Leiden Busvrije Breestraat is duur voor Leiden Ter Veld houdt voet bij stuk in verklaring aan Leidse PvdA Aandacht voor ambacht Kinderrechtswinkel wil geen Amerikaanse toestanden Picknick bij 't Spoortje EIGEN WEG MAANDAG 10'ME11993 971 7 Sponsors 9 Acht miljoen gulden kost de restauratie. De stichting Kasteel Endegeest is naarstig op zoek naar sponsors Cadeaus 1 O Overladen met ca- I U deaus werden de leerlingen van Bonaventu- ra tijdens hun weekje Rus land. Het werd hen bijna te veel Meerderheid De eenmansfractie I I van SGP/RPF moet hetCDA/PvdA-college in Alphen aan zijn meerder heid helpen, want andere partijen weigeren Omleggen routes vergt investering van 1,6 miljoen gulden Nu de Breestraat vrijmaken van bussen kost de gemeente Leiden veel geld. Alleen al het omrijden via andere routes vergt een investering van 1,6 miljoen gulden. Bovendien treedt een verlies van reizigers op, dat al gauw 8,5 ton aan inkomsten scheelt. Zo'n drastisch besluit durft wet houder J. Walenkamp (CDA/openbaar vervoer) niet voor zijn rekening te nemen. leiden hans koenekoop Toch wil hij dat de Leidse poli tiek nog deze raadsperiode een beslissing neemt over de bussen in de Breestraat. Vanwege de parallel met de discussie over de autoluwe binnenstad wil Walenkamp het verhaal in één keer afronden. Verschillende fracties zien graag de bussen verdwijnen uit de Breestraat om het verblijfsklimaat in de win kelstraat te verbeteren. Maar met zo'n 8000 in- en uitstappers per dag is de Bree straat op het NS-station na de belangrijkste bushalte van Lei den. Bovendien rijden vrijwel alle stadsbussen en een groot aantal streekbussen door de straat. Walenkamp benadrukt Naakte fietser verrast meisje leiden» Een 17-jarig meisje werd in de nacht van vrijdag op za terdag geconfronteerd met een fietser die haar geheel naakt (met uitzondering van een paar gymschoenen) voorbijreed. Ze stond op het punt haar huis aan het Gardeniadal binnen te gaan toen ze de man ontdekte. De fietser stopte voor haar deur, waar na het meisje hem verzocht weg te gaan. De man voldeed aan het verzoek. 'Kraker' telefooncel gepakt leiden Een 17-jarige Hagenaar is zaterdag aangehouden op verdenking van het 'kraken' van een telefooncel. De jongen werd omstreeks vijf uur op de Turfmarkt ingerekend, met ongeveer 50 gulden aan kleingeld bij zich. Hij ontkent de telefooncel geblok keerd en leeggeroofd te hebben. De Hagenaar is 31 keer eerder met de politie in aanraking geweest Drie Leidse vrouwen aangerand Drie vrouwen uit Leiden heb ben afgelopen weekeinde aan gifte gedaan van aanranding. De politie houdt er rekening mee dat het drietal slachtoffer is van dezelfde dader. Een 20-jarige vrouw werd in de nacht van vrijdag op zater dag lastiggevallen voor haar wo ning in de Groenesteeg. Ze fietste omstreeks kwart over vier naar huis en werd toen aange sproken door een man die haar volgde naar haar woning. Nadat ze haar huisgenoten om hulp had geroepen vluchtte de man. Een paar uur later werd een 21-jarige vrouw lastiggevallen voor haar huis in de Janvossen- steeg. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks half vier, werd een 22-jarige vrouw in haar woning aan de Klikspaan- weg door een onbekende man vastgegrepen toen ze onder de douche vandaan kwam. Toen ze begon te gillen ging hij er vandoor. De aanrander was door een openstaande deur het huis binnengedrongen. De drie vrouwen hebben de politie een vergelijkbaar signa lement opgegeven. De dader, die kort blond/bruin haar heeft, zou zo'n 30 a 35 jaar oud zijn en een tenger postuur hebben. voorts het maatschappelijk be lang van de haltes in de Bree straat. Veel mensen stappen hier uit om een bezoek aan het centrum te brengen. „De Bree straat is eigenlijk de aorta van het Leidse bloedvatenstelsel. Die straat busvrij maken bete kent een hele zware ingreep", waarschuwt de wethouder. Daarom wil Walenkamp ge degen laten onderzoeken welke mogelijkheden er zijn voor de Breestraat. „Ik wil voor twee scenario's verschillende varian ten laten uitwerken. Een Bree straat met bussen en een Bree straat zonder. Zodat alle alter natieven goed op een rij komen. Alleen op die manier krijg je helder in beeld welke keuzes er zijn. En dat wil ik ook, want de politiek mag hierover geen lichtvaardig besluit nemen." Een van de varianten die al vrij nauwkeurig is onderzocht door verkeerskundige mede werkers is het verleggen van de busroutes naar Hooigracht en Langegracht. Uit de rapportage van de ambtenaren blijkt dat deze optie bepaald niet goed koop is. Ondanks de aanleg van speciale busstroken zal het aan tal reizigers flink afnemen. Be rekeningen wijzen op extra ex ploitatiekosten van 1,6 miljoen. Op den duur leidt dat zeker tot opheffen van andere buslijnen. „Maar", verzekert Walenkamp, „er zijn nog genoeg andere al ternatieven denkbaar. Voorlichtingsdag gezondheidszorg leiden 'Het maken van keuzen is onvermijdelijk' leiden hans koenekoop „In alle vriendschap. Zo werkt dat niet." Dat antwoordt staatssecretaris sociale za ken Elske ter Veld op de vraag van de Leidse PvdA waarom zij niet eerst met de partij in discussie is gegaan over haar plannen om te bezuinigen op de bijstand voor jongeren. Ter Veld benadrukt dat het om voorne mens gaat, die zij heeft besproken met de PvdA-fractie in de Tweede Kamer en de an dere ministers. „De voornemens kunnen nu dus overal, binnen en buiten het parlement, bediscussieerd worden. Ook in de partij. Maar we moeten ons wel realiseren dat, ge let op de sombere sociaal-economische si tuatie, het maken van keuzen onvermijde lijk is. Wie dat niet wil, moet zich niet in de politiek begeven." Ter Veld geeft deze uitleg in het volgende nummer van het Leidse PvdA-maandblad de Partijgenoot. Het is een reactie op de pe titie die een groepje Leidse PvdA'ers en Jon ge Socialisten haar op 1 mei heeft aangebo den. Daarin uitten de Leidse sociaal demo craten hun afschuw over de plannen van Ter Veld en vragen ze om opheldering. De staatssecretaris doet in haar schrifte lijke antwoord geen druppel water bij de wijn. Vanwege het veelvuldige misbruik van de bijstandsuitkering en de ingewikkelde regelgeving is ingrijpen noodzakelijk, zegt zij. Bovendien is zij gehouden aan de af spraak in het regeerakkoord, dat de uitga ven voor de sociale zekerheid niet mogen stijgen. „Nu zowel dit als volgend jaar de werkloosheid fors dreigt toe te nemen, ben ik gehouden elders in de sociale zekerheid besparingen te zoeken. Mijn keus is daarbij gevallen op de bijstandsuitkering." Het groepje PvdA'ers is overigens niet al leen geschrokken van de plannen van Ter Veld, maar ook van de 'zinloze vernielin gen' die afgelopen zaterdag aan het huis van de staatssecretaris aan ae Oude Vest in Leiden zijn aangericht. De actiegroep 'Ri- nus van der Lubbe' besmeurde de gevel van haar grachtenwoning met verf. De Leidse PvdA distantieert zich in een persverklaring met nadruk van deze actie. Oud-Leiden zoekt nieuwe studies leiden De Vereniging Oud Leiden is op zoek naar kandidaten voor de prijs die de historische vereniging tweejaarlijks uitreikt. Kandidaten moeten voor 1 januari een nog niet uitgegeven studie over de ge schiedenis van Leiden van ongeveer 6000 woorden inleveren bij het Leids Gemeentearchief. Aan de prijs is een geldbedrag van 2000 gulden verbonden. Het winnende geschrift wordt opgenomen in het Leids jaarboekje. Werken in een ziekenhuis, een verpleeghuis, de psychiatrie of mis schien de zwakzinnigenzorg? Op woensdag 12 mei, de dag van de zorg, staan de medewerkers van het team Zorg van het arbeidsbu reau op het Stadhuisplein. Zij geven die dag informatie over werk en opleidingsmogelijkheden in de gezondheidszorg. leiden Met belangstelling kijkt deze jongedame naar het graveren van glas. Bij de stichting Welzijn aan de Breestraat waren zaterdag allerlei ambachten te zien op de open middag van de Leidse vrijwilligerscentrale. foto henk bouwman Jongeren kunnen in september bij juridische hulpverleners terecht leiden frank buurman Een kind dat meer zakgeld wil hebben hoeft straks niet bij de Leidse Kinderrechtswinkel aan te komen. Ook valt niet te ver wachten dat een kind in staat zal zijn zijn ouders uit de ouder lijke macht te zetten omdat het niet tevreden is over zijn opvoe ders. Maar verder zullen kïnde- ren vanaf een jaar of 12 een ge willig oor vinden bij de mede werkers van de Leidse Rechts winkel over de meest uiteenlo pende juridische zaken. Dat kan variëren van omgangsregelin gen en kinderalimentatie bij echtscheidingen tot kindermis handelingen incest. „Wij streven niet naar Ameri kaanse toestanden, waarbij kin deren met allerlei onbenullighe den naar de rechter kunnen stappen. Maar er valt in Neder land nog heel wat te verbeteren aan de rechtspositie van de jeugd", zegt Lisan Wösten van de Leidse Rechtswinkel. De me dewerkers van de Rechtswinkel hebben tijdens de spreekuren gemerkt, dat er een grote be hoefte bestaat aan juridische bijstand voor jongeren. Vandaar dat in september wordt begon nen met de Kinderrechtswinkel, in feite een onderdeel van de af deling personen- en familie recht. Er wordt nog steeds wat aan gemodderd met het kinder recht, dat gekenmerkt wordt door vaagheden en tegenstrijdi ge uitspraken. „Een kind kan niet zelfstandig naar de rechter stappen. In het kader van het verdrag van de rechten van het Lisan Wösten van de Leidse Rechtswinkel (links) krijgt 3000 gulden van de Stichting Kinderpostzegels uit handen van mevrouw Van Dijk als startsubsidie voor de Kinderrechtswinkel. foto jan holvast land is er wel iets geregeld, maar nog lang niet genoeg. Een kind is vaak een speelbal in ge rechtelijke procedures", aldus Loes van Maarseveen van de Rechtswinkel. Martijntje De zaak van Martijntje heeft en kele maanden geleden het kli- ding van haar streng religieuze ouders. Het kind zocht en vond steun bij een buurvrouw, die een advocaat voor haar inscha kelde. „Dat is een begin, maar de weg is nog lang. We streven er bijvoorbeeld naar om bij rechtszittingen te worden toe gelaten om de kinderen bij te staan, want jongeren worden maat voor de kinderrechtspraak vaak overbluft door volwasse- wel wat verbeterd. Martijntje dreigde in een inrichting voor moeilijk opvoedbare kinderen terecht te komen, omdat ze zich verzette tegen de strakke opvoe- nen. Zdurven hun mond niet meer open te doen", aldus Ma- riette van Halderen van de Rechtswinkel. Overigens hoeven de zaken die de Kinderrechtswinkel straks te behandelen krijgt niet voor de rechter te eindigen. „Er zal vaak worden bemiddeld, in formatie en advies worden ge geven, aan kinderen en aan op voeders. Neem bijvoorbeeld de situatie dat een kind wordt ge pest op school, of enkele weken wordt geschorst. We zullen dan eerst met de rector en de ouders gaan praten over een oplos sing", zegt Barbara van Aartrijk van de Rechtswinkel. De Rechtswinkel gaat samen werken met de jeugdhulpverle ning, met instanties als het maatschappelijk werk, het Jon geren Advies Centrum, de RIAGG en de kindertelefoon. „Er zullen regelmatig kinderen worden doorverwezen. Verder gaan we veel doen aan de voor lichting op de scholen, we wil len de kinderen bewust maken van hun rechtspositie. Er komt een inloopspreekuur op de za terdag- en woensdagmiddag, maar ook een telefonisch spreekuur om de drempel zo laag mogelijk te maken", vertelt Lisan Wösten. De afdeling per sonen- en familierecht wordt met enkele mensen uitgebreid ten behoeve van het kin derspreekuur. Zij zullen worden getraind op omgang met kinde ren. Door middel van folders en reclamecampagnes worden de jeugdige cliënten op de hoogte gebracht van de mogelijkheden. In Nederland functioneren al diverse kinderrechtswinkels. In Amsterdam al zeven jaar; daar worden jaarlijks honderden kin deren geholpen. „Het is hard nodig dat de jongeren uit deze regio ook in Leiden terechtkun nen, want nu moeten ze nog naar Den Haag", aldus Wösten. De Leidse Kinderrechtswinkel heeft subsidie gekregen van provinciale staten, Madurodam, juridische boekhandel Jong bloed Zn. en de stichting Kin derpostzegels. De bijdrage var de Kinderpostzegels, 3000 gul den, werd onlangs overhandigd De Leidse Rechtswinkel is ge vestigd aan de Ketelboetersteeg 10 in Leiden, tel. 141516. Max Planckweg krijgt asfaltlaag De straatklinkers in de Max Planckweg, de druk gebruikte verbinding tussen de Wasse- naarseweg en de Einsteinweg, worden vervangen door een laag asfalt. De gemeente Leiden trekt voor de opknapbeurt van de 470 meter lange en 7 meter brede weg ruim 1 miljoen gul den uit. Daar is bij inbegrepen het aanbrengen van een zwaardere fundering van de Planckweg. De weg ligt er door het intensieve berijden door bussen en vracht auto's erg hobbelig bij. Enkele jaren geleden is de busroute verlegd van Niels Bohrweg naar Max Planckweg, omdat de zwa re voertuigen trillingen veroor zaakten in de nabijgelegen la boratoria. Een mulicultureel picknickfeest wordt zondag 16 mei gehouden in en voor buurthuis 't Spoortje. Organisator is de werkgroep Kleurrijk Leiden, waarin onder meer het wijkcomité Noorder kwartier, het buurthuis en de SKIL (Sociaal Kultureel Werk Leiden) zijn vertegenwoordigd. Het is de bedoeling dat Ne derlandse, Turkse en Marok kaanse wijkbewoners met hun eigen drankjes en hapjes naar het buurthuis komen. Daar wordt dan gezamenlijk gegeten. De picknick wordt gehouden van 11-15 uur. Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes hebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bi). commandant de brandweer van 1982 tot 31 mei 1991. „Oorspronkelijk heette het Bart Markplein. Die naam kwam voor het eerst op toen ik een jaar of zeven geleden 35 jaar bij de brandweer was. Dat is rede- lijk bijzonder. Toen ik weg ging voormalig brandwcercomman- gezien als hét gezicht van de Leid se brand weer. En dat is ook vol gens hem zelf niet zo verwonder lijk. „Ik ben de eerste en enige hi.iiklwrrr omman- dant die uit Leiden komt en ook de rit heeft uitgezeten Mijn voorgangers kwamen altijd ergens anders vandaan of gin gen ergens anders heen." Deze week is het feest, ook voor Mark. De professionele brand weer van Leiden viert haar vijf tigjarig bestaan. Daar bij de brandweer vond men het toepasselijker er de Bart Mark- weg van te maken", aldus de straatnaamgever. Mark geniet nu al twee jaar van zijn pensioen maar wordt door Foto. Hideo Kuipen veel plaatsgenoten nog steeds dant uiteraard ook bij. „Ik heb er van die vflMg toch veertig meegemaakt." lo»mn IrdnumtH 071-161417.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7