Cadmium in nieren grofwild De Kennemerduinen helemaal voor jezelf te luisteren naar SieMatic Over leven GEBIOLOGEERD Kritisch Faunabeheer: actie tegen vossejacht WOENSDAG 19 ME11993 Veluwe vervuild met zware metalen CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAU. 071 161352 arnhem cpd ,,De Veluwe is vervuild met cadmium", stelt bioloog ir. J. Wolkers vast. De Utrechtse geleerde komt tot deze con clusie nadat hij in de nieren van de Veluwse wilde zwij nen en edelherten hoge concentraties cadmium aantrof. Hoeveelheden die volgens de bioloog een goede graad meter voor de vervuiling van het leefgebied zijn en die gevolgen kunnen hebben voor de consumptie van orga nen van Veluws grofwild. staan aan dit zware metaal. „De gevolgen voor dieren hebben we nog niet kunnen vaststellen, maar het is niet ondenkbaar dat de dieren, naarmate ze ouder worden, met zware nierproble men te kampen krijgen", aldus Wolkers. Het bij wilde zwijnen en edel herten aangetroffen cadmium kan gevolgen hebben bij de consumptie van hun organen. Tijdens het verorberen van een portie edelhertnieren van 200 gram, wordt de norm van de Wereld Gezondheids Organisa tie 4 tot 20 maal overschreden. „Gigantisch", meent Wolkers, „maar bij wilde zwijnen is het nog extremer. Bij eenzelfde por tie wordt daar de limiet 5 tot 40 maal overschreden". Verontrus- Wolkers onderzocht de relatie tussen de conditie van wilde zwijnen en edelherten en de sa menstelling van hun bloed, or ganen en spieren. Vandaag pro moveert hij hierop aan de Fa culteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. De bioloog registreerde de concentraties van verschillende zware metalen, waaronder cad mium, in de organen van Ve luwse wilde zwijnen en edelher ten. Jonge zwijnen en herten (tot vijf jaar) bleken in hun nie ren een hoge concentratie cad mium te hebben. Het feit dat deze concentratie toenam met de leeftijd van de dieren wijst er op dat deze dieren ernstig bloot Ziekten en plagen in de moestuin boxtel Voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel houdt zaterdag 5 juni een cursus 'Ziekten en plagen in de moestuin'. De cursus begint om 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. De prijs voor de cursus bedraagt 70 gulden inclusief lesmateriaal en een ecologische lunch. Meer informatie telefoon 04116 - 84921. Zanglijster in gevaar zeist» Het gaat volgens de Vogelbescherming niet goed met de zanglijster in Nederland. Uit tellingen van het aantal broedparen gedaan door de Samenwerkende Organisaties Vogelbescher ming Nederland blijkt dat de zanglijsterstand vanaf 1984 met 24 tot 50 procent is gedaald. Waarschijnlijk broeden er op dit moment zo'n 100.000 tot 125.000 paren. Tien jaar geleden waren dat er nog 125.000 tot 200.000. tende getallen, die het volgens de bioloog noodzakelijk maken dat er meer onderzoek op dit gebied wordt gedaan. „Het geluk met cadmium is dat het hoofdzakelijk in de lever en de nier wordt opgeslagen", weet Wolkers. „In vlees is het minder verontrustend, wild is goed eetbaar. Het is wel belang rijk de inwendige organen te vermijden", waarschuwt hij, „want die zitten vol cadmium. Bij regelmatig eten van deze or ganen loop je het risico proble men met je nieren te krijgen". De vervuiling van de Veluwe heeft veel grotere vormen aan genomen dan verwacht. Wol kers legt een link met de Bra bantse Kempen, die onder de rook van een aantal chemische fabrieken liggen. „Kempen is eveneens vervuild", legt hij uit. „Als je naar de concentratie cadmium bij dieren op de Velu we kijkt, moet je constateren dat die in dezelfde orde van grote is als in Brabant. Als je weet dat Kempen een chemisch afvalgebied is met een extra ho ge concentratie cadmium, is dat een tamenlijk grote belasting De Utrechtse bioloog ziet de industrie als grootste boosdoe ner. „De technologie om de uit stoot van industriële afvalstof fen te zuiveren is er, maar is he laas vrij duur", weet Wolkers. Volgens hem kiest men nu voor de 'verkeerde oplossing' door niet te reinigen. „Gevolg is dat de industrie zorgt voor een hoge cadmiumuitstoot, die door de lucht wordt getransporteerd en in met cadmium verontreinigde stofdeeltjes op de Veluwe neer daalt. Een trieste zaak". Duinen Zuid-Kennemerland een topgebied voor vlinders leiden monica wesselinc pend kippen op te vreten en hondsdolheid over te brengen. Dat valt allemaal nogal mee, meent de stichting. Bovendien zijn er eenvoudig maatregelen te treffen. Mensen die buiten wonen en pluimvee houden, kunnen met hekwerken, schrikdraad of een hond de vossen op een afstand houden. Vossen worden ook nogal eens gezien als een bedreiging voor de vogelstand. Onder zoek wijst volgens Kritisch Faunabeheer uit dat de opgeschrikte vogels elders broeden. De premie op dode vossen moet worden af geschaft. Op vossen met jongen mag in elk geval niet meer worden gejaagd en eigenlijk zou de jacht op vossen helemaal moeten worden verboden. Dat schrijft de Stichting Kritisch Faunabeheer in een brief aan staatssecretaris Gabor van landbouw, visse rij en natuurbeheer. De stichting voert een actie om de voor oordelen over vossen de wereld uit te hel pen. Er is een boekje geschreven over vos sen dat op grote schaal wordt verspreid. Gabor heeft het eerste exemplaar gekregen. Kritisch Faunabeheer hoopt dat meer ken nis over de vos leidt tot een 'vosvriendelij- ker regeringsbeleid Op de vos mag het hele jaar door worden gejaagd. Elke vos die bij het politiebureau wordt ingeleverd, levert 15 gulden premie op. Vossen worden ervan verdacht doorlo- Zuid-Kennemerland en de Am sterdamse Waterleidingduinen in het bijzonder behoren tot de zes rijkste vlindergebieden van Nederland. In de duinen tussen Zandvoort en De Zilk zijn maar liefst 29 verschillende soorten dagvlinders te vinden. In Ne derland zijn maar vijf andere gebieden waar zoveel soorten voorkomen. Vrijwilligers van de Vlinderwerkgroep Zuid-Kenne merland onderzoeken in sa menwerking met de Vlinder stichting de dagvlinders in de duinen van Zuid-Kennemer land. De Waterleidingduinen bleken tal van verrassingen te herbergen. Zo werden er op een van de telroutes maar liefst zeventig exemplaren geteld van de kleine vuurvlinder, een soort waarmee het elders in Nederland vrij slecht gaat. Ook de aardbeivlin- der bleek zich in het gebied op te houden. Deze vlinder komt doorgaans alleen maar voor in droge heidegebieden. met een bulldozer flora en fau na aan de kant schuift om een bouwwerk neer te zetten. Wel hebben altijd mensen ge probeerd in dit reservaat te rommelen. Frederik van Eeden schreef in 1867 al over versto ringen: „De Velser bosschen hebben veel van hun schoon verloren, sedert de doorgraving van het Amsterdamsche zeeka naal. De stilte en de eenzaam heid ontbreken er meer en meer: de fraaiste hoogten zijn geslecht. Het lieflijke, zwijgende rijk der planten moet plaats ma ken voor dat van den woelen den en tierenden mensch." Het winnen van drinkwater heeft de duinen natuurlijk geen goed gedaan. De directie heeft handig geprobeerd deze lelijke activiteit voor het publiek ver borgen te houden door de lange geasfalteerde dienstweg van het waterleidingbedrijf tot verbo den gebied te verklaren. Op de nieuwste kaart van de Kenne merduinen komt de weg niet eens voor. Dat gaat ook op voor het bijna ongerepte uitzicht. In alle windrichtingen is het genie ten, behalve de kant op van Hoogovens en van Zandvoort. Wie de flats en schoorsteenpij pen niet wil zien, kijkt gewoon een andere kant uit. De kaart van het gebied ont vouwt een reeks bizarre, tot de verbeelding sprekende namen. Van het Koevlak via de Grote Tobbe en het Spinnekoppen- vlak sjok je naar de Bruid van Haarlem. Eventueel met een ommetje naar de Bokkenberg. het Kaasvlak of de Ogenkuil. In het computertijdperk een Het nationaal park De Ken nemerduinen is toegankelijk met een dagkaart die bij de ingangen verkrijgbaar is via automaten of bij een kiosk. Ook zijn er jaarkaarten te koop. Huisdieren zijn niet toegestaan, bromfietsen ook niet, fietsen mag alleen op de fietspaden. Bij de ingangen Koevlak en Pamassia aan de Zeeweg en Bleek en Berg aan de Bergweg zijn grote terrei nen voor betaald parkeren. NZH-buslijn 82 stopt bij de ingangen op de Zeeweg. Bij de ingang Koevlak bevindt zich een informatiecentrum. Een aantal grote diorama's laten flora en fauna van het duinlandschap zien. Daar is ook een uitstekende platte grond van het gebied te koop. middeleeuws landschap door kruisen is een reis door de tijd. De recreant van vandaag sjouwt langs dezelfde eikenhakhout- bosjes als de achttiende eeuwse mens. Laatstgenoemde kwam niet voor een ommetje, maar voor zijn brood. Het eikenhak hout werd gekapt om de kachel brandende te houden en om er gereedschapsstelen van te ma ken. Forse, van onderaf vertakte eiken werden uitge/och/-om te dienen als gekromde spanten voorschepen. De middeleeuwer repte zich daarna weer snel de duinen uit. want hij kwam er niet voor zijn lol. Het zand kon vreselijk stui ven en de weg terug naar huis onvindbaar maken. Goed, het zand stuift niet meer zo erg, keurige bordjes geven aan !)oc veel kilometer het nog is naar de uitgang of naar zee. I n toph, met een beetje fantasie en af en toe de ogen wat dichtgeknepen, kan de wandelaar zich die mid deleeuwer wanen, met de dui nen helemaal voor zichzelf al leen. Volgende week woensdag: Jui chende vogels boven zinkend Waterland De nieren van wilde zwijnen op de Veluwe bevatten veel te veel cadmium. Bij consumpie wordt de norm van de Wereld Gezondheids Organisatie 5 tot 40 maal overschredenfoto archief Wij wassen ons dus te veel. Je ruikt het overal. De meeste mensen ruik je al op tien meter afstand aankomen. Ze zitten on der de shampoos, zepen en deodorants, die ze, liefst tweemaal daags, on der de douche afspoelen opdat er verse chemica liën aangebracht kunnen worden. De gemiddelde Nederlander gebruikt per dag voor tweehonderdvijf tig gulden aan drinkwater. Als je het omrekent in SPA-normen, tenminste. Met flessen Perrier zit je minimaal op het dubbele. Het is twee keer uw eigen gewicht, als u niet al te zwaar bent: 135 liter. Per persoon. Elke dag. Het water dat hier uit de kraan komt. voldoet aan de hoogste kwaliteitseisen die aan flesse- waterfabrikanten gesteld wor den. Wij spoelen er zelfs onze kleinste kleine behoefte mee weg (hup, weer zes liter). Zelfs de grootste gekgeworden idioot die per ongeluk schatrijk gewor den is zal nog aarzelen om de spoelbak van zijn plee met Per rier te vullen. Toch staan in ons land bijstandsmoeders en soortgelijke behoeftigen iets dergelijks te doen, elke dag weer. vele malen. Goed. Is dat erg? Natuurlijk niet. Laat wat na ons komt, als er nog wat na ons komt. maar stikken, het zal onze tijd wel duren. Wij hebben hooguit last van pure luxe: de waterbedrijven gaan de prijzen een beetje optrekken. Alles wat zij met veel moeite drinkbaar maken en wij door de wc trekken, wordt een pietsje duurder. Grutjes-nog-aan-toe, wat gaan we daar over klagen. Die schurken, hoe durven ze! bloemendaal theo van der kaau Recreatiedruk? Natuurgebieden overstroomd door bezoekers? Dringen in bos en duin? Het lijkt er op dat dit allemaal on- zinpraat is die wordt verspreid om de mensen thuis te houden. Wie op een doordeweekse dag om vijf uur een toegangskaartje uit de automaat trekt voor het nationale park de Kennemer duinen, heeft dit natuurgebied voor zichzelf. Op het moment dat half Ne derland zich in de heksenketel van het woon-werkverkeer stort om op tijd voor de warme hap thuis te zijn, liggen daar de breedste en gaafste duinen van het land als een oase van rust. Af 'en toe rept een fietser zich over het klinkerpad richting Pamassia en soms kruist een gekweld hijgende jogger het pad. De zijweg van een zijweg staat meestal garant voor abso lute rust, want in het mulle zand hebben de meeste men sen niets te zoeken. Juist daar krijgen de Kennemerduinen iets onwezenlijks. De wandelaar weet dat hij zich middenin de Randstad bevindt en toch krijgt hij de sterke indruk ver buiten Nederland te lopen. Het land schap is een groene zee, die ver der golft dan het oog kan rei ken. Het oor vangt alleen het ruisen van de bomen op en het kwinkeleren van de vogels. Er is geen enkel huis, geen meter as falt en geen mens te zien. Co lumnist Piet Grijs omschreef het landschap ooit als 'middel eeuws'. Tijdens een fietstochtje hallucineerde hij dat hij werd gegroet door een konijn aan de kant van de weg. De Kennemerduinen hebben de geruststellende uitstraling, dat ze nooit zullen veranderen. Zolang ze tenminste het stem pel blijven dragen van nationaal park. Het zandpad van bijvoor beeld het Ruige Gat naar de Dronkende! ligt er pakweg al een eeuw bij zoals het ligt en zal er zeker nog een eeuw zo bij blijven liggen. Slingerend over duintoppen en door valleitjes, het domein van de dieren. Bo men, struiken en planten zullen sterven en opnieuw opschieten, maar het is gelukkig uitgesloten dat op een slechte dag iemand ons vak moet ie niet alleen verstand van keukens hebben, je moet ook precies kunnen aan-(| ivoelen wat mensen willen Dal begint mei goed luisteren Pas als' - <<we al uw wensen en omstandig' ^heden kennen, en zelfs weten wat«<£ len hoe u graag kookt, kunnen we 'een werkelijk perfect advies geven Dat doen we in de vorm van leen I D een Individueel Design- ten compleet plan van de keuken' die voor u hef meest ideaal is Ook. budgettair |Wi| heten u graag welkom m onze showroom Voor een wederzi|dse kennismaking, om rond te kijken ens<^ ideeën op te doen en om hel ruim 180 pagina's dikke SieMatic keukenideeenboek te halen 'I Uelst een SieMalic Individueel Design' SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Goopend van 9 30-1730 uur Donderdag koopavond tol 21 uur Zaterdag van 9 30-17 00 uur I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23