Een afscheid met open einde AVRO wijdt serie aan The Skymasters Rtv show Brink terug op televisie 'Niemand heeft door mij schade opgelopen' VRIJDAG 2 APRIL 1993 AOW'er Paul Römer debuteert als freelance regisseur HILVERSUM GERARD VAN PUTTEN Om nu te zeggen dat Paul Römer zich vandaag van harte /al laten feliciteren met z'n 65ste verjaardag, nou nee! Pen sioengerechtigde leeftijd? Het mocht wat. Het staat hem, sinds jaar en dag regisseur/producer bij de afdeling sport van NOS- tv, bepaald tegen dat de AOW hem belet zelf de datum van pensionering te mogen bepa len. Maar denk .vooral niet dat Römer er ook maar een seconde over piekert om straks thuis de knolbegonia's te gaan begieten. AOW'er of geen AOW'er: Romer zal ook na 1 april geregeld in de reportagewagen plaatsnemen achter de regietafel. ,,lk blijf als freelancer op af roep beschikbaar. Zodoende kunnen anderen gebruik blijven maken van mijn ervaring. En ik kan mijn werk blijven doen en mijn contacten onderhouden. Vind ik prettig, want ik heb nog lang niet het gevoel op te zijn." Een afscheid met een open einde, dus. Het is denkbaar dat Römer straks ook voor andere zendge machtigden dan de NOS aan de slag gaat. Sterker nog: medio april 'doet' hij voor RTL 4 de re gie van een internationaal toer nooi driebanden in Amstelveen. Maar, beklemtoont hij, de NOS blijft wat hem betreft nummer één. Uiteindelijk gooi je niet zo maar 39 jaar weg. Vandaar dat hij twee dagen na de van daag gehouden afscheidsre ceptie alweer afreist naar Eind hoven om voor Studio Sport de finale van het WK-ijshockey voor B-teams in beeld te bren gen. Paspoort Wie hem zo ziet zitten, zou bij na gaan denken dat zijn pas poort niet aan de eerste leugen gebarsten is. Maar Römer legt zelf de waarheid naakt op tafel. „Hier, kijk maar. Wat staat er achter geboortedatum? Juist, 2 april 1928 te Amsterdam. Heb ik er niet ingeschreven, hoor. Heeft de onkreukbare ambte naar van de burgerlijke stand gedaan." Hij is min of meer het buiten beentje van een artistieke fami lie. Tweelingbroer Piet is acteur, zijn neven Peter en Han even eens. Aan hem is evenwel geen toneelspeler verloren gegaan, \indt hijzelf. Goed, in de jaren vijftig heeft hij eens als kok ge speeld in het legendarische kin derprogramma 'Varen is fijner dan je denkt'. Figureren in de serie 'De kip en het ei' deed hij trouwens ook. „Maar dat had minder met mijn artistieke ta lenten te maken dan met de ui terlijke gelijkenis met mijn broer. Ik heb dan wel amateur toneel gespeeld, het is nooit in mijn hoofd opgekomen op pro fessioneel acteur te worden. Ik ben een andere richting ingesla gen." „1 maart 1954", roept hij plots zonder enige aanleiding. Dat komt, er is de laatste dagen al zo vaak geïnformeerd naar de dag van indiensttreding bij de NTS, dat Römer dezer dagen voor het gemak die datum tel kens afroept. Römer kwam er binnen als inspiciënt. Decors en rekwisie ten verzorgen en titelkaarten met de hand voor Paul Römer „Ik heb nog lang niet het gevoel op te zijn." houden, daar kwam het werk op neer. Leuk om te doen, zegt Römer achteraf. Een herinne ring aan de jaren vijftig: „Op Prinsjesdag werd in een specia le uitzending de Rijksbegroting toegelicht. Dan werd er wat ge schoven met van die kartonnen guldens over een dito titelkaart. Moest allemaal wel snel gebeu ren, in die tijd hadden we zo veel licht nodig dat binnen de kortste keren de hele handel kromtrok." Met interesse nam Römer kennis van een personeelsad vertentie in het orgaan voor omroepmedewerkers. Er wer den cameramensen gevraagd. „Er was toen nog geen Media- academie, men zocht het meer in mensen uit de fotografie en de filmwereld. Tot mijn verba zing slaagde ik voor de test. Ik werd assistent-cameraman. En dat terwijl ik eigenlijk nog geen Agfa Clack kon bedienen. Ik ben leuk omhoog gevallen, ha, ha, ha. Maar nee, da's onzin. Ik was zo gefascineerd door de came ra, dat ik ook in m'n vrije uren er alles aan heb gedaan om dat ding onder de knie te krijgen. Inrijden, uitrijden, scherp hou den, uitsneden maken. Als je iets wilt worden, word je het ook. Al is het wel zo dat het te genwoordig bijna onmogelijk is om ergens zo binnen te komen en vervolgens door te dringen tot de hogere regionen. Het is allemaal commerciëler gewor den, zakelijker. Ik ben nog een autodidact, maar nu loopt men niet graag risico meer. Er wordt vandaag een zekere onderbouw verlangd. Diploma's." Hij is warempel nog chef van de cameraploeg geweest, maar dat vond Römer eigenlijk maar niks. Statistieken maken, lijsten invullen, plannen, vergaderen. Bah, niks voor hem. Geef Römer het veldwerk maar. „Het liefst m^t m'n neus er bovenop, dat is voor mij het ware." Squash Nagenoeg alle sporten bracht hij als regisseur in beeld, alleen aan squash is hij nooit toegeko men. Heeft Römer eerlijk ge zegd ook nooit geambieerd. „Volgens Youp van 't Hek is squash een bezigheid voor pyg meeën, ha, ha. Hoor je mij niet FOTO OPD/Kastermans zeggen. Wel dat het heel lastig is om squash goed op tv te bren gen. Het speelt zich allemaal af in een beperkte ruimte, dat bal letje gaat razendsnel tegen de muur en stuitert ook razendsnel weer terug. Geen tv-genieke sport, nee." Supportersrellen hoeven wat hem betreft niet op de buis. Zo lang de bal nog rolt, vertikt Rö mer het de camera's te laten pannen naar het vak waar ge mat wordt. .Alleen dan wan neer de scheidsrechter het spel vanwege die rellen onderbreekt, voel ik daartoe me verplicht. Maar wel zo voorzichtig moge lijk en zo kort mogelijk. Tuig moet niet te veel eer worden ge gund. De kijkers informatie ont houden? Ik vind van niet. En als anderen dat wel vinden moeten ze voor mij maar een ander ne- Hij is door supporters wel eens uitgescholden. Maar ge molesteerd gelukkig nooit. Dat wil zeggen: Römer is in al die ja ren een keer tegen z'n schenen aangeschopt. Nota bene door Frans Henrichs. Dat kwam zo: de spaarzame gelegenheid deed zich voor dat een ontmoeting tussen cricketers belangrijk ge noeg werd geacht voor uitzen ding. Afijn, Henrichs raakt voor de wedstrijd even heel inside aan de praat met de onlangs overleden crack Wally van Weelde. Het kwam er op zeker moment van dat Henrichs zijn regisseur voorstelde aan Van Weelde. „Die zei: en kaèrel, weet jij wat van cricket? Ik riep in m'n onschuld: ach, als ik de rugnummers maar krijg. Geeft die Henrichs me daar een schop onder de tafel, zeg." Waar de tv-kijker een echte Römer kan herkennen? Die vraag moet hij even op zich la ten inwerken. Dan zegt hij: „Naar ik hoop aan niks. Trucs, tierelantijnen zijn aan mij niet besteed. Wat heeft het voor zin om wielrenners te kantelen en voetballers ondersteboven te la ten lopen? Sport moet je regi streren. Een wipe, in een hoekje de trainer in beeld brengen kan wel functioneel zijn. Al was het maar om te laten zien of hij blij is met zijn spelers of zich juist groen en geel aan ze ergert." Zijn werk gebood hem jaren lang een leven vanuit de koffer. Römer vertoefde veel in het bui tenland, maar zag betrekkelijk weinig van de wereld. Vliegen naar het land, van de luchtha- ir het hotel, van hotel naar sportaccommodatie en de hele rit in omgekeerde richting. Dat was het wel. Aan vakantie naar het buitenland heeft hij nooit veel behoefte gehad; Rö mer komt al ruim een kwart eeuw op Texel. „Vind ik pretti ger dan naar het buitenland gaan." Gezelschapsdier Gezellige jongen, Römer. Joviaal in de omgang. Links en rechts wordt hij begroet door passan ten. Het gaat van 'hoi' tot 'hallo' en van 'ha, die Piet' tot 'ouwe reus'. Bij herhaling wordt hem ook gevraagd hoe hij zijn laatste dagen in vaste dienst bij de NOS doorleeft. „Dat is onontkoombaar na 39 jaar. Ik ben bovendien een ge zelschapsdier, zo'n ouwehoer die overal z'n neus tussen steekt. Toch kan ik ook knap ongezellig zijn. Bijvoorbeeld als er tijdens de uitzending iets is misgegaan, ben ik thuis niet te genieten. Een verkeerde schake ling of een doelpunt missen, af grijselijk. Het vervelende is: je kunt het niet overdoen. En je kunt ook niet vragen: joh, schop die bal er nog eens voor me in. je kunt niet gillend van de lach voorbij gaan aan een fout, dan deug je niet voor je vak. Een voetballer die een strafschop mist, hoort 's avonds niet te gaan stappen, die moet gewoon stilletjes thuiszitten Hij schenkt zichzelf nog maar eens een heerlijk heldere ge- schuimkraagde gele vriend in. En dat terwijl de ochtend er nog lang niet aan toe is zich te laten aflossen door de middag. „Alle goede en verkeerde imago's die ik heb opgebouwd, heb ik aan mezelf te danken en te wijten. In Nederland gaan ze pas om een uur of vijf aan de pils. Ik neem er een, als ik er een lust. En dan denk ik daarbij: ach, er gens op de wereld zal het nu wel vijf uur zijn, dus proost ouwe jongen." Regisseurs regisseren ook graag hun eigen leven. Alleen die AOW, hè. HILVERSUM GPD Jos Brink komt terug op tele visie. De zanger/schrijver/ca- baretier begint op vrijdag 23 april met een nieuw program ma bij de NCRV, waarin hij samen met de gasten 'op zoek gaat naar datgene dat zij in hun leven missen en hen in compleet maakt'. Het programma heet dan ook 'Op Zoek'. Hij praat bij voorbeeld met mensen die het contact met een familielid zijn verloren en dat weer wil- lèn herstellen, mensen die een slepend conflict willen bijleggen of met iemand die iets heel waardevols is kwijt geraakt. In het programma vertellen de gasten over de reden ach ter hun zoektocht jos Brink helpt hen een oplossing te zoeken. Daarbij worden ook de kijkers betroldcen. Voorlopig worden acht afle veringen van 'Op zoek' uitge zonden. De NCRV zoekt ove rigens nog enkele deelne mers. Geïnteresseerden kun nen schrijven naar NCRV-te- levisie, Jos Brink, postbus 226 1430 AD Aalsmeer. The Skymasters, in volle glorie terug bij de AVRO. HILVERSUM NOL VAN BENNEKOM De AVRO-directie heeft besloten zowel voor radio als televisie een serie opnamen te maken van het orkest The Skymasters. De nu 70-jarige omroep vereniging vindt dat de in 1946 onder AVRO-vlag opgerichte Skymasters in dit lustrumjaar niet mo gen ontbreken. Een spraakmakende opvatting in een tijd waarin het voortbestaan van een aantal NOB-orkesten hevig ter discussie staat. In dat licht is het programmeren van een reeks bigband concerten door een omroepvereniging des te op merkelijker. Dat geldt overigens ook voor de formule waarin The Skymasters hun wedergeboorte als omroep orkest hebben weten te bewerkstelligen. De op namen zullen op zondagmiddagen plaatsvinden in het Lido in Amsterdam, bijgewoond door een betalend publiek. Een belangrijk onderdeel van de concerten wordt gevormd door een wedstrijd waaraan studenten van acht Nederlandse conseri vatoria kunnen meedoen, evenveel als er opna- medagen zijn. Er zijn overigens twaalf conservatoria aange schreven. Van ieder van de acht opleidingsinsti tuten mogen drie afgevaardigde studenten mee doen aan de voorronden. Acht winnaars, geju reerd door de Skymasters zelf, gaan door naar de halve finale. De uiteindelijke winnaar, aangewe zen door een onafhankelijke jury, krijgt de Sky masters Trophy 1993. Voorts zullen tijdens de concerten in het Lido gastsolisten uit binnen- en buitenland optreden. Samenwerking Orkestleider Herman Schoonderwalt is erg geluk kig met de nu ontstane hernieuwde samenwer king tussen zijn orkest en de AVRO. „Het blijkt in de praktijk erg moeilijk om een professionele big band zonder deelname van een omroep te laten bestaan. De met de AVRO overeengekomen for mule hebben we zelf ontwikkeld. In feite zijn we daar een paar jaar mee bezig geweest. We hebben zelf een marketingplan gemaakt en het geheel aan de AVRO-directie voorgelegd. De opzet was een kwaliteitsprogramma te bieden dat niet al leen vernieuwend is, maar ook kansen biedt aan jong talent en dat zich bovendien richt op een jonge doelgroep. Dat idee paste mooi in de koers die de AVRO nu onder leiding van directeur Bou- dewijnKlap vaart." De publieks-opnamen in het üdo hebben plaats op de zondagmiddagen 4, 11, 18 en 25 april, 2, 9, 23 en 30 mei en 6 juni. De opnamen voor radio en televisie worden in het najaar uitge zonden. Voor het publiek is er keuze uit een VIP- programma, inclusief brunch vanaf 12 uur en het bijwonen van alleen op de opnamen vanaf 14 Sinds de toenmalige leiding van de AVRO in 1985 een eind maakte aan het wekelijkse Skymas- ters-uur Swingtime, rechtstreeks uitgezonden vanuit Nick Vollebregts Jazzcafé in Laren, nam het aantal radio-uitzendingen van het orkest ge staag af. Het was de AVRO allemaal te kostbaar. Bij de rest van de omroepverenigingen was het hebben van een eigen bigband trouwens al lang geschiedenis geworden. Een jaar geleden speelde het orkest voor het laatst in AVRO-dienst. Aan de kwaliteit heeft het nooit gelegen. In 1988 maakte het orkest een glorieuze rondreis door de Vere nigde Staten, toegejuicht door uitzinnige Ameri kanen. Sindsdien hebben de Skymasters gevochten voor hun .voortbestaan. „In de wetenschap tot de wereldtop te behoren", zegt Schoonderwalt. De fans zullen in de Skymasters de bekende solisten aantreffen als onder anderen Bart en Eric van Lier op trombone, Ferdinand Povel en Dick Vennik op saxofoons, Ack van Rooijen op trompet en Henk Meutgeert op piano. Maar er zitten ook nieuwe kortelings afgestudeerde musici in het orkest, zoals altsaxofonist Allard Buwalda (afgestudeerd in Hilversum) en trompettist Menno Daams (conservatorium Amsterdam) Willem Aantjes in 'Klasgenoten' HILVERSUM JAN VAN STIPRIAAN „Ik heb wel fouten gemaakt, maar niet de fouten waarvan anderen vinden dat ik ze heb gemaakt." Willem Aantjes, tot 1978 fractievoorzitter van het CDA (en daarvoor van de ARP) krijgt zijn oud-medeleerlingen van het Mamix Gymnasium (1936-1942) in Rotterdam muisstil als hij over de ins en outs van zijn eigen oorlogsverleden ver haalt. Aantjes kan zich in het RTL 4-pro- gratnma Klasgenoten nog immer opwinden over de commotie die ontstond toen be kend werd welke (in feite onbeduidende) rol hij speelde in de Tweede Wereldoorlog. Willem Aantjes had voor zijn eigen ge voel, vertelt hij in het programma op soms emotionele toon, in 1940 geen keus: als hij zou weigeren om naar Duitsland te gaan, ZOU dat betekenen dat een getrouwde man zijn plaats moest innemen. Althans, dat hield zijn baas bij de PTT een NSB'er hem voor. Uit een soort sociaal gevoel ging Aantjes toen zelf maar. En koos hij indirect voor de Germaanse SS. In 1978 kostte hem dat, na onthullingen van Loe de Jong, z'n (politieke) kop. Aantjes moest al z'n politie ke functies neerleggen. Hij is nu voorzitter van de Stichting Open Lucht Recreatie. Presentator Koos Postema die in deze Klasgenoten niet schroomt pijnlijke en kriti sche vragen te stellen vraagt Aantjes waarom hij zijn verleden altijd heeft ver zwegen. Aantjes denkt over het woord 'ver zwegen' wat genuanceerder: „Verzwegen is niet het goede woord", zegt hij bedacht zaam, .er waren mensen in mijn directe omgeving die ervan wistën. Het is ook een beetje mijn karakter. Ik doe zelf de stappen, en neem dus zelf de risico's. En het Neder landse volk is mijn biechtvader niet", aldus Aantjes op beetje bitse toon. Anekdotes Aantjes kan zich wel voorstellen dat de om streden weg die hij gedurende de Tweede Wereldoorlog bewandelde, bij veel mensen vragen heeft opgeroepen. „Er is alleen nie mand die door mij schade heeft opgelo pen", verdedigt hij zich in de Klasgenoten- uitzending, die goeddeels wordt beheersd door anekdotes uit de bezettingstijd. De meeste van zijn oud-klasgenoten van het Mamix Gymnasium houden zich op de vlakte als het gaat over de oorlogsjaren van hun ex-klasgenootje Willem Aantjes. Eén man durft zijn mond open te trekken: „Ik zou aan het verhaal van Willem willen toe voegen dat het bij hem ging om puberaal gedrag en opportunisme. Ik heb met eigen ogen gezien dat Willem met een wolfsan geitje liep. Dat was het Nederlandse equiva lent van het hakenkruis. Willem werd daar door ook gemeden door andere jongens Dus we moeten niet de indruk wekken da de onschuldige Aantjes onder de grond is geschoffeld." Voor het overige is deze Klasgenoten-uit zending niet anders dan andere: de (inmid dels grijze) dames en heren vertellen wat over hun opvoeding, hun jeugd en over de jaren voor de oorlog. De meeste gymnasi um-kinderen waren er „absoluut niet op voorbereid" dat de oorlog er aan stond te komen. „Je voelde wel de spanning", zegt weer weer ander. En Willem Aantjes was een heel gewoon jongetje in de klas. „Een slimme jongen en een beetje brutaal", zegt z'n buurman in het schoolbankje. „Oh ja, was jij zo'n goede leerling?", rea geert een vrouwelijke ex-leerling achter uit de klas. (RTL 4, vanavond om 21.20 uur) Willem Aantjes, vanavond op RTL 4 te zien in 'Klasgenoten'. FOTO PR

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14