Owen: Wachten met militaire actie Smeergeldvirus dicht bij top Italiaanse PDS Klopjacht in Brussel op ontsnapte criminelen Lamont slachtoffer van nederlaag Conservatieven Buitenland Eenden naar de markt Overwinningsdag in Moskou een feest, elders een drama Weekeinde vol met geweld neo-nazi's in Duitsland Shas-minister Deri stapt uit Israëlische coalitie Demirel haalt het niet in eerste ronde MAANDAG 10 ME11993 Drie kandidaten opvolging Engholm bonn» Ook premier Rudolf Scharping van de Duitse deelstaat Rijnland-Palts heeft zich gisteren aangemeld voor het voorzitter schap van de sociaaldemocratische SPD. Hij is de derde kandi daat voor de opvolging van de vorige week afgetreden Björn Engholm. De andere kandidaten zijn: premier Gerhard Schroder van Nedersaksen en Heidemarie Wieczorek-Zeul, SPD-voorzit- ster in Hessen. Paus haalt uit naar maffia AGRiGENTOPaus Johannes Paulus 11 heeft gisteren, de tweede dag van zijn driedaagse bezoek aan Sicilië, uitgehaald naar de maffia. Hij zei dat de maffialeiders de toom van God op zich la den, tenzij ze hun kwaadaardige praktijken afzweren. Nog nooit eerder heeft de katholieke kerk de georganiseerde misdaad in dergelijke bewoordingen veroordeeld. VS tellen recordaantal gevangenen Washington Door een toename in het aantal veroordelingen wegens bezit van of handel in drugs, zit in de VS een recordaan tal mensen gevangen. Eind vorig jaar zaten 883.593 mensen vast, 7,2 procent meer dan het voorgaande jaar. Dat blijkt uit een gisteren vrijgegeven rapport van het ministerie van justitie. Fontein Londen leeg na veteranenziekte londen De fonteinen op Trafalgar Square in Londen zijn zater dag leeggepompt als onderdeel van een speurtocht naar de be smettingsbron van de veteranenziekte. De ziekte heeft al aan een man het leven gekost. Ook alle aircondioning-circuits op Piccadilly Circus en Leicester Square zijn leeggepompt. Huis ongemerkt in vlammen opgegaan north tidworth Twee Britse tieners zijn gisteren zo opgegaan in hun computerspelletje, dat zij niet merkten dat hun huis in vlammen opging. Terwijl zij achter de computer zaten, waren Wayne en James Turner straal vergeten dat een sneetje brood stond te roosteren. Het vuur verwoestte een groot deel van de woning in North Tidworth (zuid-Engeland). Verdwaalde Kuwayti's terug uit Irak kuwayt-stad Zes jonge Kuwaytse broers en zussen die meer dan een maand waren vermist, zijn gisteren vanuit Irak naar Ku- wayt teruggekeerd. De zes waren bij een uitstapje in de woestijn per ongeluk in Irak terechtgekomen. Ze konden naar Kuwayt te rugkeren dankzij bemiddeling van het Internationale Rode Kruis. Macedonië heeft eigen munt skopje Macedonië heeft het afgelopen weekeinde zijn eigen munt ingevoerd, de denar. „Voor ons een historische gebeurte- -nis", zei de Macedonische premier Branko Crvenkovski. De den- arbiljetten, waarop christelijke kerken en moskeeën staan afge beeld, zullen vanaf vandaag de coupons vervangen die werden gebruikt sinds september 1991, toen Macedonië zich afscheidde van Joegoslavië. Familieleden Mao melden zich peking» Ruim 170 Chinezen hebben zich in de loop der jaren ge meld bij de familie Mao met de hardnekkige bewering dat zij vergeten familieleden zijn. Dat meldde de krant Peking Daily za terdag. In de periode dat Mao aan de macht was, werden derge lijke aanspraken nooit openbaar gemaakt. Lakens politiebureau bestookt brussel »aly knol CORRESPONDENT Dé politie heeft Brussel een vergeefse klopjacht gehouden op twee van de drie criminelen die vorige week maandag uit de St. Gillis-gevan genis in de Belgische hoofdstad waren ontsnapt. Ooggetuigen zeiden Basri Bajrami en Murat Kaplan op diverse plaatsen te hebben gesignaleerd, maar het tweetal was vanmorgen nog steeds voortvluchtig. De klopjacht werd ingezet, nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag het politiebureau in de Brusselse wijk Laken was be stookt met een machinegeweer en een handgranaat. Niemand raakte daarbij gewond. londen Rtr De Britse premier Major komt steeds meer onder druk te staan om zijn vriend en minister van financiën, Norman Lamont, op te offeren om zijn eigen geloof waardigheid te redden. Major is in het gedrang gekomen door een reeks verkiezingsnederla gen. De Conservatieven leden vo rige week dramatische verliezen bij districtsverkiezingen en raakten bij tussentijdse verkie zingen ook een cruciale parle mentszetel kwijt. De nederlagen weerspiegelen de grote impo pulariteit van de premier en het wantrouwen van de kiezers je gens zijn beleid. Vooraanstaande Conservatie ven erkennen dat de partij in de problemen zit. Sommigen vin den dat Major zijn ministers ploeg moet veranderen en dat hij een krachtiger greep op het beleid moet krijgen. Lamont lijkt de meest waar schijnlijke kandidaat om als zondebok te gaan dienen. Hij wordt beschouwd als de archi tect van het harde economische beleid dat de regering geduren de de economische recessie de afgelopen twee jaar heeft ge voerd. Volgens de meeste Con servatieve parlementsleden draagt Lamont schuld aan de verkiezingsnederlagen en moet hij worden overgeplaatst naar een ander ministerie. Felle gevechten Kroaten en moslims rond Mostar EG-bemiddelaar lord Owen heeft de Amerikaanse president Clinton gisteren opgeroe pen nog „geen militaire actie te ondernemen" tegen de Bosnische Serviërs. Volgens Owen moet het nieuwe staakt-het-vuren in Bosnië een kans krijgen. Bovendien moet ook worden afgewacht of de Servische president Milosevic zijn belofte nakomt om alle militaire steun aan de Bosnische Serviërs te stoppen. washington-sarajevogpd-ap-Rtr tief van de Franse VN-generaal Morillon is gesloten tussen de „Militaire actie vandaag of mor- Serviërs en de moslims, werd gen zou buitengewoon dom vanmorgen nog altijd nageleefd, zijn", zei Owen op de Ameri- Het staakt-het-vuren geldt voor kaanse televisie. Het bestand in heel Bosnië. Ook werd een ak- Bosnië, dat zaterdag op initia- koord gesloten over de demili tarisering van het belegerde stadje Zepa. Volgens het bestand moeten alle soldaten in en om Srebreni ca uiterlijk vanavond hun wa pens overdragen aan VN-troe- pen, en die in en om Zepa De aanval wordt gezien als wraak voor de arrestatie, vrij dagmiddag, van de 32-jarige Philippe Lacroix, die samen met Bajrami en Kaplan was ont vlucht. Lacroix, net als Bajrami lid van de beruchte Bende van Haemers, werd vrijdag korte tijd in het Lakense politiebureau vastgehouden nadat hij bij puur toeval was aangehouden. Bajrami en Kaplan werden herkend door een benzine pomphouder in de Brusselse wijk Ukkel, toen ze een mislukte poging deden het station te overvallen. Vervolgens werden ze nog op zeker drie andere plaatsen gesignaleerd, onder meer in het drukke winkelcen trum City 2 bij het Brusselse Noordstation. ISTANBUL» Rtr-A Suleyman Demirel, de gedoodverfde opvolger van de overleden president Turgut özal, is er za terdag niet in geslaagd bij de eerste kiesronde in het Turkse parlement de benodigde tweederde meerderheid in de wacht te slepen. De leider van de centrum-rechtse Partij van het Juiste Pad kwam 63 stemmen te kort. woensdagavond. De Bosnische moslims voelden daar aanvan kelijk niets voor. omdat dit zou neerkomen op een overgave. VN-troepen zullen de komende dagen Srebrenica en Zepa bin nentrekken. Elders in Bosnië gingen de beschietingen gisteren door, zoals bij het vliegveld van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Het bestand is bovendien niet getekend door de Kroatische Bosniërs, die met zowel Serviërs als moslims in strijd zijn. Vooral in centraal-Bosnië zijn de gevechten tussen Kroaten en moslims gisteren opgelaaid. De strijd was zo hevig dat het in Mostar gelegerde Spaanse VN- bataljon zich in omringende heuvels moest terugtrekken. Gistermiddag meldden mili taire VN-waarnemers schiet- parttijen in de stad. Diverse ge bouwen, waaronder het leger hoofdkwartier, waar voorname lijk moslims zetelen, zouden in brand staan. Leiders van de Bosnische Ser viërs worden sinds gisteren niet meer toegelaten in Servië. Dat meldde het op Servië georiën teerde persbureau Tanjug. Bilja- na Palvsic, vice-president van de Servische republiek in Bos nië, werd gisteren bij de Servi sche grens tegengehouden. Ser vië stelde vorige week een blok kade in tegen de Bosnische Ser viërs nadat hun zelfbenoemde parlement het vredesplan voor Bosnië had afgewezen. Zeventien doden door ongelukken moskou hans geleunse correspondent De viering van de overwinning op Hitler-Duits- land werd gisteren in Moskou een feest, maar el ders in Rusland een drama. In twee steden kwa men tijdens de festiviteiten zeventien mensen door ongelukken om het leven. In Nizjni Tagil in de Oeral stortte een vliegtuigje dat luchtacrobatiek verzorgde neer op het centra le Theaterplein, waar zich een feestvierende me nigte bevond. De piloot en veertien toeschouwers kwamen om het leven. In Saransk, ten oosten van Moskou, raakte een helikopter de elektriciteits draden van de trolleybus en stortte neer. De pi loot en een bemanningslid kwamen om. De vijftienduizend betogers in Moskou hadden van deze incidenten geen weet. Ze genoten van hun anti-Jeltsinkreten en de warme zomerzon. De autoriteiten hadden een enorme politiemacht op de been gebracht, verdekt opgesteld in ach- terafstraatjes in het centrum van de stad. De ge vreesde herhaling van de gevechten tussen beto gers en politie op 1 mei bleef echter uit. In de ochtenduren was de sfeer nog gespannen. Een actie van de fanclub van de Britse popgroep Depeche Mode liet bijna de vlam in de pan slaan. Tientallen jongeren in naar Russische maatstaven hippe kledij wilden op het Majakovski-plein de verjaardag van de zanger vieren. „Dat zijn provo cateurs". waarschuwde een van de voormannen van het Front voor Nationale Redding. „Homo's die Jeltsin verdedigenschreeuwde een ander. De Russische president Jeltsin legde een krans bij het graf van de Onbekende Soldaat. Zijn te genstanders Chasboelatov, Roetskoi en Zorkin volgden later. De parlementaire persdienst sprak er schande van, zeker nadat het trio later die dag ook niet met Jeltsin op het podium modtt-étaan bij de opening van het Victorie-park. „Het is on gehoord dat de president de voorzitter van het parlement, de vice-president en de president van het Constitutioneel Hof zo tactloos behandelt", aldus de persdienst. De Duitse politie heeft het afge lopen weekeinde haar handen vol gehad aan neo-nazi's die een jeugdcentrum bestormden, graven schonden en een brand bom gooiden naar een asielzoe kerscentrum. Een jeugdcentrum in het Oostfriese Aurich, waar vooral linkse jongeren en allochtonen komen, werd zaterdagavond door zo'n honderd met ploer tendoders en traangaspistolen gewapende neo-nazi's be stormd. De politie kon niet voorkomen dat neo-nazi's en jongeren van het centrum met elkaar slaags raakten. Op de erebegraafplaats in het Oostduitse Schwerin werden 81 grafstenen omgegooid, uitslui tend van anti-fascisten. In het centrum van de stad werd een 22-jarige Oosteuropeaan dood gestoken. In Remlin, ook in het oosten, gooide een onbekende een fles met benzine naar een asielzoe kerscentrum. Ook in Magde burg braken zaterdag rellen uit. Phnom penh Terwijl elders in Cambodja wordt gevochten, gaat in de hoofdstad Phnom Penh het dagelijkse leven gewoon door. Op de foto haast een boer zich met een partij levende eenden naar de markt, foto ap Demirel kreeg, behalve van zijn eigen partij, de steun van coalitiepartner SHP (Sociaal-Democra tische Populistische Partij). De tweede kiesronde heeft woensdag plaats. Ook dan is een tweederde meerderheid vereist. Pas bij een derde stemronde is een gewone meerderheid genoeg. Verwacht wordt dat Demirel dan het presidentschap zal binnenhalen. ad bloemendaal correspondent De regeringscrisis in Israël is in een kritiek stadium gekomen. Minister van binnenlandse za ken Arieh Deri, de enige be windsman van de religieuze partij Shas, heeft gistermiddag ontslag genomen. Het ontslag gaat officieel morgenavond in. Als premier Rabin dan geen op lossing heeft gevonden, verliest de regering haar meerderheid in het parlement. Deri is opgestapt omdat Ra bin minister Aloni (onderwijs) niet heeft overgeplaatst naar een ander ministerie. Aloni, leidster van de links-liberale partij Meretz, heeft zich volgens Shas vijandig uitgelaten over de joodse godsdienst. Het bestuur van Meretz heeft zich vierkant achter zijn leidster opgesteld. In het weekeinde heeft Rabin voorgesteld Aloni over te plaatsen naar Volkshuis vesting, Communicatie, Volks gezondheid, Transport of Han del en Industrie. De Meretz-mi- nister wil bij overplaatsing al leen genoegen nemen met zwa re posten als Binnenlandse Za ken, Justitie of Buitenlandse Za ken. Aptidon begint in Djibouti aan vierde termijn President Hassan Gouled Aptid on van Djibouti is zaterdag uit geroepen tot winnaar van de vrijdag gehouden presidents verkiezingen. Aan de verkiezin gen mochten voor het eerst in de geschiedenis van Djibouti kandidaten van meerdere par tijen meedoen. Aptidon begint aan een vierde ambtstermijn. Aptidon, die 60,7 procent van de stemmen kreeg, is sinds 1977 aan de macht en werd drie keer eerder herkozen zonder dat er een tegenkandidaat was. Dit keer was die er wel. maar Mo- hamed Djama Elabe van de Partij voor Democratische Ver nieuwing kwam niet verder dan 22 procent. Drie andere kandi daten kregen samen minder dan 16 procent. correspondent Drie weken geleden vonden de lezers van het Italiaanse opinieweekblad L'Espresso een brief bijgesloten van Achille Occhetto, secretaris van de ex- communistische PDS. De man die de PCI in 1991 omvormde tot de Democra tische Partij van Links vroeg om een schenking van minimaal 25 gulden. „We zijn een partij van 'schone handen', zon der bankrekeningen in Zwitserland, en hebben daarom behoefte aan financiële steun van hen die onze ideeën waarde ren", zo schreef Occhetto. De brief lijkt als een lap op een rode stier te hebben gewerkt. De stier is de Italiaanse magistratuur, die steeds min der geloof hecht aan het credo dat oppo sitiepartij PDS de morele tegenpool is van de corrupte socialistische en chris tendemocratische broeders. De rechters zijn dubieuze rekeningen in Zwitsterland en Oostenrijk op het spoor; naar 33 PDS'ers loopt een onderzoek wegens corruptie en 39 (ex-)communisten zijn inmiddels gearresteerd. Maakte de PCI, en later haar opvolger PDS, deel uit van 'het systeem'? Dat is de vraag die velen zich nu stellen. De voor malige secretaris van de socialistische PS1, Bettino Craxi, een overtuigd com munistenhater, was de eerste die de PDS aanklaagde. Terwijl 'zij' geld uit Moskou ontvingen en konden rekenen op finan ciële steun van de machtige 'rode' co- operaties in noord- en midden-Italië, moesten 'wij' ons maar zien te bedrui pen, zo luidde Craxi's verklaring voor de ontsporing van zijn partij. Financiële steun van Moskou heeft de PCI, ooit de grootste communistische partij van Europa buiten de Sovjetunie, zeker gekregen, maar in een land waar de koude oorlog de politiek 40 jaar heeft beheerst, baart dat weinig opzien. Aan de andere kant ontving haar tegenpool, de christendemocratische DC, geld uit Washington. Het hart van het financiële systeem van de PCI, zo zei onlangs nog de twee de man van de PDS, d'Alema, werd ge vormd door de twee miljoen communis tische militanten, die veel werk gratis de den en, net als de communistische poli tici, een belangrijk deel van hun salaris overmaakten naar de partij. Kwam de PCI, met haar duizenden af delingen in den lande en haar enorme partijapparaat, uit met het geld dat haar leden opbrachten? Het lijkt moeilijk te geloven. De 'ontwaakte' rechters tonen steeds vaker aan dat ook de PCI haar 'zwarte' geldcircuit had. Een beschuldiging die dezer dagen steeds vaker opduikt, is dat de PCI een vorm van commissie kreeg van de voor malige Sovjetunie voor olie- en aardgas contracten die de Italiaanse staatshol ding ENI afsloot. Bewijzen voor deze transacties zijn echter moeilijk te leve ren, mede omdat de PCI voor elke over making nieuwe bedrijfjes in het leven riep om ze vervolgens weer een zachte dood te laten sterven. De Milanese rechters lieten vorige maand Primo Greganti arresteren. Deze PCI-functionaris zou in 1990 een bedrag van 621 miljoen lire (toen bijna een mil joen gulden) hebben aangenomen van een directeur vEin de multinational Fer- ruzzi, die zo een order voor enkele elek triciteitscentrales in de wacht sleepte. Het geld werd overgemaakt op een Zwit serse bankrekening. Greganti blijft, tot opluchting van de PDS, volhouden dat hij voor zichzelf werkte. De rechters rich ten zich nu op de 'rode' coöperaties. Vol gens ex-PCI'er Giulio Caporali hebben coöperatieve bedrijven smeergeld over gemaakt aan de PCI om aanbestedingen in de wacht te slepen van de nationale spoorwegen. Zo'n vijftien managers heb ben al bekentenissen afgelegd. De voor malige penningmeester van de PCI, Renato Pollini, nu senator van de PDS, die het geld zou hebben geïnd, spreekt van laster. Maar het corruptieschandaal is de top van de partij gevaarlijk dicht ge naderd. Een andere domper voor de PDS is de beschuldiging aan het adres van tweede man Massimo d'Alema. die in het zuide lijke Puglia met de vertegenwoordigers van andere partijen de smeergelden voor openbare werken zou hebben verdeeld. De onthullingen komen voor de PDS, die zich presenteert als het schone alter natief. op een slecht moment. Als enige van de oude partijen is ze. ook electo raal, overeind gebleven in de politieke storm. Dc juridische beslommeringen van de PCI/PDS, vallen in het niet bij die van de PSI en de DC, maar het lijkt zin vol als ook de ex-communisten wat aan zelfbespiegeling zouden doen. Ex-legerleider Bouterse dreigt met geweld De Surinaamse ex-legerleider Desi Bouterse heeft met geweld gedreigd als het parlement van daag over de dcfensieproblema- tiek praat. „Morgen is de grote dag, we ontmoeten elkaar dan op straat. Als er moet worden gevochten, zal dat ook gebeu ren". zei Bouterse gisteravond tijdens een tnfbrmatiebtyeen- komst van zijn Nationale De mocratische Partij (NDP). Bouterse /ei gisteravond 1 t de regering de legerleiding naar huis zal moeten sturen als het parlement akkoord gaat met de benoeming van Arthy Gorré tot bevelhebber. De gewezen leger leider gaf hiermee aan dat de le gerleiding zuh niet zal neerleg gen bij het beleid Gilds (defensie).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5