Dertig kilo drugs in de bloemen Volgestopt met voedsel en overladen met cadeaus Leiden Regio 'Stadskrant Special biedt tegenwicht' TOEN f MAANDAG 10 ME11993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071 -161417 Chauffeurs gearresteerd in Engeland Leerlingen Bonaventura hartelijk ontvangen in Moskou De Britse politie heeft een 26-jarige Katwijker en een 22- jarige Rijnsburger gearresteerd, die hebben geprobeerd dertig kilo heroïne het land binnen te smokkelen. Het tweetal had de verdovende middelen verstopt in een la ding bloemen. KATWUK/RUNSBURG» Het Nederlandse tweetal werd deze week opgepakt in de ha ven van Harwich, waar het met de vrachtwagen met bloemen aan land kwam. De Nederland se politie had al enige tijd een oogje op het drugstransport. Een speciaal samengesteld team hield het duo in de gaten. Volgens advocaat J. van der Plas zegt zijn Katwijkse cliënt dat hij onschuldig is. Veel wil de Katwijkse advocaat over de kwestie niet kwijt, want 'dat is niet in het belang van mijn cliënt'. Dat de Katwijker tegen de Engelse justitie heeft gezegd 'erin geluisd te zijn' en in het verleden geregeld door Haagse onderwereld benaderd te zijn om drugs te transporteren, wil Van 'der Plas niet bevestigen. „Ddar weet ik niets van. Ik moet eerst de verklaringen van justi tie en mijn cliënt hebben gezien om een behoorlijk beeld te vor men. Nu is het alleen maar gis sen. Ik weet alleen wel dat hij een blanco strafblad heeft." Begeleiding De Katwijker heeft inmiddels een Engelse advocaat in de arm genomen. Van der Plas die de belangen van de Katwijker in Nederland behartigt, is zelf van plan nog deze week op bezoek te gaan bij zijn cliënt. „Hij moet voor de Engelse rechter ver schijnen. Ik mag mij niet met dat proces bemoeien. Wel kan ik de rechtsgang begeleiden vanuit Nederland en proberen mijn cliënt naar Nederland te krijgen. In Engeland worden immers behoorlijke straffen voor dit soort zaken gegeven." Over zee Volgens de National Criminal Intelligence Service in Londen wordt het overgrote deel van de drugs in Engeland over zee aan gevoerd. De kleinere hoeveelhe den die met het vliegtuig het land worden binnengesmok keld, zijn niet voldoende om in de behoefte te i Het smokkelen van drugs naar Engeland is buitengewoon winstgevend. De straatwaarde van allerlei soorten verdovende middelen is twee tot drie keer zoveel waard als op het Europe se vasteland, waar drugs veel gemakkelijker kunnen worden aangevoerd. De Britse politie ving deze week twee keer drugsmokkelaars. Nadat zij de Katwijker en de Rijnsburger had gearresteerd, deed zij eergiste ren de grootste vangst in haar geschiedenis. In een Neder landse vrachtwagen vond zij een partij xtc- en amfeta- minepillen en cocaïne ter waar de van 55 miljoen gulden. Verrassing De verdovende middelen bij elkaar zo'n 150 kilo waren verborgen in een tankwagen met eiwitten van een interna tionaal transportbedrijfje in het Zeeuwse Heinkenszand. De chauffeur van de truck is aange houden, samen met twee Brit ten die hem bij een opslagplaats in Oost-Londen opwachtten. Volgens de rijkspolitie in Mid delburg was de vangst voor hen een complete verrassing. De politie in Middelburg houdt er rekening mee dat de 44-jarige eigenaar van het be drijfje, dat volgens de Kamer van Koophandel slechts enkele personeelsleden telt, zelf aan het stuur zat van de geprepa reerde buikwagen. Netwerken De Britse politie volgde de trek ker met oplegger van de Neder landse transporteur vanaf de haven in Dover tot die arriveer de bij een magazijn in het oos ten van Londen. Net als de Ne derlandse collega's probeert de Britse politie door het volgen van grote transporten netwer ken van de drugshandel bloot te leggen. De woordvoerster van Scotland Yard wilde echter niets kwijt over de wijze waarop het transport werd ontdekt. FRANK BUURMAN „Je werd elke dag volgestopt met voedsel. We vonden niet al les even lekker en er werd vaak vreselijk veel zout opgedaan, maar het was onbeleefd om al les te laten staan dus we hebben toch maar flink doorgegeten." Annemarie Droës van het Leid- se Bonaventuracollege heeft tij dens haar bezoek aan Moskou op een stevige manier kennis gemaakt met de Russische keu ken. En dat gold ook voor Maar ten de Vries, Fabienne den Ex- ter, Violet Slettenaar, David Roijackers en nog negentien an dere leerlingen van 4 en 5 VWO en Havo, die in de eerste week van mei in het kader van een uitwisseling naar de republiek Rusland trokken. De uitwisseling bestaat al zes jaar, maar het was pas de twee de keer dat de Nederlandse scholieren naar Rusland gingen. Per trein, een soort Trans Sibe rië Express, reisde het gezel schap onder leiding van ge schiedenisleraar Phil Rheeber- gen naar Moskou. De uitwisse ling met de 'internationale' School 34 (in Moskou zijn zo veel scholen dat ze ze maar hebben genummerd) ontstond bij toeval in 1987. De eerste contacten werden toen door de docenten gelegd. „School 34 is een opmerkelijke school, een echte Engelse school eigenlijk. De leerlingen krijgen al vanaf 8- jarige leeftijd heel intensief les in het Engels. Er wordt op school voortdurend Engels ge sproken. Iedereen spreekt dus heel goed Engels, behalve de di recteur die gek genoeg alleen maar Russisch spreekt", zegt Maarten de Vries. Heel veel hebben de Bonaven- turianen niet op school gedaan, afgezien van het beantwoorden van vragen van de Russische scholieren over Nederland tij dens een les. Het culturele pro gramma was daarentegen over laden, niet in de laatste plaats Violet Slettenaar, David Roijackers, Annemarie Dröes, Maarten de Vries en Fabienne den Exter hebben het naar hun z omdat er in de grote stad flinke afstanden moesten worden overbrugd. „De ouders van de Russische leerlingen fungeer den als gastouders. Zij woonden vaak in buitenwijken van Mos kou. Het was wel een beetje eng in het begin, want we werden vaak aan wildvreemde mensen overgedragen na aankomst. Maar we werden heel goed op gevangen en beschermd", ver telt Fabienne den Exter. Afgeschermd De bescherming was niet over bodig, vanwege de onrust in de hoofdstad, waar het nog steeds rommelt tussen de Jeltsinaan- hangers en de overgebleven communisten. „We werden steeds snel weggevoerd als we in massa's terechtkwamen, als of we door de KGB werden afge schermd. De communisten ge dragen zich nog wel eens agres sief tegen buitenlanders. En ze merken het snel als je uit het buitenland komt", aldus David Roijackers. Op 1 mei vielen er doden tij dens betogingen. Maarten de Vries, die in de buurt was, merkte er weinig van. „In de kranten hier staan nog wel eens opgeklopte verhalen over rellen in Moskou, maar als je er rond loopt valt het nogal mee. Het is wel zo dat het westen vaak be ter op de hoogte is dan de men sen daar. Als er doden vallen zie je dat een dag later in Neder land op de televisie, terwijl ze daar vaak van niets weten. Er bestaat ook een zekere apathie ten aanzien van de politieke si tuatie. De mensen geloven het allemaal wel, laten het gelaten KBUURMAN „We hebben er wel om moeten grinniken, wethouder De la Mar en ik. Het is een persi flage die mij wel aanspreekt." Ambtenaar C. Smit is niet geschokt door de alternatieve Stadskrant die onlangs door politiek infor matiecentrum De Invalshoek werd ver spreid. De 'Stadskrant Special' lijkt bedrieglijk veel op de gemeentelijke voorlichtingskrant die om de week in het Leids Nieuwsblad wordt ingevouwen. Het logo is overgeno men, maar de gebruikte letter is wel duide lijk anders. De krant is overigens maar in een beperkte oplage verspreid. Dat er gefingeerde interviews staan met de Leidse wethouders H. de la Mar en J. Walenkamp wordt niet als een probleem gezien. In die interviews stellen de wethou ders fouten te hebben gemaakt en geven zij te kennen dat ze zich voor de illegalen gaan inzetten. Minder gelukkig is Smit met de aanpas sing van het bekende tekeningetje van Oplandt, van de Leidse Geus in zijn bootje. De Geus gooit nu de vluchtelingen uit de Leidse boot, met de tekst 'Leiden, stad van racisme en razzia's' in plaats van de oor spronkelijke tekst 'Leiden, stad van vluchte lingen'. „Dat is nogal overtrokken." Het Komitee de Leidse Fabel van de Ille gaal, dat het net zoals de Invalshoek op neemt voor de illegalen, probeerde op 4 mei handtekeningen aan te bieden aan wethouder De la Mar. Het ging om om streeks 500 handtekeningen van mensen die het niet eens zijn met het illegalen-be- leid. Tijdens de opening van de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen' werd de aanbieding echter niet toegestaan. Smit: „We vonden het niet gepast om dat op 4 mei te laten gebeuren, vanwege de doden herdenking een wat gevoelige avond waar op een zekere terughoudendheid op zijn plaats is. Maar dat neemt niet weg dat de handtekeningen best een andere keer aan geboden mogen worden". Volgens een woordvoerder van de Invals hoek is getracht met de krant „een bijdrage te leveren aan de invoering van een nieuw, radicaal ander beleid. Er moet een tegen wicht worden geboden aan racistisch ge weld van zowel extreem rechts als van over heidswege." over zich heenkomen. Kranten lezen ze nauwelijks", aldus Maarten de Vries. Met de vermaarde rijen voor de winkels in Moskou valt het tegenwoordig nogal mee. „Mijn Russische vriendinnetje vertel de mij dat je vroeger niet veel kon krijgen, maar dat alles .goedkoop was. Nu heb je een veel groter aanbod, maar het is niet meer te betalen", vertelt Violet Slettenaar. Het verschil tussen arm en rijk groeit snel in Rusland. „De Russische maffia rijdt in peperdure auto's rond. AGENDA MAANDAG 10 MEI Schrijfavond voor Amnesty Interna tional (voorbeeldbrieven aanwezig) in de bibliotheek, van 19.00 tot 21.00 DINSDAG 11 MEI Katwijk Sporten.voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 u WOENSDAG 12 MEI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 Daarentegen kunnen veel men sen nauwelijks rondkomen en staan bijvoorbeeld ergens een enkel artikel te verkopen. Of er wordt gebedeld", aldus De Vries, die nog wat overgescho ten dollars uitdeelde aan do lenthousiaste behoeftige Rus sen. Over het algemeen zijn de Russen, ooit een supergroot macht, te trots om aalmoezen aan te pakken. „De gastgezih- nen wilden alles betalen. En je wordt soms overladen met ca deaus. Het is de gewoonte om elke dag van je verblijf een ca deautje te geven, en je krijgt ook enorm veel cadeaus terug. Vaak gewoon spullen uit de huiska mer. Het werd op den duur wel bezwaarlijk om het allemaal aan te nemen. Ik zei dat ik van plan was een Russische bontmuts te kopen. Prompt kreeg ik de bontmuts van iemand van het gezin", vertelt Annemarie Droës. De Nederlanders hadden voor de Russen Delfts blauw, kaas, klompjes en meer van dat soort karakteristieke artikelen meegenomen. Indrukken De Bonaventurianen kunnen nog lang teren op de opgedane indrukken: de bezoeken- «fin opera's, concerten, musea^rfm balletvoorstellingen, het chaoti sche Russische verkeer, de bus chauffeurs die rijden wanneer het hun uitkomt, het vele stof in de hoofdstad, het feit dat je raar werd aangekeken wanneer je zomaar ergens op straat ging zitten, de aanbidding van huis dieren en nog veel meer. Eind vorige week keerden ze möe maar voldaan per vliegtuig te rug uit Moskou. Volgend jaar zullen de Rirssj- sche leerlingen weer met open armen worden ontvangen ih Leiden. Om de schoolse uftvyii- seling meer gestalte te geven zullen waarschijnlijk projecten worden ontwikkeld. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen afgelopen weekeinde vanuit Arras. PV Het Oosten: 1,4,5 Mooten vd Hoogt: 2,8 P. van Duyl; 3,7 van Putten: 6,10 W. Kop; 9 Hendrikse. PV De Reisduif: 1,2,3,5,8,9,10 N. de Groot en Zn.; 4 P. Schlag- wein; 6 J. Hartevelt; 7 D. Albers. PV Leiderdorp: 1 A. Petit; 2,4,5,8 R. vd Nieuwendijk; 3 M. Reijerse; 6 W. Habraken; 7 H. Flippo; 9,10 J.G. Knijnenburg. PV De Rijnklievers: 1,8 A. de Mey; 2 J. vd Wal; 3,6,10 F. Lad- an; 4 W vd Kooy; 5 J. van Laar en Zn.; 7 C. Kop; 9 J. van JLey- den. Wie in deze tijd geïnteresseerd is in beeldende kunst kan zich daarin op allerlei manieren verdiepen: niet alleen door het traditionele museum- en tentoonstellingsbezoek, maar ook via andere vormen van kennisoverdracht, zoals rondleidingen, cursussen en le zingen. Zo worden in heel wat gemeenten cursussen kunstge schiedenis georganiseerd. Een eeuw geleden lag dat wel anders. Toen was er nauwelijks aanbod van dit soort activitei ten. Een kentering in deze situ atie kwam aan het eind van de vorige eeuw, toen Hendricus Petrus Bremmer met veel bezie ling de beeldende kunst dichter bij de mens bracht. Op zo'n vijf tien plaatsen door het land, van Groningen tot Maastricht, gaf hij cursussen kunstgeschiede- Bremmer werd in 1871 in Lei den geboren en zou er tot 1895 blijven wonen. Dankzij een ver slag van zijn echtgenote is er vrij veel over hem bekend. Zijn ouders waren eigenaar van ho tel 'Rijnland' in de Steenstraat aan de Beestenmarkt. Van zijn achtste tot zijn vijftiende jaar verbleef Bremmer intern op een kostschool in Roermond. In die periode kreeg hij al belangstel ling voor kunst. Wanneer hij de vakanties bij zijn ouders door bracht liep hij de musea in Lei den en Den Haag af. Ook be zocht hij graag het Leids Pren tenkabinet, waar hij dikwijls de enige bezoeker was. Schilderen Na zijn kostschoolperiode ging Bremmer naar de HBS in Lei den. In deze periode begon hij een verzamel 7 i 'Landschap met mo len', door Bremmer. Geschilderd in 1894, Stedelijk Museum de Lakenhal. aan te leggen en nam hij schil derles. Later richtte hij een ate lier op met drie jonge Leidse kunstenaars: J. Vijlbrief, Beuker en Ch. Heykoop. Uiteindelijk betrok hij een eigen atelier op de zolder van de ouderlijke wo ning. Dit atelier in de Steenstraat werd een ontmoetingscentrum van schilders die grote bekend heid zouden krijgen, zoals Jo- han Thom Prikker en Jan Toor- op. Ten aanzien van zijn jonge re Leidse collega's was Brem mer vooral een vaderlijke fi guur. Hij vergezelde hen, als ze met Haagse vrienden er op uit trokken om over kunst te dis cussieren onder het genot van een borrel. Zelf hield hij zich verre van de alcohol. Intussen zat Bremmer ook gere geld achter zijn schildersezel. Hij werkte met kleurstippels en volgde daarmee de mode van de pointilistische stijl, waarmee de Franse schilders Seurat en Signac zo'n naam hebben ge maakt. Zijn 'Landschap met De Leidse loopbaan van een progressieve kunstpedagoog molen' is hier een voorbeeld van. Voor deze modeme i van schilderen kon nog lang niet iedereen begrip opbrengen, 's Zomers, bij mooi weer, schil derde of tekende Bremmer in de omstreken van Leiderdorp, van 's ochtends vroeg tot 's avonds als het donker werd. Journalistiek en lesgeven Toch was Bremmer op de eerste plaats pedagoog. Bij tentoon- stellingen die in Leiden werden gehouden gaf hij geregeld uitleg aan bezoekers die dat op prijs stelden. Moderne kunst werd nog al eens afgekraakt en dit bracht Bremmer er toe in 1892 wekelijks kunstbeschouwingen te schrijven voor 'De Zuidhol lander' en 'De Controleur'. Toen in 1894 in de Lakenhal een tentoonstelling over Toorop werd gehouden, verscheen hier over een negatieve recentie in een Leidse krant, waarop Brem mer een reeks artikelen schreef over de symboliek in het werk van Toorop. In 1895 verruilde hij zijn journa listieke werk voor het lesgeven, omdat hij gemerkt had dat hij hiermee zijn ideeën beter kon uitdragen. Ooit had hij al op verzoek van mr. Steinmetz een groep werklui tekenles gegeven. Steinmetz. een Duits socioloog die in Leiden kwam wonen als privaatgeleerde, had zich ten doel gesteld om de lagere bevol kingsklassen te laten meedelen in culturele kennis. Later, even eens via tussenkomst van mr. Steinmetz, gaf Bremmer les aan een groep meisjesstudenten in kunstbeschouwingen tekenen. Met één van hen, Aleida Beek huis, zou hij in 1895 in het hu welijk treden. Bremmer was van mening dat kunstwerken te herkennen wa ren aan de emotie die eruit sprak. De vorm veranderde door de eeuwen heen, maar de emotie was blijvend en tijdloos, aldus Bremmer. Hij zou zijn vi sie nog meer bekendheid geven, nadat hij na zijn huwelijk in 1895 Leiden had verlaten en zich met zijn vrouw in Den Haag had gevestigd. Het geven van cursussen werd toen zijn voornaamste bezigheid. Eén van zijn toehoorders was de zeer vermogende mevrouw Kröller-Müller. Zij raakte der mate enthousiast over Brem- mers lessen, dat zij besloot kunst te gaan verzamelen. Dit zou leiden tot de collectie van het Museum Kröller-Müller te Otterlo. In eerste instantie kocht zij vooral werk van Van Gogh, waarbij Bremmer geregeld als tussenpersoon optrad. Dat er zoveel werk van Van Gogh in ons land terecht is gekomen de collectie in Otterlo telt twee honderdvijftig werken is voor een groot deel te danken aan Bremmers adviezen aan me vrouw Kröller-Müller. Omstreeks de eeuwwisseling had het grote publiek nog wei nig waardering voor Van Gogh. Kunst stond voor velen gelijk aan het exact weergeven van de werkelijkheid, iets wat Van Gogh nu net niet deed. Het is Bremmers grote verdienste ge weest dat hij een andere manier van zien en ervaren van kunst stimuleerde. Toen hij in 1956 overleed, was deze zienswijze veel meer ingeburgerd. Jetty van der Sten* leiden Leidse ouderen moeten in beweging blij ven. Om zo lang mogelijk optimaal lichamelijk, geestelijk en sociaal fit te blijven. Zo luidt de bood schap in de brochure '55+ en sportief bewegen. Mogelijkheden genoeg in Leiden' die speciaal is uitgebracht door het comité 'Het Europees jaar van de ouderen in Leiden'. WD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra, vroeger een vermaard zwemster, kreeg afgelopen zaterdag in het Vijf Meibad het eerste exemplaar van de brochure uit handen van de heren Aad en Joost van der Luit. Beiden zijn zeer actief voor de sportende ouderen in de stad. De brochure geeft een overzicht van de verschillen de sporten die ouderen kunnen beoefenen in Lei den en waar ze dat vlakbij huis kunnen doen. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10