'Ik ben meestal de eerste die afhaakt' Sport ZATERDAG 1 MEI 1993 -CHEF ROB ONDERWATER. 071-161446 Peter Gerse houdt Alphense Boys voor gezien SPORT OP TV FC Lisse wil stunten bij UVS LEIDEN UVS kan als eerste roet in het eten gooien van FC Lisse. De Leidse zondageersteklasser ont vangt morgen in de halve finale van het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup het eerste zondag team van de vereniging die dit jaar de grote finaledag organi seert. Mochten de Lissenaren voor een stunt zorgen in de Kik kerpolder, dan behoort een compleet Lisser finale nog steeds tot de mogelijkheden. Donderdag aanstaande ont vangt FC Lisse zaterdag in de andere halve finale bekerhou der Noordwijk. Normaal gesproken mag UVS geen onoverkomelijke proble men hebben met FC Lisse, dat in competitieverband drie klas sen lager speelt. Maar de ploeg van Fred André heeft zich dit seizoen ontpopt als een ware 'cupfighter'. Wellicht dat het vooruitzicht van een finale op eigen veld de Lissenaren extra inspireert. Zege Philidor ontoereikend De laatste speeldag van de lan delijke schaakcompetitie is slecht afgelopen voor Philidor 2. In tegenstelling tot LSG 3 degra deerde het uit de derde klasse. In de tweede klasse ontkwam De Zwarte Pion uit Lisse aan dit trieste lot. LSG 3 begon goed tegen het reeds gedegradeerde VHS 2 uit Haarlem. Van der Pol bracht de Leidenaars snel op voorsprong en Mieremet en Mannien remi seerden. In het vierde uur ging alles mis. Hebeis kwam slechter te staan, Van der Steen moest de gewonnen kwaliteit terugge ven, Hockx koos een ongelukkig plan en Sprinkhuizen overzag in tijdnood stukverlies en ver loor. Kort hiervoor had Van Die zijn tegenstander kansloos gela ten. Derhalve stond het 3-2 met drie mindere stellingen. Op het beslissende nivelleerde Van der Steen zijn nadeeltje en kreeg Hebeis plotseling remise aange boden. Maar Hockx stond nog altijd verloren. Zijn tegenstan der maakte echter een afgrijse lijke rekenfout, waarop Hockx in gewonnen stelling remise aanbood (4 1/2-3 1/2). Bij Philidor 2 bracht Smit na drie uur het eerste punt op het scorebord. Braggaar kon een moeilijke stelling niet houden en verloor. Nadat Vergeer had geremiseerd en Van Halderen had gewonnen, kwam De Uil uit Hillegom op gelijke hoogte doordat Doelman in tijdnood verloor. Slingerland, Reedijk en Weijers wonnen en brachten de eindstand op 5 1/2 - 2 1/2. Dit bleek echter onvoldoende. Me mo 2 won en hierdoor werd Philidor alsnog negende en de gradeert naar de promotieklasse van de Leidse Schaakbond. De Zwarte Pion uit Lisse ver keerde ook in gevaar. Tegen het sterke Amsterdamse Memo speelden Kamps en Jan van Dijk vrij snel remise. Van Hal verloor door onnauwkeurigheden: Go- dijn bracht de Lissenaren op hieuw op gelijke hoogte. Onno van Dijk verloor in tijdnood. Daarna kwam Bakker steeds be ter te staan en Van der Aardweg profiteerde handig van de fou ten van zijn opponent en won. Dat betekende dat Lommerse rustig remise kon geven, want de stelling van Bakker was slechts een formaliteit. Hierdoor werd het 4 1/2-3 1/2 en was Lisse behouden. LSG 2 versloeg ZSC Saende dankzij remises van Van Duy- venbode, Vlasveld en Harms en zeges van Roosendaal, Irwin en Van Ketel 15-3). Feyenoord, Sparta en FC Den Haag maakten ooit een knieval voor Peter Gerse. De betaald voetbalorganisaties wilden de blonde Alphense technicus best inlijven. Als hij al geen amateurcontract wilde tekenen, dan kon de spe ler van Alphense Boys toch minstens een profverbintenis aangaan. Maar de eigenzinnige Gerse weigerde. Op zijn achttiende jaar maakte hij een proefwedstrijd met het C- elftal van Feyenoord in De Kuip mee en hij was onmid dellijk genezen. „Ik knapte af op de entourage. Later heb ik geen moment spijt gehad van mijn beslissing", zegt de 27-jarige aanvallende middenvelder, die morgen afscheid neemt van hoofdklasser Alphense Boys. Zijn maatschap pelijke carrière krijgt vanaf heden de voorrang. Hoe Gerse in elkaar stak, merkte Rien Tamerus, die aan de basis van de opmars van Al phense Boys in het zondagvoet bal stond, al toen hij hem in het standaardteam wilde laten de buteren. ,,Ik speelde op zater dag in de A-junioren en was al diverse keren als wissel mee ge weest. In het begin van de week had ik gezegd dat ik zondag met mijn vader zou gaan vissen. Er waren toen veel blessures en ik moest meedoen. Maar ik ben mooi gaan vissen. Dan had hij er maar eerder mee moeten ko men", grijpt Gerse terug in de herinnering. Tamerus viste die keer dus achter het net. Onder diens opvolger Jan van Daal verkreeg Gerse een basis plaats in de hoofdmacht van Al phense Boys. „Ik viel in de der de wedstrijd van dat seizoen te gen SJC in en ben er de helft van het seizoen niet meer uit geweest. Later verhuisde ik naar de spits." Mede verantwoorde lijk voor zijn vooruitgeschoven positie was Paul Bahlmann, die Van Daal weer opvolgde. „Ik heb nog even met Paul in één elftal gespeeld. Hij was een spe ler die altijd geblesseerd was en 's zondags gewoon speelde. Versleten knie, hè." Als jeugdtrainer posteerde Bahlmann de halfspeler Gerse al in de spits. Tot en met het be reiken van de eerste klasse heeft de offensief ingestelde speler zich op die positie bijzonder nuttig gemaakt. „Het mooiste seizoen was dat toen we kam- WIM VAN WANROOY De inkoper van Anderson en Vreeland gaat zijn blik verrui men, zoals dat heet. „Toen ik van de LTS kwam, ben ik meteen gaan werken. Dat is me goed bevallen. Maar ik moet mijn basis verbreden. Daarom ga ik in de avonduren de MEAO volgen. Als ik daarmee wacht, word ik te oud om er nog wat mee te doen. Ik zet dus een punt achter mijn voetballoop baan. Lager voetballen zie ik namelijk niet zitten", aldus Ger- 'Lang leve de lol' is altijd het credo geweest van de begena digde speler, van wie Alphense Boys veel plezier heeft gehad. „Peter is altijd een momenten voetballer pur sang geweest, die graag combineert en een fan tastisch spelinzicht heeft", roemt Paul Bahlmann de im mer vrolijke en opgeruimde Gerse. De Alphense trainer kent zijn pupil al van jongsafaan. „Toen hij in de El speelde was hij al een beetje lui, maar hij schoptejsr in een seizoen wel 76 in. In aanleg is Peter één van de beste spelers die Alphense Boys ooit heeft gehad. Maar door zijn instelling was hij niet te coachen. Maar goed, iedereen heeft het recht om zijn karakter te hebben en te behouden. Coachend had hij nog veel meer kunnen betekenen voor ande ren. Maar dat lag niet in zijn pioen van de tweede klasse wer den. Het was één van mijn bes te jaren en ook van de ploeg. Al le neuzen stonden de goede kant op. Zelfs de reserves had den geen reden tot klagen", kijkt Gerse met voldoening te rug. Videobanden houden die periode nog levend voor de Al- phenaar. Daarna brak de periode aan dat er meer kwam kijken om stand te houden. „Hoe hoger je gaat spelen, des te moeilijker wordt het om overeind te blij ven. Zoals nu in de hoofdklasse. Daar is iedere ploeg bereid om te knokken voor wat ie waard is. Een goede instelling is dan be langrijk." Gerse raakt daarmee een teer punt. „Na de tweede klasse kwam wat mij betreft de klad er een beetje in. Het spel werd harder en ik had minder zin om er tegen aan te gaan. Bovendien kwam er een beetje verkering bij. Een echte fanaat, zoals bijvoorbeeld Koos van Zoest, Robert van der Laan en Frank Bakker, ben ik nooit ge weest. Ik sluit een wedstrijd ge makkelijk af. Morgen is er weer een dag. Zo redeneer ik." Gebaald heeft de weer op het middenveld teruggekeerde Ger se dan ook zelden. „Nou ja, toe vallig wel dit seizoen. Die wed strijd tegen Tonegido voor de winterstop. We hebben, hoewel we op een gegeven moment met negen man spelen, de par tij op zak. Schieten die lui er in blessuretijd nog twee in. Toen hebben we twee hele dure pun ten weggegooid. We hadden de tweede periode kunnen pakken. Het is de enige keer dat ik cha grijnig was." „We gingen dit seizoen voor het kampioenschap, maar de topwedstrijden tegen ADO '20 1 DE GELIJKENIS1 LISSE TIM BROUWER DE KONING Voor zij gewillig poseren voor de foto, vraagt de fotograaf aan Nico van Noort of hij zich hun laatste ontmoeting nog herin nert. Foutje van de fotograaf, want niet Nico, maar zijn tien minuten oudere broer Peter stond al eerder in de schijnwer pers. Vermakelijk, zulke misver standen, die zelfs bij een twee- eiige tweeling schering en inslag kunnen zijn. Andersom komt de persoons verwisseling eveneens voor. Pe ter (38) vertelt hoe hij eens ach terna werd gezeten door een horde jeugdatleten van De Spartaan. „Ze riepen: 'Nico, Ni co'. Ik gaf geen sjoege. Pas toen ze mij hadden ingehaald, dropen ze teleurgesteld af. 'Jij bent Nico helemaal'." De Lissenaartjes hadden ver wacht een glimp op te vangen van hun trainer. Nico was, in te genstelling tot zijn broer, jaren lang actief als jeugdtrainer bij De Spartaan. „Prachtig vind ik dat, om mijn ervaring over te brengen op die jonge gasten. Ik ben pas afgehaakt, toen ik bij de oudste junioren merkte dat zij niet zo veel over hebben voor atletiek als ikzelf. Sinds kort heb ik toch weer een groep D-meis- jes (12/13 jaar, red.) onder mijn hoede. Diploma's heb ik niet, maar ik ben enthousiast genoeg om de jeugd wat bij te bren gen." Peter hoort het allemaal rus tig aan. Zo druk als Nico van nature is, zou hij niet willen zijn. „Ik ben meer een eenling. Ook mij hebben ze wel eens be naderd om training te geven, maar daar begin ik niet aan. Ik heb zelf altijd zo veel te doen. Jarenlang trainde ik twee keer per dag om als kogelslingeraar mijn top te halen. Tegenwoor dig besteed ik meer tijd aan mijn gezin en werk. Toen er een kleine kwam dat had ik bij Nico al eerder gezien werd het onmogelijk om zo veel tijd aan sport te blijven besteden." „Ik vind dat goed van hem", zegt Nico vol bewondering. „Toen hij voor zijn werk een avondstudie ging volgen, hield ik mijn hart vast. Hij kan goed gaan want Peter weet waar aan hij begint maar het kan net zo goed mislukken. Nu is hij eigen baas. Die drang heeft hij nu eenmaal wel en ik niet." Peter, na drie jaar avondstu die opgeklommen van huis schilder met LTS tot 'directeur' van Van Noort Verkerk, gaf Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering werpen Peter en Nico van Noort wat meer licht op hun beider adetiekloopbaan. De twee-eiïge tweeling uit Lisse is gespecialiseerd in de werpnummers. Peter houdt het Nederlands record kogelslingeren, terwijl Nico als discuswerper en kogelstoter veel beter uit de verf komt. Peter (links) en Nico van Noort: „Toen we achttien waren, hing het haar nog op onze schouders." bewust zo laat voorrang zijn maatschappelijke „Ik vond dat kogelslingeren zo leuk, dat ik er jarenlang veel voor opzij heb gezet. Vooral toen ik trainer Manfred Sahner leerde kennen had ik hem maar eerder ontmoet ben ik serieus gaan trainen. Het aantal Nederlandse titels heb ik niet precies bijgehouden, acht of ne gen, maar daar was het mij ook niet om te doen. Alleen mijn eerste kampioenschap vond ik schitterend. In eigen land had ik helaas weinig concurrenten. Het ging mij meer om het ver leggen van mijn eigen grenzen." Eenmaal werd de titelstrijd een flop. „Tijdens het Neder lands kampioenschap in Vught, in 1982 geloof ik. Wat mij an ders nooit overkomt, gebeurde toen: alle drie pogingen waren ongeldig. Terwijl ik mij op halve kracht voor de Finale had kun nen plaatsen." Nico, plotseling opverend: „En je raadt nooit wat mij een dag eerder, ook op het NK in Vught, bij het discus werpen was overkomen: drie keer ongeldig. Mij heeft het de titel niet gekost, want daarop maakte ik geen kans, maar ik had een gooi willen doen naar de bronzen medaille. De druk was al gauw te groot voor mij. Bovendien vond ik mijn eerste worp zo slecht, dat ik die met opzet ongeldig maakte. Achteraf jammer, want die poging had mij zeker een finaleplaats opge leverd." Toen de ipipulsieve Nico die bewuste zaterdag veel eerder dan verwacht („Ik heb het in een uur gereden") in Lisse was teruggekeerd, sprak Peter hem vermanend toe. „Zo iets zou ik nou nooit doen. Nico had zich op dat ogenblik niet onder con trole. Hij had 'op safe' werpen. Ik heb er toen geen moment aan gedacht dat iets dergelijks mij zou kunnen over komen. Ik heb juist druk nodig om tot goede prestaties te ko men. Overigens had onze iden tieke uitschakeling volgens mij niets te maken met het feit dat wij tweeling zijn. Verder hebben wij dat nooit." Nico: „Behalve als wij kleding kopen, dan ko men we onafhankelijk van el kaar wel eens met hetzelfde thuis. Maar dat heeft weer te maken met de grote maten, waartoe wij veroordeeld zijn. Daarin heb je minder keuze." Nico (1 meter 99) mag dan een fractie groter zijn dan zijn broer, zijn gewicht haalt het bij lange na niet bij de 108 kilo van Peter. „Zoals ik er nu uitzie, zo was Peter tien jaar geleden ook. Alleen onze haren waren een stuk langer. Kun je je voorstel- FOTO LOEK ZUYDERDUIN len dat die toen we achttien wa ren op onze schouders hingen?" Door alle training, en zeker niet door verboden hulpmiddelen, werd de kogelslingeraar allengs gespierder. Peter, die gebruik van doping met de kwalificatie 'verschrikkelijk dom' afdoet: „Ik ben nog steeds slank. Alleen slobbert de kleding nu wat min der." Dat geldt ook voor Nico, maar niet omdat hij is uitgedijd. *,Ik eet dagelijks zestien boterham men en drink liters melk, thee en frisdrank. Maar ik word geen grammetje zwaarder, waar schijnlijk omdat ik zo druk ben. Op mijn werk als bosarbeider wil ik ook zo graag beulen. Het maakt me niet uit of het aange nomen werk is, ik vat het altijd op als een training. Dan neem ik zo veel bomen voor mijn re kening, dat de blaren op mijn 10.00-10.30 EURO: Motorsport ma- !oZ.30-1 1.00 euro. NBA action: bas ketball-magazine. 11.00-12.00 EURO: K.O boksmaga- WTA Tennis vanuit Hamburg, ha 13 00-18 00 EURO: Zaterdag It 13 15-1815 BBC 1 Grandstand Football focus (voetbalnieuws), paa snooker vanuit Sheffield, Rugby league (Challenge Cup finale Wigan-Widnes) en final score (sport-uitslagen). 14.30-16.30 BRT 2 Sport extra met I s verslag van het ek Ju- lT00eia^26 Did 3: Sport im Westen. 17.30-18 05 Did 1 Sportschau vanuit The Crucible te Sheffield. 18 00-19.00 EURO: Judo Europ pioenschappen v, i9.afi' Bundesliga- 19.15-19.45Dld 1: Sportschau: met en Holland verloren we. Deels kwam dat door blessures, deels omdat er verdeeldheid heerste of we het wel of niet zouden redden. Er heeft meer ingeze ten. Ook een kwestie van men taliteit. Maar mij hoor je daar niet over. Ik ben meestal de eer ste die afhaakt als het niet gaat. Ik ben dan ook niet zo'n voet- baldier. Voor mij zijn er nog een hoop andere dingen in het le ven. Het voetbal vind ik op hoofdklasse-niveau te zakelijk geworden. Toch heb ik wel al tijd met plezier gespeeld. An ders houd je het ook geen twin tig jaar vol." handen staan. Al merk ik wel, dat ik tegenwoordig sneller ver moeid ben dan toen ik twintig Toen trainde Nico nog dat het een aard had. Als tienkamper bekwaamde hij zichzelf zelfs op loopnummers, waaraan Peter altijd een broertje dood heeft gehad. Als beloning voor zijn in spanningen mocht Nico één keer deelnemen aan een inter land. „Dat was een gedenk waardige wedstrijd in Noorwe gen. Vanwege een vliegtuigsta king duurde ons verblijf in Skandinavië langer dan ge pland. We hebben een prachti ge tocht over een bergkam naar Noorwegen gemaakt." Ook Peter herinnert zich die landenwedstrijd nog. „Wat mij opviel was de benadering van de werpnummers. In Nederland staan al borden die 20 meter aangeven, maar in Noorwegen beginnen ze pas bij 70 meter te tellen. Dat stimuleerde mij om die kogel ver weg te slingeren." Verslingerd aan interlands raak te hij echter niet. „Net als een kampioenschap en een goede film is eigenlijk alleen de eerste keer leuk." De op het oog onverstoorbare Peter van Noort zoekt de slin- gerring net zo lief in zijn woon plaats Lisse op. „Dat kost me tenminste geen vrije dagen. Maar waar ik ook in de ring sta, ze moeten me niet aan mijn kop zeuren. Zo heb ik wel eens een fotograaf weggestuurd, die met zijn lens door het net heen zat. Als ik de kogel ter hand neem, raak ik het net de eerste ronde altijd even aan. Publici teit zoek ik trouwens helemaal niet. Zeker nu ik aan het afbou wen ben, kan ik me niet voor stellen dat het interessant is als ik 60 meter slinger. Mijn record staat immers op 67.98. Ik kan voor mijn gevoel niet meer wor den geklopt. Dat hadden ze moeten doen toen ik op mijn top was. Maar zelfs nu geef ik niemand de overwinning ca deau." De keren dat Peter van Noort nog in de ring stapt, worden schaarser. Alleen De Spartaan („Want we blijven de chlb trouw") heeft een goede aan hem, net als aan zijn broer. Ni co: „Maar eigenlijk zie ik er elk voorjaar meer tegenop om de discus weer ter hand te ne men." Peter, bevoogdend: „Je zou helemaal moeten stoppen met trainen, dan ben je over een paar jaar niet goed genoeg meer om te worden opgesteld." 21.30-23.30 EURO: Tennis: ATP-toer- 22 50-23.10 BBC 1: Sport. 23.30-00 30 EURO Boksen 23.45-00 45 RTL Boxen Extra-Livt EK zwaargewicht-titelgevecht Axel Schulz-HenryAkinwande 23.50-00 50 BBC 1 Match of the day magazine, met samenvattingen van twee wedstrijden uit de Premier league en de resultaten van de overige 00 30 02 00 euro: Tennis atp-loe nooi van Madrid en/of Citizen Cup 00n40-0am10 BBC 2: World Snooker: s (ATP-toernooi van Atlanta en ATP-toernooi van Madrid, finale), motorsport (Grand Prix van Spanje), ijshockey (WK Groep A, finale). 11.30-13-00 Ned 2: TV sport: sport- 1?15546.05 RTL 1 Soort motor- sport, live-reportage van de Grand Prix voor motoren in Spanje op het circuit Jerez en een verslag van de Clio Cup Internationaal 12 30-13 10 BRT 1: Sportmiddag. 13.00-18 00 Did 1 ARD-Sport extra tennis (finale WTA-toernooi vrouwen uit Hamburg), WK IJshockey 13.30-15.30 BRT 2: Sport extra: EK I sportprogramma rugby league n (PilkingtonCupfma- Hockey Association Cup (finale laatste etappe van Hobart naar Kaap- 15.30-16.00 TV 5: Montagne Ned 3 Ronde van Span- zevende etappe 17 10 18 15 Did tage: meto a. 2ei autosport vanaf de Nürburgringen 18.45-20 00 Ned 3 Studio sport 19 00-21 00EUR0 Tennis ATP tt nooi van Madrid of finale ATP-toem. van Atlanta 19 30-19 45BRT1: Sport 22 00-22.05 Did 2 Sport a Grand Prix van Spanje 22 05-00 30 BBC 2 World Snor 22.55-23 55 RTL 4 Sport voetbal, aandacht voorde Belgische, Duitse, Spaanse en Engelse voetbalcompetitie 00 00-01.30 EURO Boksen. MAANDAG 09 00-11 00 EURO: Tennis. 11 00-13.00 EURO: IJshockey. WK f'zoo 1 7 00 Did 1 ARD-Sport extra tennis (I nternationale kampioenschap pen van Duitsland vanuit Hamburg) 13 00-14 00 EURO International mo torsport magazine 13 30-14 00 Super Sports 13 35-19 00 BBC? Paarde ardekoersen professionals (finale vanuit Sheffield) t Haydock en WK Snooker HP DESKJET 500 Nu voor fl. 775,- Notebook PC 386,60MB Nu voor fl. 1895,- RESTART COMPUTERS Overrijn 18 - Leiden Tel: 071-224551 Ook op zaterdag geopend. Prijzen excl. BTW.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19