Aston Martin zet DB-traditie voort Weg en wiel Ford en Nissan samen het terrein in Ford Europa gaat met Mondeo naar Japan Dromen van fiets met vering Als u wilt dat uw bedrijf sneller auellereert, lease uw bedrijfswagen dan bij ons. AUTCEHEEHflSKERK OFF. DEALER LEIDENbssROELOFARENDSVEEN REDACTIE PETER LODEWIJKS Twee autoconcepten die de laatste jaren erg populair zijn geworden, zijn de zogeheten ruimtewagens, ook wel MPV's (Multi Purpose Vehicle) of mini- vans genoemd, en de vierwiel- aangedreven terreinwagens. Maar ook de combinatie daar van, ruime en comfortabele re creatie-auto's met terrein-capa citeiten, mogen zich verheugen in een alsmaar toenemende po- pulariteit. De meest recente verschijning in dit segment is een samen- werkingsprodukt van Nissan en i Ford. Het gaat om een op de achterwielen aangedreven wa- ■m* gen met inschakelbare vierwiel- aandrijving, die in twee carros serieversies op de Europese markt komt. De driedeurs heeft foto Nissan een korte wielbasis (2,45 meter) De Ford Maverick met lange wielbasis en vijf deuren. en vijf zitplaatsen en de vijf- deurs met lange wielbasis (2,65 meter) telt zeven zitplaatsen. Er is keus uit twee motoren: een 2.4 liter (91 kW/124 pk) benzine en een 2.7 liter (74 kW/100 pk) turbodiesel. 4x4 wordt gebouwd jn de Nissan-fabriek bij het Spaanse Barcelona. Nissan brengt de luxe terreinwagen ko mend najaar op de markt onder de naam Terrano II, als aanvul ling op de huidige Terrano- reeks en de Patrol-serie. Ford brengt de wagen uit onder de naam Maverick. De Terrano II/Maverick combi neert volgens de fabrikanten het multifunctionele karakter van een minivan met de veelzijdig heid van een terreinwagen en de luxe en het comfort van een personenauto. Er zijn vele com- fortverhogende extra's lever baar, terwijl ook het uiterlijk aan de persoonlijke smaak kan foto ford worcjen aangepast, middels de toevoeging van extra voorzie ningen als treeplanken, lamp beschermers, frontbeveiligers, dakrails en diverse soorten dak- hier, om iedere donderdag een 100% rake doel- groep auto- liefhebbers te bereiken. Bel onze advertentie- afdeling. Toyota Trophy Show Tot en met 1 mei st^at alles bij de Toyota-dealers in het teken van de Trophy-show. De aan dacht is daarbij gericht op de sportieve modellen en op aan trekkelijk geprijsde accessoi res, waarvan overigens een aantal ook voor auto's van an dere merken bruikbaar zijn. Alfa's toeren door provincie Na eenentwintig jaar pakt de Britse bouwer van ex clusieve auto's Aston Mar tin Lagonda de DB-draad weer op. In april 1994 komt namelijk de tweedeurs coupé Aston Martin DB7 op de markt, als opvolger van de DB6, die in 1972 uit produktie ging. Het initiatief tot de ontwikke ling van de DB7 is onder meer genomen door sir David Brown (DB), die van 1947 tot 1972 ei genaar van het bedrijf was. Het nieuwe moderne koetswerk is van de hand van de Brit Ian Callum, die ooit bij Ghia in Tu rijn werkte. De DB7 is ongeveer even lang als de DB6, maar wel belangrijk lager en breder. Het is een onvervalste 2+2, dat wil zeggen dat het interieur plaats biedt aan twee volwassenen en achterin twee kinderen. In zijn ontwerp voor deze nieuwe DB heeft Callum veel ruimte gela ten voor de terugkeer van de compacte afmetingen en de klassieke stijlelementen die de vroegere DB's kenmerkten. Speciaal voor de DB7 heeft As ton Martin een nieuwe, licht metalen 3.2 liter zescilinder lijn motor ontwikkeld. Deze kracht- kenassen. Aston Martin geeft als bron v 1335 pk (246 kW) i van een turbocom pressor, vier kleppen per cilin- topsnelheid 266 km/uur op, ter wijl de nieuwe coupé in 5,7 se conden vanuit stilstand naar der en twee bovenliggende nok- 100 km/uur sprint. De DB7 is een aanvulling op het fraaie leveringsprogramma, dat thans uit de achtcilinders Vira- ge, Volante en Vantage bestaat. Er zullen volgend jaar 300 DB7's worden gebouwd. Vanaf 1995 Nederland en België te kunnen moet de jaarlijkse produktie 600 introduceren. De prijs zal rond auto's bedragen. Aston Martin- de 3,5 ton bedragen, importeur Kroymans verwacht de nieuwe DB7 medio 1994 in Fords eerste 'wereldauto', de Mondeo, zal volgend jaar ook in Japan bp de markt komen. Ford heeft het volste vertrouwen in de Sierra-opvolger en 'twijfelt er niet aan dat de Mondeo zal kunnen concurreren met het beste dat Japan te bieden heeft'. Fords vertegenwoordiger in Ja pan, Autorama, heeft 113 dea lers en 318 verkooppunten die momenteel de uit Amerika ge- importeerde modellen Probe, Taurus en Lincoln Continental verkopen, alsmede een groot aantal verschillende Ford-pro- dukten van plaatselijke makelij. De eerste auto die Ford naar Ja pan exporteerde was de A-Ford in 1905. In 1927 installeerde Ford in Japan de eerste lopende band van Azië, een assemblage lijn. Van 1928 tot 1939 was Ford zelfs de grootste autoproducent in het land van de rijzende zon. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Kuilen en kasseien, bulten en boom wortels, randen en richels. Deze kwellingen kennen geen pardon. De woon-werk- fietser, de mooi-weer-fietser, de racefietser en terreinfietser: ze lijden er allemaal onder en dro men van een fiets met vering. Het hoeft niet bij dromen te blijven, want de geveerde fiets is te koop. Nederlandse fabrikan ten wagen zich er nog niet aan. De veersystemen komen uit Amerika en Duitsland. De prij zen liggen hoog. Voor- en ach- tervering geeft de fiets een meerprijs tussen de 700 en 1000 gulden. Toch gaan de prijzen langzaam maar zeker omlaag, waardoor de toepassing op ge wone fietsen interessant wordt. De All Terrain Bike heeft de uit vinders van veersystemen pas goed aan het werk gezet. Juist in ruig terrein dempt vering de zwaarste schokken en helpt de fietser het juiste spoor te hou den. Het synthetische rubber elasto meer is het meest toegepaste veermateriaal. Daarnaast zijn er stalen veren en hydraulische systemen op olie en lucht. Elas tomeer is het goedkoopst, maar heeft als nadeel een beperkte le vensduur en verminderde wer king bij vorst. De rubber blok ken zijn echter eenvoudig te vervangen. De Amerikaanse firma Proflex Het wonderrubber elastomeer, dat elke fiets veercomfort kan ver schaffen. foto proflex heeft al vier jaar ervaring met veersystemen voor de fiets. Een volledig geveerde ATB van het type 753 kreeg in januari een eervolle vermelding bij de ver kiezing van de Fiets van het Jaar 1993. Aanleiding genoeg om de ze fiets bij importeur Vertex in Zandvoort te bekijken. Proflex monteert de vering niet uitsluitend op ATB's. De hybri de-modellen (tussenvorm van ATB en randonneur) hebben precies hetzelfde veersysteem. De goedkoopste oplossing is een verende stuurpen. Voor fietsen die op de weg blijven is dit systeem van Proflex, de Gir- vin Flexstem, meer dan vol doende om schokvrij te rijden. De ATB-rijder die het ruige ter rein in wil, heeft meer profijt van een geveerde voorvork. De duurste oplossing is een hy draulisch systeem van Rock Shox. Iets goedkoper is een op elastomeer werkende voorvork. De achtervering is voor alle mo dellen van Proflex hetzelfde. De liggende achtervork is een stuk hoger geplaatst (elevated chain- stay) en scharniert een flink stuk boven de trapas. Voordeel is dat bij krachtig trappen de fiets niet steeds inveert, waar door energie verloren gaat. Het verende rubber bevindt zich tussen de staande achterVork en de zitbuis. Proflex noemt dit zelf ontworpen systeem Inter Damp. De frameconstructie is afwij kend van andere fietsen. Toch is er na montage van een hulp stukje plaats voor een bagage drager. Ook de bagage profiteert van de achtervering. Dat is niet het geval aan de voorkant van de fiets. Bij een verende stuur pen veert de bagage op een voordrager niet mee. Een fiets met verende voorvork heeft geen plaats voor een bagage drager. Volgende week het verslag van een testrit met de verende Proflex-ATB, type 753. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. Zondag (4 april) organiseert de Vereniging Alfa Romeo Liefheb bers Nederland haar jaarlijkse toerrit door Noord-Holland. Gestart wordt tussen 11.30 en 12.00 uur bij Alfa Romeo-dealer Spring in 't Veld aan de Oost- einderweg 335-339 te Aalsmeer. De rit voert langs mooie plaat sen in Noord-Holland, waaron der de bloembollenvelden. Ook Alfa-rijders die geen lid zijn van de vereniging, zijn van har te welkom en kunnen voor 7,50 deelnemen aan de toerrit. Voor meer informatie kunt u bellen naar een van de volgende nummers: 035 - 243563, 02503 -41311, 02990 - 33895, 020-6596114. BOEKEN Klassieker voor dagelijks gebruik Steeds meer mensen zien het rijden in een gangbare klassie ker als een aantrekkelijk alter natief voor een moderne auto. Niet alleen uit nostalgisch oog punt, maar ook vanwege de fi nanciële voordelen. Zo is de verzekeringspremie vaak een fractie van ae premie die een moderne auto vergt. De wegenbelasting valt zo goed als weg bij auto's ouder dan 30 jaar en binnenkort mogelijk al bij 20 jaar en ouder. Verder liggen de prijzen van onderdelen vaak onder die van moderne auto's. Afschrijving kennen de meeste klassiekers niet en vaak zelfs het tegendeel: waardevermeerde ring. Wie zakelijk klassiek rijdt, profiteert bovendien van de zeer geringe fiscale bijtelling. In de gids Kies uw klassieker, die bij uitgeverij Elmar verschijnt, worden alle facetten besproken, die van belang zijn bij de aan schaf van en het rijden in een klassieker. Daarbij belichten de auteurs Van der Zee en Lohman 26 populaire auto's op leeftijd, waaronder de Volkswagen Ke ver,Citroen os, i tal 500, Volvo Amazone en Peugeot 203. Alle belangrijke (zwakke) pun ten waar bij aankoop op gelet moet worden komen aan bod, evenals een korte schets van de ontwikkelingsgeschiedenisvan de auto en een prijsindicatie. Ook de invoer en de kenteken- aanvraag worden behandeld. KIES UW K1ASSIEKER voor dagelijks gebruik; door Rein van der Zee en Ton Lohman; uitgeverij Elmar in Rijswijk, 180 blz.; 19,50. BLIK IN HET VERLEDEN In 1948 introduceerde de Britse autoproducent Vauxhall een nieuw type met een zogeheten pon ton-carrosserie, waarbij het koetswerk over de wie len heen hangt in plaats van er tussenin. De nieu we Vauxhall vertoonde Chevrolet-trekjes (ook een merk van General Motors) en werd Wyvem ge doopt. Al gauw verscheen er een versie met zes- dlinder motor, die de naam Velox kreeg. Na diver se uiterlijke aanpassingen kwam er van die Velox ook een luxere uitvoering, Cresta genaamd. Vanaf 1955 werden de Velox en de Cresta geleverd met dichte achterwielkasten. Op de foto een Velox uit 1953, nog steeds in gebruik in Nleuw-Zeeland. FOTO ARTHUR MAANDAG Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866 Supreme-lijn gebruikte Opeis compleet Met de introductie van de Vectra Supreme completeert Opel de modellijn van speciale uitvoeringen van gebruikte Opeis. Even als de reeds bestaande Supreme-modellen van Corsa, Kadett en Omega is de Vectra voorzien van een aantal extra's ter waarde van 1.000 gulden. Dit Supreme-pakket wordt geleverd voor de 4- deurs Vectra GL van de modeljaren '89 tot en met '92 en omvat onder meer vier chique wieldoppen, vier vloermatten, een zil verkleurig randje in de bumper, dorpelbescherming, speciale Supreme-emblemen en zwarte stickers op de raamstijlen aan weerskanten van de achterdeuren. Voor de extra's betaalt men niets, terwijl de garantie is verlengd tot een jaar. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide richtin gen, tenzij anders vermeld. Haarlem - Amsterdam (A 5) Tussen Amsterdam en het Rottepolderplein. Amsterdam - Den Haag (A 4) T.h.v. Schipholtunnel, avond/nacht. Amersfoort - Hengelo (A 1) Richting Apeldoorn: tussen Apeldoorn en Beekbergen, overdag. Richting Apeldoorn: ter hoogte van Deventer, avond en nacht. Eindhoven - Den Bosch (A 2) Tussen Best en Liempde, avond/nacht. Utrecht - Arnhem (A 12) Tussen Veenendaal en knooppunt Grijsoord. Tussen Kethelplein en Vlaardingen. Heerlen - Maastricht (A 79) Meerssen - Valkenburg aan de Geul. Sportieve versie Daihatsu: Applause Si 'Ter onderstreping van het sportieve karakter van de Applause' komt Daihatsu met een speciale Si-versie. Deze is in twee kleu ren (rood en grijs) uitgevoerd en heeft een rode achterklepspoi ler en een sportuitlaat-eindstuk. De Si kost 29.995. Speciaal voor deze versie heeft Daihatsu daarbij een aantal extra's in de aanbieding, waaronder een driekleurig leren sportstuur, een rood-lederen versnellingspookknop, leren stoelbekleding, licht metalen velgen, zijpanelen en een verlagingsset. Kleinste Peugeot in sportieve XS-versie Ook Peugeot heeft een nieuwe sportieveling in de gelederen: de 106 XS 3-deurs. Deze auto is onder meer voorzien van een voor spoiler met vèrstralers, een achterspoiler, brede stootlijsten, ge tint glas, uitklapbare achterzijruiten, speciale wielplaten, kuip- stoelen, een toerenteller en een sportstuur. De XS is voorzien van een 1.360 cc motor van 75 pk/55 kW en wordt vanaf van daag geleverd voor 26.990. Naast de standaard-uitrusting zijn tegen bijbetaling ook diverse extra's leverbaar, waaronder stuur bekrachtiging, centrale deurvergrendeling en ABS. BLIKVANGERS De Nissan Terrano II in korte, driedeurs uitvoering.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9