Schuurfeesten aan banden 'Ook andere gemeenten zullen hier aankloppen Rijnoord maakt pas op de plaats 'Soms zie je alleen maar wat sneeuw' Goedkope vergunning voor kleine bouwsels Rijn- en Veenstreek Leimuidense gewond bij aanrijding leimuiden Een 72-jarige vrouw uit Leimuiden heeft gisteroch tend een beenwond opgelopen bij een aanrijding op de kruising van de Dr. Stapenseastraat met de Tuinderij in haar woonplaats. De vrouw reed met haar fiets over de kruising en werd aangere den door een personenauto, bestuurd door een 26-jarige vrouw uit Leimuiden. Volgens een woordvoerder van de politie ver leende de bestuurster van de auto geen voorrang aan de wiel- rijdster. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis Rijnoord in Al phen overgebracht. Auto belandt in sloot runsaterwoude Door nog onbekende oorzaak is vanochtend rond half zeven een 24-jarige Haagse automobilist in de sloot langs de Heilige Geestweg in Rijnsaterwoude gereden. De auto kwam op de kop in de sloot terecht. Omdat werd gevreesd dat de chauffeur nog in de auto zat, werden ambulance en brand weer naar Rijnsaterwoude gedirigeerd. Voor niets bleek al heel snel. De chauffeur was er zelf in geslaagd om uit de auto te ko men. Hij bleef ongedeerd. Benthuizen ontevreden over kabelnet benthuizen kees van kuilenburg De televisie-kijker in Benthui zen voelt zich danig bekocht. De kwaliteit van beeld en geluid is veel beroerder dan hij jaren lang gewend is geweest. Ook kunnen de kijkers sinds vorige week naar minder zenders kij ken. Het zure van alles is dat zij daarvoor hetzelfde bedrag moe ten betalen. Benthuizen is vorige week woensdag overgegaan van het Zoetermeerse kabelnet naar dat van het energiebedrijf in Alphen aan den Rijn. Zoals ook Hazers- woude en Koudekerk deel uit maken van het Alphense kabel net. Samen met deze twee dor pen vormt Benthuizen sinds 1 januari 1991 de gemeente Rijn- woude. Overigens is het beeld ook in Hazerswoude en Koude kerk niet best. „Het beeld van sommige tele visiezenders is sinds vorige week woensdag droevig", zegt W. Boevé, inwoner van Bent huizen en raadslid voor het CDA in Rijnwoude. „Veel slech ter dan we al die tijd gewend zijn geweest. Daar komt nog bij dat het zenderaanbod minder is geworden. Dat is knap verve lend, hoor je ook van mensen in het dorp. Vooral als je een be paalde serie volgt." Volgens Boevé laat vooral de kwaliteit van Nederland 3 en RTL 4 veel te wensen over. Zen ders die erg veel bekeken wor den. „Het net tussen Hazers- woude-Dorp en Benthuizen be staat uit glasvezel, dus zou je denken dat de kwaliteit van het gebodene perfect moet zijn", al dus de Benthuizenaar. „Op sommige zenders zie je alleen maar sneeuw." Volgens Boevé is er in het dorp stevige kritiek op de gang van zaken. „Ik heb de mensen die mij daarover aanspreken dan ook aangeraden om het energiebedrijf te bellen. De ge meente Rijnwoude kan hieraan betrekkelijk weinig doen, die kan de problemen alleen signa leren. Burgemeester Boelen zou ook bellen". Benthuizenaren voelen zich daarnaast overval len door de snelle overgang van Zoetermeer naar Leiden. „We kregen een kort briefje enkele dagen voordat het zou gebeu ren. Dat was alles. Als extra ver rassing krijg je dan dit erg slech te beeld." Voorlichter J. van der Erf van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) is verbaasd over de kwaliteitsproblemen die in Benthuizen worden gesigna leerd. „Bij ons is nog geen enke le klacht binnengekomen. Vori ge week hebben onze medewer kers wel 50 telefoontjes gehad van mensen die problemen hadden met het opnieuw instel len van de zenders. Dat was het enige", meldt Van der Erf. „Als er nu problemen zouden zijn, dan horen we die graag. Dat is ook de meest directe weg. Dan kunnen we direct actie onder nemen. Dat is beter dan klagen en verder niets doen." De klacht over de beperking van het aanbod van het Alphen se kabelnet klopt volgens Van der Erf maar voor een klein deel. „RAI Uno is inderdaad van het net verdwenen, evenals de Kabelkrant Zoetermeer en het mozaiëk met alle programma's die er op de buis te zien zijn. Daarvoor in de plaats kunnen de inwoners van Benthuizen Duitsland West en Discovery Channel krijgen. Naar mijn idee zijn ze er op vooruit gegaan", aldus Van der Erf. alphen aan den run» Alphenaren die een schuurtje in hun tuin willen bouwen, wor den voortaan niet meer geconfronteerd met enorme kosten voor een bouwvergunning. Binnenkort krijgen de bouwers van schuurtjes tot 5000 gulden een korting van vijftig procent op de legeskosten. Tot de niéuwe regeling is ingevoerd, betalen bou wers van gebouwen onder de 3000 gulden zelfs nog minder. Tot nu toe was iemand die een klein schuurtje in zijn tuin wil de zetten meer dan 300 gulden kwijt voor een bouwvergunning. Een bewoner van Kerk en Zanen die met deze naar verhouding enorme kosten werd geconfronteerd, maakte hiertegen met suc ces bezwaar. De bouwer hoeft nu alleen de kosten van de vergunning te be talen: 34 gulden. Als de nieuwe regeling van kracht wordt beta len Alphenaren ook weer leges voor de bouwvergunning, die komt dan op 150 gulden. Dat is de helft van de huidige prijs. Vlooienmarkten op Thorbeckeplein alphen aan den run Op het Thorbeckeplein in Alphen aan den Rijn worden op de woensdagen 2 en 30 juni vlooienmarkten gehouden. De markten beginnen om 09.00 uur en duren tot 16.00 uur. Ook heeft de ge meente het comité Zomermarkten toestemming gegeven om op 1 15 en 29 juli en 12 augustus zomermarkten te houden. WOENSDAG 19 ME11993 VRUETIJD Optreden In Querelle aan de Julianastraat 32 in Alphen treedt vanavond het Korsakof-trio op. Vanaf 22.00 uur brengen zij levenslie deren in verschillende talen over de zelfkant van het be staan. Hanepoelloop Gymnastiekvereniging Gyvero (voorheen Harambee) houdt op Hemelvaartsdag, de 22ste Hanepoelloop. Vertrekpunt is het Hertogspark in Rijpwete- ring. De start van de loop over 5 kilometer is om 10.15 uur, de start van de 10 en 21 kilometer is om 11.00 uur. EHBO en dou che- en kleedgelegenheid zijn aanwezig. Inlichtingen: 01712- 8153. Fietstochten Het Rode Kruis in Alphen houdt morgen een gezinsfietstocht. Startpunt is het Rode Kruisge- bouw aan de Dillenburg en de afstanden zijn 20, 40, 70 en 100 kilometer. De starttijden liggen tussen 9.00 en 14.00 uur Deel name kost 4.50 gulden. Inlich tingen: 01720-21020. Bingo Bij de Alphense Speeltuin- en Buurvereniging Vreugdeoord wordt vrijdag 21 mei een bingo gehouden. Vanaf 20.00 uur is ie dereen welkom in het clubge bouw De Vierhoek aan de Vor- selen burgstraat. GGD Rijnstreek geeft polioprik alphen aan den run De GGD Rijnstreek houdt 'te- rugkomdagen' voor mensen die twee keer zijn ingeënt tegen po lio. De derde inenting is be doeld voor mensen die jonger zijn dan veertig jaar en de laatste prik minstens zes maan den geleden hebben gehad. De ze laatste inenting is belangrijk om volledige bescherming te gen polio op te bouwen. De spreekuren worden gehouden in gebouw Rijnstaete aan de Prins Bernhardlaan in Alphen op 9, 14 en 30 juni en op 5 juli. Voor vragen: GGD Rijnstreek (01720-90250). Streekarchief moet op 1 januari draaien 'In een café worden ook geen koeien gehouden Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude wil strenge voorwaarden stellen aan feesten in boerenschuren, de zogenoemde schuurfeesten. Hij verwacht dat door de nieuwe regels het aantal feesten drastisch zal afnemen. Schuurfeesten zijn vooral na de eindexamentijd een bekend verschijnsel in Rijnwoude. Fees ten met vijfhonderd bezoekers of meer zijn geen uitzondering. Dergelijke partijen worden in Rijnwoude al sinds mensen heugenis gegeven, zonder dat er een vergunning voor is. Ze ver oorzaken de nodige overlast. Toen vorig jaar zomer zo'n dui zend man tot diep in de nacht feest vierden in een tent aan de Galgweg, was dat in heel Ha- zerswoude-Rijndijk te horen. „De ervaring is dat er veel klachten binnenkomen. Ik word er op aangesproken dat er acti viteiten worden toegestaan die overlast geven", aldus Boelen in een open brief. De overlast is echter niet de enige reden voor de burge meester om op te treden. Vol gens hem vormen de feesten een oneerlijke concurrent voor de horeca en zijn de gebouwen niet ingericht op het bergen van grote hoeveelheden mensen. Boelen: „Een stal is om koeien te houden en om landbouwma chines in op te bergen; niet om feesten in te geven. Zo mag men in een café ook geen koei en houden." In de meeste gevallen zal de gemeente daarom geen vergun ning afgeven voor een schuur- feest. En gebeurt dat toch, dan zullen er verschillende eisen worden gesteld. De organisato ren moeten zorgen voor par keergelegenheid, vluchtwegen en brandblussers. De muziek mag niet te hard staan en het feest kan onmogelijk nog door gaan tot het ochtendgloren. Bo vendien moet de vergunning ten minste twee maanden van tevoren worden aangevraagd. Wie straks toch nog ouder wets, zonder vergunning een schuurfeest wil organiseren, kan dat maar beter laten, waar schuwt de burgemeester. „De voorwaarden houden in dat po tentiële organisatoren van schuurfeesten alsmede eigena ren van de gebouwen er reke ning mee dienen te houden dat de politie zal optreden in geval len waarvoor geen vergunning is verleend." Een woordvoerder van de po litie meldde vanochtend nog niet op de hoogte te zijn van het strenge beleid van de gemeente. „Het is een zaak van de burge meester. Als hij dergelijke fees ten verbiedt, zullen wij optre den." Als honderden bezoekers in een schuur aan het feesten zijn, blijft het wel moeilijk voor de politie om in te grijpen, geeft de voorlichter toe. „Bij dat feest waarvan half Hazerswoude- Rijndijk wakker lag, hebben we ook een afweging moeten ma ken. Als we echt hadden inge grepen, hadden er mensen niet één nacht, maar wel weken lang wakker gelegen. Want dan zou den er zeker gewonden zijn ge vallen op zo'n smal weggetje. We kunnen niet voor elk feest een peleton ME op de been brengen." De politie begrijpt wel dat Boelen harder wil optre den: „Schuurfeesten verstoren niet alleen de openbare orde, er is soms ook sprake van een on veilige situatie. Soms zijn er 1000 man in een schuur, zonder dat er goede vluchtwegen zijn of een brandblusapparatuur aanwezig is." Bewoners betrekken 'Herenburgh' alphen aan den run» Het Alphense win kelcentrum De Herenhof is uitgebreid met 700 vierkante meter winkelruimte en 21 appartementen voor 50-plussers. Wethouder A. Kromhout-Den Dunnen reikte gisteren de eerste sleutel van het appartementencomplex uit aan het echt paar Stal. De winkels zijn nog niet in ge bruik. De twee grote winkelruimten zijn bestemd voor een kantoorboekhandel en een reisbureau. Deze zaken gaan binnen kort open. Aan de voorzijde van het com plex komen een arts, apotheker of een fy siotherapeut. De eigenaar van het com plex met de naam 'De Herenburgh' voert nog besprekeingen over de invulling van deze ruimten. De Herenburgh is gebouwd in opdracht van de Stichting Gereformeerde Bouw corporatie voor Bejaarden uit Hoofddorp, in samenwerking met Platform BV uit Arnhem. De commerciële ruimten bevin den zich op de begane grond. De 21 ap partementen bestaan uit drie woonlagen met gesloten galerijen. Er Is een centrale ingang met een intercom. Elke woning heeft een eigen alarmsysteem. Verder zijn alle woningen toegankelijk voor rolstoel gebruikers. foto ben de bruyn alphen aan den run» kees van kuilenburg Jaren heeft de Alphense ge meentearchivaris Frits de Wilde geijverd voor een streekarchief. Zo langzamerhand lijkt hij zijn zin te'krijgen. Er ligt een rege ling voor een streekarchief klaar, die op dit moment door de gemeente Alphen juridisch wordt bekeken. Daarna wordt deze regeling in Rijnwoude, Ja- cobswoude en Nieuwveen be oordeeld. Vervolgens is het de bedoeling dat de verschillende gemeenteraden zich erover bui gen. De Wilde is ervan overtuigd dat buurtgemeenten 'ja' tegen de samenwerking zeggen. „Het is nu een gunstig moment om voor samengaan te kiezen. Zo wel in Rijnwoude en Ja- cobswoude zijn drie gemeenten bij elkaar gevoegd. In die ge meenten moet een nieuwe ruimte komen om het archief in onder te brengen", legt hij uit. „Dat alleen al kost een aardig bedrag en dan heb je alleen nog maar een archiefbewaarplaats, zonder enige professionele on dersteuning. Als je daar langs komt voor informatie word je geholpen door een goedwillen de ambtenaar. Verdere begelei ding is er niet. Echte hulp wordt nu alleen nog maar in Alphen geboden. Als straks de samen werking op gang komt dan kun je hier ook terecht voor infor matie over Koudekerk of Hoog- made. Dus de service wordt veel groter in dit gebied", merkt De De Alphense archivaris Frits de Wilde: „We moeten ons rap gaan verdiepen in de geschiedenis van andere dorpen." foto ben de bruyn Wilde op. Jaarlijks maken er zo'n 600 tot 700 mensen ge bruik van het archief. „Dat zul len er straks wel veel meer wor den", verwacht De Wilde. Al wil dat niet zeggen dat men sen voor elk wissewasje een be roep kunnen doen op de archi varissen. „Net zoals nu al het geval is moeten bezoekers veel zelf doen. Wat wij doen is men sen op het spoor zetten en een handje toesteken. Maar voor een belangrijk deel gaat ieder een gewoon z'n gang. Als je een tijdje bezig bent, dan kun je je zelf aardig redden", aldus de AI- phenaar. Een eerste inventarisatie hééft De Wilde geleerd dat de kwali teit van de diverse archieven wisselend is. „Het archief van Woubrugge bijvoorbeeld is ge ïnventariseerd door een profes sionele kracht. Dat is bijzonder toegankelijk. Ook die van Kou dekerk en Hazerswoude zien er prima uit. Maar het archief van Benthuizen is in een zeer slech te staat. Dat is opgeslagen ge weest in een vochtige ruimte en moet dan ook snel gerestau reerd worden. Voor een derge lijke klus betaal ie zo al zo'n 150.000 gulden. Dat nioet de gemeente Rijnwoude nog eens apart ophoesten. Dat is uiter aard niet opgenomen in de re gelingvan het samengaEfll." De Wilde beseft dat het voor de archivarissen zelf ook een grote verandering betekent. „Nu zijn we alleen bezigjnet Al phen, Zwammerdam. Attrlan derveen en Oudshoom. We zul len ons dan ook rap moeten verdiepen in de geschiedenis van de diverse dorpen in de omgeving. Maar er is op veel punten een samenhang." lammer vindt De Wilde dat Boskoop, Ter Aar en Nieuw koop niet mee willen doen. „Die hebben de indruk dat ze het archief ook zelf goed kun nen beheren. Toch verwacht ik dat ook die gemeenten op een gegeven moment zullen aankloppen. Vooral ook omdat op termijn de provincie dat op legt." De Wilde verwacht dat op 1 januari 1994 het streekarchief kan gaan draaien. „Uiteraard is alles dan nog niet geheel op or de, want we zullende eerste ja ren wel nodig hebben om ach terstanden in te halen." alphen aan den run marieta kroft Rijnoord moet flink bezuinigen om niet verder in de rode cijfers te komen. Nu allerlei instanties hebben besloten het ziekenhuis op dit moment nog niet de hel pende hand toe te steken, kan het ziekenhuis niet uitbreiden met specialismen zoals kaakchi- rurgie, plastische chirurgie en orthopedie. Het was aanvankelijk de be doeling dat deze specialisten zowel 'op de poli' als in de kli niek zouden gaan werken. Door de nieuwe ontwikkelingen blijft ook de uroloog alleen in de po likliniek werkzaam. Verdere be zuinigingsmaatregelen voor Rijnoord worden nog in over weging genomen. De forse ver liezen van Rijnoord hebben geen consequenties voor het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. Om goed te kunnen functio neren is het volgens de directie van het Rijnland Ziekenhuis (dat het beheer voert over Rijnoord en het 'Elisabeth') no dig dat het Alphense ziekenhuis op korte termijn wordt uitge breid met 60 bedden en 10 spe cialisten. De directie toonde zich deze week dan ook erg te leurgesteld toen bekend werd dat Rijnoord voorlopig niet mag uitbreiden. Dat hebben de pro vincie, ziektekostenverzeke raars, het ministerie van WVC, en de geneeskundige inspectie volksgezondheid vrijdagmiddag besloten. De betrokken partijen willen eerst dat het Rijnland Zieken huis om de tafel gaat zitten met de andere ziekenhuizen in de Leidse regio samen met de pro vincie en de zorgverzekeraars. Over zes maanden hopen ze met conclusies te komen. Vol gens gedeputeerde J. Pool van de provincie Zuid-Holland is het niet haalbaar om Rijnoord op korte termijn uit te breiden met bedden en specialisten zonder dat de andere zieken huizen in de Leidse regio daar bij worden- betrokken. „Het is best mogelijk dat een deel van de problemen in Rijnoord kun nen worden opgelost door ver schuiving van de functies bin nen de ziekenhuizen in de Leid se regio. De mogelijkheden daartoe moeten eerst worden onderzocht. We kunnen nu geen ad-hoc beslissing voor Rijnoord alleen nemen." Het Rijnland Ziekenhuis krijgt voorlopig ook geen extra geld omdat er op twee locaties wordt gewerkt. Het werken op twee lo caties kost het ziekenhuis drie tot vier miljoen gulden extra. Daar staat geen enkele vergoe ding tegenover. „Ook dat moet afhangen van de uitkomst van het regionaal overleg", meent Pool. „Eerst moet duidelijk zijn hoe de functies in de toekomst worden verdeeld." Woordvoerder J. Langerak van ziektekostenverzekeraar Zorg en Zekerheid is het hele maal met de gedeputeerde eens. „Je kunt wel miljoenen in Rijnoord pompen, maar als dat geen effect heeft, dan is dat alle maal weggegooid geld. En 60 extra bedden trek je ook niet zo maar uit de la." Voor Zorg en Zekerheid staat voorop dat er een goede en betaalbare zorg in Alphen moet blijven. Maar voordat daaraan wordt gewerkt, moet eerst het regionaal overleg worden afgewacht. Spithoven nieuwe voorzitter Keuringsdienst Boomkwekerijen Ir. J.E.C. Spithoven is door minister Bukman va land bouw en visserij benoemd tot voorzitter van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Boomkwekerijgewassen (NAKB) en de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Siergewassen (NAKS). De 64-jarige Spithoven volgt ir. K.J. van Ast op. Spithoven is nu ook auto matisch voorzitter van het Be- stuurscomite NAKR/NAKS dat de totale integratie van beide keuringsdiensten per 1 januari 1995 voorbereidt. Spithoven, woonachtig in Monster, was dertien jaar lang voorzitter van het pro ductschap groente en fruit en van het produktschap sierge wassen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21