Kosto noemt kerk-asiel een naastenliefde-exces Duitse vertaling wereldcatechismus: 200.000 exemplaren 'Het boek dat blijft' Vicaris vertrekt na onenigheid met bisschop Bomers Kerk Samenleving WOENSDAG 19 ME11993 Kerkasiel is een 'naastenliefde-exces'. Met dat standpunt reageerde staatssecretaris A. Kosto van justitie op secre taris W. van der Zee van de Raad van Kerken, die gisteren aankondigde dat de Raad vanaf heden in noodgevallen het verlenen van kerkasiel door geloofsgemeenschappen gerechtvaardigd acht. organisaties die zich inzetten voor vluchtelingen, aan om al vast de aandacht te vestigen op deze verklaring. De Raad van Kerken komt vol gende week met een verklaring van die strekking. Van der Zee greep een discussie over het vreemdelingenbeleid tussen de staatssecretaris en een aantal De discussie vormde een on derdeel van een bijeenkomst op Kerk en Wereld in Driebergen, georganiseerd door Kerk en We reld in samenwerking met de hervormde Projectgroep Pluri forme Samenleving en de Werk groep Vluchtelingen van de Sec tie Dienst van de Raad van Ker ken. Het beschikbaar stellen van kerken aan asielzoekers die met uitzetting worden bedreigd, past volgens Kosto in een ont- rechte samenleving. Hij daagde de voorstanders van kerkasiel dan ook uit aan te tonen dat Nederland geen democratische rechtsstaat is. „Kerkasiel is ge- De voorzitter van de Duitse bisschoppen conferentie, Karl Lehmann, heeft in Leipzig het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de Duitse vertaling van de wereldcate chismus. De eerste druk van het boek, dat 816 bladzijden telt, beloopt 200.000 exem plaren. De catechismus, die paus Johannes Paulus II vorig iaar december officieel pre senteerde, vat de leer van de Rooms-Katho- lieke Kerk samen. De Franse en Spaanse vertaling van de catechismus is een groot succes. In Spanje was de eerste en tweede druk van telkens ongeveer 200.000 exem plaren binnen een paar dagen uitverkocht. De Nederlandse en Vlaamse rooms-ka- tholieken moeten nog enig geduld hebben, voor zij het boek in hun taal kunnen lezen. De Nederlandse en Vlaamse bisschopppen hopen de vertaling in november te kunnen presenteren. De eerste druk zal minstens 20.000 exemplaren bedragen, laat een woordvoerder van de bisschoppenconfe rentieweten. Ongeveer 2500 mensen hebben door voor intekening van hun belangstelling voor de catechismus laten blijken. ALPHEN AAN DEN RUN» De bijbel- tentoonstelling 'Het boek dat blijft' is gisteravond in Alphen aan den Rijn officieel geopend door burgemeester M. Paats. De expositie in de Opstandingskerk aan de Prinses Marijkelaan is in gericht door het Nederlands Bij belgenootschap en geeft een beeld van de inhoud en de bete kenis van de bijbel door de eeu wen heen. De expositie is opge bouwd uit modem illustratie- en fotomateriaal en is geschikt voor zowel jongeren ais ouderen. Bij de tentoonstelling is ook een boekentafel ingericht 'Het boek dat blijft' is nog tot 27 mei in de Alphense kerk te bekijken. De openingstijden op vrijdag 21 mei en van maandag 24 tot en met donderdag 27 mei zijn van 9.00 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Morgen (Hemelvaartsdag) en op zaterdag 22 en zondag 23 mei is de expositie van 13.30 tot 17.00 uur te bezichtigen. De Horstink overgenomen door uitgeverij Boekencentrum rechtvaardigd om de rechtsstaat te prikkelen", reageerde iemand uit de zaal. Hij wees erop dat ook de overheid vergissingen kan maken. „De geschiedenis leert dat fel verzet tegen de uitvoering van een democratische rechtsorde altijd leidt tot een verbetering", beaamde Van der Zee tijdens de avondzitting, waarbij Kosto niet meer aanwezig was. „Over een paar jaar is de staatssecretaris ons dankbaar voor het kerk asiel", voegde hij er aan toe. Boekencentrum bv in Zoeter- meer neemt het fonds van De Horstink over van de Academi sche Uitgeverij Amersfoort bv. Daarover hebben beide uitgeve rijen vorige week overeenstem ming bereikt. De Academische Uitgeverij, opgericht door de uitgeverij Ac- co in Leuven, wil zich gaan spe cialiseren in educatieve en we tenschappelijke uitgaven. Daar door zou het theologische fonds, dat De Horstink verzorg de, minder aandacht krijgen, al dus adjunct-directeur R. Noor- da van Boekencentrum bv. Een andere reden is dat de re dacteur die bij de Academische Uitgeverij verantwoordelijk was voor het fonds van De Horstink, door ziekte zijn werk niet meer kan uitoefenen. Daardoor kreeg het fonds volgens Noorda 'geen nieuwe, impulsen'. Bij het Boe kencentrum, waar 31 mensen werken, zal geen speciale redac teur worden aangenomen of vrijgemaakt voor het fonds van De Horstink. Sinds 1986 was het fonds van De Horstink, centrum voor do cumentatie en informatie over kerk en samenleving, onderge bracht bij de Academische Uit geverij Amersfoort De Horstink, oorspronkelijk een oecume nisch informatie- en diensten centrum, was in financiële moeilijkheden geraakt door de noodzakelijke omschakeling van informatiecentrum naar een professioneel werkende uit geverij en door de geringere verkoop van boeken. Boekencentrum bv publiceert boeken en tijdschriften, bijna uitsluitend op het gebied van theologie en godsdienst, onder de namen Boekencentrum, Meinema, Publivorm en vanaf heden De Horstink. Behalve de naam blijft ook het soort boe ken van het fonds gehandhaafd. Recente uitgaven van De Hors tink waren het 'Handboek Godsdienst in Nederland', on der redactie van Hein Schaeffer, en 'New Age; visies vanuit het christelijk geloof, onder redac tie van R. Kranenborg. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan Zee (Pniël- wijk), te Kootwijk en te Sommelsdijk: C.J.P. van der Bas te Hoevelaken; te Enter: J.K. Verbree te Maasdijk. Aangenomen: naar Varsseveld (toez.): mevr. E.E. Nordtte Emmen (part-ti me); naar Hillegom: H. Mondeel te Emmen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dokkum: J. de Jong, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Kruin (tijdelij ke dienst) (part-time): J. van Veen, l.l. legerpred. te Koudekerke, wonen de te Dishoek die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: J. de Jong, kandi daat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Harlingen: J. Zwart te Winschoten; te Vroomshoop: G. Treurniet Azn te Waardhuizen c.a. Aangenomen: naar Hoogkerk: J.J. Dronkers te Nijkerk. Vicaris H.A.J. Dürr van Haarlem gaat na onenigheid met bisschop Bomers eerder met emeritaat. Op doktersadvies gaat hij reeds op 1 oktober weg en niet op 1 fe bruari 1994, zoals hij eerder had aange kondigd. Dat heeft bisschop H.J.A. Bo mers bevestigd. Dürr kreeg vorige maand opnieuw hartklachten. Zijn arts stelde vast dat stress in zijn werk daarvoor de belang rijkste oorzaak was en raadde hem aan eerder met emeritaat te gaan. In een brief aan Bomers schrijft Dürr de hart klachten toe aan het feit dat hij een an dere visie heeft op het pastoraat dan de bisschop. Bomers gaat uit van de eisen waaraan gelovigen moeten voldoen, ter wijl Dürr in zijn pastorale benadering wil beginnen 'waar de mens is (zondig en zoekend)' en vandaar met hem 'de weg van de Heer' wil vinden. Dürr wil geen commentaar geven. Bomers is teleurgesteld omdat Dürr de eerste vicaris was die hijzelf heeft aange steld. De andere vicarissen waren be noemd door zijn voorganger, mgr. Th. Zwartkruis. „Dürr kende de mijn stand punten en besloot in alle vrijheid vicaris te worden." Het heeft Bomers onaange naam getroffen dat de vicaris 'een gevoel van onvrede' als reden geeft voor zijn vertrek. Dürr en vicaris W.F.M. Postma, die eveneens op 1 oktober met emeritaat gaat, worden opgevolgd door mgr. drs. M.J. de Groot, nu nog officiaal (voorzitter van de kerkelijke rechtbank) van het bis dom. Mesoschaal op en top Het huidige weerbeeld boven Ne derland wordt meer dan eens be paald door weersystemen op de mesoschaal. Dit iseen lengte- schaal van fenomenen zo groot als half Nederland. In deze catogorie vallen lagedrukgebiedjesgevormd door de warmte, zeewindcirculaties en kleine buienlijnen. De dag van gisteren was een perfect voorbeeld van 'mesoschaal op en top' boven Nederlands grondgebied. Inde ochtenduren kwam het onverwacht tot wat onweer in de regio. Dit hield verband met een zogeheten lijn van convergentie die tergend lang zaam verder het land introk. Langs deze lijn formeerde zich de hele middag een vrij uitzonderlijk scher pe en dunne buienband. Een twee de lijn was urenlang operationeel boven het noorden van Groningen. Een ander interessant fenomeen was een sterk slepend koufront bo ven Zeeland. Dit front maakte over dag nauwelijks vorderingen in oos telijke richting en bereikte onze re gio pas laat in de avond. Voor dit front uit ontstonden in de namid dag boven het rivierengebied fikse Haarlem tapte in vrij korte tijd 15 liter water per vierkante meter af. De temperatuurverschillen tussen kusten binnenland namen in de grote vorm lijn was het kwik tot 12 graden gedaald, terwijl in de ach terhoek 25 graden werd gemeten. De weersverwachting voor vandaag en morgen wordt opnieuw bepaald door hele subtiele verschuivingen vanmesoschaalsystemen. Een langgerekt koufront komt tot vrij dagochtend vrijwel stil te liggen boven ons land en dat geeft tot die tijd veel bewolking met vooral in de namiddag en avond buien. Vooral de buien van morgen kunnen vrij uitgebreid zijn als een golfvormige storing uit Frankrijk langs dit front omhoog komt. Pas op vrijdag overdag stijgt de luchtdruk weer, waarbij de noord west tot noordenwinden ook landinwaarts voor een afkoeling zullen zorgen. Het is waarschijnlijk dat in het komende weekeinde de warmte opnieuw tot over onze om geving zal uitstromen. De kaarten blijven een geblokkeerd stromings patroon aangeven, met onvermin derd hogedrukgebieden boven de Scandinavische landen. HET WEER IN EUROPA COLOFON KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon en een enkele bui, mogelijk met onweer. Morgen veel bewolking en in Schotland en Engeland regen. In Ier- droog. Middagtempera- tuur tussen 14 en 18 gra- België en Luxemburg: Overwegend veel bewol king en enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur rond 19 gra den, aan zee enkele gra den lager. Noord- en Midden-Frank- Half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of on weersbui, m Bretagne van daag meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 14 graden langs de Kanaal- kust tot 19 m het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag ten noorden van Lis sabon af en toe zon, maar ook nog een enkele regen- of onweersbui. Morgen droog en meer zon. Ten zuiden van Lis sabon zowel vandaag als morgen flinke zonnige perioden met zon en droog. Ge leidelijk weer wat hogere temperaturen; morgen maxima van 18 graden bij Porto tot 23 aan de Algarve. Madeira: Wolken velden, ook af en toe zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden en midden droog en tamelijk zonnig. In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Vooral in de Pyreneeën valt veel neerslag. Maxima aan de ooste lijke en zuidelijke Costa's tussen 21 en 25 graden. Aan de Golf van Biskaje vooral morgen flink lager. Canarische Ei landen: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en flinke zonnige perio den. Vandaag maximumtemperatuur rond 22 graden, morgen vooral in het zuiden warmer. Tunesië: Perioden met zon en vooral vandaag kans op een re gen- of onweersbui. Maxima tussen 27 en 32 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele, soms flinke, regen- of onweersbuien. Aan de Cöte d'Azur is de buienkans kleiner en er is wat meer zon. Maximumtempera tuur van 16 graden aan de Atlantische kust en op het Massif Central tot 23 gra den plaatselijk aan de Cóte d'Azur. Mallorca enlbiza: Vandaag af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Morgen droog en meer zon. Maxima ongeveer 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig, maar 's middags ook enkele stapelwolken en kans op een lokale onweersbui. Op Corsica en Sardi nië meer bewolking en vooral vandaag kans op een fikse regen- of onweersbui. Maxima van 23 graden aan zee tot 26 in het binnenland. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vooral vandaag op het Griekse vasteland kans op een bui. Maxima aan zee ongeveer 22 graden, in het binnenland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral in het bin nenland een enkele bui. Maxima aan zee ongeveer 22 graden, op Cyprus en kele graden hoger. Duitsland: Vandaag in het westen wolkenvelden, verder flinke zonnige perioden. Beide dagen kans op een lokale onweersbui, Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 20 ME11993 Zon-en maanstanden Zonop 05.36 Zononder 21.31 Maan op 04.43 Maanonder20.41 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.22en 15.43 Laag water 11.15 Weerrapporten 18 mei 20 uur: Eindhoven regenbui nw2 25 14 Den Helder onweer n4 18 13 Rotterdam regen verand 21 14 Twenthe onweer zl 24 15 Vlissingen zwaarbew. wzw3 16 13 Maastricht onweer w3 24 17 Aberdeen licht bew. no 7 16 9 Athene zwaar bew. zo 2 23 14 Barcelona hall bew. windst 21 11 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Experimenten (1) De Zwammerdamse predi kant W.A.M. Kelder deed eind april in Bodegraven mee aan de landelijke werk dag 'Experimenten met kerk diensten'. „Een bedreigende titel, denk ik, voor veel ge meenteleden die alles liever bij het oude houden", schrijft hij in de Rijnlandse Kerkbode, het officieel or gaan van de Gereformeerde Kerken in de classis Rijnland. „Dominee, daar gaat u toch niet heen, hè? Al dat geëxpe- rimenteer", kreeg hij te no ren. Maar dominee ging wel. „Al was het alleen maar om zelf weer eens op te laden aan 'spiritualiteit', om letter lijk inspiratie op te doen. Er lopen dus dominees in hun eentje, wat teleurgesteld om dat ze niemand in hun ge meente warm konden krij gen voor deze dag. Is liturgie dan toch iets van alleen de voorganger?" Experimenten (2) Maar in andere gemeenten is juist voor de dominee de titel van deze dag bedreigend, merkte Kelder. „Ze vinden al die liturgiecommissies met hun vernieuwende ideeën maar knap lastig. Er lopen dus commissies rond, zonder dominee, jaloers kijkend en luisterend naar die andere gemeenten, waar 'alles' zo maar wel mag en kan. Is li turgie dan toch alleen een leuke hobby van wat enthou siaste gemeenteleden in de marge? Experimenten (3) Nee. constateert Kelder, want gelukkig zijn er ook gemeen ten waar eredienstcommissie cn predikant samen voor de ze dag zijn warmgelopen. De taken zijn verdeeld. De één gaat naar een lezing over oe cumenische liturgie, de an der naar een workshop 'ver halen vertellen', een derde gaat nieuwe liederen oefe nen. Is liturgie dan toch wat het is: een zaak van de hele gemeente, van hobbyisten, net zo goed als van de kerke- raad en predikant, en van ie der die op zondag, en elke dag, de lofzang gaande wil houden?" Experimenten (4) Liturgie is wat het zegt: dienst van het volk, legt de Zwammerdamse predikant uit. „Van heel het volk Gods, onderweg in de geschiedenis. Een eredienst waar ieder zich thuis moet voelen, waar ie der aangesproken wordt, in de taal die zij/hij verstaat. Voor de één is dat de taal van de aloude woorden, voor de ander is het meer de beeld taal van symbolen, van ritue le handelingen. Een 'dienst van het volk' is geen aaneen rijging van woorden, maar ook van muziek. Geen sta tisch gebeuren van één stem voor in de kerk en verder een zwijgende meerderheid, maar een dynamische bewe ging van stem en tegenstem, woord en antwoord, staan, Jttlen en lopen. Veel te experimenteel alle maal? Wie de bijbel leest, weet hoe beweeglijk, geu rend, kleurrijk en Idinkend li turgie kan zijn. Wie een bèetje geschiedenis van sy nagoge en kerk kent, weet hoeveel liturgische rijkdom en spontaan vieren we on derweg zijn kwijtgeraakt. Zou hét niet prachtig zijn als, bij wijze van experiment, daar wat van teiug te zien was in onze kerken?" BOES HEINZ C/ BftvEBST 7E weiWiS SA/C/D&Mtrr T£ls££L tewc A&sese wvz.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18