A 'Kracht van kerk verlegd van de top naar de basis' Kerk Samenleving Bisschop Ernst: pastoraal concilie kan niet Mis op Sicilië MAANDAG 10 ME11993 BUITENLAND KORT Joods museum In de synagoge van Sofia is gisteren het eerste Joods Museum van Bulgarije ge opend. Het museum bevat enkele honderden rituele voorwerpen, boeken, docu menten en kledingstukken afkomstig uit synagoges uit heel Bulgarije. Het museum wil de cultuur en de traditie van de Bulgaarse joden, die al 2000 jaar in dit gebied wonen, in stand houden. Er leven nog ongeveer 5000 jo den in Bulgarije. Liebfrauendom Een toren van de 15e-eeuw- se Liebfrauendom, het 'ge zicht' van München, is za terdagmorgen door brand verwoest. De schade wordt op ruim een miljoen gulden geraamd. Met net oog op het 500-jarig bestaan van de kerk in 1994 waren er restauratiewerkzaamheden aan de gang in de nu ver woeste toren. Of daar de oorzaak van de brand ligt, was in hel weekeinde nog niet duidelijk. Colombia De Colombiaanse journalist Mario Pastrana gaat voor tien dagen de gevangenis in, omdat hij weigert een artikel over de priester Ber nardo Marin te rectificeren. In 'La Prensa', één van de grootste kranten van Co lombia, schreef Pastrana dat Marin lid is van het Na tionaal Bevrijdingsleger, een iinkse guerrillabewe ging. De priester deed de journalist daarop een pro cés a^fi. De rechter acntte de beschuldiging onvol doende bewezen en ver plichtte Pastrana tot een rectificatie. Ontvoerde priester De Spaanse priester Ber nardo Blanco, die 18 maart door islamitische rebellen op de Filipijnen werd ont voerd, heeft zich zelf kun nen bevrijden. Voor de ra dio zei de priester dat hij kon ontsnappen toen zijn bewakers sliepen. Over het lot van een andere gijzelaar van de guerrillero's, de vijf jarige zoon van een Filipijn- se zakenman, is niets be kend. Eredoctoraat De Engelstalige universiteit van Witwatersrand heeft aartsbisschop Desmond Tutu onderscheiden met een eredoctoraat in de rechten, Het is de eerste keer dat een Zuidafrikaanse universiteit de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1984 onderscheidt. Tutu heeft in het buitenland meer dan veertig eredocto raten ontvangen, onder meer aan de universiteiten van Oxford, Bochum, Aber deen en Harvard. Kerkrovers De Poolse politie heeft drie mannen gearresteerd die ervan worden beschuldigd in meer dan veertig kerken te hebben ingebroken. Een woordvoerder van de poli tie deelde mee dat bij de mannen voorwerpen uit kerken ter waarde van on- feveer 170.000 gulden in eslag zijn genomen. Dat is slechts een kwart van de buit. De rest was door hélers gekocht. De politie heeft de kerkbesturen op nieuw gewaarschuwd de kerken beter tegen diefstal te beveiligen. Acht Mei-manifestatie trekt kleine 10.000 gelovigen ,,De kerkpiramide heeft zich omgedraaid. De kracht is van de top naar de basis verlegd." Dat zei de onlangs af getreden voorzitter Wies Stael-Merkx afgelopen zaterdag op de negende manifestatie van de Acht Mei Beweging, het platform van zo'n honderd progressieve rooms-ka- tholieke organisaties. Haar woorden werden door de klei ne 10.000 gelovigen in de Brabanthallen in Den Bosch met applaus beantwoord. pen 'kracht, moed en wijsheid om uit het isolement te komen'. Zij herhaalde de oproep van de Acht Mei Beweging aan hen om open te zijn en 'serieus werk te maken van bestuurlijke herbe zinning in samenspraak met de hele geloofsgemeenschap'. De beweging wil volgens Wasser 'alles doen wat in haar vermo gen ligt' om een breed beraad mogelijk te maken. Ze noemde het een gemiste kans dat de bis schoppen, net als in voorgaan de jaren, niet op de manifestatie aanwezig waren. Het klimaat in de Nederland se RK Kerk verandert, zei P. Ne- len, provinciaal van de Re demptoristen en jarenlang te genstrever van bisschop Gijsen. ,,De bisschoppen zien in dat hun beleid van de afgelopen ja- „Het gaat gewoon goed met de Acht Mei Beweging", zei Stael- Merkx, zonder een balans te willen opmaken. De beweging, die wordt gedragen door tien duizenden mensen, is volgens haar in staat samen met miljoe nen kerkvemieuwers over de hele wereld de kerk een nieuw gezicht te geven. Stael-Merkx droeg de fakkel over aan de nieuwe voorzitter Hedwig Was ser, die tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Nederland in 1985 naam maak te door de paus ruimte te vra gen voor vrouwen, gescheiden mensen, gehuwde priesters en homoseksuele Wasser wenste de bisschop- Hedwig Wasser: „Ik wens de bis schoppen kracht, moed en wijs heid om uit het isolement te ko ren op een faillissement is uit gelopen. Het wantrouwen te genover de progressieve bewe gingen en de steun aan de con servatieve groeperingen heeft tot niets geleid", aldus Nelen in het programma over de actuele situatie in de Nederlandse RK Kerk. PvdA-Kamerlid E. Jurgens er kende dat er iets is gebeurd, maar vroeg zich af of dit krach tig genoeg is om de machts structuren omver te werpen. „Daar blijkt niets van." Hij pleitte voor een eigen kerkorde, die is gebaseerd op de funda mentele waarden van de Neder landse democratie. Daarin zou den onder meer de openbaar heid van bestuur, de inspraak bij benoemingen en een volle dig gelijkwaardige positie van de vrouw moeten worden vast gelegd. „Er is geen tegenstelling tussen openbaring en democra tie. Integendeel, God heeft ons de democratie geopenbaard." Ook pleitte Jurgens ervoor dat de Acht Mei Beweging zelf een Pastoraal Concilie organiseert. „Daar zijn de bisschoppen ook welkom, maar we laten ons niet door hen zeggen wat er moet gebeuren." De participerende organisaties in de Acht Mei Be weging staan positief tegenover een landelijk beraad, aldus voorzitter Hedwig Wasser. De beweging is immers voor dis cussie en dialoog. AMSTERDAM ANP Een Pastoraal Concilie dat door de Acht Mei Beweging zou worden samengeroepen, 'kan natuurlijk niet', aldus oud-bisschop Ernst van Breda. Het overleg in de RK Kerk dat tot besluitvorming leidt, moet binnen de kerkelijke kaders plaatsvinden, in dit ge val het Landelijk Pastoraal Overleg (waar van kardinaal Simonis voorzitter is). Maar zo'n speciale LPO-zitting moet worden voorafgegaan door een ommekeer van con frontatie naar dialoog. Ernst noemde het hiërarchisch model van de kerk 'een zaak van het geloof. „Het behoort tot de aard van de kerk. Het apos tolisch ambt gaat voor in de kerk." Dit on derwerp is al langer een punt van verschil tussen de bisschoppen en de Acht Mei Be weging, zei Ernst. Hij is van plan op korte termijn contact met het platform van hon derd progressieve rk organisaties op te ne- r DICK VAN DER PUS. C 'Jeruzalem moet stad van joden, christenen en moslims blijven' GENEVE.EPD Jeruzalem moet een 'heilige stad' voor joden, christenen en moslims blijven. Dat schrijven de deelnemers aan een drie daagse conferentie over de geestelijke betekenis van Jeru zalem voor de drie monotheïsti- sche godsdiensten, die vrijdag in de Zwitserse stad Glion werd afgesloten. De joodse, christelij ke en islamitische godsdienstige leiders en geleerden schrijven dat het jodendom noch het christendom of de islam Jeruza lem voor zich mogen opeisen. De deelnemers aan de confe rentie onderstrepen dat Jeruza lem een stad van vrede en ver zoening moet zijn. De vrede moet berusten op gerechtigheid voor alle nationale groeperin gen en moet op meer dan alleen militaire macht steunen. Van de gelovigen wordt verwacht dat zij alle pogingen tot vrede te ko men ondersteunen. men om hierover te spreken. De oud-bisschop van Breda maakte dui delijk dat dit punt voor hem even zwaar weegt als het gebruik van een niet goedge keurd tafelgebed tijdens een Acht Mei-ma nifestatie enkele jaren geleden. In de ge sprekken van Bar en Ernst met de Acht Mei Beweging is in ieder geval bereikt dat een onaanvaardbare omgang met de eucharis tie tot het verleden behoort, zo zei mgr. Ernst. Zuidafrikaanse hoogleraar aan Vrije Universiteit AMSTERDAM De Zuidafrikaanse theoloog dr. G.D. Cloete van de Uni versiteit van Wes-Kaapland is de eerste Zuidafrikaanse hoogleraar die sinds jaren aan de VU zal spreken. Cloe te, dekaan van de theologi sche faculteit, houdt op dins dag 18 mei een openbare le zing over de weg naar kerke lijke eenheid in Zuid-Afrika. Dit heeft de VU bekend ge maakt. Tussen de theologische fa culteiten van de VU en Wes- Kaapland zijn kortgeleden de contacten weer hernieuwd na een scheiding van tiental len jaren als gevolg van de apartheid. De Universiteit van Wes-Kaapland werd on der het apartheidsregime op gericht als een universiteit voor kleurlingen. Eredoctoraat voor voorzitter hervormde synode LEIDSCHENDAM ANP De Hervormde Theologische Academie in Budapest heeft de voorzitter van de hervormde sy node, dr. G.H. van de Graaf, on derscheiden met een eredoco- raat. De academie wil zo haar dankbaarheid uiten voor de in spanningen van de synodevoor zitter om het evangelie te ver breiden en voor de invloed die hij onder de Hongaren heeft ge had. Van de Graaf, predikant in Rotterdam-Charlois, studeerde eind jaren zestig aan het theolo gisch instituut van de Hon- gaarstalige Hervormde Kerk in de Roemeense stad Cluj. In 1978 promoveerde hij aan dat instituut. AGRiGENTO. Paus Johannes Paulus II gaat voor in een mis vanaf het balkon van het bisschoppelijk paleis in de Siciliaanse stad Agrigento. Op de achtergrond de plaatselijke kathedraal. Het bezoek van de paus aan Sicilië, dat in het teken stond van de strijd tegen de mafia, duurde in totaal drie dagen. foto ap BEROEPINGSWERK Bennekom te Goes (bw). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Hoofddorp: L. Blokte Nunspeet. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Benoemd: te Utrecht als geestelijk verzorger verzorgingshuis 'De Wart- burg' te Utrecht: A. Burghoorn te Arn HET WEER ROB GROENLAND Plaatselijk wolkbreuken Menige Nederlander zal het afgelo pen weekeinde enigszins met ge fronste wenkbrauwen naar het weerbericht op radio en/of televisie hebben geluisterd. Daarin werd doorlopend de kans op onweer ge noemd, terwijl daar in onze regio tot zondagmiddag niets van te mer ken viel. Overigens, op zaterdag avond kreeg het zuiden van Neder land een voorproefje in de vorm van plaatselijk zwaar onweer te ver werken. De zondag begon stralend en niets aan het hemelgewelf wees erop dat er boven grote delen van Nederland een uitgebreid onweer zou losbarsten. Aan de Zuidhol landse stranden was het in de voor middag bij een sterke noordoosten wind (5-6 beaufort) 23 tot 24 gra den. De luchthaven Schiphol was halverwege de middag met 25 gra den het warmste plekje van Neder land. Tussen 16.00 en 17.00 uur vorm den zich een aantal kilometers landinwaarts boven Zuid-Holland een aantal geïsoleerde onweersbui en. Deze lokale warmte-onweders ontvouwden zich in een vrij schone atmosfeer met goede zichtwaar- den. Vanaf het strand van Katwijk en Noordwijk was in genoemd uur- vlak sprake van een uitzonderlijk fraai wolkenuitzicht in oostelijke richting. Torenhoge bloemkoolwol ken kregen een kap van ijskristal len die vervolgens op 4-7 kilometer naar de kustlijn verwaaiden. Op dat moment werden heel wat mensen landinwaarts in de Leidse- 7 regio verrast door de plotseling lo kaal optredende buien, eerst licht maar spoedig zwaar. Tussen 17.30 en 18.00 uur werd vooral het ge bied tussen Leiden en Woerden ge troffen door wolkbreukachtige re gens en hagelval, met stenen van 1-2 centimeter in doorsnede. Het verkeer ter plaatse werd gedwon gen om met alarmlichten aan de vluchtstrook op te zoeken. Op di verse plaatsen kwamen straten blank te staan. Ook imponerend was het opzettende onweer vanuit het oosten, met diverse spectacu laire verticale bliksemstralen aan een dreigende wolkenlucht. Verder noordwaarts in West-Nederland kreeg de Zaanstreek ook plaatselijk met wolkbreuken te maken. In Zaandam kwam in 30 minuten 50 liter water per vierkante meter naar beneden. Tot aan donderdag mogen we ons wanen in zomerse sferen, met veel zon en 's middags toptemperaturen tot 25 graden. De luchtdrukver- schillen zijn vooral vandaag en morgen vrij groot, zodat aan het strand een vrij sterke landwind, 4- 6 bft, de zeewind weinig kansen zal geven. Vanaf donderdag komt het zwaartepunt van hogedruk ten noordwesten van Schotland te lig gen, terwijl lagedrukgebieden over Noorwegen naar het zuidoosten trekken. De wind gaat dan om naar noord en het koelt stevig af. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met iterste noorden veranderlijk bewolkt en plaatselijk wat regen of den, het midden ongeveer 12 en in het zuiden tussen 15 en 20 graden. Zweden: Vandaag in het noorden wolkenvelden en kans op wat regen. Verder perio den met zon en droog. Middagtemperatuur in het noorden rond 12 graden, in het midden en zuiden ongeveer 18 graden. Oenemarken: Droog en overwegend zon nig weer. Aanhoudend een vrij stevige oostelijke wind. Middagtemperatuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, vooral in Schotland ook perioden met zon. In Engeland, Wales en lerlandtuur ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke perioden met zon, maar morgen meer bewolking en kans op een bui. Maximumtemperatuur aan zee van daag ongeveer 22 graden, morgen iets lager. Landinwaarts middagtemperatu- ren tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig, i Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 3 tussen 25 en 30 bui. Maxima Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Tamelijk zonnig, maar in de loop van de dag ontstaan stapelwolken waar vooral morgen hier en daar een regen- of on weersbui uit valt. Middagtemperatuur rond 24 graden, op Sardinië en Sicilië nog wat warmer. Griekenlanden Kreta: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 22 graden, bij wind van zee enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui, eerst mogelijk met onweer. Middagtemperatuur aan de turkse west kust rond 20 graden, aan de zuidkusten en op Cyprus enkele graden hoger. Duitsland: Perioden met zon, maar ook een lokale regen- of onweersbui. Morgen in het noorden en noordoosten vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, maar in Schleswig Holstein en aan de Oostzeekust enkele graden lager. DINSDAG 11 MEM 993 Zon- en maanstanden Zon op 05.50 Zonondi Maan op 01.35 Maan on Waterstanden Katwijk Hoog water 7.28 en 20.09 Laagwater 3.27 en 15.56 Weerrapporten 9 mei 20 ui

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8