De Kuip houdt vast aan finale 'Emotie wint het van de realiteit' Beslissende ronde voor Ter Leede en Oegstgeest Jacqueline van Wijk kan aan de bak Sport VRIJDAG 2 APRIL 1993 29 CHEF AD VAN KAAM, P Timman wil in Amsterdam beginnen den haag Jan Timman wil de eerste twaalf partijen van zijn tweekamp tegen Anatoli Karpov in Amsterdam spelen. Naar ver wachting begint de match, op uitnodiging van de FIDE, in au gustus. Timman beschouwt de ontmoeting als de officiële match om de wereldtitel. De FIDE nodigde Timman en de Rus Karpov uit om een match te spelen, nadat was besloten de alter natieve ontmoeting tussen Garry Kasparov en Nigel Short niet te erkennen. Van Basten zet datum uit zijn hoofd Antwerpen Marco van Basten heeft een datum voor zijn rentree bij AC Milan uit zijn hoofd gezet. De rechter enkel van de spits van het Nederlands elftal werd gisteren in een ziekenhuis bij Antwerpen onderzocht door orthopedisch chirurg Martens. Het ging om een zogenaamde tweede opinie. De Europees voetbal ler van het jaar werd op 21 december geopereerd door dokter Marti.Een terugkeer voor de belangrijke interland van Oranje te gen Engeland op 28 april lijkt onwaarschijnlijk. Tyson wil Malik Abdul Aziz heten indianapolis» Bokser Mike Tyson wil zijn naam binnen vier we ken laten veranderen in Malik Abdul Aziz. De voormalige we reldkampioen in het zwaargewicht bij de profs, die in 1988 door dominee Jesse Jackson werd gedoopt, wil verder door het leven als moslim. Tyson zit in Indianapolis een gevangenisstraf van fces jaar uit vanwege verkrachting. 'Droge' kwarttriathlon Oegstgeest qegstceestDe kwarttriathlon van Oegstgeest verandert voor één keer in een run-bike-run. Het ontbreken van zwemwater is de reden van de tijdelijke wijziging van het evenement, dat op 29 augustus wordt gehouden. De kwaliteit van het Oegstgeester kanaal laat te wensen over, zwembad Poelmeer is dicht en een bruggetje naar de Klinkenbergerpias ontbreekt. Daarom besloot de organiserende buurtgroep Haaswijk het onderdeel zwemmen om te zetten in een extra looponderdeel. De run-bike-run be staat uit vier kilometer hardlopen, 42,5 kilometer wielrennen en tien kilometer hardlopen. De inschrijving start op 17 april. Vijf dagen eerder, op maandag 12 april organiseert dezelfde buurt groep de Paashaaswijkloop. Casba-renners op twee fronten actief zoeterwoudeDe ploeg van Casba Wonen komt morgen in haar sterkste formatie uit in de Ronde van Drenthe. Behalve Mark Rasch komen Patrick Rasch, Niels Boogaard, Vital Timmermans, Dennis van der Meiden en Marcel Remijn in actie. De 177 kilo meter lange wedstrijd telt mee voor de topcompetitie. Een ander deel van de Zoeterwoudse wielerploeg rijdt de tweedaagse Hel van Mergelland. Martin Kras, Dino Tolhoek, Niels van Stralen, Femand Warmerdam, Bennie Gosink en Roy Bogaert starten vandaag in Eijsden. Rapidschaak-toernooi in Voorschoten voorschoten Het rapidschaak wint in de schaakwereld nog al tijd aan populariteit. De schaakvereniging Voorschoten speelt daarop in door morgen het Bax en Sprendel-toemooi om het open kampioenschap van de Leidse schaakbond te organiseren. De spelers moeten over zeven ronden volgens het Zwitserse sys teem uitmaken wie de beker en de hoofdprijs van vijfhonderd gulden aan het einde van de dag mee naar huis mag nemen. Deelname staat voor een ieder open, die zich voor tien uur 's morgens bij de zaal in het Voorschoter Vlietland-college aan meldt. De bedenktijd per partij bedraagt twintig minuten. Vijfde zege Vanderaerden in Driedaagse Eric Vanderaerden heeft voor de vijfde keer in zijn loopbaan de Driedaagse van de Panne ge wonnen. De afsluitende tijdrit over veertien kilometer leverde een zege op voor de Nederlan der Jelle Nijdam, nadat de Itali aan Gianvito Martinelli was ge diskwalificeerd. Martinelli zou gedurende 800 meter in het kielzog van een motor hebben gereden. De WorldPerfect-ploeg van Jan Raas had toch weinig te kla gen over succes, met Van deraerden, Maassen en Van Hooydonck als eerste drie van het eindklassement. De 31-jari ge Belg won de driedaagse koers langs de Belgische kust eerder aaneengesloten van 1986 tot 1989. Hij nam de leiding op de openingsdag en eindigde in de tijdrit als vijfde, op 24 secon den van Nijdam. De ochtendetappe, over 114 kilometer van De Panne naar Koksijde, werd gewonnen de Deen Rolf Sörensen. Velen wa ren 's ochtends al afgestapt van wege het regenachtige weer. Nulens kwam ten val en brak een sleutelbeen. De huldiging voor de eindzege van de Driedaagse van de Panne is voor de Belg Eric Vanderaerden inmiddels een bekend ritueel. De directie van het Feyenoord-stadion heeft de KNVB te verstaan gegeven dat men er niets voor voelt om de fina le van de strijd om de KNVB-beker alsnog naar Amster dam te verplaatsen. Na de uitschakeling van Feyenoord is de eindstrijd met Ajaxen Heerenveen een 'noordelijke' aangelegenheid geworden. Rotterdam marcel van der kraan gen zijn gedaan om de finale goed te laten verlopen. gpd-verslaggever Directeur Jos van der Vegt heeft het demissionaire sectiebestuur betaald voetbal en de nieuwe directeur Cees Wolzak van de voetbalbond er woensdagavond echter meteen na afloop van de door Ajax gewonnen halve eindstrijd in De Kuip op gewe zen dat 'Zeist' het Feyenoord- stadion zelf heeft aangewezen en dat er inmiddels investerin- Van der Vegt, die begin dit jaar ook al de interland Neder land-Turkije verplaatst zag wor den naar Utrecht: „Er bestaan vaste afspraken. In het begin van de jaren tachtig werd er voortdurend met de bekerfinale geschoven. Dat was niet goed voor het toernooi en de KNVB zelf. Men heeft toen besloten De Kuip als vaste plaats aan te wijzen. Het is, denk ik, al een traditie geworden. Dan moet men niet wéér gaan sjoeme len." Uitverkocht Uit commercieel oogpunt is het voor zowel Ajax als Heerenveen interessanter de bekerfinale in het Olympisch stadion te laten plaats vinden. Beide clubs mo gen na een deel van de recette te hebben afgedragen aan de KNVB de winst delen. Ajax denkt in Amsterdam voor een uitverkocht stadion te kunnen spelen. In De Kuip moet nog maar worden afgewacht hoe veel mensen de moeite zullen nemen om de eindstrijd tegen een eerste divisieclub bij te wo- Ajax-voorzitter Michael van Praag: „Er zijn ook andere, be langrijke argumenten om de wedstrijd naar Amsterdam te verplaatsen. Alleen voor de openbare orde is het al een stuk eenvoudiger. In Rotterdam heb je met drie partijen te maken. Hier alleen met Ajax en Heeren veen. Voor de fans uit Friesland is het ook handiger als ze niet zo ver hoeven te reizen." Ajax heeft zijn voorkeur voor een thuiswedstrijd voorzichtig kenbaar gemaakt aan de KNVB. Van Praag: „Men heeft ons be loofd de mogelijkheden te on derzoeken. Wij begrijpen dat de uiteindelijke beslissing door de bond zal worden genomen." Jos van der Vegt zegt dat, los van alle andere zaken, de inves tering van een ton, die al is ge daan, het zwaarst telt. Die kos ten betreffen de aanschaf van een beschermende mat, die de kwaliteit van het gras moet waarborgen. Enkele weken voor de bekerfinale staat een uitge breid bezoek van de Ierse pop groep U2 aan De Kuip op het programma. „Om zeker te zijn van een perfecte grasmat na het optreden van U2 hebben we in overleg met de Heidemij een speciale mat aangeschaft. Die voorkomt dat het gras bruin wordt of verstikt. Alle beleid en strategie is dus afgestemd op de bekerfinale", aldus Van der Vegt. Grasshoppers in halve finale slordig en slap KATWUK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De eerste wedstrijd in de halve finale om de Nederlandse bas ketbalbeker heeft DVZ- /Grasshoppers weinig geluk ge bracht. Na het vette verlies gis teravond tegen Voorburg (43- 66) is alle hoop op een fina leplaats vervlogen. Volgende week woensdag zal de return weinig meer kunnen brengen. De verwachte finale, waar voor Den Helder zich al had ge plaatst, komt er dus niet. Echt erg zal Grasshoppers het niet hebben gevonden. Het geboden spel was van dien aard dat het leek of de Katwijksen niet erg ambitieus bezig waren. Heel slordig en zonder enige overtui ging. Maar liefst 24 keer werd er balverlies geleden. Slechts 13 keer werd er balwinst geno teerd. Voorburg, de nummer zes van de competitie, daarentegen had de intentie om te winnen en kreeg waar het voor kwam. Gesterkt door de laatste compe titieoverwinning werd er van het begin tot het eind geknokt. Grasshoppers, zonder Anja Kuyt maar met de weer fitte Marja Hoogkamer, zette er een flauw spelletje tegenover en betaalde de prijs. Niemand verdiende een voldoende of het moest Marie-José Allers zijn. Stug Voorburg, dat met slechts zeven speelsters aanwezig was, verde digde stug en liet niemand te dichtbij komen. Het eerste gaat je sloeg het van 15-14 naar 15- 23 om het na de rust af te ma ken. Grasshoppers was bij 34-39 in de 29ste minuut nog even dichtbij succes. Met nog een wedstrijd te spelen was het be ter geweest om te consolideren en de marge beperkt te houden. Het was niet aan Grasshoppers besteed. De laatste elf minuten zakte het peil alleen nog maar, waar Voorburg bleef scoren. Scores Grasshoppers: Allers 16, Van Duyn 7, Schuit 5, Hoogka- FC Rijnland barst weer levenslustmaar: Koudekerk moet nu punten pakken leiden rob onderwater Rick Abma (links) is dit seizoen van grote waarde voor w Oegstgeest. foto archief leiden rob onderwater Voor Ter Leede en Oegstgeest luidt zaterdag de bel voor de be slissende ronde. Met een beetje geluk kunnen beide zaterdag clubs komend weekeinde reeds de kampioensvlag hijsen. Ter Leede moet dan winnen van het kwakkelende RCL en Oegstgeest dient het reeds gedegradeerde Rijnstreek kopje onder te du- ywen. Verder moet de respectie velijke concurrentie (Spirit en Soccer Boys) zo vriendelijk zijn om een punt te verspelen. Wim van Harskamp, trainer van Ter Leede, roert doorgaans zijn mondje, maar als het woord kampioenschap valt, is de Sassenheimer plotseling minder spraakzaam. „Eh, eerst moet de buit binnen zijn", maakt de oud-keeper pas op de plaats, Van Harskamp beseft natuur lijk dat Tér Leede de titel in 3A voor het grijpen heeft. „Als we zaterdag van RCL winnen, dan kan het niet meer misgaan." Ter Leede maakt dus grote kans om voor de tweede maal ach tereen kampioen te worden. Waarmee Van Harskamp zijn reputatie als kampioenenmaker weer eens onderstreept. Eerder behaalde hij titels met Valken '68, Nieuw Vennep en SCW. Van Harskamp gelooft bij Ter Leede overigens in gouden tij den: „Er zit nog meer rek in de ze groep. Het grootste deel van de selectie is vrij jong. Dus dat kan in de toekomst alleen maar beter gaan." Dat komt dan goed uit, want Ter Leede is van zins om het vroeger verloren gegane terrein weer in de halen. Van Harskamp: „De eerste klasse is het doel. Als we kampioen wor den, willen we komend seizoen meedraaien in de top van de tweede klasse. En dat kan, met deze groep." Hij roemt de instelling van de huidige selectie. „Toen ik hier kwam heb ik gewerkt aan de mentaliteit. Voetballen konden ze, maar tegen mindere ploegen ging het steevast mis. Dat gaat nu stukken beter. Ik moet zeg gen dat we in het begin van de competitie geluk hebben gehad, maar we zijn steeds beter gaan voetballen en staan nu terecht bovenaan." De w Oegstgeest maakt grote kans óm een voor de club histo rische stap te maken. Dat de nummer een in 4A zaterdag wint van Rijnstreek, daarover is iedereen het op De Voscuijl het wel eens. Voorts schat men de mogelijkheid hoog in dat Soccer Boys bij Hazerswoudse Boys een puntje verspeelt. Anders ge zegd: Oegstgeest verwacht za terdag de fel begeerde buit bifi- nen te halen. Oegstgeest hikt al seizoenen lang tegen de titel van de vierde klasse aan. Maar telkens hield de concurrentie (Ter Leede, Voorschoten, Xerxes) de geel- hemden in toom. Dat het nu wel lukt, is volgens Wim Visser te danken aan de brede selectie. Dit seizoen kwamen Rick Ab ma (van Voorschoten) en Peter Wierenga (van Stadskanaal) de ploeg versterken. Visser: „Zon der de anderen tekort te doen, kan ik stellen dat Abma en Wie renga net dat beetje verschil uit maken. Abma scoorde de be langrijke doelpunten en Wie renga vormt de motor van de ploeg. En ook doelman Frits Bleichrodt stak in grote vorm." Het grote verschil met andere seizoenen is dat Oegstgeest dit seizoen evenwichtig presteerde. Slechts eenmaal maakte de ploeg een pijnlijke uitglijder. Dat gebeurde bij Abbenes, toen de ploeg met een 3-1 nederlaag de lachers op zijn hand kreeg. Maar Oegstgeest sloeg hard te rug. De 3-1 zege bij concurrent Soccer Boys betekende de defi nitieve doorbraak. De toekomst ziet Wim Visser, al vier jaar werkzaam op De Voscuijl, zon nig in. „Deze ploeg kan makke lijk mee in de derde klasse." Minder zonnig ziet de toe komst er voor Koudekerk uit. Als de ploeg zaterdag niet wint van streekgenoot TAW, dan valt het doek voor het elftal van Peter Vlasveld. De (negatieve) marge met de club uit Ter Aar bedraagt drie punten. Aan een gelijkspel heeft Koudekerk dus ook niets. t Bij FC Rijnland is alles weer koek en ei. Vorige week nam een nieuw bestuur, onder voor zitterschap van Sjaak Arnoldus, de leiding over van de Leidse af delingsclub. In tegenstelling tot de afgetreden bestuursleden be weren Arnoldus c.s. dat Rijn land wel degelijk bestaansrecht heeft. Rijnland is het fusieprodukt van Oranje Groen en ZLC. Drie seizoenen geleden besloten de clubs tot een samensmelting. Het zag er aanvankelijk roos kleurig uit op sportpark De Morsch. Maar na een positief begin volgde een mindere pe riode. Het ledenbestand holde gestaag terug. Dit seizoen luid de het bestuur de noodklok. Vanwege een schromelijk ge brek aan kader, weinig leden en daardoor gebrekkige Financiële draagkracht zocht het bestuur heimelijk toenadering tot Lei den. Die club zag een overname (dus geen fusie) best zitten, zo dat een samenvoeging van Rijn land en Leiden tot de mogelijk heden behoorde. Levensvatbaarheid De leden van Rijnland stribbel dén echter tegen. Op een bui tengewone ledenvergadering kreeg het bestuur de nodige kri tiek te verwerken en werd be sloten een commissie in het le ven te roepen die de levensvat baarheid van Rijnland zou on derzoeken. Een door die commissie uit geschreven enquête leverde een positief resultaat op. Althans, ongeveer driekwart van de le den reageerde. Voor Sjaak Ar noldus reden om het voorzitter schap te blijven bekleden. „Ik heb altijd al gezegd dat deze club er heus niet zo beroerd voor stond. Het vorige bestuur heeft de zaken verkeerd voorge licht. Daar zijn de leden van ge schrokken." Dus er is peen contributie- schuld van 6000 gulden, er zijn voldoende leden en er is vol doende kader? Arnoldus: „Die contributie schuld was er inderdaad, maar is nu zowat weggewerkt. De le den hebben beloofd de schul den zo snel mogelijk te voldoen. Ze wilden de zaak even afwach ten. Dat is best begrijpelijk. Wat het ledenaantal betreft ziet het er positief uit. Zoals het er nu voorstaat hebben we volgend jaar acht seniorenteams en drie jeugdelftalletjes. En we hebben ook voldoende kader voor het komende seizoen. Liefst vijftig leden hebben zich opgegeven om wat voor de club te gaan doen." Ron van den Broek, penning meester van het afgetreden be stuur, plaatst grote vraagtekens achter de plotselinge bereidheid van de leden. „Dat is komisch. Toen wij ze vorig seizoen tij dens vergaderingen vroegen om - wat te doen voor de club, vielen er altijd pijnlijke stiltes. Ach, ik heb het beste met Rijnland voor, maar ik denk dat de emo tie het gewonnen heeft van de realiteit." „Het zal me wel niet in dank worden afgenomen, maar ik blijf zeggen dat de club geen be staansrecht heeft", vervolgt Van den Broek. „De leden willen al lemaal verder, maar ik zou niet weten hoe. Als ik te weinig le den heb om de financiële huis houding rond te krijgen, dan is er toch geen andere conclusie mogelijk dat er geen bestaans recht is. Of ik moet veel geld hebben. De club heeft voldoen de liquide middelen, dat wel, maar over dat geld kun je niet beschikken." Sjaak Amoldus is een geheel andere mening toegedaan. Hij geeft toe dat fle club in een 'dal letje' heeft gezeten, maar nu ziet de voorzitter de toekomst weer zonnig in. Arnoldus: „Ik ben even bang geweest voor een leegloop, maar een door mij persoonlijk geleid onder zoek heeft geleerd dat bijna alle leden blijven. En ik heb ze ook gevraagd om hun kinderen op te geven. Dat hebben ze be loofd." Om er vervolgens veelzeg gend aan toe te voegen: „Of het allemaal bewaarheid wordt, moet worden afgewacht. Paas-A-tennistoernooi Unicum goed bezet leiden» rob v Jacqueline van Wijk, vorig jaar winnares van het Paas-toemooi van Uni cum, is volgende week niet als eerste geplaatst. foto archief Jacqueline van Wijk probeert volgende week haar titel te prolongeren op het A- toemooi van Unicum. De 28-jarige Leidse zal in het sterke veld bij de vrouwen echter aèn de bak moeten om opnieuw de finale te bereiken. In het schema van zestien bevinden zich onder anderen Seda de Vries (eerste ge plaatst) en Eva Haslinghuis (2). Op de na tionale ranglijst bezetten zij respectievelijk de plaatsen elf en twaalf. De kleine De Vries stond vorig jaar in de finale op Roomburg waar ze verloor van Linda Niemantsver- driet. De qua speelstijl op Monica Seles ge lijkende blondine wordt als favoriet gezien voor de eindzege in het Noorlander/Paas- toernooi dat voor de vierde keer wordt ge houden. Ook Kim de Weille vorig jaar verliezend Analiste komt naar de Haar lemmertrekvaart en maakt daarmee het vrouwentoernooi behoorlijk sterk. Bij de mannen (schema van 32) is de gro te afwezige Michael van den Berg. De Kou- dekerker verblijft in het buitenland en zal zijn trilogie dus niet voltooien. In '91 en '92 was 'Big Mike' de sterkste in het met twee sterren aangeduide toernooi. Bij de mannen is Martijn Bok reekshoofd. de 20-jarige belofte zit in Jong Oranje waar hij werkt aan een internationale doorbraak. Die zal hij bij Unicum niet kunnen bewerk stellingen, maar het is voor het Leidse pu bliek wel aangenaam om de jonge prof, die al enkele ATP-punten heeft, aan het werk te zien. Bok bereikte onlangs in Israël de halve finale van een Satellite-circuit. Een andere Jong Oranje-klant, Dennis van Scheppingen (ooit beroemd geworden als 'redder in de nood' op het ECC-toernooi van Antwerpen) komt vrijwel zeker. Verder is deelname ver zekerd van een aantal sterke spelers uit de nationale jeugdselecties. Het toernooi - waarin voor maandag en dinsdag de kwalificatieronden staan ge pland met veel regionale deelname - is voor veel spelers het eerste buitentoernooi op gravel. De banen van het net geonende park van Unicum zijn vers en de deelne mers zullen zich op een erg trage baan met hier en daar nog een kuiltje moeten voorbe reiden. De finales worden gespeeld op eer ste paasdag. >E RAAD

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29