Hoop op Franse heli's Stand van Zaken NU DUBBELDIK LEDER VOOR DE PRIJS VAN NORMAAL LEDER. De Zijl Bedrijven gaat uitbreiden Heineken en Coca Cola zien geen gat in nieuw blikje WOENSDAG 19 ME11993 25 ElNDERTVANDERK, ZAKELIJK Verhuizing LEIDEN - De Backup Service heeft een nieuw adres: Evert - senstraat 99, 2315 SK Leiden. Backup Servive is gespeciali seerd in advisering over en levering en ondersteuning van computers en randappa ratuur aan het midden- en kleinbedrijf in de regio. De nieuwe locatie heeft een rui mere showroom en is beter bereikbaar. Het telefoon nummer blijft ongewijzigd: 071- 144242. Autopoetsmarkt ALPHEN AAN DEN RIJN - Shop service Center bv uit Alphen aan den Rijn brengt de autowas 'Colorcote 2000' op de Nederlandse markt. Colorcote 2000 is een duur zaam gekleurde autowas, die de oorspronkelijke kleur van de lak beter laat uitkomen. De was is binnenkort ver krijgbaar bij automaterialen- zaken en benzinestations. Een flacon van 473 ml. kost 29,95 gulden. Vakantiewerk LEIDEN/REGIO - De CNV- jongerenorganisatie begint dit jaar haar vakantiewerkac tie met het verspreiden van 200.000 exemplaren van de vakantiewerkkrant 'Debuut'. Daarin staat alle informatie over 'regels en rechten, pe gels en plichten'. Verdere in formatie verschaft het regio kantoor op de Haagweg in Leiden, tel. 071-320323. Order Luchtmobile Brigade belangrijk voor toekomst Schreiner Airways Het zijn spannende tijden voor Schreiner Airways, het Leidse luchtvaartbedrijf dat voor éénderde eigendom is van de KLM. De toekomst van Schreiner wordt name lijk mede bepaald door het besluit over de aanschaf van de nieuwe transport helikopters voor de Neder landse Luchtmobiele Brigade, het nieuwe para depaardje van het leger. Wordt het de Cougar MK 2 van het Franse Eurocopter, waarvan Schreiner agent is, of de Amerikaanse Black- hawk? HENNY VAN EGMOND Tot voor kort lag de Cougar ver achterop in de strijd om de or der met een waarde van pakweg 350 miljoen. Maar de laatste tijd is die achterstand goed ingelo pen, zo meent Gus Nolten, di recteur van de handels- en in- dustriepoot van Schreiner. „Nu schat ik onze kansen op fifty-fif- ty-" De Nederlandse Luchtmobiele Brigade past bij het nieuwe ka rakter van het leger, waarbij steeds vaker snelle eenheden worden ingezet bij brandhaar den over de hele wereld. In oor logstijd telt de brigade ruim drieduizend man die voor snel le, tactische manoeuvres wordt ingezet. En dus moeten de manschappen snel kunnen Gus Nolten, directeur van de handels- ty." worden verplaatst: met helikop ters. Inmiddels is al een aantal tweedehands Chinook-helikop ters aangeschaft. Zware trans porthelikopters afkomstig uit Canada, bestemd voor de lange afstand. Voor de korte afstand is een lichtere helikopter nodig. Daarvoor zijn de Cougar MK 2 en de Amerikaanse Blackhawk de twee belangrijkste kandida ten. Het gaat in eerste instantie om zeventien helikopters. Schreiner Airways heeft groot belang bij de aanschaf van de ROTTERDAM-ZUID IEIDERD0RP Sladionweg 39 C Meubelplein 8 Tel-010-4827765 Tel:. 071-416395 's wf him ceooim spimisr m iidhih nmimitn. Cougar, zegt Nolten. „De Ne derlandse luchtmacht heeft in het verleden zeventig Franse Alouette-helikopters aange schaft van Eurocopter. Wij leve ren daarvoor de onderdelen, doen de veldservice en het in- spectiewerk. Omdat de Alouette er langzaam uit gaat, is de aan schaf van de Cougar voor ons van belang. Wij hopen dan op nieuw dat werk te kunnen doen", vertelt Nolten. Maar ook voor Eurocopter, ei gendom van de Franse vlieg tuigbouwer Aerospatiale (60 procent) en het Duitse DASA (40 procent) is de leverantie be langrijk. Het hoopt met het Ne derlandse leger de eerste klant voor de MK 2 binnen te halen. Van de Cougar MK 1, zijn we reldwijd al 275 militaire uitvoe ringen verkocht. Voor de MK 2 moet de eerste klant nog wor den gevonden. Keuze De luchtmacht, die adviseert over de aanschaf van de heli kopters, kiest echter voor de Blackhawk. Vooral omdat het gemakkelijker is bij gezamenlij ke oefeningen met het Ameri kaanse leger, dat van dezelfde helikopter gebruik maakt. De landmacht wil liever de Cougar MK 2, omdat ze nauwer wil sa menwerken met de Franse luchtmobiele brigade, de Force d'Action Rapicle. Hoewel in de fabriek van Eu rocopter op het vliegveld Marig- nane nabij Marseille nadrukke lijk op de technische superiori teit van de Cougar MK 2 wordt gewezen, beseft Jean-Francois LEIDEN .RUDOLF KLEUN De Leidse wethouder H. de la Mar heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de uitbrei ding van de bonbon-inpakfa- briek van De Zijl Bedrijven (DZB) op industrieterrein Roomburg. Met de uitbreiding is een investering gemoeid van anderhalf miljoen gulden. Na voltooiing werken er straks 160 in plaats van 140 mensen. Het oppervlak van de fabriek groeit van 3000 naar 4.500 vierkante meter. De inpakfabriek is drie jaar geleden opgezet in samenwer king met chocoladefabriek Ba ronie-De Heer en heeft nu een omzet van 1,8 miljoen per jaar. Dat moet groeien tot 2,3 mil joen. De uitbreiding met pro- duktie- en expeditieruimte en een kantine was al van meet af Gemeente, Baronie-De Heer en DZB begonnen indertijd aan het project in de verwachting dat het ministerie van sociale zaken ook ongeveer zes miljoen gulden aan geld uit de sociale vernieuwing zou bijdragen. Vol gens het ministerie waren de af spraken daarover verkeerd geïn terpreteerd door Leiden. Het weigerde de bijdrage te betalen. DZB, de sociale werkvoorzie ning voor Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude slaagde er uiteindelijk in die te genvaller op te vangen. Direc teur G. Bovens: „Wij hebben nog het geluk dat we een voor delig resultaat halen. We zijn daar heel blij mee, als het niet goed was gegaan had de ge meente met een gigantisch gat gezeten." Behalve met de chocoladefa briek, breidt De Zijl Bedrijven binnenkort ook nog uit met een administratief centrum. Dat bietd werkgelegenheid aan zwaar lichamelijk gehandicap ten. Het centrum richt zich op tekstverwerking en op het be heer van bestanden, zowel voor DZB zelf als voor derden. Het idee ervoor ontstond nadat een aantal mensen een automatise ringsopleiding had gevolgd in Delft. Bovens: „Daar waren ook Leidenaars bij. Het bleek dat die heel moeilijk aan de slag kwa men in het bedrijfsleven. Daar om zijn wij daar ingesprongen." Bij DZB werken nu duizend mensen in een groot aantal sec toren. In 1990 waren dat er nog 830. Die groei ws volgens Bo vens uitsluitend mogelijk dank zij de relatief goede resultaten die DZB wist te behalen. Nieu we arbeidsplaatsen moet een werkvoorziening namelijk de eerste twee jaar helemaal zelf fi nancieren. Bovens voorziet gro te problemen als het rijk verder bezuinigt op de sociale werk voorziening. „Nu al hebben an dere werkvoorzieningen het moeilijk. Als de bijdrage per ar- beidsplaats verder teruggaat, komen wij ook in de rode cij fers." Hij wijst er daarbij op dat als gevolg van onder andere de WAO-maatregelen de belang stelling om bij DZB te werken sterk groeit. „Jaarlijks sollicite ren 500 mensen hier. Op zich zou het helemaal niet gek zijn om net als bij werkgelegen heidsprojecten uitkeringsgeld te gebruiken voor het creëren van nieuwe arbeidsplaatsen. Uitein delijk wordt hier wel degelijk geproduceerd en levert dat dus een besparing op." Bigay, president-directeur van de Eurocopter-groep dat het daarom niet gaat. Compensa tie-orders en politiek, dat zijn de drijfveren. „Wij zullen zoveel mogelijk orders plaatsen in Nederland. Lange termijn contracten voor de produktie van onderdelen, niet alleen voor de helikopters die door Nederland worden be steld, maar voor alle helikopters van dat type." Volgens Bigay kan deze vorm van compensa tie veel meer opleveren dan de ruim 300 miljoen die de heli kopters kosten. Inruil De Eurocopter-baas is er heilig van overtuigd dat Nederland de Cougar koopt. Ook omdat de Nederlandse overheid voor 200 miljoen gulden deelneemt in de ontwikkeling van een volgende generatie helikopters, de NH 90 die de opvolger van de Cougar moet worden. Fokker ontwik kelt en maakt voor deze nieuwe helikopter onderdelen. „Koopt Nederland een andere helikop ter dan de Cougar, dan kiest het tegen Europa, dan is het de eer ste stap uit het NH 90-project. Dat is voor ons duidelijk", aldus Bigay. Zolang er onzekerheid is over de aanschaf, blijft de spanning bij Schreiner. „Zelfs als de keus op de Cougar valt, staat nog niet vast dat wij de opdracht krijgen voor het leveren van onderde len en de inspectie. Maar we gaan nu al keihard achter ande re opdrachten aan, zodat we aanvullend werk vinden", zegt Nolten. Starters vaak gedwongen eigen baas DEN HAAG GPD Elke werkdag worden in Neder land 180 bedrijven uit de grond gestampt. Meer dan de helft daarvan is echter binnen een paar jaar weer verdwenen. Dat ligt vooral aan een 'uitermate slechte' voorbereiding, die de gemeenschap jaarlijks meer dan zes miljard gulden kost. Dat stelt hoofdredacteur Robert J. Blom van het Nederlands Fail- lissementenregister in een on derzoek onder startende onder nemers. Blom verwierf eerder bekendheid met zijn onderzoe ken en publikaties over faillisse menten in Nederland. Bijna de helft van de jaarlijks 40.000 nieuwe ondernemers heeft 'noodgedwongen' een ei gen bedrijf opgezet. Door (na derende) werkloosheid of ande re uitkeringssituaties zagen zij geen andere mogelijkheid dan voor zichzelf te beginnen. „De ze meestal wat oudere personen (35+) vluchten als het ware in het zelfstandig ondernemer schap", zo stelt Blom in zijn boek 'Ondernemer worden/on dernemer blijven', verleden week verschenen bij het Haagse bureau Graydon, dat ook het Faillissementenregister uitgeeft. De voorbereiding van veel as pirant-ondernemers is volgens de auteur uitermate slecht. Aan een ondememersopleiding wordt niet gedacht en ze nemen zich nauwelijks de moeite even bij Kamer van Koophandel of adviseurs te rade te gaan. Daar door is de kans van slagen ge ring: nog geen veertig procent weet, soms met moeite, te over leven. De rest stopt of gaat op de fles. Hierdoor wordt elk jaar naar schatting 6,2 miljard gul den aan kapitaal vernietigd, welk bedrag op het bordje van het bedrijfsleven en de belas tingbetaler komt. Aan de inzet ligt het volgens Blom niet. Nieuwe onderne mers maken werkweken van soms 85 tot 100 uur. En in vier van de tien gevallen springt de levenspartner nog eens 21 uur per week bij. Nog enkele in het oog sprin gende conclusies: 60 procent spreekt over een slechte ver standhouding met de bank, 68 procent klaagt over het belas tingklimaat en 52 procent vindt Nederland een 'onvriendelijk ondernemersland". Volgens Blom valt de starters zelf echter ook heel wat te ver wijten. De meerderheid heeft geen kaas gegeten van kosten beheersing, doet niets aan de vaststelling van kredietwaardig heid van de debiteuren en weet niets over failliet-gaan. De meesten hadden ook een veel te rooskleurig beeld over het zelf standig ondernemerschap, stelt Blom: „Bijna 56 procent van de starters geeft toe het eigen be drijf te hebben opgericht in de hoop daarmee rijk te kunnen worden". M Een sluitende aanpak Met spanning sla ik elke dag de krant open, welke kant gaan we nu weer op? De laatste tijd wordt veel informatie gegeven over de (ar beidsmarkt) positie van jongeren. Vanzelfsprekend ge zien de enorme gevolgen die onder meer het afschaffen van bijstand voor jongeren tot 21 jaar heeft. De oplos sing voor deze bezuinigingsoperatie wordt gezocht in de uitbreiding van de JWG (Jeugd Werk Garantiewet) naar de marktsector. Stond bij de invoering van de wet het verrichten van werk op extra gecreëerde arbeidsplaatsen in de collectie ve sector centraal, nu lijken vakbonden en werkgevers organisaties bereid ook de marktsector open te stellen. Uitgangspunt is dat de JWG-werkplek niet concurrentie vervalsend mag werken en reguliere arbeidsplaatsen niet worden verdrongen door het aanstellen van JWG'ers. Kunt u zich voorstellen hoe dat in de praktijk zal wer ken? Neem een willekeurig groot winkelbedrijf. Men heeft een personeelsbezetting bestaande uit een aantal vaste fulltime medewerkers, een aantal medewerkers met een parttime dienstverband en een aantal mede werkers met een oproepcontract. Dit alles gebaseerd op de telken die moeten worden uitgevoerd om de organisa tie zo goed mogelijk te laten functioneren en een (liefst zo hoog mogelijk) rendement te behalen. De CAO voor het groot winkelbedrijf regelt de beloning voor het per soneel. Weer even terug naar de praktijk. Omdat het bijna on mogelijk is, gezien de veelheid van dienstverbanden bin nen het bedrijf, een goede controle uit te voeren, tekent de werkgever een verklaring dat de JWG-werkplek bo venop de bezetting is geplaatst. De jongere gaat aan de slag en ontvangt daarvoor van de stichting waar hij/zij officieel in dienst is het wettelijk minimumloon!!). Hij of zij doet hetzelfde werk als zijn of haar (wellicht even oude) collega. De JWG'er kost het bedrijf echter niets! Uit bedrijfsmatig oogpunt gezien een interessant gegeven. En voor de jongere? Gaat die nu enthousiast dat werk doen voor het minimumloon? Dit in de wetenschap dat degelijke vacatures vaak langer dan noodzakelijk openstaan omdat maar moeizaam jongeren te vinden zijn die dit werk voor het CAO-loon willen doen? Ik hoor u denken, anders zitten ze maar thuis, nu doen ze er wat voor! Daar heeft u dan gelijk in. Omdat we denken dat mis bruik wordt gemaakt van ons sociale stelsel, besluiten we niet degenen die misbruik maakt aan te pakken, maar een stelsel dat in tientallen jaren is opgebouwd om een (evenwichtige/rechtvaardige) inkomensverdeling tot stand te brengen, over boord te gooien door opnieuw een laag minimumloners op de arbeidsmarkt te laten toetreden. En wanneer gaan we weer praten over de verlaging van het wettelijk minimumloon? Misbruik maken van ons sociaal stelsel is laakbaar en moet zwaar worden gestraft. Of het afschaf fen van bijstand voor iedereen en het openstellen van de marktsector voor werk op mini mumloonniveau een oplossing biedt, is iets dat op z'n minst zorgvuldig onderzocht moet worden. Ondertussen blijven veel plaat sen in het leerlingenstelsel (leer werkovereenkomst!) openstaan en blijven vacatures met een Karen van Grunsven, sterke leeftijdsbeperking moei- directeur van het ar- lijk vervulbaar. beidsbureau Leiden In verband met Hemelvaartsdag verschijnt 'Stand van Zaken' deze week alleen vandaag. De column van de gastschrijver verhuist daarom van vrijdag naar van daag, terwijl de rubrieken 'het ambacht' en 'eigen baas' vervallen. Deze worden volgende week gewoon voortgezet op respectievelijk woensdag en vrijdag. Traditioneel lipje krijgt voorkeur boven doordrukopening U MUIDEN/ZOETERWOUDE Heineken en Coca Cola zullen een door Hoogovens in IJmui- den ontwikkeld nieuw blikje niet in produktie te nemen. De concerns willen wel graag een volledig stalen exemplaar om dat dat volledig opnieuw is te gebruiken, maar ze voelen niets voor het revolutionaire deksel met doordrukopening. Beide concerns geven de voorkeur aan het traditionele lipje. De meeste blikjes in Nederland en veel andere Europese landen zijn van staal maar hebben een aluminium deksel dat met een lipje kan worden openge scheurd. Hoogovens ontwikkel de enkele jaren geleden een sta len deksel met een nieuwe slui ting waarbij het lipje werd ver vangen door twee in te drukken rondjes. Tot nu toe heeft alleen Bavaria voor de frisdrank 3ES dat nieuwe blikje in produktie genomen. Dat komt neer op ze ventig miljoen exemplaren per jaar. Hoogovens is inmiddels toe aan de derde versie van het blikje. De vorm is aangepast, het deksel is kleiner en het staal dunner. De nieuwste blikjes we gen nog maar 26 gram en bin nen twee jaar verwacht het staalbedrijf dat tot twintig gram terug te kunnen brengen. De nieuwe vorm ontwikkelde Hoogovens in samenwerking met Heineken en Coca Cola Ne derland, twee grote klanten van het IJmuidense staalbedrijf. Beide fabrikanten hebben toegezegd op het volledig stalen blikje over te stappen, maar het stalen deksel van Hoogovens met de doordrukknopjes bevalt slecht in de praktijk. „Zeker voor bier is dat systeem niet goed te gebruiken, omdat het moeilijk drinkt en je snel een ijzersmaak krijgt." oordeelt een verpakkingsdeskundige van Heineken. „Voor ons bestaat een stalen deksel nog niet. Ook bij Coca Cola is het Hoogovensdeksel niet goed uit de test gekomen. „Zolang je het blikje recht houdt is er niets aan de hand. Maar in de praktijk houden de meeste mensen een blikje een beetje scheef en in enkele gevallen spuit de cola na het indrukken van de rondjes eruit. Mopperende klanten kun nen we ons vanwege de enorme concurrentie absoluut niet ver oorloven," zegt een woordvoer der. Toch hoopt Coca Cola als marktleider binnen enkele jaren over te stappen op een volledig stalen blikje. „Staal heeft de unieke eigenschap dat je het met een magneet uit het huis vuil haalt, waarna Hoogovens het kan hergebruiken,' ver klaart een woordvoerder. „In Duitsland en bij onze blikjesfa brikant TDV wordt nu gewerkt aan een stalen deksel met toch Neo een lipje- Het duurt nog wel enkele jaren voordat we het daadwerkelijk invoeren omdat de produktielijn moet worden aangepast. Voor Hoogovens is het ook goed nieuws, omdat die tenslotte het staal levert." Bij Heineken is die nieuwste nntwiUi ling ook bekend. Deze zomer worden laboratorium proeven genomen met blikjes met een deksel voorzien van een stalen lipje. Bepalend voor eventuele invoering is dat het bier geen ijzersmaakje krijgt. Wethouder Hans de la Mar van sociale zaken sloeg samen met een medewerker van DZB gisteren de eerste paal voor de uitbreiding van de bonbon-inpakfabriek op Roomburg. foto hielco kuipers Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplele SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avilouno), Alphen a/d Rijn, of mook een ofsprook: lel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25