Verbranden trekvogels voorkomen Teakhoutproject in Costa Rica Over leven Wachten op vernietiging In uren vernietigd, wat in miljoenen jaren is gegroeid VRIJDAG 2 APRILT 1993 Veehouderij zet staldeuren open regio Een aantal veehouders zet - net als kwekers de kas - mor gen de deuren van zijn bedrijf de deur open. In Hazerswoude- dorp zijn aan de Zuiddijk 11 mesttechnieken te zien. De bedrij ven aan het Westeinde 29 en 30 tonen veehouderij en schapen. Aan de Voorweg 79 is een paardenfokkerij te bezichtigen. Aan het Spookverlaat 4 is een melkveebedrijf waar aan weidevogel bescherming wordt gedaan en aan de Ten Heuvelhofweg wor den bomen geteeld. In Koudekerk aan den Rijn aan de Lage- waard 47 houdt de kaasmakerij (plus schapen) open huis. De bedrijven zijn vanaf ongeveer tien uur te bekijken. Zwartvoetpinguïn uit couveuse Rotterdam In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is de pin guïnkolonie dezer dagen uitgebreid met een jonge zwartvoet pinguïn. Het ei waarin is in de broedmachine uitgebroed, omdat zijn ouders het in de steek lieten. Om dezelfde reden zijn ook nog vier andere eieren bij de ouders weggehaald en in de broed machine geplaatst. Op 5 maart kroop de pinguïn gezond en wel uit het ei waarna die in de speciale couveuse werd geplaatst met een constante temperatuur. Het beestje is nog niet voor het pu bliek te zien. Rododendronmarkt in Boskoop boskoop In de Boskoopse Beurshal organiseert de stichting Si- rebo op 29 en 31 mei een show van bloeiende azalea's en rodo dendrons op ruim 2000 m2 oppervlakte. Er zijn leerzame de monstraties, zoals bijvoorbeeld het vermeerderen van de plan ten door middel van het zogenaamde stekken en enten. In de stands die rond de show zijn gegroepeerd, zijn twee showtuinen ingericht waar u advies krijgt voor het inrichten van uw tuin. Ook zaken zoals tuingereedschap en tuinonderhoud maken deel uit van de beurs. Meldsysteem schepen in Waddenzee den helder» Meer zicht op de beroepsscheepvaart en het vervoer van gevaarlijke ladingen. Dat is een van de doelstellingen van het Traffic Information System voor de Waddenzee (WATIS), dat in de loop van dit jaar in gebruik wordt genomen. De bedoeling is dat schepen zich melden wanneer ze de Waddenzee invaren. Op enkele meldpunten komen computers te staan die met el kaar verbonden zijn. Daarin worden allerlei gegevens vastgelegd over het schip, zoals de vaarroute. De kapitein kan daarna vol staan met vervolgmeldingen als hij sluizen of een haven nadert. Studie NAM en Koninklijke Luchtmacht De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) wil bij het affakkelen van gas op booreilanden rekening gaan hou den met trekvogels. De NAM studeert op maatregelen die moeten voorkomen dat vermoeide en gedesoriënteerde trekvogels in de metershoge vlammen omkomen. „Houd je het simpel dan kun je zeggen: we gaan gewoon niet fakkelen", aldus een specialist van de NAM in het bedrijfsblad Nammogram. „Bedrijfstech- nisch is dat echter niet moge lijk. Tijdens het testen van een put moet er nu eenmaal een paar dagen gefakkeld worden." De oliemaatschappij streeft ernaar het fakkelen in gevoelige gebieden zoveel mogelijk te be perken, bijvoorbeeld alleen bij daglicht. Een tweede mogelijk heid is volgens de NAM om niet te fakkelen tijdens de vogeltrek, maar die is soms moeilijk te voorspellen. Daarom wilde de NAM meer te weten komen over de vliegbewegingen van trekvogels. Het booreiland Transocean 6 ten noorden van Terschelling kreeg afgelopen najaar een vreemde vogel aan boord: de met verrekijker, telescoop en af standsmeter gewapende vogel kenner Frank van de Laar. Hij was uitgenodigd om de vogel trek te observeren. De aanvan kelijk door de bemanning met scepsis gadegeslagen vogelaar - die een speciale veiligheidstrai ning had gevolgd - voelde zich al snel thuis, aldus Nammo gram. Radar Bij de studie werd samenge werkt met de Koninklijke Lucht macht, die met behulp van ra dar een groot onderzoek uit voert naar vogeltrekbewegin gen. Dit om de risico's voor luchtmachttoestellen zoveel mogelijk te beperken. De lucht macht kan de observaties die Van de Laar overdag en 's nachts deed uitstekend gebrui ken. De gegegevens worden nu Mogelijk wordt bij het 'affakkelen' meer rekening gehouden met het vlleggedrag van trekvogels. foto archief vergeleken met de vliegbewe gingen die de radar heeft vast gelegd. Het verwerken en interprete ren van alle informatie zal nog enkele maanden duren. Pas daarna wil de NAM een beslis sing nemen over eventuele maatregelen om de risico's van affakkelen voor trekvogels te be perken. Mogelijk zal er bij het affakkelen voortaan rekening worden gehouden met voor spellingen over het vlieggedrag van trekvogels. Ministerie vvil een grotere rol stadsverwarming almere «anp Gemeenten moeten samen met de provincies gebieden in kaart brengen waar stads verwarming een rol kan spe len. Dat zei drs. C. Dessens, directeur-generaal energie van het ministerie van eco nomische zaken onlangs bij de opening van de tweede warmtekrachtcentrale in Almere. Door het gelijktijdig op wekken van warmte en stroom kan veel energie wor den bespaard. Dat gebeurt steeds meer in de industrie en ook op kleinere schaal, zoals in fiatgebouwen. In de jaren zeventig is warmte kracht-koppeling ook toege past in de vorm van stadsver warming, maar in de jaren tachtig raakte deze vorm van energiebesparing in een dal door dalende energieprijzen, minder nieuwbouw en isola tie van woningen. Het ministerie van econo mische zaken wil de stads verwarming rond gasge stookte centrales nieuw le ven in blazen, waarbij de iso latie van bestaande wonin gen door moet gaan. Vooral de SEP (Samenwerkende Elektriciteits-produktiebe- drijven) pleitte ervoor om bij de ruimtelijke ordening de behoefte aan verwarming en elektriciteit beter op elkaar af te stemmen. De stroompro- ducenten en de nutsbedrij ven werken nu aan zulke plannen. Ondernemer Huizinga plant nog eens 1,2 miljoen bomen Het Wereld Natuur Fonds (WNF) en het verzekeringsconcern Ohra stappen in het teakwoodproject van de Friese onderne mer E. Huizinga in Costa Rica. Het WNF heeft de plantages gekeurd en acht ze zeer belangrijk voor het behoud van de natuur. Ohra brengt een levensverzekeringspolis op de markt, waarbij de inleg wordt geïn vesteerd in de uitbreiding van het project. Dit jaar zullen er in Costa Rica zo'n 1,2 miljoen nieuwe teakbomen worden ge plant. Vier jaar geleden startte Huizinga met zijn bedrijf Flor y Fauna een teakwood project in Costa Rica. In Nederland ging hij de boer op om beleggers te interesse ren 25.000 gulden in het project te steken. twintig jaar kan de deelnemer rekenen op een oporengst van maar liefst ander half miljoen gulden. Teakexperts reageer den zeer terughoudend op het project. De rekensom van Huizinga zou niet deugen en het risico was te groot. Maar langzaam won de zakenman uit het Friese Bergum het vertrouwen van de hout- en natuur - wereld. Op dit moment groeien er ruim 800.000 teakbomen op zijn plantage. Over twee jaar vindt de eerste kap plaats en krijgen de beleggers van het eerste uur hun inleg terug. Daarna gaat om de vier jaar de kas rinkelen. De laatste kap moet het 'schip met goud' opleveren. Al eerder sprak de afdeling tropische bosbouw van de landbouw Hogeschool in Wageningen zijn bewondering uit voor dit Nederlandse initiatief. Nu verleent ook het Wereld Natuur Fonds zijn naam aan het project. De organisatie ontvangt een vast bedrag voor elke nieuwe investeerder en vijf procent van de toekomstige opbrengst van de houtverkoop. „Met dat geld kun nen we veel natuurgebieden behouden. Door dit project kan op een verantwoorde hardhout worden geproduceerd ongerept tropisch bos worden be- Polis Ohra ziet in de teakwoodplantage een prachtig verzekeringsprodukt. Het con cern garandeert de deelnemer een vaste uitkering op de einddatum of bij overlij den. Daarnaast is er een hoog renderend risicodeel. Ohra-topman D. Huesmann is ervan overtuigd dat met dit produkt tege moet wordt gekomen aan de wens van veel Nederlanders om milieuvriendelijk en zeer rendabel te beleggen. Het concern verwacht zo'n 1.500 polissen te kunnen af sluiten. Ook voor Costa Rica is het project inte ressant. Zo'n tweehonderd burgers vinden er werk. Nu er nog eens 1,2 miljoen bo men worden geplant, is het lonend om ook een zagerij en een timmerfabriek te starten. Het Wereld Natuur Fonds zal het project elk jaar laten keuren. Ohra zal de financiële kant in de gaten houden. V uil verbranding bespaart 400 miljoen kuub aardgas UTRECHT ANP Door terugwinning van energie bij de verbranding van afval is vorig jaar een hoeveelheid brandstof bespaard, die over eenkomt met 400 miljoen ku bieke meter aardgas. Dat is on geveer één procent van het bin nenlands verbruik van aardgas. De hoeveelheid energie die de afvalovens in 1992 hebben ge produceerd was voldoende voor een jaar lang elektriciteit voor 450.000 huishoudens. De Vereniging van Afvalver werkers heeft deze cijfers afge lopen week bekendgemaakt. Bij de verbranding van afval wordt warmte omgezet in stoom. Die stoom wordt onder meer ge bruikt voor stadsverwarming en het opwekken van elektriciteit in turbines. De installaties gebruiken een deel van die elektriciteit zelf. Het grootste deel leveren zij aan het openbare net. utrecht» Bij Ecotechniek in Utrecht wachten reusachtige bergen TL-buizen op vernietiging. De buizen met hun inhoud van gas dienen te worden behandeld als klein chemisch afval. Lang niet alle oude buizen wor den overigens bij de gemeente ingeleverd als klein chemisch afval. foto cpd Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van be strijdingsmiddelen ofhet aan wijzen van beschermde gebie den gaat, het milieu vraagt voortdurend de aandacht. In de rubriek '10 over Groen' wordt aan een min of meer bekende regiogenoot tien willekeurige vragen over het milieu gesteld. Deze week J. Warmerdam, dis trictschef van de politieregio duin- en bollenstreek-zuid. U werkt in een landelijk gebied met bollen, duinen en natuur. Hoe gaat het daar met het milieu? Het grootste probleem hier is de bedreiging van het grondwater. In de bollenteelt worden chemi sche middelen gebruikt en her en der verbrand men afval op de erven. Dat bedreigt de bo dem en dus het water. In een waterwingebied een kwalijke zaak. Kunt u in uw werk iets tegen de ze bed reigi ng doen Zeker. De politie heeft milieu bescherming hoog in haar vaandel staan. We zijn alert op overtredingen en proberen sa men met de bestuurders mis standen aan te pakken. Staat de politie hierin alleen of ondervindt u begrip? Bollentelers staan meestal niet te trappelen om milieumaatre gelen te nemen. Het kost vaak geld. Als je goed uitlegt waarom milieubescherming nodig is en de mensen de tijd geeft zelf maatregelen te treffen, is de medewerking lang niet slecht. Doet u zelf eigenlijk iets aan milieu? Ik heb twee kinderen op de ba sisschool en probeer een goed voorbeeld te zijn. Afval schei den, een fikse compostton in de tuin en niet méér autorijden dan nodig. Ik stoor me vreselijk aan overbodige verpakkingen dus koop ik bewust. Lukt dat, bewust kopen Niet altijd. Er wordt gegooid met termen als milieuvriende lijk, milieubewust en minder vuil. Soms zie je door de bomen het bos niet meer. Het is goed dat de Consumentenbond dit J. Warmerdam: „De zee verandert elke minuut" aan de kaak stelt. Met eenduidi ge aanduidingen kunnen we ten minste echt kiezen. Krijgt u uw collega's mee in dit milieustreven? We zijn bezig met het opzetten van een intern milieuzorg-sys teem voor het politiebureau en het werken erin. De politieau to's alleen gebruiken als het echt nodig is, minder milieube lastende kopieerapparaten en letten op warmte en licht. Dus binnenkort krijgen we de parkeerbon van ongebleekt kringlooppapier? Als het aan mij ligt wel. En als ik dat papier zo eens bekijk, zou het me niet verbazen als het al van kringloopmateriaal was ge maakt. De zee in Nederland en in het buitenland de bergen. Het zijn bewegende panorama's. De zee verandert elke minuut. In de bergen heeft elke hoogte zo zijn eigen plantenrijk. Wat vindt u de grootste bedrei ging van het milieu De ontwikkelingen in het bui tenland, de ontbossing, spierige industrieën in het oostblok en ütM—B foto hielco kuipers Kunnen wij daar iets aan doen? Zeker. Wij zijn zo rijk dat we ons de luxe kunnen veroorloven om ons over het milieu druk te maken. We moeten met finan ciële steun de onderontwikkel de landen helpen met het op zetten van milieuzorg. Zij heb ben het geld er niet voor. Met behulp van een uitge breid arsenaal aan machines is de mens in staat om in lut tele uren te vernietigen wat de natuur in miljoenen jaren heeft opgebouwd. Dag in dag uit worden tussen de Kreefts keerkring in het noorden en de Steenbokskeerkring in het zuiden tropische regenwou den omgehakt, platgebrand en onder water gezet ten be hoeve van commerciële hout kap, veeteelt, akkerbouw en stuwdammen. Elk jaar weer verdwijnt er in de wereld een oppervlakte aan regenwoud dat gelijk is aan vijf maal Nederland. Daarmee gaan tevens hon derden soorten planten en dieren verloren die nooit meer terug zullen komen. Dit proces is vastgelegd in een indrukwekkend fotoboek 'De regenwouden van de we reld', samengesteld door D'Arcy Richardson. Diverse fotografen hebben flora, fau na, bewoners en bedreigingen van de regenwouden vastge legd in 85 schitterende foto's. Het boek, met Nederlandse teksten, geeft heel duidelijk weer dat alles wat groeit en bloeit in het tropisch regen woud met elkaar samenhangt en van elkaar afhankelijk is. Het evenwicht is uiterst kwetsbaar, want het verwijde ren van een paar bomen kan al grote en onherstelbare ver storingen teweegbrengen. Regenwouden zorgen voor een stabiel klimaat op aarde. Landbouwkundigen gebrui ken wilde plantensoorten om door kruising sterkere gewas sen te krijgen. Medische on derzoekers leren van de ken nis van inheemse volken over geneeskrachtige planten. We tenschappers slaan nu alarm, omdat zij door de razendsnel le houtkap nauwelijks meer de kans krijgen voor de nood zakelijke bestudering en on derzoek van de regenwouden. Het is niet zo dat er geen boom het regenwoud meer uit mag. Er zijn voorbeelden genoeg van rendabele en duurzame exploitatie van het regenwoud in plaats van roe keloze verwoesting. Helaas duiken er altijd weer kwaad aardige lieden op die snel rijk willen worden ten koste van het regenwoud en de toe komst van de aardbol. Daar om worden goede initiatieven vaak in de kiem gesmoord door intimidatie, politiek ge sjoemel en zelfs moordpartij- 'De regenwouden van de we reld', uitgeverij Ars Scriben- di, ISBN 90-72718-22 4, prijs 34,50.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25