Sport De boeken kunnen dicht Delibas één 'klap' van medaille verwijderd VW treurt om 'staking' DIOK pakt ook Sevenstitel 'Die club uit Brabant is lachende derde' PSV met acht man en Romario over de finish MAANDAG 10 MEI 1993 981 13 Frank de Boer 'gaat' voor de bal, maar John de Wolf probeert dat te verhinderen. Marciano Vink geeft de Rotterdammer een duwtje mee. foto anp Ajax bezorgt Feyenoord een geweldig complex Niemand is nog bang voor Ajax. Behalve Feyenoord. Ie dereen kan tegenwoordig een puntje pakken van Ajax. Behalve Feyenoord. In Rotterdam-Zuid zitten twee trai- ners en een slordige twintig voetballers met een geweldig complex. Ze kunnen de héle wereld aan, zijn voor niets en niemand bang. Behalve voor Ajax. Feyenoord verloor dit seizoen met in totaal 13-2 van de Amsterdammers. Gistermiddag werd het maar liefst 5-2. Met die uitsmijter kunnen de boeken van het seizoen dicht. Want samen maakten Ajax en Feyenoord dit jaar PSV wéér kampioen. ALMELO GPD Het 3-3 gelijke spel van naas te concurrent Heerenveen bij Veendam was slechts een schrale troost. De spelers van VW en trainer Frans Körver treurden gistermiddag nadat het duel met Heracles na de eerste helft moest geworden gestaakt. Er was geen vervan ger aanwezig voor scheids rechter Schaap, die in de rust werd getroffen door een acu te diarree-aanval. Grensrechter Bossen, die Schaap na rust zou vervan gen, had een beroep kunnen doen op een afdelings- scheidsrechter. Twee kandi daten meldden zich, maar werden door Bossen afgewe zen. ..Omdat ik niet van hun partijdigheid overtuigd was", aldus Bossen. „De één was met supporters van WV naar Almelo gekomen en de ander stond sympathiek tegenover Heracles. Ik vond het niet verantwoord met heb in zee in te gaan. Te meer niet om dat ze ook nog eens vlak voor een volgepropt VW-vak zou den komen te staan." Het aanbod om een scheidsrechter uit een omlig gende plaats van huis te ha len, wees Bossen ook af. „Eer hij hier is, is er al weer een half uur verstreken. Ik kan het de spelers niet aandoen bijna anderhalf uur te wach ten op het begin van de tweede helft,". De fans van VW waren woedend, eisten zelfs hun geld terug, de spelers en trai ner Frans Körver vooral te leurgesteld. Leen de Graaf stapt op bij Scheveningen LEIDEN Leen de Graaf is met onmiddel lijke ingang opgestapt bij zater dageersteklasser Scheveningen. De trainer had nog een contract voor het komende seizoen. Het bestuur kwam tot die beslissing omdat de spelers en trainer niet meer met elkaar overweg kon den. Hulptrainer Arie van der Zwan neemt de honneurs tijdelijk waar. AMSTERDAM YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER De laatste kans van Feyenoord. Dat beloofde wat. Opgestroopte mouwen, de beuk er in, tot de tanden toe gewapend, voetbal als oorlog. Met John de Wolf voorop. Maar niet tegen Ajax. De aankomst van het suppor terslegioen was al een veeg te ken. Toch altijd goed voor een serie gesloopte treinstellen, een paar rellen en klappen. Behalve gistermiddag. De massale op tocht was weinig meer dan de laatste etappe van een avond vierdaagse. Zo de fans, zo de voetballers. Er waren gistermid dag in het Olympisch Stadion Rotterdammers die zonder één enkele overtreding naar de kleedkamer sjokten. Zonder die gezonde agressie was Feye noord een willoze en zielloze prooi voor Ajax. Al drie keer dit seizoen. De zoete wraak van Ajax. Maar wat is revanche als het eindresultaat van drie overwin ningen een 'prachtige' derde plek is? Als de ploeg die drie keer werd vernederd nog ge woon op die tweede plaats kan blijven staan? En als er uit Eind hoven een beleefd applausje opklinkt voor bewezen dien sten. Ajax als knechtje van PSV. De 'topper' van gistermiddag was het seizoen van Ajax in een notedop. Bij vlagen briljant, soms sterk. Maar ook geestelijk wankel. Drie keer beregoed te gen Feyenoord, één puntje te gen Willem II, twee tegen MW ofVolendam. De laatste uit de serie jaarlijk se toppers was eind goed, maar niet al goed. Daar voor ging er te veel mis in De Meer. Tech nisch directeur Louis van Gaal erkende dat ruiterlijk. Hij zoekt dan ook naarstig naar een voet ballende 'schooier', zoals hij dat noemt. „Eigenlijk", klonk het bijna verontschuldigend, „een ander type dan dat men bij Ajax gewend is." Een nieuwe Jan Wouters of Ronald Spelbos. „Ie mand die mentaal sterk is, ja." Ook de laatste aflevering van Ajax - Feyenoord was geen mo ment een wedstrijd. Zeven doel punten, mooie goals. Maar niet leuk. De tegenstellingen waren te groot. Het was het Ajax-complex. De hele week op de training had den Geert Meijer en Willem van Hanegem hun ploeg er op voor bereid. Iedere stap die de voet ballers deden klonk monotoon en dof: 'Ajax, Ajax'. Zelfs de on verschillige, soms onbehouwen Van Hanegem is dit jaar in de ban geraakt van de Amsterdam mers. Of liever: van zijn tegen voeter Louis van Gaal. Gister middag vaardigde de man die nooit lid zal worden van de 'Fanclub Van Gaal', opnieuw Geert Meijer af om toe te geven dat Ajax 'gewoon technisch èn tactisch beter was dan Feye noord'. Zelf kan het orakel van Rotterdam-Zuid die woorden ten overstaan van Louis van Gaal niet uit zijn mond krijgen. De Amsterdammers konden doen en laten wat ze wilden. Leuk spelen. En scoren. In een hoog tempo werd Feyenoord opgerold en ingepakt. Een schitterende combinatie van Ronald de Boer met Bergkamp en Pettersson: 1-0. Een voorzet van Oulida, vervanger van de geschorste Davids, en de kopbal van Vink: 2-0. Bergkamp 'over de hele' naar Overmars, tikkie breed, Jonk met een schuiver: 3- 0. Daar was geen woord Rotter dams bij. Na rust mocht Jonk alweer uithalen. Dit keer scheerde de bal nóg harder over de 'gladde' grasmat: 4-0. Bij Feyenoord is er tenminste één voetballer die geen weet heeft van een bepaalde 'angst- gegner' of een complex van wel Eerste hindernis Roodenburg nam gisteren met fris voetbal de eerste hindernis in de nacompetitie: 6-0 winst op VIOS. ke soort dan ook. Daarvoor kent Mike Obiku de geschiedenis ge lukkig niet. Bovendien spreekt de Afrikaan de Nederlandse taal niet goed genoeg om te snap pen wat er in hemelsnaam toch voor vreemds aan de hand was met zijn ploegmakkers. Obiku gaf het voorbeeld, Feyenoord volgde. Regi Blinker zorgde voor het eerste Rotterdamse doel punt, Obiku verbaasde zelf met een schitterende treffer (4-2). En toen de invaller even later gewillig het gras opzocht bij een duelletje met Silooy, hield Ajax de adem toch nog even in. Een moment van opwinding in het Olympisch Stadion, waar 44.000 voetbalfans bijna negentig mi nuten stilte in acht namen voor de stervende topper. Petersen en Pettersson gaven Ajax met doelpunt nummer vijf nog een beetje meer status. Meer viel er immers niet te verdienen. Ajax: Van der Sar. Silooy. Blind en Frank de Boer; Vink (79. Seedorf), Bergkamp, Jonk en Oulida; Overmars, Pettersson en Ronald de Boer (67. Pe tersen). Feyenoord: De Goey; Van Gobbel (46. Obiku), De Woll, Metgod en Heus (67 Gunnlaugsson); Scholten, Bosz, Gorré en Witscnge; Taument en Blinker i VNA promoveert VNA schreef giste ren geschiedenis. De Leidse club bereikte voor het eerst in zijn be staan de KNVB. AMSTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De catacomben van het Olym pisch stadion waren al bijna leeg en verlaten, toen SjaJtie Wolfs Feyenoorder Rob Witsch- ge in een donker hoekje ontdek te. De kleine, grijzige materiaal man van Ajax. wrong zich tus sen de journalisten die bij Wit- schge om een verklaring vroe gen voor de derde grote zeperd van het seizoen. Wolfs sloeg vaderlijk een arm om de treurende middenvelder van de Rotterdammers en sprak na alle discussies en het geleu ter misschien wel de meest wij ze woorden van de middag. „Jongen," beurde de Amster dammer zijn vroegere gabber op, „ze kunnen hier wel juichen en ze kunnen wel een hoop over jullie ellende schrijven, maar er is er maar één die echt blij kan zijn. Dat is die club in Brabant. PSV is na vandaag ge woon de lachende derde. Triest Hij wilde er maar mee aangeven dat Ajax nauwelijks reden tot feesten had. Drie keer de 'vij and' een pak slaag geven en toch nog een straatlengte ach terstaand op de nummer één in de eredivisie, het is niets om trots op te zijn. Dat besef drong ook wel door in het Ajax-kamp. Frank de Boer: „Het is triest dat wij tegen een aantal clubs, die veel zwakker zijn dan Feye noord, dit voetbal niet op de mat hebben kunnen leggen. We hebben, moet je achteraf con cluderen, op heel lullige mo menten verzaakt. Gewoon te slap geweest, geen beleving ge toond tegen de mindere goden. Tempo hogerop a De korfballers van 2 I Tempo en Fiks pro moveren naar de eerste klasse. De Algemene zakt naar klas twee. la, vreselijk zonde. Want eigen lijk zijn we het beste team van Nederland. Dat hebben we van daag weer laten zien." De verdediger van Ajax durf de na afloop nog wel wat zout in de Rotterdamse wonden te strooien. Waar zijn trainer dit keer niet wilde provoceren in de richting van zijn collega Van Hanegem, onderstreepte De Boer zonder schroom de supe rioriteit van Ajax. „ledereen vraagt zich af hoe het komt dat Feyenoord met verschillende taktieken drie keer van ons klop heeft gekregen. Het is heel een voudig. Wij zijn taktisch véél verder dan de Feyenoorders... Zo' onderuit gaan? Dat zou ons nooit zijn overkomen." Overwinning De Ajacieden zeiden bij het be treden van het Olympisch Sta dion de overwinning al te heb ben geproefd. Sonny Silooy: „Het moet bij de spelers van Feyenoord in het achterhoofd hebben meegespeeld dat ze al twee keer van ons een pak slaag hadden gekregen. Ik vond hei best logisch dat ze daarom voor een veel defensievere speelwijze kozen. Al kun je het natuurlijk niet maken om zo voor de dag te komen als je echt. Kampioen wilt worden. Dat was dus vra gen om moeilijkheden." Toch vanwege een angstsyn droom? Peter Bosz beweerde namens de Rotterdammers van niet. „Nee, nee. Maar ik ben de eerste om toe te geven dat Ajax het positiespel geweldig goed beheerst. En als we dan weer als blinde kippen naar voren zou den rennen, sturen ze ons van het kastje naar de muur. Zeker met die snelle Overmars erbij." HILVERSUM ANP DIOK heeft naast de nationale titel voor vijftientallen gisteren in Hilversum ook beslag gelegd op de nationale Sevenstitel rugby. In de finale werd Den Haag met 40-5 (26-0) verslagen. International Godfried Bos was met vijftien punten topscorer in deze eindstrijd. Smith, Michelsen, Noordemieer, Verhoog en De Körver zorgden voor de overige produktie. Voor Den Haag scoorde Geelhoed. De Leidse ploeg had in de halve finale ook al met overmacht bekerhouder Castricum uitgeschakeld (40-7). In de andere halve Finale werd titelhouder Hilversum in de laatste minuut door Den Haag opzij gezet (19-14). Er deden 24 ploegen mee, die over zes poules waren verdeeld. De nummers één en twee gingen door naar de finaleronde, de nummers drie en vier speelden in de troostronde. De Delftse studenten wonnen die van Roosendaal, 26-23. Ook Joval bereikt kwartfinales op WK-boksen TAMPERE ANP Romario wil aanleggen voor een schot, maar wordt op de huid gezeten door Mark Schenning. Luuk Maes kijkt gespannen toe. foto anp EINDHOVEN HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Het was zo gênant, dat zelfs de supporters van PSV het in de gaten hadden. Zelden eerder speelde Romario de Sousa Faria zijn rol van non-valeur zo over tuigend. PSV speelde in de slot fase tegen Go Ahead Eagles met negen man en nog weigerde de Braziliaan een stapje extra te zetten. Romario kan zich echt alles veroorloven. PSV ook trou wens. De kampioen speelde weer eens hopeloos slecht, maar af gestraft werd PSV daarvoor niet: 2-0 werd het. Het had evengoed een dramatische avond kunnen worden voor de ploeg. Het jon ge Go Ahead Eagles speelde met pap in de benen en begon pas lekker te tikken toen het te laat was. Maar met een echte keeper op doel had de ploeg van Jan Versleijen misschien toch een punt overgehouden aan de wedstrijd. De goals van PSV hadden voorkomen kunnen worden door Frank Ensink, door oud international en Go Ahead-ken- ner Dick Schneider smalend Heinz Kroket genoemd. „Want die goser heeft de club dit sei zoen nu al zeven punten ge kost." Goed, de banaan van Popescu - een hard, kromdra^i- end schot - was verrassend, maar houdbaar. De voorzet van Hoekstra die Ensink via de rug van teamgenoot Boere zelf in het doel duwde, had zeker geen goal mogen opleveren. Nu was het dus 2-0 na 35 minuten voet bal. Tot die tijd had PSV geen kans gecreëerd, in het uurtje dat resteerde kwamen die doelkan sen er ook nauwelijks. Het geeft aan hoe PSV tobde, al kunnen de Eindhovenaren beweren dat de ploeg met tien man speelde vanwege Romario. De Brazi liaan begon met twee egoïsti sche, kansloze solootjes en liet vervolgens heel lang niets meer van zich horen. Hij maakte nog een buitenspeldoelpunt en dat was het dan voor wat betreft de eerste helft. Lanterfanten Na rust ging hij rustig door met lanterfanten, tot en met de slot fase, toen tegelijk Hoekstra (ver zwikte enkel) en Van Tiggelen (trap op scheenbeen) van het veld waren gestapt en PSV nog maar negen spelers over had. Koeman (vleeswond scheen been) en Linskens (spierverrek- king of scheuring) waren im mers eerder in de wedstrijd al vervangen. Jan Versleijen, de trainer van Go Ahead Eagles, was achteraf 'best wel tevreden' omdat de score klein was gehouden. Hans Westerhof, de trainer van PSV, was 'best wel ontevreden' om hetzelfde feit en omdat hij vier geblesseerden aan het duel overhield. Over Romario hield Wester hof de mond. Nee, hij had niet overwogen hem te passeren nu de Braziliaan weer eens te laat terug was uit Rio. Nee, het gaf geen probleem dat de leiding Romario had gepardonneerd. Wat moest Westerhof ook? Nog een paar weken en dan neemt het leven zijn normale loop, denkt de coach. Hoopt de coach. Ver na afloop van de wed strijd beet hij voor het eerst ook eens van zich af. „Bij de buiten wacht is de vraag gaan spelen of ik wel- goed genoeg ben voor PSV. Intern oordeelt men an ders. Intern vindt men: met een andere coach was het allemaal nog veel erger geweest. Een andere coach had Roma rio immers het hele seizoen la ten doen wat hij wilde, met als gevolg dat de rest van de selec tie geen stap meer had verzet, of al veel eerder uit het elftal ge knikkerd. Met als gevolg dat PSV met goed fatsoen niet eens meer een kwart van de nu ver langde transfersom op Roma- rio's hoofd had kunnen zetten. Trainen bij PSV is tegenwoordig ook meedenken met de pen ningmeester. Intussen staat wel vast dat PSV volgend seizoen anders gaat spelen dan de laatste jaren gebruikelijk. De voorhoede zal bestaan uit Hoekstra, Kieft of Meijer en Vanenburg of een an dere rechtsbuiten. Voor het middenveld stéan Numan, In- gesson en Linskens of een nieu we rechtshalf gepland. Achterin zijn Van Aerle, Van Tiggelen en Popescu zeker van hun plekje. Over de plaats waar Heintze tien jaar stond, wordt nog on derhandeld. Van Breukelen blijft nog een jaar op doel staan. Deze nieuwe, 4-3-3 opstelling houdt Faber, Van der Gaag, El- lerman en Koeman op de bank. Het publiek in Eindhoven roept nu al om Van der Gaag, als het even slecht gaat. De jonge ver dediger heeft zich in korte tijd populair gemaakt door zijn prachtige uitstraling en vooral door zijn aanwezigheid voor het doel van de tegenstander. Van der Gaag heeft de oude slogan 'een comer is een halve goal' nieuw leven ingeblazen, op bij na elke hoekschop volgt wel een knallende kopstoot. PSV: Van Breukelen; Van Aerle, Pope scu, Van Tiggelen en Heintze; Vanen burg. Linskens (66. Beerens) en Koe man (35 Van der Gaag); Ellerman. Ro mario en Hoekstra Go Ahead Eagles: Ensink Hulshoff. Schenning, Arts en Maes. Michels. Po thoven en Van Blerk, Heenng. Boere en Rorije (75. Van Guine). Orhan Delibas en Raymond Jo val zijn gisteren bij de strijd om de wereldtitels boksen in Tam pere doorgedrongen tot de kwartfinales. Het tweetal is daarmee nog een stap verwij derd van een bronzen medaille in respectievelijk het zwaarwel- ter- en middengewicht. Niet al leen Delibas en Joval zegevier den in het eerste weekeinde. Zaterdag had Han Doorenbosch de laatste zestien van het wel- tergewicht, dat met 36 deelne mers getalsmatig het sterkst be zet is, bereikt. Doorenbosch, met zijn 21 jaar de jongste in de Nederlandse ploeg, bokst vandaag opnieuw. Dan komen ook de andere twee Nederlanders Peter Zwezerijnen (halfzwaar) en Jerry Nijman (su per-zwaar) voor de eerste maal in de ring. Orhan Delibas voelde gister avond duidelijk de druk die de zilveren medaille van Barcelona op zijn schouders heeft gelegd. De Arnhemmer, die vrijdag zijn eerste partij tegen de Zuidko- reaan Kim zonder moeite won, had het bepaald niet gemakke lijk met Vahe Kosjarjan. De 19- jarige rechtsvoorstaande Arme niër ging snel door de ring en had bovendien het voordeel van zijn lengte. Vooral de snelheid maakte net Delibas moeilijk. Hij kor. in de eerste drie minuten geen greep krijgen op de bok ser, die twee jaar geleden ju niorkampioen van de toenmali ge Sovjetunie was. Delibas er kende dat hij vooral in de eerste drie minuten moeite met de linkse van zijn tegenstander had gekend. „Hij was vreselijk snel. Bovendien kon ik erg moeilijk bij hem komen." De gelijke stand (1-1) na de eerste ronde had Delibas echter niet verontrust. „Ik had alle ver trouwen, al voelde ik dat ik hard moest werken." Vanaf de twee de ronde kreeg de Nederlandse kampioen meer vat op zijn te genstander. die herhaaldelijk met zijn linkse vasthield. Hij werd daar verscheidene malen voor vermaand maar een waar schuwing bleef uit. Het ontging de scheidsrechter, dat Delibas verscheidene malen met de lin kerschouder inkwam. In de hand Delibas had aan het einde van de tweede ronde, die met 4-1 werd afgesloten, de partij in de hand. Kosjarjan begon de laatste drie minuten dreigend maar werd steeds weer opge vangen met counters. Delibas won met 7-2. Woensdagavond komt hij uit tegen de lastige Roemeen Francisc Vastag, die de Duitser Markus Beyer duide lijk (13-3) op punten versloeg. Han Doorenbosch maakte een uitstekend debuut in een internationaal kampioenschap. De 21 -jarige student aan het CIOS van Sittard overklaste |a- mie Sparks, die met zijn 125 partijen er tachtig meer dan Doorenbosch in zijn start boekje heeft staan, volkomen. De Ne derlander begon voorzichtig maar had al snel door door dat de Canadees grote moeite had met zijn rechts voorstaan Doorenbosch gebruikte zijn rechter effectief en kwam voort durend goed na met zijn linker hand. Doorenbosch die voor zijn deelnemen aan het WK en kele weken uitstel heeft gekre gen van zijn eindexamen, sloot de eerste ronde af met een voorsprong van 4-1. De weten schap duidelijk voor te staan gaf de Bosschenaar, die het boksen via zijn grootvader Pierre en va der lan niet van vreemden heeft, duidelijk zelfvortrouwrn Sparks werd door de techniek van de Nederlander ook in de tweede ronde op afstand ge houden. Doorenbosch trof ech ter met zijn rechtsen en snelle combinaties. Sparks ging de laatste ronde in met een achter stand van 2-8. Hij probeerde in de laatste drie minuten te force ren. Doorenbosch, die later toe gaf in het begin van de derde ronde wat te nonchalant te zijn geweest, werd enkele malen door de rechtse van Sparks ge troffen maar herstelde zich snel. Hij zegevierde tenslotte met ruim verschil: 16-5. Middengewicht Raymond Joval bereikte zondagmiddag op overtuigende wijze de laatste acht. De 24-jarige Amsterdam mer had geen moeite met de Ier Daniel Ryan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13