Cultuur Kunst Veel nieuwe foto's op festival Triomf 2 Unlimited kent geen grens Weersvoorspelling Hemelvaartsdag: ideaal weer voor de tuin... Libris nieuwe sponsor van literatuur prijs Bert Visscher bezorgt bezoekers lachstuip WOENSDAG 19 MEM 993 941 9 Boeken /i Blij of niet blij met Gerrit I Z Komrij? De Nederlandse ve- nijnschrijver krijgt vrijdag de P.C. Hooftprijs uitgereikt. Half Nederland werd door zijn in azijn gedoopte pen weggeschreven. CHEFANNEMIEKRUYGROK.071-161423.PIV -CHEF* JANRIJSDAM.071-161415 Bijvoorbeeld voor dc tuin van Borg's. a.s. Hemelvaartsdag open! •grote collectie hardhouten tuinmeubelen •tuinaccessoires «originele parasols ORIGINAL IDEAS FOR HOME&GARDEN Rijksstraatweg 725, 2245 CC Wassenaar. Telefoon (01751) 76991. De Vesting Naarden staat tot 6 juni voor de derde maal in het teken van het Naarder Fotofes tival. Het festival is dit jaar gro ter dan ooit, met tal van buiten exposities, dertig tentoonstellin gen, workshops, een fotografie- beurs en een veiling. Het Fotofestival Naarden streeft er naar een jaarlijks te rugkerend fotografie-trefpunt te worden voor nationale en inter nationale fotografen. Dit jaar is er onder meer aandacht voor reclame- en popfotografie en werken fotografie-academies uit binnen- en buitenland mee. Als binnenkomer van het festival worden op de wallen van de Vesting vijftig grote foto's ge plaatst, die zicht geven op Euro pa. De helft is gemaakt door studenten van binnen- en bui tenlandse academies en de an dere helft door fotografen uit de hele Europese gemeenschap. De in Parijs voor 'Geo' wer kende fotograaf Robert van der Hilst laat in Naarden werk zien dat hij maakte tijdens zijn ver blijf in Shanghai. Modefotograaf Sacha, ook wonend in Parijs, laat voor het eerst in Nederland zien wat zij het afgelopen jaar maakte voor het Franse mode blad Claire. Foto's van Esther Kroon, een vorig jaar in Guatemala vermoorde fotografe, hangen aan de muur van de Utrechtse Port in Naarden tijdens het tweejaarlijkse fotofestival. foto anp Binnen het thema reportage is werk te zien van de fotojour nalisten Werry Crane, Bert Ver- hoeff (Volkskrant) en Henk Vis scher. Negen art-directors van grote reclamebureaus laten een staaltje reclamewerk zien. Ver der is er een tentoonstelling van de Stichting Photographers As sociation of the Netherlands (PANL). Ook aanwezig op het festival is Catrien Ariëns, winnares van de Kees Schererprijs 1993. Eén van de buiten-exposities bestaat uit werk van de Naardense foto grafe Esther Kroon, die vorig jaar in Guatemala werd ver moord. Elf portretten van haar kinderserie zijn als hommage op groot formaat bevestigd aan de Utrechtse Poort. Op 22 mei houdt de Vereni ging Fotografica een veiling en op 29 mei wordt een bijzondere beurs gehouden. De boekhandelorganisatie Li bris is de sponsor van de nieu we literaire prijs voor Neder landstalig proza. De naam van de prijs, waaraan een geldbe drag van 100.000 gulden is ver bonden, wordCLibris-Literatuur Prijs' en heeft vooralsnog geen gevolgen voor de Woutertje Pie- terse Prijs (10.000 gulden) voor jeugdliteratuur, die Libris ook financiert. Vorige week, na de AKO-prijs- uitreiking, trad het stichtingsbe stuur van de AKO-prijs af omdat er onenigheid bestond met het AKO-concem over de te volgen koers. AKO laat weten dat de AKO Literatuur prijs gewoon blijft bestaan. De nieuwe prijs lijkt in veel opzichten op de AKO-prijs. Zo zal hij jaarlijks in mei worden uitgereikt na de be kendmaking van zes nominaties in maart en komen de titels van het afgelopen kalenderjaar in aanmerking voor bekroning. Ook is er een onafhankelijke ju ry, die de boeken leest en be oordeelt. amsterdam louis du mouun Ingrijpender, omdat vrijwel alle promotie neerkomt op het in recordtempo afstropen van zo veel mogelijk televisie-studio's en discotheken. Vandaag Buenos Aires, morgen Rio, over morgen Haaksbergen, daarna meteen door naar japan. De marsorder 'inpakken en wegwe zen' is in 'no time' uitgegroeid tot de meest gebezigde har- tekreet van de beide 'instant sterren'. Om die reden is het doelge richt aanprijzen van 2 Unlimi ted in eigen land tot nog toe heel beperkt gebleven. Met het verschijnen van het tweede al bum 'No Limits' wordt die schade echter driftig ingehaald. Niet in de laatste plaats, omdat Ray en Anita het toch wel erg leuk zouden vinden als hun landgenoten wat meer trots zouden zijn op hun sensatione le opmars. „Mijn moeder vraagt zich wel eens af waarom ie mand als Gordon wel overal in tv-programma's opduikt en wij helemaal nergens," bekent Ani ta (Doth), die gezegend blijkt met een heerlijke Amsterdamse tongval. „Dat terwijl wij toch in middels veel meer hebben be reikt. Dat klinkt nu wel heel ar rogant, maar het is gewoon zo. Ach, misschien komt het omdat wijffies van 65 Gordon ook nog leuk vinden en wij voornamelijk jonge mensen aanspreken. Of omdat house-muziek nog niet zo algemeen ingeburgerd is." Sprookje Andere (luxe-) problemen kent het flitsende koppel eigenlijk niet. De rest van de 2 Unlimi- ted-story klinkt als een modem sprookje. Om te beginnen ken den de beide kopstukken al geen stroeve voorgeschiedens. Ray was van beroep kok (in de businessclass-keuken op Schip hol) en vulde zijn vrije tijd voor al met dansen en rappen. Anita verdiende haar brood als admi nistratrice op een politiebureau, deed er af en toe wat bij als mo del en figurante en zong inci denteel. Allebei dachten ze dat ze de nodige vastbeslotenheid misten om het in de harde showbusiness te gaan maken. Toen het Hilversumse CBA Ar tists hen medio 1991 aan elkaar koppelde dachten ze aan niet meer dan een leuk verzetje. Op dat moment had Pete Wa terman (samen met Stock en Aitken het supertrio achter Mei Kim, Rick Astley, Kylie Mino- gue, enz.) in Londen de hitpo tentie van de kersverse combi natie al onderkend. Met het ver schijnen van de debuutsingle 'Get Ready For This' kwamen zijn zonnige prognoses prompt uit: een nummer twee-notering in de Engelse hitparade. Op die vliegende start volg den het afgelopen jaar de sing les 'Twilight Zone', 'Workaholic' en The Magic Friend' en na de jongste jaarwisseling 'No Li- mits'. Telkens kon het 2 Unlimi ted-team constateren dat de ei gen faam zich als de spreek woordelijke olievlek verspreid de. „De eerste keer weet je na tuurlijk niet wat je overkomt en Ray en Anita, samen het gezicht en de stem van 2 Unlimited, voelen zich het middelpunt van een modem sprookje. foto c denk je dat het mazzel is," reca pituleert Ray (Slijngaard). „Maar bij vijf grote hits op rij begin je wel in te zien dat het geen toeval meer kan zijn. Dan schatten blijft heeft de ont vangst van 'No Limits' wel aan getoond. Ray noemde deze vijf de single in eerste instantie 'een zoethoudertje', Tribal Dance' kom je al gauw in de verleiding (intussen de actuele hitparade- om alles te gaan analyseren. Dat troef) zou pas de echte klapper doen wij dus niet. Wij gaan nog steeds op ons gevoel af. Zitten de teksten of de muziek niet echt lekker, dan sleutelen we er net zo lang aan totdat we er wel vrede mee hebben." Hoe moeilijk de respons in te worden. De triomftocht van 'No Limits' heeft evenwel alle voor afgaande wapenfeiten doen ver bleken. De (grotendeels nog te incas seren) zilvervloot, waarvan de RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE Jammer, cabaretprogramma door Bert Vi- scher. Gezien: 18/5. Schouwburg. Leiden. 'Het heeft geen inhoud Vis scher, zolang je je inhoudt Vis scher.' Met deze woorden persi fleert Bert Vischer zijn drang om echt iets te vertellen in zijn ca baretprogramma. En met dit voert raken de touwtjes van de lijk nergens welkom is en waar geen hond in is geïnteresseerd. Maar Visscher houdt, samen met zijn Fries foster-parent kind, de moed erin en hij voert op niet te evenaren wijze een aantal circusnummers op. Zo doet hij een trapezenummer waarbij de hengsels van de rekstok van elastiek zijn, en bij het marionettenspel dat hij op- zinnetje verklaart hij zijn enor me succes: Bert Visscher kent op het toneel namelijk geen remmingen. Wie vindt dat Freek de Jonge snel is, kan Vis scher absoluut niet volgen en Paul de Leeuw is een mak schaap vergeleken bij deze be weeglijke artiest. Rode draad in het verhaal is een armoedig circus, dat eigen poppen hopeloos door elkaar. Hij schiet met een luchtkanon negerzoenen de zaal in en be looft dat er ook nog met yo ghurt gegooid zal worden. Tussendoor danst Visscher de sterren van de hemel, zijn lede maten lijken van elastiek en zijn kop lijkt van klei; met zijn uitge sproken mimiek bezorgt hij me nig toeschouwer een lachstuip. naarden gpd In de muppetshow zou hij geen gek figuur slaan. Er zijn ook af en toe rustige momenten in de voorstelling; dan zegt Visscher simpele ge dichtjes op of zingt hij een lied je. Serieus wordt hij echter nooit. Ook de aankleding is kleurrijk; iedere keer als Vis scher een ander typetje speelt draagt hij een ander kostuum; een gek hoedje of een jurkje. Hij hééft zo zichtbaar lol in zijn ei gen produkt dat je het hem ver geeft dat hij om zijn eigen mop jes lacht en dat hij ook weieens de fout begaat zijn eigen grapjes uit te leggen. Het is alleen jammer dat de aangever zo'n nadrukkelijke rol in het stuk heeft. De grapjes die Visscher met hem uithaalt over zijn Friese komaf zijn wel aar dig, maar zodra de aangever een zelfstandige rol speelt wordt het wat flauw. In een volgend programma kan Visscher hem beter thuislaten. reeds ontvangen collectie gou den en platina platen al boek delen spreken, is nog niet om gezet in exclusieve luxe-goede ren. Ray heeft wel afstand ge daan van zijn oude auto ('Gege ven aan een vriend') en zichzelf getracteerd op een sportieve Ja panner. Daarop wilde Anita niet achterblijven en heeft ook maar een nieuw karretje gekocht. „In principe voor mezelf, maar m'n vader rijdt er in, omdat ik nog geen rijbewijs heb." LVC omgetoverd tot Cotton Club Het LVC aan de Breestraat is za terdagavond omgetoverd tot een luxe nachtclub in de stijl van de beroemde Cotton Club. De avond wordt muzikaal om lijst door de swingformatie So Jazz en dj Graham B. Professio nele jazzdancers zullen voor een wervelende show zorgen. 'Zware gokkers' kunnen zich uitleven in een casino. Sigaren en whisky zijn 'illegaal' aan de bar verkrijgbaar. Gepaste kle ding is op deze avond gewenst. Het exacte bezoekersaantal in het afgelopen seizoen is nog niet bekend omdat het theater nog maar zeer on langs het winterprogramma afsloot. Maar volgens coördi nator Nicolette Komen vin den steeds meer mensen de weg naar Muzenhof. De poli tiek moet er daarom van doordrongen worden dat het dichtdraaien van de geld kraan velen dupeert, zo meent de theaterleiding. De komende twee jaar hoeft het theater zich nog geen zorgen te maken. On langs heeft het college subsi die voor deze periode toege wezen, al is die wel veel min der dan voorheen. Het is de periode daarna die de leiding zorgen baart omdat „niet 011 denkbeeldig is dat de politiek de subsidiekraan verder zal dichtdraaien." Onlangs besloot de ge meenteraad onderzoek te doen naar kostenverminde ring bij Muzenhof. Het thea ter ziet de bui al hangen. Ko men voorspelt dat het met minder geld onmogelijk wordt om een breed pro grammapakket samen te stellen. Daarmee zouden de bezoekers weer uit het thea ter worden gejaagd. Theatergangers die de zor gen delen is de afgelopen maanden gevraagd een handtekening te zetten in een sdort gastenboek. „We boren hier wel vaak dat de bezoekers onze programme ring waarderen, maar op het gemeentehuis horen ze die geluiden natuurlijk niet", verklaart Komen dc actie. Hoeveel bezoekers de lijst hebben getekend weet zc nog niet, maar het zullen er veel zijn. Op 1 juni wordt het thea terprogramma voor het sei zoen 1993/94 gepresenteerd. Dat is gebundeld in een ge heel nieuw vormgegeven programmaboekje, waarvan het eerste exemplaar, samen met het 'gastenboek', wordt overhandigd aan wethouder H. Veldstra. De winnaar van liet Leids Cabaret Festival, Pieter de Rijk, verzorgt de presentatie. Scholierenfestival in LAK leiden Scholieren van 14 middelbare scholen uit Nederland ver zorgen vrijdag 21 mei een open podium met toneel, dans, caba ret, muziek en poëzie in het LAK. Zij worden door een vakkundi ge jury o.l.v. Sjoerd Pleijsier beoordeeld. De toegang tot deze dag, die om half elf begint en tot vier uur duurt, is gratis. Documenten Magritte gevonden Amsterdam Tijdens opnamen van het AVRO-programma Tus sen kunst en kitsch', vorige week in het Catharijneconvent in Utrecht, zijn documenten gevonden van de Belgische schilder, tekenaar en illustrator René Magritte (1898-1967). De Voorscho- tense kunsthandelaar Th. Laurentius, die aan het tv-programma meewerkt, spreekt van de 'kunsthistorische vondst van het jaar' aan de hand waarvan het leven van de surrealistische schilder kan worden gereconstrueerd. De documenten, afkomstig uit de periode 1945-1966, zijn door een Brusselse vrouw gevonden langs de kant van de weg. Laurentius vermoedt dat de inhoud van het bureau van Magritte, na het overlijden van zijn weduwe, gewoon bij het grof vuil is gezet. In oktober worden de opnamen uitgezonden. Echte 'Brinkman' als relatiegeschenk brussel Staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel) heeft tijdens enkele van haar buitenlandse bezoeken namens de Ne derlandse regering schilderijen van de echtgenote van CDA-frac tieleider Brinkman als relatiegeschenk aangeboden. Van Rooy ging ervan uit dat hooggeplaatste buitenlandse relaties het chic zouden vinden om een schilderij te krijgen van de echtgenote van de gedoodverfde premier van ons land, EIco Brinkman. In middels doen de schilderijen van mevrouw Brinkman geen dienst meer als relatiegeschenk omdat de handelwijze van staatssecretaris Van Rooy op kritiek stuitte in ambtelijke kring. Aquarel van Kees van Dongen geveild Amsterdam Een aquarel uit 1926 van de Nederlandse kunste naar Kees van Dongen, die deel uitmaakt van de verzameling van Gerhard Brauer, wordt binnenkort geveild bij Sotheby's. De kijkdagen zijn van 22 t/m 26 mei. Verwacht wordt dat de aquarel tussen de 50.000 en 70.000 gulden zal opbrengen. foto pr Alleen Amerika loopt qua verkoop nog een beetje achter. Omdat de markt er zo gesegmenteerd is en de techno- house-scene nog niet zo groot, weten ze. Maar wat weten Anita en Ray, samen het gezicht en de stem van 2 Unli mited, eigenlijk nog niet over de internationale popbizz? Binnen pakweg anderhalf jaar is dit Amsterdamse twee tal namelijk enorm wereldwijs geworden. Als geen Ne derlandse collega's voor hen. Want het bliksemsucces van de twee 21-jarigen is ongeëvenaard en de conse quenties zijn voor deze supersnelle dans-act nog ingrij pender dan voor de meeste andere popgroepen. Protestactie Muzenhof tegen bezuinigingen Het theater Muzenhof in Lei derdorp grijpt de presentatie van het nieuwe seizoenpro gramma. op 1 juni. aan om te protesteren tegen dreigen de bezuinigingen. Het thea ter trekt steeds meer bezoe kers, maar vreest dat dit snel verandert als de subsi diekraan verder wordt dicht gedraaid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9