'Showroom bij de klant' Js Winst van Kondor Wessels blijft gelijk ondanks inzakkende markt 'Secretaresse op afstand' 'Dafconstructie' voor Evers Staal Stand van Zaken |IGEN BAAS Verlies van Mogen daalt geleidelijk VRIJDAG 2 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, C De Geus richt lounges Schiphol in Het landelijke Zwammerdam en de dynamiek van Schip hol. Het contrast kan nauwelijks groter. Maar zonder de inbreng van de Zwammerdamse interieurbouwer De Geus zou Schiphol er heel anders hebben uitgezien. De Geus is al jarenlang min of meer vaste leverancier van in formatiebalies en het richtte ook restaurants en wacht ruimtes in op de luchthaven. Nu komt daar de inrichting van de business-class lounge en de Van Gogh-room in het nieuwe stationsgebouw-west nog eens bij. In totaal goed voor een oppervlak van tweeduizend vierkante me- ZWAMMERDAM RUDOLF KLEUN De wachtruimtes in het sta tionsgebouw-west worden van alle gemakken voorzien. Plek ken om te rusten, werkhoeken met computers, buffetten en te- levisiehoeken. Bij de uitvoering wordt op grote schaal kersen hout toegepast. Ook bijvoor beeld bij de aftimmering van te lefooncellen. De hele klus moet binnen vier maanden zijn uitge voerd. De order werd in januari binnengehaald en de lounges moeten op 1 mei klaar zijn. Hoewel De Geus twee jaar ge leden ook al een business-class lounge en een andere Van Gogh Room timmerde voor de KLM moest nu opnieuw met twee concurrenten worden gewedij verd om de opdracht te krijgen. De Geus schreef uiteindelijk te gen de scherpste prijs in. Direc teur F. Boer: „Daarbij scheelt het misschien wel dat we die eerdere ervaring hadden. Je kunt het werk beter inschatten Vaste relaties De KLM en Schiphol horen tot de ongeveer dertig vaste relaties voor wie De Geus interieurs bouwt. Balies van De Geus staan bij KLM-vestigingen over de hele wereld. Een andere in ternationale afnemer is het mi nisterie van buitenlandse zaken dat bij De Geus een groot aantal inrichtingen van ambassades bestelde. F. Boer: „In feite hebben we bij de KLM wel tien verschillende opdrachtgevers. Vaste relaties zijn belangrijk in de branche waarin De Geus werkt. Directeur Boer: „Je ont wikkelt uiteindelijk samen met de klant een produkt. Wij ont werpen in eigen beheer, bij voorbeeld een balie in huisstijl. We maken proefmodellen en passen die in overleg weer aan, uiteindelijk ontstaat dan de de finitieve versie. Een klant komt FOTO BEN DE BRUIJN dan over het algemeen weer te- drachtgevers." rug, ook voor een andere stijl. De basis voor dergelijke vaste Als ze een volgende keer naar relaties vormt vooral mond-op een ander gaan, betekent het mond-reclame. Actieve werving dat wij iets niet goed hebben via advertenties levert De Geus gedaan." Bij grote opdrachtge- vrijwel niets op. Boer: „Meestal vers is het overigens niet van- hebben nieuwe klanten ergens zelfsprekend dat er met één in- een interieur gezien dat wij ge- terieurbouwer wordt gewerkt maakt hebben en willen ze ook Boer: „In feite hebben we bij de zoiets." Een echte showroom KLM wel tien verschillende op- met een presentatie van pro- dukten heeft het bedrijf niet. „Als mensen iets willen zien, bellen we meestal oude klanten en vragen we of we daar mogen kijken. Onze showroom staat bij de klanten." Winkels De Geus Interieurbouw waar nu 35 mensen werken, begon zo'n 45 jaar geleden als eenmans timmerbedrijf. Nog altijd is het bedrijf sterk ambachtelijk van karakter, seriewerk komt niet voor. Via de vervaardiging van etalageschotten kwam De Geus indertijd terecht in de bouw van winkelinterieurs. Boer: „Dat was in de tijd dat het met de middenstand nog goed ging. Om de vier tot vijf jaar werd er verbouwd en moest ook de inrichting worden ver nieuwd. Die ontwikkeling is sterk afgezwakt door de op komst van de ketens. Wij heb ben ons eerlijk gezegd nooit af hankelijk willen maken van één leverancier en hebben geleide lijk ons terrein verlegd naar de interieurbouw." Daarbij concentreert De Geus zich op de inrichting van kanto ren, receptieruimtes, balies en zo nu en dan ook woningen. „Dat zijn altijd bijzondere, dure huizen. Samen met een binnen huisarchitect zorgen we dan voor de complete nrichting, soms zelfs tot en met het be stek. Het huis wordt dan hele maal compleet opgeleverd. Vol gens Boer gaat het daarbij om een apart slag opdrachtgevers. Mensen die geen tijd of zin, of geen van beide, hebben om zich bezig te houden met de in richting en afwerking van hun B Stlllp. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Mieke van Meygaarden van secretariaats- en kantoorservice Office Support in Leiden. k doe alles op het ge bied van kantoorser- vice. Klanten kunnen hier bijvoorbeeld brieven laten tikken, cassettes of floppy's ach terlaten met teksten. Voor een4 vereniging houd ik onder meer het adressenbestand bij en draai ik etiketten met namen en adressen van de leden uit als ze moeten worden aangeschreven. Verder heb ik een telefoon-ant- woorddienst voor bedrijven. Technisch werkt dat heel een voudig door de telefoon door te schakelen. Voor iedere klant heb ik een aparte lijn. Dat werkt perfect. Vooral voor kleine bedrijven Het Leidse Mogen International (plantentechnologie) heeft vorig jaar opnieuw verlies geboekt. Wel verminderde het negatieve saldo van 1,2 miljoen gulden in 1991 tot 900.000 gulden in 1992. Het bedrijf beklemtoont dat het verlies al vijf jaar achtereen klei ner wordt. Pas in 1995 verwacht Mogen quitte te spelen. Sinds 1987, toen Mogen ging draaien, is er nog geen boekjaar met winst afgesloten. Dat is vol gens directeur ir. A.L. Breure geen vreemde zaak. „Voorzover ik weet is er geen gerenom meerd bedrijf in de planten technologie dat winst maakt". De kosten kunnen volgens hem niet veel lager en zullen nog wel verder moeten stijgen om de kritische massa voor een onder neming in een deze branche te bereiken. Mogen telt nu onge veer zeventig werknemers. Mogen vergrootte de omzet vorig jaar met zes procent tot 5,6 miljoen gulden. De inkom sten uit contract-research ble ven iets achter bij de verwach tingen en daalden met zeven procent tot 4,1 miljoen gulden. De inkomsten uit licentie-over eenkomsten vielen ten opzichte van het voorgaande jaar twaalf keer zo hoog uit en bedroegen 1,2 miljoen. Mogen veredelt gewassen via genetische methoden. Het be drijf stelt zijn technologie be schikbaar aan ondernemingen elders in de wereld via licentie overeenkomsten. Mogen wordt op de effectenbeurs verhandeld via de incourante markt. Grote aandeelhouders zijn Gist-Bro- cades met een kleine vijf pro cent, Volmac-oprichter Joop van Oostrom met twaalf pro cent en de Arab Banking Corpo ration met 8,3 procent van de certificaten. COLUMN Biotechnologie al oud Veel mensen beschouwen de biotechnologie als een revolutionaire ontwikkeling die ge plaatst moet worden in het rijtje van onder meer de informatica en de nieuwe communicatietech nologie. Echter de biotechnologie is veel ouder dén deze technieken en vindt haar oorsprong zelfs eeuwen gele den. Rond 9000 voor Christus slaagden onze voorvaderen erin brood, kaas en yoghurt te bereiden gebruikmakend van micro-organismes via alcoholische gisting. Vanaf die tijd is de mensheid zich actief gaan bezighouden met het gebruik van deze organismes voor haar eigen wel zijn. Zo werd enkele duizenden jaren later in de tweede helft van de zeventiende eeuw in Spanje ontdekt dat ko perwinning kon geschieden met bacteriën. Evenals bij andere technieken ontwikkelde ook de bio technologie zich steeds sterker in de laatste honderden jaren. Bekende geleerden zoals Pasteur, Fleming en Ban ting zorgden voor nieuwe doorbraken in deze 'oude' technologie. Dat resulteerde onder meer in nieuwe pro- dukten zoals vaccins, penicillines, insuline en enzymen. Daarnaast werd de kennis vanaf 1900 ook gebruikt bij het zuiveren van rioolwater door micro-organismes. Ongeveer 50 jaar geleden slaagden onderzoekers erin het basismateriaal van onze erfelijkheid op te sporen, het DNA, terwijl men enkele jaren later erin slaagde ook de structuur van deze stof in kaart te te brengen. Vanaf deze tijd zijn de onderzoekers gerichter gaan werken in de biotechnologie. In feite ontstond er een 'nieuwe' bio technologie. Was men vroeger nog vaak bezig deze za ken te bestuderen via 'trial and error' thans kan ook vaak een verklaring worden gegeven voor bepaalde processen in micro-organismes. Met de ontdekking van het DNA verschoven de interes ses van de wetenschappers zich mede naar het celmate riaal van plant, dier en mens. Deze tendens werd nog versterkt toen einde jaren zeventig nieuwe 'gereed schappen' zoals de recombinant DNA en hybridoma technologie zich aandienden. Daardoor werden onder zoekers in staat gesteld veel directer te werken aan on der andere cellen. Hierdoor is het mogelijk geworden een hele serie nieuwe produkten te maken die een enorme bijdrage zullen le veren aan het welzijn van huidige en toekomstige gene raties. Zo zullen er in de toekomst nieuwe medicijnen komen voor de behandeling van kanker, maar ook tegen de ziekte van Alzheimer en nog vele andere bekende en minder bekende kwalen. Ook heeft de biotechnologie het mogelijk gemaakt nieuwe testen te produceren die bijvoorbeeld AIDS kunnen aantonen, maar ook diverse vormen van kanker. Naast toepassingen in het humane veld zijn er ook door braken te verwachten bij planten en dieren. Zo zal het in de toekomst mogelijk zijn dat sommige planten zelf be strijdingsmiddelen produceren, onschadelijk voor mens en dier, ter eigen bescherming. Juist dit soort ontwikke lingen rond het gebruik van bio technologie bij plant en dier staat de laatste jaren sterk in de belangstelling. Opvallend is dat het vooral angst een beweegre den is voor mensen om zich te gen deze ontwikkeling te verkla ren. Voor mij is het aspect angst altijd een ongezonde beweegre den in de discussie rond bio technologie. Eerder moeten za ken als het welzijn van mens en dier en de risico's van bepaalde technieken centraal staan in de huidige discussie rond deze al oude technologie. LEIDEN RUDOLF KLEUN en voor starters die vanuit huis werken is een abonnement op de antwoorddienst handig. Ze kunnen de hele dag op pad naar klanten en weten zeker dat de telefoon aangenomen wordt. Een persoonlijke benadering is veel effectiever dan een ant woordapparaat. Wie in de Gou den Gids een bepaald soort be drijf zoekt, belt in de praktijk vaak direct het volgende num mer als er een bandje wordt af gedraaid. Als de telefoon wordt opgenomen en je boodschap wordt aangenomen is dat an ders. Dan krijg je het idee dat je een secretaresse aan de lijn krijgt. Feitelijk is dat ook zo, al leen ben ik een secretaresse op afstand. Het heeft er altijd al ingezeten bij mij, een eigen bedrijf begin-' nen. Maar hoe gaat dat; je hebt een full-time baan die druk is en het komt er niet van. Maar vorig jaar raakte ik onverwacht werkloos. Ik heb nog wel wat gesolliciteerd, maar al snel ben ik toch begonnen met de voor bereidingen om voor mezelf te beginnen. Speciale cursussen heb ik niet gevolgd. Maar die had ik eigenlijk al gedaan toen ik nog als office-manager werk te. Wel heb ik een onderne mingsplan opgesteld. Dat is nog een nele klus. je moet de finan ciële- en marketingaspecten van je bedrijf uitvoerig beschrij ven. Daar moet niet licht over worden gedacht. Maar op basis van dat ondernemingsplan heb ik een starterskrediet gekregen. Noodzakelijk omdat ik behoor lijk wat apparatuur heb moeten kopen. Verder heb ik de afgelo pen tijd folders laten drukken en bedrijven aangeschreven. Er gaat nogal wat tijd over heen voordat daarop wordt ge reageerd. Inmiddels hebben de eerste klanten zich gemeld, maar ik zit nog volop in de aan loopperiode. Om ervan te kun nen leven moet het verder groeien. Een voordeel voor mij is dat ik ben gevestigd in het nieuwe gebouw van de Stich ting Werkgelegenheid aan de Ir. Driessenstraat. Daar zorg ik ook voor de receptie. Zo heb ik rechtstreeks contact met andere starters, waar ik het voor een deel van moet hebben. Maar belangrijker is dat ondernemers er achter komen hoe makkelijk het is om dit soort kantoordien sten uit te besteden. Concurrentie is er wel. Er is een soortgelijk bureau in Oegst- geest. En er zijn natuurlijk men sen die thuis teksten verwerken. Maar ik heb niet de indruk dat er op het scherp van de snede wordt geconcurreerd. Natuurlijk verwacht ik dat Of fice Support gelèidelijk steeds beter gaat lopen. Ik heb hier een heel goed gevoel over. Maar je moet wel doorzettingsvermo gen hebben en een positieve houding. Op een gegeven mo ment ging echt alles mis wat er mis kon gaan. Drukwerk kwam later dan gepland, waardoor ik bedrijven niet kon aanschrijven en in de tussentijd veranderde ook nog eens mijn telefoon nummer. Dan moet je een opti mist zijn en er vanuit gaan dat alles uiteindelijk toch goed komt. En natuurlijk de tijd ne men, anders loop je vast." Office Support is te bereiken FOTO: HIELCO KUIPERS Het bouw- en projectontwikke lingsconcern Kondor Wessels Groep heeft in de eerste helft het boekjaar 1992/1993 een winst, behaald van 9,048 miljoen gulden. Vorig jaar was dat nog 7,1 miljoen in 1991/1992 (exclusief een bij zondere bate van ongeveer 4 niljoen gujden). De omzet be droeg 336,4 miljoen gulden, te gen vorig jaar 318 miljoen gul den. De verwachting is dat het netto-resultaat over het gehele kjaar onveranderd blijft op zo'n 24 miljoen gulden. Voorzitter H. van der Maas van de raad van bestuur is „ze ker niet ontevreden" over de resultaten die zijn bereikt in teruglopende markt. „De resultaten zitten op een hoog niveau, zeker als je het verge lijkt met de rest van de bouw. De markt is terughoudend, ze ker waar het kantoren betreft. De woningbouw is gelijkgeble- ven. We zijn nu bezig met een aantal grote projecten in Duits land, die voordat ze resultaat opleveren nu eenmaal eerst geld kosten." Kondor Wessels heeft een or derportefeuille van ongeveer 700 miljoen. In februari was dat nog 750 miljoen. Dat ver schil schrijft Van der Maas vooral toe aan de terughou dendheid van grote opdracht gevers, zowel bedrijven als overheid. „Enkele grote op drachten zijn opgehouden. Maar volgende maand kan dat cijfer weer aanzienlijk hoger zijn." Grotere opdrachten die in voorbereiding zijn betreffen de bouw van twee rechtban ken, waaronder die in Almelo. Voor het gehele boekjaar ver wacht de Kondor Wessels Groep een omzet van ongeveer 675 miljoen, hetgeen een ge ringe daling betekent ten op zichte van de 680 miljoen van vorig jaar. De omzet van de Leidse werkmaatschappij be draagt ongeveer 60 miljoen gulden. Bekende projecten van net bedrijf uit de regio zijn on der meer het villapark Bosch geest in Oegstgeest en verschil lende gebouwen op hét terrein van Estec in Noordwijk. In Lei den is ook Kondor Wessels West gevestigd dat actief is in heel West Nederland en goed is voor een omzet van 110 mil joen gulden in het afgelopen boekjaar. De Raad van Bestuur van het concern is momenteel nog in Leiden gehuisvest, maar zal in de loop van het jaar verhuizen naar een nieuw hoofdkantoor in Rijssen. Van der Maas treedt in december af als voorzitter van de raad van bestuur. Hij gaat met pensioen. Aanvanke lijk zou hij al in juli afscheid nemen, maar hij is gevraagd aan te blijven tot de aandeel houdersvergadering. Van der Maas blijft niet als commissaris aan het concern verbonden. „Dat is denk ik geen goede zaak, het is bovendien geen traditie bij ons." HILLEGOM KEES VAN DER LINDEN Bij Metaalbedrijf Evers Staalconstructies Hillegom b.v. wordt met man en macht ge werkt om het bedrijf in afgeslankte vorm te laten voortbestaan. Vermoedelijk gaat het bedrijf verder onder de naam Evers Staal bouw. 'Een soort Dafconstructie', aldus cu rator mr. W. Nannings te Lisse. Van de 30 ontslagen personeelsleden hebben 23 zich bereid verklaard tegen een lager salaris en met inlevering van emolumenten bij het nieuwe bedrijf in dienst te treden. Het faillissement van Evers Staalconstructie is dinsdag uitgesproken. Volgens directeur Th. Evers is zijn bedrijf geconfronteerd met een sterke teruggang van het marktseg ment. Evers Staalconstructies maakt onder meer constructies voor de bouw. Een po ging om het marktaandeel te verbreden door een fusie met een andere staalprodu cent is onlangs mislukt. De naam van de beoogde fusiepartner houdt de directie ge heim. Uiteindelijk is het Hillegomse bedrijf vol gens Evers de das omgedaan door de ge meente, die na onderzoek concludeerde dat het bedrijfsterrein 'vermoedelijk' is ver vuild. Daardoor kelderde de waarde van de grond en de opstallen. Dat was voor de bank reden niet langer de salarissen van het personeel uit te betalen. „In armoede is toen maar besloten tot het faillissement. De bank heeft het hek dichtgedaan. Het moet nog blijken of dat wel of niet terecht was", aldus Evers. Hij betreurt het dat de bank niet bereid is nog geld in het bedrijf te stop pen. Momenteel voert de directie gesprekken met een staalbedrijf om samen een 'strate gische alliantie' te vormen, die op den duur kan uitmonden in een fusie. Evers: „We hebben vertrouwen in de toekomst. In afge slankte vorm kunnen we doorgaan." Evers Staalconstructies bestaat al 59 jaar. Niet zonder trots meldt de directie dat het bedrijf al vier maal in zijn bestaan de Natio nale Staalprijs in de wacht wist te slepen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24