Forse kritiek op Maij over aanpak Betuwelijn „Een lening afsluiten, kun je dat tegenwoordig met één telefoontje regelen?" 'Wij kunnen elkaar verrijken en corrigeren' Binnenland Kamer wil niet verder bezuinigen op Defensie Lubbers laat zich versieren Project voor 'transferia' gesprongen door afhakers Autobranche tegen extra belasten van lease-auto Maximaal duizend gulden eigen bijdrage thuiszorg WOENSDAG 19 ME11993 Solo-zeiler op Madeira geopereerd funchal/madeira» Solo-zeezeiler Henk de Velde (43) Is gistermid dag op het Portugese eiland Madeira geopereerd. De schipper, die maandag door een Russische vrachtboot uit zee werd opge pikt, heeft letsel aan zijn hoofd. De operatie was bedoeld om de te hoge druk, veroorzaakt door bloeduitstortingen, weg te ne men. De Velde liep het hoofdletsel waarschijnlijk op toen hij zondag met zijn catamaran een losgeslagen container ramde. De mast brak af en viel tegen zijn hoofd. Somaliërs mogelijk toch terug den haag De ministeries van justitie en buitenlandse zaken gaan onderzoeken of het verantwoord is afgewezen Somalische asielzoekers naar hun land terug te sturen. Tot nu toe mogen zij ondanks de afwijzing toch in Nederland blijven wegens de on rust in hun geboorteland. Aanleiding voor het onderzoek is vol gens staatssecretaris Kosto van justitie „de verbeterde veilig heidssituatie in Somalia". Eis vier jaar tegen brandstichter alkmaar Officier van justitie E. Bueno heeft gisteren bij de Alk- maarse rechtbank tegen een 24-jarige brandstichter uit Alkmaar vier jaar gevangenisstraf met TBS en dwangverpleging geëist. De verdachte heeft bekend dat hij op 28 december vorig jaar en 23 januari van dit jaar brand heeft gesticht in de remise van de NZH in Alkmaar. Bij de branden gingen 52 bussen in vlammen op. De totale schade wordt geschat op ongeveer zes miljoen gul den. WAO-akkoord confectie-industrie Amersfoort» De werknemers- en werkgeversorganisaties in de confectiebranche zijn het eens over de reparatie van het WAO- gat in de nieuwe CAO. Een loonsverhoging zit er tot eind 1994 echter niet in, zo hebben de betrokken bonden gisteren bekend gemaakt. In de confectie werken circa 12.000 mensen. Het WAO-gat wordt hersteld in de vorm van een verplichte collectie ve verzekering. De premie hiervoor komt voor rekening van de werknemers. De verzekering heeft een terugwerkende kracht tot en met 25 januari 1993 en geldt tot 1 januari 1995. Twaalf jaar geëist tegen overvaller Amsterdam Officier van justitie mr. J. Sassenburg heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam twaalf jaar gevangenisstraf ge- eist tegen een 27-jarige Almeerder. Hij wordt ervan verdacht de motor te zijn geweest achter een grote reeks overvallen op cafés, coffeeshops, snackbars en pompstations. De overvallen werden gepleegd door een groep mensen, die opereerden vanuit de Bijl mermeer. De man wordt tevens verdacht van een schietpartij in een discotheek in Spijkenisse. Daarbij raakten twee mensen ge wond. Vertrouwen in wethouder opgezegd almere De gemeenteraad van Almere heeft gisteravond tijdens een extra vergadering in een bomvolle raadzaal unaniem het vertrouwen opgezegd in wethouder Gundersen. De 72-jarige wethouder is door een inwoonster van Almere beschuldigd van verkrachting. De motie van wantrouwen werd door zijn eigen partij, de Almere Partij, ingediend. Nieuwe CAO voor schoonmakers utrecht De werkgeversorganisatie OSB en de industriebonden van FNV en CNV hebben de afgelopen nacht een principe-ak koord bereikt over een nieuwe CAO voor de 150.000 werknemers in de schoonmaakbranche. Er is overeenstemming over een col lectieve regeling, die de toekomstige arbeidsongeschiktheidsuit keringen aanvult tot zeventig procent van het laatst verdiende loon. De herverzekering wordt ondergebracht bij het bedrijfs pensioenfonds, in een pakket waarvan ook de VUT- en de pen sioenregeling deel uitmaken. De premie van één procent wordt gedeeld door werkgevers en werknemers. De lonen gaan in to taal met 3,75 procent omhoog. Verkiezingen toch in krokusvakantie den haag De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden op 2 maart 1994 gaan gewoon door. De Kamer heeft gisteren een mo tie van D66 en WD verworpen, waarin deze oppositiepartijen het kabinet vroegen de raadsverkiezingen uit te stellen. In het noorden en midden van het land hebben de scholen krokusva kantie. Tweede Kamer stuurt aan op parlementair onderzoek AN P Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst den haag gpd De Tweede Kamer vindt dat minister Maij-Weggen (ver keer) te snel en onzorgvuldig heeft gereageerd op het plan om de Betuwelijn ondergronds aan te leggen. De minister is daarom gevraagd vóór de zomer alsnog met een zorgvuldige en gedetailleerde reactie te komen. den haag gpd De politiek overweegt voorts een diepgaand parlementair onderzoek naar de vele onze kerheden die er nog zijn over de Betuwelijn. Aanleiding zijn on der meer de vele protesten van omwonenden en de manier waarop Maij het alternatieve voorstel voor ondertunneling van de goederenspoorlijn tus sen Rotterdam en Duitsland van tafel veegde. Voorzitter Biesheuvel (CDA) van de vaste kamercommissie voor verkeer vindt dat de Kamer nu nog te weinig houvast heeft om een beslissing te nemen. „De minis ter beroept zich op allerlei on derzoeken die wij niet kennen", aldus de CDA'er. Biesheuvel gaat een voorstel doen voor een diepgaand on derzoek. De andere fracties zul len het voorstel zeker steunen. Volgens WD-kamerlid Blaauw zal het onderzoek door de ka merleden zelf worden uitge voerd. „De zwaarte gaat in de richting van een parlementaire enquête", aldus Blaauw. Het af gelopen weekeinde pleitte VARA-voorzitter en PvdA'er Marcel van Dam, tevens oud voorzitter RSV-enquête, al voor een dergelijke onderzoek. Alle fracties hekelen de non chalante wijze waarop Maij het alternatieve plan van tafel veeg de van de provincies en ge meenten in het gebied waar de Betuwelijn komt te liggen. Zij zei gisteren nog in deze krant dat de studie van de Delfse hoogleraar Van der Hoorn naar ondertunneling zes weken te laat was. omdat de ministerraad vrijdag al een definitief tracé wil aanwijzen. „Dat was niet verstandig van de minister", aldus de PvdA'er Feenstra. „De provincies heb ben immers veel geld in het on derzoek gestopt. Hij noemde het een „zeer ongelukkige start van de besluitvorming". PvdA en CDA willen dat Maij vóór de zomer alle alternatieven voor het Betuwe-tracé op een rijtje zet. Naast geheel of ge deeltelijke ondertunneling gaat het om een spoorlijn op palen en het verdiept aanleggen in een V-vormige bak. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn verdeeld over het de fensiebudget voor de komende jaren. De PvdA sluit verdere be zuinigingen op het leger niet uit. Een kamermeerderheid van CDA, WD. de kleine christelijke partijen en defensieminister Ter Beek zijn daar fel tegen. PvdA-kamerlid Van Traa wil negenhonderd miljoen gulden bezuinigen op Defensie, bleek gisteren tijdens de behandeling van de Prioriteitennota in de Kamer. Hij wil maar 36 helikop ters voor transport- en ge vechtsdoeleinden bestellen in plaats van de 57 van Defensie. CDA en WD vinden de aan schaf van deze helikopters ech ter „essentieel" voor het welsla gen van de zogeheten luchtmo biele brigade. Van Traa sugge reerde dat Nederland ook kan kiezen voor een niet-volledige krijgsmacht, zodat ons land zich wel moet specialiseren op be paalde deelterreinen. Ter Beek mag van een kamer meerderheid niet te snel over tollig militair materieel weg doen en hij moet zijn beleid re gelmatig laten toetsen. DEN HAAG GPD met de lobby van Verkeer en Waterstaat om transferia te bouwen die niet aan de criteria voldoen. Ook zeggen de drie het onduidelijk te vinden wie het onderzoek, de aanleg en de ex ploitatie moet betalen. Wat de gevolgen voor de voortgang van het project zijn, is niet bekend. Kansrijke loca ties zijn: Leiden A44 (waar een carpoolplaats en overstaphalte voor NZH-bussen zou moeten komen), Utrecht West raven, Krimpen aan den IJssel, Hei- nenoord, Breda Prinsenbeek, Amsterdam Bijlmeren Zwolle. Het Transferia-project van het ministerie van verkeer en wa terstaat is gesprongen. Het pro ject behelst de aanleg van 'com fortabele overstappunten van de auto op het openbaar ver voer'. Van de vier deelnemers hebben er drie afgehaakt: de NS, de ANWB en Streekvervoer Nederland. Alleen het departe ment zelf zit nu nog in de pro jectgroep. Volgens het blad Openbaar Vervoer hebben de drie uitge treden partijen grote moeite Istanbul Tot grote hilariteit van omstanders liet een ontspannen premier Ruud Lubbers zich gisteren in het Turkse Istanbul een oud-Hol lands kapje op het hoofd zetten. Vervolgens maakte hij een rondedans met de Nederlandse Babbelaars, een groep jongeren die in het ka der van een internationaal jeugdfestival in Tur kije is. De premier, die maandag zijn officiële besprekingen met de Turkse regering had af gerond, zei gisteren tijdens de opening van een tentoonstelling over de betekenis van de tulp in de Turkse en Nederlandse kunst dat Turkije een 'onlosmakelijk onderdeel' is van de Europese Gemeenschap. Hij noemde de tulp 'een schakel tussen twee culturen'. Hij doelde op de introductie vier eeuwen geleden van de oer-Nederlandse tulpebol door de Ottomaanse Turken. Lubbers bezocht gisteren historische en toeristische attracties in Istanbul en woonde een banket bij dat ter ere van hem in een oud paleis werd gegeven. foto reuter amsterdam/den haag anp-gpd De autobranche, verenigd in Bovag en RAI, vindt dat er geen enkele reden is het privégebruik van lease-auto's zwaarder te be lasten. In een reactie op dat voornemen van minister Maij van verkeer wijzen de organisa ties op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waar uit blijkt dat mensen met lease auto's privé minder kilometers rijden dan mensen met een ei gen auto. Uit een onderzoek van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), dat vorig jaar is gehouden, is geble ken dat werknemers op grote schaal rommelen met hun aan gifte voor de inkomstenbelas ting. Op basis van het onder zoek denkt de belastingdienst zeker honderd miljoen gulden extra aan belastinggeld te kun nen innen, inclusief" boetên en rente. den haag gpd Rode Khmers beroven mariniers PvdA beticht Ter Veld van onwil den haag anp Acht Nederlandse mariniers van de VN-troepen in Cambodja zijn maandag bestolen door de guerrillabeweging Rode Khmer. Ongeveer vijftig Khmer-solda- de Postbank Leenlijn voert uw gegevens in de computer in en belt u terug ten dwongen de patrouille on der bedreiging met onder meer anti-tankwapens de verbin- dingsapparatuur en persoonlij ke eigendommen af te staan. Bij het incident is niet geschoten en er zijn geen gewonden geval len. De marinierspatrouille van de G-compagnie moest van de Kh mer-strijders ook haar wapens inleveren, maar weigerde dit. Het incident deed zich voor in het dorp Prasat in het district Sisophon. den haag gpd De PvdA-fractie in de Eerste Ka mer beticht haar partijgenoot en staatssecretaris, Elske Ter Veld (sociale zaken), van poli tieke onwil. Volgens de fractie weigert de bewindsvrouwe seri eus te onderzoeken of het WAO-gat voor gahandicapten en chronisch zieken kan wor den gerepareerd. De fractie neemt daar geen genoegen mee. „De staatssecretaris wil het gewoon niet. Wij hebben een ander politiek standpunt al dus PvdA-senator Van de Zand- schulp namens zijn fractie. Vol gens Van de Zandschulp drei gen enkele tienduizenden ge handicapten en chronisch zie ken die nu nog werken, straks in het WAO-gat te vallen. Zij kun nen geen eigen verzekering af sluiten omdat de verzekeraars hen niet accepteren. Als er dan geen reparatie is via de CAO zijn de betrokkenen de klos. Simons de eigen bijdragen gaan innen. Behalve voor mensen die gebruik maken van de diensten van de kraamhulp, wijkzuster of gezinshulp geldt de eigen bij drage ook voor degenen die tij delijk in een verpleeghuis wor den opgenomen. Simons wil de eigen bijdrage zo eenvoudig mogelijk houden en heeft daarom vier inkomens groepen bepaald: de minima, mensen met een inkomen iets boven het minimum die een maximale bijdrage betalen van honderd gulden per maand en mensen met een modaal inko men die 350 gulden per maand moeten betalen, en de boven- modalen. Mensen die gebruik maken van gezinszorg en kruiswerk moeten een inkomensafhankelijke bij drage gaan betalen van mini maal vijftig en maximaal dui zend gulden per maand (bij een bruto inkomen van meer dan 48.000 gulden per jaar). Dat heeft staatssecretaris Si mons van volksgezondheid in een brief aan de Ziekenfonds raad en de Tweede Kamer ge schreven. Met de eigen bijdrage wil Simons de vraag naar thuis zorg beperken. De Landelijke Vereniging Thuiszorg is tegën het plan. Verzekeraars kunnen volgens Rabbae over kandidatuur met Brouwer voor lijsttrekkerschap GroenLinks: Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. om u te vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is, krijgt u het contract thuisgestuurd en vervol gens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leenlijn is door de weck bereikbaar van U vertelt dan uw giro- 8.15 tot 21.00 uur en op zater- nummer, uw netto-inkomen dag van 9.00 tot 12.00 uur. Een thuisbankier wèl, die belt even met dè Postbank Leenlijn. Een thuisbankier belt en uw maandelijkse vaste Met andere woorden: voor een lening gewoon even lasten en hoeveel u wilt lenen als u voor de makkelijkste weg met de Postbank Leenlijn: (058) 952345. en de gewenste looptijd. Een medewerker van kiest, kiest u meteen voor de beste. POSTBANKièi) Thuisbankieren doe je met de Postbank. DEN HAAG GPD Hij wilde nooit lid worden van een politieke partij, want dat zou zijn werk hebben geschaad. Ook nu is hij geen lid van GroenLinks geworden. Maar hij heeft zich wel, samen met Ina Brouwer, kandidaat gesteld voor het lijsttrekkerschap van deze partij. Mohammed Rabbae (51). Marokkaan, 25 jaar in Ne derland en directeur van het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB). Gisteren maakte hij zijn de buut in de Nederlandse politiek. Een opmerkelijke overstap. Rabbae: „De laatste tien jaar heb ik verschillende momenten gehad waarbij de keuze voor de politiek aan de orde was. Ik heb steeds voor mijn werk bij het NCB gekozen. Ik dacht dat mijn werk daar meer waarde had. Ook in 1989 ben ik door Ina ge vraagd, maar heb toen nee ge zegd." Waarom heeft hij nu 'ja' ge zegd? „Ik werk nu 25 jaar voor de migranten in Nederland. Voor mijn geweten is de tijd ge komen de overstap te maken. Er zijn genoeg talenten om mijn werk bij "het NCB voort te zet ten." Waarom GroenLinks? „Zij hebben mij het eerst benaderd. Ik herken mij ook in Groen Links. In de ideeën over het op komen voor kansarmen, de Derde Wereld, het milieu, de sociale solidariteit en het toe werken naar een multi-culturele samenleving. Politiek, ideolo gisch en maatschappelijk kan ik mij volledig in GroenLinks her kennen. Ik was tegen de Golf oorlog. GroenLinks was de eni ge partij die daar ook afstand van nam." Toen hij door de afdeling Ha ren (Groningen) werd gevraagd mee te doen aan de verkiezin gen in 1994, maakte hij de ba lans op. „Mijn conclusie was dat ik als persoon bepaalde voordelen had. Ik ben nieuw en dat kan positief werken. Aan de andere kant zag ik ook nadelen. GroenLinks zou een minderhe- denpartij kunnen worden. Dus ben ik gaan zoeken naar een constructie die de voordelen had, maar de nadelen niet. En dus ben ik naar Ina gestapt. Wij kennen elkaar al jaren. Wij kun nen elkaar verrijken en corrige ren. Wij zijn gelijkwaardige partners die de rollen even wichtig kunnen verdelen." Ina Brouwer noemt het duo „een experiment". Zowel Rab bae als zij is generalist en heeft ervaring met maatschappelijke problemen. Toch gaan ze de ta ken verdelen. Rabbae gaat de dagelijkse kameragenda doen. Brouwer zal aan de lange ter mijnvisie werken. De gfote, voor GroenLinks herkenbare projecten. Rabbae noemt het woord 'to taalvoetbal'. „Zowel naar voren als naar achteren" zullen hij en Brouwer gezamenlijk optrek ken. Als het aan Rabbae ligt, zal GroenLinks onder hun leiding geen oppositie voeren om het oppositie voeren alleen. De par tij zal zich meer op de inhoud van haar ideeën manifesteren. Het is overigens nog helemaal niet zeker dat Brouwer en Rab bae de partij zullen trekken bij de verkiezingen. Onlangs stel den ook Paul Rosenmöiler en Leonie Sipkes zich als duo-lijst trekkers beschikbaar. Daarvoor was de kandidatuur bekend ge worden van senator Wim de Boer. Gronings gemeenteraads lid Ineke van Gent en het Rot terdamse gemeenteraadslid Herman Meijer. „Het is een ris kante bezigheid", erkent Brou wer. Op de vraag waarom het duo Rabbae-Brouwer beter zou zijn dan de andere kandidaten, ant woordt Rabbae: „Wij zetten ons niet af tegen wie dan ook. Bij GroenLinks zitten alleen goede mensen. Maar de politiek wil de contacten met de samenleving aanhalen. Wij staan met één poot in Den Haag (Brouwer) en de andere daarbuiten. Dat is een voordeel bij het contacten leggen." Mohammed Rabbae en Ina Brouwer presenteerden zich gisteren op een persconferentie als kandidaten voor een duo-lijsttrekkerschap van GroenLinks. foto anp ed oudenaarden 'Geen lijsttrekker? Geen kamerlid' DEN HAAG GPD Als Ina Brouwer met Mohammed Rabbae lijsttrekker van GroenLinks wordt, wil zij ook fractievoorzitter worden. Wijst de partij hun kandidatuur af, dan wil Brouwer na de kamerverkie zingen van mei '94 niet terugkeren als gewoon kamerlid. Dat zei zij gisteren op de persconferentie ter gelegenheid van de bekendmaking van haar kandidatuur. Brouwer erkende dat het formeel de fractie is die na de ver kiezingen een voorzitter en een vice-voorzitter kiest Maar zij wil dat dit najaar al de afspraak wordt gemaakt dat de lijsttrek ker ook fractieleider wordt. Rabbae wil wel kamerlid worden als het lijsttrekkerschap niet doorgaat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3