'Waar zijn die idealisten toch?' gesproken V Mensen zijn in aanleg ongelijk' Rtv show 'Julia zou een goede vriendin kunnen zijn' Horst Tappert weet niet van ophouden WOENSDAG 26 MEI 1993 Santa Barbara-ster Nancy Crahn: Het nieuwe, maatschappijkritische gezicht van v.o.f. De Kunst amsterdam cpd 7 M e is even neergestre- M j ken in Amsterdam. In Mm^^A de lounge van het Marriott hotel zit Nancy Grahn, beter hekend als de advocate lulia Wainwright Capwell in de soapserie Santa Barbara, te lij- len. Ze heeft niet lekker gesla- )en, heeft last van haar keel en Iraagt een zonnebril die ze •ven omhoog tilt: „Moet je kij- <en wat een wallen". Ze gaat .traks naar de hoteldokter. Nancy is hier voor promotie- loeleinden en ondanks haar li- hamclijke ongemakken weet '.e zich professioneel te verko ken. Ze produceert teksten die nenige Nederlandse fan als nuzick in de oren zal klinken: .1 love this country. Holland is antastisch. Er is hier zoveel wa- er. We kwamen aanvliegen en overal was water. En dan die ulpen. Jullie kunnen zelf vast •een tulp meer zien en het zal (vel heel toeristisch zijn, maar ik ,ind ze prachtig. Bij ons betaal p wel 100 dollar voor een mooie >os van vijftig tulpen. En de .nensen zijn hier ook geweldig, edereen heeft iets rustigs over ich. In Los Angeles is iedereen o gestresst, ikzelf ook." Blablablablabla. Nancy Grahn ian om een boodschap ge- 'tuurd worden. Haar voorraad zak met gemeenplaatsen is rij- -elijk gevuld. In gezelschap van haar vriend latthew Lawrance, die in 'Be- erly Mills 90210' de vader van j,)avid Silver speelt, maakt ze en tournee door Europa. Om Santa Barbara', dat dagelijks op blTL 4 is te zien, nog meer onder e aandacht te brengen. In /merika is de serie afgelopen, Paul Witteman ontmoet prof. Galjaard versum»ten van opvoeding, school en milieu en wordt het belang van erfelijke aanleg onderschat. Het snel vorderende genetische on derzoek naar erfeïijkheidspatro- nen zal dit naar zijn oordeel aantonen. Naar schatting zullen rond het jaar 2010 alle ongeveer 100.000 erfelijke eigenschappen door een aantal samenwerken de genetische centra in kaart zijn gebracht. In de eerste aflevering worden onder meer de lichamelijke en psychische verschillen tussen mannen en vrouwen belicht. Verder wordt aandacht besteed aan een Amerikaans onderzoek naar eenelïge tweelingen die los van elkaar zijn opgegroeid. Uit dit onderzoek blijkt dat zelfs psychische factoren als angsten, religieus besef en beroepskeuze erfelijk bepaald kunnen zijn. Ook sommige misdrijven berus ten volgens Galjaard op geneti sche basis; tien procent van de zware criminelen blijkt erfelijk belast. Gediscussieerd wordt over de vraag in hoeverre op voeding nog een rol kan spelen bij deze erfelijk belaste i >e komt het toch dat verschillend zijn en in hoe- rre moeten we die verschillen cepteren? Paul Witteman en ifelijkheidsdeskundige prof. dr. 'Uis Galjaard praten op vijf ill nderdagavonden over de on- •lijkheid tussen mensen. De JJj^rste aflevering is morgen- "i .ond om 23.19 uur op Neder- 'id 3 te zien. „j|ln 'Alle mensen zijn ongelijk' A professor Hans Galjaard fotonen dat het idee van de „lelijkheid van mensen, zoals i!.« t de laatste eeuw politiek en "labiaal werd aangehangen, m si>et worden veranderd door h concept van ongelijkheid. j)j*jljaard: „Mensen zijn in aan- ongelijk en je doet meer ^cht dan goed, wanneer je ',gjar geen rekening mee houdt. i9ihoudt dan hun individuele n'®jtplooiingtegen." ni8!)e eerste aflevering behan- 3Ht de vraag wat belangrijker is;" 'gelijke aanleg of opvoeding? sdgens Galjaard heeft de sa- 11-nleving een te hpog ver wachtingspatroon van de effec- len. maar in Nederland en andere Europese landen zal hij nog een paar jaar te zien zijn. „Er zijn meer dan tweedui zend afleveringen geweest in Amerika, in negen jaar. Maar dat waren wel afleveringen van een uur. Jullie hebben hier iede re dag maar een half uur. Maar het gaat hier geen achttien jaar duren hoor, jullie krijgen ook langere afleverirlgen". Nancy kan zich goed vinden in het personage van Julia. „Ze is een goede advocate en heeft een sterke persoonlijkheid. Ik zou wel willen dat ze leefde, dan zou het een goede vriendin van me zijn. Ik houd echt van haar. Het is wel eens gebeurd dat ik iets moest zeggen wat eigenlijk helemaal niet bij Julia paste, dan ging ik in discussie om de tekst te veranderen. Er is in Amerika een boek verschenen over vrouwelijke karakters, Julia stond op de cover, ik dus. Daar ben ik wel trots op". In 1989 won Nancy een Em my Award voor haar rol. 'Santa Barbara' draaide in Amerika toen vijf jaar. „Dat was op het hoogtepunt. De eerste twee jaar waren eigenlijk vreselijk, maar daarna werd het gewoon een goede serie. In Amerika was 'Santa Barbara' echt heel popu lair; acteurs uit andere soapse ries keken elke dag en wilden allemaal bij ons komen". Ze zet de zonnebril en een basketbalpet op voor een wan deling langs de Amsterdamse grachten. Grahn wordt niet her kend. Althans niet door Neder landse ingezetenen. Wel door een paar Italianen. „Maar daar zijn ze ook al een stuk verder met de serie." V.o.f. De Kunst: in nieuwe samenstelling weer vol levenslust. amsterdam cpd Wie het nog niet mocht hebben opgemerkt, V.O.F. De Kunst is terug op de platenmarkt voor volwassenen. Met de CD 'De Nette Man'. Bo vendien gaat de groep, in gewij zigde samenstelling, voor het eerst sinds drie jaar weer de po dia op. „Nee, nee, niet in thea ters. In de openlucht: braderie- en. feesten, jaarmarkten." Drie jaar lang vertoefde de groep voornamelijk in de stu dio. Na 'Suzanne' en 'Als ze lacht, dan lacht ze echt' en 'Een kopje koffie' stortte V.O.F. zich met ziel en zaligheid op het kin derrepertoire. met name de liedjes van Annie M.G. Schmidt. Het wegblijven van podia had nog een andere reden. Nol Ha vens, meer dan tien jaar de spil van V.O.F. De Kunst„Drie van de zes leden van de band waren vertrokken. Ik kan me dat goed voorstellen. Je bent tien jaar sa men. De kans is groot dat je als musicus het idee krijgt dat je op dood spoor zit, dat er andere ambities zijn die je nog wil ver wezenlijken. „Als de helft van de groep er zo over denkt, gaat dat ten koste van de sfeer. En zonder sfeer geen goed produkt. Want een ieder heeft zijn eigen bijdrage, zijn eigen specialisme. Uit die delen ontstaat het ge heel van de groep. Als er een minder geeft dan hij zou moe ten geven, is het gedaan met de sfeer." Compliment Kinderrepertoire, dét is het, dacht V.O.F. en met name Nol Havens, een paar jaar geleden. Het begon met 'Dikkertje Dap', een CD die uitstekend verkocht. Het eindigde met 'De Lapjes kat'. Met alle zegen van Annie M.G. Schmidt. Nol: „Ze was en thousiast over Dikkertje Dap. Daarna heb ik een paar keer ge slikt en toen heb ik haar ge vraagd of ze misschien nog wat minder bekend materiaal had. En ja, dat had ze. Ze zei zelfs: probeer zelf de muziek erbij te maken, jullie zijn van deze tijd. Dat beschouw ik als een groot compiment. Het betekent dat ze vertrouwen in ons had. Want ze durft het best te zeggen, wanneer het haar niet bevalt. Bijvoorbeeld toen bekende lied jes van haar in nieuwe uitvoe ringen op de markt waren ge bracht. 'Op een mooie pinkster dag' bijvoorbeeld in de versie van Jan Rot en 'Bello' door Mathilde Santing. Als ze vindt dat de tekst door het arrange ment of door de uitvoering, of door allebei tekort wordt ge daan. dan voelt ze zich gebruikt en gelijk heeft ze. Het zijn haar versjes." De versies van V.O.F. vielen niet alleen goed bij de schrijf ster. Van de twee CD's met werk van Annie Schmidt werden zo n 230.000 exemplaren verkocht. Nol Havens: „Bij het opnemen van 'De Lapjeskat' hadden we een nieuwe groep bij elkaar, waarvan ik dacht: zo moet het zijn. Zo is de sfeer weer goed. Zo zijn we weer terug bij hoe het ooit begon, je beroep als hobby: gewoon muziek ma ken." Maar wel op hele mooie tek sten en dat geldt zeker voor de recente CD 'De Nette Man'. Als tekstschrijvers werden met suc ces aangezocht: Erik van Muis winkel, Theun de Winter, Her man Pieter de Boer en Justus van Oei. Met Erik en Theun be stond al langer contact. De Boer en Van Oei zijn nieuw, althans in dit gezelschap. Het resultaat: een kaleidoscoop van typisch Nederlandse, eigentijdse eigen schappen en een diversiteit aan muziekstijlen. En dat laatste is dan te danken aan de muziek van Havens en van Cees Smalt, de pianist, keyboardspeler van de band. Nol: „Eigenzinnig, jawel. Zeg gen wat je denkt. Over Neder landers. Want Nederlanders kennen geen zelfkritiek. We kunnen een voorbeeld nemen aan de Engelsen. Die zeggen tenminste zelf dat ze bekakt zijn. Maar Nederlanders? Wij weten zo goed hoe het verder moet met de wereld. Maar alle buitenlanders moeten opeens Nederland uit, dat wordt dan vaak gezegd door Nederlanders die zelf al jarenlang op z'n zachtst gezegd riant gebruik maken van de een of andere so ciale uitkering. Gek: je hoorde die Nederlanders nooit in de tijd dat de buitenlanders hier naar toe werden gehaald, om dat wij te beroerd waren om het vuile werk op te knappen. Ik heb zelf op fabrieken buitenlan ders meegemaakt. Geen Neder lander die zich tot hun werk 'verlaagde'. En nu, nu het een beetje slechter gaat, zouden al die buitenlanders er ineens uit moeten." „Ik weet ook wel dat het vanaf de zijlijn makkelijk praten is, maar aangezien die mensen hier toch zijn: laten we dan pro- Derrick blijft misdaden oplossen mainz inge treichel/ap Derrick-fans hoeven niet bang te zijn dat de 70ste verjaardag van Horst Tappert het einde van de populaire serie betekent. Noch de vandaag jarige acteur, noch het ZDF en zeker niet de auteur Herbert Reinecker willen er mee ophouden. Tappert noemt voorgangers als 'Der Kommissar' Erik Ode en 'Der Alte' Siegfried Lowitz, die 'ver over de 70' nog op moordenaars joegen. „Een ge pensioneerde commissaris zou ik niet spelen", zegt Tappert. En passant laat hij weten graag nog eens een boef te spelen, zoals Tappert dat deed voordat hij in 1974 met Oberinspektor Derrick begon. „Ik had vele rollen die ik veel liever speelde", zegt de acteur, die soms met weemoed terug denkt aan de films waarin hij een gentleman-gangster naar Engels model speelde. Toen kon Tappert zich ook nog eens van zijn komische kant laten zien, nu is hij alleen nog Derrick. Vroeger speelde Tappert tus sen de bedrijven door ook nog toneelrollen. Maar tegenwoor dig laat Tappert het bij de opna me van jaarlijks twaalf afleve ringen en besteedt hij meer tijd aan zijn derde vrouw Ursula, met wie hij sinds 1957 getrouwd is. Zijn verjaardag viert hij van daag thuis in München, „heel burgerlijk", in de familiekring. Geen onderlijf Oberinspektor Stephan Derrick viert nooit verjaardagen en in vrouwelijk gezelschap wordt hij zelden gezien. „Hij heeft geen onderlijf en behalve een glas water geen behoeften", zegt Tappert. Altijd goed geknipt en goed in het pak („men moet wel aannemen dat Derrick een huishoudster heeft"), zal Der rick op 20 oktober 1994 zijn twintigjarig dienstjubileum bij het ZDF vieren. Nu al is Derrick de langst dienende televisie-in specteur. Maar zijn assistent Harry Klein kan er ook wat van: hij begon zijn 'politiedienst' al in Der Kommissar. Tappert, maar ook Reinecker en de ZDF-redacteur Claus Le gal, zijn verbaasd over de lange duur van de serie. „In het begin dacht ik hoogstens aan vijf afle veringen", aldus Tappert. De oude afleveringen bevallen hem nu beter dan toen. Als hij voor de eerste keer een nieuwe afle vering bekijkt, is hij zelden te vreden, „maar dat is een per soonlijk probleem Privé kan ik „zeer ongeduldig en ook opge wonden zijn", zo verklaart de acteur. „Maar door de serie ben ik veel toleranter geworden. De rol heeft zich met mij veranderd". Invloed op de draaiboeken van Reinecker heeft hij niet: „Dat heeft niemand.'' Ondanks kritiek dat de serie teveel op een hoorspel lijkt en te weinig actiescènes heeft, heeft Derrick een wereldwijde schaar van trouwe kijkers. De serie wordt in het Noors, Afrikaans. Italiaans, Arabisch, Chinees en Engels nagesynchroniseerd en Horst Tappert: 70 jaar oud, maar nog jong genoeg om Derrick misdaden te laten oplossen. foto anp in totaal in 101 landen uitge zonden. „Ik zou de Engelse uit voering wel eens willen zien, die ken ik nog niet, alhoewel ik meer in het buitenland dan in Duitsland ben", aldus Tappert. Noorwegen, waar hij een bui tenhuis heeft, is zijn tweede va derland geworden. Maar ook in Italië en Nederland voelt Tap pert zich op zijn gemak. „Duits land is een land zonder vreugde geworden, in het buitenland is men vaak veel hartelijker", al dus de acteur. De Italianen zijn „ondanks maffia en andere pro blemen om hun spontaneïteit te benijden Stephan Derrick heeft niet veel te lachen. „Moorden zijn zo verschrikkelijk vanwege de lage beweegredenen die eraan ten grondslag liggen. Daarom is Derrick aan het einde van een aflevering ook altijd opgebrand, omdat hij weet dat er alweer een nieuwe moord gepleegd is." beren het samen te doen, met elkaar. We gaan wel naar al die leuke winkeltjes met buitenissi ge produkten die er voorheen niet waren. Maar de Centrum partij groeit. En wij leven verder alsof er niets aan de hand is, maar wel voor een gropt deel op de pof. Daarover gaat 'De Fami lie Van der Meulen'." „Het is toch vreemd om te zien: al die postorderbedrijven die de illusie geven dat alles te koop is: in termijnen. Alleen, betalen moet je toch en als je dat niet kan, worden al je spul len weer weggehaald en echt niet in termijnen, maar in één klap. In de Verenigde Staten kan je, geloof ik, al een huis per postorderbestellen..." „Ik vraag me weieens af: waar zijn de idealisten? We hebben toch een paar mensen nodig die dingen roepen waarover we met z'n allen kunnen nadenken? Maar ze zijn er niet, zeker niet in de politiek. Vandaar de tekst van het slotliedje op de CD: 'Hoe moet het nou met de we reld? Er was eens... een Kabou ter!' Maar waar is de nieuwe Roel van Duijn? Niet dat die mensen alles veranderen, maar ze prikkelen in ieder geval tot nadenken." Nominaties voor Tele Vizier-Ring hilversum cpd De soapserie 'Goede Tijden, Slechte Tijden' van RTL 4, 'Love Letters' van de TROS en 'All you need is love' van Veronica zijn genomineerd voor de jaarlijkse Gouden TeleVizier-Ring. Welk programma wordt onderschei den wordt op 25 september be kend gemaakt. Bij deze door de kijkers geko zen programma's eindigden achtereenvolgens op de vierde tot en met de vijftiende plaats: Vrouwenvleugel (RTL 4), De Schreeuw van de Leeuw (VARA), Glamourland (AVRO), Oppassen!!! (VARA), Wie ben ik? (RTL 4), 5 Uur Show (RTL 4), Spoorloos (KRO), De Stoel (NCRV), In De Vlaamsche Pot (Veronica), Pleidooi (AVRO), De Staatsloterijshow (Veronica) en Waku Waku (KRO). Edvard Niessing stapt op bij RNN hilversum gpd Edvard Niessing, discjockey van de commercjële (kabel)zender Radio Noordzee Nationaal (RNN), gaat voor zichzelf begin nen. Op 1 juli zegt hij RNN vaarwel uit onvrede met de pro gramma-opzet. Niessing begon aanvankelijk als programmalei der bij RNN. Korte tijd na zijn benoeming tot programmalei der werd Niessing programma maker. Beide partijen doen nogal ge- heimzinning over de aanleiding van Niessings vertrek. „Ik ga na tuurlijk niet weg, omdat ik het daar zo leuk vond", zegt Nies sing, die eerder 22 jaar bij de KRO werkte. Lee Towers: nare jeugdherinnerin- Lee Towers in Humo: ,,lk heb bijzonder nare herinne ringen overgehouden aan de de magogie van het geloof. Het draaide bij ons allemaal om hel en verdoemenis. Ik vergeet nooit hoe ik op een mooie zondagmid dag achter de fiets van mijn vriendje aanrende en niet achter op durfde te springen, omdat dat ten strengste verboden was. Op zondag werd er immers niet ge fietst, hadden mijn ouders er bij mij ingepompt." Marieke van der Pol in de NCRV- gids: „Ikzou tamelijk neurotisch wor den als ik elke dag van negen tot vijf moest werken. Ik ben niet ge schikt voor een gewone baan. Als je in een toneelstuk staat, moet je jezelf.iedere avond een op dracht geven. Iedere avond een andere invalshoek nemen. Je kunt je niet permitteren op sleur te werken." Cor Bakker, lijfpianist van Paul de Leeuw in Humo: „Elke avond dat Bob de Rooy in de voorstelling een rochel op hoest en daarna weer opeet kijk ik toch weer de andere kant op. Dat is zo verschrik-ke-lijk smerig, dat kan ik niet aan." Katey Sagal in Humo: „Als ik haar niet meer mag spe len, word ik wellicht Peggy Bun- dy." Linda de Mol in Vrij Nederland: „Als het morgen ov.er is en ik geen bekende Nederlander meer ben, zal ik er geen traan om la ten. Omdat ik niet mijn hele le ven eraan ophang. De meeste presentatoren, artiesten, zangers zijn bang om in het vergeetboek te belanden, dat mensen niet meer omkijken als ze over straat lopen en alle voordelen die ge paard gaan met het bekendzijn kwijtraken. Ik weet gewoon dat dit geheid gaat gebeuren. Het applaus heb ik niet nodig, dat hoort bij acteurs in het theater. Bij ons televisie-presentatoren wordt het aangegeven. Met een draaiboek en mensen die het pu bliek moeten opzwepen." Midas Dekkers in VARA TV-Maga- zine: „Elke geboorte is een wonder, elk kind een godsgeschenk. Maar het is nog niet ter wereld of het godsgeschenk begint te krijsen en te schijten. Als ouder komt van nachtrust weinig meer, je carrière begint gevaar te lopen. Krijsen en schijten gaan welis waar over, maar dan volgen de bof en de mazelen, het lopen in zeven sloten tegelijk, de onvol doendes voor het duurbetaalde onderwijs en tot slot, vlak voor ze het huis verlaten, de mededeling dat ze net zo lief wees hadden willen wezen. Je zou wel gek zijn om aan een kind te beginnen." Anneke Grönloh in VARA TV-Maga- zine: „Ik werk niet voor mezelf, ik werk voor mijn publiek. Wat ik dan ook niet kan begrijpen, is dat sommi ge kunstenaars maar subsidie krijgen. Van die mensen die hun eigen werk fantastisch vinden, maar waar verder niemand iets in ziet.'" Janet Jackson in Humo: „Eigenlijk ben ik Michael, maar iets grondiger geschminkt." Anton Heyboer in Nieuwe Revu: „Met een vrouw weet ik geen weg. Ja, wat ik er nu mee doe. Dus een enorme gezelligheid. Vier vrouwen die hier op dit land wonen. Je kan een beetje met mekaar ouwehoeren. Alles is van hun. Ze hebben de hele boel la ten we zeggen gekocht. Dat ko pen ging allemaal symbolisch. Ik heb zelfs mijn handtekening ver kocht. Dat komt later van pas. Als ik dood ben dan maken zij gewoon Heyboeren en zetten ze mijn handtekeningeronder. En zo heb ik ook bij de staat voor el kaar gekregen dat ze alle vier met me getrouwd zijn."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10