Vervuiling industrie aangepakt 'Haal de bezem er nu doorheen, straks is het te laat' Afleiding en verleiding in wachtkamer ziekenhuis Randstad Onderzoek naar demonstratie studenten gaat maanden duren CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-161352 Strengere eisen provincie Zuid-Holland De luchtvervuiling door de industrie moet in het jaar 2000 tot iets meer dan de helft van het niveau van 1992 zijn teruggedrongen. De provincie Zuid-Holland gaat nog strengere eisen koppelen aan vergunningen voor de in dustrie. Daardoor moet de uitstoot van zwaveloxiden en stikstofoxiden sterk worden verminderd. Beide stoffen zijn veroorzakers van zure regen. LEIDEN MONICA WESSELINC De industrie is de belangrijkste verzuurder in Zuid-Holland, ge volgd door het verkeer. Van de totale industrie-uitstoot van verzurende stoffen, is 98 pro cent afkomstig van 27 grote in dustrieën, vooral gelegen in de regio Rotterdam. De grote ver vuilers mogen in het jaar 2000 beduidend minder overlast ver oorzaken. Hoewel ook de klei nere industrie (zoals in deze re gio), zich aan strengere eisen moet houden, richt de provincie zich in eerste instantie op de grote bedrijven. Om na te kun nen gaan of de vermindering ook werkelijk wordt behaald, is van de 27 grootste vervuilers vastgesteld hoeveel en welke milieubelastende stoffen wor den uitgestoten. De metingen worden periodiek herhaald. Het ambitieuze plan wordt volgens gedeputeerde milieu, H. van der Vlist, niet doorkruist door de achterstand die de pro vincie heeft in de vergunning verlening en -controle. Nog geen twee weken geleden con stateerde de regionaal hoofdin specteur volksgezondheid dat de provincie een gigantische achterstand heeft op het gebied van het verlenen van vergun ningen en controle. Van der Vlist: „We hebben inderdaad een flinke achterstand. De grote vervuilers werken echter alle maal wel met vergunning en worden ook afdoende gecontro leerd. Het zijn de honderden kleine bedrijfjes waarvoor de vergunningverlening achterligt op schema." Pleidooi voor afgeslankte universiteit zonder bestuurlijke rimram LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „De Leidse universiteit is in de loop der jaren uitgegroeid tot een hele grote plant met vele parasieten, insekten en andere beesten. En dat terwijl de uni versiteit eigenlijk een doelge richte organisatie moet zijn, die ernaar streeft om een groot aantal jonge mensen op een be hoorlijke manier op te leiden. Ontdoe de Leidse universiteit daarom van alle bestuurlijke rim-ram en beperk je tot de kerntaken: onderwijs geven en onderzoek doen." Krasse taal van Leidenaar Arie de Jong, Tweede-Kamerlid voor de PvdA en een van de vijf 'bul len' buiten-universitaire le den van de universiteitsraad. In een 'voor Leiden behoorlijk revolutionaire notitie' over de toekomst van de universiteit pleiten de bullen voor een flink afgeslankte, slagvaardige orga nisatie die zich uitsluitend be zighoudt met onderwijs en on derzoek. Wat Leiden nodig heeft, is een universiteit met een flink ingekrompen ambtenarenappa raat, minder faculteiten en min der vakgroepen. Faculteitsdeca nen en vakgroepsvoorzitters moeten meer verantwoordelijk heden krijgen, de faculteitsraad kan verdwijnen. Ook de univer siteitsraad kan op de helling als studenten en personeel hun ei gen belangenbehartiging heb ben geregeld in afzonderlijke organen. De Jong vindt dat het afgelo pen moet zijn met het einde loos overleggen en vergaderen zonder dat er ooit een besluit moet de bezem er doorheen. Doet de universiteit dat niet, dan snijdt ze zich op den duur in haar eigen vingers. Want over vijf jaar is het gewoon te laat." Volgens De Jong heerst er nu een kimaat van 'klagen en zeu ren' binnen de universiteit: niks deugt, iedereen is ontevreden. De hoorcolleges zijn te massaal, de docenten zijn niet goed ge noeg, te weinig studenten halen hun bul binnen de gestelde ter mijn, er is geen geld voor on derzoek. Hoogleraren 'raken verdwaald in het bestuurlijke en didactische werk', vakgroepen zijn versnipperd. Kortom: de universiteit 'maakt haar preten ties onvoldoende waar'. Een hard oordeel spreekt De Jong uit over het grote prestige dat aan onderzoek wordt toege kend, terwijl op onderwijs aan studenten wordt neergekeken. In de notitie bepleiten de bullen ook een ander beloningssys teem waarbij het mogelijk zou moeten zijn om goede docen ten beter te honoreren dan on derzoekers. „Het is in mijn ogen net zo belangrijk om mensen Op te leiden tot econoom, rechter, arts, enzovoort, als het schrijven van een proefschrift." Concreet stelt De Jong voor om de verantwoordelijkheid binnen de universiteit te beper ken tot enkele personen. „Fa culteitsdecanen moeten mee praten in het college van be stuur. Vakgroepsvoorzitters moeten meer verantwoordelijk heden krijgen. Een Raad van Toezicht moet het college van bestuur controleren. Kortom: op de plek waar het werk wordt gedaan, moeten collega's het onderling kunnen regelen." Arie de Jong, buiten-universitair lid van de Leidse universiteitsraad: „De universiteitsbureaucratie is de dood in de pot." foto»loekzuyderduin valt. „Hoe meer mensen in al- Het is de dood in de pot. Al die worden gebruikt." komst, als het aantal studenten lerlei clubjes en overlegorganen bureaucratie verschaft ambte- De universiteit moet nü de flink daalt, minder ingrijpend meepraten, hoe minder slag- naren werk dat eigenlijk onno- beslissing nemen om flink te re- hoeft te bezuigingen, stelt De vaardig je bent als organisatie, dig is. En dat geld kan veel beter organiseren, zodat ze in de toe- Jong vast. „Nu het nog kan, PTT Telecom district Den Haag na Hemelvaartsdag Op vrijdag 21 mei is PTT Telecom district Dèn Haag beperkt bereikbaar in verband met collectieve ATV. Dit geldt ook voor de telecomregio's Den Haag-Noord en - Zuid, Delfland en Rijnland. De Primafoons zijn wel geopend. Eventuele storingen kunt u gratis melden op 06-0407. Informatie over produkten en diensten van PTT Telecom kunt u krijgen via de gratis nummers 06-0402 (consumenten) en 06-0403 (zakelijke markt). Voor inlichtingen over telefoonnummers kunt u 06-8008 bellen (60 cent per oproep). Zuid-Holland Crisis-onderzoeksteam als 'externe deskudige' De uitkomsten van het interne onderzoek naar de uit de hand gelopen jongerendemonstratie op 8 mei in Den Haag zijn niet voor september klaar. Ook het onafhankelijke onderzoek van de Nationale Ombudsman duurt naar verwachting enkele maanden, aldus een woord voerster van de gemeente Den Haag. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) is boos over deze termijn. „Hier nemen we geen genoegen mee. Op z'n minst moeten binnen twee weken op hoofdlijnen conclusies worden getrokken. Getuigen moeten zo snel mogelijk worden gehoord. Uitwerken in detail kan daar na", aldus vice-voorzitter Jules Warps. De Haagse gemeente raad drong vorige week nog aan op spoedige resultaten. Het Crisis Onderzoek Team (COT) van de Rijksuniversiteit Leiden en de Erasmusuniversi- teit Rotterdam worden als 'ex terne deskundige' betrokken bij het onderzoek naar het politie optreden en het verloop van de jongerendemonstratie. Ook dit onderzoek zal enkele maanden duren. Het COT is een onderdeel van de gemeenschappelijke studie richting bestuurskunde van bei de universiteiten. Sinds 1987 bestudeert het team het crisis management tijdens rampen en bijzondere omstandigheden. Het COT staat onder leiding van de Leidse bestuurskundigen prof. dr. U. Rosenthal en dr. M. van Duin. Volgens Van Duin is het on vermijdelijk dat het onderzoek van het COT enige maanden in beslag neemt. „Wij moeten ook wachten op de evaluatie van anderen, onder meer van de politie. Over het onderzoek zelf kunnen we nog niet veel zeg gen, omdat we ons nog moeten buigen over de aard van de on derzoeksvragen en de aanpak. Dat gebeurt zo snel mogelijk." Het COT heeft al ervaring met onderzoek naar uit de hand ge lopen rellen. „In het verleden hebben we bij voorbeeld een aantal voetbalwedstrijden ge analyseerd voor een onderzoek naar voetbalvandalisme. Ook hebben we Amsterdamse kra kersrellen onder de loep geno men", aldus Van Duin. Hoofddorps bedrijf introduceert wachtkamertelevisie De vergeelde Libelle en Story kunnen de haard in, de stokou de en kapotgelezen Elsevier naar de oud papierbak. In de wachtkamers van de Neder landse poliklinieken bestaat sinds eina vorig jaar een nieuwe vorm van afleiding: de wachtka mertelevisie. Met een program ma van een uur vol verstrooiing en reclame. De wachtkamertelevisie in feite een zuil met een tv-toestel, videorecorder en folderstand staat al in 280 wachtkamers van 36 poliklinieken. Waaronder die van ziekenhuis Rijnoord in Al phen aan de Riin en De Heel in Zaandam. In aie wachtkamers zitten jaarlijks 12 tot 13 miljoen mensen, zowel patiënten als hun aanhang. Uit Nipo-onder- zoek blijkt dat drie op de vijf naar het programma kijken. Haarlemmer Cees Kassenberg (28) en Hagenaar Robert Conijn (39) zagen twee jaar geleden het gat in de markt. De twee, tot dan toe werkzaam in de buiten reclame, richtten in Hoofddorp Wachtkamer Televisie Neder land op. Maar voor het gemak noemen ze hun bedrijfje Poli-tv. „We hebben Poli-tv opgericht om het leven van bezoekers van de polikliniek te veraangena men, om meer service te bie den", zegt Kassenberg. „Je kunt het vergelijken met ons verle den. Toen zetten we nieuwe bushokjes neer om mensen te gen weer en wind te bescher men. Nu bezorgen we mensen een aangename afleiding." Filantropen zijn Conijn en Kassenberg echter niet. Want de afleiding is tegelijkertijd een verleiding. Door de aangename programma's af te wisselen met reclame verdient het tweetal zijn boterham. Naast sport, na tuur, cultuur, reizen en nostal gie krijgen de kijkers per uur tien minuten gesponsorde in formatieve programma's voor geschoteld en een kwartier re clameboodschappen. Iedere maand komt er een nieuw pro gramma. Aan de televisiezuil hangen verder folders van non-profitor- ganisaties, zoals de Hartstich ting, het Epilepsiefonds en Am nesty International. Maar daar verdienen Conijn en Kassen berg naar eigen zeggen niets aan. De folderstand moet, door het extra stukje service, zieken huizen over de streep te trekken om wachtkamertelevisie in te zetten. Op het eerste gezicht lijkt er weinig te zijn dat de ziekenhui zen tegenhoudt met Poli-tv in zee te gaan. De zuilen kosten niets, plaatsing en onderhoud zijn voor rekening van Poli-tv. En de service in de wachtkamer wordt alleen maar beter. Boven dien wordt patiënten die niet willen kijken niets opgedron gen. Uit het toestel klinkt slechts een zachte achtergrond muziek. Dat tegenover de 36 polikli nieken met wachtkamertelevi sie er toch nog zo'n 120 staan die het in de wachtkamer met verschoten tijdschriften blijven doen, wijten Conijn en Kassen berg aan de huiver van zieken huisdirecties voor commercie in het ziekenhuis. „Dat wordt wel steeds minder", weet Conijn. „Als we hier tien jaar geleden mee waren gekomen, was het waarschijnlijk heel moeilijk ge gaan." Met wachtkamertelevisie loopt Nederland voorop in Eu ropa. Alleen Frankrijk kent het fenomeen. Sinds kort staan daar 1600 televisies bij huisartsen. In Amerika bestaat wachtkamerte levisie al wat langer. Een bedrijf heeft daar inmiddels 32.000 te levisies neergezet met een po tentieel bereik van 550 miljoen mensen per jaar. Conijn en Kas- de Bijenkorf^) De poli-tv in de wachtkamer van ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn trekt veel bekijks. senberg moeten er niet aan denken dat ze zelf ooit zo groot worden. „Het is nu al een hele klus om maandelijks alle video's te vervangen." Toch wil Poli-tv graag groei en. Conijn en Kassenberg heb ben hun oog laten vallen op de huisartsen. Dat moeten dan wel huisartsen zijn die samen in één gebouw zitten. Want één eis om een zuil te plaatsen is dat er jaarlijks minimaal twintigdui zend mensen kijken. En daar zijn minstens dne huisartsen voor nodig. Voor de verre toekomst kijken Conijn en Kassenberg verder dan wachtkamers. Kassenberg: „In principe kunnen de zuilen overal staan waar wordt ge wacht. Dat kunnen postkanto ren zijn, gemeentehuizen, vlieg velden, noem maar op. Voor mijn part ook de kassa's van De Efteling". Bank 'Ptaza' in 11 kleuren leer. Met losse, zachte zit- en fugkussens. (Tegen meer prijs verkrijgbaar met harde kussens,) 3-zltter. Van 3495.- Voor 2595- 2.5-ztrter. Van 2995.- Vod 2195.- 2-zitter. Van 2595.- Voor wil aanleg Betuwelijn vertragen DEN HAAG MONICA WESSELING De provincie Zuid-Holland wil de aanleg van een bovengrond se Betuwelijn met alle mogelijk planologische middelen vertra gen. Volgens de Zuidhollandse gedeputeerde T. Jansen is het onjuist dat een bovengrondse lijn sneller is te realiseren is dan een tunnel. Niet alleen de provincie wil de aanleg van een lijn boven de grond ophouden, ook de maat schappelijke weerstand zal vol gens de gedeputeerde zo groot zijn dat bezwaarprocedures de aanleg behoorlijk zullen vertra gen. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provin cie, is bijzonder ontevreden over het voornemen van Maij- Weggen de lijn bovengronds aan te leggen. Zuid-Holland en Gelderland hebben gezamenlijk een onderzoek laten doen naar de mogelijkheid de lijn in een tunnel aan te leggen. „En Maij heeft dat onderzoek zo maar terzijde gelegd", aldus Jansen. Deze aanbieding geldt t/m 29 mei o s. Niet In Utrecht verkrijgbaar. I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22