Kansen stijgen voor RPF/GPV Wind teistert fietsers op molendag Rijn- en Veenstreek Truckersdag Hooge Burch Rijnstaete schrapt exposities Alkemade stopt met subsidie vakonderwijs MAANDAG 10 ME11993 CHEF GERT VISSER. 071-161417. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, C Ook Hannes (SP) beschikbaar als wethouder De kans dat de RPF/GPV-fractie in het Alphense college van B en W komt, wordt met de dag groter. Voor de res terende collegepartijen PvdA en CDA blijven weinig al ternatieven over. WD en Groen Links willen het college niet aanvullen, D66 stelt scherpe voorwaarden en ook de eisen van de SP zijn voor de huidige wethouders onver teerbaar. m den run «ruud sep De twee resterende collegepar tijen PvdA en CDA willen het dagelijks bestuur zo snel moge lijk aanvullen. Zij willen een col lege dat op een raadsmeerder- heid steunt en zijn niet van plan hun eigen beleid en wethouders ter discussie te stellen. De enige partij die onder deze voorwaar den serieus in aanmerking komt om het college weer aan een meerderheid te helpen, is de RPF/SGP van T. Viezee. Voorwaarden De fractievoorzitters hebben in middels één keer met elkaar ge sproken over de situatie die is ontstaan sinds de WD zich twee weken geleden terugtrok uit het college. De liberale frac tie deed dat toen bleek dat een meerderheid van de gemeente raad het vertrouwen zou opzeg gen in WD-wethouder G. van As. A. van Geest (D66) liet tijdens het overleg weten dat zijn partij alleen tot het college toe wil tre den wanneer het huidige beleid en de zittende wethouders ter discussie worden gesteld. G. Harmes (SP) en Viezee zeiden onder voorwaarden het college te willen steunen. J. Bosman (Groen Links) vindt dat CDA en PvdA zelf hun problemen maar moeten oplossen. Onvruchtbaar De WD was niet voor de eerste bijeenkomst uitgenodigd. Wan neer de fractievoorzitters deze week verder praten, zal deze partij er overigens wél bij zijn. Op aandringen van Van Geest zullen nu ook de liberalen een uitnodiging krijgen. Niemand verwacht echter dat de WD het college de helpende hand zal bieden. „Het is voor ons een beetje een formaliteit. Voor mij is al bij voorbaat duidelijk wat Bootje dobbert stuurloos in Rijn alphen aan den run Een plezierbootje heeft zaterdagmiddag in de Oude Rijn in Alpheri enige tijd onbestuurd rondgevaren. De stuurman van het vaartuig, een 34-jarige man uit Waddinxveen, wilde een raam openzetten en viel daarbij in het water. Het bootje tufte alleen verder en kon maar net onder de Alphense brug door. Een voorbijganger liep op de kant met het bootje mee. Hij zag kans er op te springen en bracht het terug bij de kletsnatte eigenaar. Dertien auto's gekraakt alphen aan den run Dertien meldingen van auto-inbraken zijn het afgelopen weekeinde bij de Alphense politie binnengeko men. Zes auto's werden zaterdag opengebroken en zeven op zondag. Van alle auto's zijn ruiten vernield. De buit bestond voornamelijk uit radio-cassetterecorders. Ook een camera van 3000 gulden en enkele zonnebrillen verdwenen. De suggestie van D66 om het hele college op zijn kop te zet ten, is bij PvdA en CDA niet met gejuich ontvangen. „Het lijkt me een onvruchtbaar idee", al dus Habermehl (CDA). „We zit ten tien maanden voor de ver kiezingen. Het heeft geen zin om nu langdurige en diepgaan de discussies te houden." Het liefst zou Habermehl zien dat D66 of de WD zonder al te veel gezeur toetreedt tot het college. Zien die partijen dat niet zitten, 'dan blijft de rest over'. Postvakje Die rest bestaat in dit geval uit de RPF/SGP en de SP. Groen Links valt af omdat die partij sa menwerking met de CDA/P- vdA-coalitie bij voorbaat afwijst. De eisen die de SP stelt aan een eventuele samenwerking zijn zo hoog, dat ook zij snel afvallen als collegepartner. Met de SP in het college zouden de lasten voor de burger niet meer mo gen stijgen. En dat zit er niet in, weet ook Harmes: „Ik had het nog niet gezegd, of ik vond in mijn postvakje een voorstel om de huisvuiltarieven te verho gen." Alphenaar ernstig gewond bij botsing Een 20-jarige automobilist is vrijdagnacht ernstig gewond ge raakt bij een aanrijding in de Van Lennepstraat in Alphen. Tijdens het rijden schoot de voet van de Alphenaar van het rem- op het gaspedaal. Hier door verloor hij de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een geparkeerde auto. De geparkeerde wagen schoot tegen een boom die boven op een andere auto viel. De Alphe naar liep bij de botsing schedel- en oogletsel op. Zijn passagier, een 20-jarige man uit Nieuwe- gein, is met hoofdletsel even eens naar ziekenhuis gebracht. zwammerdam Vraag nooit of een konvooi vrachtwagens bij jou voor de deur een beetje stil wil zijn. Zo'n verzoek is namelijk de beste manier om jezelf te verzekeren van een claxonconcert waar Toby Rix nog een puntje aan kan zui gen. Vraag het de bewoners van de Alphense wijk Gouw- sluis. Afgelopen zaterdag trokken in totaal 180 vrachtwagens verdeeld over vijf konvooien van Zwammerdam via Al phen en Nieuwkoop naar Ter Aar en terug. In navolging van andere woongemeenschappen voor geestelijk gehan dicapten organiseerde de Hooge Burch zaterdag een truc kersdag. Vrachtwagenchauffeurs namen bewoners van de Hooge Burch mee voor een ritje. Op het marktplein van de woongemeenschap was het de hele dag feest De vrachtwagenritten gingen in ieder geval aan de om wonenden niet onopgemerkt voorbij. Met zwaailichten aan en één hand aan net stuur, één hand op de claxon schoof de stoet langzaam over de weg. Wat de Hooge Burch betreft was de truckersdag bijzonder geslaagd. Het is de bedoeling de dag over twee jaar nog eens een keer over te doen. De omwonenden zijn gewaarschuwd. FOTO BEN DE BRUYN Prik tegen hersenvliesontsteking Directie heeft er na reeks diefstallen genoeg van Kinderen die zijn geboren vóór 1 april van dit jaar kunnen binnen kort naar de huisarts voor een prik tegen hersenvliesontsteking. De prik schakelt het HIB-virus, één van de verwekkers van hersenvlies ontsteking, uit. De huisarts zal naar verwachting zo'n zeventig gul den per prik in rekening brengen. Afhankelijk van hun leeftijd heb ben de ldeintjes één tot vier prikken nodig. Kinderen die geboren zijn né de eerste april, worden automatisch ingeënt. Voor deze groep is de prik opgenomen in het rijksvaccinatieprogramma. Zij krijgen de prik gratis op het consultatiebureau. alphen aan den run. runwoude. ruud sep Molenaars zijn gek op wind. Fietsers niet. De combinatie van nationale fietsdag en nationale molendag heeft dan ook iets vreemds in zich. Er is altijd wel iets mis mee. Is er te weinig wind, dan willen de molens niet draaien. Waait het te hard, dan is er voor de fietsers geen door komen aan. Op zaterdag zijn de weergo den vooral de molenaars goed gezind. Een stevige noord-oos ten bries doet de wieken draai en, het radarwerk piepen en de molen schudden. Het ziet er allemaal leuk uit, maar iets nuttigs wordt er niet gedaan met al die wind-energie. Graan malen is er niet bij van daag, daarvoor lopen de vele bezoekers te veel in de weg. „Als ik maal, moet de trap vrij zijn. Want als er een kolf in de molen blijft steken moet je er meteen bij zijn. Ben je dat niet, dan ben je gelijk al je scherp kwijt. Dan kun je meteen je maalsteen weer gaan slijpen", weet de mo lenaar van 'Nieuw Leven' in het hartje van Hazerswoude-Dorp. Hij vertelt de bezoekers uitge breid over hoe de molen zou kunnen malen. Maar aanschou welijk onderwijs is er vandaag niet bij. Hoewel het net te hard waait om lekker te fietsen, is er heel wat volk op de fietspaden. Van Hazerswoude-Dorp naar Bent huizen gaat het in elk geval lek ker voor de wind. De fieters die net begonnen zijn met de Rijn- woudse molentocht beginnen goed, maar weten dat ze ook nog een keer terug moeten. De deelnemers aan de officiële ANWB-molentocht die 's och tends in Zoetermeer van start is gegaan, zijn bezig aan hun laatste kilometers en waaien moeiteloos naar huis. Koeien Van Benthuizen naar Hazers- woude-Rijndijk is een hele trap over een eindeloze vlakte waar op niets de wind ook maar een strobreed in de weg legt. Wan neer de fietsers vlakbij de wijk Groenendijk mogen kiezen of ze al dan niet een omweg ma ken om ook de Groenendijkse molen van dichtbij te kunnen bekijken, is de keuze voor de meesten heel eenvoudig. De enkele enthousiasteling die toch voor een omweg kiest, heeft het niet eenvoudig. Bij het boerenerf waar je overheen moet om bij de molen te komen staat niets aangegeven. En de koeien in het weiland dat naar de molen leidt kijken de ver dwaalde bezoeker weinig vrien delijk aan. Kom op dames, niet zeuren. Het is molendag van daag. „Je bent de vierde van daag", vertelt de jonge mole naar, terwijl de nummers twee en drie een foto maken van de molen. Het is een echtpaar uit Roelofarendsveen dat zo zijn ei gen tocht maakt. „We rijden de tocht achterstevoren. Anders heb je driekwart tegenwind. Daar hebben wij mooi geen last van." In het gastenboek in de Rhij- nenburchermolen hebben fiet sers uit Alphen, Voorburg en Rotterdam hun naam gezet. „En dan missen we onze Cana dezen nog", lacht de dochter van de molenaar. „Een 60-jarig bruidspaar komt hier straks fo to's maken. En daarbij zijn ook hun naar Canada geëmigreerde kinderen aanwezig", legt ze uit. Bij molen De Rooie Wip wil de verkoop van oude onderde len van de molen nog niet erg vlotten. De oude spullen moe ten geld opbrengen voor de res tauratie van het vervallen mo nument. „De mailing is pas de afgelopen week de deur uit ge gaan. En met de mensen die ge- interesseerd zijn, maken we la ter wel een afspraak", meldt de secretaris van stichting molen De Rooie Wip. Stukken molen is overigens het enige wat hier te koop is. „Er komen wel mensen vragen of je koffie verkoopt of iets fris, maar dat doen we niet. Het is hier een molen en geen pret park", aldus de beheerder. Net prima oplossing gevonden te drinken zij een lekker bakkie buiten het molenerf blijkt een hebben. En ook van de wind koffie. Zelf meegenomen in de echtpaar voor dat probleem een hebben zij geen last. In de auto thermoskan. marieta kroft Alle exposities die voor dit en volgend jaar op de rol stonden, zijn afgebeld. Na de schilderij enroof van vorige week, heeft de directie van Koster Verzekerin gen BV er voorlopig genoeg van. Deze schilderijenroof is de zo veelste in een hele reeks van diefstallen uit kantorencomplex Rijnstaete aan de Prins Bem- hardlaan in Alphen. „In- en intreurig", reageert directeur Wim Koster op de roof van drie schilderijen met een totale waarde van 1700 gulden. „Als ik tranen in mijn hart zou kunnen hebben, dan zou dat nu het geval zijn. Het is jammer dat we met de exposities moeten stoppen, maar hier is geen kruid tegen gewassen." In de hal van gebouw Rijn staete worden elke twee maan den wisselende exposities ge houden. Diverse bedrijven heb ben zich in Rijnstaete gevestigd, zoals Koster, de GGD, het Igor en het arbeidsbureau. De expo sities worden steeds georgani- Wind sloopt versieringen jarig Alphen De sterke wind heeft het afgelo pen weekeinde de versiering van het jarige Alphen behoorlijk geteisterd. Een grote reclame zuil die in aanbouw was op het Raoul Wallenbergplein waaide aan flarden en moest worden afgebroken. Het acht meter ho ge gevaarte dreigde een gevaar te vormen voor het verkeer. Ook een grote strik die om het Stadskantoor werd gelegd, moest zaterdag al weer worden verwijderd. De zuil waarop drie Alphense bedrijven de gemeente felicite ren met haar 75-jarig bestaan wordt waarschijnlijk niet meer opgebouwd. Het zeildoek met de tekst is stuk gewaaid en de tijd is te kort om een nieuw doek te laten maken. Ook de strik is onherstelbaar bescha digd. Het maken van een nieu we strik neemt waarschijnlijk te veel tijd in beslag. Alphen viert aanstaande zaterdag zijn 75-ste verjaardag. seerd door Koster. Deze geeft daarvoor per jaar een bedrag van 25.000 tot 30.000 gulden uit. „Weliswaar maken we op zo'n manier wat reclame. Maar de expositie is vooral bedoeld om beginnende kunstenaars in de gelegenheid te stellen hun wer ken aan het publiek te laten Op 9 april werd de expositie van Alphenaar Cees Braat ge opend. Nauwelijks twee weken later waren de eerste twee schil derijen weg. Koster is niet erg te spreken over de klantvriende lijkheid van de Alphense politie. „Toen wij erachter kwamen, heb ik meteen aangifte willen doen bij de politie. Maar ik heb daar een uur gezeten. Toen ben ik weggegaan want ik had een andere afspraak. Vervolgens heb ik een dag of vijf gepro beerd om aangifte te doen. Toen dat eindelijk lukte, zeiden ze 'waarom doe je nu pas aan gifte'. In die tussentijd was er. weer een schilderij gestolen." Koster vermoedt wie de da ders van de roof zijn. „Het zijn van die jongens die hier altijd in het gebouw rondstruinen. Ze jatten portemonnees en tasjes. Ze hebben geen vaste woon- of verblijfplaats. Het zal ze bij die schilderijen wel om de lijst gaan. Die verkopen ze dan voor een geeltje, zodat ze weer een injectie extra kunnen nemen." Hij vermoedt dat deze jon gens ook wel iets te maken heb ben met de roof van kunstwer ken uit eerdere exposities. Tij dens de vorige sessie werd er een bronzen paard gestolen en vorig jaar verdween 'De Fla mencodanseres', ook een bron zen beeld. De politie heeft nog geen da ders aangehouden. „Koster heeft wel wat vermoedens uit gesproken, maar op grond daar van hebben wij nog niemand kunnen arresteren", zegt een woordvoerder van de politie. Voordat Koster weer met de or ganisatie van exposities gaat be ginnen, gaat hii eerst om de ta- het lel zitten met ae verhuurder met andere huurders van gebouw om over het delen de kosten en over beveiligings maatregelen te praten. De gemeente Alkemade schaft de vergoeding voor het vakon derwijs aan de basisscholen met ingang van 1994 in gedeelten af. In vier jaar tijd wordt de bijdrage die Alkemade nu nog in het basisonderwijs stopt zo'n 54.000 gulden jaarlijks met een kwart gekort. Vanaf 1997 rest er voor het vakonderwijs dan alleen nog de bijdrage van het rijk. De scholen in Alkemade mogen zelf bepalen aan welke vak ken zij het geld uitgeven. Volgens FX l-empers, chef van de af deling welzijn, besteden de meeste scholen het geld aan han denarbeid, handwerken of aan remedial teaching. Het zwem onderwijs valt buiten de bezuinigingen. De afschaffing van de gemeentelijke bijdrage voor het vakon derwijs is al vaak in de taad besproken. Overleg met de school directeuren leerde dat de vermindering voor het schooljaar 1993/1994 niet meer op verantwoorde wijze kan worden door gevoerd. De scholen hebben hun formatieplan voor komend jaar al vastgesteld en verzetten zich tegen wijzigingen. De gemeente heeft daarom gekozen voor het afbouwen van af 1994/1995. Het lijkt waarschijnlijk dat de bezuinigingen ten koste gaan van arbeidsplaatsen, maar volgens Lempers blijft de gemeente de wachtgelden betalen. Het voorstel van B en W komt binnenkort aan de orde in de raadscommissies voor wel zijn en financiën.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11