'Gestoorde deugniet aan 't werk geweest' Opticiens houden oogje in het zeil 'Je kijkt ervan op hoeveel mensen erin trappen' Middenstand steeds meer in het 'paasgebeuren' Hasj-roker blijft gewoon in koffieshop VRIJDAG 2 APRIL 1993 Laserstraal moet eerst bewezen worden Met argusogen volgen de opti ciens de laatste ontwikkelingen. Al geruime tijd verschijnen in de media berichten over revolu tionairebehandelingsmethoden van oogafwijkingen. Met een laserstraal wordt in het hoorn vlies tijdelijke littekentjes aan gebracht, waardoor volgens de gebruikers van deze techniek, brillen en contactlenzen over bodig worden. Het Radboud ziekenhuis in Nijmegen heeft een kliniek waar behalve bijzienden, nu ook mensen die een leesbril nodig hebben, van hun ongemak af geholpen kunnen worden. In middels zijn daar al 400 bijzien den geholpen, waarvan 90 pro cent nu «onder bril of contact lenzen rondloopt. Ook mensen met een verziendheid tussen de +1 tot en met +6 kunnen daar volgens het persbericht nu te recht. Een wereld zonder brillen is voor de opticiens natuurlijk een waar schrikbeeld. Maar volgens de meesten is het nog lang niet zover. „Ik ben zeker nog niet verontrust", zegt Erik Visser, ei genaar van Bril Erik met filialen in Lisse en Noordwijk. ,,Hier staat een stressbestendig man. Ik geloof niet dat de ontwikke lingen al zover zijn dat de bril kan worden afgeschaft." Hij wijst op de nadelen die aan de behandeling met laser kle ven. De patiënt heeft vaak de eerste weken na de behandeling behoorlijke pijn die bestreden wordt met morfine. Voor ande ren is het zeer hoge prijskaartje weer een onoverkomelijke drempel. „Maar het belangrijk ste zijn natuurlijk de bijwerkin gen op langere termijn. Lopen de ogen daardoor geen onher stelbare schade op? Ik denk dat die vraag pas beantwoord kan worden over tien jaar. Maar je hebt natuurlijk altijd mensen die in ontwikkelingen voorop willen lopen en die nemen de gok", zo schat Visser de toe komst in. Hij moet toegeven dat wanneer eenmaal een apparaat op de markt komt die honderd pro cent veiligheid garandeerd, pijnloos werkt en betaalbaar is, de brillenmarkt een gevoelige klap krijgt te verduren. „Ik denk dat zeker mensen die nu nog met de zogenaamde 'borrelgla zen' lopen, deze behandeling in de armen zullen sluiten. De meeste vragen over de laserme thode krijg ik trouwens van mensen die zeer slechtziend zijn en dus geheel afhankelijk zijn van hun bril. Voor hen is dit absoluut een uitkomst". Maar volgens Visser is er wel degeljk ook een categorie bril dragers die helemaal niet zo on tevreden zijn met hun oogafwij king. „Vroeger zag iedereen een bril als een prothese. Maar dat is veranderd. Velen zien het nu als een onderdeel van hun gar derobe. Zij kiezen bewust voor een bril in plaats van contact lenzen, puur uit modieuze over wegingen." R. Roosen van de gelijknamige Leidse optiek denkt eveneens nog voorlopig niet aan het slui: ten van zijn winkeldeuren „Ik kan mij nog goed herinneren hoe de optiekwereld op zijn kop stond bij de invoering van de contactlens. Het zou het einde betekenen van de bril. Nou, eerst bleek de consument zeer afwachtend te zijn. En toen het echt op gang kwam, bleek de handel er niet eens zo van te lij den te hebben. Nu stappen steeds meer mensen van lenzen over naar de bril." Maar Roosen geeft toe dat de techniek uiteindelijk niet tegen gehouden kan worden. De stal houder is tenslotte ook verdron gen door de autogarage. „En als de laser deugt, tja, dan zullen wij dat zeker merken. Dat heeft economische gevolgen voor de glazenmakers, montuurfabri kanten en dus ook voor ons. Dal kost gegarandeerd arbeids plaatsen in onze branche. De Leidse optimetrist Sjaak Soheffer is totaal niet bang voor de laserstraal. ..Ach, de mensen zijn wel wijzer. Zij stellen iets wat in principe gezond is, niet zo snel in de waagschaal. Zeker niet zo'n kwetsbaar zintuig als het oog. Natuurlijk onderwier pen mensen zich vroeger aan een toen nog riskante staarope ratie, maar die hadden geen keus: die zagen helemaal niets Bij- ofverzienden hebben wel een keus. Daarom denk ik dal zij de resultaten keurig afwach ten." De geluiden uit de medische hoek bevestigen hem in zijn mening. „Ook volgens menig oogarts zit aan de laserstraal nog zoveel haken en ogen. zij vertouwen hte voor geen cent. Het grote publiek zal daarom pas over zo'n tien jaar over zo'n behandeling gaan nadenken, wanneer alle risico's in kaart zijn gebracht Ik geloof dat de generatie die daar echt gebruik van gaan maken, nu nog niet geboren is." MEINDERT VAN DER KAAU 1 april-grappen allemaal geslaagd Met ingehouden adem kijken de toeschouwers naar de geslo ten kist die elk moment open gemaakt kan worden. Woens dagavond hadden zij op het Jeugdjournaal gezien dat het Leidse Museum van Oudheden een 3000 jaar oude mummie had ontdekt, die misschien nog levensvatbaar was. Een paar kinderen uit Schiedam hebben zelfs gespijbeld om het mum- miewonder in het museum te aanschouwen. Verbaasd kijken ze om zich heen, als blijkt dat kist leeg is. Geen mummie. Maar wel een klein briefje waar op staat: 1 april! En zo ging het eigenlijk de hele dag. Bijna iedereen denkt dat hij of zij er dit jaar niet intuint, maar dat pakt altijd weer anders uit. De grappen die donderdag in Leiden en omgeving zijn uit gehaald, zijn volgens de beden kers allemaal gelukt. Alle orga nisatoren van 1 april-grappen waren tevreden over de hoe veelheid mensen die zij hebben gefopt. Bij het Museum van Oudheden heeft de telefoon roodgloeiend gestaan. „Er wa ren zelfs mensen uit Limburg die naar Leiden wilden komen voor de mummie" vertelt Moni que Deege, één van de organi satoren. „Je staat er nog van te kijken hoeveel mensen er in trappen." Ook bij de Leidse Dienst Par keerbeheer kwamen veel reac ties binnen. Zij hadden woens dag in een huis-aan-huisblad een advertentie geplaatst waar in zij de hulp inriepen van Lei- denaars. Zij moesten de dienst assisteren met het beboeten van fout geparkeerde toeristen. De Leidenaars konden hiervoor donderdag een bonboekje op halen bij de dienst. „Er zijn een behoorlijk aantal reserveringen binnengekomen van mensen die graag zo'n boekje wilden hebben", vertelt J.A.Gelderman. „Maar we kregen ook veel op merkingen van mensen die vonden dat het niet goed was om burgers de functie van de parkeerpolitie te geven. Toch is de actie goed geslaagd, want er waren meer mensen die er wél intrapten dan niet", zegt hij Bombarie Dit was ook het geval bij de 1 april-stunt die garage Dijksman in Rijnsburg had uitgehaald. Zij hadden met veel bombarie aan gekondigd dat er een helikop- terterminal zou komen op het dak van de garage, waar NAVO- helikopters konden tanken. „Bijna iedereen dacht dat het echt was", zegt één van de be denkers, P.Putters. „Er was zelfs een aantal dames van de flat aan de overkant d#t boos rea geerde. Het vond het onverant woord dat een helikopter zo dicht bij huizen en flats zou lan den. Die bellers haalden zelfs de Bijlmerramp erbij. Maar we hebben het ze natuurlijk hele maal uitgelegd". Twee Leidse ondernemers vroe gen met hun grappen gelijk de aandacht voor het parkeerbe leid van Leiden. G. Nagtegaal van bakkerij Van Dam aan de Steenstraat plaatste woensdag in deze krant een zogenaamde bijzondere verkeersverorde- ning. Daarin werd het verboden om op 1 april op het parkeerter rein van de Beestenmarkt te parkeren. Maar niemand hield zich er aan. „Triest hé?" zegt Nagtegaal. „Er belden wel een aantal mensen dat zich afvroeg waar het zijnn auto dan wel moest parkeren. Ik heb tegen een paar van hen gezegd: bel wethouder Walenkamp maar, of zet je auto alvast op het bom- terrein." De winkel in rage- en legerarti- kelen Labruyere aan de Haar lemmerstraat in Leiden, had ook een advertentie geplaatst waarin het Leidse parkeerpro bleem onder de aandacht werd gebracht. Labruyere bood een palensneller te koop aan, waar mee de lastige paaltjes verwij derd konden worden. Ook hier op reageerden veel mensen. Dirk Ullee vertelt: „Ook al had den we 's ochtends meteen al een poster opgehangen met 'uitverkocht' erop, kwamen er toch nog mensen binnen die zeiden: 'Doet u mij er maar één! Die hadden dan niet door dat het een grap was en hadden ook de poster niet gezien." Opvallend De opvallendste grap was dit jaar van de Leiderdorpse politie. Agenten, gekleed in Axnerikaan- se uniformen, kregen veel be kijks toen zij met een grote Amerikaanse politieauto in Lei derdorp, Leiden en Hazerswou- de surveilleerden. De politie agenten vonden het een goed geslaagde stunt. Jan Smits, één van de agenten die meegedaan heeft, zegt: "Het was vooral leuk toen wij langs het hoofdbureau van de Leidse politie reden. Het hele bureau stond op z'n kop." Naast alle geslaagde grappen liep er ook een aantal op een te leurstelling uit, waaronder de grap van de Groene School in Leidschendam. De gymleraar van de school, Frits Welling, legt uit: „Wij hadden de kinderen verteld dat er opnames van Goede Tijden Slechte Tijden zouden plaatsvinden in de school. Alle kinderen moesten daarom in het zwart-wit ge kleed naar school komen. En dat gebeurde ook. Ruim de helft was helemaal zwart-wit uitge dost en had fototoestellen bij zich. Het was voor velen wel een teleurstelling toen bleek dat het allemaal maar een grapje Een heuse Amerikaanse 'patrolcar' verscheen gisteren in de straten en op de wegen van Leiden, Leiderdorp en Hazerswoude. Twee agenten uit Lei derdorp hadden zich voor de gelegenheid vermond als Califomische 'cops'. foto henk bouwman Tientallen scholieren (aangespoord door hun leraren?) kwamen gisteren in 'Oudheden' een kijkje nemen hoe mummies n Massa's eieren, haantjes en andere vruchtbaarheidssymbolen grijnzen de consument dezer dagen weer vanuit me nig Leids smulpaleis tegemoet. De herrij zenis van de Heer wordt tenslotte maar een keer per jaar herdacht en uit dat 'paasgebeuren' weet de middenstand de laatste jaren een steeds groter slaatje te slaan. Warenhuis Vroom en Dreesman aan de Aalmarkt pakt pasen de laatste jaren groot aan. Een groot deel van de parterre is ingericht in de basiskleuren geel, blauw, roze en rood. Naast de 'fast sel lers' als speciale servetten en tafelkleden zijn er ook de 'gimmicks', zoals voetjes met hardgekookte eieren of grillig ge vormde takken waarin eitjes en andere attributen gehangen kunnen worden. De verkoop loopt tot op heden volgens plan, vertelt bedrijfsleider J. van de Berg. „De grote toeloop moet nog komen. Die verwachten we kort voor de paasdagen, maar tot nu toe zijn we zeer tevreden." Twee jaar geleden constateerde V en D voor de eerste keer een grotere beste dingsdrift met pasen. „Mensen willen er meer van maken dan alleen eieren zoe ken. Daar moet je als warenhuis natuur lijk op inspelen." Ook de klassieke delicatessenhandel pikt een graantje mee. Een indrukwekkend assortiment eitjes wacht in de etalage van Meeuws aan de Breestraat op de consument en in de winkel staan nog eens vier tafels vol met bananen- cappu- cino- of caramelvulling op de likkebaar dende koper te wachten. „Het is moeilijk exclusief te zijn tegenwoordig, want de, groothandel levert aan iedereen," zegt een woordvoerder. Maar Meeuws is niet voor een ei te vangen: voor Leiden en omstreken heeft het bedrijf de exclusieve verkoop van de bekende Belgische Leonidas bonbons. „En die doen het heel goed, net als trouwens de rest van het assortiment. Maar de grote toeloop verwachten we pas in de laatste week." Een brood in de vorm van een ei. Hoe kom je er op! Toch is dat een van de ex clusieve broden die de 'Friese Bakker' op de Groenhazengracht aanbiedt. Naast de paasstollen ('die heeft iedereen') heeft bakkerij Us Bertus broodhaantjes, haas jes en paaskoffiebroodjes in het assorti ment. „Met die paasbroden gaat het nog niet echt hard. Iedereen vindt ze leuk, maar kopen doen ze ze pas volgende week." ERIC JAN WETERINGS Drogisterijen en kruideniers willen geen wiet verkopen Een tafelvoetbalspel ontbreekt er vrijwel nooit en vaak staat er ook een flipperkast. Je kan er koffie, thee en fris drinken. Al cohol kan je er niet krijgen, maar wel Superskunk, Maroc, Afghaan en Nederwiet. De kof fieshop. Als het aan de burgemeester van Winterswijk ligt, gaan ze al lemaal dicht en nemen de dro gisterijen en kruidenierszaken de hennephandel over. Zo wordt de handel uit de crimine le sfeer gehaald en wordt er in zicht gekregen in wie de grote handelaren zijn. Burgemeester C.H. Goekoop van Leiden vindt het plan leuk bedacht, maar denkt dat het geen oplossing is. Drogisterijen en kruideniers zijn volgens hem te laagdrempelig. „Wij willen een minimumleeftijd met de ei genaren van koffieshops be spreken, we willen dat ze tijdens schooluren gesloten zijn en dat er rondom scholen koffieshop- vrije zones worden ingesteld. Dan heeft het dus geen zin om drogisterijen en kruideniersza ken de hasj te laten verkopen, want er is vaak een drogisterij bij een school in de buurt. Ie dereen mag er komen en ze zijn tijdens schooluren geopend." De drogisten reageren over het algemeen negatief op de vraag of zij wiet willen verkopen, ook al is dat op legale basis. Onver- antwoord, slecht publiek in de zaak waardoor oude klanten wegblijven en het uitlokken van criminaliteit zijn de drie hoofd redenen die de eigenaren aan- „Ik heb gelezen dat hasj de ge zondheid schaadt. Daarom wil ik het niet verkopen. Het is een besluit voor mezelf, het heeft niets met de vaste klanten te maken," zegt A. v. Dorp die een drogisterij op het Vijf Meiplein heeft. A. van Leeuwen met zijn drogis terij aan de Roomburgerlaan vindt het een kwalijke zaak. „Er vloeit alleen maar meer ellende uit voort. Het is maar een klein stapje om van softdrugs naar harddrugs over te stappen. Als ik dan begin met de verkoop van wiet, clan ben ik ook verant woordelijk voor degenen die overstappen op het harddrug- gebruik. Die verantwoordelijk heid wil ik niet hebben. Ik wil geen schakel in het hele gebeu ren zijn." P.J. Bik denkt dat hij het wel doet als het maar legaal is. „Het hangt er een beetje vanaf. Ik zou het inderdaad doen als het legaal is." Na even nadenken zegt hij: „Maar ja, het publiek dat erop afkomt is natuurlijk ook van een bepaalde slag...Ik sta niet te popelen en ik zal niet de eerste zijn die ermee be gint." De bedrijfsleidsters van de gro tere drogisterijen zoals 't Kruid vat en Trekpleister denken dat alle wietrokers verslaafde crimi nelen zijn. „We hebben al zo veel last van diefstal, als we wiet gaan verkopen zal dat aleen maar erger worden. Dan komen ze hier binnen en stelen van al les mee, wat ze later dan weer doorverkopen" huiveren zij. Ze zullen er nóóit aan beginnen, want ze zijn er allebei 'so wie so' tegen. En de kruideniers delen de me ning van de drogisterijen. „Hier in de straat is een koffieshop. Die klanten hoef ik hier niet over de vloer. Dat hele gebeu ren erom heen staat me niet aan. Ze komen met een hele groep de zaak binnen en eentje koopt er maar wat. Bovendien zullen wij dan ook constant door de politie worden gecon troleerd, ook als we legaal ver kopen. Want ze zullen wel aller lei regels gaan stellen," zegt een eigenares van een kruideniers zaak. De vvièt blijft voorlopig aan de prijzige kant en ook de bakkers zullen voorlopig geen hasj-cake verkopen. EVELYNE LAMMERDING Antropoloog over kippewurger Kippen, die met een touw om hun nek aan bo men hangen, naast een bordje met rijst, pap en een dubbeltje. Of kippen die versuft door ver giftigde rijst op hun poten staan te wankelen, niet ver van plastic tasjes vol bloemenkransen, kwartjes, dubbeltjes en stuivers. Rituelen uit een ver en duister land? Nee, direct naast de deur in groeistad Zoetermeer. Twee weken geleden vond de politie de eerste vijf kippen, deze week was het opnieuw raak. Beide keren in een wijk die tegen Nootdorp aan ligt, in het zogeheten Westerpark en de Buyten- parklaan. 1 let raadsel is compleet. Na de eerste lugubere vondst, meldde een anonieme beller dat het om een voodoo-ritueel ging uit Haïtiaans- VCreoolse kringen. Maar, voodoo-deskundige H. van Dijk (cultureel antropoloog) gelooft daar niets van. Bij voodoo-rituelen gaat het juist om het bloed, zegt hij. Dat bloed wordt afgetapt, opgedron ken of over lichamen gesmeerd. De deelnemers aan het ritueel eren zo de doden en paaien bo ze geesten. En achteraf wordt de kip opgegeten of, als-ie nog kan lopen, het bos ingestuurd. De 'Zoetermeerse' Idppen verloren geen spatje bloed. Ze werden vooral vergiftigd en gemar teld: de eerste keer waarschijnlijk ter plaatse, de tweede keer mogelijk op een andere plek. Want in de plastic zak die in qe buurt werd gevon den. zaten veren en kippestronL Deugniet „Ik denk dan ook dat er een gestoorde deugniet aan het werk is. die aandacht wil", zegt de do cent culturele antropologie. „We moeten maar niet te veel aandacht besteden aan deze vorm van dierenmishandeling' De landelijke pers heeft zich er echter op de 'Zoetermeerse kippewurger' geworpen nadat de plaatselijke politie een persbericht de wereld instuurde over de zaak die uniek zou zijn voor heel Nederland. „Geen enkel korps heeft zoiets ooit meegemaakt", zegt politiewoordvoerder J.G. Plat. „Al is het natuurlijk geen wereldzaak. We hebben er dan ook geen rechercheteam op gezet". Vingerafdrukken of andere concrete sporen ontbreken, maar wel heeft iemand een 'auto met kenteken gezien' Zou de bestuurder daar van niet gewoon een kippehater zijn? Plat denkt van niet: „Als je een kip om zeep wilt hel pen, kan dat heel wat simpeler. Dan kom je toch niet aanzetten met bloemenkransen en dergelijke?". Het leven gaat gewoon door in de groeistad, is zijn indruk. „Vanuit de burgerbevolking komen geen alarmerende berichten", meldt de woord voerder. „Ik heb niet de indruk dat men mus saai de kippen binnenhoudt of zelf opzet. Het zou, denk ik, anders liggen als er kippen wor den vermoord in tuinen of kinderboerderijen. Maar daar is geen sprake van. Er is niet eens aangifte van diefstal gedaan" Ook zelf doet hij luchtig over de zaak. „Even mijn bordje kipfilet opzij zetten", meldt hij als er weer zo'n journalist over de 'Zoeter kippenwurger' wil praten. PAUL VAN DER KOOU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23