Leiden Leiden verliest Broomans boos over actie Milieudefensie woonwagenschool VVD eist veroordeling van nep-Stadskrant SsinJratuin Brughuisje wordt weer viswinkel Alleen SP tegen hoger raadssalaris Kraan tilt stalen luifel op plek Turkse moskee deze zomer in Petrakerk WOENSDAG 19 MEI 1993 chef gert visser. piv -chef aad rietveld. 071-161.17 Kauwen q De helft van de be- I 2/ woners van de Oegstgeester Dorpsstraat ergert zich aan de kauwen, de andere helft voert de vogels. Vrijage A D66 vindt dat er JL U een einde moet ko men aan de vrijage tussen de gemeentebesturen van Leiden en Haarlem. Ingestort A /t De woningbouw in I Alkemade is inge stort. Woningzoekenden moeten soms tien jaar wachten op een huis. De Kristoforusschool aan de Gabriel Metzustraat houdt op te bestaan. Tot 1996 houdt de Stichting Katholiek On derwijs Leiden (SKOL) de onderbouw de groepen één tot en met vier in stand. Daarna valt het doek defini tief voor de naar de heilige reizigersbeschermer ver noemde school. En verdwijnt Leiden uit het rijtje van ze ven gemeenten met een school voor woonwagenkinde ren. leiden w1m koevoet Directeur Dick van der Zwan, sinds 1990 aan de Kristoforus school verbonden, werkt 'niet van ganser harte' mee aan de oplossingen die worden getrof fen voor kinderen en onderwij zers. Hij begon vol enthousias me aan zijn baan. Hij had iets moois willen maken van de school, maar moest na een paar jaar al een beleidsplan maken voor de periode na de ophef fing. De Kristoforusschool is be gonnen in een gebouw op het woonwagenkamp aan het Trek vaartplein. Woonwagenkinde ren mochten er al op hun derde op en kregen tot hun zestiende les. Middelbaar onderwijs volg den ze nauwelijks. Sinds 1974 ging de overheid grote woonwagenkampen tegen en ontstonden er verspreid door de regio kleinere 'kampjes'. De school voor woonwagenkinde ren moest buiten het grote woonwagenkamp aan het Trek- vaarplein komen te staan. In de jaren tachtig kreeg de Kristoforusschool het etiket ba sisschool'. Woonwagenkinderen moesten net als andere kinde ren op hun vierde beginnen en op hun twaalfde klaar zijn. Daarna dienden ze voortgezet onderwijs te volgen op 'burger scholen'. Ondanks het etiket basis school bleef de Kristoforus school zijn karakter van school voor woonwagenkinderen be houden. De groepen zijn tot op de dag van vandaag klein. Het vierkoppige team geeft les aan 36 kinderen. Directeur Van der Zwan noemt het wrang, dat juist door het onderwijsbeleid van PvdA- minister Ritzen zijn school ten dode opgeschreven is. „Het is altijd de PvdA geweest die heeft geknokt voor het behoud van scholen voor woonwagen-, schippers- en zigeunerskinde ren." Ritzen besloot dat woonwa- genscholen moeten worden omgevormd tot reguliere basis scholen. Van der Zwan wil best burgerkinderen' aan de school bevolking van Kristofonis toe voegen. De nieuwe wetgeving heeft echter ook tot gevolg dat zijn school met ingang van 1 augustus 1996 aan de normen moet voldoen en minstens 195 leerlingen moet tellen. Volgens Van der Zwan is dat onhaalbaar, al was het maar door de ongun stige ligging van de school. In de wijken rond Kristoforus (Me- renwijk, Marnixstraat en omge ving) zijn al veel scholen. Fuseren met een andere school lukt volgens de directeur niet. „We zijn geen aantrekkelij ke fusiepartner. Niet alleen om dat we een woonwagenschool zijn, maar ook omdat ik vier personeelsleden meeneem. Dat is veel. Schoolbesturen fuseren liever met een afgeslankte part ner." Van der Zwan heeft een ander scenario bedacht. Er zit voor de woonwagenkinderen na 1996 niets anders op dan een gang naar een gewone basischool. „Een heel eenzijdige integratie, maar er zit niets anders op." Volgens Van der Zwan is de aanstelling van een regionale onderwijsconsulent voor woon wagenkinderen absoluut nood zakelijk. Die moet zorgen dat op de 'gewone' scholen op de juis te wijze les wordt gegeven aan woonwagenkinderen. Van der Zwan: „Want nu moet nog steeds veertig procent van de woonwagenkinderen die ge woon basisonderwijs volgt, naar speciaal onderwijs worden doorverwezen. Op woonwagen- scholen raakt maar twee pro cent verzeild in het speciaal on derwijs." leiden monique lange De Vereniging Milieudefensie in Leiden heeft gisteren pamflet ten uitgedeeld aan werknemers van Stempel- en Graveerinrich- ting Broomans aan de Zoeter- woudseweg. Het bedrijf weiger de een gesprek met Milieude fensie over het gebruik van rei nigingsmiddelen die de ozon laag aantasten. De directie van Broomans is boos over de actie. In het kader van de landelijke actie 'Een schoon bedrijf is chloorvrij' benaderde Milieude fensie Leiden een aantal bedrij ven met de vraag of zij stoffen als CFK's gebruiken als reini gingsmiddel. De milieugroep kreeg overwegend positieve re acties. Alle bedrijven waren be reid tot een gesprek. Behalve Broomans. Milieudefensie vond het vreemd dat de directie van Broomans een gesprek weiger de. Om de werknemers van de graveerinrichting op de hoogte te stellen van de actie, deelde Milieudefensie gistermiddag vlak voor de bedrijfsdeur pam fletten uit. Een woordvoerster verklaarde dat Milieudefensie niet de be schuldigende vinger wil uitste ken naar het bedrijf. „We weten niet of er middelen worden ge bruikt die de ozonlaag aantas ten. Maar als het bedrijf niets te verbergen heeft, waarom wei gert de directie dan een gesprek met ons?" Directeur Lie van Broomans was duidelijk verbolgen over de actie. „Ten eerste omdat ik van niets weet en ten tweede omdat wij helemaal geen middelen ge Een medewerkster van Milieudefensie Leiden deelde gisteren pamfletten uit bij Broomans aan de Zoeterwoudseweg. bruiken die de ozonlaag aantas- sprek. Milieudefensie kan ge- ten. Eén van mijn vroegere be- rust contact opnemen met ons drijfsleiders heeft Milieudefen- en eens langskomen", aldus Lie. sie te woord gestaan en gezegd Nog gistermiddag kreeg van de directie. „Wij hebben in- van Milieudefensie. De groep derdaad geen schadelijke reini- vond de actie echter niet voor- gingsmiddelen aangetroffen, harig, „Zonder deze actie. had- Het bedrijf gebruikt alleen wat den wij nooit een gesprek met niet bereid te zijn tot een ge- Milieudefensie een rondleiding tinner", aldus een medewerker de directie gehad.' kee te klein is en de meeste be zoekers uit Leiden-Noord ko men. Het gebouw moet boven dien gerenoveerd worden. De Petrakerk staat ruim an derhalf jaar leeg. Het gerefor meerde kerkbestuur heeft gerui me tijd onderhandeld diverse belangstellenden over aankoop van het gebouw. Onder hen be vonden zich de Baptisten Ge meente en de Stichting Ont spanning Nederland. leiden De luifel bij de hoofdin gang van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) hangt sinds gisteren op zijn plek. Het gaat om een staalconstructie van 32 bij 12 meter. De luifel hangt ze ven meter boven de grond en is bevestigd aan twee kolommen met een hoogte van 17,5 meter en een diameter van 75 centime ter. De bedenkers, E&D architec ten, willen met de luifel 'op een imposante manier1 de bezoekers ingang van het nieuwe zieken huis benadrukken. Bezoekers kunnen onder het gevaarte, dat op zichzelf staat en niet vast zit aan de gevel van het ziekenhuis, uit hun auto stappen. Van slecht weer ondervinden ze dan geen hinder. Om de staalcontstructie op zijn plek te krijgen waren drie hijskranen nodig. De grootste hield het stalen frame van de lui fel vast. De andere waren nodig voor de montage van de verschil lende onderdelen. MORGEN, HEMELVAARTSDAG GEOPEND van 10.00 tot 17.00 u. Parkeerruimte voor 180 auto s Viswinkel Ouwehand is de nieuwe huurder van het brughuisje op de Blauwpoortsburg. Ouwe hand huurde het huisje al eerder maar moest het veld ruimen toen de brug werd gerestaureerd. In de tussentijd werd de viswinkel, verplaatst naar een keet op de Beestenmarkt en werd uitge keken naar een nieuwe, definitieve huisvesting voor Ouwehand. Een terugkeer naar het brug huisje leek uitgesloten omdat in de kelder die de Leidse vishandelaar gebruikte om vis schoon te maken en te bereiden nu het meganiek van de beweegbare brugdelen is ondergebracht. De gemeente dacht eventueel weer een souvenier- shop in het gebouwtje te kunnen huisvesten, zoals in de jaren zeventig het geval was. Maar nu Ouwehand in samenwerking met de gemeente een andere ruimte voor de visverwer king in de buurt heeft gevonden, aan de 2e Bin nenvestgracht, kan het brughuisje weer als ver- koopunt worden gebruikt. Het brughuisje gaat vermoedelijk deze zomer weer open. De WD wil dat het Leidse gemeentebestuur aan het politieke informatiecentrum De Invalshoek duidelijk maakt, dat het over de schreef is gegaan met de 'nep-Stadskrant'. De Invalshoek bracht op 4 mei een op de gemeentelijke voorlichtingskrant gelijkend blad uit, waarin Leiden volgens WD- raadslid J. Kradolfer werd neergezet als een stad 'van racisme en razzia's'. Het raadslid toonde zich gisteravond in de ge meenteraad zeer verbolgen over het initiatief van De Invalshoek. Hij had behoefte aan een publieke veroordeling door burgemeester en wethouders en wilde speciaal van wethouder H. de la Mar (Groen Links) weten wat hij van ervan vindt. CDA-wethouder J. Walenkamp, verantwoorde lijk voor de 'echte' Stadskrant, kon niet verhullen dat hij waardering had voor de 'technische' as pecten van het krantje van De Invalshoek: „Het leek verdraaid veel op de 'echte Stadskrant Toch heeft de wethouder inmiddels een 'stevige' brief aan De Invalshoek geschreven, mede na mens de burgemeester en de andere wethouders. In het schrijven wordt de actie van het politieke informatiecentrum afgekeurd. Wethouder De Ia Mar van Groen Links heeft er al een discussie met de makers van de omstreden krant op zitten. „Ik heb daarbij bepaald niet on der stoelen of banken gestoken wat ik ervan vind." Aan het rijtje verontwaardigden kan die van po litiek tekenaar Opland van de Volkskrant worden toegevoegd. De makers van de nep-Stadskrant hebben zijn bekende tekening van de leidse Geus in zijn bootje veranderd. In de nep-Stads krant gooit hij vluchtelingen uit het vaartuig Vol gens wethouder Walenkamp is Opland niet van plan gerechtelijke stappen te nemen. Hij wil net als Walenkamp een 'stevige' brief schrijven. De 101.000 gulden die Leiden extra gaat uitgeven aan vergoe dingen voor raadsleden moeten niet worden beschouwd als een douceurtje voor plaatselijke po litici. Leiden was juist toe aan een inhaalslag. In de jaren tach tig zijn de tarieven bevroren en is er op gekort. De werkdruk voor Leidse raadsleden is intus sen toegenomen. Door de ver hoging (met 2712 gulden per persoon per jaar) kunnen meer mensen raadslid worden. Dat is goed voor de plaatselijke demo cratie. Met deze en andere ar gumenten verdedigden burge meester C. Goekoop en de frac ties van D66. Groen Links, PvdA, CDA en WD zich gister avond in de raadsvergadering tegen de felle kritiek van de SP. Fractievoorzitter C. Vergeer had er geen goed woord voor over dat raadsleden hun eigen in komsten opschroeven. Ge meentelijke politici ontvangen nu een jaarlijkse raadsvergoe- ding van 23.051 gulden. Studenten en jongeren moe ten met steeds minder geld rond komen, 'terechte' loonei sen van ambtenaren worden af gewezen, huursubsidies worden afgeschaft en de werkomstan digheden van vrijwilligers in Leiden dringend verbetering behoeven, somde Vergeer op. „De geloofwaardigheid van de Leidse gemeentepolitiek is in het geding." De SP was ook de enige die aanmoedigde dat burgemeester en wethouder fractieshuur gaan rekenen voor de permanente vergaderruimtes in het Gulden Vlies aan de Breestraat. De PvdA is daar juist princi pieel tegen. Fractievoorzitter H. Baaijens wenst alleen te betalen voor bestuurs- en afdelingsver gaderingen in het Gulden Vlies. D66 en de WD dreigden met een motie. Hierin eisten ze gra tis vergaderruimte voor de frac ties en andere aan de politieke partijen verbonden organen Met wethouder T. van Rij (PvdA) valt daarover nog te pra ten. De fracties hebben de ruimten niet 24 uur per dag no dig. zei Van Rij. Overdag kun nen de zaaltjes aan andere in stellingen worden vrrhuurd. Die flexibele opstelling leidde ertoe dat de WD en D66 hun motie introkken. Negen spookrijders bekeurd leiden - De politie heeft gisterochtend negen automoblisten be keurd die op de A44 de verkeerde kant op reden en zo vooreen gevaarlijke situatie zorgden. Door de werkzaamheden op deze weg stond er rond half elf een forse file richting Wassenaar. Ver schillende automobilisten wilden zich daaraan onttrekken door in tegengestelde richting terug te rijden. De politie stond ze op te wachten. Posterventer opgepakt LEtDEN Een 26-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gistermiddag op de Haarlemmerstraat opgepakt omdat hij op straat posters verkocht zonder vergunning. De man werd naar het bureau overgebracht waar de 695 posters in beslag werden genomen. Auto om boom 'gevouwen' leiden Een 31 - jarige Leidenaar heeft vannacht zijn auto op de Burggravenlaan volledig vernield. De man 'parkeerde' zijn auto tegen een boom. Omstreeks half twee reed de Leidenaar in de richting van de Sitterlaan toen hij ter hoogte van de Meijerskade de macht over het stuur verloor. De auto kwam in de midden berm terecht en werd vervolgens geheel om een berk 'gevou wen'. De automobilist liep naar huis waar hij aan zijn lichte ver wondingen is geholpen. Kinderen op zoek naar speeltoestellen leiden Een speurtocht langs speeltuinen in de regio. Dat was de opdracht voor 16 kinderen die namens de wijk Oost-Pancras speeltoestellen gingen uitproberen. Binnenkort wordt een voor lopig plan gemaakt met de ideeën van de kinderen voor een speeltuin in de wijk. In Langerak, Gouda en de Haagse Schil derswijk werden toestellen geprobeerd en de resultaten werden op papier gezet Aan de hand daarvan wordt een voorlopig plan voor de speelplaats opgesteld. De Turkse moskee gaat naar verwachting in juli of augustus verhuizen naar de Petrakerk aan de Kooilaan. De Turkse Is lamitische stichting heeft de voormalige gereformeerde kerk gekocht van de Katwijkse pro jectontwikkelaar De Lange/Van der Plas voor 1,25 miljoen gul den. De Lange/Van der Plas had het gebouw gekocht vanwege de gemeentelijke plannen met de omgeving van de kerk. De gemeente wil het naastgelegen winkelcentrum verfraaien en was voorstander van de vesti ging van een moskee. Er moe ten verder 35 woningen komen boven de naastgelegen super markt. H. Güney, voorzitter van de Turkse stichting, zegt dat de verhuizing plaastvindt zodra de kerk is opgeknapt en de huidige moskee aan de Hooigracht is verkocht. „Er is een aantal be langstellenden voor dat ge bouw. Onze makelaar is in on derhandeling met deze klan ten." De Turkse moslims ver huizen omdat de huidige mos-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17