Blanken Zuid-Afrika roeren zich weer Azië Geweld bepaalt lot van landen zuid- Feiten &Meningen In Dehong voelen zelfs Chinezen zich niet thuis s In Rusland valt wel iets te klagen MAANDAG 10 ME11993 2 WAB-leider demonstreert met het enthousiasme van een hopman gevechtstechnieken De leider demonstreert hoe een zwarte met een dolk steekt: „De kaffer zal altijd van boven naar beneden ste ken, kjjk zo (maakt een neerwaartse steekbeweging). En de kleurling probeert je van onder naar boven te steken, dus zo (maakt een opwaartse beweging). We leren jullie natuurlijk ook hoe je je tegen de kleurling moet verdedi gen, maar de kaffer is onze grootste vijand. De techniek die we tegen hem toepassen, is dus belangrijker." De tekst op het protestbord dat een extreemrechtse Zuidafrikaan onlangs in Potchefstroom meevoerde, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. foto afp PRETORIA PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Koos Vermeulen wijst één van de ruim 30 aandachtig luiste rende toeschouwers aan. De man. van middelbare leeftijd met een onschuldig Chriet Titu- laer-baardje, stapt naar voren. Vermeulen geeft hem de in de schede gestoken dolk en be veelt: „Steek me zoals een kaffer dat doet." Titulaer' doet wat hem wordt gezegd en ligt twee seconden later op de grond. Vermeulen boven op hem, dolk in de hand. „Nu kun je hem af maken. Steek het wapen in zijn bast en dan: prettig kerstfeest." De 'uitsmijter' blijkt reuze-po pulair onder de cursisten. Tel kens wanneer ze elkaar op de kokosmat slingeren, het mes op de keel zetten en de knie m de edele delen planten, roepen ze 'prettig kerstfeest'. Ze zijn, ruim 30 mannen, vrou wen en kinderen sterk, op deze prachtige dag naar een zandaf- graving 25 kilometer ten oosten van Pretoria gekomen om te le ren hoe ze zich moeten verdedi gen tegen het 'zwarte gevaar'. Dat is de taak die Koos Vermeu len, de 43-jarige leider van de Wereld Apartheid Beweging (WAB), zich in het leven heeft gesteld. Vermeulen straalt het enthou siasme uit van de hopman voor een groep verse padvinders. Maar wel één die niet alleen in gewikkelde knopen kan leggen en een vuurtje kan maken met twee stokjes, maar ook weet hoe Ruim een jaar is het stil ge weest rond extreem-rechts in Zuid-Afrika. Na de ver pletterende nederlaag bij het referendum over het hervormingsbeleid van president De Klerk, leken de ruim 100 partijtjes, be weginkjes en genootschap- jes definitief te kunnen worden opgeruimd op de rommelzolder van de ge schiedenis. Maar na de moord op de zwarte leider Chris Hani roert extreem rechts zich weer. Is het een serieuze bedreiging voor het 'nieuwe Zuid-Afrika' of weinig meer dan bravoure bij bier en boerenworst? Herleeft het Afrikaner Na tionalisme of is de 'boer' een burger geworden. Pe ter van Nuijsenburg ging op onderzoek uit. je iemand met één hooguit twee slagen afmaakt. Zijn vrouw, Marguerite, eyen tenger als ge spierd, lijkt fanatieker. Zij is on der het toeziend oog van haar man de eigenlijke instructrice. Dat heeft een reden, verklaart Vermeulen. „Dan zien ze dat je niet groot hoeft te zijn om van je af te kunnen bijten." Het echtpaar spreekt elkaar aan met 'mama' en 'papa'. Nadat iedereen een formulier heeft ondertekend, dat Vermeu len vrijwaart van enige aanspra kelijkheid voor tijdens de trai ning opgelopen verwondingen, kan het echte werk beginnen. Terwijl op de achtergrond een groepje mannen zijn schiet vaardigheid op peil houdt, in strueert het echtpaar Vermeu len zijn cursisten. De stemming is eerst wat lacherig, als een klas op schoolreis, maar gaandeweg krijgt de ernst de overhand. Ze luisteren aandachtig naar de in structies en voeren de technie ken net zo lang uit tot ze ze on der de knie hebben. Tussen de bedrijven door vertelt hij dat hij chemicus is, maar vroeger 'bij de commando's' heeft gezeten. „Maar daar mag ik niets over zeggen." Hij praat liever over zijn beweging. „De WAB heeft wereldwijd meer dan één miljoen leden. We hebben ook contacten in Holland, met een universiteit. Welke? Dat kan ik niet zeggen. Wat we willen? We willen geen eigen staat voor de Afrikaners. We willen ons land behouden, dat is het hele Zuid-Afrika, zonder de thuislan den. Daar hebben we voor ge werkt en voor geleden." Het is krijgshaftige taal die de laatste maanden steeds vaker opklinkt en steeds meer weer klank krijgt. Extreem-rechts leek na de verpletterende nederlaag van vorig jaar maart in het refe rendum over het hervormings beleid van De Klerk, definitief opgeruimd te kunnen worden op de rommelzolder van de ge schiedenis. Nu lijkt er sprake van een wederopstanding. Deze ontwikkeling bereikte vorige maand met de moord op de zwarte leider Chris Hani zijn voorlopige hoogtepunt, maar is volgens deskundigen al een half jaar geleden begonnen. Ex- treem-rechts profiteert van de blanke onzekerheid over de toe komst, het gebrekkige leider schap van de regering, de toe nemende criminaliteit, en de politiek gemotiveerde moorden door zwarten op blanken. Dr. Wim Booyse uit Pretoria geldt als de kenner bij uitstek van deze extreem-rechtse blan ken. „Extreem-rechts, en dan hebben we het over de organi saties die rechts van de Konser- vatieve Partij (KP) staan, is niet groter dan 20.000 man. De or ganisaties zijn vaak klein. De WAB bijvoorbeeld is Vermeulen met een fax-machine. Ze lijden aan chronische verdeeldheid en hebben eigenlijk geen leider. Terre'blanche is de enige leider met charisma, maar hij wordt ook door zijn eigen club nauwe lijks serieus genomen. Hij wordt gebruikt als uithangbord, maar NEW DELHI «ANN NINAN IPS Geen land in zuid-Azië is er trots op, maar er is geen regio in de wereld waar politieke moor den zo veelvuldig voorkomen. Het lot van Bangladesh, Bhutan, Pakistan, Sri Lanka en India is de afgelopen decennia bepaald door aanslagen op staatshoof den en andere politieke leiders. De moord op de Srilankaanse president Ranasinghe Premada- sa in de hoofdstad Colombo was de zoveelste in een lange rij. Premadasa was zich aan het voorbereiden op de 1-mei-para- de, toen een onbekende jongen van veertien jaar volgepakt met explosieven zichzelf, Premadasa en zestien omstanders opblies. „Politiek geweld is zich niet al leen aan het uitbreiden, maar heeft ook steeds vaker een do delijke afloop", zegt Bhabani Sen Gupta, een bekende Indiase politicoloog. Sen Gupta denkt dat politieke moorden in de pe riode na de Koude Oorlog steeds vaker de enige uitlaat klep zijn voor oppositiegroepen, vooral in de Derde Wereld. „In de meesje ontwikkelingslanden trekt de regering zich weinig aan van de bevolking, of het nu gaat om meer democratie of om betere levensomstandigheden meent hij. Voor de politicoloog is het dan ook geen verrassing dat Prema dasa het slachtoffer is geworden van een moordaanslag. „Hij heeft over de militaire vleugel van de AWB, de Wencomman- do's, de Ystergarde en de Rooie Valken, niets te vertellen. Hij is niet eens welkom op hun staf besprekingen." Booyse constateert dat er de af- De um met de pakte de oppositie meedogen loos aan en schond de mensen rechten voortdurend", aldus de politicoloog. Sri Lanka beleefde zijn eerste politieke moord in 1959 toen premier S. Bandaranaike werd doodgeschoten door een boed dhistische monnik die het niet eens was met zijn wereldlijke benadering van politieke vraag stukken. Dit motief kwam over gelopen maanden pogingen worden gedaan om de rechtse krachten te bundelen. „De KP probeert ze onder haar hoede te nemen. Er is een comité van ex- generaals in het leven geroepen dat richting moet geven aan de rechtse aspiraties, die moeten leiden tot een eigen thuisland voor de Afrikaners, de Volks- staat. Dat proberen ze nu via onderhandelingen te bereiken. Maar als de Volksstaat door de andere partijen wordt afgewe zen, hebben ze in hun ogen het recht om in opstand te komen." Maar de Grote Volksopstand te gen de nieuwe orde, die elke 'leider' die voor vol wil worden aangezien nu in het vooruit zicht stelt, ziet Booyse niet gauw aan de horizon verschij nen. „De Afrikaner is een bour geois geworden. As in de grondwet van het nieuwe Zuid- Afrika de zaken die hem dier baar zijn, zoals onderwijs in het Afrikaans, zijn cultuur en zijn religie, bevredigend zijn gere geld, dan komt hij niet in het geweer." Dat blijkt de opvatting van vrij wel elke deskundige. Dr. Johan Kirsten, politicoloog aan de uni versiteit van Potchefstroom en lid van de KP, weet dat „de Afri kaner nationalisten hun zaak niet goed hebben doordacht. Niemand weet waar die Volks staat moet komen en hoe die er uit gaat zien. Er worden dus of fers gevraagd voor een heel vaag doel." Professor Tom Lodge van de li berale universiteit van Witwa- tersrand in Johannesburg ziet voornamelijk een 'indirect ge vaar' in extreem-rechts. .Aan slagen, zoals de moord op Hani, kunnen reacties oproepen van radicale zwarte jongeren en dat is een veel groter gevaar." De hele ochtend had Schalk Visser, een 60-jarige boekhou der, vanuit zijn vouwstoeltje toegekeken hoe de anderen zich uitleefden op de kokosmat. Hij kon niet meedoen 'vanwege mijn rug', maar bij de schiet oefeningen is hij van de partij. Niet als voorbereiding op de be vrijdingsoorlog, want daar ge looft hij niet in, maar om zich in het uiterste geval te kunnen ver dedigen. .,lk denk dat de meeste blanken een zwart meerderheidsregime zullen aanvaarden, zolang dat van onze kerk, school en taal af blijft. Je kunt met vijf miljoen blanken 30 miljoen zwarten eenvoudig niet onder de duim houden of de rijkdom alleen voor de blanken reserveren. We zullen ons moeten aanpassen en dan zal de beschaving heus niet verloren gaan. Het ANC heeft heel redelijke leiders. Kijk, een aparte boerenstaat zou ideaal zijn en ik zou daar ook gaan wonen, maar de kans dat die er komt, is natuurlijk klein. We moeten de feiten onder ogen zien." Honderd meter verder, op de geïmproviseerde schietbaan, klinken de eerste schoten. een met dat van de moordenaar van de Indiase 'vader des vader lands' Mahatma Gandhi, die in 1948 in New Delhi werd dood geschoten. In oktober 1951 volgde de moord op de eerste premier van Pakistan, Liaquat Ai Khan. Hij werd doodgeschoten terwijl hij een redevoering hield op een politieke bijeenkomst in Rawal pindi. Ook het kleine Himalaya- PEKING FLORIS HARM Op het moment dat de welhaast in feeststemming verkerende mannen van het Dai-volk de grafkist optillen, beginnen hun vrouwen, gekleed in felgekleur de sarongs, als op commando dramatisch te huilen. De rouw- draagbaar van bamboe wordt langs slingerende bospaden het zuid-Chinese bananenwoud bij de grensplaats Ruili ingedragen en lange ratelbanden vuurwerk knallen onophoudelijk om ons heen. Na afloop van de begrafenisce remonie loop ik met een van de boeren uit het dorp mee naar zijn woning, die op bamboestel ten twee meter boven de grond hangt. Hij behoort tot de vele Dai, die in de jaren zestig, vluchtend voor het politieke ge weld, de grens naar Myanmar overliepen. Twee maanden ge leden is hij weer naar China te ruggekeerd, inmiddels ge trouwd en een dochter, die uit sluitend Myanmarees spreekt, rijker. As het ruil- en koopver- keer in Ruili ter sprake komt, vraagt hij terloops wat robijnen in Nederland zoal opleveren. Na mijn voorzichtige schatting ge hoord te hebben, springt hij op en holt weg om zijn verzame ling edelstenen te halen, die hij uit China heeft meegenomen. „Gaan we samen een handel opzetten!", roept hij enthou siast. Jade, saffieren en robijnen vormen slechts een klein deel van de buitenlandse produkten die in Ruili te koop worden aan geboden. Sinds in 1988 de grens tussen Myanmar en China is opengesteld, zijn verkeer en handel in deze Dehong-grens- regio drastisch toegenomen. Twee kilometer van de grens gelegen, vormt Ruili de belang rijkste doorgangsplaats van goe deren uit Zuid-Oost Azië in de streek. Naast tropisch hardhou ten olifanten en slippers uit Myanmar en Indiaas gekruide gerechten, worden hier sigaret ten en buitenlandse sterke drank uit Thailand verkocht te gen veel lagere prijzen dan in de rest van China. Chinezen reizen elke dag op en neer om bij hun zuiderburen te gaan werken. Myanmarezen, die ongeveer de helft van de winkels in Ruili runnen, steken de grens over om handel te drijven. De oversteek naar Myanmar vanuit Ruili is makkelijk ge maakt, aangezien er een zeer soepele controle bij de grens y k van Bombay gedragen. foto» ap koninkrijk Bhutan bleef politiek geweld niet bespaard. In 1961 werd premier Jigme Dorji ver moord. Bangladesh, dat zich in 1971 van Pakistan afscheidde, kreeg binnen enkele jaren met twee moordaanslagen te maken. Op standige legerofficieren maak ten in augustus 1975 een eind aan het leven van de eerste pre sident van Bangladesh sheikh wordt uitgevoerd. Des te moei lijker is het om vanuit het ach terland de zuid-Chinese grens regio binnen te gaan. Met spe ciale reispassen, waarover de Chinezen dienen te beschikken en persoonscontroles bij bin nenkomst en verlaten van het Dehong-district, lijkt het alsof de werkelijke grens daar ligt in plaats van bij Ruili. Vooral bij het verlaten van het gebied in de richting van het Chinese buitenland, is de baga gecontrole extra scherp. Vanwe ge de ligging van Dehong vlak bij de beruchte Gouden driehoek in Myanmar, Laos en Thailand is het, dankzij de geopende grenzen, een van de belangrijkste doorvoerhavens in China voor smokkelaars van opium en heroïne geworden. In tropische hoeveelheden gutst de regen neer op de lange wan delstraat van Ruili, die in een ogenblik is veranderd in een leemkleurige brij. Prachtige ou de donkergekleurde moslims met kaftans aan en gehaakte ka lotjes op, stromen de overdekte veranda van een Pakistaans theehuis op. Dai-vrouwen kij ken bezorgd toe hoe de stortbui de parasols boven hun koop waar teistert en riksha-rijders snellen de kroeg in. Zij hebben het bij de eerste druppels al op gegeven om hun karren door deze modderpoel voort te ploe gen. De markt zal nog tot midder nacht doorgaan. Vanaf zonson dergang zullen de prostituées zich weer opstellen in de steeg jes aan weerszijden van deze kleurrijke uitstalling. Gezet te gen een decor van palmbomen en bamboehuizen, zal dan de associatie met het clichématige Vietnam-beeld uit een slechte oorlogsfilm compleet zijn. Een paar dagen geleden deed zich een interessant schouwspel voor, toen een streekbus Chine se reizigers voor hun hotel af zette. Onmiddellijk werden ze omzwermd door havikachtige Myanmarese straathandelaren, die ze allerhande toeristen- kitsch trachtten aan te smeren. Slechts met moeite konden de ontheemd aandoende Chinezen zich naar hun hotel worstelen, om daar, volkomen natgere gend, van deze wonderlijke er varing te bekomen. Het tafereel illustreerde hoezeer dit gebied een mengvat van volkeren is, waarin ook Chinezen zich niet meer in eigen land lijken te wa nen. Mujibur Rahman. Bij deze staatsgreep vonden ook bijna al zijn familieleden de dood. Ge neraal Zia-Ur-Rahman nam de macht over en leidde het land door een betrekkelijk stabiele periode, maar werd in 1981 ook vermoord door legerofficieren. Ex-premier Rajiv Gandhi van India werd in mei 1991 op soortgelijke wijze als Premadasa vermoord op een verkiezings bijeenkomst vlak bij Madras, in de deelstaat Tamil Nadu. In bei de gevallen was het hoogst waarschijnlijk een lid van de Ta- mil-verzetsbeweging op Sri Lanka, de Tamil Tijgers, die de aanslag pleegde. Ook Rajivs moeder Indira Gandhi, die ja renlang premier was van India, werd het slachtoffer van een aanslag. Zij werd in '84 doodge schoten door haar Sikh-lijf wachten. Volgens Sen Gupta is bijna alle verandering in zuid-Azië het ge volg van politiek geweld omdat de regeringen de bevolking geen andere mogelijkheid laten. „Wanneer er geen alternatief is, geen andere, eerlijker wijze om veranderingen te bewerkstelli gen, is er nog altijd de moord aanslag", zegt de politicoloog. Hij meent dat slechts weinig ontwikkelingslanden zich een democratie kunnen noemen. „En de weinige die er bestaan, zijn bijna allemaal oligarchieën (regeringen die worden ge vormd door mensen uit de hoogste klassen red.)." STANDPLAATS MOSKOU De cardioloog zucht. Weer raken er elektroden los doordat de zuignapjes ze niet aan het patiënten lijf laten kleven. „Op zo'n manier vergt een goed cardiogram uren", klaagt hij met dik drama in de stem en maakt de draadjes weer vast. Wij zuchten ook. Ruim drie uur zijn al verstreken sinds die eerste pijnscheut in de borst en een aanval van benauwdheid. Paniek natuurlijk en meteen een alarmerend telefoontje naar de 'Emergency Ser vice' van een privé-kliniek. Deze Amerikaanse firma adverteert met 'Wester se Kwaliteit Gezondheidszorg' en dat is precies wat we in deze stonde van wanhoop nodig heb ben. Helaas, de advertentie blijkt de lading niet te dekken. De ambulance-service behoort wel dege lijk tot de gevreesde Russische gezondheidszorg en dus gaan er twee uur verloren tussen alarmte lefoontje en vervoer. Apparatuur waarmee nog tijdens de rit kan1 den geprobeerd de patiënt in het land der leven den te houden, is opvallend afwezig. Dit gemis wordt echter meer dan goedgemaakt door schok- brekers die de strijd tegen de gatenkaas die in Moskou voor wegdek doorgaat allang hebben verloren. Zo blijft de zieke ook bij deles en belan den we op de afdeling intensive care van een hos pitaal in de Leninheuvels, dat in socialistische tij den alleen zieke kameraden van het Centraal Co mité mocht opkalefateren. De zuignapjes werken er wat tegen, maar verder functioneert alles. Den ken wij. Zo niet cardioloog Vladimir. „Uit de be schikbare gegevens kan ik maar één conclusie trekken: angina pectoris. Misschien nog wel iets ergers. In elk geval moet u in het buitenland ver der worden behandeld en onderzocht", zegt hij. Wij stribbelen wat tegen. En Jeltsin dan, die wordt toch ook niet geëvacueerd als z'n hart een mis- slagje maakt, proberen we. Vladimir schudt mis- prijzend het hoofd. „Voor de president zijn er an dere mogelijkheden. U moet weg, of houdt u soms van onhygiënische ziekenhuizen met ver ouderde apparatuur", vraagt hij dreigend. Terwijl wij de ogen sluiten onder invloed van me dicijnen en injecties die ons eerst als 'westers dus van de beste kwaliteit' zijn aangeprezen, regelen artsen en echtgenote de aftocht. Twaalf uur na onze opname staat op Moskou's internationale vliegveld een tweemotorig straalvliegtuigje van de Geneefse organisatie SOS International Assistan ce klaar voor vertrek. De Finse crew, twee piloten, een arts en een verpleegster, ontfermen zich over me. De vette gehaktbal en kleffe rijst die we als ontbijt moesten nuttigen, zijn snel vergeten met een cholesterol-arme sandwich achter de kiezen. Het toestel blijkt meer medische apparatuur aan boord te hebben dan de hele intensive care van het Moskouse hospitaal en vliegt ons binnen drie uur naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Daar wacht een ambulance met monitoren, knip perlichten en supervering voor de snelle aftocht naar het ziekenhuis. Twee weken en vele onderzoeken later aanvaar den we de terugtocht weer. Opgelucht omdat de Nederlandse dokter moest lachen om het 'antieke Russische cardiogram' en er verder niets ernstigs aan de hand bleek. Maar zeer moe van mede-pa tiënten, die het eten niks vinden, het weer te warm en de douche te koud. Van de zeurende jongere in het NOS-journaal: hoe moet ik m'n zangles betalen als ik geen bijstand meer krijg. En van Marco van Basten die bij RTL zevert over de KNVB die hem niet dat 'lekkere gevoel' geeft dat bij Milan zo volop aanwezig is. Snel terug naar Rusland. Wedden dat daar echt iets te klagen valt? HANS GELEUNSE CORRESPONDENT s van de Indiase ex-premier Rajiv Gandhi wordt door de straten

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2