bon ANC begint 'campagne van actie' auto VOORDEEL Kans op grote schoonmaak in Italië Buitenland Palestijnen vragen uitstel van vredesoverleg Principe-overeenkomst tussen partijen Angola Jelstin wil verstandiger koers hervormingsbeleid Ja, EEN IDEALE BIJLAGE OM UW OCCASION IN TE PLAATSEN. uiasch»^4 ZATERDAG 17 APRIL 1993 Turkmenistan kiest ander schrift moskou Turkmenistan stapt af van het cyrillisch schrift. De president van de voormalige Sovjet-republiek, Nijazov, introdu ceerde deze week een nieuw alfabet in Latijnse lettertekens, zo meldt het Russische persbureau ITAR-TASS. Het nieuwe alfabet wordt op 1 januari 1996 officieel in gebruik genomen. De tus senliggende tijd is nodig om het Turkmeense volk vertrouwd te laten raken met de nieuwe letters. Forse groei luchtvaart voorzien frankfurt» Airbus voorziet dat het vliegverkeer de komende 20 jaar verdubbelt. In de komende jaren zijn zijngens de vliegtuig producent 11.650 nieuwe toestellen nodig, waarvan 8.000 met ruimte voor ten hoogste 210 passagiers (een markt waarop ook Fokker zich beweegt) en 5.400 vliegtuigen met een grotere capa citeit. Telefoonmonopolie onder vuur brussel Als het aan EG-commissaris Van Miert ligt, worden binnen vijf jaar de nationale telefoonmonopolies zoals dat van PTT Telecom volledig afgeschaft. Hij trotseert daarmee de mees te Europese PTT's, die liever tot de eeuwwisseling willen wach ten. Van Miert komt binnenkort met voorstellen om de markt voor telecommunicatie in de EG tussen 1994 en 1998 volledig open te gooien. Zwaardere straf op terreur Colombia bogota De Colombiaanse regering heeft gisteren per decreet besloten straffen op terroristische activiteiten te verdubbelen tot een maximum van zestig jaar gevangenisstraf. Dit naar aanlei ding van de bomaanslag van donderdag in Bogota, waarbij zeker elf doden en honderd gewonden vielen. Weer racistische aanval in Italië milaan Leden van een jeugdbende hebben gisteren in Milaan twee Srilankaanse immigranten aangevallen. De twee moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De aanval kwam enkele uren nadat de leider van een immigrantenorganisatie (ook een Srilankaan) in Rome door skinheads in elkaar was geslagen. Armeniërs stoppen met offensief moskou Armeense troepen in de omstreden Armeense enclave Nagorno-Karabach in Azerbaidjan hebben gisteren hun offen sieftegen Azerbaidjaanse troepen gestaakt. Dat hebben de pers bureaus Interfax en ITAR-TASS bericht. Onduidelijk is of het be stand lang zal duren. Tientallen neushoorns gedood kathmanpu De afgelopen twee maanden zijn in het Chitwan- park in Nepal ongeveer 80 neushoorns gedood. Dat werd giste ren bekend. De dieren zouden gedood zijn om hun hoorns, waaraan een potentieverhogende werking wordt toegeschreven. De beesten zouden dooratropers uk India zijn gedood. 'Geen gezondheidsrisico Tomsk' moskou De radioactieve vervuiling veroorzaakt door de explo sie op 6 april in een kernreactor in de Siberische stad Tomsk le vert geen gevaar op voor de volksgezondheid. Dit hebben verte genwoordigers van het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) gisteren verklaard. Een delegatie van het IAEA bezocht de plaats van het ongeluk donderdag. Het ANC begint volgende week een 'campagne van mas sale actie' om de regering te dwingen voor eind mei een datum bekend te maken voor de eerste non-raciale ver kiezingen in Zuid-Afrika. johannesburg p. v n nuusenburg correspondent Daarnaast eisen het ANC, de Zuidafrikaanse Communisti sche Partij (SACP) en het vak verbond Cosatu de instelling van een Uitvoerende Over- gangsraad. Daarmee krijgen zij invloed op het regeringsbeleid en met name controle over po litie en leger. De campagne van demon straties en eventueel stakingen is een uitvloeisel van de moord op de zwarte leider Chris Hani. Hani werd vorige week zaterdag vermoord door de fanatieke an ti-communist Janusz Walus. Gisteren bleek dat Walus ook ANC-leider Nelson Mandela en minister Pik Botha op zijn tien namen tellende dodenlijst had staan. Maandag, de dag van Hani's begrafenis, is door het ANC uit geroepen tot dag van nationale rouw. Er zal niet gewerkt wor den. Vandaag wordt er weer in veel steden gedemonstreerd om de vermoorde SACP- en ANC- leider te herdenken. Morgen wordt Hani's lichaam opge baard in Soweto, in het grootste voetbalstadion van Zuid-Afrika. De radicaal getoonzette ver klaring waarin de actiecampag ne werd aangekondigd, bevat tevens een scherpe aanval op president De Klerk. „Het geduld van het volk is niet eindeloos. De onderhandelingen kunnen niet eindeloos voortduren", al dus de verklaring. De regering heeft zich deze week bereid verklaard de onder handelingen te versnellen, maar ook gezegd dat ze niet eenzijdig of uitsluitend in overleg met het ANC, een verkiezingsdatum kan vaststellen. Dat moet worden besproken met alle 26 partijen die zijn betrokken bij de onder handelingen over de toekomst van Zuid-Afrika. Om te voorkomen dat de be togingen opnieuw uit de hand lopen, heeft de regering veilig heidsmaatregelen genomen, waaronder de instelling van een avondklok in 19 districten. Het ANC liet gisteren echter weten dat „elke poging om vreedzaam protest te verhinderen op mas sief verzet zal stuiten". Palestijnse ballingen dragen hun gewonde makker naar hun kampement in niemandsland. JERUZALEM »Rtr-AFP-AP De Palestijnse delegatie in het vredesoverleg voor het Midden- Oosten heeft de Amerikanen gisteren gevraagd de nieuwe ge spreksronde uit te stellen. Die ronde zou 20 april beginnen. Volgens de Palestijnen is niet voldaan aan de „vereiste voor waarden". Het gaat vooral om de door Israël gedeporteerde Palestijnen. De onderhandelin gen liggen sinds vorig jaar de cember stil. Toen wees Israël 400 Palestijnen uit die lid zou den zijn van extremistische or ganisaties, waaronder Harnas. De Palestijnse ballingen die gisteren in Zuid-Libanon in de richting van de Israëlische linies trokken, hebben hun mars ge stopt nadat een van hen ge wond was geraakt door de in slag van een Israëlische tank granaat. De mars was bedoeld als protest tegen mogelijke her vatting van het vredesoverleg. Een bomaanslag kostte giste ren op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever het le ven aan twee Palestijnen. De Angolese regering en de verzetsbewe ging Unita hebben gisteren na vier dagen onderhandelen een beginsel-akkoord be reikt over machtsdeling. Een Unita-afge- vaardigde waarschuwde echter voor al te groot optimisme. Volgens hem is een volle dig vredesakkoord nog ver weg. Regering en Unita zijn het erover eens geworden dat de verzetsbeweging een „gro tere rol krijgt in het bestuur op zowel natio naal, regionaal als plaatselijk niveau". Er moet nog over worden onderhandeld welke regeringsposten Unita krijgt. Unita-leider Jonas Savimbi streeft vol gens Unita-onderhandelaar Valentin niet naar een ministersfunctie. De Angolese re gering heeft wel zijn veiligheid en zijn vrij heid gegarandeerd om mee te doen aan de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen. Die moeten op een nog vast te stellen tijdstip worden gehouden. De vredesgesprekken vinden plaats onder toezicht van de Verenigde Naties. Ze wor den gehouden in Abidjan, de grootste stad van Ivoorkust. Het overleg moet een eind maken aan de gevechten die uitbraken toen Unita niet wilde erkennen dat het had ver loren in de verkiezingen van september vo rig jaar. Op vrijdag 23 april hebben wij weer zo'n fraaie goed gelezen AUTOBIJ LAGE boordevol met alle "AUTOWETENSWAARDIGHEDEN" in Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Leidsch Dagblad. Ain\a\\ uiK\Hy^ 1 In deze bijlage met GRATIS SLAGREGEL (een regel extra groot afgedrukt) en nog eens MOSKOU-MINSK dpa-UPI-ap De Russische president, Jeltsin, vindt dat de hervormingen in zijn land „verstandiger, effectie ver en resultaatgerichter" moe ten worden uitgevoerd. Hij zei dat gisteren op een bijeenkomst in het Kremlin tegen een gezel schap van 4.300 ondernemers. Waarnemers beschouwen het als een poging van jeltsin om de conservatieve krachten voor zich te winnen. Op 25 april hoopt Jeltsin dan het referen dum te kunnen winnen. Voor de „vereiste correcties" in het hervormingsbeleid moet de gematigde conservatief Oleg Lobov zorgen, die zojuist is be noemd tot eerste vice-premier. Lobov is nu de belangrijkste re geringsfunctionaris voor het economisch beleid. Hij moet te genwicht bieden aan de pro gressieve vice-premier Boris Fjodorov, die de basis voor de hervormingen heeft gelegd. Vice-president Roetskoj is in tussen in de tegenaanval ge gaan, nadat Jeltsin hem de afge lopen dagen had opgeroepen af te treden. In het parlement be schuldigde Roetskoj de Russi sche leiding van een „onge hoorde verspilling van nationale eigendommen". De leiders van het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS) hebben gisteren in de Witrussische hoofdstad, Minsk, hun steun uitgesproken voor hun Russische collega Jeltsin. Ze menen dat de toekomst van hun samenwerking alhangt van het referendum van 25 april. De Oekraïse president, Kravtsjoek, waarschuwde dat als Jeltsin het referendum verliest, het GOS bedreigd wordt door de conser vatieve krachten die de Sovjetu nie willen herstellen. Amerikaanse topmanagers verdienen gigantisch veel De Amerikaanse economie stagneert, maar de topbe stuurders in het Amerikaanse bedrijfsleven slepen ineer geld in de wacht dan ooit te voren. Uit het jongste num mer van het tijdschrift Busi ness Week blijkt dat het ge middelde inkomen van een Amerikaanse topmanager vo rig jaar 3,8 miljoen dollar be- doeg. Dat was 56 procent meer dan in 1991. De absolute kampioen is Thomas Frist van het medi sche concern Hospital Corp of America. Hij vergaarde ln 1992 een inkomen van ruim 127 miljoen dollar (228 mil joen gulden). Het meeste, 126 miljoen dollar, vloeide voort uit aandelenopties die hij van het bedrijf als beloning had gekregen. Op de tweede plaats staat San ford Weill van het finan ciële concern Primcrica met een totaal inkomen van ruim 67 miljoen dollar. Derde is Charles Lazarus, topman van de keten van speelgoedwin kels Toys 'R' Us met 64 mil joen dollar. Amerikaanse topfunctiona rissen in het bedrijfsleven verdienen ruim vier keer zo veel ais hun lapanse collega's. Het gemiddelde salaris van een Amerikaanse arbeider bedroeg vorig Jaar ruim 24.000 dollar, dat van een le raar 34.000 dollar en dal van een technisch specialist 58.000 dollar. Fraude in Belgische kolenmijn brussel peter de vries correspondent Rond de Kempense Steelkool- mijnen (KS) is gisteren een enorm financieel schandaal los gebarsten. De Belgische justitie deed gisteren een inval in de KS-kantoren. De affaire ontstond toen manager Kluft onlangs onver wacht opstapte. Direct daarna werd gerept over malversaties bij het voormalige mijnbouw bedrijf. KS kreeg voor de slui ting van vijf mijnen de afgelo pen jaren 100 miljard frank, ruim 5,5 miljard gulden. Daar mee moest onder meer de af vloeiing van personeel worden betaald. Volgens de milieupartij Agalev is zeker 300 miljoen gul den 'onduidelijk' besteed. En de christen-democaat Weyts sug gereert dat er een zwart circuit was voor de verkoop van 200.000 ton kolen, bedoeld om geld te geven aan relaties of om opzichters bij hun pensionering zwart wat extra's te geven. Kiezer moet morgen en overmorgen ja of nee zeggen op zeven vragen rome eelco van der linden sKeoiog- *end0; cfeKolommeo. Totale oplage ruim 108.000 exemplaren met een leesbereik van maar liefst 283.000 personen boven de 13 jaar. word* j vr\')da9 .-143545^ j (Of andere autoaanbiedingen) 08' correspondent De Italianen gaan morgen en maandag naar de stembus voor niet minder dan acht referenda. Verreweg de belangrijkste vraag is of men wil dat 238 van de 315 leden van de Senaat worden gekozen via een distric tenstelsel met een meerderheidsprincipe. Dit houdt in dat degene die in zijn of haar district de meeste stemmen krijgt, wordt af gevaardigd. Het referendum wordt door velen afge schilderd als een historische gebeurtenis. Als het 'ja' wint, en dat zit er dik in, dan is dat het einde van de dictatuur der politieke partijen en het begin van een hervorming van het hele politieke bestel. Dat meent al thans de initiatiefnemer van dit referen dum. de gewezen christen-democraat Ma rio Segni. Hervorming van het kiesstelsel wordt be schouwd als een voorwaarde voor de sane ring van het rammelende en corrupte poli tieke systeem. De hoop is dal een distric tenstelsel stabiele, daadkrachtige regerin gen oplevert die minder gebonden zijn aan de almachtige partijsecretarissen. Minder partijen, meer duidelijkheid voor de kiezer en de mogelijkheid na 45 jaar stagnatie dat de oppositie ook eens kan regeren, zijn de vroomste wensen van de 'ja -aan hangers. Hoewel het referendum alleen de Senaat betreft, zal winst van 'ja' ook worden uitge legd als een signaal om de Kamer van Afge vaardigden via het districtenstelsel te laten kiezen. Daarvoor is echter wetswijziging nodig. Voor de Senaat ligt dat anders. Haar le den, althans driekwart van hen, worden al gekozen via een districtenstel. Een kandi daat heeft in zijn district echter 65 procent van de stemmen nodig om een zetel te ver overen. Omdat dit praktisch nooit voor komt, worden de zetels in de praktijk toch via een systeem van evenredige vertegen woordiging toegewezen. In het nieuwe sce nario zal deze drempel van 65 procent ver dwijnen. Het referendum gaat over een vrij kleine technische verandering, maar heeft wel een grote psychologische waarde. Het 'ja', zo menen de voorstanders, staat voor hervor mingen en is tegen de oude en corrupte 'nomenklatoera'. Erg verwarrend is echter dat de partijen van die nomenklatoera de christendemocratische DC en de socialisti sche PS1 zich juist hebben uitgesproken voor het 'ja' volgens velen een manoeu vre om niet alle geloofwaardigheid te verlie- Voor het 'si' zijn ook de Lega Nord en de meerderheid van de ex-communistische PDS. Tegen zijn de meeste kleine partijen, omdat zij de kans lopen in het nieuwe sys teem te worden weggevaagd. Voorstanders van het 'nee' menen daarom dat de oude partijen proberen met de nieuwe regels zichzelf weer een sterke positie te venver ven. De 'nee'-aanhangers willen daarom in filaats van een nieuw kiesstelsel onmiddel- ijk verkiezingen, en dus met de oude re gels. Dan kunnen de kiezers de in opspraak geraakte partijen een stevige afstraffing ge- President Scalfaro voelt echter niet voor vervroegde verkiezingen. Gisteren bena drukte hij het belang van de referenda en liet hij doorschemeren dat de regering- Amato aanblijft tot een regering kan wor den gevormd die kan rekenen op een brede basis in het parlement. Zo'n regering zou haar program moeten afstemmen op de uitkomst van de referenda, en zich dus zich moeten inzetten voor hervorming van het Idestelsel. Tot nu toe is het niet gelukt zo'n regering te vormen. Behalve over een verandering van de Kieswet moet morgen en overmorgen over nog zeven andere vragen worden gestemd. Die gaan over afschaffing van subsidies voor politieke partijen, over afschaffing van de ministeries van staatsparticipatie, toeris me en landbouw, over beperking van de be voegdheden van ziekenfondsen, over de be noeming van bestuurders van (staats)ban- ken, en over het afschaffen van celstraf voor druggebruiken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5