m Kabinet herziet plan Simons Matpartijen, woede en verdriet in kolkend Den Haag Binnenland Beklimming Euromast in Rotterdam Kroongetuige duikt op in rechtszaak ex-politieman Verwisseling medicijnen heeft geen fatale gevolgen Kamerdebat geëist over politiegeweld •HjM MAANDAG 10 ME11993 Doden en gewonden door spookrijder anloo Twee jonge mensen (20 en 21 jaar) uit Nieuw Weerdin- ge zijn zaterdagochtend om het leven gekomen als gevolg van een frontale botsing op de weg Emmen-De Punt ter hoogte van de Drentse gemeente Anloo. Vier anderen raakten gewond. De slachtoffers kwamen uit de richting Groningen en reden korte tijd op de verkeerde weghelft. Twee andere inzittenden raakten zwaar gewond, net als twee passagiers van de tegemoetkomen de auto. Alle slachtoffers moesten uit de autowrakken worden Arrestant overleden in politiecel Amersfoort» Een 40-jarige inwoner van Huizen i een politiecel in Amersfoort overleden. De oorzaak van zijn dood is nog niet vastgesteld. De arrestant gaf in de loop van vrij dag te kennen dat hij zich lichamelijk niet goed voelde. Hij is daarop door een arts onderzocht, die hem medicijnen voor schreef. De rijksrecherche gaat de zaak onderzoeken. Brandstichters Wierdenseveld bekennen wierden» Twee jongens van 15 jaar uit Nijverdal (Overijssel) hebben bekend de brand te hebben aangestoken die vorige week woensdag 25 hectare van het natuurreservaat Het Wier denseveld in Wierden heeft verwoest. Een van de twee had een graspol aangestoken, zo vertelde hij de politie. Door de straffe wind breidde de brand zich zo snel uit dat de jongens het vuur niet meer konden doven. Ze spraken onderweg twee mensen aan, aan wie ze vroegen de brandweer te waarschuwen. Broers dood bij verkeersongeluk OUD-BEUERLAND» Bij een ongeluk bij het Zuidhollandse Oud-Beij- erland zijn zaterdagavond twee broers van 21 en 24 jaar uit Nu- mansdorp om het leven gekomen. Hun auto raakte van de dijk, sloeg over de kop en kwam ondersteboven in een sloot terecht. De auto verdween onder water. Een boer uit de omgeving heeft de auto uit het water getakeld. De broers bleken overleden. Dodelijk ongeluk in Geleen celeen» Bij een ongeluk in het centrum van Geleen zijn gister middag een 33-jarige man en het 7-jarige zoontje van zijn vrien din omgekomen. De vriendin (28) is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van Sittard opgenomen. Volgens de politie raakte de man met zijn auto van de weg af en kwam het voertuig tegen een boom terecht. De man was op slag dood. Het kind overleed op weg naar het ziekenhuis. Honderdzestig nieuwe banen in Heerlen heerlen» Amerika's grootste fabrikant van ABS-remsystemen, Kelsey-Hayes, gaat voor ruim 90 miljoen gulden een fabriek bouwen in Heerlen. Volgens de directie betekent dat op termijn werk voor 160 mensen. Het gaat om de grootste buitenlandse industrievestiging in Limburg sinds de komst van Mobil naar Kerkrade, twee jaar geleden. Kelsey-Hayes bouwt ABS-systemen. ABS is een afkorting var* anti-blokkëersysteem. Het zorgt voor een gelijke verdeling van de remdruk op alle wielen, waardoor auto's bij remmanoeuvres beter bestuurbaar blijven. Algemeen Nederlands f wtSaU M Kogeh'rije vesten en zware politiebewaking Rotterdam Vijf bergbeklimmers hebben gisteren geteisterd door onweer en harde windvlagen de Eu romast beklommen. Op 14 mei vertrekt de groep, bestaande uit elf mannen en een vrouw, naar Pakis tan om de berg K2, na de Mount Everest de hoogste berg ter wereld, te bedwingen. Deze Himalaya-reus ligt in het noordoosten van Pakistan, dichtbij de grens met China. foto anp ed oudenaarden den haag cpd Steve Brown, kroongetuige in de strafzaak tegen de van twee moorden verdachte ex-agent van de Amsterdamse politie, is gisteravond onder zware poli tiebewaking in Amsterdam ge arriveerd. Brown, die tevens drugshandelaar is. hield zich lange tijd schuil in het buiten land uit angst voor een moord aanslag. Hij zegt dat er een half miljoen gulden op zijn hoofd staat. Brown getuigt vandaag in het hoger broep tegen de Amster damse ex-politieman die eerder door de rechtbanken in Amster dam en Utrecht werd veroor deeld voor de moorden op drugshandelaar Klaas Bruinsma en op een belangrijke drugskoe rier en autohandelaar. Coalitie neemt kritiek commissie Bruins Slot serieus CPD Cemeensc Het plan Simons wordt herzien. Minister Andriessen van economische zaken zei gisteren voor de AVRO-radio dat het kabinet bezig is met een ingrijpende wijziging van de plannen van Simons voor de gezondheidszorg. Waar de wijzigingen uit bestaan, is nog niet duidelijk. Het naar el kaar toe laten groeien van ziekenfonds en basisverzeke ring heeft prioriteit. Daarnaast blijft het kabinet streven naar hogere eigen risico's en grotere eigen bijdragen. proef de ouderenzorg op te ne men. De geestelijke gezond heidszorg en de gehandicapten zorg hebben de eerste jaren een afzonderlijke aanpak nodig, vindt de commissie-Bruins Slot. Het kabinet wil in lijn met die kritiek voorlopig pas op de plaats maken met de plannen van Simons. Wel vindt de coali tie van PvdA en CDA dat de ver zekerde het meer in zijn porte- den haag-amsterdam cpd-anp De Toetsingscommissie Bud gettering Verzekeraars (in de wandeling de commissie Bruins Slot genoemd) uitte vrijdag for se kritiek op de plannen van staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Die zouden veel te ingewikkeld zijn. De commissie stelt verder voor in 'basisverzekering' op moet merken wanneer hij een beroep doet op de ge zondheidszorg. Dat vindt An driessen ook. „Klanten van de gezondheidszorg moeten zich realiseren hoe duur die dingen allemaal zijn." Vorige maand presenteerde staatssecretaris Simons nog een aantal maatregelen om 1.4 mil jard gulden op de gezondheids zorg te bezuinigen. Daarin komt onder meer een aantal eigen bijdragen voor hulpmiddelen voor en een vrijwillig eigen risi co. De vakcentrale FNV is vier kant tegen een eigen risico voor ziekenfondspatiënten. Leden die in een bestuur of een leden raad van een ziekenfonds zitten, zijn dan ook vast van plan alles in het werk stellen om te voor komen dat dit gebeurt. De kroongetuige was eerst zelf medeverdachte inzake de moord op de autohandelaar, maar dat veranderde toen hij een belastende verklaring tegen de ex-agent aflegde. Daarna dook hij onder. Hij verscheen enige tijd geleden in het RTL4- programma Ooggetuige. Brown wil het risico nemen om te getuigen. ..Blijkbaar lijdt iedereen die betrokken is bij de ze zaak aan geheugenverlies. De overigen verschijnen niet, trek ken verklaringen in of verdwij nen zelfs helemaal. De mensen zijn doodsbenauwd om in de rechtszaal te verschijnen, bang om de confrontatie aan te gaan met de ex-politieagent en zijn advocaat mr. Boone. Nou, ik wil graag.'' Brown zegt dat hij wordt be schermd door een speciaal ar restatieteam dat is uitgerust met kogelvrije vesten, gepant serde auto's en machinegewe ren. In het programma Oogge tuige van aanstaande woens dag. beschrijft Brown gedetail leerd zijn gesprek met de ex-po litieman voordat de autohande laar werd omgebracht. Parachutist bungelt aan vliegtuig Een Nederlandse parachute- springer (20) is zaterdag morgen met een lichte shock en mogelijk nekletsel in een Duits ziekenhuis op genomen. Na zijn sprong was hij blijven haken aan het staartstuk van het vlieg tuig. Na een half uur wist hij zich te bevrijden en kon hij zich in veiligheid stellen met zijn reserveparachute. Na zijn bizarre avontuur viel de Nederlander in zwijm en werd hem eerste hulp gegeven door in allerijl opgetrommelde verplegers. Die brachten hem naar een ziekenhuis in Celle (Ne- dersaksen), aldus een mede deling van het Nederlandse ministerie van defensie. De jongeman was deelnemer ticuliere school chutespringen r para- Hassel- horsl. De Nederlander is een dienstplichtig soldaat van het 31ste tankbataljon bij Bergcn-Hohne. Bij een vrijwillig eigen risico betaalt de verzekerde, in ruil voor een lagere nominale pre mie een bepaald deel van de kosten zelf. Staatssecretaris Si mons wil de ziekenfondsen de mogelijkheid geven om hun verzekerden polissen met een vrijwillig eigen risico aan te bie den. De FNV vreest dat dit de solidariteit tussen ouderen en jongeren ernstig verstoord. De vakcentrale verwacht dat alleen mensen die nooit of zel den ziek zijn voor een eigen risi co zullen kiezen. Deze meestal jongere mensen krijgen dan korting op de premie, terwijl ouderen en chronisch zieken extra zullen moeten gaan beta len om de daling van de pre mie-inkomsten te compense- etten-leur cpd Medicijnenfabrikant Cen trafarm uit Etten-Leur over weegt kleurcoderingen op zijn medicijnen aan te brengen om verwisseling tussen de midde len atropine en noradreline te voorkomen. Onlangs zijn in een partij van 30.000 ampullen ver moedelijk 2.000 ampullen ver wisseld. Patiënten die noradre line in plaats van atropiene ge bruiken, kunnen daaraan over lijden. Atropine, dat bloeddrukverla- gend werkt, wordt gebruikt bij patiënten die een hartinfarct hebben gehad. Noradreline ver hoogt de bloeddruk en wordt toegediend bij patiënten in shock. Het bedrijf kreeg'öp 20 april de eerste klacht van een zieken huis ..in het westen van het land"' waar medicijnen bij een patiënt met hartklachten waren verwisseld. De verwisseling had geen fatale gevolgen. De rflVic- mers zijn op de hoogte gebracht van de verwisseling. De oorzaak is niet duidelijk. Mannen in het blauw en politiehonden dreven de demonstranten in het nauw. den haag peter slavenburg Niet meer vertoond sinds de krakersrellen in Amsterdam: een stevige matpartij tussen Mobiele Eenheid en betogers, zaterdag in Den Haag. Het aan tal gewonden staat niet vast. De Haagse politie houdt het op on geveer 40. De organisatie van de jongerendemonstratie spreekt over zeker 250 gewonden. Feit is dat met name de honden die de ME inzette veel slachtoffers maakten. Hoe het zo uit de hand kon lopen, weet eigenlijk niemand. De ME houdt staande dat een aantal demonstranten tegen de afspraken in naar het Binnen hof wilde lopen. De organisatie stelt dat afgesproken was dat de ME alleen 'onzichtbaar' aanwe zig zou zijn. Op de hoek van de Kneuterdijk en de Lange Vijver berg, tegenover het Binnenhof, kwam het tot een confrontatie waarover het laatste woord nog niet is gezegd. De kop van de stoet was al linksaf geslagen, de Lange Vij verberg op. Daarachter volgden nog vele duizenden demon stranten. Een klein groepje jon geren kon de uitdaging van zo veel blauwe helmen en schilden kennelijk niet weerstaan. Er werd wat geschreeuwd en ge scholden, er vlogen blikjes in de richting van de waterwerper van de politie en plotseling was er die charge waardoor de stoet in twee stukken brak. Enkele honderden jongeren werden teruggedreven, de Kneuterdijk op. De eerste ge wonden vielen op dat moment, zowel door hondebeten als klappen van de mannen in het blauw. Verderop in de betoging brak enige paniek uit, omdat in het gedrang niet duidelijk was wat er precies gebeurde. Ver scheidene organisatoren, onder wie Laurette Spoelman van de CNV-jongerenbond, probeer den de gemoederen tot bedaren te brengen. Spoelman werd 'be loond' met een paar klappen, waardoor ze een gebroken arm opliep. Rechercheurs in burger brachten vele arrestanten op maar werden zelf ook belaagd door de ME, die de politieman nen in de totale verwarring voor relschoppers hield. De aanvan kelijk teruggeslagen demon stranten, nu pas echt boos, be kogelden de ME met verfbom- men, blikjes en straatstenen. Echte paniek ontstond toen ook aan de andere kant van de Lange Vijverberg de ME ver scheen en onmiddellijk een wa terkanon inzette. Vla een mega foon probeerde de organisatie de demonstranten tot doorlo pen te bewegen. Vele honder den jongeren, losgeraakt van de stoet, konden echter geen kant op. Meer nog dan de honden, de charges van ME te paard en de slagen met gummiknuppels, wekten de rondscheurende bus jes en jeeps van de ME de woe de van aanwezigen. Met voeten en vuisten werd op de gevaarlijk snel optrekkende busjes ge beukt. De rust leek even terug te ke ren, toen alle demonstranten het eerste confrontatiepunt wa ren gepasseerd. Maar ook te genover het ministerie van fi nanciën braken gewelddadighe den uit. En zo bleef het onrus tig, de rest van de route lang, tot alle demonstranten waren te ruggedreven naar het Malieveld. Nog tot na zes uur 's avonds bleef de ME op volle sterkte aanwezig. Een politiehelikopter maakte dreigende duikvluchten boven het veld. Een aantal gewonden werd opgevangen door de EHBO op het terrein. Bijtwonden, bloed- uitstoringen, kneuzingen, ge broken ledematen en totale onthutsing waren de voor naamste klachten. Demonstrant Ad Hammer (30) likte zijn wonden, veilig achter de hekken van de organi satie. „Ik weet nog steeds niet wat er is gebeurd. Ik liep ge woon tussen wat mensen in en opeens dook er achter me een ME'er op. Hij hakte als een gek om zich heen. Ik kon geen kant op en kreeg een paar klappen opm'n arm." Ook Simone van Geest, voor zitter van de Landelijkse Stu dentenvakbond, wist niet hoe het zo uit de hand kon lopen. Met tranen in haar ogen: ,,lk be grijp er niets van en hoe het nu verder moet, weet ik ook niet". De band die de manifestatie af zou sluiten, Claw Boys Claw, hield het voor gezien. „Sorry jongens, hier hebben we geen zin in", klonk het uit de luid sprekers. „We willen niet ge bruikt worden als het leuke bandje na afloop. Wat hier ge beurd is, daar zijn geen woor den voor". Er zi'jn geen woorden voor de verklaring van de escalatie van geweld in Den Haag. Een meisje rent weg, struikelt en valt. Ze wordt terwijl een vriend haar overeind probeert te helpen, onbarmhartig door een ME'er op de rug geslagen. Sommige ME'ers lijken alleen hun eigen orders te volgen. Dat geldt zeker voor de honden, die bijten naar alles wat binnen hun bereik komt. Volgens jan Vos, die namens de jongerenorganisaties het contact met de Haagse politie coördineerde, zou de ME buiten beeld van de betogers achter de hand worden gehouden. „Maar toen ik hier vanmorgen aan kwam en al die uniformen zag op het plein voor het Centraal Station, kreeg ik al een bang voorgevoel. Ik heb de afgelopen dagen, ook vandaag nog, con tact gehad met een brigadier van de Haagse politie. Maar op het moment dat de ellende be gon. was die man niet meer te bereiken. Een ME'er met wie ik probeerde te praten zei dood leuk: 'Met die brigadier van jou heb ik niks te maken'. Ik weet wel dat dit tot op de bodem uit gezocht moet worden. Wat hier is gebeurd is afschuwelijk en schandalig". Rond zes uur 's avonds riep de organisatie van de demon stratie vanaf het podium op het Malieveld: „Ga alsjeblieft naar huis!" De ME hield echter ook de weg naar het Centraal Sta tion bezet, zodat de meesten geen gehoor aan de oproep durfden geven. Aan weerszijden van het Malieveld stonden nog vele busjes met ME'ers in slagorde opgesteld. Pas nadat de ME zich had teruggetrokken, stroomde het Malieveld leeg. Op het veld bleven alleen de spandoeken achter 'De jeugd had de toekomst' en "Vrij veilig, stop Ritzen'. Haagse politie: 'communicatiestoornis' den haac cpd De jongerenorganisaties eisen een debat in de Tweede Ka mer over het optreden van de politie afgelopen zaterdag in Den Haag. Een demonstratie tegen de kabinetsplannen om te korten op studiebeurs en bijstandsuitkering liep uit op een confrontatie met de poli tie. Vijfendertig mensen raak ten hierbij dusdanig gewond dat ze in een ziekenhuis moes ten worden behandeld. Van de 53 arrestanten zitten er nog 28 vast. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging. Het gaat zowel om zogenoemde 'autonomen' als andere deel nemers aan de betoging. De demonstratie 'Voor een volwassen jongerenbeleid', opgezet door studenten- en jongerenorganisaties, had aanvankelijk een rustig karak ter. Na het aanhoren van en kele toespraken vertrokken naar schatting 20.000 jongeren vanaf het Malieveld voor een tocht door Den Haag. Op de hoek van de Lange Vijverberg stuitten de demonstranten op een forse groep mobiele een heid, die verhinderde dat een kleine groep jongeren richting Binnenhof trok. De ME zette honden in en voerde vele felle charges uit. De betogers be dienden zich van verfbom- men, blikjes en stenen. Na de eerste confrontatie bleef het geweld aanhouden. De politie dreef de demon stranten terug naar het Malie veld. Ook daar volgden enkele charges. De ML sloot uiteinde lijk het Malieveld af, terwijl een politiehelikopter duik vluchten maakte boven de menigte. Aan de oproep van de organisatie om naar huis te gaan, durfden velen geen ge hoor te geven, omdat de ME ook de route naar het Centraal Station bezet hield. Pas na zes uur 's avonds trok de ME zich terug, waarna het Malieveld leegstroomde. De jongerenorganisaties verwijten de politie onnodig gewelddadig optreden. Ze ei sen een gesprek met burge meester Havermans van Den Haag, stellen een zwartboek op voor minister Dales van binnenlandse zaken en willen een reactie van de politiek Kamerlid Paul Rosenmöller (GroenLinks), bij wie de scha de beperkt bleef tot een nat pak. heeft inmiddels aange kondigd kamervragen te zul len stellen. Hij vindt dat de po litie heeft „overgereageerd PvdA-onderwijsspecialist Ne telenbos, die zaterdag een deel van de demonstratie mee maakte, zei echter niets te hebben gemerkt van provoce rend gedrag van de politie. „Ik heb niet kunnen vaststellen wat en waar op een gegeven moment is misgegaan. I.aat de verantwoordelijken de zaak maar eens uitzoeken. Ik voel er niet veel voor mij hierover via kamervragen te profile- FNV-voorzitter Stekelen- burg, die eveneens bij de beto ging was, laakt het politieop treden. „Ik had het gevoel dat men er toch iets te stevig op inging", aldus Stekelenburg. „Men slaagde er niet in het groepje raddraaiers te isoleren en de demonstratie te laten doorgaan". De studenten en andere jongeren eisen een gesprek met de Haagse burgemeester Havermans omdat hij verant woordelijk is voor het optre den van de politie. Volgens de jongeren heeft de politie af spraken geschonden. Haver mans heeft verklaard dat hij bereid is met een delegatie van de jongerenorganisaties te praten. De burgemeester vindt vooralsnog dat de politie te recht en juist is opgetreden. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik het betreur dat de poli tic zo heeft moeten optreden. Ik ben ervan overtuigd dat het optreden onvermijdelijk was. Wij hebben aan alle kanten geprobeerd dat zo lang moge lijk uit te stellen, maar op een bepaald moment kon het niet anders meer." Een politiewoordvoerder zei gisteravond dat er bij de bcto ging sprake WBS van irn ,h. l tige communicatiestoornis" tussen de organisatoren van de betoging en de politie over de opstelling van de ME. „Het spijt ons dat men daar zo van is geschrokken", aldus de poli tiewoordvoerder. Volgens nem had aan de organisatie duide lijk moeten worden gemaakt dat ME, waterkanon en hon den op het kruispunt Kneuter dijk/Lange Vijverberg aanwe zig zouden zijn. om te voorko men dat de jongeren naar het Binnenhof of het centrum van de stad zouden gaan. n r!-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3