Scherpe concurrentie op meibockmarkt 1 Nieuwe aardappels: een echte traktatie Smaak Zeekoning Bonekruid kan zout en peper vervangen r r WOENSDAG 19 MEI 1993 REDACTIE •HENRIÊTTE VAN DER HOEVEN LIEVELINGSRECEPT kip kun je uitstekend en heel mager klaar- i maken in de Römertopf, dat vind ook ELLY VAN ZEIST UIT HAARLEM. Van haar dit recept voor twee perso nen. Ze serveert Nodig:2 kippepoten; er sperzieboon- lui; 1/2 groene tjes en aardap- paprika; 1 /2 rode pelkroketjes bij. paprika, 50 gram ka- KIP IN DE RÖ- tenspek en kipkrui- MERTOPF den. Römertopf vul len met koud Hmmm water. Vel van de kippepoten ver wijderen. Ui in ringen snijden en van papri ka's reepjes maken. Kippepoten inwrijven met kipkruiden. Water uit de Römertopf gieten. Zijkanten van de Römertopf bekle den met katenspek (twee plakjes achter- i houden). Ui-ringen en paprikareepjes op de bodem leggen. Kippepoten op het groente mengsel leggen en afdekken met de achter gehouden plakjes katenspek. Deksel op Rö mertopf plaatsen en de pot in een koude j oven zetten. Oven instellen op 225 graden Celsius. Het gerecht in anderhalf uur gaar laten worden. cal Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt af een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Groothandel Bier&Co: Grotere brouwerijen maken kleintjes kapot Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. ulinair publicist Phi- M -lip Mechanicus om- schrijft de kreeft als de duurste waterbewoner tus sen de Zeeuwse eilanden. In een van zijn boeken heeft hij ook beschreven hoe de zee kreeft of homard. de grootste in zijn soort onder de schaaldie ren, in onze vaderlandse wate ren terecht is gekomen. En daarvoor moeten we een paar eeuwen in de geschiedenis te ruggaan. naar het jaar 1760 om precies te zijn. Een Engelse boot leed met een lading kreeften schipbreuk vlak voor de kust van Zeeland. De kreeften brach ten het er (als enige) levend van af en voelden zich klaarblijkelijk als een 'vis in het water'Ver volgens hebben ze zich hier ge nesteld. Tegenwoordig hoort de zee kreeft tot de beschermde dier soorten en wordt voor con sumptie veelal gebruik gemaakt van gekweekte kreeften. En daarbij moet een duidelijk on derscheid worden gemaakt lus sen de Europese en Canadese kreeften enerzijds en de, naar mijn mening culinair minder aantrekkeli)ke. zogenaamde 'warmwater' kreeften ander zijds. Deze laatste soort wordt geïm porteerd uit o.a. Australië en Amerika. Behalve de smaak is ook de structuur van het vlees heel anders. Het is zachter en lijkt daardoor minder taai. Dat verklaart ook het gegeven dat sommige mensen die bijvoor beeld in Amerika kreeft of lob ster hebben gegeten, de kreeft hier al gauw taai vinden. Daar entegen is de smaak van de Eu ropese en Canadese kreeften veel echter en mag het vlees al lerminst taai worden genoemd. De tienpotige zeekreeft heeft bij de vangst een blauwe tot groenachtige kleur die in jood verandert tijdens het koken. De kop is voorzien van lange voel sprieten en de beide voorpoten zijn uitgegroeid tot grote scha ren die overigens het beste vlees bevatten. Het vrij magere en te gelijk stevige vlees is rijk aan ei witten en mineralen zodat deze delicatesse, die in Canada de bijnaam 'zeekoning' draagt, te gelijk heel gezond genoemd mag worden. Onze chefkok adviseert een kreeft van vijf 3 zeshonderd gram (per persoon) slechts 7 minuten te laten koken in een bouillon, waaraan behalve wat verse kruiden ook witte wijn is toegevoegd. Na het kookproces dient de kreeft op de rug te wor den gelegd, zodat het vlees vochtig blijft en zodoende niet droog wordt. Er zijn ook fijnproevers die de voorkeur geven aan de langous- te. een stekelige hoomkreert zonder scharen. Dit familielid is vooral in oosterse landen heel populair. Een ander schaaldier dat nogal eens verward wordt met de langouste is de langous tine. Deze reuzengarnaal be schikt, in tegenstelling tot de langouste, wel over grote lang werpige scharen. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Of meibock inderdaad helpt tegen voorjaarsmoeheid, is de vraag. Toch wordt in Duitse kuuroorden aan dit speciaalbier een belangrijke plaats toegedicht in het 'genezingsproces'. Ook in Nederland neemt meibock een steeds prominentere plaats in. Het aantal nieuwe mei- en lentebocks rijst dan ook de pan uit, dit jaar zijn er weer zes bijgekomen. Het totaal aantal Neder landse zogenoemde A-merken, dat een mei- of lentebock uit brengt, is nu gestegen tot veertien. JAN PETER VERSTEEGE vermoedelijk betrouwbaarste vari anten noemt het plaatsje Einbeck in het voormalige Duitse Grubenhagen als bakermat. Vaststaat dat in die stad rond 1378 een tarwebier werd gedronken, dat ook in Beieren werd gedronken. Later werd ook of alleen gerst gebruikt als grondstof. Het Beierse hof moet vervolgens eind veertiende eeuw een Einbec- kerse brouwer naar Beieren hebben gehaald om in de eigen hofbrouwerij in München het Einbecker brouwsel na te maken. De naam zou vervol gens via Oanbockbier en Ain- pöckisch Bier zijn verbasterd tot 'ein Bockbier'. Tegenwoordig wordt nog steeds de Einbecker Urbock gebrou wen, al wordt nu een ander gistings proces toegepast en louter gerste- mout verwerkt. In Duitsland zijn zo'n honderd twintig meibocks op de markt. In Nederland op dit moment dertien. De nieuwkomers van dit jaar zijn Oranjeboom (VBBR), Alfa, Maasland en De Hoeksche Brouwerij. Vooral de lentebock van Alfa bleek de laatste weken populair. Volgens Hans van der Reyden van Bier Co, een Amsterdamse groothandel in Meibock is de blondere variant van het bekendere bockbier, traditioneel het eerste brouwsel van het nieuwe seizoen dat doorgaans in het najaar op de markt verschijnt. Vroeger werd in de zomer niet of nauwelijks gebrouwen omdat door de hogere temperaturen bier snel bedierf ofte wel 'quaet' werd. Net voor de zomer werd daarom een bier gemaakt met een hoger alcoholpercentage 6,5 dat daardoor langer houdbaar was dan gewoon bier. De doorsnee meibock in Neder land is iets donkerder van kleur dan pils en heeft een frisse, maar toch moutige, wat sterker gehopte smaak. Grondstoffen zijn doorgaans tarwe- en/of gerstemout, water en speciale hopvariëteiten. In de mei-variant van Grolsch op dit moment marktleider is volgens een opgave van de brouwerij zomergerst de be langrijkste grondstof. Oorsprong Over de oorsprong van bockbier zowel de voor- als najaarstypen bestaan veel verhalen. Een van de speciaalbieren, waren de duizend kratten die hij had weten te bemach tigen, 'in een mum van tijd' ver kocht. Opmars De opmars van de meibock in ons land begon begin jaren tachtig bij de Arcense Stoombierbrouwerij (o m. Hertog Jan), weet Van der Reyden zich te herinneren. Daarna kwam bierbrouwerij De Lindeboom, onder meer bekend van het speciaalbier 'Gouverneur'. In de daaropvolgende jaren probeerden steeds meer brou werijen een graantje mee te pikken van de opmars van het speciaalbier in het algemeen en de belangstelling voor meibock in het bijzonder. Marktleider Grolsch Meibok (zon der c!) werd pas vorig jaar geïntrodu ceerd. Door uitgekiende promotie, een adequaat distributiesysteem en het 'natuurlijke' imago wist Grolsch veel bierliefhebbers op zijn hand te krijgen. De verkrijgbaarheid op fust heeft de populariteit van dit lente- bier vleugels gegeven. Bierkenner Van der Reyden, die zelf ooit aan de wieg stond van het speciaalbier Goede Mie, ziet een en ander met gemengde gevoelens ge beuren. „Door pure prijsconcurren tie maken de grotere brouwerijen de kleintjes kapot", zegt hij. „Die kun nen het bier niet voor die lage prij zen maken en zijn minder interes sant voor de supermarkt. Ie ziet dan ook gebeuren dat bierliefhebbers, die vroeger hun flesje meibock bij de slijter haalden, hun seizoenbiertjes nu bij de supermarkt ophalen". 01 MENU VAN voorlichtingsbureau r\ voor de voeding 3 DE DAG lal lil k| sj D( it 't\ rt )0 til itl /3 '3 n\ ei lij j ol ei te ft 3 d >e iii 0 ij nl ;e K ie iii a li a rl il el r\ :U lé 1! )t 'I n CHINESE KOOL UIT DE WADJANG (zie onderstaand recept) RUST ANANAS METBIOGARDE Maak 750 gram Chinese kool schoon en snij de groente in reepjes. Bak 150 gram in reepjes gesneden varkensschnitzel in 1 eet lepel olie in de wadjang al omscheppend bruin. Voeg de kool, 1 mespuntje gember poeder en 2 eetlepels ketjap toe en bak alles al omscheppend 8 minuten. Schep 50 gram taugé door de kool, warm dit goed door en strooi er wat geroosterd sesamzaad over. Per persoon: 810 kilojoules, 190 kilocalo rieën, 22 g eiwit, 8 g vet 9 g koolhydraten. RUSTSCHOTELMETVIS (zie onderstaand recept) PAPRIKSALADE CUSTARDPUDDING MET KANEELSAUS Fruit een kleinge- t sneden ui in 1 eet lepel olie. Bak 175 gram rijst mee. Voeg halve liter bouillon en een mespuntje oregano toe en kook de rijst in 25 minuten gaar. Roer na 15 minuten 100 gram (diep vries) doperwten en na 20 minuten 2 ontvelde tomaten door de rijst. Maak een kleine gestoomde markreel schoon en ver deel hem in stukken. Schep de vis voorzich tig door de rijst en warm dit nog even door. Per persoon: 2700 kilojoules, 640 kilocalo rieën, 26 g eiwit, 25 g vet 82 g koolhydra ten. GEHAKTBALLETJES MET PINDA'S GESTOOFDE BAMIGROENTE KAPUCIJNERS YOGHURTPUDDING MET AARDBEIEN (zie onderstaand recept) Verwarm 3 eeüepels citroensap met 1 eetle pel rode limonadesiroop en los al roerend 3 geweekte gelatineblaadjes op. Roer dit door twee-en-een halve dl yoghurt. Roer er als de massa lobbig wordt 100 kleingesneden aardbeien door. Verdeel de massa over 2 coupes, laat alles opstijven en garneer met wat achtergehouden aardbeien. Per persoon: 260 kilojoules, 60 kilocalo rieën, 4 g eiwitten, 0 g vet, lig koolhydra ten. De eerste controle na de oogst foto united photos de boer Opperdoese Ronde een delicatesse Ze zijn weer volop te koop: de primeur aardappelen. Voor velen zijn de eerste nieuwe aardappelen van het jaar een echte traktatie. Gekookt of gebakken hebben ze heel eigen karakteristieken: ze zijn stevig en bijzonder smakelijk. Primeur-aardappelen zijn afkomstig uit landen met een zachter klimaat dan het onze. In het algemeen uit de landen rondom de Middellandse Zee, bijvoorbeeld Italië, Malta, Griekenland, Israël en Turkije. Wist u dat deze vroege aardappelen in het algemeen eigenlijk 'kinderen' zijn van onze oer-Hollandse pieper? Ze komen namelijk voort uit Nederlandse pootaardappelen, net als trouwens het overgrote deel van de aardappelen in alle landen ter wereld. Vroegste ras Langzaam maar zeker komen nu ook weer de vroegste Nederlandse rassen op de markt. Zo wordt bijvoorbeeld het vastko- kende ras Liseta al vanaf maart geoogst. In april komen daar iets bloemige rassen als Alpha en Berber bij en de vastkokende Dia mant. Tussen half mei en juni gaan de eerste iets bloemige Doré's en Premières van het land, evenals de vastkokende Eersteling en Primura. De vanaf juli geoogste Amazone, Arkula, Gloria en Prior rekenen we al niet meer tot de echt vroege rassen. De aardap pelen die tussen half augustus en half okto ber uit de grond komen, behoren tot de zo genaamde hoofdoogst. Het merendeel van de Nederlandse aardappelen behoort tot deze laatste groep. Opperdoese ronde Half mei komt een van onze beroemdste vroege rassen uit de grond: de Opperdoese Ronde uit het Noordhollandse Opperdoes. U zou in deze meimaand of juni eigenlijk eens in dit schilderachtige plaatsje moeten rondkijken. Waar je maar kijkt staan hier Naarmate aardappels ouder worden, worden ze ook wat bloemiger, dat heeft te maken met het zetmeel-gehalte. foto cpd aardappelplanten, tot de tuinen en opritten toe. De Opperdoese Ronde mag alleen in en rond Opperdoes worden geteeld. Daarom is de oogst ook zeer beperkt. De Opperdoe se Ronde is daardoor een echte bijzonder heid. Een grillig gevormde aardappel, nogal klein van stuk en vrij vast in de kook. En een delicatesse. Voor de echte Opperdoeser-fan is een maaltijd met deze aardappel, gekookt en met een beetje boter en eventueel peterse lie, het lekkerst wat hij zich kan voorstellen. Daar hoeft dan geen vlees, vis of groente bij! Als u deze aardappel eens te pakken kunt krijgen, is het beslist de moeite waard het te proberen. Omdat de Opperdoese Ronde zo'n vreemde vorm heeft, is hij lastig te schillen. Het is daarom handiger hem in de schil te koken. U pelt dan eventueel na het koken de schil er gewoon af. Vastkokend Nieuwe aardappelen zijn lekker stevig in de kook, op een enkel iets bloemiger ras na. Echt bloemig zijn ze nooit. In het algemeen kun je stellen dat aardappelrassen als ze net op de markt komen iets meer vastkokend zijn dan enkele maanden later. Die grotere bloemigheid komt door een groter zetmeel- gehalte in de aardappel. Gedurende het sei zoen verschuift het kooktype van de aard appelen als het ware langzaam naar iets bloemiger. Net als met andere vastkokende rassen kun je eigenlijk alle kanten op met nieuwe aardappelen. In ovenschotels en gefrituurd smaken ze heerlijk. Maar die echte bijzon dere 'nieuwe smaak' komt toch het allerbest tot zijn recht als ze eenvoudigweg zijn ge kookt. Ze moeten wel iets langer koken, omdat ze anders te hard blijven. Bij een bijzonder gerecht als warme vispaté smaken ze verrukkelijk. Of in een eenpansgerecht met vis en knapperige groenten als bleekselderij, worteltjes en peultjes. Ook zijn ze heerlijk in een heldere soep met garnalen, bleekselderij, tomaten en verse knjiden. Of met kip in een dragon roomsaus. En wat te denken van nieuwe'aardappe- len met asperges. Maar ook gebakken in een beetje (echte) boter zijn ze verrukkelijk bij bijvoorbeeld een tartaartje of een tongfüet en een frisse gemengde salade. Ze zijn bovendien bij uit stek geschikt voor een lekker zomerse maal tijdsalade. Bijvoorbeeld met mortadella, courgette, tomaten, olijven en pijnboompit ten in een dressing van yoghurt met wijn azijn, olijfolie, Italiaanse tuinkruiden en een klein beetje suiker. Of met groene asperges, gekookte eieren en lente-uitjes, afgemaakt met olijfolie, citroensap, dille en een mes puntje honing. Echt een maaltijd voor de eerste zomerse dagen van het jaar. Recepten en andere inlichtingen over aardappelen kunt u aanvragen bij: NIVAA, Nederlands Aardappelbureau, Postbus 17337, 2502 CH DEN HAAG. Ze bestaan nog al- H) tijd, die vakbekwa- me groentehandela- ren die bij de tuin- bonen ongevraagd een paar takjes bo- "Vv nekruid doen. In- derdaad profiteren vooral tuinbonen van de toegevoegde waarde die het kruid hun smaakje geeft. Vroeger werden tuinbonen veelvul- dig gedroogd. Uit- stekend voedsel voor de winter, maar wel erg laf van l jtjl smaak. Bonekruid deed dan wonderen. In de aardewerken bonepot, waarin de fi bruine, keiharde 0^^ tuinbonen voor het koken langdurig moesten weken, Bo*andi gingen ook wat takjes bonekruid. Aan heel veel kruiden die wij tegenwoordig toepas sen om ons voedsel smakelijker te maken, werden in het verleden magische krachten toegeschreven. Bo nekruid was al bij de Romeinen een populair middel te gen spijsverteringsstoornissen, en ook in de moderne kruidenleer erkent men nog steeds de gunstige werking bij maag- en darmklachten. Maar de middeleeuwse overtuiging dat bonekruid een probaat middel zou zijn om de geslachtsdrift te versterken, geloven we nu niet meer. De eetlust bevordert het wellicht wei- Eenjarig In ons klimaat groeit vooral het éénjarige bonekruid. Een plantje dat ongeveer 20 cm hoog wordt. De sten gels vertakken zich en dragen donzige, enigszins blauwgroene smalle blaadjes op korte steeltjes. De stengels worden al snel wat houtachtig, die eten we dus niet mee. Er komen leuke lila bloempjes aan, waar vooral de bijen op afkomen. Honing van bonekruid- bloesem is heel geurig, schreef reeds de Romeinse dichter Vergilius. Zoals voor alle tuinkruiden geldt, zijn de blaadjes vers het lekkerst. Maar bonekruid laat zich goed drogen, zodat we er ook in de winter van kunnen profiteren. Van de overblijvende soort, het winterbonekruid. kunnen ook in het koude seizoen groene blaadjes wor den geplukt. De geur is wellicht ietsje minder dan 's zo mers bij de éénjarige neef, maar het gemak wil ook wat. Beide soorten houden van warmte. Een plantje dat in de zon staat heeft wel de helft meer aroma dan blaadjes van een belommerd groeiende plant. We hebben het steeds over de combinatie van tuin bonen met bonekruid. Dat komt vooral doordat ze reeds in de middeleeuwen samen werden gegeten. De andere bonen, dus bruine, witte, zwarte, enzovoorts, maar ook sperziebonen en snijbonen, zijn lid van een Amerikaanse familie die pas sinds Columbus op Eu ropese tafels komt. Maar ook deze peulvruchten, of we ze nu vers eten of ze pas koken nadat ze eerst werden gedroogd, profiteren van een vleugje bonekruid. Fijngewreven Bij koolgerechten kan bonekruid heel lekker zijn, maar ook bij voorbeeld bij tomaten en komkommer. Vlees of vis van de grill of barbecue wint aan geur als het voor het roosteren met enkele fijngewreven bonekruidblaad jes is ingewreven. In slaatjes is het kruid smakelijk. Combineer bonekruid met aardappelen of paddestoe len. Voeg het toe aan erwtensoep, maar probeer het ook eens in de kippesoep. Verwerk, samen met andere kruiden, een beetje bonekruid door de kruidenboter, of pas bonekruid toe in sauzen of vullingen: gevulde kip of gevulde kalfsborst. De smaak van bonekruid overheerst al gauw. Wees er daarom altijd heel voorzichtig mee als verschillende kruiden worden gecombineerd. Een oude volksnaam voor bonekruid is peperkruid. En inderdaad is bo nekruid uitermate geschikt om in gerechten peper en zelfs ook zout te vervangen. Mensen die zich om ge zondheidsredenen moeten beperken met zout en pe per, w bonekruid in huls te heb- Grolsch Meibok profiteert van het 'natuurlijke' imago van grote broer Grolsch Pilsener. Het lentebier van deze brouwer is dan ook marktleider, meldt de Am sterdamse groothandel Bier Co. foto pr

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13