Kasteel Endegeest zoekt sponsors Met een 'Rolls' over het schoolplein Regio Eenrichtingsverkeer op Zeemanplantsoen Stompwijkse sporthal krijgt vorm Het Wedde krijgt geld voor sauna en peuterbad Poelmeer mogelijk bij Sportfondsen Twee padvinders verdwaald tijdens Sint Jorismarsen Auteur Karei Eykman in Oegstgeest Leiderdorp moet 650 oude lantaarnpalen vervangen MAANDAG 10 ME11993 Bromfietser loopt letsel op oegstgeest Een 17-jarige bromfietser uit Oegstgeest is zaterdag middag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Terweeweg met de Beatrixlaan. De bromfietser kreeeg op het kruispunt geen voorrang van een personenauto, die werd be stuurd dooreen 37-jarige inwoner van het Brabantse Dussen. De Oegstgeestenaar werd met een hoofdwond, kneuzingen aan zijn linkerarm en vermoedelijk een hersenschudding overge bracht naar een ziekenhuis. Drie bestuurders met drank op oegstgeest Bij een alcoholcontrole op de Terweeweg in Oegst geest zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie bestuurders betrapt die te veel alcohol hadden gedronken. De bestuurders kwamen uit Waddiaxveen, Oegstgeest en Leiden. Zij kregen een proces-verbaal. Onderzoek moord nog in volle gang oegstgeest Het onderzoek naar de moord op de 60-jarige vrouw uit Oegstgeest is nog in volle gang. De gehandicapte vrouw werd vorige week woensdag dood in haar woning aangetroffen. Ze bleek door verstikking om het leven te zijn gekomen. Vanoch tend kon de politie nog geen nieuwe ontwikkelingen in deze zaak melden. De stichting Kasteel Endegeest heeft een aantal bedrijven en stichtingen benaderd met het verzoek een deel van de restauratie van het pand te sponsoren. Het gaat daarbij om een aantal monumentale plafonds. Op deze manier probeert de stichting de kosten van de restauratie te drukken. peg stgeest herman joustra Enige tijd geleden kreeg de Stichting Kasteel Endegeest, be heerder van het gebouw, een enorme financiële tegenvaller te verwerken. Tijdens de restaura tie van het pand bleek dat het houtwerk in de koepel van het kasteel ernstig was aangetast door boktorren De kosten die aanvankelijk wa ren geraamd op 7,5 miljoen gul den, vielen hierdoor ruim een half miljoen hoger uit. Via spon soring hoopt de stichting nu een deel van het geld terug te verdienen'. Ook met het gebruik van goedkopere materialen pro beert Endegeest de kosten van de restauratie te drukken. „Dat houdt in dat we afzien van be paalde, duurdere houtstoorten voor de kozijnen", aldus een woordvoerster van de stichting. „Ook de muurafwerking zal iets eenvoudiger zijn. Het komt er op neer dat we op elk onderdeel kijken of er nog iets valt te be zuinigen. Dat gaat uiteraard ten koste van de kwaliteit, maar die kwaliteit zal nog steeds goed ge noeg zijn. We proberen natuur lijk het cachet van het kasteel te handhaven." Overigens hoopt de stichting het grootste deel van het half miljoen nog altijd binnen te krijgen via subsidies. Op dit moment worden daarover nog steeds onderhandelingen ge voerd met de gemeenten Oegst geest. op wier grondgebied het kasteel staat, en Leiden, de eige naar. „Het ziet er redelijk zon nig uit. het lijkt er op dat het gaat lukken. Hoe is nog niet ge detailleerd aan te geven, maar ons is in wezen al subsidie toe gezegd. De precieze manier is echter nog niet gevonden. Wie welk deel subsideert, of er een deel kan worden gefinancierd- ...Dat soort zaken is technisch nog niet opgelost", aldus de woordvoerster. Intussen is de restauratie van het kasteel al behoorlijk gevor derd. De stichting hoopt dat de werkzaamheden nog voor dit najaar zijn afgerond. Dan is er ruim tweeënhalf jaar gewerkt aan het herstel van het pand. voorschoten Het Professor Zeemanplantsoen en omgeving in Voorschoten worden veiliger. Als het aan het college van B en W ligt. wordt zowel op het Professor Zeeman - plantsoen als op het Gerard Douplantsoen eenrichtingsver keer ingesteld. Daarmee komt het college tegemoet aan de wens van een groot aantal be- Het instellen van eenrich tingsverkeer betekent dat het prof. Zeemanplantsoen alleen nog vanaf de Raadhuislaan mag worden ingereden, en het Ge rard Douplantsoen nog slechts vanaf de Garel Fabritiuslaan. Verder worden enkele snel heidsremmers geplaatst. De aansluiting van net prof. Zee manplantsoen met de Curie laan en die van het Gerard Douplantsoen met de Anthonie van Dijcklaan krijgen beide een verhoogd plateau. Parkeren blijft straks op het Prof. Zeemanplantsoen moge lijk aan de overzijde van de wo ningen, dus langs het gazon. Het trottoir bij de brug naar Bijdorp wordt breder gemaakt om te accentueren dat het ver keer vanuit die richting niet meer het Prof. Zeemanplant soen mag inrijden. De bewoners vinden dat er veel te hard wordt gereden. De weg door Vlietwijk wordt dage lijks veel gebruikt door auto's. Volgens de bewoners worden fietsers van de weg gedrukt in de smalle straat, waar boven dien aan beide kanten mag worden geparkeerd. Volgens de bewoners rijden vooral auto's die uit Bijdorp over de brug komen, met hoge snelheid. De bewoners vroegen onlangs in een brief aan het col lege om uitwijkplaatsen voor fietsers, maar die zijn volgens het college niet nodig als een richtingsverkeer wordt inge steld. De kosten van de verkeers maatregelen kunnen volgens het college binnen de perken blijven, omdat ze tegelijk wor den uitgevoerd met de herbe- strating_die in het najaar is ge pland. Het college stelt voor om het benodigde bedrag van 16.000 gulden te halen uit de in 1991 ontvangen uitkering voor dorpsvernieuwing. Een grondi ge aanpak van het wegdek is nodig vanwege verzakking. Put deksels van de riolering steken omhoog, terwijl het wegdek in zakt. Noodreparaties mochten niet baten. Regelmatig lopen auto's hierdoor schade op. De commmissie voor open bare werken buigt zich woens dag over de voorgestelde ver keersmaatregelen. stompwijk» Nog een paar maanden en de nieuwe sporthal voor de Stompwijkse vereni gingen is klaar. De eerste steen is in decem ber vorig jaar gelegd en half oktober kunnen naar verwachting de eerste activiteiten in de hal worden gehouden. Behalve een groot speelveld is er in de hal ook een kantine. Ver der zijn er acht kleedkamers, vier voor de bin- nensporters en vier voor de buitensporters die elders op het complex aan het Klaverblad ac tief zijn. De vereniging die het meest gebruik gaat maken van de neiuwe accommodatie is onge twijfeld Stompwijk '92. Deze vereniging met ruim 500 leden is vorig jaar ontstaan na sa menvoeging van de voetbal-, handbal- en gymvereniging. De bouw van de sporthal is in handen van Bouwonderneming Vaessen uit Raamsdonksveer. De totale kosten van de hal komen inclusief kantine uit op 3,2 miljoen gulden. foto wim dijkman voorschoten Zwembad het Wedde in Voor schoten krijgt een sauna. Het peuterbad wordt bovendien uit gebreid. B en W zijn bereid om de eigenaar van hei zwembad, Sportfondsen Voorschoten BV, te hulp te schieten. Het college stelt voor om 47.500 gulden te schenken voor de bouw van de sauna. Boven dien wil de gemeente een le ning van 35.000 gulden ver strekken voor de verbouwing van het peuterbad. De gemeen te beseft dat deze bijdrage no dig is om het bad aantrekkelij ker te maken zodat het meer klanten trekt en het uit de rode cijfers kan komen. Gebruikelijk is dat de eige naar van een zwembad elk jaar zelf een bedrag opzij legt voor het doen van investeringen. Voor Sportfondsen was dat fi nancieel niet mogelijk. Dat Sportfondsen krap bij kas zit. is een gevolg van de overna me in 1989 van het bad van de gemeente. Het tweede halfjaar van 1989 ontstond gelijk al een tekort van 116.000 gulden om dat de inkomsten uit het recrea tief zwemmen tegenvielen. Het tekort liep in 1990 verder op met bijna 60.000 gulden. Door de uitbreiding van het peuter bad verwacht Sportfondsen een nieuwe markt te bereiken, te meer omdat er geen enkel peu terbad van deze afmetingen in de regio te vinden is. Door de sauna hoopt de eigenaar het huidige aantal klanten vast te houden en zelfs uit te breiden. Sportfondsen Voorschoten BV had de gemeente ook nog ge vraagd om het in 1989 en 1990 opgelopen tekort van 166.000 gulden kwijt te schelden. Het college wil echter dat Sport fondsen tot 1 januari 1995 zelf probeert om de tekorten kwijt te raken. De vemieuwiug Mn het zwembad komt donderdag avond ter sprake in de commis sie waUjn De gemeente Oegstgeest geeft het zwembad Poelmeer moge lijk in beheer aan Sportfondsen Nederland. De gemeente wil de exploitatie van het zwembad af stoten omdat ze niet langer van plan is constant subsidie in het complex te pompen. Het onder houden van zwembaden is in de ogen van de Oegstgeester bestuurders geen zogenoemde kerntaak van de gemeente. Een overname van de exploi tatie heeft geen gevolgen voor de bezoekers. Vorig jaar be zochten 153.610 badgasten in het binnenbad. De inkomsten waren daardoor zo n 6,5 ton. De jaarlijkse onderhoudskosten van het zwembad aan de Lange Voort bedragen 150.000 gulden. Bedrijfsleider Van den Bent van Poelmeer hoopt dat er tijdig een besluit kan worden geno men over de toekomst van het zwembad. Volgens hem moeten de sociale aspecten nog worden bekeken voordat het bad onder een andere eigenaar valt. Het zou hem niets verbazen als Poelmeer inderdaad in handen komt van Sportfondsen, die al honderd zwembaden in Neder land exploiteert. Oegstgeestenaar maakt modelauto van 'eendjes' en cv-ketels oegstgeest gerrv reda Er zullen niet veel kinderen van negen jaar zijn die kunnen zeg gen dat ze een aanrijding heb ben veroorzaakt met een Rolls Royce. Bas Hillebrand van de Oegstgeester Wyttenbachweg kan dat wel. „Hij is met de wa gen tegen een hek gereden", zegt zijn vader, Ton Hillebrand. „Gelukkig was de Rolls toen nog niet gespoten, dus het was niet zo erg. Maar hij is er wel voor zichtiger door geworden." Ton Hillebrand is de bouwer van de Rolls Royce, die de afme tingen heeft van een flinke trap auto. „Ik ben altijd al gek ge weest op mooie ouwe auto's", zegt hij. „Jaren geleden repa reerde ik, gewoon als hobby, old-timers. Ik heb nu nog een oude motorfiets uit 1962, hele maal opgeknapt. Ik kick gewoon een beetje op die ouwe model len. En toen kwam het idee voor een kleine uitgave van de Rolls Royce." Hillebrand is loodgieter van beroep en koos voor de Rolls Royce omdat die een vierkante radiator heeft, die gemakkelijk is te verwerken. Bovendien heeft zijn zoon Bas twee minia- tuur-Rolls'jes, die mooi als voorbeeld konden dienen. Hil lebrand heeft niet helemaal op schaal gewerkt maar de afme tingen bepaald 'met timmer mansoog'. Bijna de hele auto is gemaakt van oud materiaal, want het moest financieel wel leuk blijven. De enige nieuwe onderdelen zijn het houten ske let en de bandjes. Rolstoel Voor het plaatwerk is de bouwer regelmatig naar de sloop ge weest. De 'eend' was de meest bruikbare auto die Hillebrand voor zijn doeleinden kon ge bruiken. „De eend is een van de weinige modellen die nog losse lampen heeft en mooi rond plaatwerk. Voor de spatborden van de Rolls heb ik vier 'eenden' moeten verknippen. En de kof ferruimte is gemaakt van oude Eén wanklank was er, aan het einde van de dag waarop voor de 47e keer de Nationale Sint Jorismarsen in Oegstgeest wer den gehouden. Zaterdagmiddag liepen twee 9-jarige padvinder tjes uit Zandvoort wat doelloos rond op het terrein van Oud Poelgeest. De leiders van de groep waren het tweetal verge ten mee te nemen naar huis. De twee werden door de politie meegenomen naar het bureau in Katwijk. Hun ouders haalden hen daarop. Scouting Oegstgeest hield het festijn dit jaar twee weken eer der gehouden dan de bedoeling was. omdat het Bos van Poel geest op de eerder geplande da tum niet beschikbaar was. De vroegere datum werd door J. van der Steen van het organisa tieteam genoemd als reden voor de wat tegenvallende belang stelling. Kan de organisatie jaar lijks een kleine vierduizend deelnemers verwelkomen, dit jaar bleef het aantal steken op 3136. „De andere datum scheelt ons zeker honderden deelne mers omdat wij nog te maken hebben met schoolvakanties", aldus Van der Steen. Sinds het centrum 'Oud Poelgeest' zelf standig is geworden, kan het terrein niet benut worden tij dens congressen, omdat een dergelijk evenement te veel stoort. „Het zal er niet eenvou diger op worden", zegt Van der Steen. „Toch hoopt iedereen dat het bos start- en finishpunt kan blijven voor de jaarlijkse Jo rismarsen, die in 1996 voor de 50e maal worden gehouden." De 3136 deelnemers werden welkom geheten door de voor zitter van Scouting Oegstgeest. Van Dockum. Het startsein werd gegeven door de directeur van Scouting Nederland. P. van der Vliet. Hij kondigde alvast de Europeese Jamboree aan die volgend jaar. van I tot 11 au gustus, in Dronten wordt ge houden. In 1995 wordt de 18e wereldjamboree daar eveneens gehouden en er worden rond de 25.000 tot 30.000 scouts uit de hele wereld verwacht. Er is zaterdag gewandeld over afstanden van 5. 7.5. 10 en 15 kilometer in de wijde omgeving van OegBtgMSL Op het terrein voor het Kasteel 'Oud Poelgeest' was een scouting-markt inge richt. Buitenlandse deelnemers hebben het dit jaar laten afwe ten. Een opvallende groep was dir van i>e Kantinktts ur Rot terdam, die op genoemde af standen drie eerste prijzen wonnen. De groep Bronsgeest uit Noordwijkerhout mocht de beker meenemen als beste 15- kilometerloper. Aan de Joris marsen deed ook een groep rol stoelers mee. De grootste groep was die van Scouting Urn men. de verate groep kwam uh het Zuidlimburgse Hoensbroek en als bestgeklede groep presen teerde zich Scouting Schonau- wen uit Houten. De kinderboekenschrijver Karei Eykman is op 9 juni te gast in de Oegstgeester bibliotheek. Ey kman is uitgenodigd omdat op die dag bekend wordt gemaakt welke drie kinderboeken het populairst zijn bij de kinderen van Oegstgeest. Tot 28 mei kun nen oudere leerlingen van ba sisscholen de Kinderjury-for mulieren nog inleveren. Eykman kreeg een Zilveren Griffel voor 'De vreselijk verle gen vogelverschrikker'. Voor zijn boek 'Liefdesverdriet' kreeg hij de Gouden Griffel. Hij werkt ook voor de televisie, waar hij programma's als de 'Stratema- ker-op-zee-show', de 'J.J. de De maker van de auto, Ton Hillebrand, kan er zelf niet in rijden maar zoon Bas maakt met plezier een rondje in de straat in zijn n cv-ketels. De lampen zijn weer van een sloop-eend en de skai- bekleding komt uit een sloop- Kadett." De Rolls is geen grote ener gieverspiller en is ook niet scha delijk voor het milieu. De wagen loopt op een elektrische motor, afkomstig van een rolstoel. De bediening bestaat uit drie peda len: voor vooruit, achteruit en één om te remmen. Het enige onderdeel dat niet door Hille brand zelf is gemaakt, is het wortelnoten dashboard. Daar voor heeft hij de hulp van een antiekrestaurateur ingeroepen. Een Rolls is geen Rolls zonder de 'Silver Lady', het boegbeeld van de klasse-auto. Het heeft Hillebrand heel wat hoofdbre kens gekost om dat engelachti ge op de auto te krijgen, maar het 'staat nu toch trots op het puntje van de motorkap. „Eerst heb ik foto's van het beeldje ge maakt, daarna ben ik aan het boetseren gegaan en toen ik te vreden was over het resultaat, heb ik het gebakken in de oven. Daarna is het bewerkt met latex, kaarsvet, gips en uiteindelijk met tin. Het is gelukt, al heeft het me heel wat uurtjes gekost." Schoolplein Zoon Bas vindt het natuurlijk 'hartstikke gaaf om er in te rij den. al mag dat alleen onder toezicht van. pa. De auto past precies op de aanhanger en va der en zoon rijden geregeld even naar het schoolplein of naar sportcomplex De Voscuijl. „Tja en wat we er verder mee gaan doen weet ik nog niet", zegt de eigenaar van de Rolls. „Eigenlijk is Bas alweer te groot voor de auto. Hij past er nu nog wel in maar of dat over een half jaar ook nog zo is, weet ik zo net nog niet." Nu dit 'karwei', op een paar kleine dingen na. klaar is gaat Hillebrand weer eens rustig kij ken wat hij nu kan gaan doen, want stilzitten is er niet bij. Het liefst zou de Oegstgeestenaar voor een paar duizend gulden een oud T-Fordje opkopen en dat helemaal opknappen Want oude auto's blijven toch zijn grote hobby. dorp wordt vastgesteld dat deze maatregel kosten heeft be spaard. Daarom' menen de Lei- derdorpse ambtenaren dat een dergelijke uitbesteding ook in leiderdorp succes kan hebben. Onderzocht wordt nog of ook in het leiderdorpse geval de uitbe steding aan de EWR kan wor den gedaan, of dat andere ge specialiseerde bedrijven nóg De gemeente Leiderdorp onder zoekt de mogelijkheden om het onderhoud aan de straatverlich ting uit te besteden. De ge meente kan daarmee per jaar zo n 145.000 gulden besparen. Daarnaast zoeken B en W uit of de gemeente extra geld kan verdienen met lichtbakken voor reclame. Voor het college staat vast dat Leiderdorp niet méér lichtbakken mag krijgen, zodat de gemeente alleen winst kan halen door gunstiger contracten af te sluiten met de bedrijven die lichtbakken exploiteren. De gemeente loeiden heeft enkele jaren geleden het onder houd aan de straatverlichting uitbesteed aan het energiebe drijf EWR. In een ambtelijk rap port van de gemeente leider- goedkoper kunnen werken. Voor het onderhoud aan de openbare verlichting beeft i ei- derdorp jaarlijks zo n 280.000 gulden beschikbaar. Van dat be drag vervangt de gemeente ou de en beschadigde lichtmasten, armaturen en lampen. Daar- dringend worden vervangen. Ambtenaren schatten de kosten daarvan op 875.000 gulden. Bom-show' en 'Het Klokhuis' m.i.iktc In Oegstgeest leest hij niet al leen voor. maar vertelt ook over hel town van aan m hdfrer Aan het eind van de middag deelt hij bovendien handtekeningen uil De slotmiddag van de Kinderju ry duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Kaartjes kosten 2,50 gulden. VRUETUD Zwembad Hoewel er al ruim een week wordt gezwommen, in het terwoudse zwembad Haas broek, opent wethouder Hoge- nelst woensdag 12 mei om 15.00 uur het zwemaeizoen offi cieel. Er wordt tussen 15.00 en 15.30 uur gratis koffie en limo- Ii.ule geac honken en kindeien tot en met 14 jaar kunnen mee doen aan de hindemisbaan. De loeg.ing lot het zwembad is die dag gratis. Dictee De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest gaat woensdag 12 mei ae kennis van de Neder landse taal testen. Belangstel lenden kunnen meedoen met Het Dictee van Oegstgeest' dat in het dienstencentrum aan de Lijtweg wordt gegeven Er kun nen 55 mensen meedoen en deelname is gratis. De aan- vanptijd ift 1430 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9