Onrust onder pastoraal werkers gereformeerden Kerk Samenleving Deel christelijke gereformeerde jongeren van kerk vervreemd Katholieke kerkleiders pleiten voor celibaat Indonesische basisgroepen op bezoek in Nederland Pelgrims vragen om vergiffenis VRIJDAG 2 APRIL 1993 DICK VAN DER Pi HET WEER ROB GROENLAND UIT DE KERKBLADEN Kurketrekker (1) De bijdragen van de pastoors van Noordwijkerhout en De Zilk aan het blad 't Jo-vi-aal- venster staan doorgaans bol van de levenslust en de hu mor. Neem nu de rubriek 'Brinkjes' van de hand van Jac. Kerklaan, waarnemend- pastoor van de St. Jozefparo chie, in de uitgave van april. Onder het kopje 'De pastoor cn de luis' begint hij met de beschrijving van een tele foongesprek met collega H. Buskermolen van de H. Hart parochie in De Zilk. „De tele foon gaat. De Zilkse herder met zijn uitgewaaierde hari ge kingroei sommeert mij om een glas wijn te komen drinken. Zijn kippen zijn broeds en ik heb n^m een truc aangereikt om ze te 'ontbroedsen': met hun der rière in een emmer koud wa ter. Wellicht een tip die niet alleen op de kip van toepas- slngis." Kurketrekker (2) Ohi op dat glas wijn terug te kömen: ,,Er zijn heel wat moppen over pastoors. Vol gens deze moppentrommel verkeren ze dagelijks in de wijnkelder. U kent dat wel. Vier pastoors gaan op reis. Wat hebben ze bij zien? Eén kerkboek en vier kurketrek- kers." Maar dat is volgens Kerklaan een misverstand. „De meeste mensen weten wel beter. Pastoor-zijn is moeizaam en hard werken in een religieuze winkel. De verkoop stagneert. Het ver velende is dat je zo'n goed product hebt. Ik zie voortdu rend mensen langs de deur met collectebussen om de grote levensbedreigende ziekten te bestrijden. Dat is heel goed. Het Godsverlies is de meest levensbedreigende ziekte die bestaat: dus in de startblokken. Laat u in de Goede Week eens echt van uw goede kant zien." Vrome oren In 'I let kerkblad' voor de ring Alpben der Hervormde Kerk grijpt dominee A. Jonkman terug op een 'heidense sage' om de gelovigen te onder richten. ,.Er is een Japanse sage waarin wordt verteld hoe een ziel door een engel door de hemelstad wordt ge leid. Ergens lag een berg voorwerpen, die op schelpen geleken. De ziel vroeg: 'Wat zijn dat voor dingen?' De en gel antwoordde: 'Dat zijn de vrome oren der mensen, die graag de leer der waarheid hebben aangehoord. Maar hun wandel was niet in over eenstemming met die leer. Daarom zijn slechts de vro me oren in de hemel toegela ten, de mensen zelf zijn ver loren gegaan. Op een andere plaats weer een grote hoeveelheid voor werpen gezien: het leken wel kiezelstenen. 'Wat zijn dat?', vroeg de ziel. 'Dat zijn', zo luidde het antwoord, 'de vro me tongen van de mensen, die altijd zeer vroom gespro ken hebben, maar hun har ten waren niet vroom. Daar om zijn slechts de tongen in de hemel gekomen." Ligt. zo meent Jonkman, in deze heidense sage niet een diepe waarheid? „De Here bewaar ons er voor, dat wij alleen vrome oren en tongen zouden hebben. Hij geve ons, dat wij ook ons leven met het gehoorde Woord van God en met de belijdenis van iffïze mond In overeenstem ming mogen brengen." HEINZ BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK De vereniging van pastoraal werkers in de Gereformeer de Kerken in Nederland heeft het overleg met het de- putaatschap (landelijke commissie van deskundigen) toerusting en opleiding opgeschort. De belangengroep wil praten met het synodebestuur over de positie van de 200 pastoraal werkers in de nieuwe Samen op Weg-kerk, die zal voortkomen uit de samensmelting van de Gereformeerde Kerken, de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Evangelisch-Lutherse Kerk. De pastoraal werkers vervul len dezelfde taken als een predi kant, met uitzondering van de ambtsbedieningen, zoals het doopsel. Het overleg rriet het deputaatschap heeft de afgelo pen jaren volgens de vereniging niet meer opgeleverd dan 'mooie woorden en schone be loften'. De deputaten bleken bovendien 'een ontstellend ge brek aan inzicht in de regelge ving ten aanzien van de pasto raal werkers' te hebben. De vereniging verwijt het de putaatschap dat het niets heeft gedaan om de pastoraal werkers een plaats te geven in de Samen op Weg-proces. De deputaten zouden de pastoraal werkers beschouwen als tijdelijke krach ten, voor wie in de Samen op Weg kerk geen plaats is. In de concept-kerkorde, die vorig jaar oktober voor commentaar naar de beleidsorganen van de drie bij Samen op Weg betrokkken kerken werd gestuurd, komen de pastoraal werkers niet ter sprake. Beroepen: te Benthuizen (toez.): J.H Lammers te St. Philipsland; te Graft- De Rijp en Oost en West Graftdijk: mevr. E. Baars, kandidaat te Haar lem, die dit beroep heeft aangeno men; te Hoogkerk c a -Oostwold c.a.: A G. Verwei| te De Lier; te Leersum: A.J Plaisier. l i. zendingspredikant, wonende te Werkhoven; te Rijswijk (ZH): A. Cupersus te Zunderdorp. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bunschoten-Oost. H.M. Smit te Uithuizermeeden. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Meerkerk: A. Baars te Middelharnis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Puttershoek: D. Riet dijk te Moerkapelle. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt: voor Elspeet: J. Roos te Chilliwack (Canada). Tien procent van de christelijke gerefor meerde jongeren voelt zich van de kerk vervreemd. Eén op de vijf jongeren voelt zich niet thuis in de gemeente en maar iets meer dan de helft beschouwt het christendom als de enige ware gods dienst. De helft heeft geen grote proble men met euthanasie, sport op zondag en ongehuwd samenwonen. derzoek onder 178 christelijke gerefor meerden tussen 17 en 25 jaar. Het on derzoek is uitgevoerd door dr. J. van der Wal, lid van de landelijke commissie voor het contact met de kerkjeugd van de Christelijke Gereformeerde Kerken (76.000 leden). Van de ondervraagden gaat 70 procent op zondag twee keer naar de kerk en 20 procent één keer. Eveneens 70 procent zei zichzelf als lid van de kerk te be schouwen, terwijl 20 procent aan het lid maatschap twijfelde, of zoals Van der Wal het noemt, 'op drift' is. Van der Wal constateert dat jongeren godsdienstig actiever zijn naarmate het om aangeleerde gewoonten gaat, zoals het meebidden aan tafel. Wordt van de jongeren meer inspanning verwacht, dan neemt het percentage sterk af. Zo leest slechts 51 procent vaak in de bijbel en zegt slechts één op de vijf jongeren dikwijls andere religieuze lectuur tot zich te nemen. Van der Wal waarschuwt dat zijn on derzoek een geflatteerd beeld geeft. Me dewerking aan het onderzoek werd ge weigerd door 57 jongeren. Bij navraag bleek dat zij niet meer tot de kerk be hoorden of er afstandelijk tegenover stonden. Het percentage van de kerk vervreemde jongeren is dus hoger dan uit het onderzoek blijkt. COLOFON van 8 30-17 00 ui ma.-vrij. van 8 3 (Sleuteltjes) Tel. ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi Dynamisch weer Voor de weerhobbyïsten onder ons was het gisteren overdag smullen geblazen. Er was volop dynamiek in de atmosfeer, waarbij het weer beeld in Nederland van uur tot uur veranderde. Een enigszins vertra gend koufront drong gisterochtend vanuit België op naar het noorden en bracht op veel plaatsen de grootste hoeveelheid regen sinds vijf weken. Het front liep verder door naar Engeland, waar het in de omgeving van Londen regenhoe- veelheden van 30 liter per vierkan te meter losliet. Aan het begin van de middag lag een brede band met actieve neerslag pal boven onze re gio. De luchttemperatuur was toen tot 11-12 graden gedaald. Heel anders was de situatie landin waarts, waar de zon er vlak voor de koufrontpassage bijkwam. In oost- Nederland schoot de temperatuur omhoog, waarbij toppers van 19 graden Celsius werden gehaald. De satelliet- en radarbeelden toon den in het front bijna een zomer- achtige onstabiliteit, met tot in de vooravond stevige buien boven de provincies langs de oostgrens. Ons gebied kwam in de namiddag al in droge, frisse Atlantische lucht met flinke opklaringen. Halverwege de avond trok er nog een apart klein lagedrukgebiedje vlak voor de Ne derlandse kust naar het noorden. Hieraan verbonden trok een sa mengeklonterd buiengebied mee. dat plaatselijk npg regen losliet. De computerkaarten van een aan tal dagen geleden schotelden ons een schitterend weekeinde voor met weinig stroming, veel zon en lente-achtigetemperaturen. De huidige serie berekeningen (die door de Engelse weerdienst elke dag worden gemaakt en verzonden naar Nederland) schetsen een min der rooskleurig beeld. Hoofdoor zaak is een groot en actief lage drukgebied boven de Atlantische Oceaan dat dit weekeinde zijn an kers ten noorden van Ierland gaat uitwerpen. Het lagedruksysteem nestelt zich tot op hoogten van acht kilometer en krijgt hierdoor een sturende functie voor de bo venluchtstroming. Boven onze om geving komt morgen een rug van hogedrukte liggen, waarin het overdag overal droog blijft. Wel trekt er van tijd tot tijd wat stapel en schapenbewolkmg over, maar de zon krijgt ook de kans om van zich te laten spreken. In de nacht van zaterdag op zondag steekt een frontensysteem, afkomstig van het Ierse lagedrukgebied, vanaf oost- Engeland de Noordzee over. Op zondag moet dit geheel boven ons gebied arriveren met veel bewol king en enige regen. HET WEER IN EUROPA De opheffing van het verplichte priestercelibaat is geen oplos sing voor het nijpende tekort aan priesters in de Rooms-Ka tholieke Kerk. Dat zeiden No belprijswinnares Moeder Teresa en enkele kardinalen gisteren bij de publikatie van het boek 'Solo per amore. Riflessioni sul celibato sacerdotale' (Alleen uit liefde. Bespiegelingen over het priestercelibaat). In het boek, een uitgave van de pauselijke congregatie voor de clerus, ge ven rooms-katholieken, maar ook mensen van andere kerken en godsdiensten hun visie op het verplichte priestercelibaat. Op de achterflap staat een citaat van Moeder Teresa: „Het pries tercelibaat vertegenwoordigt de ongedeelde liefde van Christus in de kuisheid: het is de vrijheid te beminnen en er helemaal voor allen te zijn." Volgens de prefect van congregatie voor de priesters, de FUipijnse kardinaal José San chez, heeft wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat het celibaat geen negatieve psychi sche of fysieke gevolgen heeft. Hij wees elk voorstel voor wij ding van 'viri probati' (rijpere gehuwde mannen) van de hand. Enkele maanden voor zijn aftreden bepleitte bisschop Bar van Rotterdam voor de wij ding van zulke mannen, i suggestie die kardinaal Simonis onmiddellijk afwees. van aanpak, spiritualiteit hun relatie tot de kerken. Het uitwisselingsprogramma werd afgesloten met een driedaagse conferentie in het zendingshuis in Oegstgeest, die tot gister avond duurde. Er zijn nieuwe netwerken tus sen basisgroepen aan het ont staan, aldus ds. Henk Koetsier, directeur van DISK (het protes tantse arbeidspastoraat). Daar uit kan een bondgenootschap groeien tussen kerkelijk werk in de grote steden, in de industrie en in de agrarische sector. Kerkelijke leiders uit de ontwik kelingslanden weten de weg naar de zendings- en hulpverle ningsinstanties in Oegstgeest, Leusden of Zeist wel te vinden. Maar op basisniveau bestaat er geen ervaring met uitwisseling. De afgelopen weken bezoch ten voor het eerst vertegen woordigers van basisgroepen uit Indonesië basisgroepen in Nederland. Werkers uit het ar- beids-, oude wijken- en land- bouwpastoraat konden met el kaar spreken over methoden 'Maatschappelijke participatie' BEEKBERGEN ANPWel. Dit was één van de conclusies op de tweejaarlijkse beleidscon- ferentie van het Humanistisch Verbond, de Raad van Kerken en de vakcentrales CNV en FNV. Kerken en vakbeweging moeten zich wel kritisch bezin nen op de wijze waarop bij hen de maatschappelijke participa tie gestalte krijgt. Er is geen reden tot ernstige be zorgdheid over de betrokken heid van de burgers bij de sa menleving. Weliswaar weten kerken en vakbeweging steeds minder mensen aan zich te bin den, maar andere organisaties zoals de milieu-, vrouwen- en homobeweging lukt dit juist Bangladesh Samen met enkele honderden andere pelgrims vouwt een Hindoestaanse in de Brah- maputra-rivier haar handen in een gebed voor het afwassen van haar zonden. Een bij dit jaarlijkse ritueel in Bangladesh losgelaten duif is neergestreken op haar hoofd. foto epa westen ook wolkenvel- i en vandaag mogelijk t regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wisselend bewolkt en voorna melijk in Schotland enkele buien. Mor gen half tot zwaar bewolt en van het ':en uit perioden met regen. Maxima tussen 9 en 12 graden. België en Luxemburg: Vandaag in het oosten eerst nog een bui, naar in het westen droog en vooral in de niddag af en toe zon. Morgen ook in het osten nu en dan zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 8 en 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: oden met zon, maar in de oostelijke helft voornamelijk vandaag nog kans op n bui. Maxima tussen 10 en 13 gra den. Portugal en Madeira: Portugal: Vrij zonnig, maar morgen in het noorden ook enkele wolkenvelden. Maxima van 15 graden aan de Costa Verde tot 20 graden in de Algarve. Ma deira: Wolkenvelden, afgewisseld door perioden met zon. Droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vooral langs de Costa's ten zui- van Barcelona flink wat zon en ima circa 20 graden. In het uiterste noorden en noordoosten vandaag meer bewolking en kans op een bui. In het binnenland in het zuiden ook zonnig maxima tussen 21 en 24 graden. Canarische Eilanden: Droog weer. Aan noordzijde van de eilanden wolken velden, aan de zuidzijde nu en dan zon. Maxima van 20 graden aan de noord kant van de eilanden tot 24 aan de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperaturen langs de westkust tussen 18 en 22 graden. Tune sië: Overgang naar wisselvallig weer met vooral langs de noordkust enkele regen- of onweersbuien. Maxima morgen van 17 graden langs de noordkust tot 20 langs de oostkust. Zuid-Frankrijk: fib. h>g«l mist windnd zonnig 19 tempefi L lagedruk ZATERDAG 3 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.08 Zon onder 20.13' Maan op 16.08 Maanonder05.14 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.48 en 13.12 Laag water 8.36 en 21.46 Bordeaux Cyprus in het noordwesten van Griekenland meer bewolking en later kans op een bui. Maxima tussen 15 en 20 graden. Turkije en Cyprus: Vooral langs de west- en zuidkust van Turkije en op Cyprus perioden met zon n vrijwel overal droog. Elders wolken- slden en voornamelijk vandaag nog nu n dan regen. Middagtemperatour langs de westkust rond 16 graden, langs de kust oost van Antalya en op Cyprus ruim 20 graden. Duitsland: Eerst nog enkele buien, maar morgen in de noordelijke helft meer zon en vrijwel al droog. Maxima tussen 8 en 11 Buenos Aires onbew. Casablanca licht beur Johannesburg onbew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18