Light ANC ook akkoord met regionaal zelfbestuur DUNHILL 'God heeft niet voor niets grenzen getrokken' Buitenland Op eigen kracht Presenting: Al 34 jonge Palestijnen gedood sinds december Kroaten en moslims gaan vredesplan uitvoeren WOENSDAG 19 MEI 1993 Algemeen Nederlands Persbureau Noren gaan 296 vinvissen vangen oslo» De Noren zullen dit jaar 296 dwergvinvissen vangen. Dat heeft de Noorse regering gisteren bekendgemaakt. Het land gaat hiermee in tegen het besluit van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) die vorige week het verbod op de commercië le jacht op walvissen verlengde. Van de 296 dwergvinvissen die de Noren gaan vangen, worden er 136 gebruikt voor weten schappelijke doeleinden. De rest is voor de handel. De milieuor ganisatie Greenpeace heeft woedend gereageerd. Oud-burgemeester Berlijn overleden bremen De voormalige burgemeester van Berlijn Heinrich Al- bertz is in de nacht van maandag op dinsdag op 78-jarige leeftijd in Bremen overleden. Albertz was predikant van de Evangelische Kerk in Duitsland en kreeg bekendheid om zijn gedurfde en voor velen hinderlijke kritiek op de Westduitse maatschappij. Albertz, die in zijn jeugd met de nazi's in conflict raakte, volgde in 1966 Willy Brandt op als burgemeester van Berlijn. Een jaar later nam hij ontslag, nadat een student tijdens een demonstratie tegen het bezoek van de sjah van Iran door een politieagent was dood geschoten. Rusland: Verbod kernproeven verlengen moskou Terwijl de VS de kernproeven willen hervatten, wil Rusland het verbod op het doen van kernproeven verlengen. Het moratorium loopt op 1 juli af. De eventuele hervatting van de Amerikaanse proeven zal voor Rusland overigens geen beletsel zijn het START Il-verdrag, over drastische inkrimping van de kernwapenarsenalen, goed te keuren. Dat meldde het persbu reau ITAR-TASS gisteren. Aanslag op markt in Kinshasa Kinshasa» Zeker tien mensen zijn gisteren omgekomen bij een bomaanslag op een markt in de Zaïrese hoofdstad Kinshasha. Volgens ooggetuigen was de aanslag het werk van een burger die in het gezelschap was van mannen in uniform. De daders zijn ontkomen. Celstraf geëist tegen Modrow dresden Tegen de voormalige communistische leider in het Oostduitse Dresden Hans Modrow, die ook korte tijd premier was van de DDR, is gisteren vijftien maanden cel geëist wegens verkiezingsfraude. Hij zou diverse politici hebben aangezet de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van mei 1989 te ver valsen. Minder sekteleden gedood in Waco fort worth Onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat er bij de bestorming van de religieuze sekte bij het Texaanse Waco niet 86 maar 78 sekteleden zijn omgekomen. De patholoog anatoom heeft vastgesteld dat in totaal 27 mensen zijn doodge schoten. Onder de 78 doden waren 17 kinderen. Klimmers Mount Everest verongelukt kathmandu Twee Zuidkoreaanse bergbeklimmers zijn maan dag van de Mount Everest gestort. De 25-jarige Jin Seob-an kwam om nadat hij een dag eerder de top had bereikt. De ander, Won Woo-nam, viel tijdens de klim in een gletsjerspleet. Balladur favoriet voor presidentschap parus De conservatieve premier van Frankrijk, Balladur, is de favoriet om president Mitterrand op te volgen als diens termijn in 1995 afloopt. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerde peiling. Balladur kreeg 54 procent van de ondervraagden achter zich. De voorzitter van de Europese Commissie, de socialist Delors, kwam tot 43 procent. Verpleegster schuldig aan vier moorden Hoe kon een vrouw met een ge stoorde persoonlijkheid ver pleegkundige worden? Die vraag stellen veel Britten zich nadat bekend is geworden dat een 24-jarige verpleegster, die maandag schuldig werd bevon den aan de moord op vier kin deren, leed aan het zeldzame syndroom van Munchausen by pro.xy. De ziekte brengt iemand ertoe anderen te verwonden om aandacht op zichzelf te vesti gen. De rechtbank in Nottingham verklaarde de verpleegster maandag schuldig aan moord op vier kinderen, poging tot moord op drie kinderen en het toebrengen van lichamelijk let sel bij zes kinderen. Welke straf de vrouw krijgt, wordt eind vol gende week bekend. Alle slachtoffertjes lagen op de kinderafdeling van het Grantham and Kesteven District Hospital. De vrouw kwam begin 1991 als verpleegster op de kin derafdeling te werken en bin nen twee maanden waren er vier kinderen dood. Protesten tegen reclame in de ruimte san francisco dpa De protesten tegen plannen om vanaf 1996 reclame vanuit het heelal naar de Aarde uit te stra len, nemen toe. Organisaties van astronomen, milieube schermers en consumenten zijn geschokt over de plannen die ze zien als „aanranding van de he mel". Het Amerikaanse reclamebe drijf Space Marketing wil vanaf 1996 reclameberichten via de ruimte naar de Aarde stralen. De borden hebben een door snee van ruim anderhalve kilo meter en zijn bij het ochtend gloren en in de avondscheme ring zo'n tien minuten zicht baar. De tegenstanders van de plannen hebben gedreigd op te roepen tot een internationale boycot van alle bedrijven die willen meedoen aan de recla me-uitingen vanuit de ruimte. Bovendien hebben ze de Vere nigde Naties opgeroepen het project te verhinderen. 1 -v* -Cc 'k w - *5»*» •- i m kazan» Met hulp van zijn vrouw ploegt deze oude Tatarstaanse boer zijn grond om. Hij is van plan aardappels te poten, maar hij is zo arm dat hij zich niet kan veroorloven landbouw machines te huren of een paard aan te schaffen. foto epa otfc nikishiu Doorbraak in onderhandelingen Zuid-Afrika Proces Moskou weer uitgesteld moskou hans ceieunse De belangrijkste partijen in Zuid-Afrika hebben gisteren een akkoord gesloten over zelfbeschikking voor bepaalde blanke en zwarte bevolkingsgroepen. Dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) daarmee ook heeft ingestemd, wordt als een regelrechte doorbraak beschouwd. De weg lijkt nu geëffend voor overeenstemming over een datum voor de eerste niet-raciale verkiezingen. A new dimension of lightness JOHANNESBURG Rtr-DPA-AFP-AP Voor de uiterst rechtse blanke Afrikaners betekent regionale zelfbeschikking de mogelijkheid tot zelfbestuur in hun eigen ge bieden. Voor de Inkatha-bewe- ging van vooral Zulu's komt nu autonomie binnen handbereik voor de provincie Natal, waar de meeste Zulu's wonen. Zowel Inkatha als de Afrikaners had den gedreigd met geweld als hun eisen niet zouden worden ingewilligd. „We hebben een mijlpaal be reikt", aldus een verheugde Roelf Meyer, de onderhandelaar namens de regering. Ook ANC- voorman Cyril Ramaphosa sprak van een doorbraak in het zogenoemde Codesa-overleg over democratisering. „Het zal een grote opluchting zijn voor de mensen die in dit concept geloven", aldus Ramaphosa, die voorspelde dat een groot deel van de obstakels die de onder handelingen over een democra tische toekomst voor Zuid-Afri ka vertragen, nu uit de weg kan worden geruimd. Met het akkoord is het ANC teruggekomen van haar eis tot een sterke eenheidsstaat. De anti-apartheidsbeweging kon zich uiteindelijk verzoenen met een combinatie, van nationaal, regionaal en plaatselijk bestuur, ieder met wetgevende en uit voerende macht en functies. De stap werd onmiddelijk verwel komd door de blanke minder heidsregering die steeds een fe deraal bestuur voor het toe komstige Zuid-Afrika heeft be- Pleit. Politie en leger smoorden gis teren een protestdemonstratie tegen examengelden en mis standen in het onderwijs voor zwarten door scholieren te be letten hun woonwijken te verla ten. Zo'n 80.000 leraren hebben gedreigd volgende week in sta king te gaan voor afschaffing van het examengeld van 48 rand (ongeveer 30 gulden) en verhoging van hun eigen sala rissen. sinds begin december zijn doodgeschoten. In de loop van de Palestijnse opstand heeft het Israëlische le ger 1.086 Palestijnen gedood en beroofden Palestijnen 129 Israë liërs van het leven. Verder brachten Palestijnen zeker 563 andere Palestijnen om omdat ze werden verdacht van samen werking met Israël. In de Gazastrook raakten gis teren zes Palestijnen, onder wie vier kinderen, gewond door ge weervuur van Israëlische solda ten. De militairen schoten op kinderen tussen 8 en 12 jaar bij een school in het vluchtelingen kamp Chatti. Twee andere Pa lestijnen raakten gewond bij een demonstratie in het kamp Jabaliya. MEDJUGORJE Rtr-A Sinds 9 december vorig jaar, het begin van het zesde jaar van de opstand van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden, heeft het Israëlische leger 34 Pa lestijnse kinderen van nog geen 16 jaar doodgeschoten. Naar aanleiding daarvan heeft de Is raëlische mensenrechtengroep B'Tselem per brief aan de bel getrokken bij premier Rabin. Sinds het begin van de in tifada in 1987 zijn in totaal 221 kinderen gedood, aldus de or ganisatie. Het laatste slachtoffer was een jongetje van een jaar, dat zondag werd doodgescho ten in de Gazastrook. In dit ge bied woonden 25 van de 34 kin deren van nog geen 16, die buitenlandse zaken Christopher vindt dat de Bosnische crisis „een Europees probleem" is ge worden nu Europa de VS-voor- stellen blijft verwerpen. De VS vinden dat het wapenembargo tegen Bosnië moet worden op geheven en dat Servische doe len vanuit de lucht moeten wor den bestookt. De VS zijn verbaasd over de pogingen van Rusland het door de Bosnische Serviërs afgewe zen vredesplan nieuw leven in te blazen. De Russische minis ter van buitenlandse zaken, Ko- zyrev, zei gisteren dat Rusland nog steeds achter het plan staat. Moskou heeft er inmiddels van afgezien om de ministers van buitenlandse zaken van de landen die in de Veiligheidsraad zitten, vrijdag bijeen te roepen. De Bosnische Kroaten en mos lims gaan het vredesplan van Vance en Owen gedeeltelijk uit voeren. In de provincies Trav- nik, Mostar en Zenica zullen zo geheten coördinatiecomité's worden opgericht, die de weg vrij moeten maken voor toe komstige provinciale regerin gen. Dit heeft EG-bemiddelaar lord Owen bekendgemaakt in Medjugorje waar hij het overleg tussen de Bosnische en Kroati sche presidenten, Izetbegovic en Tudjman. en de leider van de Bosnische Kroaten Boban bij woonde. Izetbegovic en Boban gingen ook akkoord met een staakt-het-vuren. De Amerikaanse minister van I let coupproces in Moskou ver loopt volgens de verwachtingen: niet dus. De rechters stuurden de verdachten van de staats greep van augustus 1991 giste ren voor onbepaalde tijd naai huis. Het proces wordt pas her vat als het Russische parlement de rechtbank kan garanderen dat de openbare aanklager? werkelijk onafiiankelijk zijn. De verdedigers van de 'pur- chisten' voerden aan dat dt openbare aanklagers $tepanko( en Lisov niet meer onafhanke lijk zijn sinds ze vorig jaar het boek 'De Kremlin Sarrtenzw» ring' publiceerden. Dit boek be> vat getuigenverklaringen en hei bordeel van ae openbare aan klagers daarover. Weduwe Maxwell eist acht ton pensioen per jaar De weduwe van de in novembe '91 overleden Britse kranten magnaat Robert Maxwell eis een pensioen van ruim 800.0ÖI gulden per jaar en achterstallig! betaling van bijna drie miljoen Volgens haar advocaten is de I Mirror Group Newspapers i (MGN) haar dit verschuldigt I voor haar diensten. Het pensioenfonds van cli dagbladuitgeverij wordt m4 ruim 50 miljoen per jaar aangé 1 vuld om de 1,2 miljard guldof te dekken die Maxwell daarin heeft gestolen. De beheerder van hel fonds willen desnoot) via de rechter voorkomen da Betty Maxwell het geld krijgt. Veel pensioengerechtigden van de MGN krijgen minde pensioen dan waarop ze rech hebben. Maxwells weduw< i heeft tien dagen na de dood vai haar man 10.000 gulden ont vangen. Maar nadal de fraud' I aan het licht was gekomen, zijl de betalingen stopgezet. Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hart klachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. KOPENHAGEN. JOS Ze staan er wat verloren bij op het im mense plein voor de Folketing, het Deense parlement. Een bungalowtent en een groot houten kruis vormen het decor van een clubje dat zich tegen het Ver drag van Maastricht verzet. Zelfs God blijkt tegen Europa te zijn, als we de de monstrerende christenen, gekleed in knalrode truien met een wit kruis, mo gen geloven. „God heeft niet voor niets grenzen ge trokken", roept de leider uit. Wie veron derstelt dat de grenzen tussen landen het werk zijn van mensen, wordt Fijntjes gewezen op het Oude Testament. Het verhaal over de toren van Babel zou aan- tonen dat God scheiding van groepen mensen met hun eigen culturen voor staat. „God is tegen supermachtenzegt een van de deelnemers, verwijzend naar de ineenstorting van de Sovjetunie. „Su permachten wakkeren het kwaad aan. Ze voeren alleen maar oorlog." Het is vroeg in de middag en Dene marken gaat massaal naar de stembus. Meer dan dertig procent is al geweest, melden de organisatoren van het refe rendum. Om 'nee' te stemmen, weet het groepje christenen zeker. Dat de peilin gen een andere uitslag voorspellen, deert de demonstranten niet. „De mensen zeggen dat ze 'ja' gaan stemmen onder druk van de regering en de andere Eu ropese landen. Maar als ze eenmaal in het stemhokje staan, laten ze zich leiden door hun hart. Dan kruisen ze nej aan. We bidden er de hele dag voor." Maar God heeft niet geluisterd, en de Denen ook niet. De intensieve nee-cam pagne van groeperingen als de luni-be- weging heeft de Deense bevolking onbe roerd gelaten. In het cultureel centrum van Kopenhagen, waarde Juni-beweging een overwinningsfeestje zou houden, zitten de organisatoren geschokt voor de televisie. Natuurlijk hebben ze wel een verkla ring voor hun nederlaag. Het is de schuld van de regering, die ongelooflijk zware druk op de bevolking heeft uitge oefend. „Met leugens", zegt Drude Dahlerup, een van de voorlieden van de juni-beweging. „Premier Rasmussen heeft gezegd dat Denemarken de EG moet verlaten als opnieuw 'nee' zou worden gestemd. Dat is absolute onzin, maar het is wel bij de bevolking blijven hangen. Dat heeft de mensen bang ge maakt. bang voor een geïsoleerde positie van Denemarken." Ook heeft ze geen goed woord over voor het lokkertje van de regering de be lasting te herzien als de Denen 'ja' zou den stemmen. Iedereen rekende op be lastingverlaging, maar gisteravond hield Rasmussen nadrukkelijk een slag om de arm. „De belastingen moeten tatOTMld worden herzien. Die kunnen omlaag als de werkloosheid afneemt en ik reken er op dat dat gebeurt nu de crisis binnen de EG voorbij is." Maar ook de tegenstanders hebben gc bruik gemaakt van middelen waarvoc de andere kant weinig waardering lui Met name het inschakelen van dissider te Conservatieven uit het Britse Lagei huis om Denemarken tot een 'nee' te bc wegen, heeft de voorstanders mateloc geïrriteerd. Minister Niels Hedveg Petersen (bu tenlandse zaken) ging daarin het vers Bnkela dagen geleden had hij ai gr/t g dat de Britten niet welkom waren in zij land. Gisteren, net tuiug van een blil sembezoek aan Bosnië, stapte hij stn lend de perszaal van het parlement bir nen: „Tegen de Britfte parlementariëi zeg ik: jullie hebben de Battle of Britaii in Denemarken verloren, ik hoop dat d. ook in Groot-Brittannië zal gebeuren". Gfctenuond werd hd plan voor h» pariementaajbouw overgenomen da feestvierende ja-stemmers. Het groep, christen-demonstranten was toen al ve trokken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5