Phnom Penh borrelt en bruist 'Burger moet langs lijn van Den Uyl lopen en doorgeefluik zijn' Feiten &Meningen jppBMtt Gevolgen rentedaling voor hypotheek-bezitters gering WOENSDAG 19 ME11993 „Wat dit land na meer dan twintig jaar nodig heeft, zijn scholen, fabrieken, wegen, ziekenhuizen en een werkend telefoonnet. En wat krijgt het? Bordelen, brommers en hamburgers. Daar word ik echt gek van." De ergernis van de Britse hulpverlener is begrijpelijk. Door de komst van de VN-vredesmacht heeft Phnom Penh in korte tijd een drastische facelift ondergaan. „Hé mister, you want girl", wordt me gevraagd. „Vietna mees, Cambodjaans, Thais, u zegt het maar." De 26-jarige Rith werkt overdag op het vlieg veld, maar in zijn vrije tijd ver dient hij een veelvoud van zijn loon als ritselaar. Een taxi, een muskietennet, een boodschap penjongen; voor dollars regelt Rith alles. Van de gierende in flatie heeft hij geen last. Het buitenlandse kapitaal brengt niet alleen maar ellende. Dat is althans de mening van de Fransman Dauptain Thierry. Hij opende vorig jaar oktober het chique restaurent Le Mousson en begin dit jaar het trendy café No Problem. Om zijn mening te staven, noemt hij de Chroy Changvar Bridge uit 1963, die in september '72 werd vernield en die de enige verbinding was met het noorden. De brug wordt herbouwd met Japans ka pitaal en zal volgend jaar maart worden heropend. „De critici vergeten dat je met de ontwikkeling van een land ergens moet beginnen. Ik ben ervan overtuigd dat de ketting reactie begint met luxe restau rants en hotels. Die trekken weer leveranciers aan en schep pen werkgelegenheid. Kijk om u heen, iedereen is bezig op zijn manier geld te verdienen." Phnom Penh is inderdaad een stad die borrelt en bruist. Er is meer dan bordelen, brommers en hamburgers alleen. Rijk en arm proberen er het beste van te maken. Er hangt, ondanks de scherpe tegenstellingen, een optimistische sfeer. In Siem Reap, in het noorden van Cambodja, bidt een vrouw voor 'haar' kandidaat. PHNOM PENH KEES V Cambodja is lang door de inter nationale gemeenschap geboy cot, maar de hulpverleners zijn altijd in het land actief geble ven. Voor Financiering waren zij afhankelijk van niet-gouverne- mentele bronnen. En dat bete kende dat ze vaak op een houtje moeten bijten. Voor de ontwikkelingswerkers zal die situatie nog wel even blijven bestaan. Pas als er een democratisch gekozen regering in het zadel zit, zal de interna tionale gemeenschap de buidel openen en ongeveer 1,8 miljard gulden overmaken. Maar parti culiere investeerders uit het buitenland wensten niet te wachten en hebben zich mas saal in de Cambodjaanse hoofdstad gemeld om te profi teren van de mogelijkheden die de aanwezigheid van de om vangrijke vredesmacht biedt. Snelle jongens met geld, initia tief en doorzettingsvermogen slaan hun slag in Phnom Penh en hebben de stad omgetoverd in een consumentenparadijs. Was eten hier twee jaar geleden voor een westerling nog een ha chelijke onderneming, nu kan men in Phnom Penh van de Franse, Italiaanse en Thaise keuken genieten. En een Ameri kaanse hamburger tussendoor is ook geen enkel probleem. Bij na wekelijks wordt er met bui tenlands kapitaal een nieuw ho tel geopend. Massageclubs Als kapperszaken vermomde bordelen en massageclubs schieten als paddestoelen uit de grond. Zakenlieden uit Bangkok maar ook sekstoeristen uit Eu ropa hebben Phnom Penh ont dekt. Vanuit een auto van de VN worden in de hoofdstad Phnom Penh ver kiezingspamfletten uitgedeeld. foto ap Mijnen In het voormalige tempelcom plex Wat Than is een opvang centrum gevestigd voor geam- puteerden. Drie buitenlandse organisaties ontfermen zich over Cambodjanen die het slachtoffer zijn'geworden van de vele miljoenen mijnen die overal in land dagelijks dood en verderf zaaien. De Amerikaanse hulpverlener David Saumweber geeft een rondleiding. De gehandicapten krijgen in het eerste van de drie paviljoens rond een vervallen en niet meer gebruikte pagode medische op vang en daarna een kunstlede maat aangemeten. Daarna volgt een periode van fysiotherapie en uiteindelijk komen ze terecht in het gedeelte waar ze weer worden klaargestoomd voor herintreding in de maatschap pij. „Ze kunnen kiezen uit drie be roepen: kleermaker, typist en timmerman", vertelt Saumwe ber. „Ze krijgen zes maanden de tijd het vak te leren. Aan het einde van die periode schenken we een naaimachine, een type machine of een gereedschaps kist. In het volgende half jaar le ren we ze op eigen benen te staan als kleine ondernemer, klantgericht te denken en te werken. Ze blijven hier op het complex wonen en gaan als team proberen met winst te draaien. En dat lukt heel rede lijk. De kleermakers hebben de afgelopen maanden omgere kend de man een paar honderd dollar verdiend, dat zijn meer dere jaarsalarissen Som Ra, een van bewoners van Wat Than, raakte een deel van zijn been kwijt toen hij begin vorig jaar op een mijn stapte. Nu de kleermakers ruime winst maken, heeft hij een beetje spijt dat hij zich tot timmerman heeft laten opleiden. Maar hij denkt binnenkort te kunnen te rugkeren naar zijn dorp in de provincie en daar een bestaan als timmerman te kunnen op bouwen. Drinkwater Ook de mensen van Padek (Partnership for development in Kampuchea) proberen de Cam bodjanen met beperkte midde len te helpen een nieuwe toe komst op te bouwen. De orga nisatie, die onder meer wordt gesteund door de Novib, is vooral trots op diverse drinkwa terprojecten die zijn opgezet in de allerarmste wijken van Phnom Penh. Schoon water is sinds de machtsovername van de Rode Khmer in 1975 een schaars artikel geworden. De stad werd ontvolkt en de leidin gen werden volledig v loosd. „De meeste inwoners van Phnom Penh moesten hun drinkwater kopen", vertelt de Cambodjaanse projectleider Tep Phanny terwijl we door een achterbuurt wandelen. „Het water liep door verrotte buizen en was niet te drinken. Wij heb ben veel van die oude leidingen, die nog dateerden uit de Franse koloniale tijd, vervangen en er zuiveringselementen in aange bracht." Een paar straten verderop be vindt zich het allerarmste deel van Phnom Penh. De mensen die hier wonen bezitten niets meer dan de weinige kleren die zij aan hebben. We passeren kleine houten hutjes. In de smalle steegjes hoopt het afval zich op. Vroeger bevond zich hier het welvarende Chinatown, maar daar is niet veel meer van over. Van de bioscoop Kim Soeungstaat nog slechts een klein deel van de gevel over eind. Een varken scharrelt wat rond. Tep Phanny begroet een paar bekenden en vraagt of we mo gen binnenkomen. In het hou ten krot van twee verdiepingen van vijf bij vijf meter wonen achttien mensen. Geen van hen heeft een vaste baan. Ze probe ren te overleven door op de markt groenten en van restan ten papier gemaakte zakjes te verkopen. Hier heerst bittere ar moede. Padek heeft met het gemeente bestuur overeenstemming be reikt over afbraak van de krot woningen. De bedoeling is dat op de vrijgekomen plek grote ruimtes worden gebouwd, waarin de mensen samen kun nen wonen en werken, legt Tep Phanny uit. Als we het buurtje verlaten, loopt een jong en mooi meisje met ons op. Gekleed in een fleurig pakje en met haar zwaar- opgemaakte gezicht detoneert zij volkomen met de rokende en stinkende puinhopen. Waarmee zij later deze dag haar brood gaat verdienen, laat zich raden. ROTTERDAM BART VERKADE En wéér veerden alle huiseige naren op van hun stoel, afgelo pen woensdag. 'Rente verder omlaag'. Voor de vijfde keer dit jaar zag De Nederlandsche Bank ruimte een kwart procent je van de officiële rentetarieven af te halen. Over de pijnlijke gevolgen die al die renteverlagingen hebben voor het bedrag dat jaarlijks op onze spaarrekeningen wordt bijgeschreven, hoor je niemand. Maar de mensen die net bezig zijn een huis te kopen of een hypotheek opnieuw af te slui ten, lopen na de mededeling van Duisenberg met een brede lach op hun gezicht. Iets meer dan een jaar geleden stond de hypotheekrente nog boven de tien procent, wat be tekent dat een 'gemiddelde' hy- Eotheek van 170.000 gulden el- e maand dik 1.400 gulden aan rente kost. Daar betaalt de fis cus weliswaar een deel van te rug, maar toch: vaak is het de grootste post in het huishoud boekje. Elk tiende van een pro cent dat van de rente afgaat voordat bij de notaris een hand tekening is gezet, levert geld op voor andere leuke dingen. Voor huiseigenaren die al aan een hypotheek vastzitten, heb ben al die renteverlagingen veel minder effect. Pas als de 'rente vaste periode' afloopt, kunnen ze profiteren van de gekelderde tarieven. Maar nu de rente zo drastisch daalt (her en der zie je al borden langs de weg waarop wordt geadverteerd met 'projec trentes' beneden de 7 procent), vragen velen zich af of het soms aantrekkelijk is de huidige hy potheek open te breken. Om het voorbeeld van hierbo ven nog maar eens te nemen: die hypotheek van 170 mille zou bij de huidige rentestand (7 procent) net iets onder de 1.000 gulden per maand aan rente kosten. Een maandelijks voor deel van meer dan 400 gulden wil iedere eigenaar graag in de knip steken. Wie zó rekent, zal echter maar zelden een volle portemonnee hebben. Om te beginnen is die ruim 400 gulden voordeel bruto. De be lastinginspecteur pikt een stevig graantje mee, want ook het be drag dat van de belasting mag worden afgetrokken, wordt la ger. Bij mensen die over de top van hun inkomen 50 procent belasting betalen blijft zodoen de een netto-voordeel over van dik 200 gulden per maand. Da's nog steeds een mooi be drag, zal de argeloze hypo theekeigenaar denken. Maar hij is er nog niet. Tegenwoordig kiest het gros van de leners voor een spaarhypotheek. Een bij komstigheid van de spaarhypo theek is echter dat renteschom melingen fors worden afge zwakt. Bij stijgende rente is dat een voordeel het zal niet snel gebeuren dat iemand zijn huis moet verkopen omdat de rente omhoog is gegaan. Maar nu de tarieven fors dalen, plukt de 'spaarhypotheker' daar ook niet alle vruchten van. Dat zit 'm in de spaarpremie die naast de hypotheekrente moet worden betaald. Met deze pre mie wordt een potje gevormd, waaruit na dertig jaar de hypo theek kan worden afgelost. Over de premie wordt hetzelfde ren tepercentage vergoed als geldt voor de hypotheek. Het gevolg hiervan is duidelijk: als de hypotheekrente daalt, groeit ook het spaarpotje min der snel. En dus zal er meer pre mie moeten worden betaald om aan het einde van de rit vol doende over te houden. Bij de spaarhypotheek werkt dit zelfs dubbel door, omdat ook de ren te daalt die wordt vergoed over het bedrag dat al bijeen is ge spaard. Hoe hoger dat bedrag is, hoe sterker de premie zal moeten stijgen om een rente verlaging te compenseren. Maar weer even teiug naar het voorbeeld van de hypotheek van 170.000 gulden. Toen de hypotheek twee jaar geleden werd afgesloten op 10 procent, was een spaarpremie van 985 gulden per jaar voldoende om in 30 jaar de hoofdsom te kun nen aflossen. Maar als die hypo theek nu zou worden 'overge- sloten' tegen een rente van 7 procent, is een jaarlijkse premie van 1870 gulden nodig. Een ver schil van zo'n 75 gulden (netto!) per maand, waardoor het voor deel verder verschrompelt tot een kleine 140 gulden. En dan zijn we er nog niet. De bank heeft de hypotheek name lijk niet verschaft om voordeel te bezorgen, maar om er zelf beter van te worden. En men sen die rr.et een (veel) te hoge hypotheekrente zitten, zijn voor de bank de profijtelijkste klan ten. Als ze netjes betalen, ten minste. 'Zomaar' onder die ho ge rente uitkomen is er niet bij. De bank zal op z'n minst een paar maanden (meestal drie) boeterente willen claimen. Daarnaast wordt veelal op nieuw afsluitprovisie geëist. Dat loopt al snel in de duizenden guldens. Helemaal onaantrekkelijk wordt het bij een verplichting een an dere hypotheek af te sluiten. Vaak moet dan opnieuw de pe perdure gang naar de notaris worden gemaakt. Zeker in die gévallen moet het verschil in rente wel heel hoog zijn (min stens een procent of drie), wil het voordelig zijn de boei open te breken. Feitelijk kunnen de hypotheekbezitters dus rustig blijven zitten als Duisenberg weer besluit de rente een kwart procentje te laten vallen. Kijkje in het archief van Joop den Uyl (deel 4, slot) AMSTERDAM WILFRED SCHOLTEN Jaap Burger, de sociaaldemo cratische formateur van het ka binet-Den Uyl, wilde oorspron kelijk naast de CHU ook de KVP buiten het kabinet houden. Vol gens Burger zouden alleen de winnaars van de verkiezingen van 1972, de progressieve drie (PvdA. D66 en PPR) en de ARP, een kabinet moeten vormen. Burger legde zich echter neer bij de grote tegenstand in het PvdA-bestuur, dat zich tegen deze oplossing van de slepende kabinetsformatie keerde. Dat blijkt uit aantekeningen van wijlen PvdA-leider Den Uyl in zijn archief over de kabinetsfor matie van 1973, dat uiteindelijk zou leiden tot het overwegend progressieve kabinet-Den Uyl. De kabinetsformatie na de ver kiezingen van 29 november 1972 was moeizaam. Het kabi net-Biesheuvel, bestaande uit de drie confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) en de WD had geen meerderheid in het parlement gekregen. Van de confessionele partijen had al leen de ARP van premier Bies heuvel een zetel winst geboekt. En DS'70 (een afsplitsing van de PvdA), dat had gebroken met het kabinet waardoor nieuwe verkiezingen noodzakelijk wa ren geworden, werd als partner niet meer geaccepteerd. Een groot deel van de KVP en ARP wilde bovendien niet met de sterk conservatieve WD van Wiegel in één kabinet zitten. Ter linkerzijde had het zogehe ten 'schaduwkabinet' van de progressieve drie, dat al voor de verltiezingen was gevormd, •maar een kleine winst geboekt en bleef op 56 zetels steken. PvdA, D66 en PPR wilden wel regeren, maar hadden daarvoor de 'gedoogsteun' van de confes sionele partijen nodig. Die wil den echter alleen op basis van gelijkwaardigheid over een re geringsprogram onderhande len, wat de progressieven echter al voor de verkiezingen hadden uitsloten. Toen hadden de confessionelen voor hen moeten kiezen, wat zij op hun beurt weer hadden geweigerd. In deze complexe situatie werd na de ARP'er Ruppert (die er ook niet uitkwam) de sociaalde mocraat Burger formateur. De benoeming was spectaculair. Burger, die in '62 de Tweede Kamer als PvdA-leider had ver laten, stond bekend om zijn minder gepolijste optreden. Bo vendien was duidelijk dat hij maar op één ding afstevende: het in elkaar timmeren van een kabinet-Den Uyl. Groot was dan ook de verras sing toen het partijbestuur van Den Uyl te horen kreeg dat Bur ger uit was op een kabinet van de progressieve drie met de ARP. Burger ging ervan uit, zo blijkt uit zelf gemaakte aanteke ningen van de hand van Den Uyl van een gesprek met Burger voordat deze officieel door de koningin was benoemd, dat beide winnaars (de progressie ven en de ARP) tot samenwer king zouden moeten komen. De verkiezingen zouden alleen op die manier zin hebben gehad, aldus Burger. De nieuwe formateur verwacht te dat de KVP en de CHU dit protestants-rode kabinet wel zouden willen gedogen. Maar aan die oplossing van de moei zame formatie is Burger niet eens toegekomen. Het partijbe stuur van de PvdA, op 29 janua ri bijeen, was voor een groot deel furieus over deze verras sende wending. De woede richtte zich volgens de aantekeningen van Den Uyl niet eens zo zeer op de (onmo gelijkheid dat AR-leider Bies heuvel, die dolgraag wilde door regeren met de WD, achter een overwegend progressief min derheidskabinet zou moeten gaan staan. Ook niet dat ARP, KVP en ook CHU deze inbraak in de christen-democratische gelederen niet zouden pikken. Nee, er wordt op gewezen dat er een progressief minderheidska binet zou moeten komen en geen andere combinatie, omdat het PvdA-congres dat had ver- ordeneerd. En die wil was voor iedere PvdA'er in die tijd wet. De discussie geeft een aardig beeld van de polarisatie-sfeer binnen de partijtop. Meijer, de latere staatssecretaris en fractie voorzitter: 'Als Burger begint met de AR, wijkt hij af van de lijn van het Congres.' Anderen gaan nog verder, en vinden dat het niet doen.' Waarschijnlijk heeft B. zelf deze tekst nooit on der ogen gehad, want dan had hij er waarschijnlijk meteen de brui aan gegeven. Of Meijer er aangewezen formateur!) maar geen formateur moet wor den. 'Als Burger hieraan vasthoudt kan het niet', zegt Van Lier, ver trouweling van Den Uyl. Ande ren noemen al andere namen als oud-minister Samkalden, oud-KVP-minister Klompé of Den Uyl zelf. Van de Nieuw Linkser Meijer mag Burger wel formateur blijven, maar onder een vreemde staatsrechtelijke nieuwigheid: 'Burger moet langs de lijn van dU (Den Uyl, red.) lopen Burger moet doorgeefluik zijn. Als B. (Burger, red.) dat niet toezegt, moet B. In zijn dagboek schrijft Burger later over de vele aanwijzingen die Den Uyl hem gaf tijdens de formatie: 'Het kwam bij mij over als instructies van de frac tie. Heb overduidelijk gemaakt daarvan niet gediend te zijn.' Toch zijn er ook partijgenoten die juist in het verrassende van de optie wel wat zien. Zoals het kamerlid Van den Doel, die graag enige 'fantasie' wil ten aanzien van de anti-revolutio nairen. 'AR is betrouwbaarder dan KVP' is zijn conclusie. Bo vendien ben je met 3 of 4 AR- kabinetsleden klaar. De drie confessionelen zullen er 6. tot 7 opeisen. Anderen zien een mo gelijkheid om hiermee de KVP te treffen, 'die dan door het stof moet'. Pronk (toen bijna en nu weer minister) is vóór ('AR is linkser en betrouwbaarder dan KVP'), maar hij waarschuwt ook: de keuze voor de AR is er één voor de korte termijn. D66-leider Van Mierlo, die ook bij de ver gadering zat, sluit zich daarbij aan en geeft blijk van enige stra tegische doordenkerij. Den Uyl tekent uit zijn mond op: 'Burger verziekt de situatie ten opzichte van de KVP. Voor keur (voor AR, red.) is korte ter mijn, ze hebben gewonnen op het rechtse image: je snijdt par tij-ontwikkelingen in de KVP af, die op langere termijn veel be langrijker zijn.' Van Mierlo doelt op de grote linkervleugel van die partij, die graag een pro gressief kabinet wil. Op grond van de roerige verga dering besluit Den Uyl Burger af te raden zijn troeven op de AR te zetten. De kabinetsformateur ontmoet premier Biesheuvel als één van de winnaars van de ver kiezingen wel, maar het blijft een beleefdheidbezoekje van twee oude bekenden. Ruim drie maanden later zal het kabinet- Den Uyl er uiteindelijk toch ko men. Met individuele ARP- èn KVP-ministers. En zonder Bies heuvel, die de politiek teleurge steld verlaat. De eerste drie delen van de se rie over de archieven van Den Uyl stonden in de kranten van 14,15 en 18 mei I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2