Verpleeghuis in Voorschoten 'Het lijkt hier soms wel de Albert Heijn' CDA en VVD tegen plantsoenplannen 'Buiten eten? Tsja...maar dan wel snelmorrenci het hoofd Regio WOENSDAG 19 ME119931» CHEF GERT VISSER. 071-161417. PtV -CHEF JANET V Blikschade op Rijksstraatweg in Wassenaar wassenaar Vier aanrijdingen waren er gisteren op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, de blikschade was echter groot. Rond tien uur was er ter hoogte van de Rozenlaan een kop-staartaanrijding. waarbij drie auto's waren betrokken. Rond een uur kwamen bij een invoegmanoeuvre in de buurt van De Deyl twee au to's met elkaar in botsing. De derde aanrijding gebeurde rond drie uur. Twee auto's botsten tegen elkaar toen ze van rijstrook wisselden. Ook bij een aanrijding op het kruispunt van de Rijks straatweg en de Papeweg vielen geen gewonden. Een 40-jarige automobilist uit Voorschoten reed door rood en botste tegen een van links komende auto. bestuurd door een 48-jarige Hagenaar. Oegstgeest wil straatnamen oorlogshelden oegstgeest Verzetsstrijders uit Oegstgeest die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen krijgen wel licht een straat naar zich ver noemd in de Overveerpolder, waar dure herenhuizen worden gebouwd. De gemeente ontving deze maand het verzoek een straat te vernoemen naar Guus Reitsma, de 20-jarige Oegst- geestenaar die meedeed aan de overval op het bevolkingsregis ter in Amsterdam in 1943. Hij werd gearresteerd en gefusil leerd door de Duitse bezetters. Een zegsman van de gemeen te noemt het verzoek 'een lovenswaardig initiatief. Een groep Oegstgeestenaren stelt momenteel een volledige lijst samen met namen van ver/ets- strijders. Uit die lijst worden de namen voor de straten in de Overveerpolder gekozen. Portemonnee uit jasje gepikt zoeterwoude-runduk» Een 40-jarige man uit Mijdrecht is maan dag zijn portemonnee met 275 gulden en een creditcard kwijt geraakt. De geldbuidel werd gestolen uit een jasje dat in een zo genoemde portocabin hing. Het gebouwtje staat bij een bedrijf in het industriegebied De Grote Polder in Zoeterwoude-Rijndijk. De man ontdekte de diefstal maandagavond toen hij thuis kwam. Gisteren heeft hij aangifte gedaan. Fietsendief ingerekend leiderdorp» De politie heeft gisteravond een 15-jarige Leiderdor per aangehouden die ervan wordt verdacht zaterdag aan de En- gelendaal in zijn woonplaats een mountainbike te hebben ge stolen. De knaap werd aangehouden in zijn woning aan de Houtschans. Met een proces-verbaal en een stevige schrobbe ring werd hij later op de avond weer weggestuurd. Run-bike-run Oegstgeest oegstgeest De inschrijftermijn voor de run-bike-run op 20 au gustus in Oegstgeest is bijna voorbij. Vandaag en morgen nog kunnen deelnemers zich aanmelden bij P. van de Post van de buurgroep Haaswijk, tel. 176346, tussen 19.00 en 20.00 uur. De run-bike-run wordt gehouden in plaats van de kwart-triathlon. Er wordt eerst 4 kilometer gelopen, vervolgens 42 kilometer ge fietst en tot slot 10,5 kilometer gelopen. Hofflants Huys enige kanshebber Voorschoten krijgt een verpleeghuis binnen zijn grenzen. Na jarenlang onderhandelen, is de kogel door de kerk: provincie en een groot aantal instellingen voor ouderen zorg in de regio vinden dat er een verpleeghuis met zes tig bedden moet komen bij 't Hofflants Huys aan de Ze ven Provinciën. Alleen het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (WVC) moet nog toestemming geven. voorschoten Judy nihofzijn eindoordeel verder nog op adviezen van het college van 't Hofflants Huys wil volgende week de officiële aanvraag bij WVC indienen. Het ziet ernaar uit dat het ministerie akkoord gaat met de vestiging. Het de partement heeft namelijk steeds gezegd dat er een dependance voor psycho-geriatrische pa tiënten ten zuidwesten van Lei den moet komen, en niet in Lei den zelf. WVC baseert zich bij ziekenhuisvoorzieningen en de inspectie voor geestelijke ge zondheidszorg. ,,We zijn er als huis klaar voor", zegt directeur J. van Gor- kum van 't Hofflants Huys. „We doen al heel veel met psycho geriatrische patiënten. De be wonerscommissie is er ook en thousiast over. Bovendien heb ben we er een prachtige plek voor, midden in een wandel park. We hebben voldoende parkeergelegenheid en de bus halte is vlakbij." Volgens Van Gorkum is het voor Voorscho ten heel belangrijk dat er een verpleeghuisvoorziening komt. „Dan bied je als gemeente een breed pakket van zorgvoorzie ningen." Aan de keuze voor het Hof flants Huys gaat een lange ge schiedenis vooraf. Er was een groot aantal kandidaten in de race. Een speciaal in het leven geroepen Koepelstichting, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van verpleeg- en verzor gingshuizen uit de regio, heeft zich maandenlang gebogen over de meest geschikte locatie. Er bleven uiteindelijk twee kan didaten over: het Voorschotense Hofflants Huys en Robijnzicht in Leiden. Beide instellingen moesten met berekeningen aantonen of zij financieel konden rondko men met een verpleeghuis erbij. Vooraf werd afgesproken dat als de verschillen tussen de rappor ten en begrotingen klein zou den zijn, de keuze op het Hof flants Huys zou vallen. „WVC had immers ook al een voor keur uitgesproken voor het Hof flants Huys. We dachten: als we ons daarbij aansluiten dan komt er zo weinig mogelijk soe sa", zegt voorzitter G. Dallinga van de koepelstichting. Inderdaad bleken de bereke ningen van beide tehuizen van gelijke strekking en viel de keus op het Hofflants Huys. Het Leidse verpleeghuis Zuydtwijk fungeert als 'moederhuis'. De regel van het ministerie is dat een dependance niet bij een verzorgingshuis zoals 't Hof flants Huys kan komen. Er moet een echt verpleeghuis bij be trokken zijn. „We gaan samen het verpleeghuis runnen," zegt de directeur van 't Hofflants Huys over de samenwerking met het Leidse verpleeghuis. Volgens Van Gorkum duurt het nog zeker een jaar voordat de eerste paal van de nieuw bouw bij 't Hofflants Huys de grond in kan, als WVC tenmin ste akkoord gaat. „En er gaan zeker twee jaar overheen voor de eerste verpleeghuispatiënt in bed kan liggen." Bewoner Leythenrode voert actie voor meer 'tilliften leiderdorp» evelyne lammerding P. van der Eist, bewoner van het Leiderdorpse verpleeghuis Ley thenrode, is het zat. Er moet vaak lang worden gewacht op de tillift, die door het verple gend personeel gebruikt wordt om de patiënten uit bed te ha len. Veel patiënten kunnen niet worden getild, omdat zij te zwaar zijn voor de verpleeg sters. Per afdeling is echter maar één tillift aanwezig. Te weinig, vindt Van der Eist. „Van die lift moeten 32 bewoners gebruik maken." Van der Eist voert ac tie. Hij wil niet meer dat zijn vrouw moet wachten om naar het toilet te kunnen. „Ik heb twintig gemeenten in de regio aangeschreven en ze om een geldelijke bijdrage ge vraagd. Vier weken geleden heb ik die brief verstuurd. Ik heb zes afwijzingen gekregen en acht ontvangstbevestigingen. Maai daar heb je niets aan. Ze schrij ven allemaal dat het geen ge meentelijke belangen zijn. Maar ze hebben wel geld voor junks en wij kunnen niet eens nor maal naar het toilet. En het ver pleeghuis kan het niet betalen, omdat er wordt bezuinigd. Het is armoe troef', vertelt Van der Eist geëmotioneerd op zijn ka mer die hij deelt met zijn 70-ja- rige vrouw. Zij slaapt. Over zijn vrouw vertelt hij dat ze niet zelfstandig het bed uit kan. Ze moet altijd wachten tot een van de ver pleegsters met de tillift komt om haar uit bed te hijsen en naar de wc te rijden of in haar rolstoel te zetten. Schouders Vlak voor etenstijd, om vijf uur, willen veel bewoners van het verpleeghuis nog even naar de wc. Ze kunnen niet allemaal te gelijk, en dus beginnen de ver pleegsters drie kwartier van te voren al te sjouwen om de men sen naar het toilet te brengen, en weer terug naar bed. „Het lijkt hier soms wel de Albert Heijn", aldus Van der Eist. Ook het verplegend personeel zou meer tilliften tot zijn be schikking willen hebben. Belin da Koopman, verpleegster in Leythenrode, vindt de tillift ide aal. „Je kunt nu iemand in je eentje uit bed halen, terwijl dat anders altijd met z'n tweeën moet gebeuren. Met de tillift gaat het veel sneller. Alleen is hij vaak bezet, want je laat de lift bij het toilet staan. De patiënt moet er namelijk ook weer van het toilet getild worden. Als je de lift in de tussentijd wegrijdt, blijf je lopen. Soms halen we de mensen nog wel zonder de tillift uit bed. Dat moet als de patiënt niet sterk genoeg in de schou ders is. Want je moet kracht zet ten om in die beugels te han gen." Ada Hoogstrate, een collega van Koopman, zegt dat de lift intensief wordt gebruikt. „We kunnen er wel een paar extra gebruiken", zegt ze. Begroting Van der Eist hoopt dat hij bin nenkort iets met de recent op gerichte stichting Vrienden en Donateurs van Leytherode kan ondernemen. „We hadden eer der kunnen beginnen. De bur P. van der Eist voert actie voor meer tilliften in Leythenrode. Met een tillift kunnen patiënten makkelijker uit bed worden gehaald. FOTO HENK BOUWMAN gemeester was de voorzitter, maar die kwam te overlijden. Zodra we een nieuwe voorzitter hebben, gaan we bedrijven aan schrijven. Misschien hebben we daarbij meer kansen." Directeur H. de Kleine van verpleeghuis Leythenrode wil in de toekomst een aantal tilliften aanschaffen. „Maar op het mo ment hebben we daar de finan ciële ruimte niet voor. Wij moe ten per jaar afwegen waar we de voorkeur aan geven. Dit jaar hebben we de begroting al rond, volgend jaar bekijken we of we dan wel meer liften aan schaffen." Voorlopig staan de patiënten nog in de rij. maar als de actie van meneer Van der Eist dit jaar nog slaagt, zal die rij niet zo lang meer zijn als nu. DAGJE BURGERS DIERENPARK ARNHEM Aan dit stukje openbaar groen willen de buurtbewoners iets doen, maar krijgen geen steun van de politiek. FOTO» JAN HOLVAST Bewoners Rijndijkbuurt Zoeterwoude verbaasd Zoals de zaken er nu voor staan gaat de herinrichting van een stuk groen tussen de Bernhard- straat en de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude-Rijndijk niet door. Het voorstel van het college van B en W om akkoord te gaan met een vergoeding van 19.000 gul den voor de herinrichting kreeg geen meerderheid van stem men tijdens een commissiever gadering. Alleen Progressief Zoeterwoude (PZ) stemde voor, CDA en WD waren tegen het voorstel. Een groep bewoners van de Bernhardstraat en Hoge Rijn dijk, van wie de tuinen grenzen aan de groenstrook, wil een deel van het groen vervangen door bestrating en speeltoestellen. In het wijkje wonen ongeveer 30 kinderen onder de tien jaar die in de directe omgeving geen speelruimte hebben. Maar in het nieuwe plan is ook met de wat oudere bewoners rekening gehouden, er zijn paden en bankjes gepland. Door een deel van de werkzaamheden zelf uit te voeren wordt 12.000 gulden bespaard op de werkelijke kos ten (27.000 gulden). Het CDA stemde tegen omdat het een belachelijk plan zou zijn. „Zeker in deze tijd van 'pijnlijke' bezuinigingen is 19.000 gulden en berg geld voor iets wat er prima bijligt. De Bernhardstraat is, na overleg met de bewoners, in 1990 nog gerenoveerd en zou normaal gesproken de eerstkomende ja ren niet aangepakt hoeven wor den", aldus CDA-er G. van der Hulst. De gemeente heeft eerder al besloten vooral geld uit te trek ken voor fiets- en voetpaden die er slecht bij liggen. De fractie van PZ wil de buurt echter wel helpen. A. de Lange- Kooiman: „Nu de burgers daad werkelijk willen meedenken en zelfs willen meedoen wordt hun plan verworpen. Wij vinden dit juist een voorbeeld van hoe het ook kan. De gemeente levert materiaal en een straatmaker, de wijkbewoners doen de rest zelf. Als je de mensen eerst vraagt om mee te denken en vervolgens hun plan van tafel veegt is dat niet erg motive rend." PZ is van plan in de ge meenteraadsvergadering, vol gende week, met een initiatief voorstel te komen. Een van de buurtbewoners, P. Romijn, was stomverbaasd toen hij via-via hoorde dat CDA en WD tegen het voorstel stem den. „Daar begrijp ik helemaal niets van. Vorige week kreeg ik van wethouder Ringersma nog te horen dat het allemaal rond was, met de financiën en zo. Er zijn zelfs al afspraken gemaakt met meneer Van Houten van openbaar groen. En nu zou het niet door gaan? Nou, ik heb offi cieel nog niets gehoord van de gemeente dus voor mij gaal het eewoon allemaal door dit na jaar", zegt hij verontwaardigd. Sommigen in omgeving van Oegstgeester Dorpsstraat blijven blijft lastige kauwen brood voeren Ilofofojt OU(lGrS IllljffBll oegstgeest uesbeth buit1nk Af en toe tekent zich een zwarte vlek af tegen de lucht, maar ta ferelen als in het Friese Jubbega kent Oegstgeest nog lang niet. De kauwenplaag rond de Dorpsstraat deert ook niet elke buurtbewoner. Een enkeling stoort zich mateloos aan het vuil dat de beesten achterlaten, maar anderen voeren de zwarte vogels nog elke dag resten brood. De kraaienkooi op het dak van de brandweerkazerne is in middels verdwenen. Daarin werden de vogels gevangen en daarna de nek omgedraaid. De antiekhandelaar precies tegen over vond de maatregel zwaar overdreven. „Belachelijk", oor deelt hij terwijl hij met een ge doofde sigaar in zijn mond een salontafel staat op te knappen. „Die beesten veroorzaken hele maal geen overlast. Waarom zou je ze dan gaan vangen? Ze ker in deze tijd is het ronduit belachelijk om beesten dood te maken. Laat ze toch leven." Hoewel zijn buren wel over last van de vogels ondervinden, voert de man de kauwen elke dag etensresten op het balkon. „We strooien wat brood en daarop komen dan zo'n tien of vijftien kauwen af. Het is toch niet de moeite om ze te vangen als het maar zo'n klein groepje is?" Een buurvrouw die buiten met een kind wandelt heeft echter wel schoon genoeg van de vogels. „Het gaat me niet eens zo zeer om het lawaai, maar om het vuil", zegt ze ter wijl ze veelbetekenend naar de lucht kijkt. „Als we in de tuin zitten moeten we wel onder de parasol blijven. Die ziet er niet meer uit, dat ding heeft echt een hoop viezigheid te verdu ren. En buiten eten... tsja, het kan wel. Maar dan moet je wel heel snel kunnen eten." Kleine vogeltjes Naast de kazerne tuurt een ou dere vrouw tussen haar begoni a's door naar buiten. „Ach, wat is 'overlast'. Ik vind die kauwen zelf niet zo erg, maar het is voor de kleine vogeltjes triest. Er zijn zoveel van die grote vogels en als we buiten brood strooien krijgen de kleintjes, de mussen en zo, niet de kans iets op te pikken. De kauwen snaaien al les voor hun neus weg", zegt ze meelevend. „Vroeger, toen we hier pas woonden, zag je hier niet veel gauwen of eksters. Toen wemel de het nog van de mussen en andere kleine vogeltjes", herin nert ze zich. „Het evenwicht is nu zoek, misschien omdat de grote vogels de nesten van de kleintjes plunderen." Zelf heeft ze niet zoveel last van de vogels. „Maar ik ga natuurlijk geen brood strooien in de tuin als ik daar net mijn was wil ophan gen. Dat is vragen om moeilijk heden." Volgens de vrouw heeft de kraaienkooi wel geholpen. „Het is hier nu veel rustiger dan een week geleden. Maar ja, die kooi was natuurlijk wel een grove manier om die beesten kwijt te raken." De kooi heeft maar een paar da gen op het dak van de kazerne gestaan. De gemeente zoekt nog naar andere maatregelen om de kauwen te weren. leiderdorp roy klopper Niet dat ze blij zijn met de grensmaatregel in Leiderdorp, maar de ouders van Hobbit- kinderen komen niet massaal in opstand tegen de spreiding van leerlingen over de fusiescholen. Tijdens een gisteravond gehou den informatie-avond kregen de luidst protesterenden slechts de handen van een enkeling op elkaar. De overigen van de on geveer honderd aanwezige ou ders leken de noodzaak van de maatregel in te zien. Hobbit-directeur H. van Dijk legde de ouders gisteravond in de hal van zijn eigen school nog maar eens uit waarom is beslo ten tot de opmerkelijke wijze van verdelen van leerlingen over de gebouwen Heelblaad- jespad (huidige Vogelweid) en Klerkenhof (Hobbit). Tijdens de overigens zeer or delijke bijeenkomst lieten enke le ouders weten dat de school of de medezeggenschapsraad hen wel eens eerder had mogen in lichten over de grensplannen. „Nu zijn we geconfronteerd met een voldongen feit", aldus één van de ouders. Hij wees er op dat ook de vergadering van de raadscommissie onderwijs. „Toen we op de afgesproken tijd binnen kwamen, was de kwestie al als hamerstuk aange- Van Dijk beaamde dat dit slordig was. „Ik kwam zelf ook te laat. omdat men mij ook htfcT verteld dat het agendapunt pm later op de avond aan de orde zou komen." In een allerlaatste poging het tij te keren droegen enkele ou ders alternatieven aan voor de geografische grens. Er zaten geen geniale vindingen bij. Alle geopperde mogelijkheden zijn al eens door de schoolleiding bekeken. En stuk voor stuk brengen ze volgens Van Dijk onoverkomelijke bezwaren met zich mee.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19