in de auto, die net terug was van een onderhoudsbeurt in de gara ge, werd geblust door omstanders. Politie en brandweer dachten in eerste instantie dat er nog mensen in de auto zaten. Achteraf bleek dit niet het geval. De uitgerukte politie en brandweer kon den slechts de schade opnemen. leiden hans koenekoop 'Duo-raadsleden' zijn welkom in de Leidse politiek. Maar ze moeten wel een andere titel krijgen en per se op de kandida tenlijst van de partij staan. Ze mogen de partij vertegenwoor digen in de raadscommissies en daar ook een stem uitbrengen. „Misschien moeten we ze scha- duw-raadsleden noemen. In elk gev^l moet duidelijk zijn dat zo iemand de partij echt vertegen woordigt. Dat komt de helder heid van het politieke debat ten goede." Met die woorden nam wet houder J. Walenkamp (CDA/be stuurlijke vernieuwing) gister avond tijdens de commissie al gemeen bestuurlijke aangele genheden het voorstel van D66 om duo-raadsleden in Leiden aan te stellen in ontvangst. Hij kondigde zonder omhaal aan dat burgemeester en wethou ders de politieke noviteit graag willen invoeren. D66 hoopt op deze manier meer mensen te interesseren voor de politiek. Bovendien zal de de werkdruk van de raadsle den verminderen. „Want die is nu erg hoog vanwege het vele vergaderen. Duo-raadsleden zouden dat werk een beetje uit handen kunnen nemen van de echte raadsleden", lichtte D66'er H. de Goede toe. De de mocraten willen dat de Leidse politici de extra tijd gebruiken om meer contacten met burgers te leggen. Groen Links, CDA én SP zijn het roerend met D66 eens, maar WD en PvdA vinden het benoe men van schaduw-raadsleden overdreven. Volgens deze frac ties is het veel gemakkelijker om de fractie-assistenten een ande re status te geven. „Elke partij kan meer assistenten in dienst nemen en het is een eenvoudi ge ingreep om deze mensen stemrecht in de raadscommis sies te geven", opperde J.W Kra- dolfer (WD). Evenals D66 wees Walen kamp deze suggestie af. „De as sistent Is er voor de ondersteu ning. Een duo-raadslid mengt zich in het politieke debat", zei de wethouder. Vandaar dat voor het college en ook voor D66 de kandidatenlijst zo belangrijk is. „Het moet de mensen duidelijk zijn dat een duo-raadslid een gekozen politicus is. De partijen moeten niet lichtvaardig allerlei mensen voordragen. We moe ten voorkomen dat er een soort duiventil met vliegende keeps ontstaat", aldus De Goede. JE MIST NOOIT DE BOOT V> - ..I MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. Z""NK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 Boerenmarkt wil van maandag af De wekelijkse boeren-maan- dagmarkt moet naar de donder dag verhuizen, Maandag is im mers de enige dag van de week dat geen verse, biologische waar aangevoerd kan worden, aldus de kooplieden. Maar de ge meente wil niet meewerken aan deze verandering. Als experiment begon afgelo pen najaar een boerenmarkt rond het Stadshuisplein. Dit paste goed in het beleid van de gemeente om op andere dan de gewone marktdagen zogeheten tiiemamarkten op te zetten. In november werd besloten dat de boerenmarkt wekelijks mocht worden gehouden. De maandag is volgens de marktkooplui een ongelukkige dag. Niet alleen kunnen ze geen verse produkten verkopen, ook het publiek blijft weg. De om zetten van de boerenmarkt val len derhalve tegen. Desondanks hebben ook nieuwe biologische tuinders te kennen gegeven op de markt te willen staan. De kooplui op de boeren markt vinden dat ze als milieu- vriendelijke club meer steun van de gemeente Leiden zou den mogen verwachten. Ze hebben nu steun gezocht bij De Groenen en bij D66 in de hoop dat deze partijen iets voor de markt kunnen doen. STAD VAM VLUCHTELINGE. KJ De geschiedenis van Leiden is een geschiedenis van vluchtelingen. De stad is door de eeuwen heen een uitwijkplaats voor ontheemden geweest. Vroeger waren net Franse Hugenoten, Vlaamse textielarbeiders en Portugese joden, nu zijn het onder anderen Somaliërs en Joegoslaven. Jaarlijks biedt de gemeente onderdak aan 200 vluchtelingen. Tot en met 6 juni wordt voor de tweede keer een manifestatie gehouden onder de titel 'Leiden, stad van vluchtelingen'. In het Leldsch Dagblad ae komende weken een serie verhalen van vluchtelingen. leiden erna straatsma B.W. Bille (23) kreeg in oktober 1991 zijn 'C-status'. De Soma liër was er niet zo blij mee. Hij hoopte op een 'A-status', waar mee hij erkend zou zijn als poli tiek vluchteling. Dan had hij zijn naaste familieleden naar Nederland kunnen halen. „Die Somaliër B.W. Bille baalt van zijn O overkomen. C-status vond ik erg, ik heb daar beroep tegen aangetekend." Maar staatssecretaris Kosto (justitie) verstrekte Bille asiel om 'humanitaire redenen'. De situatie in Somalië is slecht. Bil le werd gedwongen te vechten tegen buurland Eritrea. „Dat wilde ik niet en daarom ben ik gevlucht." Met valse papieren lukte het hem Frankrijk te be reiken en vandaar ging hij naar Nederland. „In Amsterdam ben ik met de trein aangekomen en daar heb ik asiel aangevraagd." De beoordeling van Bille's asielaanvraag liet vier jaar op zich wachten. Hij bracht die tijd status. Alleen met een A-vluchtelingenstatus kan hij zijn oude moeder uit een opvangkamp in Kenya laten foto hiflco kuipers ren. Ik zoek werk, wil alles aan pakken wat me wordt aangebo den. Ik heb het geld hard nodig om mijn familie in Afrika te steunen. In die opvangcentra krijgen ze weinig te eten." door in opvangcentra in Goes, Katwijk en Leiden. „Katwijk is een klein dorp, hier in Leiden is het gezelliger." Met de C-status op zak kan Bille zijn moeder, broers en zus jes niet naar Nederland halen. Een deel van de familie zit in opvangkampen in Kenya, de rest in Etiopië. „Ik zou mijn moeder graag hier naartoe ha len. Ze zit in Kenya in een op vangkamp en heeft een slechte gezondheid. Ze is 80 en ziet niet goed." De zorgen om zijn familie be palen Bille's toekomst. „Nee, ik heb geen zin om te gaan stude- Met een van deze lotgenoten is Bille een tijdje geleden ge trouwd. „Ik ga veel met Soma liërs om. DUBT heb ook veel contact met Nederlanders. In Katwijk ben ik getrouwd met Voor zijn vlucht hoopte Bille een meisje uit Somalië. Ik heb leraar te worden. Hier in Neder- haar hier leren kennen." land zou hij al blij zijn met een baan als boekhouder of recep tionist in een hotel. „Leraar kan ik hier niet worden, daarvoor is de taal te moeilijk. Het liefst werk ik op een kantoor. Maar ik vind het ook best om post te sorteren." Hij heeft veel contact met an dere Somalische vluchtelingen. Mocht de situatie in zijn ge boorteland verbeteren dan zou Bille wellicht teruggaan. „Maar dan moet er geen oorlog meer zijn en een gMde regering.'' Dit Is de tweede aflevering in een vijfdelige serie over vluch telingen in leiden. De eerste stond op zaterdag 22 mei in de krant. alsof we Groen Links nodig heb ben om de partij te redden en dat is natuurlijk een slecht uit gangspunt voor besprekingen over een samengaan met Groen Links. Een beter uitgangspunt zou zijn: hoe waarborg je linkse politiek in loeiden? Als we be sluiten tot een gemeenschappe lijke lijst dan vind ik daarvoor Groen Links het meest geschikt. Ik wil er dus best over praten, maar pas als ik een stabieler beeld heb van de electorale si tuatie van m'n partij." Laurier van Groen Links stelt koeltjes vast dat het idee van Bordewijk vooral is ingegeven door 'electorale ontwikkelin gen'. Of de fracties 'inhoudelijk* naar elkaar toe zijn gegroeid waagt hij te betwijfelen. „Als het om bijvoorbeeld de structuurvi sie op de Leidse regio gaat, is er meer verwantschap van Groen Links met D66." Laurier erkent dat de teloor gang van di' l'ul voor zijn ei gen partij ook wel eens ongun stig zou kunnen uitpakken. „Wij staan daar heus niet om te ap- plaudiseren. Toch zijn het de kiezers die zich op deze manier over die partij uitspreken. Wij voelen geen verplichtingen om het tij voor de PvdA te keren. Ik wil best zaken doen met de PvdA, maar dan op de manier zoals nu gebeurt: in coalitiever band." Pachters weg uit restaurant Groenoordhallen leiden hans koenekoop Een besluit van anderhalf jaar geleden wordt op 1 juni aan staande eindelijk uitgevoerd. Dan dragen de pachters van het restaurant van de Groenoord hallen de exploitatie over aan de gemeente leiden. Voor de twaalf vaste mede werkers heeft de overdracht geen gevolgen. De twee pach ters, I. de Haas (52) en C. de Bock (44), moeten een andere broodwinning zoeken. In januari 1992 overrompelde de gemeente De Haas en De Bock met het besluit het huur contract op te zeggen. Het duo beheerde al 23 jaar het restau rant. De gemeente wil van het complex aan de Willem de Zwij gerlaan een zelfstandig en winstgevend bedrijf maken en daarom Is hei nodig dat de Groenoordhallen ook profiteren van de opbrengst van het res taurant. Deze week nemen burge meester en wethouders ver moedelijk een besluit over de toekomst van de hallen. Ver schillende projectontwikkelaars hebben verregaande plannen voor het terrein. Voor de pachters, die tot de dag van vandaag de winsten van het restaurant opstreken, is in de nieuwe opzet geen ruimte. En dat was anderhalf jaar tenig wel even schrikken voor I li- Haas en De Bock. die vanaf de oprichting van de hallen in 1970 de tent draaiende hielden. Met juridische bijstand zijn de pach ters er toch in geslaagd tot over eenstemming te komen. „Het is een emotionele toe stand geweest", zegt De Haas. „Maar we zijn er in goed over leg uitgekomen. Wij gaan nu onze eigen weg, de gemeente heeft de ruimte voor onderhan delingen gekregen en de mede werkers kunnen blijven. Vooral dat laatste was voor ons heel belangrijk. Sommige werkne mers zijn al 24 jaar geleden met ons in zee gegaan. Die zet je niet zomaar aan de kant." Voor De Haas breekt nu een periode van bezinning aan. ,.i in is een Ld nst he ni<i ge weest. Ik moet 24 jaar Groen oordhallen verwerken. De ko mende zomermaanden ga ik eens rustig over de toekomst nadenken; Zttn collage Da Bock is iets zekerder van een nieuwe loopbaan. Hij gaat wer ken in sportcomplex De Twee sprong in Roelolarrmkv oen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13