Machtsstrijd Rusland gaat gewoon door IJSBERGSLA, TOMATEN EN GEHAKT. Tweede ronde bevestigt zege Franse oppositie Simons op dood spoor MORGEN: I BEL: 071-128030 GOED NIEUWS Tennissers voelen zich super na zege op Spanje Conflict in KLM-top Jonge criminelen vrij na cursus Leger des Heils MAANDAG 29 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40118 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Staatssecretaris Simons zit met zijn plan om het stelsel van ziektekostenverzekeringen te veranderen op dood spoor. Dat constateren Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën in Groningen en Frans Nypels, hoofdredacteur van deze krant. Simons wil greep krijgen op de uitgaven om de gezond heidszorg voor iedereen be taalbaar te houden. Om dat te bereiken moet de Algemene wet bijzondere ziektekosten worden omgebouwd tot een volksverzekering tegen ziekte kosten. Nu pas enkele voorzieningen zijn overgeheveld naar de AWBZ stellen De Kam en Ny pels echter vast dat Simons zijn doel in alle opzichten voorbijschiet. De kosten van de gezondheidszorg kunnen niet worden beheerst en som mige voorzieningen dreigen voor mensen met lage inko mens onbetaalbaar te worden. In een serie van vier afleve ringen, die vandaag begint, leggen De Kam en Nypels uit waarom het mis is gegaan met de stelselherziening. In het vijfde artikel dragen zij een al ternatief aan voor het plan-Si- mons. Alle stukken zijn door de staatssecretaris van com mentaar voorzien. Pagina 2: Een krachtpatser uit Rotterdam. van 8.00 tot 13.00 uur Warenmarkt op 5 Mei-plein de GOEDKOOPSTE weekmarkt van LEIDEN! Nog geen abonnee.' Feuchtersleben Slechts diegene zou ik geheel ver trouwen, slechts hij maakt blij vende indruk die om zichzelf la chen kan. VANDAAG Economie/Beurs - 6 Programma Regio Religie VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 27 HET WEER Minder zon Vannacht minimaal plus 3 aan zee tot min 2 graden in het oosten van het land. Overdag bewolkt maar droog. Middagtemperatuur onge veer 12 graden Wind zuidoost tot zuid, matig, aan de kust en toe krachtig. Kleuter twee uur in brandende zon De Rotterdamse politie heeft gisteren de groouie moeite ge- had om de ouders te achterha len van een kleuter, die volgens getuigen ruim twee uur in een volledig afgesloten auto in de brandende zon heeft gezeten. De gewaarschuwde politie trof het kind huilend aan. Nadat een kort buurtonderzoek niets had opgeleverd en ook een op roep via de omroepinstallatie vruchteloos bleek, werd een ruitje van de auto ingeslagen en het kind bevrijd. Een kwartier later meldde de moeder zich boos in het politiebureau om haar kind op te halen. IALcII T>agbla4 SJ3S.S.7 SF: V- jtef NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Financieel brein de laan uitgestuurd ia-dat is goecl nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement. 'Gelijk spel' Jeltsin en Chasboelatov HET WOORD IS AAN Drie maanden onder strenge discipline Jonge criminelen in het arron dissement Den Bosch gaan vrij uit als ze een gedragscursus van drie maanden volgen. Geduren de die periode leren ze sociale vaardigheden die hen ervan moeten weerhouden verder te gaan op het criminele pad. Deze opmerkelijke aanpak bestaat al drie jaar en de resul taten zijn hoopvol, aldus officier van justitie mr. G. Regelink in Den Bosch. Tientallen jonge cri minelen hebben in die periode de gedragstraining gevojgd. On geveer de helft maakte de cur sus af. Zij blijken minder dan anderen door te gaan met hun criminele activiteiten en boven dien meer kans te hebben op een baan. Het Leger des Heils organi seert en verzorgt de trainingen waarvoor het idee het ver mijden van gevangenisstraf met zijn kwalijke effecten uit En geland afkomstig is. De bedoe ling is de jongens een regelma tig leven bij te brengen. Er heerst dan ook strenge discipli ne bij de cursus die veertig uur per week duurt. De rest van de tijd zijn de deelnemers gewoon thuis. Wie zich misdraagt of twee keer te laat komt, wordt verwijderd en alsnog berecht. De officier van justitie, de ad vocaat en de rechtbank overleg gen al tijdens de voorlopige hechtenis of een jongere in aan merking komt voor dit alterna tief voor gevangenisstraf. Maar het is ook mogelijk, aldus Rege link, dat de cursus tijdens de rechtszitting als een bijzondere voo^vaarde alsnog wordt opge- legd. Om voor de training in aan merking te komen, moeten de criminelen tussen de 17 en 25 jaar oud zijn en een bekentenis hebben afgelegd. De misdrijven waaraan ze zich hebben schul dig gemaakt, mogen niet „te zwaar zijn". Elet gaat veelal om tasjesdieven en inbrekers, maar ook een overvaller die weinig geweld heeft gebruikt, kan in aanmerking komen. Ijsbergsla, per krop Tomaten, 500 gram Rundergehakt, 500 gram J49T4.99 Q QQ kilo 13:99 Aanbiedingen zijn geldig t/rn zaterdag 3 april as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De rechts-liberale Franse oppo sitie heeft gisteren tijdens de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen zoals ver wacht een monsteroverwinning behaald. Dé oppositie krijgt een meerderheid van ruim tachtig procent (480 van de 577 zetels) in de nieuwe Assemblee Natio nale. Het duel binnen de oppositie is ruimschoots gewonnen door de neo-gaullistische RPR van Jacques Chirac. Die krijgt 245 zetels en levert daarmee vrijwel zeker de nieuwe premier. De li berale UDF van Valéry Giscard d'Estaing moet het met 213 ze tels doen. Rechtse splinterpar tijtjes wisten nog eens 22 zetels binnen te halen. De regerende socialisten ver liezen ruim driekwart van hun huidige 276 zetels. In de nieuwe Assemblée kan de partij van president Mitterrand samen met twee verwante partijen op slechts 66 zetels rekenen. „Een zeer ernstige nederlaag", zei partijleider Laurent Fabius. Hij werd zelf met een zeer krappe meerderheid herkozen. Ex-pre mier Michel Rocard, dé hoop van de Franse socialisten voor de komende presidentsverkie zingen, werd in zijn kiesdistrict echter nipt verslagen. De Franse socialisten hoop ten tot het laatste moment dat teleurgestelde aanhangers die vorige week bij de eerste rond thuis waren gebleven, gisteren alsnog naar de stembus zou gaan. Dat was echter niet het geval. De opkomst was met 67 procent nog lager dan een week eerder. Volgens de nog voorlopige uitslag krijgen de Franse com munisten 23 zetels in het nieu we parlement, een verlies van vier. Partijleider Georges Mar- chais werd tamelijk verrassend herkozen. De Franse Groenen krijgen opnieuw geen enkele ze tel, terwijl het neo-fascistische Front National (FN) zijn enige zetel verloor. FN-parlementari- er Marie-France Stirbois werd in haar kiesdistrict Dreux ver rassend verslagen door een kan didaat van 'beschaafd rechts'. De resultaten werden gister avond door leiders van de op positie met gematigde vreugde begroet. „Onze verantwoordel- jkheid is groot vanwege het gro te vertrouwen dat u ons heeft gegeven. De volgende regering moet er een zijn voor alle Fran- reactie. De RPR-leider was gis teren opvallend mild over presi dent Mitlerand. De afgelopen weken had hij herhaaldelijk aangedrongen op diens aftre den. De rechtse Franse kranten van vandaag zijn echter eensge zind in hun mening dat de uit slag het spoedige einde van het tijdperk-Mitterand inluidt. De linkse dagbladen vinden de ne derlaag van de socialisten eens te meer een teken dat links zich moet vernieuwen. Pagina 2: Grote zege maakt het Franse oppositie lastig. Het leek gisteravond in Barcelo na even alsof de Davis Cup al in Nederlandse handen was. Zo ver is het nog lang niet, maar el ke gevestigde tennisnatie in de wereld mag zich ernstig zorgen gaan maken over Oranje als toekomstige tegenstander. Na het 'mirakel van Vall d'Hebron', waar de tennisploeg uit kanslo ze positie terugkwam en Spanje versloeg (3-2), lijkt alles moge lijk in de wereldgroep. Na het alles beslissende ma rathonduel van 4 uur en 32. mi nuten kon Mark Koevermans nog steeds niet bevatten wat er was gebeurd. „Ik verkeerde in een soort trance, dan denk je niet meer na over de punten. Van vermoeidheid kon ik me amper nog oppeppen. Daarom keek ik na elk punt maar even naar de bank en de tribune, dat was voldoende. Dit is absoluut de belangrijkste overwinning uit mijn loopbaan", aldus 'De KoeF, die als tweede man in de ploeg kwam omdat Richard Krajicek met angina afhaakte. Bondscoach Stanley Franker had alle vertrouwen gehad in de invaller: „Toen Paul Haarhuis de stand op 2-2 had gebracht, wist ik dat Mark het ging doen. Ook toen hij de eerste twee sets verloor, bleef ik in hem geloven. Hij is een fighter. Het komt bij hem uit zijn tenen, dat zie je aan 'm." Nederland speelde nog nooit een rol van betekenis in de Da- vis Cup, maar de toon lijkt ge zet. Niet eerder won de ploeg een wedstrijd in de wereld- groep. In het toernooi van de beste zestien landen haakte Oranje twee keer eerder in de eerste ronde af. Duitsland en Zwitserland versperden het na tionale viertal de weg en steeds moest via zwakke broeders in een promotie/degradatieduel voor lijfsbehoud in de wereld- groep worden geknokt. Kampioenspretendenten In de zaterdag eerste klasse warmden Katwijk (0-2 zege bij DOVO) en Quick Boys (5-0 winst op Scheveningen) zich op voor de eindfase van de compe titie. Beide Katwijkse kampi oenspretendenten deden dat bijzonder overtuigend. In Noordwijk liepen de zaken weer Coach Stanley Frankeren fysiotherapeut Nick Fleury (links) nemen de held op de schouders. eens minder naar wens. De kustploeg moest tegen ARC drie keer vissen: 0-3. Lisse kwam bij Rijnsburgse Boys goed weg: 0-1 Bij de zondagamateurs sluipt hoofdklasser Alphense Boys we kelijks dichter naar koploper Holland, dat de punten nu in ruime mate aan het morsen is, toe. De achterstand van de Alp- henaren, die met 3-1 van DWV wonnen, bedraagt nog drie punten. Drie weken geleden kJasser UVS zit het seizoen er op. Na de 1-2 nederlaag tegen Blauw Wit is promotie voor de Leidenaars niet meer wegge- van Barcelona, Koevermans, foto anp toussaintkluiters legd. Aan de andere kant hoeft de Desar-formatie ook niet meer te vrezen voor degradatie. Altior werd eindelijk kam pioen van de afdeling. Zie voor verslagen en uitslagen verder het sportkatern. m/v Postcode: PUats Tel (I m cmlmlr h«orp«P) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28,75) Q Per kwartaal via acceptgiro 82.85) i automatisch (ƒ82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: nut I«-rd«h D*gKU.l of b,i 071-128030 j 8 712141 400053 Michael in was 3 Het nieuwe beeld van Michael Jackson bij Madame Tussaud is vol gens zijn fans nu al aan vervanging toe. Rachmaninov yt -J Onbekende koor- I J muziek van Rach maninov in de Leidse Har- tebrugkerk. Onmiskenbaar een Rachmaninov-revival. De strijd om de macht in Rusland is vanmorgen onver minderd voortgezet. Het Congres van Volksafgevaardig den kwam voor de vierde en waarschijnlijk laatste dag bijeen om opnieuw te debatteren over het referendum dat president Jeltsin op 25 april wil houden. De conserva tieven in het Congres slaagden er gisteren niet in Jeltsin en zijn rivaal, parlementsvoorzitter Chasboelatov, af te zetten. MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Een afgevaardigde met een ver-s band om zijn hoofd zei van morgen aan het begin van de zitting met een metalen voor werp te zijn geslagen door een demonstrant die bij het Kremlin betoogde voor Jeltsin. Hij eiste opnieuw het afzetten van de president. Jeltsin en Chasboelatov eisten gisteravond beiden de overwin ning op, nadat de geheime stemming in het parlement een 'gelijk spel' had opgeleverd. Chasboelatov wees er in een dankwoord in het Congres op dat Jeltsin maar op het nipper tje van afzetting was gered. Van het totale aantal van 1.033 afge vaardigden was een tweederde meerderheid (689) nodig om dit te bereiken. Jeltsins tegenstan ders kwamen maar 72 stemmen tekort. Slechts 268 leden stem den voor Jeltsin. Chasboelatov, die met een gewone meerderheid kon wor den afgezet, kreeg veel meer steun. Minder 'dan eenderde (339) van het Volkscongres wil de hem weghebben, 558 afge vaardigden steunden de om streden voorzitter. Chasboela tov zal vandaag opnieuw probe ren Jeltsins presidentiële macht in te perken en de hervormings- koers verder bij te stellen. Jeltsin verzekerde zijn de monstrerende aanhang buiten het parlementsgebouw dat hij niet zal wijken en presenteerde zich als de man van het volk. „Sommingen bedanken het Congres voor hun overwinning, maar ik bedank u, Moskovieten. Zonder uw steun en die van ve le mensen in het land was deze overwining niet mogelijk ge weest. Ik zal uw vertrouwen niet beschamen. De democratie en de hervormingen hebben ge wonnen, het jonge Rusland gaat voorwaarts en het zal beter wor den dan vorig jaar", aldus Jelt sin. Jeltsin werd vergezeld door een groot aantal leden van het kabinet-Tsjernomyrdin, inclu sief de premier zelf. Volgens Jeltsin staat 'praktisch Tienduizenden aanhangers van president Jeltsin gingen dit weekeinde in Moskou de straat op om hun leider steun te betuigen. Het was de grootste demonstratie sinds de conservatieve coup in augustus 1991, maar de opkomst viel in verhouding tot pro-Jeltsin betogingen uit 1989 en 1990 toch een beetje tegen. foto»epa het hele kabinet' achter hem. Minister van staatsveiligheid Barannikov had eerder op de dag al aan journalisten verze kerd dat de regering achter de president staat in het conflict met het Congres. Pagina 5: In Kremlin is alles anders dan wat het lijkt. De financiële topman van de KLM, jhr. drs. P.C.W. Alberda van Ekenstein, stapt op. Volgens welingelichte kringen binnen de KLM is Alberda door president directeur Pieter Bouw de laan uitgestuurd. Hij wordt verant woordelijk gehouden voor de strop van een miljard gulden bij de deelnemingen in Northwest en Air Littoral. Alberda zou zich bovendien niet langer kunnen vinden in het beleid van de di rectie. De KLM volstaat met de me dedeling dat Alberda na elf jaar een nieuwe werkkring aan vaardt bij Satcorrt Holding, een producent van appartuur voor telecommunicatie. De financiële topman verlaat de KLM op een cruciaal tijdstip in haar bestaan. De maatschap pij onderhandelt met SAS, Swis sair en Austrian Airlines over een fusie om aansluiting te hou den met de grote Europese maatschappijen. Bovendien staat de KLM opnieuw een be- zuinigingsgolf te wachten. Alberda zelf was vanmorgen baar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1