Chris Tamminga springt huizenhoog LZ 1886 leidt de dans Leython en VCS in de problemen Alphen Eagles profiteert niet van versterking LZ in dubbel baas over De Zijl Sport Kans op WK stijgt voor Wentholt Bowlingteams Verboon en Holland Oasis doen stapje terug MAANDAG 10 ME11993 18 Beslissing kan al vroeg vallen LEIDEN CER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER De degradatiewedstrijden, die gespeeld worden in poules van drie, verliepen voor Leython en VCS bepaald niet naar wens. In de midweekse ronde kan de be slissing zelfs al vallen, waardoor de wedstrijden van komende zaterdag niet meer van belang hoeven te zijn. Slecht De mannen van Leython deden het aanvankelijk niet eens zo gek bij Schovocoamca in Capel- le aan de IJssel. De eerste set ging weliswaar verloren door een slechte passing (15-9), maar op 4-2 in de tweede ver loor Schovocoamca de greep op de wedstrijd door het goede ser veren van Rob Mudde en prima aanvallende acties van Don van Hal (8-15). De derde periode was de spannendste en duurde liefst 38 minuten. Rik Uiterwijk was passend en aanvallend de spil en Leython liep uit naar een veilige 13-9. Het kwam zelfs en kele malen op setpoint. Schovo coamca kwam punt voor punt nader tot 15-14. Ook zij kwa men twee keer op setpoint, zon der dat te benutten. Sterk ver dedigen van Leython verhinder de dit. Leython won de set met 17-15 en stond met 2-1 voor. Even was de tegenpartij aange slagen (4-1), maar toen stortte de pass bij Leython in. Omdat ook het spelverdelen niet opti maal was, was het snel gebeurd: 15-9. In de vijfde set keek Leython al snel tegen een achterstand van 4-1 aan; bij de wissel was het ingelopen tot 8-6, maar eni ge vreemde beslissingen van de scheidsrechter en een lijnrech ter bespoedigden het einde, dat met 15-11 voor Schovocoamca bleek te zijn. Fors In Sassenheim leek de strijd zich voor VCS tegen Sille/Jupi- ter aanvankelijk ook prima te ontwikkelen. Het wist in de eer ste set een 10-1 achterstand volledig weg te werken door langzaamaan steeds harder te vechten en met 15-13 te win nen. Ook in de volgende set werd een forse achterstand (7-1) weggewerkt. Door enorme werklust zegevierde VCS met 15-11. Terwijl Jupiter daarna praktisch elke bal scoorde, kon VCS niets meer maken en in een aflopende reeks verloor het drie keer op rij met 15-12, 15-10 en 15-8 (3-2). Moeilijk Bij de vrouwen had Leython het moeilijk bij Eerland/Krimpen in Krimpen aan de IJssel. Het mis te liefst vier speelsters, had wel de beschikking over de spelver- deelsters en vulde die aan met speelsters uit het tweede team. De eerste set ging nog lang ge- lijkop en Leython kon zelfs nog druk uitoefenen op de tegen partij, die wat nerveus startte. Krimpen stoomde via 11-11 naar een 15-11 zege. Die ten dens zette zich, wat Leython be treft, voort en ook de vaste ba sisspeelsters gingen meerom- melen. De aanval liep niet meer. ICrimpen rook zijn kans loven. Leython won nog wel af en toe een lange rally, maar punten leverden die amper meer op. Met 15-3 en 15-4 viel voorlopig het doek voor de Lei- derdorpse vrouwen. Het midweekse programma luidt: 12/5 Morres/Hulst tegen Schovocoamca; 13/5 Sille/Jupi- ter tegen Sliedrecht Sport 2 en bij de vrouwen: 11/5 VCS tegen Eer- land/Krimpen. Lastig De volleyballers van Grafi- con/Donar en DAC 2 verloren zaterdag hun aanvullingswed- strijden. Donar kreeg met 3-0 (15-12, 15-11, 15-11) klop van Agon, DAC verloor met dezelfde cijfers van Dosko. Donar had tegen Agon, de. nummer twee van de andere eerste klasse, weinig in te bren gen. In Leiderdorp werden setstanden van 15-11, 15-4 en 15-9 genoteerd. Donar had wei nig kijk op de middenaaval van de Boskopers, die bovendien met een lastige service de Leid- se aanvalsopbouw ontregelden. Alleen in de derde reeks zag het er even goed uit voor Donar. De Leidenaars bouwden een 7-0 voorsprong op, maar zagen die vervolgens weer als sneeuw voor de zon verdwijnen. DAC 2 miste in de strijd met Dosko spelverdeler Joop van dé' Wijngaard. Zijn absentie woog zwaar. Jan Zeilstra deed het niet slecht als vormgever, maar de vaste patronen ontbraken. In al le sets bleef het Alphense team dicht in de buurt van de Stolwij- kers, om in de slotfase door on nodige fouten af te haken. Dos ko, een vrij jong team, scoorde veelvuldig met tactische ballen. Het kan met Alphen Eagles dit seizoen nog alle kanten uit. Maar voorlopig moet het American football-team uit Alphen even pas op de plaats maken. Na de 22-0 neder laag van gisteren tegen koploper Zaandam Giants is er (nog) niet meer dan een plaats in de middenmoot weg gelegd voor de formatie van coach Leo Schóots. De vier punten na vier wedstrij den zijn op zich al een hoopge vend resultaat voor de Alphena- ren, die er de laatste jaren louter een verliesrekening op nahiel den. Na de komst van de Ameri kanen Houston Ovalle en Rit chie Bal laard heeft het jonge team al aan kracht gewonnen. Met de gisteren debuterende Canadese center Joe Leckie (af komstig van Western Ontario university) en diens in aantocht zijnde landgenoot Greg Dick (wordt komende week ver wacht) moeten de mogelijkhe den van Alphen Eagles alleen maar groter worden. „Maar nu hebben we nog te maken met tien rookies en dan gaat het er gens wel eens fout", oordeelde speler Hans Schins na de twee de verliespartij. Mekkeren .Alphen Eagles creëerde tegen de Zaandamse koploper kansen op een beter resultaat. „Ik vind wel dat we, goed gespeeld heb ben. Maar er gingen twee din gen fout. Dioor het warme weer kwamen we uiteindelijk condi tie tekort en we lopen nog te veel tegen de scheidsrechters te mekkeren", meldde Schins, te gen Zaandam één van de beste spelers. Wat dat laatste betreft sprong Wim Kersjes in de fout. Wegens aanmerkingen op de leiding mocht hij vroegtijdig - direct na de rust - de kleedkamers opzoe ken. Dat zal volgens Schins nog wel een staartje krijgen. „In een groep van slechts zeventien man kun je zoiets natuurlijk niet hebben." Goed stand Alphen Eagles hield de eerste twee kwarten tegen Zaandam Giants goed stand. De bezoe kers namen weliswaar een 6-0 voorsprong, maar de thuisploeg was halverwege dicht bij een voorsprong. Schins bereikte op een gegeven moment de end zone en dacht met een touch down de gelijkmaker te verzor gen. „Maar de bal werd uit mijn handen" geslagen. In feite was het een score, maar de scheids rechter keurde hem af. Met een geslaagde conversie zouden we dus met een voorsprong heb ben moeten rusten", zei de be nadeelde aanvaller. In de rust hamerde playing- coach Schoots op het gebrek aan concentratie aan Alphense zijde. Hij vond Zaandam tot dan toe allerminst imponeren. „Kijk, dat staat bovenaan. Zijn wij dan zo veel minder?", vroeg hij aan zijn ploeg, terwijl hij naar de overkant wees. „Laten we er voor zorgen dat we straks beter bij de les zijn." Slordig Alphen Eagles kletste er na de hervatting meteen goed in. Maar Zaandam plukte daarvan de vruchten. Heroverd balbezit na een stevige Alphense over treding stelde de bezoekers in staat onmiddellijk 0-12 te laten aantekenen. „De plekken van de corner-backs moeten ge woon beter bezet worden. De receivers van de tegenpartij konden de ballen te simpel ont vangen. We waren in dat op zicht te slordig. Zaandam kon dus in feite van onze fouten profiteren", aldus Schoots, die zes spelers op het appèl zag ontbreken. Door een bredere selectie kon Zaandam moeiteloos een ver schillende offense- en defense- line het veld in sturen. „En niet iedereen bij ons gaf zich voor de volle honderd procent. Ameri can football is een teamsport. Ontbreken er een paar rader tjes, dan houdt het op. Dan heb je geen team meer", zei Schoots. En Zaandam zag het ook. Door goed in de gaten te dui ken liep de lijstaanvoerder via 18-0 naar een 22-0 zege. „Tegen elke andere ploeg moeten we toch goed kunnen spelen. Wat dat betreft heb ik zeker hoop voor de toekomst", pepte Schoots zichzelf na de royale nederlaag op. Marc van Belkum (links) lag regelmatig te bakkeleien met superklitter Jan Langerhorst, die hier trouwens even iets ruimte geeft. WATERPOLOMEDEWERKER De Zijl/LGB was niet gelukkig met Niels Joor. In de hectische slotfase van het spijkerharde treffen LZ 1886 - De Zijl was de kersverse international er giste ren even met zijn gedachten niet bij. Met nog vijf seconden op het scorebord speelde Joor nog rustig mee met zijn team genoten, terwijl hij kort daar voor toch door het arbitrale duo uit het water was gezonden. 'Strafworp', oordeelde scheids rechter Hoepelman. Joor koos het hazepad en het was aan Frans van den Brink zijn ploeg naar een uizonderlijke overwin ning te schieten. Met een droog schot tilde hij de stand naar 10- 9. Van der Brink kan zich wel vinden in de stedelijke derbies. De prestigeduels zijn hem op het lijf geschreven. Zijn acties verdienen niet altijd de schoon heidsprijs, maar het kacheltje oppoken kan hij als de beste. Vooral gisteren viel de robuuste aanvalsleider maar moeilijk te beteugelen. Naast het gebruike lijke 'gebeuk' op de midvoorpo- sitie gooide hij er ook nog eens vijf in. De Zijl had op zich weinig problemen met de produktiveit van Van den Brink. 'Zolang wij er meer ingooien is er niets aan de hand' was het motto. Lange tijd leek op te gaan dat De Zijl het surplus aan techniek in cij fers kon uitdrukken. De treffer van Marco Kerkvliet (2-4) noop te LZ al tot een inhaalrace, ter wijl de messcherpe counters van Marc van Belkum in de laatste rondgang (8-9) het beste deden vermoeden voor De Zijl. De jongens van coach Hans Parrel ontpoppen zich de laatste weken als vechtjassen. Van opgeven hebben ze nog nooit gehoord en in het Vijf Meibad was dat niet anders. Wilskracht alleen is niet vol doende om de Leidse rivaal te verslaan. Daar was een stommi teit van Joor en de koelbloedig heid van Van den Brink voor nodig. Een dag eerder had LZ tegen de stadgenoot het hoofdklasser schap veiliggesteld. Een punt was voldoende en de 5-5 remise leverde na afloop louter tevre den gezichten op. LZ speelt ook volgend jaar tegen de top van Nederland, terwijl De Zijl on danks een moeizaam optreden overeind bleef. Ook in dit tref fen gaven de ploegen elkaar geen duimbreed toe. LZ kwam zuinig spelend al snel op een 3- 0 voorsprong en er leek een ver rassing in de lucht te hangen. Die voorsprong verdween echter als sneeuw voor de zon. Een aantal sterke momenten van Rob Dubbeldeman bracht de beide ploegen in de tweede periode weer in evenwicht (3-3). Doelpunten waren schaars in De Zijl. Van den Brink had het aan de stok met Johan Kluui- vers, terwijl international Mare van Belkum regelmatig aan het bakkeleien was met superklitter Jan Langerhorst. Aanvallend viel er dan ook niet veel te genieten. Het boogballetje van Joor, waar mee hij Arjo Bunnik verschalk te, was echter een pareltje. De voorwaartsen van De Zijl (Bontje) blonken verder alleen maar uit in fysiek geweld. Spannend was het wel in de Zijl. Marco Kerkvliet scoorde 5- 4 en de LZ aanhang moest heel wat geduld betrachten tot Frans Langerhorst het bevrijdende punt binnensleepte. Rotterdam is het kind van de rekening ge worden. Met nog twee wedstrij den te gaan is de achterstand inmiddels opgelopen tot tien punten. Totaalscores De Zijl: Joor en Marc van Belkum 3x, Rob Dubbeldeman en Marco Kerkvliet 2x, Guido Reynevelt, Ron Ligtvoet, Anton Heiden en Edwin Redegeld. LZ-scores: Frans van den Brink 5x, Michel van der Zeeuw 3x, Jan de Graaf, Frans Langer horst en Jan Langerhorst 2x, Ben Olde Othof. LEIDEN HARM GUSMAN Arne Wentholt (Die Leythe) heeft zijn kansen op uitzending naar de wereldkampioenschappen roeien voor junioren aanzienlijk vergroot. Tijdens internationale roeiwedstrijden in Gent versloeg hij met maatje Jeroen Onstein van het Amster damse Willem III opnieuw de dubbeltwee van Het Spaame uit Haarlem. In de boot van Die Ley the, waarin Florijn en Rienks in 1988 olympisch goud wonnen, en uitgerust met moderne riemen met grotere bladen en kortere stelen, roeiden ze met Wenholt op de slagplaats een gecontroleerde race. Het Haarlemse koppel kan zijn plan om in de dubbeltwee naar het WK te gaan nu definitief schrappen. De lichtgewichten Wentholt en Onstein, die on danks de tegenwind maar liefst tien seconden .voorsprong namen op hun veel zwaardere bela gers, kunnen nu als het ware uitkiezen met wie ze in de dubbelvier naar de WK willen. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Junior Chris Tamminga heeft zich gisteren aan de kop van de wereldranglijst polsstoksprin- gen voor junioren genesteld. In Zierikzee zeilde de Alphenaar over 5,40. In Hoom liep Yvonne van Dorp na een goede verte- sprong van 6,02 een spierscheu- ring op. Op de weg leverde Huub Pragt met een tien kilo meter in 30.09 de sterkste regio nale prestatie van dit weekein de. Met zijn uitstekende sprong van 5,40 is Tamminga zowel aanvoerder van de nationale se niorenranglijst als van de we reldranglijst voor junioren. Bo vendien is de Alphense CIOS- student, lid van Haag Atletiek, met deze prestatie huizenhoog favoriet voor het EK voor junio ren, over enkele maanden in het Spaanse San Sebastian. Voor de Nederlandse junioren en seniorenrecords komt Tam minga nog slechts vijf en tien centimeter tekort. Deze zijn bei de in handen van de regerend wereldjeugdkampioen Laurens Looye. Yvónne Pouw-van Dorp leek een prachtige dag te belevenm, nadat ze bij de nationale Bo kaal-wedstrijden in Hoorn het verspringen had gewonne met 6,02. Op de 200 meter ging het echter mis. Van Dorp: „Na het verspringen, dat vrij goed ging, LEIDEN CAROLE MASSEE BOWUNGMEDEWERKER Voor de bowlingteams Verboon Zuiveiservice en Holland Oasis Travellers is het doek definitief gevallen. Eersteklasser Holland Oasis pakte op de laatste wedstrijddag dacht ik ook nog een lekker tweehonderdje te kunnen lo pen. Maar na dertig meter was het ineens 'pats' en daar lag ik. Het moet bijna wel een scheur in mijn hamstring zijn, ik kon er niet op staan van de pijn." De blessure van Van Dorp, die haar waarschijnlijk een maand uit de roulatie zal hou den, brengt haar deelname aan het NK (eind juli) nog niet di rect in gevaar. Deelname aan de competitie voor haar vereniging AV Holland zit er echter niet in. Een kleine troostprijs is dat de prestatie van de Leidse bij het verspringen in Hoorn serieus meedong naar de dagprijs. Haast symbolisch ging deze echter aan haar voorbij ten fa veure van Gretha Tromp, op de 400 meter goed voor 55,58. In Hoorn waren het verder verspringer Jeroen Kolnaar en junior-polsstokspringer Remy Zevenhuizen die uitblonken. AV Holland hoopt dat Kolnaar zijn sprong van 6,50 volgende week in de competitie kan herhalen. Zevenhuizen (B-junior van De Bataven) miste na een succes volle polsstoksprong van 3,90 maar net de magische vier me ter. Pragt In de Brunssumse Parelloop was het Huub Pragt die zijn wegseizoen beëindigde met een mooie tijd op de tien kilometer. in Breda de volle negen punten. Konforto eindigde echter met net één puntje meer, waardoor Holland Oasis degradeert. De vijfmansformatie uit Sassen heim scoorde een pinfall van 5125 pins. Piet Nieuwenhuis behaalde het hoogste totaal met 1129, op „De hitte en het heuvelachtige parcours nodigden niet uit tot goede tijden, maar dankzij het sterke deelnemersveld, de goe de sfeer en de entourage werd er toch heel hard gelopen", al dus de Bataaf, die daarmee ook de schitterende tijd van winaar Tonnie Dirks (28.36) verklaarde. Pragt zelf koos voor een rustige start. Omdat anderen in laatste ronde afzakten, leek het alsof hij sterk oprukte, maar in werke lijkheid liep de Leidenaar een vrijwel vlakke race die hij be sloot in 30.09. de voet gevolgd door Mark Traas met 1125. In Scheveningen gooide hoofdklasser Verboon vijf pun ten bij elkaar. De ploeg van Zuid-West eindigde op een ze vende plaats en moet volgend seizoen een stapje terug doen naar de eerste klasse. Met 5341 Regina Hazeleger koos als laatste wegwedstrijd vóór haar baanseizoen de tien kilometer bij de marathon van Utrecht om een persoonlijk record scherper te stellen. Onder de moeilijke, benauwde omstan digheden in Utrecht waagde Hazeleger het om de eerste helft van de race met de Poolse kop- loopster Dzubinska mee te gaan in een tijd onder de zeventien minuten. Daarna moest de atle te van De Bataven een gaatje la ten vallen, dat in de slotkilome- ters echter niet veel groter meer scóorde de vijfmansformatie een redelijke pinfall. Jan Snik (gemiddelde 194) en Mariusvan Kalkeren (gemiddelde 187) had den daarin de grootse inbreng. Bij bowling Holiday Inn werd AAM clubkampioen. De win naar van de trioleague op dins- werd. Op de finish klokte Haze leger een tijd van 35.16. Hazele- gers echtgenoot Jan-Dirk maak te na een blessureperiode van ruim twee maanden een knap pe rentree Utrecht. De Bataaf fi nishte als negende en tweede Nederlander in een tijd van 30.50. „De kracht is nog niet op timaal", meldde de Katwijker. „Daardoor kon ik het basistem po niet helemaal volgen en had ik in de laatste kilometers wat verval. Toch stemmen mijn tijd en klassering ten opzichte van de anderen me hoopvol." dag liet in de kampioenspoule Ex-Bon-Bon en V&R achter zich. Holiday Inn Up Downs kwam bij de nummers twee als winnaar uit de bus. Olaf Rijs- houwer, die met zijn team HAK tweede werd bij de nummers drie, scoorde de hoogste serie met 841 pins. LEIDEN «TACO DE VRIES Tijdens de B-interland in Win- terthur in Zwitserland heeft het Leidse drietal Robin Sprinkhui- zen, Marcel de Natris (De Zijl) en Fleur Bakker (LZ) goed ge zwommen. Alleen Bakker be haalde bij een solonummer een medaille. Tijdens de derde en vierde ronde van de kringkam pioenschappen in Katwijk heb ben de Leidse verenigingen flink wat medailles verdiend. Met 45 medailles leidt LZ 1886 de dans. De Zijl mocht met 34 plakken ook niet ontevreden zijn. Fleur Bakker mag tevreden terugkijken op het afgelopen weekeinde. Toch zit er een naar bijsmaakje bij. Op de 800m vrije slag werd ze derde in een tijd van 9.14.67. Op zich een uitste kende prestatie, want haar pr werd met ruim drie seconden verbeterd. Maar er had meer in gezeten. Op één van de wissels werd Bakker een bord met nummer twee erop getoond. Bakker interpreteerde die twee zoals in Nederland gebruikelijk is, maar de Zwiters hielden er andere regels op na. Bakker dacht na twee baantjes klaar te zijn, maar had, toen ze inzag wat er aan de hand was, de slag snel weer te pakken. Als zij dit tijdverlies niet had geleden, dan had er waarschijnlijk meer in gezeten. Ook op de 400m wis selslag werd de Leidse derde in 5.09.71. Op de 400m vrij zwom de scholiere van het Vlietland College 4.31.7 en daarmee haal de zij haar derde limiet. Met drie andere Nederlandse zwemsters werd ze tweede op de 4x200m vrije slag. Robin Sprinkhuizen z>vom 1.58.26 op de 200m vrij, 55.29 op de 100m vrij, 1.02.87 op de 100m rug en 2.14.44 op de 200m vlinder. Op al deze afstanden haalde hij de limiet. Marcel de Natris com pleteerde het Leidse drietal. Hij zwom de 100m vlinder (1.00.7), de 50m vrij (25.19) en de 100m vrij (54.2, wat goed was voor de limiet). Aanvoerder Op de districtskampioenschap pen in Katwijk was Remco Sin- geling de aanvoerder van het medailleklassement bij LZ. Sin- geling startte op vijf afstanden en won ze allemaal. De 100m vlinder (1.04.2) en de 200m wis sel (2.24.9) leverde naast een gouden medaille ook een start bewijs voor de NK op. Singeling was verder de snelste op de 100m rug (1.09.6), de 400m vrij (4.34.3) en de 100m schoolslag (1.19.3). Stefan van Iterson kwam dicht bij Singeling in de buurt. Hij miste goud op de 100m vlinderslag (1.11.2), maar revancheerde zich op de 100m rug (1.09.6), 400m vrij (4.38.0); 200m wissel (2.30.7) en de 100m school (1.19.3). Op de eerste drie haalde hij de limiet. Saskia de Keizer pakte bij de meisjes onder 16 goud op de 200m wis' sel (2.40.7), de 100m vlinder (1.16.4) en de 200m rug (2.36.3). Linda Weijermans werd eerste op de 200m vrije slag en de 200m vrije slag. Bianca Hoeks was bij de vrouwen goed voor goud op de 200m wissel (2.35.1) en voor zilver op de 200m rug slag. Haar tijd op die laatste af stand, 2.30.9, was echter wel onder de limiet. Jorien Kleiwegt van De Zijl was dit weekeinde de grote win nares. Zij pakte vijf gouden me dailles. Op de 100m vlinder (1.12.3), 200m rug (2.32.1), 200m school (3.01.3), 200m vlinder (2.32.6) en de 200m vrij (2.16.5) was de Leidse onver slaanbaar. Chester Marsman was bij de mannen goed voor vier gouden en een zilveren me daille. Op de 100m vlinder (1.00.6), de 100m rug (1.02.8), de 200m wisel (2.16.7) en de 400m vrije slag (4.18.8) was hij de snelste. Op de 50m vrij kwam hij net te kort. Milan Ver hoop (1980) tikte als eerste aan op de 100m school (1.27.8) en de 100m vlinder (1.12.0). De 100m rug en de 400m vrij lever de hem twee zilveren onder scheidingen op.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18